#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2013 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ριζοσπαστικά συστημικός Αλέξης του LSE



Είδαμε και την ομιλία του κ. Αλέξη Τσίπρα στο LSE, η οποία έριξε μια γενιά στα πιο βαθιά χασμουρητά. Η ομιλία ξεκίνησε με το απίθανο σχόλιο "You know, I am not the prime minister... yet". Δεν είχε τόσο τον σκοπό της μεταφοράς συγκεκριμένου μηνύματος στους λαούς που ψάχνουν για ελπίδα, όσο την ανάδειξη του Αλέξη Τσίπρα σε «νέο με καλάς συστάσεις» στα πλαίσια συγκεκριμένων κύκλων. Να αυξήσει την... «κυβερνησιμότητα» δηλαδή.

Τα γνωστά. Και η ομιλία, κονσέρβα: η αδυναμία να προχωρήσει πέρα από τις διαπιστώσεις, τους εξορκισμούς και τα ευχολόγια δεν αποτελεί έλλειψη εκφραστικών μέσων, αλλά συνειδητή επιλογή. Του ώριμου προς σάπιου φρούτου...

Η ομιλία αναγνώσθηκε στα αγγλικά, οι ερωτήσεις απαντήθηκαν στα ελληνικά. Αν κρίνουμε από την προφορά, πάμε στοίχημα ότι η ομιλία ήταν καταγεγραμμένη στο χαρτί μπροστά του σε ελληνικό αλφάβητο. Ανάποδα greeklish δηλαδή. Νεο-καραμανλίδικα...

Την κατάργηση του Μνημονίου την έφαγε η μαρμάγκα, το φίδι το μαύρο. Κατ’ ουσίαν μιλάμε πλέον για επαναδιαπραγμάτευση. Για «μια συμφωνία όπως αυτή για την Γερμανία το 1953»: τί σημαίνει αυτό; Ότι η Μνημονιακή Στροφή έχει ήδη γίνει, αλλά με χρονοκαθυστέρηση. Έχει προαναγγελθεί για μετά το κούρεμα που κατά πάσα πιθανότητα θα ακολουθήσει τις γερμανικές εκλογές...

«Πρέπει να υπάρξει μια κυβέρνηση που θα πεί όχι στην κυρία Μέρκελ. Γιά να δούμε μετά την πολιτική της αντίδραση!» Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή, κι ό,τι ήθελε προκύψει... Κι αν σου κάτσει; Σου αλλάζει την ζωή – και τη χώρα.

Οι ερωταπαντήσεις είχαν επίσης το γούστο τους. Μετανοείτε: ρωτά Έλληνας συριζαίος τον Τσίπρα στα αγγλικά κ απαντά ο Τσίπρας στα ελληνικά. Συνεννόηση μπουζούκι.

 

Όταν η αξιωματική αντιπολίτευση διατυπώσει τεκμηριωμένη και συγκεκριμένη αντιπρόταση στην εφαρμοζόμενη πολιτική, που να εξαρτάται από την εκάστοτε ελληνική κυβέρνηση και να μην... εκβιάζει ψυχολογικά τις προθέσεις των... ξένων κυβερνήσεων (δηλαδή: τί θα κάνουμε ΕΜΕΙΣ, όχι τί πρέπει να κάνουν οι Ευρωπαίοι), ξυπνήστε με...

Α.Κ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 14/03/2013 23:14:11

    Κάνει ακριβώς ότι τον δασκάλεψαν. Να γενικολογεί χωρίς ποτέ να συγκεκριμενοποιεί. Ό,τι έκαναν δηλαδή οι Παπανδρέου. Μια του κλέφτη...

  2. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 15/03/2013 00:02:53

    Ο Πούτιν ομιλεί και απαντάει στα αγγλικά;
    έχει κανείς ευρωπαίος μιλήσει ή απαντήσει στα ελληνικά;
    Λίγος αυτοσεβασμός νομίζω ότι δεν βλάπτει.
    Ας αφήσουμε λοιπόν να μας κυβερνήσουν ... μεταφράστριες.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 15/03/2013 01:43:05

      Ἀλλοῦ ἐπικεντρώσαμε τὴν κριτική μας πάντως. Ἁπλῶς τὰ ἀνάπηρα ἀγγλικὰ συνεισφέρουν στὴν γκροτέσκα εἰκόνα.

      • Βασίλης avatar
        Βασίλης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/03/2013 09:08:18

        Δὲν θέλω νὰ ὑποστηρίξω τὸν Τσίπρα, ἀλλὰ μοῦ κάνει ἐντύπωση πόσο Διαμαντοπουλικοὶ γίνατε ὅλοι σας. Ὅποιος δὲν ξέρει ἀγγλικά, ἀπορρίπτεται.

        Μ' αὐτὴν τὴν λογικὴ ὁ Ἐρντογὰν θὰ ἔπρεπε ποτὲ νὰ μὴν εἶχε κυβερνήσει καὶ ὁ ἀμερικανοέλλην ΓΑΠ νὰ κυβερνᾶ ἀκόμα.

        Ἀμάν πιά μ' αὐτὴν τὴν ξενομανία...

        • Katherina avatar
          Katherina @ Βασίλης 15/03/2013 10:07:00

          Όχι δεν είναι (από μόνο του) κακό ότι δεν μιλάει καλά αγγλικά,
          Το κακό είναι πως δεν έχει επίγνωση αυτού.
          Όπως κακό δεν είναι ότι έβαλε βύσμα στο στρατό και ότι έκανε σκονάκι
          Το κακό είναι ότι αυτό το θεωρεί και νόμιμο και δίκαιο!

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 15/03/2013 00:07:49

    ok δεν έχει σχέση σε ποιά γλώσα μιλάει, αλλά τι λέει αλλά ΔΕ λέει

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 15/03/2013 00:22:35

    Τυχοδιωκτισμός, επιπολαιότητα, όπου φυσήξει ο άνεμος ; (gone with the wind); Θα μπορούσε πάντως να είναι μέρος στιχομυθίας του φινάλε:
    - You know, I am not the prime minister….......... yet” (alexis)
    - Think about it tomorrow,Alexis. After all tomorrow is another day (scarlett)

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ roadrunner 15/03/2013 16:41:37

      roadrunner προδιδεσαι με τη Σκαρλετ, χεχε..

  5. Idiot avatar
    Idiot 15/03/2013 08:55:39

    Προσπαθησα να εγγραφω στην λιστα των ακροατων της ομιλιας του Αλεξις μεσω του αρμοδιου ιστοτοπου του LSE.Απορριφθηκα μετ᾽επαινων γιατι δεν ημουν delegate και δεν εκπροσωπουσα καποιο φορεα.Ηταν η ομιλια με στημενο ακροατηριο?Τα φωτα σας παρακαλω.

  6. John d. Carnessiotis avatar
    John d. Carnessiotis 15/03/2013 09:40:32

    Γιατί εντυπωσιάζεσθε από την σταδιακή αλλαγή πλεύσης; ή από το "άλλα λέμε, άλλα (θα) κάνουμε; Δεν θυμάσθε - όχι τον κ. Παπανδρέου μόνον - αλλά και τον τον νυν Πρωθυπουργό, που άλλα διακήρυττε μέχρι τα τέλη του 2011, άλλα υποσχέθηκε προεκλογικά, στα μέσα του 2012, και άλλα τηρεί και εφαρμόζει πιστά;

  7. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 15/03/2013 09:53:49

    Εγώ που είμαι μνημονιακός πρέπει να χαίρομαι ή να λυπάμαι για τη στροφη του Αλέξη?
    Αν τελικά ταυτιστεί η ΠΡΟΤΑΣΗ του με αυτήν του Σαμαρά γιατί και να μην τον ψηφίσουμε ?

  8. νέα της Χαλκίδας avatar
    νέα της Χαλκίδας 15/03/2013 15:20:10

    που να το φανταζόταν αυτός ο άνθρωπός ότι θα φτάσει καπια μέρα τόσο ψηλά και κορακίστικα μπορεί να πι τώρα αρκεί να γίνει πρωθυπουργός

  9. Στρυμών avatar
    Στρυμών 15/03/2013 22:17:06

    Κάνε μια κατάληψη κι εσύ , έτσι μπορείς να ελπίζεις πως θα γίνεις πρωθυπουργός κάποτε!
    Μοιάσε στον Α. Παπανδρέου κι εσύ , έτσι μπορείς να ξεγελάσεις αυτούς τους Έλληνες που θέλουν πάντα να ξεγελιούνται και ύστερα να κλαίνε σαν τις Μωρές Παρθένες!
    Ο άνθρωπος είναι της πλάκας και γι' αυτό ο κίνδυνος να πρωθυπουργοποιηθεί είναι πολύ μεγάλος!

  10. Στρυμών avatar
    Στρυμών 15/03/2013 22:18:41

    Διόρθωση : "΄...κίνδυνος αν πρωθυπουργοποιηθεί είναι πολύ μεγάλος..."

  11. roadrunner avatar