12/11/2008 14:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο τελευταίος «ανένδοτος Παπανδρέου» έληξε;

Το Βήμα κυκλοφορεί σήμερα με κύριο τίτλο «Οι Τραπεζίτες στον Παπανδρέου». Μετά τις επιθέσεις που εξαπέλυαν ο Ψυχάρης και ο Πρετεντέρης τα δύο  τελευταία χρόνια (άχρηστο τον ανέβαζαν, άχρηστο τον κατέβαζαν) και αφού στήριξαν ανοικτά τον Βενιζέλο, τώρα ανακρούουν πρύμναν και παρουσιάζουν τους Τραπεζίτες που στήριζαν μέχρι πρότινος ΝΔ να προσέρχονται για να δώσουν διαπιστευτήριά τους στον Γ. Παπανδρέου.

Τι συμβαίνει; Ξέχασαν τις έλεγε ο κ. Παπανδρέου  όταν εμφανιζόταν με αντι-διαπλεκόμενη συνθηματολογία, κατηγορώντας το Συγκρότημα Λαμπράκη και ειδικά το Βήμα για μηχανορραφίες; Οδηγούνται σε αυτές τις θέσεις, επειδή βλέπουν ότι τα ψωμιά του Καραμανλή λιγοστεύουν; Φτιάχτηκε το προφίλ του Γιωργάκη και τώρα έληξε ο τελευταίος «ανένδοτος Παπανδρέου» και αποκαταστάθηκαν και οι σχέσεις;

Όπως και να' χει, ο Παπανδρέου εμφανίστηκε απέναντι στους τέσσερις Τραπεζίτες που πέρασαν διαδοχικά την πόρτα της Χαριλάου Τρικούπη (Τ. Αράπογλου, Εθνική, Μιχ. Σάλλας, Πειραιώς, Ν. Νανόπουλος, Εurobank, Α. Βγενόπουλοσ, Μαρφίν) υπεράνω, και τους ζήτησε «να κάνουν το καθήκον τους» για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mofo avatar
    mofo 12/11/2008 15:09:34

    Ξεχνάει ο Παπανδρέου; Δεν νομίζω. Τους ξέρει όλους και θυμάται...

  2. nas avatar
    nas 12/11/2008 15:49:05

    Θεωρώ πως η κατάληξη αυτή είναι αποτέλεσμα μιας συνεπούς στάσης του Γιώργου απέναντι στους στημένους μηχανισμούς τόσο του συστήματος της Νέας Διακυβέρνησης, (λέγε με ΘουΡου) όσο και απέναντι στους σχεδιασμούς των μεγαλονταβατζήδων, Μπομπολάδων και Λαμπράκηδων που ήθελαν με ελεγχόμενες ηγεσίες και τα δύο μεγάλα κόμματα. Ευτυχώς για το Λαό, ο "άχρηστος' Γιώργος δεν λάκισε μπροστά στις φοβέρες και τις προτροπές των ΨυχαροΠρετεντέρηδων, δεν λύγισε μπροστά στις ΠΑΝΔΩΡΕΣ και τις ΘΟΔΩΡΕΣ ούτε στις υλακές των λακέδων εντός του ΠΑΣΟΚ, αντιστάθηκε, υπέμενε με αξιοπρέπεια απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και διαστρεβλώσεις των θέσεών του, μέχρι που αποκαλύφθηκε πως η κυβέρνηση αυτή έστησε την μεγαλύτερη ΑΠΑΤΗ του αιώνα! Σήμερα όλοι ξέρουν πως εάν κάποιος μπορεί να κρατήσει τη χώρα μας ζωντανή, είναι ο Γιώργος, εξ ού και οι πρώτοι που προσέτρεξαν είναι οι τραπεζίτες που πήραν γραμμή... "εξωτερικού" για το τι μέλει γενέσθαι στις ερχόμενες εκλογές... Ασφαλώς τώρα όλα τα "γλυφτρόνια" των ΜΜΕ κάθε είδους θα προστρέξουν στο Γιώργο. Εδώ είναι και ο κίνδυνος για τον Παπανδρέου: να αρχίσει συναναστροφές με τους Πρετεντέρηδες και να αναγουλιάσουν όλοι οι απλοί και καθημερινοί άνθρωποι που προσβλέπουν σε μια νέα αλλαγή, ώστε να ανανεώσουν και τις δικές τους ελπίδες για καλύτερες συνθήκες ζωής στο μέλλον... Το ζήτημα λοιπόν είναι πως και κυρίως με ποιους θα πορευτεί, αλλιώς νομοτελειακά θα γίνει κι εκείνος παρελθόν…

  3. nas avatar
    nas 12/11/2008 16:40:23

    @5: αρνάκι άσπρο και παχύ, της μάνας το καμάρι...

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 12/11/2008 17:43:23

    Αποδεικνύεται από την πορεία των γεγονότων, ότι η βάση είχε σωστό κριτήριο ,για την κατεύθυνση και τη φορά που έδωσε με την εκλογή του ΓΑΠ!!Ακόμη κι ο ίδιος ,υποχρεώθηκε να ακολουθήσει και να βαδίσει, προς τη φωτεινή σηματοδότηση ,με ομολογουμένως αξιοθαύμαστη υπομονή!!Απομένει, να λειτουργήσει σωστά ,για να μην απογοητεύσει, ώστε να δικαιωθεί ο λαος και μέσα από αυτόν και ο ίδιος!!Τα μαθήματα τα πήρε!Σραβοτιμονιές με τους συγκεκριμένους δεν συγχωρούνται!!

  5. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 18:15:22

    aneNdoto i ANEKDOTO?

  6. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 12/11/2008 19:23:40

    Για ποιον ειχαν γραψει αυτοι οτι ειναι η '' Ντολυ'' ?

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/11/2008 19:41:01

    Θεέ μου, τι θέατρο!!
    Πήγαν τ'αφεντικά να δουν τον υπάλληλο.
    Το κεφάλαιο, όταν πρόκειται για το συμφέρον του, γίνεται εξαιρετικά ευέλικτο.

  8. g700 avatar
    g700 13/11/2008 15:28:49

    μόνο που ο Γ.Π ξέχασε να πεί, αν και τον ρωτάνε κάθε τριες και λίγο, αν το ετήσιο πάγωμα των δανείων θα είναι άτοκο ή έντοκο. Γιατί αν είναι έντοκο, πείτε στον Γ.Π πως παίζει το παιχνιδάκι του μηνυτή του.