#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2010 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα και να παραδώσει στον Σαμαρά !!!



Διασκεδάζω πολύ να ακούω ραδιόφωνα το πρωί. Οι σερβιτόροι της διαπλοκής κάνουν ό,τι μπορούν για να μου φτιάξουν το κέφι με τις π&%#ες που σερβίρουν στο αγουροξυπνημένο κοινό . Για να μην είμαι όμως άδικος ακούω και κανένα καλό καμιά φορά.

Έτσι άκουσα σήμερα ότι «στο τελευταίο υπουργικό συμβούλιο μέλος της κυβέρνησης είπε πως αν δεν πετύχουμε, να μην γίνουν καν εκλογές και να δώσουμε τα κλειδιά του Μαξίμου στον κ. Σαμαρά και ας τα υλοποιήσουν αυτά που θέλουν με τον κ. Σαμαρά….».

Ποιος να ήταν; Το ανακάλυψα σε μια εφημερίδα: «Σε δεινή θέση έχει περιέλθει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επτά μόλις μήνες μετά την καθαρή λαϊκή εντολή την οποία έλαβε, κάτι το οποίο συνομολογούν ακόμη και τα κορυφαία κυβερνητικά στελέχη… Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλος στη συνεδρίαση του τελευταίου άτυπου Υπουργικού Συμβουλίου φέρεται να ζήτησε να διαμηνυθεί στους δανειστές μας ότι αν …επιμείνουν στην αξίωσή τους μείωση των συντάξεων στο 48%, η κυβέρνηση θα παραιτηθεί, και τότε εκείνοι μπορούν να διαβουλευτούν με τη Ν.Δ., η οποία οδήγησε τη χώρα στη σημερινή κατάντια».

Γυρίζω και στο SKAI και ακούω τον αμίμητο πρωινό: «Μπορεί να έχουμε εθνικές εκλογές πιο γρήγορα απ’ ό,τι νομίζουμε, αν το ΠΑΣΟΚ μείνει μετεξεταστέο στα μέτρα που έχει επιβάλει. Βέβαια, σε όλα αυτά, τι κάνει η αξιωματική αντιπολίτευση; Είναι σούργελα όλοι, διότι νομίζουν ότι αν πέσει το ΠΑΣΟΚ μπορούν να κυβερνήσουν. Οι άνθρωποι σ’ αυτό το κόμμα είναι παιδική χαρά….».

Καταλάβατε τώρα ποια είναι η «γραμμή»;  «Στηρίξτε όπως μπορείτε την παραπαίουσα κυβέρνηση γιατί θα έρθει ο Σαμαράς  που καταψήφισε τα μέτρα και την πατήσαμε….».

Κάνουν ο,τι μπορούν λοιπόν (με την βοήθεια του Καρατζαφέρη και της Αγίας Αμαρτωλής Οικογενείας» για να δημιουργήσουν κλίμα διάλυσης στη ΝΔ, συγκρούσεων μεταξύ Καραμανλικών – Σαμαρικών, φαγωμάρας στη σημερινή ηγετική ομάδα της ΝΔ κλπ κλπ.

Δεν λένε όμως στο κοινό τους αυτό που βλέπουν οι άλλοι  και το οποίο τους κάνει να αντιδρούν σπασμωδικά.

Ότι σταθερά στους έξι μόνο μήνες που πέρασαν από την εκλογή του ο Αντώνης Σαμαράς οικοδόμησε βήμα – βήμα το νέο πολιτικό και ιδεολογικό στίγμα της ΝΔ αφενός και την προσωπική του αξιοπιστία αφετέρου. Και αν για πολλούς έπαιξε «άμυνα» και πετούσε πολλές φορές την μπάλα στην κερκίδα, το έκανε για να οργανωθεί (με το διαλυμένο κόμμα που παρέλαβε) και να παίξει επίθεση στην συνέχεια.

Και η ώρα αυτή έφτασε. Όποιος έχει μάτια βλέπει…

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/06/2010 13:52:31

    Απλά πανικόβλητοι. Ξέρουν ότι έχουν χάσει το παιχνίδι. Όμως το κάνουν χειρότερο με αυτή τη στάση. Η οργή θα ξεσπάσει από κάτι τυχαίο. Και τότε θα γίνει το έλα να δεις.

    • χαχα avatar
      χαχα @ Orestios 07/06/2010 14:42:43

      Και τότε αυτό και τότε εκείνο. Ορέστιε, μη στενοχωριέσαι και αγχώνεσαι. Μπορείς πάντα να ελπίζεις στη μεγαλύτερη καταστροφή!!

  2. man8os avatar
    man8os 07/06/2010 13:55:07

    Αν το ειπε ειναι ντροπη για τον Παγκαλο. Πως και πως θελαν να βγουν νακυβερνησουνε, και τωρα που τα καταφερανε θα παραδωσουνε ετσι? Ντροπη.

    • καινός avatar
      καινός @ man8os 07/06/2010 15:49:26

      τίποτα δεν είναι ντροπή... για τον πάγκαλο μιλάμε

  3. σερτης avatar
    σερτης 07/06/2010 13:59:27

    εδώ βγάλανε το γαπ πρωθυπουργό.....τί να λέμε.....πάντως όλοι πρέπει να αγωνιστούμε να φύγει αυτό το πολιτικό ανδρίκελο που μας φορτώσαν με μόνη αποστολή να μας κάνει φτωχότερους και να μας εξαθλιώσει.....

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/06/2010 14:22:42

    Tο θέμα δεν είναι αν και πότε θα καταρρεύσει η Κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου.

    Η εκτίμησή μου είναι ότι αν τα νούμερα στο τέλος του Ιουνίου είναι απογοητευτικά, ο πρωθυπουργός θα επιχειρήσει ένα σαρωτικό ανασχηματισμό για να αλλάξει το κλίμα.

    Αν απαιτηθούν νέα μέτρα (ήδη ακούγονται και κάποιοι προετοιμάζουν το έδαφος), τότε οι εξελίξεις μπορεί να είναι εκτός ελέγχου.

    Η κυβέρνηση συστηματικά θα επιχειρεί να καλλιεργεί ένα σκηνικό κρίσης του πολιτικού συστήματος

    Νομίζει ότι απαξιώνοντας τους άλλους θα καταφέρει να επιβιώσει, αγοράζοντας πολιτικό χρόνο.

    Μη μας διαφεύγει οτι ο Πάγκαλος λειτουργεί ως λαγός του πρωθυπουργού. Λέει τα δυσάρεστα και προετοιμάζει την κοινή γνώμη θέτοντας τα εκβιαστικά διλλήμματα.

    Ομως τα πράγματα είναι περισσότερο σύνθετα απ' όσο πιστεύουν.

    Η ερώτηση της Β. Παπανδρέου, όπως και η αυτή των άλλων Βουλευτών για το Ασφαλιστικό, δείχνει το κλίμα που υπάρχει στην Κ.Ο. ομάδα του ΠΑΣΟΚ. Βλέποντας την κατάσταση ξεφεύγει κάποια στελέχη θα θελήσουν να εγγράψουν υποθήκες για την επόμενη ημέρα. Ενδεικτική είναι και η δήλωση του Υπουργού Αμυνας.

    Από την άλλη πλευρά.
    Είναι ενδιαφέρουσα και η τελευταία μεταστροφή του Καρατζαφέρη. Επανέρχεται για την Οικουμενική και ανεβάζει τους τόνους για τον Καλλικράτη. Ξέρει οτι του έχει κάνει ζημιά η ψήφιση της συμφωνίας με το ΔΝΤ.

    Η διάλυση του Συνασπισμού,με την αποχώρηση της ομάδας Κουβέλη, θα αναδιατάξει το τοπίο και στην αριστερά.

    Η Μπαγονιάννη, που μάλλον έχει περιέλθει σε δεύτερη μοίρα με όλες τις άλλες εξελίξεις, συνομιλεί με τον Μάνο και άλλους νεοφιλελεύθερους για να είνα έτοιμη αμέσως μετά το Καλοκαίρι.

    Η η στροφή της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ και του MEGA με σκληρότερη αντιμετώπιση της κυβέρνησης, ίσως είναι προάγγελος εξελίξεων.

    Σήμερα, μάλιστα ο Υπουργός Εσωτερικών σε συνέντευξή του αοποκαλύπτει τις σκέψεις του για τον εκλογικό νόμο με βάση τον Καλλικράτη.

    Ολα αυτά δεν μπορεί να είναι τυχαία.

    Υ.Γ. Το έχω ξαναγράψει. Ο Τσοχατζόπουλος δεν είναι μια τυχαία περίπτωση. Ηταν ο πλέον έμπιστος συνεργάτης του Ανδρέα Παπανδρέου. Ξέρει πολλά. Αν ήταν άλλος στη θέση του θα είχει ήδη διαγραφεί. ΄Φοβούνται τις αντιδράσεις του. Μπορεί να αποτελέσει τη θρυαλλίδα εξελίξεων στο κυβερνών κόμμα.

  5. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 07/06/2010 15:49:55

    "Καταλάβατε τώρα ποια είναι η «γραμμή»; «Στηρίξτε όπως μπορείτε την παραπαίουσα κυβέρνηση γιατί θα έρθει ο Σαμαράς που καταψήφισε τα μέτρα και την πατήσαμε….».
    Κάνουν ο,τι μπορούν λοιπόν (με την βοήθεια του Καρατζαφέρη και της Αγίας Αμαρτωλής Οικογενείας» για να δημιουργήσουν κλίμα διάλυσης στη ΝΔ, συγκρούσεων μεταξύ Καραμανλικών – Σαμαρικών, φαγωμάρας στη σημερινή ηγετική ομάδα της ΝΔ κλπ κλπ."
    Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω και να το τονίζω όσο μπορώ! Παίζουν τα ρέστα τους οι δήθεν υπεύθυνοι δολοφόνοι του ελληνικού λαού που ψήφισαν ΝΑΙ στο ΔΝΤ και τις ξένες τράπεζες. Ας λουστούν τώρα τις πολιτικές συνέπειες.

  6. Dimi avatar
    Dimi 07/06/2010 16:01:07

    Γιατί τα ΜΜΕ μειώνουν τον χρόνο εξουσίας Mineiko?
    Δεν είν’ 7 οι μήνες.
    Είναι 9 γεμάτοι μήνες +3 ημέρες.

    Kι εγκυμοσύνη νάταναι θάχ' ελευθερωθεί η μάνα.

    Η Ελλάδα ΔΕΝ ανέχεται την Υπέρτατη Υβρι!
    Η Ελλάδα υποφέρει κι ασφυκτιά.

    **
    Διψώ σαν το ψάρι στον βυθό

    Οι καταιγίδες μ’ αγαπούν
    Και με βοηθάνε να σταθώ και να σωθώ
    Απ' τη νωθρή γαλήνη του καιρού,
    Που με ρουφάει και με κρατάει
    Υπνωτισμένο αιχμάλωτο.

    Οι νύχτες μού χαμογελούν
    Ποτίζουν μ’ αίμα τον γλυκό μου πυρετό
    Κι οι μέρες όλες με καλούν
    Μέσ’ απ’ το στόμα τους να πιώ
    Τον μυρωμένο τους αφρό.

    Κι όμως Εγώ,
    Διψώ σαν το ψάρι στον βυθό
    Κι ασφυκτιώ!

    Κι ασφυκτιώ σαν συννεφάκι
    Μέσ’ τον καθαρό ουρανό!

    ~Τα Ψαροτράγουδα

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 07/06/2010 17:18:33

    Εντάξει όλα αυτά, αλλά ποιό το όφελος αν φύγει ο ΓΑΠ όταν έχει ολοκληρώσει την καταστροφή; Και τί θα κάνει ο Σαμαράς με μία Ελλάδα αλυσοδεμένη; Μία Ελλάδα χωρίς εκμεταλλεύσιμους πόρους; Μιά Ελλάδα υποθηκευμένη στους δανειστές της; Σταματήστε τις συμβάσεις της ντροπής σήμερα. Αύριο θα είναι αργά!!!

    • zackii avatar
      zackii @ πολίτης 07/06/2010 17:26:53

      Aς βγει να πει τι θα κάνει. Είπε όχι . Ο.Κ και μεις μαζί του. Ας πει και τον τρόπο

  8. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 07/06/2010 18:01:06

    Πραγματικά, όλοι οι "σoβαροί" δημοσιογράφοι, φαύλοι μέχρι τα μπούνια, έχουν επικεντρωθεί σε μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσουν την παραπαίουσα κυβέρνηση, στ'αλήθεια, το τομάρι τους, με τα όσα καθημερινά αναλύουν και σχολιάζουν. Σε ,τι προσπαθούν να προωθήσουν και κατευθύνουν, αποτυγχάνουν κυριολεκτικά, αφού δεν βρίσκουν ανταπόκριση. Είναι ξεκάθαρο το πολιτικό τοπίο. Ο Αντώνης Σαμαράς θα είναι ο επόμενος ηγέτης της πολυπαθούσας πατρίδας μας. Για το καλό όλων μας και για την ανάκτηση της αξιοπρέπειάς μας.

  9. Dimi avatar
    Dimi 07/06/2010 18:38:43

    Ακόμα κι ένα νεύμα από ένα πρόσωπο που εκτιμείται, έχει
    περισσότερη δύναμη από χίλια επιχειρήματα ενός άλλου.
    ~Πλούταρχος

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Dimi 07/06/2010 18:40:57

      Έβγαλε καινούργιο δίσκο;

      • Dimi avatar
        Dimi @ Strange Attractor 07/06/2010 19:44:23

        @Strange Attractor
        Ιστορικός και βιογράφος από τη Χαιρώνια της Βοιωτίας
        46 – 127μ.Χ.

  10. δημητρης avatar
    δημητρης 07/06/2010 19:27:14

    ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η ΝΔ ΑΜΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.
    ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣΑΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ;
    Η ΘΑ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.;

    ΛΟΙΠΟΝ;

    ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΠΑ. ΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΛΑΒΕΙ.

    ΑΛΛΟΙΩΣ: ΟΝΑΡ ΚΑΘΕΥΔΕΙ!!

    • Nancy avatar
      Nancy @ δημητρης 07/06/2010 19:35:56

      Το αίτημά σου θυμίζει πολίτη ευρισκόμενο προ εγκεφαλικού συμπτώματος και επηρεάζει και εμάς. Για να ησυχάσουμε λίγο στο μεταξύ, μπορείς να χρησιμοποιείς και την πεζή γραφή (μικρά).

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ δημητρης 07/06/2010 19:46:45

      Φαίνεται καθαρά, πόσο πασόκ είσαι αναγνώστη Δημήτρη. Μάλλον το κόμμα σου, σας έχει οδηγήσει στα κρεματόρια της λοβοτομής και της πλύσης μνήμης.....χρυσόψαρα. Δέχεσαι να εξευτελίζεται το έθνος κατ' αυτόν τον τρόπο; Ο πρωθυπουργέυων σου, μας έχει διαλύσει επί οκτώ μήνες. Απορώ πως το δέχεσαι. Πρώτα απ' όλα θα ξαναγεννηθεί η ελπίδα, δεύτερον μέχρι το επόμενο 4μηνο άρση των εξευτελιστικών μέτρων του ΔΝΤ και ένα ακόμη βασικο: Άλλο να σε διοικεί ανθρώπινο ον με IQ 93 και άλλο IQ 119

  11. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 07/06/2010 20:07:36

    Δημητράκη όταν ψήφιζες ΓΑΠ πίστεψες .
    Τώρα θέλεις διπλές και τριπλές εγγυήσεις, κάτι μου λέει ότι χωρίς παπαρολογίες δεν αντέχεις, γι' αυτό ξαναψήφισε αγόρι μου αυτούς που εμπιστεύεσαι, λεφτά υπάρχουν κάτι θα σου δώσουν την επόμενη φορά.

  12. Mak avatar
    Mak 07/06/2010 21:20:31

    Μα τα λέει. Λένε με ποια μέτρα συμφωνούν και με ποια όχι.

    Νομίζω θα βγάλουν και εξειδικευμένες προτάσεις προς την κατεύθυνση της ανάπτυξης.

    Αν είναι ρεαλιστικά θα το κρίνει ο καθένας.

    Οι μονόδρομοι του ΓΑΠ και του ΔΝΤ πάντως μου προκαλούν αλλεργία...