21/07/2010 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πόλεμος με τους δήθεν μπλόγκερς συνεχίζεται

Την επαύριο της κηδείας του δολοφονηθέντος Σ. Γκιόλια το Βήμα κάνει ένα τουλάχιστον ανεπίκαιρο δημοσίευμα. Και μας λέει για κάποιον δήθεν μπλόγκερ που ακολουθεί βρώμικες πρακτικές, γνωστές απο τον ... Τύπο. Κομίζει γλαύκας Αθήναζε , το Βήμα, αλλά μία μόνο παρατήρηση: Εφόσον δεν αποκαλύπτει το όνομα και άλλα στοιχεία δεν ακολουθεί την  ίδια πρακτική που καταδικάζει;

Κατακάθια της ενημέρωσης

Λώρη Κέζα , Τετάρτη 21 Ιουλίου 2010

Πριν από κάνα μήνα μια πολιτική διασημότητα θορυβήθηκε από αναρτήσεις στο Διαδίκτυο. Μια ανυπόστατη πληροφορία έκανε τον γύρο της μπλογκόσφαιρας, κοπιαρισμένη μερικές εκατοντάδες φορές, συνοδευμένη από ανεδαφικά σχόλια. Η πολιτική διασημότητα άρχισε να ρωτά από εδώ κι από εκεί, για να μάθει ποιο κουμάσι έκανε τη ζημιά.

Κατέληξε λοιπόν σε συγκεκριμένο πρόσωπο, με ταλέντο στα φαντασιοκοπήματα και στις άνανδρες επιθέσεις. Ανάμεσα στα άλλα η πολιτική διασημότητα πληροφορήθηκε ότι ο χολερικός μπλόγκερ είναι γνωστός εκβιαστής, που θα γίνει μελίρρυτος με λίγα χιλιαρικάκια. Δεν ξέρουμε τι μεσολάβησε, δεν υπονοούμε τίποτε αλλά αξίζει να επισημάνουμε τη σύμπτωση. Το μπλογκ όχι μόνο εξαφάνισε τις συκοφαντίες αλλά πολύ πρόσφατα ανέβασε ένα κείμενο κολακευτικό για την πολιτική διασημότητα. Δεν μπήκε στον κόπο να το γράψει, απλώς έκλεψε δημοσίευμα εφημερίδας. Αλλωστε αυτή είναι η πάγια τακτική των συκοφαντικών μπλογκ: μπαζώνουν τις σελίδες τους με κλεμμένα άρθρα από παραδοσιακά μέσα ενημέρωσης και ενδιάμεσα βάζουν τα δικά τους ειδησάρια ως αποκαλύψεις.

Ο συγκεκριμένος γνωστός εκβιαστής του Διαδικτύου δεν έχει καμία σχέση με τους ανώνυμους αρθρογράφους που κρίνουν τις πολιτικές εξελίξεις, που ανταλλάσσουν απόψεις και συγκρούονται ιδεολογικά. Δεν έχει να κάνει ούτε με τους πρωτοπρόσωπους αφηγητές που βάζουν τη δική τους τσαχπινιά για να μιλήσουν για την πολιτική ή την καθημερινότητα. Ο συγκεκριμένος μπλόγκερ είναι ένα κατακάθι της ενημέρωσης και οι ομόλογοί του βρίσκονται σε ρυπαρά έντυπα και βρωμοκάναλα. Ευτυχώς τέτοιοι εκβιαστές είναι ελάχιστοι. Δυστυχώς τέτοιοι εκβιαστές δίνουν προς το παρόν τον τόνο στον ελληνικό κυβερνοχώρο και σχεδόν μονοπωλούν την ιδιότητα του «μπλόγκερ». Παρά το γεγονός ότι η παρουσία τους μολύνει το Διαδίκτυο είναι εξαιρετικά δύσκολο να συμμαζευτούν. Προσώρας δεν υπάρχει μπλογκονόμος ούτε είναι στις προθέσεις της κυβέρνησης να φιμώσει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών εξαιτίας ολιγάριθμων επιτηδείων που μέσα από τα ανώνυμα ιστολόγιά τους πλουτίζουν και ασκούν χαζοεξουσία.

Στο υπουργείο Δικαιοσύνης, που είναι και το καθ΄ ύλην αρμόδιο για τον καθορισμό ενός νομικού πλαισίου στη χρήση του Ιnternet, η συζήτηση γίνεται χαλαρά. Ο κ. Χάρης Καστανίδης θα διοργανώσει εν ευθέτω χρόνω συζητήσεις, με τη συμμετοχή ενδιαφερομένων από όλες τις πλευρές: μαζί με τους δικαστικούς θα κληθούν και οι μπλόγκερ για να διαμορφώσουν από κοινού μια πρόταση. Επιδιώκεται μια σύμπτωση αρχών: να μην περιοριστεί η δυνατότητα έκφρασης, δηλαδή να μπορεί να γράφει κανείς το κοντό του και το μακρύ του για οτιδήποτε αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει στοιχειώδης προστασία του θιγoμένου. Αν κάτι είναι ψευδές και συκοφαντικό, να μπορεί να βρει μια άκρη, να ζητήσει έστω το σβήσιμο της ανάρτησης.

Ενώ λοιπόν στο υπουργείο Δικαιοσύνης υπάρχει η πεποίθηση ότι οι λύσεις δεν εκβιάζονται, στην μπλογκόσφαιρα κάποιοι εξακολουθούν να κάνουν επανάσταση δημοσιεύοντας φωτογραφίες από το Κολωνάκι («Αποκλειστικό: να ΄τος ο βουλευτής που περπατά στο δρόμο με τα δυο του πόδια»), κάποιοι έχουν στήσει μπίζνες με επιμίσθια και συνεργασίες, κάποιοι προσπαθούν να υποκαταστήσουν τα μέσα ενημέρωσης τσιμπολογώντας από ρεπορτάζ αλλονών. Τα κατακάθια της ενημέρωσης αποτελούν θορυβώδη μειονότητα, που αναστατώνει το Διαδίκτυο, είναι όμως τιμωρημένη στα άλλα μέσα όπου εργάζεται. Οι ρυπαρές εφημερίδες και τα βρωμοκάναλα βρίσκονται στο περιθώριο της αγοράς. Τοποθετήθηκαν εκεί από τους ίδιους τους αναγνώστες και τους θεατές. Το πιο πιθανό είναι να γίνει το ίδιο και με τους χρήστες του Ιnternet. Τα συκοφαντικά μπλογκ γίνονται από μόνα τους βαρετά λόγω της αναξιοπιστίας, της σάχλας, συχνά δε λόγω της έπαρσης των διαχειριστών.

Καλά κάνει λοιπόν ο κ. Καστανίδης και δεν συνδέει την επικαιρότητα με τα σχέδιά του για τον μπλογκονόμο. Είναι πολύ πιθανό οι συκοφάντες του Διαδικτύου να αποβληθούν από το ίδιο το σύστημα. Εδώ αρχίζει το ευχολόγιο: είθε να τους περιφρονήσουν οι χρήστες του Ιnternet και να πάψουν να τους ταΐζουν οι πολιτικές διασημότητες.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=6&artId=310017&dt=21/07/2010#ixzz0uISMt43a

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2010 12:29:03

    και εδω ταιριάζει ..ταμαμ

    Πανικός στο Μαντρί...


    Μια μέρα ο τσοπάνης μάζεψε γύρω του όλα τα ζώα του μαντριού για να τους μιλήσει σοβαρά.
    «Αγαπημένα μου πρόβατα, λατρεμένα μου κατσίκια, τιμημένα μου σκυλιά. Ξέρετε όλα σας για την κρίση που επικρατεί. Το γάλα που παράγετε λιγοστεύει συνεχώς, και μου βγαίνει όλο και πιο ξινό. Το κατσιασμένο μαλλί σας μόλις σάς κουρέψω γεμίζει σκόρους. Το κρέας σας είναι σκληρό και άνοστο. Ενώ εκείνο το Ευρωπαϊκό γάλα… είναι όλο άρωμα και γλύκα… εκείνο το ινδικό μαλλί, είναι σαν μετάξι… εκείνα τα κινέζικα κρέατα… είναι δέκα φορές πιο φτηνά…
    Είμαι όμως ο τσομπάνης σας, από πάππο προς πάππο, και σάς αγαπώ απεριόριστα, γι’ αυτό και θα σάς σώσω. Δεν μπορώ να το κάνω αυτό μόνος μου, γιατί εκείνος ο άθλιος, ο ακατονόμαστος, ο άχρηστος, ο προηγούμενος τσομπάνης ντε, σάς είχε κακομάθει με τζάμπα σανό, κι έκλεβε ασύστολα στα στέγαστρα και στις ποτίστρες.
    Τόσα χρόνια όμως έχουμε περάσει τόσα και τόσα μαζί… χαρές, λύπες, αγωνίες, επιτυχίες… Είμαι υπεύθυνος για σας, και πρέπει οπωσδήποτε να σάς σώσω, το θεωρώ χρέος μου. Όσο δύσκολες κι αν είναι οι αποφάσεις που πρέπει να πάρω, δύσκολες τόσο για σάς, όσο και για μένα.
    Γύρω τα πρόβατα είχαν σαστίσει. ακόμα και τα συνήθως φωνακλάδικα και θρασεία τσομπανόσκυλα άκουγαν άφωνα και σκυθρωπά. Ο Τσομπάνης συνέχισε, πιο χαμηλόφωνα:
    Μέσα σε αυτήν την εξαιρετικά κρίσιμη κατάσταση, ένας μόνος τρόπος υπάρχει για να σώσω το Μαντρί, και θα το κάνω, όποιο κι αν είναι το κόστος. Το σκέφτηκα από δω, το σκέφτηκα από κει, μέχρι και έρπη έβγαλα, αλλά το αποφάσισα και δεν θα κάνω ε τίποτα πίσω, κι ας μην ξαναεκλεγώ ποτέ τσομπάνης:
    Θα σάς φέρω το λύκο...

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ ataktos 21/07/2010 13:10:10

      ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !

    • anna avatar
      anna @ ataktos 21/07/2010 18:28:02

      Εύγε!

  2. Kinezos avatar
    Kinezos 21/07/2010 12:35:01

    Καποτε είχα διαβάσει στο ΒΗΜΑ, με αφορμή μια εκτέλεση της 17Ν, πηχυαίο τίτλο "Μαθήματα Υψηλής Οικονομίας" σχετικά με τη προκήρυξη που ακολούθησε. Θυμάμαι ακόμη βαρυσήμαντες διθυραμβικές αναλύσεις του στυλ "Η κριτική των όπλων", και άλλα παρόμοια. Που ήταν τότε η Κα Κέζα;

  3. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/07/2010 12:43:10

    Τώρα πια είναι πολύ αργά..... η ενημέρωση στο διαδίκτυο έχει πάρει το δρόμο της.

    Οι αναγνώστες και οι εν δυνάμει σχολιαστές επιλέγουν τι διαβάζουν και από που το διαβάζουν.

    Για μένα εφημερίδες τέρμα..... ούτε τα ΣιΝΤι τους, δεν θέλω ούτε τα ΝΤιΒιΝΤιά τους.....

    • aengus avatar
      aengus @ ΑΡΚΑΣ 21/07/2010 14:17:36

      Να τα βλέπουν μόνοι τους……
      Έχουν μάθει βλέπεις να εξαγοράζουν το πόπολο.

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 21/07/2010 14:21:09

        Έτσι κι αλλιώς τις φυλλάδες τους τις πετούσε στον πλησιέστερο σκουπιδοτενεκέ ο κόσμος και φύλαγε το σταυρόλεξο για τη θεία και τη γιαγιά….

  4. Pankalos avatar
    Pankalos 21/07/2010 12:45:09

    Προσωπικά μου φαίνεται για άρθρο ενταγμένο στο γνωστό κήρυγμα εναντίον των κακών μπλογκζζζ αλλά με την επέμβαση της εσωτερικής λογοκρισίας της εφημερίδας έγινε ανοιχτή προειδοποίηση, μάλλον προς κάποιον ξεστρατισμένο. Σα;ς θυμίζει τίποτα αυτό το μοτίβο;

  5. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2010 12:48:50

    λετε η ιστορια να εχει επανάληψη ..
    http://istorikathemata.blogspot.com/2010/07/1965.html

  6. Lewnidas avatar
    Lewnidas 21/07/2010 13:04:33

    θα τρελαθουμε τελειως! μηπως λεω μηπως ο ενλογω κυριος τα εμαθε ολα αυτα απο τις κλασσικα μεσα ενημερωσεις? που ειναι πρωτεργατες στα πληρωμενα δημοσιευματα?

  7. Eastrader avatar
    Eastrader 21/07/2010 13:12:03

    Χιλιες φορες εδω μεσα Κα Κιεζα,και να διαβαζω και ανοησιες που και που,η να γραφω ανοησιες που και που,παρα στα χερια σας και στα χερια των αφεντικων σας.Καλυτερα αντιμετωπος με την τρελλα ορισμενων μεσα στην μπλογκοσφαιρα,παρα ερμαιο και προβατο των αφεντικων σας.Και ετσι απο περιεργεια,γιατι Κυρια μου δεν γραφετε το ονομα αυτου του μπλογκερ?Γιατι αφηνετε να αιωρειται(κατα την προσφιλη σας τακτικη),μια κατηγορια που μπορει να αφορα τον οποιονδηποτε?Ποιος ειναι αυτος ο μπλογκερ?Δεν μας τον λετε και εμας ωστε να μας προφυλαξετε?Αλλωστε σαν δημοσιογραφος αυτη ειναι η δουλεια σας.Οποιος και εαν ειναι ο σκοπος σας παντως να ξερετε οτι εμενα μου αρεσει εδω μεσα και δεν εχω σκοπο να ξαναγυρισω σε εσας.Εχω να δωσω χρηματα στα κοινοφελη ιδρυματα σας απο το 2006 και ειμαι υπερηφανος γι'αυτο.Χιλιες φορες να διαβαζω την γνωμη του καθενος εδω μεσα στην μπλογκοσφαιρα παρα τις δικες σας στημενες/στρατευμενες αν@@@@ες.

  8. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/07/2010 13:49:09

    Toυς κάθισε στο στομάχι η φωτο από το Ντα Κάπο με τον Σπ.Βούγια να πίνει αμέριμνος τον καφέ του ενώ το υπουργείο του σείεται από την ανικανότητα αυτού και του Χρυσοπροϊσταμένου του. Ο πανικός τους είναι μεγάλος γιατί ξέρουν ότι δεν υπάρχουν σφαίρες και εκτελεστές που θα κάνουν να σιωπήσουν τα μπλογκς αλλά και από την άλλη μεριά γνωρίζουν με το παράδειγμα της εκλογής Σαμαράς, ότι τα μπλογκς γίναν λόμπιστς και διαμορφώνουν την κοινή γνώμη σε πολλές περιπτώσεις.....
    Νομίζω ότι πάμε καλά πλέον. Το τέλειο έγκλημά τους με την ενημέρωση για το ΔΝΤ μέσω των πληρωμένων ΜΜΕ δεν θα γίνει πραγματικότητα. Ο βασιλιάς είναι γυμνός και περιφέρεται γυμνός νομίζοντας ότι φοράει τη στολή του....

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/07/2010 14:15:34

      Ποσώς μας απασχολεί το life style και που πίνουν τον καφέ, ας γνωρίζουν ότι εμάς μας απασχολεί και εξοργιζομαστε από το γεγονός ότι από χθες έως σήμερα εκδηλώθηκαν για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά 3 (τρεις) επιθέσεις σε ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΕΣ γυναίκες Ελληνίδες, 75 !!! και 90 !!! ετών.

      Ξυλοκοπήθηκαν ανηλεώς και βιάσθηκαν αιμόφυρτες από πολλούς δράστες, πιθανότατα αλλοδαπούς, το ένα περιστατικό έγινε στην Πάτρα.
      Η τρίτη περίπτωση αφορούσε τη γνωστή τρομοκρατική επιδημία που έχει ενσκήψει τελευταία σε ΟΛΗ την Αθήνα και στις άλλες πόλεις, αυτή της αφαίρεσης χρυσής αλυσίδας από το λαιμό καθώς περπατούσε στο δρόμο και τραυματισμό.

      Τους ενδιαφέρουν οι περιπτώσεις αυτές; ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
      Και τι προτίθενται να κάνουν για τη μάστιγα αυτή που εκδηλώνεται κατά ανυπεράσπιστων Ελληνίδων πολιτών;

      Επίσης: ένας αλλοδαπός δολοφόνησε ημεδαπό στη Θεσσαλονίκη.
      Άλλος ένας Πολωνός πυροβολήθηκε θανάσιμα στο κέντρο της Αθήνας.

      Αυτά είναι 5 περιστατικά ΒΑΡΙΑΣ εγκληματικότητας κατά αθώων από άγνωστους που περπατούν δίπλα μας στο δρόμο, τα οποία καταγράφηκαν και μεταδόθηκαν από τα μπλογκ εν ριπή οφθαλμού.

      Αυτή είναι η ενημέρωση που μας αφορά και σήμερα οι Έλληνες τη χρωστάμε στα blog.
      Όσο στη χώρα αυτή θα εξακολουθήσουν να ζουν Έλληνες με αντανακλαστικά τα blog δε θα τα σβήσουν.

      Έναν θα κλείνουν 100 θα φυτρώνουν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/07/2010 18:43:53

      γειά σου αλλενάκι, πάντα στην πρώτη γραμμή! Πολύ χαρούμενο το σηματάκι σου, μου φτιάχνεις τη διάθεση.

      Καλά τα λες, έχω και ιδίαν αντίληψη επίθεσης για αλυσίδα στα Εξάρχεια με τραυματισμό. Μήπως οργανωθούμε περισσότερο για να δημιουργηθεί βήμα καταγγελιών? Σκέψου το.

      Με το άλλο θέμα πώς πάει?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 21/07/2010 22:08:38

        καλησπέρα Δρόμε, σκέφτομαι το σηματάκι για το SOS ... , για το άλλο που λες έχουν γίνει αρκετές και συγκεκριμένες σκέψεις...αλλά η υλοποίηση απαιτεί πλήρη απασχόληση... απασχολεί όχι μόνο εμένα αλλά και αρκετούς άλλους.

  9. markos avatar
    markos 21/07/2010 13:53:25

    Τίποτα δεν μπορεί να είναι ξεκάθαρο σε μια τέτοια υπόθεση.
    Όλα είναι βρώμικη πολιτική στην εξουσία, το χρήμα, τον πλούτο, τα ΜΜΕ, την διακυβέρνηση του τόπου, ως τόπου εφήμερης πια υπερεκμετάλλευσης.
    Πρόκειται για το ίδιο το σύστημα που όντας στημένο για να «προκόβει» πάνω στην εκμετάλλευση την ληστεία την κλοπή δεν θα μπορούσε να λειτουργεί αλλιώτικα δηλαδή πολιτικά καθαρά.
    Για να μπορούσε να έχει δυνατότητες τέτοιας λειτουργίας βασισμένης σε αρετές χρειάζονται άνδρες ικανοί και δουλειά πολλή.
    Το πολιτικό σύστημα στη Ελλάδα όπως είναι στημένο έχει καταφέρει να εγκλωβίσει και τον ίδιο του τον εαυτό σε απόλυτη πρακτική διαφθοράς, διαπλοκής, βρώμικης πρακτικής, κλείνοντας όλους τους δρόμους στην ανάδειξη άξιων πολιτικών (ατόμων και πολιτικής) ακόμα κι οποιοδήποτε άλλου άξιου παράγοντα σε όλους τους τομείς λειτουργίας της κοινωνίας. Χωρίς μέσον δεν μπορείς να εργαστείς πουθενά κι αν επιχειρήσεις να κάνεις την δουλειά σου σωστά, βάλλεσαι σκληρά, διότι χαλάς την πιάτσα.
    Δεν μπορεί να υπάρξει πια τίποτα ξεκάθαρο.
    Ο συνδικαλισμός, οι οργανώσεις, ακόμα και οι «τρομοκρατία» είναι εξαρτώμενα διαπλεκόμενα κομμάτια που δουλεύουν με τους ίδιους εξαρτημένους βρώμικους όρους.

    Θυσίασαν τον Σωκράτη Γκιόλια, επειδή αυτός βρέθηκε το πιόνι στην σκακιέρα που την δεδομένη στιγμή θα εξυπηρετούσε καλύτερα κι ευκολότερα τις εμπλεκόμενες πλευρές του ίδιου συστήματος.
    Εύκολος στόχος χωρίς φύλαξη ,άρα ακίνδυνη δουλειά για τους πληρωμένους δολοφόνους. (κανείς από τους εν δυνάμει στόχους, τους μεγαλοδημοσιογράφους εν προκειμένω δεν μπορεί να χτυπηθεί ποτέ, μιας που τα μέτρα ασφάλειας είναι δρακόντεια για αυτούς.)
    Στόχος που δεν βρίσκεται καίρια τοποθετημένος σε καμία πλευρά άρα μπορεί να εξυπηρετήσει πολλαπλούς σκοπούς.
    Να εκφοβίσει δημοσιογράφους του συστήματος, μην και διανοηθούν και κτυπήσουν ενάντια στο σύστημα που τους εξέθρεψε και τους συντηρεί σε ιδανικές συνθήκες επιβίωσης και πλουτισμού, τώρα που φοβούνται κι οι ίδιοι αυτοί δημοσιογράφοι, αν όχι κατάρρευση, τουλάχιστον κάποιες δραματικές αλλαγές στο σύστημα που υπηρετούν.
    Που μπορεί παράλληλα να θεωρηθεί από την άλλη πλευρά, μιας που δεν παύει να πρόκειται για δημοσιογράφο, αντίσταση δήθεν στο σύστημα, τρομοκρατώντας δια του θανάτου μέσω πιθανών προβοκατόρικων ενεργειών την ίδια την αντίσταση του λαού.
    Τα μλόγκς επίσης παίρνουν ένα καλό μάθημα μέσα από μια τέτοια ενέργεια που σε συνδυασμό με την ρήση του κυβερνητικού εκπρόσωπου, «σύντομα θα δείτε τι θα πάθουν τα μπλόγκς», θα ωθήσει πολλούς σε αποχή κι άλλους στην ενσωμάτωση.

    Το πιο ξεκάθαρο μήνυμα που διαχέεται μέσα από μια τόσο άνανδρη στυγνή δολοφονία, είναι μια τρομοκρατία που απευθύνεται προς όλες ανεξαιρέτως τις πλευρές ικανή να παραλύσει κάθε κοινωνικό ιστό .
    Στην αναμπουμπούλα χαίρεται ο λύκος.

    Τέτοια πρωτοφανής για τον τόπο αναμπουμπούλα δεν μπορεί παρά να φέρει μαύρες μέρες.

  10. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 21/07/2010 13:57:22

    Η κ. Κέζα γράφει:

    α) «συγκεκριμένος γνωστός εκβιαστής του Διαδικτύου»

    Για να εκφράζεται με τόση βεβαιότητα («συγκεκριμένος», «γνωστός»), θα πρέπει να γνωρίζει το άτομο στο οποίο αναφέρεται. Αν, επιπλέον, πρόκειται για «εκβιαστή», τότε μπορεί να γίνει άρση απορρήτου, διότι πρόκειται για κακούργημα του ποινικού κώδικα.

    Η κ. Κέζα γνωρίζει μετά βεβαιότητος έναν εκβιαστή. Γιατί δεν δίνει τα στοιχεία στη δικαιοσύνη, αφού υπάρχει η δυνατότητα να λυθεί το ζήτημα;

    β) «Αν κάτι είναι ψευδές και συκοφαντικό, να μπορεί να βρει μια άκρη, να ζητήσει έστω το σβήσιμο της ανάρτησης.»

    Και τώρα μπορεί να γίνει αυτό. Κάθε ιστολόγος, αποδέχεται το δίκαιο που ισχύει σύμφωνα με τους όρους χρήσης του φορέα που του παρέχει υπηρεσίες φιλοξενίας. Επομένως, δεν έχει παρά να επικοινωνήσει με τον φορέα, ώστε να ζητήσει από τον χρήστη του να συμμορφωθεί. Σε περίπτωση που δεν γνωρίζει τη γλώσσα ή τον τρόπο, μπορεί να ζητήσει τη βοήθεια δικηγόρου.

    Η κ. Κέζα δεν κατανοεί πως το διαδίκτυο δεν έχει έδρα. Οι χρήστες όμως, έχουν. Δεν χρειάζεται νέα νομοθεσία, αλλά απλή εφαρμογή αυτής που υπάρχει.

  11. anonymous avatar
    anonymous 21/07/2010 13:57:32

    Το άρθρο φωτογραφίζει ένα συγκεκριμένο blog που αρέσκεται σε λάσπη και αναδημοσιεύσεις εφημερίδων. Είναι γνωστότατο.

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/07/2010 14:05:36

    Να δεις ποια εφημερίδα μας είπε ότι ο πασα Ερντογάν είναι στην Αθήνα ενώ δεν ήρθε...

    • aengus avatar