#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2011 17:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο στόχος είναι να μας στείλουν «αδιάβαστους»



Ύστερα από κυβερνητική απόφαση σταματά η μετάδοση της Θείας Λειτουργίας από την ΕΡΤ κάθε Κυριακή 08.00-10.30.

Εκτός από τη σύνταξη στερούμε και τη θεία λειτουργία από τους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας ειδικά, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους έχουν μια στενή σχέση με τη θρησκεία. Κυρίως όσοι λόγω προβλημάτων υγείας και κίνησης δεν μπορούν να μεταβούν στην Εκκλησία, η απόφαση αυτή θα κάνει τελείως ανιαρές και μη ξεχωριστές τις Κυριακές τους.

Και ποιο θα είναι το επόμενο βήμα; Εκπομπή με ιμάμη, βραχμανιστή ή δωδεκαθεϊστή;

Ο αστικός μύθος πάντως λέει, ότι όσοι λατρεύουν τους θεούς του Ολύμπου κάνουν εξαιρετικά ελευθεριάζοντα πάρτι … Τουλάχιστον προ κρίσης. Τώρα ακούγεται ότι τη χλαμύδα την έχει αντικαταστήσει η κελεμπία, που είναι και της μόδας λόγω των Αράβων επενδυτών. «Επενδύσεις» των εφημερίδων και μόνο προς το παρόν.

Ο άλλος μύθος ότι οι μουσουλμάνοι είναι πασάδες και ανατολίτες καταρρίπτεται από τα γεγονότα: «Ιμάμης στην Τουρκία που ευνουχίστηκε από τη γυναίκα του με κουζινομάχαιρο δεν θα κάνει μήνυση, δηλώνοντας «Σε κάθε οικογένεια γίνονται αυτά» Ο Ιμάμης για πολύ καιρό είχε καβγάδες με τη γυναίκα του, η οποία τον ζήλευε αφόρητα. Το μοιραίο βράδυ είχαν μία συζήτηση και υποτίθεται πως επικράτησε ανακωχή ανάμεσα στο ζευγάρι. Την ώρα όμως που εκείνος κοιμόταν, εκείνη πήρε το κουζινομάχαιρο και του έκοψε τα γεννητικά όργανα. ..

Ή πολύ «λερωμένη» έχει τη φωλιά του ο ιμάμης, ή πολύ δυτική έγινε η τουρκική κοινωνία. Όσο για το όργανο του ιμάμη είναι βέβαιο ότι λειτουργεί σαν φλάουτο, κιάλι ή καλαμάκι. Η σύζυγος του ιμάμη πάει για πατέντα, καθώς μετέτρεψε ένα «μονολιθικό» εργαλείο σε πολυχρηστικό…

Μέχρι και το καλαμάκι πλένει ο άλλος λόγω κρίσης για το δεύτερο φραπέ. Οι έξοδοι για  φαγητό και καφέ έχουν δραματικά περικοπεί, μαζί με την κατανάλωση κρέατος , ρεύματος και οινοπνεύματος.



Τη λύση όμως στην ύφεση, την κρίση, τις νευρώσεις και το γάριασμα στα λευκά  πουκάμισα έδωσε η διευκρινιστική εγκύκλιος του Υπουργείου Οικονομικών:

«Αν αγοράσετε γλυκό από ζαχαροπλαστείο και το... δαγκώσετε μέσα στο κατάστημα, ενδέχεται εν αγνοία σας να καταστήσετε τον καταστηματάρχη υπόλογο για φορολογική παράβαση. Σύμφωνα με τις νέες διευκρινίσεις του υπουργείου Οικονομικών, τα γλυκά και τα παγωτά που καταναλώνονται εκτός καταστήματος (ακόμα και εάν τα πήρε κάποιος στο χέρι) φορολογούνται με ΦΠΑ 13%, εάν όμως καταναλωθούν εντός του καταστήματος πρέπει να μπει ΦΠΑ 23%! Xαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της γλυκιάς και της αλμυρής μπουγάτσας οι οποίες θα φορολογούνται με διαφορετικό συντελεστή ΦΠΑ. Οι τυρόπιτες, κασερόπιτες, μπουγάτσες και όλα τα σφολιατοειδή γενικότερα, θα έχουν ΦΠΑ 23%. Σε περίπτωση όμως που τα προϊόντα περιέχουν γλυκαντικές ύλες, υποστηρίζει η εγκύκλιος, όπως για παράδειγμα η μπουγάτσα με κρέμα, αυτά θεωρούνται γλυκά και υπάγονται στο 13%. Όταν βέβαια δεν καταναλώνονται στο κατάστημα και τα παίρνετε για το σπίτι. Το τυποποιημένο σάντουιτς που αγοράζετε από το μαγαζί υπάγεται στον χαμηλό συντελεστή ΦΠΑ 13%. Εάν κάνετε το λάθος και ζητήσετε να σας το ζεστάνουν στο μαγαζί, ή το καταναλώσετε μπροστά στον ιδιοκτήτη, τον επιβαρύνετε με άλλο 10% καθώς σε αυτήν την περίπτωση ο συντελεστής ΦΠΑ που σύμφωνα με το υπουργείο, πρέπει να εφαρμοστεί είναι το 23%. Στις περιπτώσεις των εταιρειών catering που παρέχουν προϊόντα προς κατανάλωση, το κάθε ένα θα φορολογείται με τον συντελεστή που προβλέπει ο νόμος. Για παράδειγμα γλυκά, φυσικό μεταλλικό νερό και ψωμί με 13%. Εάν όμως η εταιρεία παρέχει έναν υπάλληλο της για υπηρεσίες σερβιρίσματος, τα παραπάνω αγαθά θα φορολογηθούν με 23%».

Θα βγουν παγανιά οι εφοριακοί. Θα τρώνε τζάμπα μπουγάτσες για να διαπιστώσουν αν είναι γλυκιές, θα κατάσχουν γλυκά, μέχρι να ισοφαρίσουν τις απώλειες του εισοδήματος τους.

Το ερώτημα είναι αν αυτοί που συντάσσουν τις εγκυκλίους ήταν διεστραμμένοι ή έγιναν κατά την πορεία του εργασιακού τους βίου.

Στο ΣΔΟΕ θα δημιουργηθούν νέες Διευθύνσεις: μπουγάτσα κρέμα, μπουγάτσα τυρί, μπουγάτσα κιμά, τοστ στα κάρβουνα ή άνευ, μαζί με ένα Παρατηρητήριο πελατών επιχειρήσεων εστίασης.

Δεν ξέρω πόσο ανίκανη, τυχάρπαστη, μοιραία είναι η παρούσα Κυβέρνηση. Κωμική είναι πέραν πάσης αμφιβολίας. Και για την ακρίβεια κωμικοτραγική…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 09/10/2011 17:46:32

    μα αυτος ειναι ο στοχος τους. αυτα που ειχε πει καποτε ο αμερικανος υπουργος εξωτερικων. διαλυουν την παιδεια, εκλεισαν σχολεια σε λιγο θα κλεισουν και τις εκκλησιες στα χωρια και στις ενοριες των πολεων.
    ολοι οι οιπουργοι του πασοκ ειναι μελη της λεσχης μπιλντενμπεργκ, με πρωτη και καλυτερη την υπουργο παιδειας, αρα λοιπον τι περιμενουμε . οι ανθρωποι εχουν σχεδιο και το σχεδιο ειναι η καταστροφη της χωρας.

  2. attractoras avatar
    attractoras 09/10/2011 18:10:21

    Το πόσο αδιάβαστους και φτωχούς, και ακτήμονες θα μας στείλουν αυτοί είναι γνωστό. Το ερώτημα είναι γιατί δεν αντιδρά -ουσιαστικά όμως- η Ν.Δ;

    Το ότι έχουμε δικτατορία, στυγνή δικτατορία, είναι πασιφανές. Αν ο ΓΑΠ είναι καθυστερημένος όπως φαίνεται να είναι, ή ιδεοληπτικός, ή απλά ένα καταστροφικό ρομπότ που εκτελεί εντολές επειδή βγάζει χρήμα και επειδή μισεί την Ελλάδα, δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Τη ζημιά την κάνει, ό,τι και να'ναι, όποια και αν είναι η εγκεφαλική του κατάσταση.

    Η στάση της ΝΔ ποιά είναι όμως? Αφήνουν έναν θεόμουρλο δικτάτορα και την παρασιτική παρέα του να μας δολοφονούν με κάθε τρόπο και η μόνη αντίδραση είναι οι χλιαρές ανακοινώσεις? Ειλικρινά δεν μπορώ πλέον ούτε να κατανοήσω, ούτε να δικαιολογήσω αυτή τη στάση. Ειλικρινά θλίβομαι.

  3. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 09/10/2011 18:13:33

    Η Ρωσική Εκκλησία ανησυχεί για την αύξηση της χριστιανοφοβίας -Vid-


    Συνεδρίαζε σήμερα Δευτέρα, 30 Μαΐου 2011 στην Αγία Πετρούπολη η Ιερά Σύνοδος της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, υπό την προεδρεία του Πατριάρχη Μόσχας και Πασών των Ρωσιών κ. Κυρίλλου.

    Κατά την διάρκεια της συνεδρίας η Ιερά Σύνοδος ενημερώθηκε από τον Σεβ. Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ κ. Ιλαρίωνα, για πρόσφατη αύξηση των περιπτώσεων δίωξης των Χριστιανών σε διάφορα μέρη του κόσμου, συμπεριλαμβανομένων και δολοφονιών, καταστροφές ναών και άλλες εκδηλώσεις χριστιανοφοβίας.

    Η Ρωσική Εκκλησία σε ανακοίνωση της εκφράζει την έντονη ανησυχία της, για την αύξηση της χριστιανοφοβίας και την άρνηση του δικαιώματος της θρησκευτικής ελευθερίας των Χριστιανών.

    «Οι Χριστιανοί διώκονται, θύματα της μισαλλοδοξίας και των διακρίσεων σε διάφορες μορφές», αναφέρει μεταξύ άλλων η Ιερά Σύνοδος.

    «Δυστυχώς, οι εκδηλώσεις της χριστιανοφοβίας δεν μπορούν πλέον να αντιμετωπίζονται ως μεμονωμένα περιστατικά. Αποκτούν τον χαρακτήρα μιας σταθερής τάσης σε ορισμένα μέρη του κόσμου», προσθέτουν τα μέλη της Ιεράς Συνόδου.

    Σε άλλο σημείο η Ρωσική Εκκλησία, αναφέρει ότι «περιπτώσεις χριστιανοφοβίας συμβαίνουν και σε χώρες όπου οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν στον Χριστιανισμό».

    Τα Μέλη της Ιεράς Συνόδου προτρέπουν την διεθνή κοινότητα και τους θρησκευτικούς ηγέτες να αναπτύξουν ένα αποτελεσματικό μηχανισμό για την προστασία των Χριστιανών και των Χριστιανικών Κοινοτήτων.

    «Η Ρωσική Εκκλησία είναι υπέρ της ενίσχυσης του διαλόγου μεταξύ των θρησκευτικών ηγετών και της διεθνούς κοινότητας, ώστε να αναπτυχθούν θεμέλια ειρηνικής συνύπαρξης των πιστών που ανήκουν σε διαφορετικές παραδόσεις και θρησκείες», αναφέρει στο τέλος η ανακοίνωση.

    Τα μόνιμα μέλη της Ιεράς Συνόδου είναι:

    Οι Μητροπολίτες Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, Αγίας Πετρουπόλεως και Λάντογκας Βλαδίμηρος, Μινσκ και Σλουτσκ Φιλάρετος, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιος, Κισινέφ και πάσης Μολδαβίας Βλαδίμηρος, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιος, Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου Μόσχας και Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνας, Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Μόσχας.

    Δείτε το σχετικό βίντεο, από την συνεδρία της Ιεράς Συνόδου:

    http://www.youtube.com/watch?v=1OsqJZu8s7g&feature=player_embedded#!





    "Σήμερα έχουμε μια διευρυμένη ημερήσια διάταξη, προκειμένου να εξετάσουμε μια σειρά σημαντικά θέματα που αφορούν στη Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία και την ανασυγκρότηση μερικών επαρχιών", ενημέρωσε κηρύττοντας την έναρξη εργασιών της Συνόδου ο Αγιώτατος Πατριάρχης Κύριλλος. (σ.σ. από το βίντεο)

    h..p://www.romfea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8280:2011-05-30-15-30-40&catid=34:2009-12-18-08-37-58

    "Πρέπει να σκεφτούμε τα βήματα, τα οποία πρέπει να ακολουθήσουμε, ώστε η εκκλησιαστική ζωή σε ορισμένες περιοχές να είναι πιο έντονη και να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της Ιεράς Συνόδου της Ιεραρχίας", πρόσθεσε ο Πατριάρχης. (σ.σ. από το βίντεο)

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 09/10/2011 19:03:29

      Χριστιανοφοβία από τη μια, ισλαμολαγνεία από την άλλη...

  4. Alex avatar
    Alex 09/10/2011 18:26:37

    "Και πιο θα είναι το επόμενο βήμα; Εκπομπή με ιμάμη, βραχμανιστή ή δωδεκαθεϊστή;"

    Καλλικράτης στους Ιερούς Ναούς...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Alex 09/10/2011 19:05:35

      Περιμένω από Καμίνη και λοιπούς πατριώτες ν' αντισταθούν! Φωτεινό παράδειγμα και ο Νταλάρας...έγινε και πρέσβης καλής θελήσεως....

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/10/2011 18:28:26

    Άσχετο, αλλά διαβάζω σήμερα: "Επιτέλους μια σημαντική επιτυχία στον αγώνα κατά της εγκληματικότητας: Οργανωμένη συμμορία Αλβανών, που εκτιμάται ότι βρίσκεται πίσω από σοβαρές ληστείες σε σπίτια, τον τελευταίο καιρό στην Αττική, εξαρθρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου έπειτα από συντονισμένη αστυνομική επιχείρηση, στην οποία συμμετείχαν δυνάμεις της Ασφάλειας, μονάδες ΕΚΑΜ, ΟΠΚΕ, Άμεσης Δράσης, του Τμήματος Ασφαλείας Νέου Κόσμου, και ομάδων ΔΙ.ΑΣ."

    Λοιπόν πάμε στοίχημα ότι αύριο κιόλας οι αδέκαστοι δικαστικοί θα τους αφήσουν ελεύθερους;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 09/10/2011 19:34:16

      μετά από διχογνωμία ανακριτή-εισαγγελέα;

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 09/10/2011 18:37:07

    factorx. Αγαπητέ συγνωμη που παρεμβαίνω, αλλά δεν είναι και ο καλύτερος συμβουλος για πληροφόρηση οι ανανηψαντες Πασόκοι. Οχι και να βάλουμε κομμάτια τους εδω...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ mhtsos karditsa 09/10/2011 19:32:10

      Τι εννοείς; τα κομμάτια με πλάγια γραφή;

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/10/2011 18:47:02

    1.Συντεταγμένος αφελληνισμός
    2.''Λάτρεις του 12θεου''...άλλα επιστημονικά συμπεράσματα, βαρύνουσας σημασίας, για όσους δεν έχουν ιερό κι όσιο...αν πρότυπο είναι ο Δίας, τότε αλίμονο στις συζύγους, τις νύφες, τις ξαδέρφες, τις κουνιάδες, τις πεθερές και τα ζωντανά....αλλά δε μας πέφτει λόγος...
    3.Πάει ένας παππούς για εξομολόγηση στον παπά:
    - Πάτερ είμαι 75 χρονών, παντρεμένος 50 χρόνια. Πάντα ήμουν πιστός στην γυναίκα μου, μέχρι χτες που πήγα με μια 18χρονη ξανθιά.
    - Πότε εξομολογηθήκατε τελευταία φορά; ρωτάει ο παπας.
    - Ποτέ δεν ξαναεξομολογήθηκα, είμαι Εβραίος.
    - Και τότε γιατί ήρθες εδώ πέρα;
    - Το λέω σε όλους.
    Πόσο χρονών ήταν ο Ιμάμης;
    4.Με τα νέα μέτρα, μπορείς να απομουρλάνεις τον φούρναρη της γειτονιάς..ειδικά αν δεν τον χωνεύεις...
    5. Κωμική κι επικίνδυνη είναι η κυβέρνηση...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 09/10/2011 19:33:28

      χαχαχα καλό το ανέκδοτο

  8. m.s avatar
    m.s 09/10/2011 19:38:01

    έχει τον Άνθιμο στο τρία , που τα λέει και χύμα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ m.s 09/10/2011 20:43:51

      Μακάρι αλλά πολύ φοβάμαι ότι όταν λένε ότι «κόβεται η μετάδοση της Θείας Λειτουργίας από την ΕΡΤ», εννοούνε και τα τρία κανάλια.

      Στο μεταξύ, είναι τυχαίο άραγε ότι μόλις οι ιεράρχες έβγαλαν φωνή για το ξεζούμισμα του λαού μας από τον ΓΑΠ προς όφελος των πιστωτών μας, προβαίνουν σε αυτή την ενέργεια οι εντολοδόχοι της τρόικας;

  9. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 09/10/2011 20:24:22

    Το ζήτημα είναι η κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά να τα επαναφέρει στο πρόγραμμα (εκπομπή Αρχονταρίκι,Θεία Λειτουργία). Διότι και ο ΚΚ είχε υπογράψει υπέρ της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητές και παρόλο που είχε υποσχεθεί ότι θα την επαναφέρει την αναγραφή δεν το έκανε. Άλλα τι να λέμε εδώ η κ Γιαννακού επέμενε μετά μανίας να υποστηρίζει τα ανεκδιήγητα βιβλία της Ιστορίας και καλά για να δείξει ότι το κράτος έχει συνέχεια. Τα λάθη της κυβέρνησης ΚΚ ήταν ατέλειωτα. Και το μεγαλύτερο ήταν ότι πίστεψε ότι το πράσινο κατεστημένο του Δημοσίου θα συνεργαστεί αν δεν το κυνηγήσει. Για αυτό και σχεδόν όλες οι διευθύνσεις στις διάφορες υπηρεσίες παράμειναν καταπράσινες. Τα αποτελέσματα;Λευκή απεργία κωλυσιεργία και απεργίες για ψύλλου πήδημα.Και φυσικά το κατεστημένο των ΜΜΕ και των κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών να κάνουν την τρίχα τριχιά και το άσπρο μαύρο. Βάλτε και στην συνταγή το θέμα των σχέσεων με τους Ρώσους και τους Αμερικάνους και το πόσο χαχόλοι είναι δυστυχώς πολλοί Έλληνες και ιδού πως εξηγείται το αποτέλεσμα των τελευταίων εκλογών και γιατί κανείς δεν αντιδρά στην ουσία στην κυβέρνηση ΓΑΠ.
    Αναμένουμε λοιπόν πέρα από τις προφανείς διαπιστώσεις και κατακρίσεις από την ΝΔ των μέτρων της διακυβέρνησης ΓΑΠ όταν γίνει κυβέρνση η ΝΔ να επαναφέρει άμεσα κάποια αυτονόητα πράγματα που κατάργησε και διέλυσε σκοπίμως το ΠΑΣΟΚ. Κάποια όπως τα παραπάνω (εκπομπή Αρχονταρίκι,Θεία Λειτουργία) και όχι βέβαια μόνο αυτά τα σχετικά εύκολα!

  10. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 09/10/2011 21:29:05

    Θα γίνει το χατίρι των ηλιθίων - ανεξαρτήτως πολιτικού φάσματος- που διαμαρτύρονται γιατί εμείς βλέπουμε τη μετάδοση της Λειτουργίας , ενώ αυτοί έχουν δεν ενοχλούνται σε τίποτα από τις μεταδλοσεις μι και έχουν ένα σορό επιλογές στα άλλα κανάλια. Το ζήτημα το έθεσα σε κάποιον πανηλίθιο εκ του συγγενικού περιβάλλοντος , που κατέχει μάλιστα και κάποια κυβερνητική θέση, ο οποίος είναι very fun της ιδέας να διακοπεί η μετάδοση της Λειτουργίας από τα κρατικά μέσα .Η απάντηση-καραμέλα που επαναλαμβάνει είναι γνωστή. " Το κράτος δεν μπορεί να θρησκεύει". Ως κράτος αννοούν αυτούς και όχι εμάς.

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/10/2011 21:54:52

    Δεν έχουν ιερό και όσιο οι αντίχριστοι.
    Φύγετε όσο είναι νωρίς ανδρείκελα και δωσίλογοι.

    ΦΥΓΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 09/10/2011 22:54:08

    Eγώ προτιμώ τη γλυκιά μπουγάτσα...τώρα θα την αγοράζω έχοντας ένα ακόμα επιχείρημα...