#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2011 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πόλεμος κατά του «αυνανισμού» μόλις άρχισε



Μια δήλωση που θα προκαλέσει σάλο έκανε, μετά από πολύ καιρό και αφού πρώτα διέσωσε την κυβερνητική του θέση, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος από τη Γαλλία, όπου μίλησε στο κανάλι 5, ενώπιον μερικών εκατομμυρίων τηλεθεατών.

Συγκεκριμένα, σε συνέντευξή του στην εκπομπή "Ο κόσμος εν κινήσει", ο κ. Πάγκαλος αναφέρθηκε στους Αγανακτισμένους πολίτες που διαδηλώνουν στους δρόμους με το δικό του γνωστό ύφος αποκαλώντας τους «ένα μίγμα από φασίστες, κομμουνιστές και μαλάκες».

Στη δύση της πολιτικής του καριέρας ο παραγωγικότατος κ. Πάγκαλος βρήκε νέο αντικείμενο εργασίας,  κάτι για να δικαιολογεί τα έξοδα του γραφείου της Αντιπροεδρίας-Καγκελαρίας: θα ασχοληθεί ταυτόχρονα με την πάταξη του φασισμού, του κομμουνισμού και του αυνανισμού.

Στην πλατεία συνευρέθηκαν η μεσαία τάξη, το «προλεταριάτο» οι νεόπτωχοι, άνθρωποι κάθε ηλικίας απελπισμένοι, κυρίως νέοι και εργαζόμενοι, μέχρι την ημέρα που η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ διέλυσε χιλιάδες κόσμου μέσω «δημοκρατικού διαλόγου» με τα ΜΑΤ και την υποστήριξη χιλιάδων φιαλιδίων χημικών. Το κίνημα των «αγανακτισμένων παράκμασε γιατί τις πλατείες τις έχουν καταλάβει οι νεοάστεγοι, μετά τις εμπνευσμένες πολιτικές της Κυβέρνησης ΓΑΠ…



Τη σημαία του αντιαμερικανισμού ύψωσε από την ηρωική Αμφιθέα ο κ. Καρα-Τσε-φέρης μόλις πληροφορήθηκε ότι δεν θα συναντηθεί με τον αντιπρόεδρο των ΗΠΑ Τζο Μπάιντεν.  Επέλεξε μάλιστα να αναδείξει την ενόχλησή του με μια ιδιαίτερα σκληρή ανακοίνωση: «Ο Αμερικανός Αντιπρόεδρος κ. Μπάιντεν έρχεται στην Ελλάδα και δώρα φέρων. Μερικά ''σαπάκια'' άρματα μάχης που περίσσεψαν από τον Πόλεμο του Κόλπου, με αντιπαροχή προφανώς την εκχώρηση της ονομασίας της Μακεδονίας στον επειγόμενο κ. Γκρουέφσκι» σημειώνεται στην ανακοίνωση του ΛΑΟΣ και καταλήγει με αιχμηρό τρόπο, αφήνοντας πολλά υπονοούμενα: «Φυσικά θα συναντήσει όλο το πελατολόγιο της Ουάσιγκτον. Ευτυχώς ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ. Γ. Καρατζαφέρης δεν ανήκει στους πελάτες του Στέιτ Ντιπάρτμεντ».

Αν τον συναντούσε θα αναδείκνυε τον Πρόεδρο του ΛΑΟΣ ως πολιτικό παράγοντα ολκής. Το Τηλεάστυ θα ξαναγινόταν Telecity για  μια βραδιά προκειμένου να καλύψει το γεγονός. Τώρα που δεν τον βλέπει υψώνει τη σημαία του ανεξάρτητου, του αδέσμευτου, του ανήμπορου, του αδικημένου, του κατατρεγμένου από τον «ξένο παράγοντα».  

Μήπως λοιπόν του φτιάχνει το προφίλ το υπερατλαντικός παράγοντας; Κάποιος να τους πει ότι οι Έλληνες ξύπνησαν και δεν μασάνε πια κουτόχορτο.

Είμαστε σίγουροι πως ο Πρόεδρος Ομπάμα θα αποκαταστήσει την τάξη και με την πρώτη ευκαιρία θα συναντήσει τον  Καρατζαφέρη, πριν πάρει τ’ άρματα. Θα τον εξοπλίσει η Βόρεια Κορέα με ιδεολογικά εφόδια  και οι Βιετκόγκ από τα λάφυρα του πολέμου του Βιετνάμ.

Οι ΗΠΑ θα υποχρεωθούν εκ των πραγμάτων να συνομιλήσουν μαζί του, γιατί αν αποκλείσει ο Άδωνις με τον στόλο του τα λιμάνια και ο Βορίδης με τα ΔΧ τις εθνικές οδούς, κινδυνεύει η έβδομη δόση, το ευρώ, το δολάριο και το Hollywood.

Ο μυστικός σχεδιασμός είναι ο Πρόεδρος Ομπάμα  να καλέσει  ένα σαββατοκύριακο σε κρίσιμες συνομιλίες στο Καμπ Ντέιβιντ, τον Πούτιν, τον Κάμερον και τον Καρατζαφέρη για να αποφευχθεί η καταστροφή του γνωστού κόσμου...

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 30/11/2011 14:50:13

    ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΠΑΓΚΑΛΕ: Ο κόσμος υποφέρει και πεινά και ο Πάγκαλος παίζει με το κανάλι 5. (το έγραψα έτσι για να μην με λογοκρίνει ο φάκτορας) Όσον αφορά την ουσία των δηλώσεων του είναι φανερό σε όλους μας πως ο Πάγκαλος προβάλει στους αγανακτισμένους πολίτες το μείγμα των χαρακτηριστικών του ιδιοτήτων.

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 30/11/2011 14:52:56

    Να τον χαίρεται η ΝΔ,που επι μια βδομάδα διαπραγματεύονταν για τη μεταβατική κυβέρνηση και στο τέλος δέχτηκε τύπους σαν τον Πάγκαλο,τον Ροντούλη,τον Παπακωνσταντίνου κτλ να είναι μέλη της. Ύπνος βαθύς........... Και θέλουμε να γίνουμε και κυβέρνηση.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/11/2011 14:55:23

    Όταν κάποιος ...μονολογεί είναι κατά ...μονάς Όταν συμμετέχει δεν ...παλινδρομεί ...κοινωνικοποιείται & οργανώνεται κατά το γνωστό ανέκδοτο. Παρακαλώ δε να προσέχουμε για να μην θίξουμε θεσμούς που θα ηγηθούν του ΜΕ ΦΑΚ (Μονάδα Εναντίωσης Φασισμού Αυνανισμού Κομμουνισμού). ΥΓ ...προσωπικά δε, πιστεύω ότι ο Αντιπρόεδρος Α ποτέ δεν θα έκανε τις παραπάνω δηλώσεις καθώς ουδέποτε επιδίδεται σε λεκτικές παρεκτροπές και η κυβέρνηση των τεχνοκρατών δεν μπορεί να εκφράζεται τοιουτοτρόπως. Εξάλλου έχει τόσο φόρτο (να κλείσει οργανισμούς που μένουν ανοιχτοί να καθαρίσει το κέντρο να συντονίσει κλπ κλπ κλπ ) που δεν προκάμει Εναγωνίως περιμένω την επεξήγηση των δηλώσεων του Αντιπροέδρου Α περί μαύρων τρυπών που συντελέστηκαν μετά την αντικατάσταση του Αντιπροέδρου Β στο τότε ΥΠ.ΠΟ.

  4. Απορία avatar
    Απορία 30/11/2011 15:12:21

    Μήπως εξήγησε επίσης στους γάλλους ότι οι έλληνες βουλευτές και υπουργοί έχουν την πλήρη ασυλία του να μπορούν να λένε και να κάνουν την οποιαδήποτε ...αλακία ατιμωρητί;

    Έτσι για να ξέρουν την επόμενη φορά που διαθέτουν τον χρόνο τους.

    Υ.Γ.
    Μπορεί κάποιος να μας πει τι σκατά παράγονται από τα ταξιδάκια του κάθε Πάγκαλου στις Κίνες και στα παρίσια;
    Γιατί να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός για αυτά τα ταξίδια;
    Αν θέλει ο καθένας υπουργός να κάνει πνεύμα στο εξωτερικό ας πληρώσει από την τσέπη του.

  5. alakran avatar
    alakran 30/11/2011 15:20:35

    Ο αντιπρόεδρος με τη νέα του δήλωση απέδειξε-άθελά του-ότι ο πόλεμος κατά τού αυνανισμού είναι χαμένος πριν καν αρχίσει.

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ alakran 30/11/2011 19:37:31

      the best

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 30/11/2011 15:45:44

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63577673 πληροφοριες για τρομοκρατικο χτυπημα,,τι γινεται?

  7. IOANNIS avatar
    IOANNIS 30/11/2011 15:56:18

    ΤΑ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΑΛΟΥ.ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟ ΜEGA ,ΕΝΩ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΟΜΜΑΝΤΟΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΟΒΑΣΗ ΣΤΑ ΙΜΙΑ,ΦΙΑΣΚΟ ΟΤΣΑΛΑΝ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ,ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ,ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝΙΚΟ

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/11/2011 16:02:29

    Τώρα εμένα ξέρετε τι με φοβίζει; αν εξασκείς το σπορ καταντάς απλά Πάγκαλος; δεν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές;;;; Γιατί αν είναι έτσι, τότε καλύτερα...κομμουνιστής...ή φασιστής... ΥΓ: Είναι φως φανάρι ότι ο Καρατζαφέρης ουδέποτε ασχολήθηκε με τη μανιφακτούρα ...

  9. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 30/11/2011 16:07:58

    Ω! Αγαπητοί μου μην πατε μακρυα. Η γιαφκα του φιλελευθερισμου που προβαλλει την Εβραϊκη Kabbalah αλλα και την εξαιρετικη προσωπικότητα του Στεφανου Μανoυ αναφερει στην τελευταία εκδοση της πυγοφυλλαδας της περί ημών δια της γραφιδος του Βασιλάκη Κακίλα:

    "Πού οδηγείται η Ευρώπη; Οι αντίπαλοι του ορθολογισμού, οι υποστηρικτές των πρωτόγονων ιθαγενών αντιλήψεων, οι νοσταλγοί των ολοκληρωτικών καθεστώτων, οι ξενόφοβοι, οι κεκαλυμμένοι ρατσιστές, οι τηλεπωλητές των εθνολαγνικών μυθοπλασιών, όλοι αναθάρρησαν τις τελευταίες εβδομάδες. Μια κρυφή ελπίδα γεννήθηκε μέσα τους, ανάλογη με την παράλογη ηδονή η οποία αποδόθηκε από την ιστορία στον Νέρωνα ή τον Ηρόστρατο για καταστροφές που επιτέλεσαν. «Το Ευρώ θα καταρρεύσει», «η Ευρώπη θα χωριστεί». Οι δυνάμεις που απελευθέρωσε ο Διαφωτισμός στα τέλη του 18ου αιώνα επιτέλους θα ηττηθούν στρατηγικά. Μπροστά μας ανοίγονται νέες ηρωικές εποχές. Το φάντασμα του Στάλιν θα χαϊδέψει ευχαριστημένο τα μουστάκια του, ο Μάο θ’ αγκαλιάσει τη χήρα του επιδοκιμάζοντας, οι Σαντάμ, Μιλόσεβιτς και Καντάφι δικαιωμένοι θα βρουν και πάλι θέση περίλαμπρη στην παγκόσμια ιστορία. Ο Τσάβες, ο Κάστρο, ο Πούτιν και η δυναστεία των Κιμ της Βόρειας Κορέας θα φωτίσουν το διεθνές στερέωμα.

    Από κοντά αγαλλιάζουν και οι κληρονόμοι μιας άλλης ευγενούς παραδόσεως. Οι απόγονοι των κοτζαμπάσηδων που ενοχλούνται από τον ερχομό των Κουτόφραγκων, οι οποίοι δεν φτάνει ότι πληρώνουν αλλά έχουν και το θράσος να χώνουν τη μύτη τους στις εύοσμες δραστηριότητες αυτών που τα εισπράττουν. Οι πάσης φύσεως και κατά φαντασίαν τουρκοφάγοι, σκοπιανοκτόνοι, αλβανοφάγοι και άλλα εις -φάγοι και -κτόνοι, στους οποίους όλες αυτές οι «ανοησίες» για κατανόηση, συνεννόηση και ειρηνική συμβίωση μεταξύ των λαών προκαλούν οξύτατα συμπτώματα αλλοεθνο-αλλεργίας. Οι ημέτεροι λαμπροί παντογνώστες, αφού καταβρόχθισαν αμάσητες, μηρυκάζουν αενάως όλες τις ανθελληνικές συνωμοσίες, τις οποίες η παγκόσμια νέα τάξη έχει εξαπολύσει κατά του περιούσιου λαού της υφηλίου – Ημών!"

    Ειμεθα λοιπον όλα αυτά; Επειγόντως, χρειαζομεθα "διαφωτισμόν". Κεκλεισμενων των θυρών όμως διοτι υπαρχουν και υπογεια ρεύματα...

  10. Kst avatar
    Kst 30/11/2011 16:33:45

    Λοιπον αν βγαλουμε τους φασιστες και τους κομμουνιστες που ειναι οι κακοι της υποθεσης...μενουν οι "καλοι" Σοσιαλιστες σαν τον κ. Παγκαλο! Μ' αρεσει που ολοι στο ΠΑΣΟΚ θεωρουν ακομη εαυτους Σοσιαλιστες.. Μαλλον θα πρεπει να ανοιξουν κανενα βιβλιο για να ξαναγνωριστουν με την εννοια του Σοσιαλισμου που ενω υπεραμυνονται δεν πρεσβευουν...

    Και δεν εχω κανενα προβλημα με τους Σοσιαλιστες. Ισα ισα που θεωρω οτι υπαρχουν πραγματικα σοσιαλιστικες δημοκρατιες που σεβονται και εξυπηρετουν τον πολιτη. Ομως θεωρω οτι τα πολιτικα μας κομματα πρεπει να ξανασυστηθουν με τον Ελληνα πολιτη και να βαλουν διαχωριστικες γραμμες..

  11. andreas gr avatar
    andreas gr 30/11/2011 16:54:56

    Εγω θα απαντησω στον τιτλο. Μας το κοψαν κι αυτο.

  12. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/11/2011 18:28:37

    Κακῶς παραπονιέστε ὃλοι παραπάνω,(καί παρακάτω),ἐνῶ δέν θά'πρεπε...Δῶστε λίγη περισσότερη σημασία σέ αὐτά πού λέει ὁ κ. Ἀντιπρόεδρος καί μήν κατακρίνετε χωρίς νά ἒχετε καταλάβει,γιατί εἶναι τουλάχιστον ἀνέντιμο...Ὁ κ. Ἀντιπρόεδρος,πολύ ἀπλά, μέ αὐτές τίς ἐκφράσεις κατονόμασε ὂχι αὐτούς πού βρίσκονταν ἒξω ἀπό τό κοινοβούλιο,ἀλλά αὐτούς πού βρίσκονταν μέσα σέ αὐτό!

  13. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 30/11/2011 19:24:32

    «ένα μίγμα από φασίστες, κομμουνιστές και μαλάκες» που σε πληρώνουν!

  14. Δεξιός avatar
    Δεξιός 30/11/2011 21:07:18

    Πάγκαλος κ. Κρανιδιώτη! Αυτά περί οικογενειακής ευθύνης. Δυστυχώς για Σας, τα γεγονότα αναδεικνύονται σε επιχειρήματα.... Θέλετε κι άλλα;;;;;;;

  15. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/12/2011 02:49:50

    Ο παππούς του, με όπλο το υποδεκάμετρο, είχε κηρύξει τον πόλεμο κατά της κοντής φούστας. Ο εγγονός Πάγκαλος (κι αυτός συνεργάτης των Γερμανών - για την εφαρμογή του μνημονίου) ζήλεψε την δόξα του και κηρύσσει κι αυτός τον δικό του πόλεμο!

  16. γιωργος γεωργιαδης avatar
    γιωργος γεωργιαδης 02/12/2011 04:16:42

    Η στάση του είναι πραγματικα ακατανόητη..εκτός του γεγονότος ότι μας βρίζει μήπως είναι μια προσπάθεια γενικα να μας πει "κοίταξε εγώ σας βριζω και εσείς δεν έχετε τα κότσια να πείτε τίποτα..."με λίγα λόγια βλέπω μια αυτάρεσκεια αυτού Του ατόμου να υποβαθμίζει και να μειώνει τους έλληνες πολίτες ..πάντως το πιο επικίνδυνο είναι το γεγονός ότι κανεις απο τον πολιτικό κόσμο δεν αντέδρασε..τι θα επρεπε να κάνει ο παπαδημος;;

  17. tak avatar
    tak 02/12/2011 08:30:52

    Γράψτε τέτοια για τον ΚΥΡΙΟ Αντιπρόεδρο και όταν θα σας τραβολογάει στα δικαστήρια, .....

  18. αηνέρμος avatar
    αηνέρμος 05/12/2011 23:06:31

    Καλό θα ήταν αυτός ο γραφικός αντιπρόεδρος να περάσει από ΚΤΕΟ να δούμε αν είναι κυκλοφορίσιμος διότι όπως βλέπουμε όλοι μας αυτός είναι επικίνδυνος για την πράσινη ανάπτυξη διότι ρυπαίνει ασυστόλως όπου σταθεί και όπου βρεθεί το περιβάλλον με παντός είδους απόβλητα που εξέρχονται από το ελεφαντοειδές σώμα του.Και για να σοβαρευτούμε θα περίμενε κάποιος νουνεχής άνθρωπος τώρα στη δύση της καριέρας του(γιατί είναι κάπου 75 χρονών και πιστεύω ο επόμενος αρχηγός του Πασοκ ή όπως αλλιώς θα λέγεται το κόμμα θα τον αποσύρει στα αζήτητα γιατί πολλά έχει προσφέρει στην πατρίδα του τόσο χρόνια στην πολιτική νισάφι πιά μπουχτίσαμε από τις καλοσύνες του και τα γλυκά του λόγια) θα φρόντιζε για την υστεροφημία του.΄Οπως π.χ. κάποιος πρώην πρόεδρος της βουλής ο οποίος τώρα το παίζει υπεράνω,κριτικάρει τα πάντα υποτίθεται αντικειμενικά και μαλώνει τους πάντες.