#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2010 08:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ρόλος του προξενείου της Κομοτηνής στις περιφερειακές εκλογές



Θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση σχετικά με τις περιφερειακές εκλογές, στη Περιφέρεια Ανατολ. Μακεδονίας & Θράκης.

Μπορεί να μη γίνεται εύκολα αντιληπτό, αλλά έγιναν κάποια αίσχη, τα οποία βέβαια γίνονται επι σειρά ετών και καθορίζουν το αποτέλεσμα στη Ροδόπη. Αυτή τη φορά όμως, από τέτοιες ενέργειες κρίνεται το πολιτικό μέλλον έξι περιφερειακών ενοτήτων, από τον Έβρο ως τη Δράμα.

Έχει βουήξει ο τόπος για τα λεωφορεία που πέρασαν τα σύνορα με τη Τουρκία, ανήμερα των εκλογών. Κάποιοι μιλούν για 200 γεμάτα λεωφορεία με προορισμό μειονοτικά χωριά της Κομοτηνής. Ήρθαν, ψήφισαν και πάλι πίσω. Και όλα αυτά υποκινούμενα από το Πασοκ.

Και όλα αυτά φαίνονται ξεκάθαρα στο αποτέλεσμα της κάλπης. Πρώτον, αν κρίνουμε από τους σταυρούς προτίμησης των υποψηφίων του Γιαννακίδη. Ρίξτε μια ματιά:




Υποψήφιοι
Ψήφοι


1
ΣΑΛΗΜ ΣΕΒΓΚΗ ΤΟΥ ΡΕΤΖΕΠ
6969


2
ΧΟΥΣΕΪΝ ΕΡΤΖΑΝ ΤΟΥ ΑΜΕΤ
6945


3
ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑ
6165


4
ΜΟΥΜΙΝ ΚΑΑΝ ΤΟΥ ΧΟΥΣΕΪΝ
4156


5
ΠΟΥΡΝΑΡΑ ΜΑΡΙΚΑ ΤΟΥ ΛΟΥΚΑ
3945


6
ΣΙΑΚΗΡ ΑΪΧΑΝ ΤΟΥ ΣΙΑΚΗΡ
3082


7
ΤΣΟΛΑΚ ΣΟΥΑΤ ΤΟΥ ΕΜΙΝ
2781


8
ΒΑΒΑΤΣΙΚΛΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ (ΜΑΡΙΟΣ) ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
2476


9
ΠΟΛΙΤΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ
2047


10
ΚΟΥΡΟΥ ΣΑΛΗ ΕΡΝΤΙΝΤΣ ΤΟΥ ΝΙΧΑΤ
2009


11
ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΤΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ
2002


12
ΤΣΙΤΗΡΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
1993


13
ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΤΖΙΜΗΣ) ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ
1692


14
ΚΑΛΙΦΑΤΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ
1524



ΣΥΝΟΛΟ
47786



Στις πρώτες 7 θέσεις οι 5 είναι μειονοτικοί!!! Ειδικά οι 2 πρώτοι έχουν μικρή διαφορά μεταξύ τους, αλλά πολύ μεγάλη από τον τρίτο!

Δεύτερο στοιχείο: Πως είναι δυνατόν όλη η υπόλοιπη περιφέρεια ( αν εξαιρέσουμε τη Δράμα όπου η διαφορά είναι μονο 1 μονάδα) να δίνει αποτέλεσμα υπερ του παυλίδη, και μάλιστα με αξιοπρόσεκτη διαφορά που φτάνει και το 8% και η Ροδόπη να δίνει 56% Γιαννακίδη και 30% Παυλίδη;; Αυτά τα νούμερα όχι μονο δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στην Ελλάδα, αλλά ακόμη και στατιστικώς είναι λανθασμένα! Και κανείς δεν το επισημαίνει!

Όσο για το πώς μπορούν να έρχονται τα λεωφορεία και να «ριχνουν» Γιαννακίδη αυτό για να το βρείτε πρέπει να πάτε αρκετά πίσω. Από τις λίγες πληροφορίες που έχω, μάλλον πρόκειται για μειονοτικούς που τους είχε αφαιρεθεί το δικαίωμα ψήφου επι χούντας και είχαν απελαθεί, και μόλις βγηκε στην εξουσία ο παπανδρέου τους τα έδωσε όλα πίσω και από τότε –σε συνεργασία με το προξενείο της Κομοτηνής- όποτε έχει εκλογές τους φέρνει και ψηφίζουν.

Σας παρακαλώ ασχοληθείτε λίγο με το θέμα, έχει πολύ «ζουμί» η υπόθεση και έχει συγκαλυφθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Γιώργος Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. St67 avatar
    St67 09/11/2010 08:49:54

    Αυτό ειναι το θέμα που ξεκίνησε με τους Πασοκιστανούς και τους Παπανδρέλληνες;;

  2. SAVVAS avatar
    SAVVAS 09/11/2010 09:20:40

    Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρων τα άρθρα για την Θράκη. Έτσι ακριβώς είναι. Το ΠΑΣΟΚ ενδιαφέρεται μόνο για να πάρει την εξουσία και μετά να παραμείνει σε αυτήν για πολλές τετραετίες. Δυστυχώς έχουμε και τους μπουνταλάδες στην ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που δεν ξέρουν να κάνουν και αντιπολίτευση με στοιχεία και να δέσουν χειροπόδαρα αυτούς που έχουν φέρει σε αυτήν την θέση την οικονομία της χώρας.

    • Michal V. avatar
      Michal V. @ SAVVAS 09/11/2010 09:59:01

      Ακριβώς έτσι είναι.Ο Τζέφρυ φαίνεται, ότι συμφώνησε με τους πάτρωνές του εδώ και πέραν του Ατλαντικού να παραδώσει στους Τούρκους εκτός από το μισό Αιγαίο με τα νησιά του, και τη Θράκη!
      Άραγε θα λογοδοτήσει κάποτε και σε ποιόν;

  3. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 09/11/2010 11:03:23

    Είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν να σιωπούν όλοι ; Αυτό λέγεται εθνική προδοσία. Το γεγονός αυτό πρέπει να το κάνει σημαία η Νέα Δημοκρατία από σήμερα.

  4. kiki avatar
    kiki 09/11/2010 11:09:47

    Διαβασα στο Ποντικι, οτι οι Τουρκοι εχουν μετεφερει στρατιωτικες μοναδες απο την Ανατολια ,στον Εβρο , κι επιτελους τα τσακαλια του Πενταγωνου ανυσηχησαν.Στο βιβλιο και το αναφερει το αρθρο του Μαρκεζινη, αναφερεται και ο τροπος εισβολης της Τουρκιας,προφασιζομενη οτι καταπιεζεται η μειονοτητα.
    Το τι κανουν οι Μακαριοι νεοδημοκρατες,ειναι ενα θεμα.
    Με εναν ανθρωπο ειναι αδυνατον να τα βγαλουν περα.Το τουρκικο προξενειο,καθοριζει τα παντα.
    Το σχεδιο εχει ξεκινησει απο την εποχη ΓΑΠ,ΥΠΕΞ,τοτε και την αλλαγη του νομου περι ιθαγενειας.Αποδοθηκαν πισω σε τριακοσιες χιλιαδες τουρκους οι ιθαγενειες.
    Και παλι επι ΝΔ συνεχιστηκε με την Ντορα,και συνεχιζεται με τους Ντορικους,η αλλιωση του πληθυσμου. Ποτε θα ξυπνησει η ΝΔ,με τα φιδια που εχει στον κορφο της

  5. χρηστος avatar
    χρηστος 09/11/2010 11:14:17

    Tά λεωφορεία θά 'ρθουν καί στίς επαναληπτικές?

  6. Χαρις Ποντικός avatar
    Χαρις Ποντικός 09/11/2010 11:15:11

    kleiste ta synora thn epomeni kyriaki

  7. John Dee avatar
    John Dee 09/11/2010 12:39:56

    Καλά αυτα δε τα βλέπουν αυτοί που τους ψηφίζουν; Δηλαδή τι, θα πανηγυρίζουν και για τη νικη;
    Και κάτι άλλο... Όλοι οι υπόλοιποι υποψήφιοι περ. σύμβουλοι στη Ροδόπη.. που εξ' αιτίας όλων αυτών δεν εκλέγονται, δε νοιώθουν προδωμένοι; Θα ψηφισουν πασοκ και τη 2η κυριακή;

  8. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 09/11/2010 13:10:20

    @ αρθρογράφο......1) δεν μπορώ να καταλάβω σε ένα άρθρο για τις περιφερειακές εκλογές της Ελλάδος εμφανίζεται φωτογραφία από εκδήλωση-συγκέντρωση τουρκικού κόμματος στην Τουρκία.

    2) αν ήρθαν από την Τουρκία κάποιοι για να ψηφίσουν, προφανώς είναι Έλληνες πολίτες και έχουν δικαίωμα ψήφου, άσχετα με το ότι μένουν στην Τουρκία.

    3) προφανώς και ο κύριος Γιαννακίδης έβαλε στο ψηφοδέλτιό του αρκετά μέλη της μουσουλμανικής μειονότητας για να πάρει τους ψήφους της.
    Και τα κατάφερε.
    Ποιο το παράξενο λοιπόν?

    4) Οι πολίτες που ανήκουν στην μουσουλμανική μειονότητα δεν έχουν δικαίωμα να ψηφίσουν όποιο κόμμα ή υποψήφιο θέλουν?
    Το ίδιο δεν κάνατε και εσείς?
    Και ποιος είστε εσείς που θα επιβάλλετε στον οποιοδήποτε πολίτη ποιο κόμμα ή υποψήφιο θα ψηφίσει?

    5) Οι πολίτες που ανήκουν στην μουσουλμανική μειονότητα και κατέβηκαν για υποψήφιοι με τον κύριο Γιαννακίδη δεν είχαν το δικαίωμα του "εκλέγεσθαι"?
    Που το παράξενο?

    • Γιώργος Μ. avatar
      Γιώργος Μ. @ δαιμονάκι 09/11/2010 14:07:25

      Τι μας λες ρε φιλε.. ποιοι έλληνες πολίτες; Αυτοί έχουν φύγει απο την Ελλάδα εδώ και πάνω απο 20 χρόνια! Μένουν στη Τουρκία, μιλάν τουρκικά, είναι μουσουλμάνοι και τους αποκαλείς Έλληνες; Και άντε να δεχτώ οτι είναι έτσι οπως τα λες και απλά μένουν στη Τουρκία.. Εσύ θα δεχόσουν ποτε να αποφασίζουν για το μέλλον μας άνθρωποι που δεν έχουν κανέναν απολύτως δεσμό πλεον με τη χωρα μας; Με ποιά κριτήρια ψηφίζουν;
      Εγώ δεν αμφισβήτησα το αποτέλεσμα της κάλπης, ούτε είπα να μη μπαίνουν μουσουλμάνοι της μειονότητας υποψήφιοι. Αυτοί φυσικά και ειναι Έλληνες πολίτες, άρα έχουν το δικαίωμα του εκλεγεσθαι. Απλά έκανα αναγωγή του αποτελέσματος ως στοιχείο για τα όσα ισχυρίζομαι.
      Και σκεφτείτε και το άλλο. Και στη Ξάνθη υπάρχει μειονότητα! Αλλά το αποτέλεσμα που έδωσε ηταν το ακριβώς αντίθετο! Άρα η μειονότητα είναι δύσκολο να χειραγωγηθεί. Αυτοί οι ψήφοι ήρθαν απο αλλού, είναι κοινό μυστικό! Εσύ τι πας να αποδείξεις;

      Όσο για την φωτογραφία, δεν ειναι δικιά μου, αλλά των διαχειριστών του site.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Γιώργος Μ. 09/11/2010 18:24:22

        Όποιος έχει πολιτικά δικαιώματα καλώς τα ασκεί.

  9. SRL avatar
    SRL 09/11/2010 13:26:15

    Ο Papandeoumann ξέρει τι κάνει.
    Βάζει υποψηφίους από νησιά του Αιγαίου σε υψηλά κυβερνητικά πόστα έτσι ώστε να περνά υπεράνω υποψίας τις μειοδοτικές πολιτικές του.
    Να δούμε όταν ο Ραγκούσης και ο Σκανδαλίδης θέλουν διαβατήριο να πάνε στα νησιά τους ...τι έχει να γίνει.
    Μέχρι να γίνει αυτό ο Ben izel θα έχει προσχωρήσει στο κόμμα της Doras.
    Της doras που η καταγωγή είναι η κρήτη, αλλά που οι κρητικοί έχουν αλωθεί και δεν έχουν καμία σχέση με εκείνους του κρητικούς που γνωρίζαμε. Η εμμονή δε των Κρητών στο κόμα του ΠΑΣΟΚ είναι ακριβώς αυτό. Αλλά και του ΠΑΣΟΚ στην κρήτη μιάς και οι κρητικοί θεωρούνται αγύριστα κεφάλια και πατριώτες. Έλα όμως που τους κάνανε τους μισούς ανάπηρους για να παίρνουν την αναπηρική σύνταξη από την καρέκλα του καφενείου τους.

  10. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 09/11/2010 17:10:01

    πριν λιγο καιρο ειχε ειπωθει σε αρκετα επισημο τονο πως θα γινουν επενδυσεις στην Θρακη απο Τουρκους επιχειρηματιες
    η περιφερεια ειναι το μεσο με το οποιο μπορουν να διευκολυνθουν τετοιου ειδους επιχειρησεις
    αν δεν μπορουμε να κατανοησουμε καποια βασικα πραγματα σελιγο καιρο θα αναρωτιωμαστε για πως μας ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι

    • anhsyxos thrakas avatar
      anhsyxos thrakas @ βουλα ελευθεριαδου 09/11/2010 18:17:14

      Περιφέρεια Α.Μ.Θ...?Το "κονάκι" της κας Θεοδώρας Κόκλα που μοίραζε 20χίλιαρα για βρύσες σε περιοχές που διεξάγονται "πολιτιστικά πανηγύρια" παντουρκισμού των Βαλκανίων (συμμετέχουν και μουσουλμάνοι από την Βουλγαρία) με πρόφαση Πομακικά έθιμα..?Διαβάζαμε ότι τις εν λόγω δραστηριότητες έχουν χαιρετήσει ουκ ολίγες φορές οι εκεί τοπικοί άρχοντες της Ροδόπης (Αριστείδης Γιαννακίδης ο Μέγας). Επίσης σε σχέση με τις ελεύσεις Τουρκικών επενδύσεων στην Θράκη ανάλογη ήταν η δήλωση της κας Σιμπέλ Μουσταφάογλου.Βέβαια ο απλός μουσουλμάνος της καθημερινότητας προφανώς δεν έχει να χωρίσει τίποτα από τον χριστιανό.Το πρόβλημα είναι η έλλειψη σταθερής στρατηγικής από το ίδιο το ελληνικό κράτος και κυρίως η διάθεση τοπικών προύχοντων οι οποίοι είναι έτοιμοι να συνδιαλαγούν με οποοδήποτε προκειμένου να ψηφιστούν και βέβαια το ότι φαίνεται να δρούν ανεξέλεγκτα οι εκλεκτοί του Τουρκικού Προξενείου προοθώντας τα σχέδια του Νεοοθωμανισμού.Αλήθεια οι Πομάκοι επιτέλους ελληνικά κανάλια στα ορεινά θα δουν ή μόνο τουρκικά επειδή έτσι το θέλουν οι τούρκοι εθνοπατέρες που δρουν στην περιοχή των Πομακοχωρίων (www.zagalisa.gr).Με αφορμή την επικείμενη εγκατάσταση της ψηφιακής πλατφόρμας θα αναλάβει δράση η εταιρεία καθώς διατείνονταν για την κάλυψη με ψηφιακό σήμα στις παραμεθόριες περιοχές.Οψόμεθα...

  11. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 09/11/2010 19:13:54

    Δαιμονάκι, άει παράτα μας!

    Αφού δεν έχεις ιδέα από κάποιες καταστάσεις, τι προσπαθείς να κάνεις?

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/11/2010 23:27:01

    Όταν ένας Βρεττανός πολίτης διαμένει μονίμως στο εξωτερικό επί 10 συναπτά έτη χάνει τα πολιτικά του δικαιώματα στη Βρεττανία. Δεν χάνει την υπηκοότητα, αλλά χάνει τα πολιτικά του δικαιώματα. Για να τα αποκτήσει και πάλι θα πρέπει να επιστρέψει και να κατοικήσει μονίμως στη Βρεττανία.

    Νομίζω ότι αυτή είναι η ιδανική λύση για τους Τούρκους ελληνικής υπηκόοτητας. Όσοι έφυγαν από την Ελλάδα μέχρι και το 2000 να μη μπορούν να ψηφίσουν. Το ίδιο ας ισχύσει και για τους Έλληνες της διασποράς. Δεν πειράζει. Έτσι κι αλλιώς, ένας Ελληνοαμερικανός που έρχεται στο χωριό για 2 εβδομάδες κάθε 5 χρόνια δεν ψηφίζει όπως και νά'χει το πράγμα.

  13. LeonidaS avatar
    LeonidaS 09/11/2010 23:42:46

    Παιδια, κινητοποιηθειτε. Μην αφησουμε τον Τουρκικο Προξενειο να βγαλει Περιφερειαρχη για μας. Οσοι ψηφισουν στην Αν. Μακεδονια Θρακη, ολοι στις καλπες. Κοντρα στα σχεδια της Τουρκιας. Κοντρα στον Γιαννακιδη

  14. Hoverc avatar
    Hoverc 10/11/2010 01:42:51

    xaxa diladi gia na katalavo.. Ama vgei o Giannakidis eklegonai KAI oi 5 meionotikoi... sto PERIFEREIAKO symvoulio.. me edra tis perifereias tin KOMOTINI!!
    POLY WRAIA!!
    Apo ti Sibel to perimename, alla apo allou mas irthe!

    Xipnate!!

  15. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 10/11/2010 01:51:40

    κατα την γνωμη μου η θρακη οδευει προς κοσοβοποιηση...

    καλη πολιτικη θα ειναι να ενταχθουν τα πομακοχωρια σε δημο με ελληνικο πληθυσμο..να ψηφιζουν εκει,γιατι τωρα νομιζω ο ραγκουσης τα πασαρε σε δημο με τουρκοφωνο πληθυσμο...να δημιουργηθουν πομακικα σχολεια...αυτο σημαινει η πομακικη να γινει γραπτη γλωσσα...στα οποια θα φοιτουν οσοι θελουν...
    η εκκλησια θα πρεπει να αυξησει και να συνεχισει να δινει επιδομα στους τριτεκνους που ειναι μελη της...
    το κρατος οφειλει να ενισχυσει οικονομικα την μετεγκατασταση (ανεργων)απο αλλα μερη της ελλαδας....η θρακη ας μην ξεχναμε δεν αξιοποιει ως οφειλει τα πλουσια και γονιμα εδαφη της...αυτο σημαινει και εκπαιδευση πριν των ανεργων σε σχολες τυπου αμερικανικης γεωργικης σχολης..επιδοτησεις κτλ..χρειαζεται σημαντικος αγωνας ..απαιτειται δηλαδη μια εθνικη,πατριωτικη κυβερνηση που νοιαζεται για τον τοπο πρωτα και οχι για το κομμα

    • Λαζαρος avatar
      Λαζαρος @ Λαζαρος 10/11/2010 01:53:03

      πιο σωστα να ενταχθουν τα πομακοχωρια σε δημο με πλειοψηφικο χριστιανικο πληθυσμο...πιστευω πολλοι πομακοι θα επικροτουσαν αυτην την κινηση...φυσικα δεν ζω θρακη για να ξερω επ ακριβως τι συμβαινει με τους πομακους ,απλα υποθεσεις κανω

  16. καμπερίδης γιώργος avatar
    καμπερίδης γιώργος 10/11/2010 16:37:54

    Tα έχω πάρει... με το τουρκικό προξενείο και με τη αφέλεια των πασοκων.
    επιτέλους ρε παιδια, τι δουλειά έχει το προξενείο στη Ροδόπη; όλοι Ελληνες πολίτες δεν είναι; Για να συνέλθουν κάπιοι... γιατί σαν πολύ ανασφαλείς νιώθουμε μέσα στην ίδια μας τη χώρα. Μια φορά το 22 ξεριζώθικαν οι παπούδες μας, πάλι το ίδιο θέλουν να βιώσουμε και η δικιά μας γενιά;

    αν θέλετε δημοσιεύστε το... ! 10/11/2010
    ευχαριστώ.

  17. arxontas avatar
    arxontas 11/11/2010 11:02:36

    Ρε δαιμονάκι θα μας τρελάνεις εντελώς?Θα τα ξεπουλήσεις όλα για να βγει ο Συνδυασμος του κομματός σου?Ελεύθερη βούληση το λες εσύ αυτο?Ερχεται ενα κοπάδι χειραγωγημένο να ψηφίσει χωρις πολιτικά κριτηρια κ για να το δικαιολογήσεις επικαλείσαι την δημοκρατία?Εδώ Ελληνες πολίτες με την οικονομικη κριση δεν πήγαν να ψηφίσουν έαν έμεναν μακρια η εστω απειχαν απο τη διαδικασια γιατι ειναι αηδιασμενοι κ απο τα δυο μεγάλα κομματα κ ερχονται τώρα μόνιμοι κατοικοι τουρκιας για να ψηφισουν κ μαλιστα με τετοια οργανωση κ συνεπεια?
    Εσυ δηλαδη αν ησουν βερος Κων/πολιτης θα επαιρνες το λεωφορειο να πας στην πολη να ψηφισεις αν ειχε εκλογες με ελληνες υποψηφιους .Αλλα θα μου πεις που να βρεθουν ελληνες στην τουρκια?Οσο για τους "ΕΛΛΗΝΕΣ" μουσουλμανους πολιτες ασχολίαστο.Με βασική γλώσσα την τουρκικη.Α κ επρεπε να περασεις απο μουσουλμανικο καφενειο στο 1-4 υπερ της τουρκιας,πανηγυριζαν 4 φορες αλλα πως γινεται αυτο αφου ειναι ελληνες κ βαλαμε μολις ενα γκολ?περιεργο........