#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2011 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο συστημικός μαξιμαλισμός του κ. Μουζέλη



Αντιγράφω από το σημερινό Βήμα:

«....Τη στιγµή που η τρόικα έχει απαυδήσει µε την ανικανότητα της κυβέρνησης να υλοποιήσει αυτά που υποσχέθηκε, τη στιγµή που απειλεί να µην καταβάλει την επόµενη δόση µε κίνδυνο να µην πληρωθούν µισθοί και συντάξεις, ο πρόεδρος της Ν∆ επιµένει στην αδιάλλακτη θέση του – µε το επιχείρηµα πως δεν θέλει να είναι συνυπεύθυνος µιας «λανθασµένης» πολιτικής. Αυτό θυµίζει την ιστορία του επιβάτη που αδιαφορεί για το αεροπλάνο που πέφτει µια και δεν είναι δικό του. Κάπως έτσι αντιδρά ο Αντώνης Σαµαράς. Αν χρεοκοπήσουµε δεν θα φταίει αυτός, άρα δεν υπάρχει λόγος να βάλει πλάτη για να αποφευχθεί το µοιραίο.»

Τι μας λέει δηλαδή ο συμπαθής κ. Μουζέλης, στο άρθρο του που τιτλοφορείται "Ο λαϊκιστικός µαξιµαλισµός του κ. Σαμαρά"; Μια «κλειστή ανάγνωση» (close reading) της ανωτέρω παραγράφου καταδεικνύει ότι ο συλλογισμός του όχι δεν είναι απλά σωστός, δεν είναι ούτε καν λάθος. Είναι σκέτος παραλογισμός!

Μια κυβέρνηση, λόγω διαρκούς ανικανότητας, φέρνει στα όρια της την τρόικα που η ιδία προσκάλεσε ως σωτήρα. Ο κος. Μουζέλης καλεί τον «αδιάλλακτο» Αντώνη Σαμαρά να συναινέσει στην ανικανότητα για να «πληρωθούν μισθοί και συντάξεις». Το πως η συναίνεση στην ανικανότητα θα σώσει μισθούς και συντάξεις επαφίεται στη λογική του αρθρογράφου. Αναφέρει δε το παράδειγμα «του επιβάτη που αδιαφορεί για το αεροπλάνο που πέφτει µια και δεν είναι δικό του».

Ο έλλογος αναγνώστης αντιλαμβάνεται ότι όταν το αεροπλάνο πέφτει από ανικανότητα και εγνωσμένους επαναλαμβανομένους λάθος χειρισμούς του πιλότου, εκείνο που κάνει ο επιβάτης είναι, αντί να βάλει πλάτη (σε τι άραγε;), πετάει από το πιλοτήριο τον ανίκανο πιλότο, αναλαμβάνει την πλοήγηση και αποφεύγει το μοιραίο. Ειδικά δε όταν δεν πρόκειται για απλό επιβάτη αλλά για έμπειρο χειριστή F16!

Αρκετά λοιπόν με τους “άλογους” αφορισμούς για συναίνεση που και οι ίδιοι οι συμπαθείς αρθρογράφοι αδυνατούν να επιχειρηματολογήσουν!

effie B.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alakran avatar
    alakran 02/10/2011 17:03:46

    Η διάθεση τού Μουζέλη για φθηνή προπαγάνδα φαίνεται και από το παραμύθι που αναπαράγει σχετικά με την πρόταση Πινέιρο για το σκοπιανό.Ακόμα και σήμερα,οι καλοθελητές επιμένουν ότι τάχα η Ελλάδα ήταν έτοιμη για τη επίλυση του σκοπιανού,αλλά ο κακός Σαμαράς έβαλε τον Μητσοτάκη να απορρίψει την πρόταση Πινέιρο για σύνθετη ονομασία.Ξεχνάει ο Μουζέλης και οι όμοιοι του ότι τα Σκόπια ΠΟΤΕ δεν δέχθηκαν μια σύνθετη ονομασία.Και επιμένουν ακόμα να μιλούν για το σκοπιανό ως χαμένη υπόθεση,ενώ θα έπρεπε να ευχαριστούν (και) τον Σαμαρά,επειδή χάρη σε εκείνη την "αδιάλλακτη" στάση,μπορούμε ακόμα να διεκδικήσουμε τα δίκια μας.
    Γενικά τώρα,όλα τα άρθρα των καλοθελητών που αφορούν τη Ν.Δ έχουν την ίδια δομή.
    Πρώτα βρίζουν το Σαμαρά και μετά ζητάνε τη συναίνεσή του.Ωραία φάση ε?
    Την απάντηση την έδωσε ο ίδιος ο Σαμαράς (όχι στο Μουζέλη βέβαια,αλλά εκεί που ο Μουζέλης και οι όμοιοι του στέκονται προσοχή) ,στη Μέρκελ.
    "Αφού έχω άδικο και προτείνω μη ρεαλιστικές λύσεις,και εσείς έχετε δίκιο και σώζετε την Ελλάδα,τί σας ενοχλεί που δεν συναινώ?Κάντε εσείς τα δικά σας και αφήστε εμένα στο λάθος μου.Όταν όμως καταλάβετε ότι η πολιτική σας δεν βγαίνει,να ξέρετε ότι σε εμένα θα απευθυνθείτε."
    Πώς να του πεις ότι έχει άδικο.....

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/10/2011 17:06:09

    Γιατί δεν αναφέρεται και στο ρόλο των Γαπ-Βενιζέλου ως καμικάζι;
    ΥΓ: Φυσικά και δε θα φταίει ο Σαμαράς για τη χρεοκοπία...συναινώντας όμως θα είναι ίδιος με αυτούς...

  3. Red Jones avatar
    Red Jones 02/10/2011 17:16:57

    Εξελίξεις στον ΔΟΛ, ο Τσίμας στο μπλοκάκι, έπονται και οι υπόλοιποι.

    Υ.Γ.

    effie B, χάνεις άδικα τον καιρό σου αναλύοντας τους στυλοβάτες του καταρρέοντος συστήματος, π.χ. όπως Μουζέλης.
    Αυτοί παραλογίζονται διότι χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους.

    20 έτη μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσις επέρχεται και η κατάρρευση της ΕλληνοΣοβιετίας ("αλλαγή" ονόμαζαν το κοριτσάκι)

  4. chrisss avatar
    chrisss 02/10/2011 17:17:01

    Απαράδεκτο άρθρο..ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν εκείνοι που αποκαλούν τον Σαμαρά υπερπατριώτη, θα αποδέχονταν τον όρο του προδότη, προκειμένου να σωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις όπως λένε..μας τα πρηξαν όλην την βδομάδα για δήθεν στροφή του βήματος και το αποδεικνύει λένε η συνέντευξη Σαμαρά στο Βήμα..αναρωτιέμαι επίσης αν από όλους αυτούς έχει ανοίξει κανείς την εφημερίδα να την διαβάσει ή αν έχει διαβάσει το σχόλια στο site του Βήματος..απαράδεκτη εφημερίδα..όλα τα άρθρα, όλα τα σχόλια στο ίδιο ύφος..λιβάνισμα του ΓΑΠ και ύβρεις κατά Σαμαρά..δίνει όμως και ο Σαμαράς πάτημα, με τις φήμες αληθινές ή όχι για τον υιό Ψυχάρη..

  5. φωνη avatar
    φωνη 02/10/2011 17:23:54

    Ο αρθρογράφος σκέφτεται με λογική ΠΑΣΟΚ γιαυτό και αντιλαμβάνεται στρεβλή την πραγματικότητα. Το ΠΑΣΟΚ είναι αυτό που προσπαθεί να καταστήσει συνυπεύθυνο το Σαμαρά.

    Ο Σαμαράς δε λέει ότι "Αν χρεοκοπήσουµε δεν θα φταίει αυτός, άρα δεν υπάρχει λόγος να βάλει πλάτη για να αποφευχθεί το µοιραίο."
    Αυτό που καταλαβαίνω να λέει, είναι ότι "Αν βάλει πλάτη στη λάθος πολιτική τότε είναι που ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ."

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/10/2011 17:27:45

    Θα σας πω μια μικρη ιστορια.
    Καποιος χρωστουσε 100.000 EUR στον Δανειστη του. Δυστυχως επεσε εξω και πτωχευσε! Ο Δανειστης του τον πιεζε και τον ενοχλουσε αφορητα. Αποκαμομενος λοιπον γυριζει στον καταπιεστη του και του λεει. Εγω δεν εχω μια να σε πληρωσω, δυο λυσεις υπαρχουν, η μια ειναι να με βαλεις φυλακη για παρα πολλα χρονια, αλλα λεφτα σιγορα δεν θα παρεις! Η αλλη λυση ειναι να με βοηθησεις να σταθω, να μου περιορισεις το χρεος μου τουλαχιστον στο μισο και να στο αποπληρωσω σε μερικα χρονια!! Ερωτημα, εσεις τι θα κανατε στη θεση του Δανειστη; Οτι θα κανατε εσεις να ειστε σιγουροι οτι θα κανουν και οι ...φιλοι μας οι Τροικανοι! Στις Διεθνεις σχεσεις δεν υπαρχουν συναισθηματισμοι, υπαρχει μονο συμφερον, ετσι τουλαχιστον μας διαμηνυουν απο ολες τις πλευρες οι ..ασπονδοι φιλοι μας!!!

  7. kostas avatar
    kostas 02/10/2011 17:28:01

    Μεχρι τωρα ηθελα τον ΓΑΠ στα 6 μετρα!! Τωρα τους θελω ολους !!!
    και οσοι συνεναισουν θα εχουν την ιδια τυχη...!

    Παραθετω τα λογια ενος ακομα επικαιρου ανθρωπου

    « Είναι προτιμότερο μια χώρα να αντισταθεί και να χάσει τον πόλεμο υπερασπιζόμενη την τιμή της, γιατί, όσο τρομερές κι αν είναι οι συνέπειες της ήττας, μετά την καταστροφή θα έρθει η αναγέννηση. Αλλοίμονο όμως στο λαό που υποκύπτει με την θέλησή του. Που δέχεται αδιαμαρτύρητα την ταπείνωση της κατοχής, την ντροπή της σκλαβιάς, την ταπείνωση της εθελούσιας υποταγής. Ένας τέτοιος λαός είναι χαμένος».

    Carl von Clausewitz

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2011 17:34:41

    Αρα κατά τον κύριο Μουζέλη ο επιβάτης είναι συνυπεύθυνος του αεροπλάνου που πέφτει ...

    Ωραίος...ελπίζω να μην πετάει με αεροπλάνο ...δεν θα τον ήθελα συν διαχειριστή της πτήσης μου.

  9. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 02/10/2011 17:40:19

    Να πληρωθουν οι μισθοι και οι συνταξεις! Τους ελευθερους επαγγελματιες που μας χρωστα το δημοσιο -και απ οτι φαινεται δεν προκειται να μας πληρωσει- να γινουμε στακτη και μπουρπμερη! Αν αυτο δεν ειναι εσωτερικη χρεωκοπια τοτε τι ειναι? Κοπτονται ολοι για τους μισθους και τις συνταξεις και οχι γιατι θα χασουν τα κεκτημενα. ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ Σ---ΟΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. Costas avatar
    Costas 02/10/2011 18:27:26

    To παρακάτω σχόλιο γράφτηκε στην σελίδα του άρθρου και αναμένει την έγκριση του αρχισυντάκτη (μάλλον σε τρία τέρμινα, αν κρίνω από την τύχη παλαιοτέρων σχολίων):

    Το άρθρο του κ. Μουζέλη, συνιστά βιασμό της νοημοσύνης μας.

    Επικρίνει τον Αντ. Σαμαρά, για την πλήρη (και παταγώδη) αποτυχία της κυβέρνησης! Στο ίδιο το κείμενο που υπογράφει μιλάει για "ανικανότητα της κυβέρνησης να υλοποιήσει αυτά που υποσχέθηκε". Και αντί να προτείνει αλλαγή στην κυβερνητική πρακτική (στις ιδέες; στα πρόσωπα; στο κόμμα που κυβερνά; στη στόχευση; στη μέθοδο;, οπουδήποτε τέλος πάντων ...) προτείνει .... αλλαγή στη μείζονα αντιπολίτευση. Και μάλιστα σε μία αντιπολίτευση, η οποία πέραν της αρνήσεως να συναινέσει σε κάτι που πληθώρα οικονομολόγων θεωρεί λαθεμένο (και το οποίο αποτελεί απόλυτο θεσμικό της δικαίωμα και μέρος του ρόλου της σε μία δημοκρατία), πόρρω απέχει από του να κάνει "εμπρηστική" αντιπολίτευση, όπως συχνότατα έχει κάνει ο χώρος τον οποίον "χαιδεύει" με τα άρθρα του ο κ. Μουζέλης.

    Τι να πώ; Αν είναι αυτή λογική (και μάλιστα υπογεγραμμένη από Καθηγητή του LSE), μάλλον χάσαμε το νόημα των λέξεων. Ο Θεός μόνο ξέρει τι άλλο θα δούμε υπογεγραμμένο από τους κατ' επανάληψιν βιαστες της νοημοσύνης μας ....

  11. Nick63 avatar
    Nick63 02/10/2011 19:36:03

    Λοιπόν, με αφορμή το λογοπαίγνιο στη παρομοίωση του "συν-επιβάτη (Σαμαράς)και του αεροπλάνου" (Ελλάδα), για να ακριβολογούμε, ο Σαμαράς δεν είναι, και δεν πρέπει να φέρεται σαν ένας απλός "επιβάτης" - θεατής που περιμένει το μοιραίο.
    Είναι αρχηγός μιάς μεγάλης παράταξης και έχει κι΄αυτός το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί για τη σωτηρία ή όχι της χώρας.
    Η λογική του άπραγου και ανήμπορου ΣΥΝεπιβάτη - θεατή να τελειώνει!
    Φαίνεται ότι ο πορτογάλος και ιρλανδός "Σαμαράς" αντιλαμβάνονται διαφορετικά τις έννοιες ευθύνη και συνενοχή και είναι διατεθημένοι να
    πέσουν στο Καιάδα της ιστορίας τους, σαν "προδότες" και "υποταγμένοι"
    στις ξένες δυνάμεις κατοχής...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Nick63 02/10/2011 20:22:13

      Ο Πορτογαλικός και ο Ιρλανδικός Σαμαράς ως συν-επιβάτες μέσο εκλογικών διαδικασιών έγιναν συν-επιβάτες ή πιλότοι .
      Οι αντίστοιχες κυβερνήσεις κρίθηκαν και αναβαπτίστηκαν μέσο της κάλπης εάν θέλουμε να κάνουμε συγκρίσεις.

  12. Ευθύμιος Περίσσιος - Χαλάνδρας avatar
    Ευθύμιος Περίσσιος - Χαλάνδρας 02/10/2011 19:38:49

    Ο αείμνηστος (εκ Λαμίας) Σ. Βεόπουλος, έγραψε κάποτε το “Σφάλμα”, το ’χει διαβάσει ο κ. Μουζέλης;

  13. KA avatar
    KA 02/10/2011 19:44:02

    Φίλε nick63,

    δεν ξέρω τι αντιλαμβάνεται ακριβώς ο πορτογάλος και ιρλανδός “Σαμαράς” (όπως λες). προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι μιλάς για χώρες στις οποίες δεν υπήρξαν ενδείξεις (πόσο μάλλον, αποδείξεις!)

    [1] πως ο (πορτογάλος και ιρλανδός) "Παπανδρέου" ελάμβαναν "χορηγίες" από την Siemens, με το τσουβάλι (κατα τη μαρτυρία Τσουκάτου), και το κόμμα που υπηρετούν είχε πιθανώς προβεβλημένα στελέχη εμπλεγμένα σε μίζες εκατομμυρίων για την αγορά οπλικών συστημάτων

    [2] πως ο (πορτογάλος και ιρλανδός) "Παπανδρέου" δεν συνομιλούσαν με το ΔΝΤ την ίδια (ακριβώς!) στιγμή που μοίραζαν επίδομα αλληλεγγύης 1.5 δις ευρώ, ποσό για την εξοικονόμηση του οποίου τώρα βάζουν κεφαλικούς φόρους και απολύουν ανθρώπους

    [3] πως ο (πορτογάλος και ιρλανδός) "Παπανδρέου" δεν περιφέρονταν ανα την Ευρωπη διακηρύττοντας πως κυβερνούν διεφθαρμένες χώρες, για την προσπάθεια των οποίων ζητούν τώρα σεβασμό ...

    Πολλά έχω να σου γράψω επ' αυτού, αλλά δεν έχει νόημα αν δεν σε προβληματίζουν αυτά τα ολίγα. Λες λοιπόν να είναι συγκρίσιμες οι περιπτώσεις;

  14. ick63 avatar
    ick63 02/10/2011 20:40:43

    Όχι, αλλά σε τέτοιες υποθέσεις (Τσουκάτος) που η δικαιοσύνη αρνείται ή παρεμβαίνει αρκετά καθυστερημένα για να βρεθούν ΟΛΟΙ οι παραλήπτες
    του μαύρου χρήματος, προκαλώντας τους πολίτες, τι να πώ...
    Άλλα δεν είναι, πίστεψε με, η ώρα ΤΩΡΑ να γυρίσουμε πίσω γιατί έχω και
    εγώ πολλά να γράψω (διακυβέρνηση 2004-2009 σαν να "υπήρχαν λεφτά",
    βατοπέδι, κουμπάροι κ.ά.) για πρακτικές που συνέτειναν τα μέγιστα στη
    οικονομική καταστροφή της χώρας.
    Αλήθεια, ο κ. Σαμαράς δεν όφειλε να παρέμβει τότε στα τεκταινόμενα, όντας άξιος και διορατικός πολιτικός;
    Αυτό που διακυβεύεται σήμερα είναι όχι μόνο η οικονομική αλλά και η
    εθνική μας υπόσταση.
    Να τιμωρηθούν λοιπόν όλοι οι κλέφτες και ψεύτες (μέγιστο θέμα) αλλά
    ταυτόχρονα πρέπει να δούμε όλοι πως μπορούμε να βοηθήσουμε, τώρα γιατί
    ΑΥΡΙΟ ίσως να είναι πολύ αργά.
    Ευχαριστώ.

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/10/2011 22:58:31

    Τον Μουζέλη τον είχα διαβάσει αρκετές φορές. Τα γνωστά σοσιαλφιλελεύθερα δόγματα του ΕΛΙΑΜΕΠ, απαράλλακτα, επαναλαμβανόμενα (η πλάκα είναι πως αυτοί οι άθεοι κατηγορούν τον χριστιανισμό για δογματισμό στη μεταφυσική του, όταν αυτοί είναι δογματικοί με την θεώρηση της πραγματικότητας).
    Μετά τον είδα για μία και μόνη φορά σε μία εκπομπή της ΕΤ-3, αν δεν κάνω λάθος. Απογοήτευση. Ενα ανθρωπάκι που ψέλλιζε κάτι κουβέντες, σαν από κασέτα, τίποτα το ιδιαίτερο, τίποτα το πρωτότυπο, τίποτα το σπινθηροβόλο, τίποτα που να αξίζει να συγκρατήσεις. Κατάλαβα ότι δεν θα πρέπει κανείς να του δίνει πολλή σημασία. Αν δεν είχε τις γνωριμίες που είχε στα ΜΜΕ, δεν θα τον ήξερε κανείς πέρα από τον στενό κύκλο των συναδέλφων του.

  16. ΜΠ avatar
    ΜΠ 02/10/2011 23:23:09

    Η λογική του παραλόγου! Το άσπρο που είναι μαύρο! Λες "ημέρα", σου απαντούν: "νύκτα είναι"! Και πνεύμα πτωχό και ελαφρύ ! Εξυπνακίστικες κουβέντες του αέρα χωρίς ουσία, μόνον για τις εντυπώσεις !! Θα μου πεις βέβαια, σε τί κοινό απευθύνονται. Έλα ντε;;

  17. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 03/10/2011 02:10:32

    Και για όσους δεν γνωρ'ιζουν . ο Μουζέλης είναι σύζυγος της Θάλειας Δραγώνα...
    Έτσι, για την ιστορία...

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Μαθηματικός 03/10/2011 07:57:47

      τωρα συμπληρωθηκε η εικονα!!
      εκεινο που με οργιζει πολυ ειναι το ποσο μικρονοος ηταν η Μαριεττα Γιαννακου (διεκδικει και επανοδο, αλοιμονο!!!) οταν εισηγαγε τετοια ατομα στην δομη της εκπαιδευσης μας!!!!!!!

  18. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 03/10/2011 14:54:09

    Ο κ. Μουζέλης είναι συμπτωματικά, μήπως, λέω τώρα, σύζυγος της κ. Θ. Δραγώνα;

  19. Ευθύμιος Περίσσιος - Χαλάνδρας avatar
    Ευθύμιος Περίσσιος - Χαλάνδρας 07/10/2011 22:21:22

    Ο αείμνηστος (εκ Λαμίας, όπως κι ο κ. Μουζέλης) Σ. Βεόπουλος, έγραψε κάποτε “το Σφάλμα”, το ’χει διαβάσει ο κ. Μουζέλης;
    O Γιώργος Καραμπελιάς έφα: …Έχει ο καιρός γυρίσματα. Ο «καταλληλότερος κατέρρευσε» και η εκσυγχρονιστική παγκοσμιοποίηση πάει κατά διαόλου…Μπροστά σε αυτή την πραγματικότητα το αεριτζίδικο κεφάλαιο που γιγάντωσε επί εκσυγχρονισμού αρχίζει να ανησυχεί. Είχε επενδύσει στο ΠΑΣΟΚ, αλλά βλέπει πως διέξοδος δεν υπάρχει. Γι’ αυτό και μπαίνει άμεσα, το ίδιο, στο πολιτικό παιγνίδι. Ο Μπόμπολας γιγαντώνεται, αγοράζοντας και το «Πρώτο Θέμα» και ανοίγεται προς την κυβέρνηση και τους… Ρώσους. Η Γιάννα προσπαθεί με τα λεφτά του βασιλικού συζύγου και τον «Ελεύθερο Τύπο», ο Αλαφούζος ευθυγραμμίζεται με τους Αμερικανούς και το Ισραήλ, και από το πουθενά ξεπροβάλλει ως νέος άμεσος παίκτης ο Βγενόπουλος. Η κρίση του εκσυγχρονισμού γίνεται κρίση του πολιτικού συστήματος και οι παίκτες πολλαπλασιάζονται.
    Χρειάζεται και μια συστημική αντιπολίτευση, μην αφήσουμε κι όλο τον κόσμο στον Τσίπρα. Δεν χρειάζονταν μια αστική αντίσταση, τι πάθαμε που αφήσαμε (υπό την αιγίδα των Γερμανών -δες απόψεις Στίνα-) τον κόσμο στους κομμουνιστές;