#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2011 14:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο σώζων εαυτόν, σωθείτω, πλέον στο ΠΑΣΟΚ!

Η ανταρσία των …τριών!



Ανεξαρτήτως κινήτρων και προσωπικών ή πολιτικών επιδιώξεων η  κοινή επιστολή της τρόϊκας των υπουργών κάνει άνω κάτω κυβέρνηση και ΠΑΣΟΚ.

Παλιές συμμαχίες διαλύονται.

Νέες διαμορφώνονται.

Κόμμα και Κ.Ο. αναμένεται να διχαστούν και να λάβουν θέσεις στα χαρακώματα.

Ολοι πλέον έχουν το βλέμμα στραμμένο στην επόμενη ημέρα. Στη μετά Παπανδρέου εποχή.

Πρόκειται για ευθεία αμφισβήτηση του Πρωθυπουργού.

Αυτήν την πρόκληση δεν μπορεί να την αποδεχθεί αδιαμαρτύρητα ο κ. Παπανδρέου.

Αν δεν αντιδράσει, σημαίνει ότι πολιτικά τελείωσε.

Η παρέμβαση των τριών αποκτά μεγαλύτερη πολιτική βαρύτητα, δεδομένου ότι σήμερα ο κ Παπανδρέου επιχειρεί δυο παρεμβάσεις με άρθρο στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και συνέντευξη στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ.

Και έρχονται οι Υπουργοί του και τον ….αδειάζουν!

Αλλάζουν την επικαιρότητα και την ατζέντα της συζήτησης!

Ούτε καν τα προσχήματα δεν τήρησαν!

Όταν απογαλακτίζεται από τον Πρωθυπουργό, εις εκ των στενοτέρων συνεργατών του, τουλάχιστον ως πρόσφατα, όπως ο κ. Ραγκούσης, σημαίνει ότι ο ..πόλεμος που μαίνεται είναι αμείλικτος. Ο σώζων εαυτόν, σωθείτω!

Αντιλαμβάνονται ότι ο κ. Παπανδρέου είναι ένα «πουκάμισο αδειανό».

Μια αποτυχία από την οποία όλοι προσπαθούν να πάρουν αποστάσεις…

Από σήμερα  τίποτα δεν είναι το ίδιο.

Τα πράγματα πλέον «ίστανται  επί ξυρού ακμής»

Διαβάστε αναλυτικότερα:

“Μανιφέστο” Λοβέρδου – Διαμαντοπούλου – Ραγκούση

Άρχισε στο ΠΑΣΟΚ η μετά-Παπανδρέου εποχή

Πως ο Γιώργος ξανάγινε… Γιωργάκης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. usound avatar
    usound 16/10/2011 14:51:26

    "Σωθήτω". Διορθώστε τον δαίμονα τού τυπογραφείου.

  2. Oliver avatar
    Oliver 16/10/2011 14:58:55

    ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΜΟΝΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΤΟΙΜΟΡΡΟΠΟΙ.
    ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ!

    • Tem avatar
      Tem @ Oliver 16/10/2011 15:34:16

      Σωστά , έτσι για να πέσουν μια ώρα γρηγορότερα.

  3. spiros avatar
    spiros 16/10/2011 15:26:03

    Μπορεί η προσπάθεια των τριών να δείχνει θέση εκκίνησης αλλά δείχνει και πανικό εντός του ΠΑΣΟΚ. Πιθανον να μην βλέπουν υπερψήφιση του Ν/Σ και να επιδιώκουν τον προσεταιρισμό των ψηφοφόρων που δεν επιθυμούν την διάλυση. Μπορεί όμως να συντελέσει στην καταψήφισει και προσπαθουν να προλάβουν τυχόν κατηγορίες διάλυσης που θα προσπαθούσαν να τους επιρρήψουν. Ηκίνηση δηλώνει "υποθήκη" . Είναι όμως δυνατή μια τέτοια υποθήκη υπέρ τους; Εδώ είναι το ερώτημα . Οι αποχωρήσεις των κρατηκοδίαιτων συνδικαλιστών μάλον δεν ευνοεί μια παρόμοια κίνηση. Η κίνηση νομίζω ότι εκδηλώνει φόβο της χρέωσης της επερχόμενης χρεοκοπίας και υποδούλωσης της Ελλάδας. Προσπαθούν να αποφύγουν την ρετσινιά αλλά μάλλον είναι αργά. Και οι τρείς εκτιμώ ότι δεν εκπροσωπούν απολύτως τίποτε εντός του ΠΑΣΟΚ.Είναι καμένα χαρτιά. Δεν μπορούν να αντρέψουν όσους αναζητούν αρχηγό. Το σλόγκαν "μία από τα ίδια" θα τους κυνηγά μια ζωή. Τελείωσαν.

  4. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/10/2011 15:39:00

    Τα τρία φυντάνια, μωροφιλόδοξα από την κούνια τους, είχαν μέχρι πρότινος αποδεχθεί μοιρολατρικά ότι ήταν πολύ νωρίς να βγουν, να το παίξουν «διάδοχοι»!
    Η μία, η νομάρχης στα 26 της, έκτιζε προσεκτικά το προφίλ της και δενόταν στο άρμα του εκάστοτε εν δυνάμει πρωταγωνιστή, για να διεκδικήσει το ρόλο στην κατάλληλη στιγμή.
    Ο έτερος σοβαροφανής καθηγητής, έκανε κάτι ανάλογο αφού προσδέθηκε στο άρμα του συναδέλφου, για να μπορεί κληρονομικώ δικαιώματι να βγει μπροστά όταν θα ξεφούσκωνε ο ευτραφής βερμπαλιστής.
    Και ο τρίτος, που το μόνο που είχε δει στον ύπνο του ήταν το δημαρχιλίκι στο νησί, βρέθηκε ουρανοκατέβατος δεξί χέρι του αδέξιου «πρωθυπουργού σε αναμονή»! Βλέπεις οι γνωριμίες της αστακομακαρονάδας, είναι πολύτιμες!
    Βέβαια κανείς δεν είχε φανταστεί πως ο ΓΑΠ θα γινόταν στα αλήθεια πρωθυπουργός! Και όταν έγινε κι αυτό το θαύμα, δήλωσαν αμέσως υποταγή και περίμεναν τα παντεσπάνια. Του έκαναν όλα τα μνημονιακά χατίρια στους τομείς της ευθύνης τους και διέλυσαν Υγεία, Παιδεία, Εργασιακά, Κοινωνική Συνοχή. Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν!
    Βλέπουν τη ραγδαία κατάρρευσή του και μαζί βλέπουν και το διασυρμό του συγκυβερνήτη του, που βιαστικός όπως πάντα, νόμισε πως με την αντιπροεδρία θα έδενε τη θέση που επεδίωξε να πάρει ανεπιτυχώς το 2007. Κοιτάνε να δούνε από ποιον μπορεί να απειλείται η δική τους φιλοδοξία και δεν βλέπουν κανέναν, τουλάχιστον εμφανώς. Οπότε ένωσαν τις δυνάμεις τους και με το μανιφέστο βάζουν τις υποψηφιότητές τους, στηρίζοντας δήθεν τον αρχηγό! Βέβαια πρόκειται περί καθαρόαιμης λυκοφιλίας και όταν θα έρθει η στιγμή θα γελάσει ο κάθε πικραμένος!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aφροδίτη 16/10/2011 20:11:30

      Κάποτε ένας νέος συνάδελφος είχε μια συνεργασία με κάποιον. Ο νέος συνάδελφος είχε κάποιους πελάτες. Αυτός ο κάποιος πλεύρισε τους πελάτες, τους έφαγε και πέταξε το νέο συνάδελφο έξω από τη δουλειά.
      Αυτή δυστυχώς είναι η ποιότητα. Το περιστατικό είναι αλήθεια, αλλά δε μπορώ να πω περισσότερα γιατί θα έχουμε πρόβλημα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ anonymous 16/10/2011 21:46:51

        Και μόνο που μιλάς για πελάτες, καταλαβαίνουμε περί ποίας λέρας ομιλείς. Νάσαι καλά που επιβεβαιώνεις όσα ξέρουμε ήδη!

  5. stanley@gr avatar
    stanley@gr 16/10/2011 16:02:44

    να τελειωνουμε επιτελους με το τι "διαλαθει της προσοχης της αξιωματικης αντιπολιτευσης"!
    τιποτε δεν διαλαθει, αλλα πρεπει να στοιχειοθετηθουν με ακριβεια και τα στοιχεια να ειναι αδιασειστα!
    Και κατι τελευταιο: πισω εχει η αχλαδα την ουρα και ενιοτε οι πρωθυπουργοι και το κακο συναπαντημα τους ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ.....

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ stanley@gr 16/10/2011 17:18:21

      Mπερδεύεις την πολιτική δραστηριότητα με τη δικαστική διαδικασία.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Δημήτρης 16/10/2011 19:06:03

        Και πολλοί δυστυχώς μπερδεύετε την υπεύθυνη πολιτική στάση με τον "Αυριανισμό".

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 16/10/2011 16:02:51

    Eβγαλε ανακοίνωση ο Αντιπρόεδρος των Οικονομικών και ...χαιρετίζει την πρωτοβουλία!
    Μες τη βδομάδα λέει, ίσως κριθούν όλα!!!

    • android.K. avatar
      android.K. @ Κώστας Ροδινός 16/10/2011 16:25:53

      Κωστα,
      πιστευω οτι ειναι ακομη μια κινηση τακτικισμου του Πασοκ. Την μπαλα στη εξεδρα!
      Να βγαλουν και αυτη την εβδομαδα και θα δουμε για το παρα περα.
      Πολιτικη μερα τη μερα, ωρα την ωρα!
      Κοινος στοχος: Αδιαρηκτα κολλημενοι στις καρεκλες τους! Ολοι τους!!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ android.K. 16/10/2011 16:58:41

        Δεν νομίζω.
        Στην κατάσταση που είναι και επειδή γνωρίζουν οτι τα χειρότερα έρχονται προσπαθούν να εγγράψουν υποθήκες.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Κώστας Ροδινός 16/10/2011 17:25:03

      Kώστα εγώ δεν βλέπω να διαλύονται.

      Περνάνε το ένα εμπόδιο μετά το άλλο με χαρακτηριστική ευκολία.

      Και την απεργία των εργατών στην καθαριότητα την διέλυσαν και ιδιωτικοποίηση χωρίς να ανοίξει μύτη θα κάνουν.

      Και η κοινή γνώμη ικανοποιημένοι γιατί σπάνε τα μούτρα τους οι συντεχνίες και τα χατήρια των καναλαρχών και εργολάβων γίνονται.

      Τώρα ετοιμάζονται κάποια στιγμή να αδειάσουν ως άχρηστο τον Παπανδρέου να του φορτώσουν όλα τα αμαρτήματα και μετά το 2013 να ξαναζητήσουν την ψήφο των πολιτών ως ένα νέο κόμμα.

      Ολα αυτά προβληματίζομαι είναι αποτυχία;;

      • θοδωρης avatar
        θοδωρης @ Aris. A 16/10/2011 18:13:12

        η Κερατέα αντιστάθηκε, να ο δρόμος

      • anonymous avatar
        anonymous @ Aris. A 16/10/2011 20:07:47

        Σαφώς και δε διαλύονται ούτε και πρόκειται. Η συγκεκριμένη παράταξη είχε μια μικρή κάμψη μετά τον εμφύλιο και για 10 χρόνια μέχρι να συγκροτήσουν νέο σχήμα. Μόλις το πέτυχαν κυριάρχησαν στη ζωή του τόπου από το 1961 μέχρι σήμερα.

  7. Georgios Lavdas avatar
    Georgios Lavdas 16/10/2011 16:41:00

    "When the world as we know it ends, it will end in Athens".

    Zoe Williams, The Guardian 14/10

    I hope it will end on 20th October.
    That day, I suggest that all politicians who still believe in the idea of
    national self-determination should be outside the parliament with the people.

  8. ikaros avatar
    ikaros 16/10/2011 16:54:04

    Δεν είναι μόνο ο ΓΑΠ "πουκάμισο αδειανό" αλλά ολόκληρο το ΠΑΣΟΚ. Το πιο αστείο είναι πως αυτά τα 3 μνημονιακά πρωτοπαλίκαρα θεωρούν πως για το ΠΑΣΟΚ θα υπάρξει "επόμενη μέρα". Το ΠΑΣΟΚ βαίνει προς διάσπαση.

  9. skopelosnews avatar
    skopelosnews 16/10/2011 17:02:50

    Ο σώζων εαυτόν δεν σώζεται…

  10. ΔΩΡΙΕΑΣ avatar
    ΔΩΡΙΕΑΣ 16/10/2011 17:24:28

    πρός τόν ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗ ΣΙΝΗ καί τούς αλλους ΛΗΣΤΕΣ τών ΕΛΛΗΝΩΝ
    όπου καί να πάτε σε όποια ΣΠΥΛΙΑ καί νά κρυφτήτε
    Ο ΘΗΣΕΑΣ θά σάς βρεί.
    ΤΟ ΤΕΛΟΣ σας είναι προαποφασισμένο..

    • KOYK avatar
      KOYK @ ΔΩΡΙΕΑΣ 16/10/2011 21:53:05

      ALLO O SINIS O PITIOKAMPTIS KAI ALLO O PROKROYSTHS

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/10/2011 18:38:03

    Πάντως, αντιλαμβάνεστε ότι σχολιάζουμε και ασχολούμεθα ΔΙΑΡΚΩΣ με τα του ΠΑΣΟΚ, όταν οι ειδήσεις από την ΝΔ είναι μία την εβδομάδα;

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ ΠΗΛΕΑΣ 16/10/2011 19:00:56

      Μα αγαπητέ ΠΗΛΕΑ, εκεί αποβλέπει και η προσπάθεια του "μανιφέστου" προσωπικής διάσωσης που υπό το κράτος των επερχόμενων εξελίξεων δημοσίευσαν οι τρεις Illuminati του ΠΑΣΟΚ!
      Θέλουν να δείξουν ότι "υπάρχει λύση μέσα από το ΠΑΣΟΚ" για τη διαχείριση του ολέθρου, μέσα στον οποίο οδήγησαν τη χώρα !
      Γι αυτούς δεν υπάρχει άλλο κόμμα παρά το ΠΑΣΟΚ με τα "φοβερά" στελέχη του που μπορούν να μας βυθίζουν στο έρεβος και με μαγικές κινήσεις να μας βγάζουν στο φως!
      Διάβασα μόνο τις δύο πρώτες παραγράφους της επιχειρούμενης υποκριτικής αυτοκριτικής τους!
      Η ανοχή μου σταμάτησε εκεί!
      Δε μπόρεσα να συνεχίσω να διαβάζω θεωρητικισμούς, επηρμένους ακαδημαϊκισμούς και γενικολογίες ανθρώπων που μας γνώρισαν τη βαρβαρότητα, χωρίς να μας επιτρέψουν να γνωρίσουμε το σοσιαλισμό τους!
      Η Νέα Δημοκρατία, προφανώς, προσπαθεί να μη τσαντίσει άλλο τον κ. Μνώλη που θύμωσε με τη διαγραφή Λυμπερόπουλου!!!

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/10/2011 19:14:41

    Όλα τα παραπάνω αποτελούν μια ύστατη προσπάθεια διάσωσης του πασοκικού καθεστώτος. Το πιο πιθανό είναι ότι επιχειρούν μια νέα μετάλλαξη για να κοροϊδέψουν τον σκληρό τους πυρήνα και να κρατήσουν τις δυνάμεις τους για τη μεταπαπανδρεϊκή εποχή.
    Το πιο ανησυχητικό, όμως, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι παρόλο τον ορυμαγδό μέτρων υπάρχει ακόμα ζωντανό το πνεύμα του πασοκισμού. Ας μην μας ξεγελά ο διαδικτυακός κόσμος. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι ακόμα που παρατηρούν τα γεγονότα σαν αφασικά όντα. Λες και η καταιγίδα που έρχεται δε θα τους επηρεάσει. Αυτοί είναι επιρρεπείς στις οβιδιακές μεταμορφώσεις του καθεστώτος. Και παρόλο που βιώνουν τη δραματική μείωση του βιοτικού τους επιπέδου - και εφόσον δεν οδηγούνται στην ανεργία - στηρίζουν ακόμα το "Κίνημα" όσο παράλογο κι αν ακούγεται.
    Υπάρχουν και μερικοί άλλοι που πιστεύουν ότι με κάποιο μαγικό τρόπο "θα δοθεί λύση στο ελληνικό πρόβλημα" και θα είμαστε πάλι μια ωραία ατμόσφαιρα.
    Όσο δεν διαμορφώνεται μια νέα συμπαγής κοινωνική συσπείρωση (με στοιχεία ηγεμονίας) με νέα προτάγματα ώστε να δεμβολιστεί ο ευρύτατα εξαπλωμένος πασοκισμός, τα πράγματα δε θα είναι καθόλου εύκολα για την επόμενη μέρα της πτώσης των νεοδωσιλόγων. Οι κυρίαρχη ελίτ δε θα παραιτηθεί εύκολα.

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/10/2011 19:40:08

    Μπά ,δεν τους μάθατε ακόμα?

    Κλασσικές Πασοκικές κουτοπονηριές ,για να βρούν δικαιολογία οι γνωστές κότες να ψηφίσουν (πάλι..."για τελευταία φορα"!) το πολυνομοσχέδιο

    • Νοικοκυρά avatar
      Νοικοκυρά @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/10/2011 20:21:16

      Συμφωνώ. Αυτός είναι ο στόχος τους.

  14. νικος avatar
    νικος 16/10/2011 19:49:29

    ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ πα SSok

    • Θοοδωρής avatar
      Θοοδωρής @ νικος 16/10/2011 19:56:05

      Είναι πολύ μακριά η 28η Οκτωβρίου. Θα έχουν κλατάρει πριν από τότε. Αυτή η βδομάδα θα είναι μεγάλη.

  15. δημης avatar
    δημης 16/10/2011 20:15:24

    ΜΗΠΩΣ..... ΛΕΩ ... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΔΟΠΑΣΟΚΙΚΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΑ ΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ ...ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ..ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΘΕΙ Η ΑΤΖΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ.... ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΒΕΒΑΙΩΣ-ΒΕΒΑΙΩΣ.... ,ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ;;;;;;;;;;

  16. Orestios avatar
    Orestios 16/10/2011 21:09:23

    Η επανάσταση των Κηπουρών

  17. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 16/10/2011 21:56:40

    «…..και με την ενότητά μας αυτή να εξοπλίσουμε τον πρωθυπουργό, που θα διαπραγματευτεί την τελική και οριστική λύση για τη χώρα μας στο πλαίσιο της ΕΕ».
    Σοβαρά; Πότε διαπραγματεύτηκε ο ΓΑΠ, που θα το κάνει τώρα;
    Άλλωστε οριστική λύση δεν ήταν το 2010 η υπογραφή του μνημονίου, το φάρμακο κατά τον Στρος Καν;
    Ή είναι αρχιψευταράδες (κουρτίνα 1) ή μας θεωρούν μ@λ@κες (κουρτίνα 2) ή και τα δυο μαζί (κουρτίνα 3).

  18. NONOS avatar
    NONOS 16/10/2011 23:16:07

    Ας μη προτρεχουμε για βιαστικα συμπεράσματα,η κινηση αυτη αποσκοπεί στον αποπροανατολισμό της κοινής γνωμης απο τα φλέγοντα θεματα της καθημερινότητας,ολοι ειναι στο κόλπο και ο ΓΑΠ,και ο Μπένι και η Τρόικα του μανιφεστου,δεν διερωτωνται μερικοί ,οι υλατζίδες κλείνουν την υλη στα κυριακατικα φύλλα Παρασκευή 12.00,γιατι λοιπόν δε ξεφουρνησαν το μανιφεστο πριν κλείσουντα φύλλα,ο ΓΑΠ ειχε αποκλειστικη στο Θεμα,κατι αλλο κρύβεται απο πίσω ισως πιο σοβαρό απο την δελφοινολογία στο ΠΑΣΟΚ, η εχουν σοβαρές ενδείξεις οτι υπαρχει πιθανότητα καταψηφισης του πολυνομοσχεδίου οποτε πανε για γρούβες και ως Πόντιοι πιλάτοι νυπτουν προκαταβολικά τας χείρας,η θελουν να εκβιάσουν ψυχολογικά τους βουλευτές τους.