10/07/2009 01:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πόλεμος μεγαλοδημοσιογράφων και «μπλογκερς» εκτραχύνεται

Μήνυση εναντίον του δημοσιογράφου Γιάννη Παπαγιάννη (ΕΧΤΡΑ) υπέβαλε χθες ο δημοσιογράφος Χρήστος Ράπτης (Πρώτο Θέμα) για όσα του αποδίδει τις τελευταίες ημέρες το μπλογκ pressmme.blogspot.com. Δημοσιογραφικές πληροφορίες λένε ότι ο Παπαγιάννης οδηγήθηκε στο αστυνομικό τμήμα Περιστερίου όπου συντάχθηκε έκθεση σύλληψης. Ο ίδιος ο Παπαγιάννης υποστηρίζει ότι δεν «δεν συνελήφθη ποτέ έξω από το κανάλι του», αλλά πήγε μόνος του στο τμήμα όταν του τηλεφώνησε ο διοικητής του και τον ενημέρωσε. Στη συνέχεια αφέθηκε ελεύθερος επειδή η αρμόδια εισαγγελέας  κυρία Ράικου έκρινε ότι δεν συντρέχουν λόγοι σύλληψης ή αυτοφώρου, καθώς δεν ταυτοποιείται η συμμετοχή στο blog και επίσης γιατί δεν πρόκειται για  κακούργημα.

 Σύμφωνα με την μήνυση που κατέθεσε ο Χρήστος Ράπτης, ο Παπαγιάννης κατηγορείται για απειλή, για συκοφαντική δυσφήμιση, για δυσφήμιση και εξύβριση.

 «Πρόκειται για απαράδεκτη ενέργεια της Εισαγγελέως» δηλώσει στη zougla ο δικηγόρος του κ. Ράπτη, Γιάννης Ματζουράνης, και εξηγεί ότι προσκομίστηκαν τρία έγγραφα για να στηρίξουν την μήνυση με όλα τα στοιχεία που αποδεικνύουν την εμμονή του Γιάννη Παπαγιάννη να συκοφαντεί και να εκθέτει άνευ αποδείξεων τον Χρήστο Ράπτη, να τον υβρίζει δημόσια μέσω του BLOG του οποίου είναι διαχειριστής.

 Άλλες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι υπήρξε παρέμβαση τόσο του Υπουργού Εσωτερικών κ. Παυλόπουλου όσο και του Αναπληρωτή Υπουργού κ. Χρήστου Μαρκογιαννάκη προκειμένου να μπλοκαριστεί η διαδικασία του Αυτόφωρου και να αφεθεί ελεύθερος ο Γιάννης Παπαγιάννης.

 Διαβάστε κι αυτά:

 Γ.Παπαγιάννης, Χρ.Ράπτης, Μ.Τριανταφυλλόπουλος και ..η ανωνυμία των Blogs με προσαγωγές και αγωγές!

 http://www.zougla.gr/news.php?id=51844

 http://pressmme.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. isnogood avatar
    isnogood 10/07/2009 02:14:27

    Δηλαδή εμάς που μας τη...λέει ευγενικά, μέσω τηλεφώνου, ο αρχηγός απο το...κοπάδι της κυρίας, τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή;

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/07/2009 08:50:14

    Πασοκοξεκατινιασμα στο οποιο κακως μπλεχτηκε αν μπλεχτηκε η κυβερνηση.
    Αν πραγματι εγινε παρεμβαση για να αφεθει ελευθερος καποιος που καθημερινα βριζει την κυβερνηση απο μηνυση που του εκανε ενας αλλος που κανει το ιδιο ας μη ψαχνουν σκοτεινες δυναμεις και Σορος οι εδω οπαδοι της ΝΔ γιατι χανει εδαφος.Μονοι τους τα θελουν.

  3. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 10/07/2009 09:24:06

    Άρχισαν τα όργανα ! Και θα συνεχίσουν, έννοια σας.

    Κατά τη γνώμη μου, η "ανωνυμία" στα μπλόγκ είναι η δύναμή τους αλλά ταυτόχρονα και η αχίλλειος πτέρνα τους. Αφού περάσει η παιδική ηλικία με τα χαζοχαρούμενα περί "ελεύθερης γνώμης" και "αδέσμευτης πληροφόρησης" και "ανεξάρτητης φωνής", τότε θα αρχίσουν πιό ψύχραιμες σκέψεις.

  4. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 10/07/2009 09:52:45

    Κι όσον αφορά τη σύνταξη του πόστ : Καλά η είδηση (την ξέραμε) αλλά εσείς δέν θα κάνετε σχόλιο επι της ουσίας ; Προς τα πού γέρνει για σάς η βάρκα ;

    • Factorx avatar
      Factorx @ τσώφλι πασατέμπου 10/07/2009 10:19:34

      υπομονή, είναι νωρίς άκόμα

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ Factorx 10/07/2009 10:33:40

        Είναι 10.30 !

  5. Factorx avatar
    Factorx 10/07/2009 10:50:32

    1. να κόψεις τη συνδρομή σου αν νομίζεις οτι αργούμε να πούμε την αποψή μας
    2. Εννοώ "νωρίς για να έχουμε σοβαρή άποψη".

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 10/07/2009 11:28:22

    Το θαυμαστικό σημαίνει οτι κάνω χιούμορ, μήν αρπάζεσαι. Είπα θα χαμογελάσεις κι εσύ απαντάς με 1. 2. Τέλος πάντων, θα το καταπιώ (κι αυτό χιούμορ είναι)

    Είναι αλήθεια όμως οτι για το συγκεκριμένο θέμα στα περισσότερα σοβαρά μπλόγκ ξεροβήχουν απλώς. Ήδη όμως το "μεγαλοδημοσιογράφοι εναντίον μπλόγκ" δείχνει μιά κατεύθυνση, δέ λέω. Προς τα πού όμως ;

    Όσο για το γενικότερο θέμα που κράζει πιά και δέν είναι καθόλου νωρίς να συζητηθεί, περιμένω σάν το κακό σκυλί να τ'ανοίξεις. Δέν πάω πουθενά - απο σένα περιμένω κι όχι απο κάποιους άλλους, γιατί μόνο εσύ μπορείς. Γιατί εσύ ; Γιατί έτσι θέλω να πιστεύω.

  7. Factorx avatar
    Factorx 10/07/2009 12:57:13

    @τσώφλι πασατέμπου: Έχεις δίκαιο τελικά. Αν σου πω οτι απάντησα με την τσίμπλα στο μάτι και νόμιζα οτι σχολιάζες στο ποστ για την εγκληματική συμμορία θα με πιστέψεις; Αυτό έγινε.

    Επι του προκειμένου: τι να πούμε εμείς όταν ξεκατονιάζονται έτσι; Ντροπή. και νομίχω οτι πρέπει να αρχίσουμε να διακρίνουμε μέσα σε αυτήν την γενική φιλολογία περί "ανεξάρτητων" τάχα "μπλόγκερς" που κάθε άλλο παρά προάγουν την δημοσιογραφία, την ελευθεροτυπία κλπ κλπ

  8. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 10/07/2009 14:14:14

    ... να συμφωνήσω μαζί σου Φάκτορα ...
    ... και να συμπληρώσω ότι ορισμένοι ζήλεψαν τη "δόξα" και τα "πλούτη" - όπως αυτά αποκτήθηκαν - μεγαλοδημοσιογραφοεκδοτών ...
    ... και μπήκαν δυνατά - και άγαρμπα - στο παιχνίδι της "έκθεσης" καταστάσεων και προσώπων ...
    ... και αυτό, φυσικά, δεν είναι "ανεξάρτητη δημοσιογραφία" ...
    ... έρρωσο ...