#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2010 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πόλεμος κατά του ΔΝΤ ξεκινά από την Πελοπόννησο

Τατούλης ο εκλεκτός της συμμαχίας του ΔΝΤ



Όπως πρώτο αποκάλυψε το Antinews ( Δημοψήφισμα για το Μνημόνιο οι αυτοδιοικητικές εκλογές), η ΝΔ θα μετατρέψει τις εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση σε πολιτική μάχη κατά του Μνημονίου και του Μηχανισμού Στήριξης, θέτοντας την κοινή γνώμη ενώπιον του διλήμματος: υπέρ ή κατά του μνημονίου;

Ειδικά για την Πελοπόννησο η μάχη κατά του μνημονίου προσλαμβάνει χαρακτηριστικά πολέμου.

Ψήφος στον Τατούλη σημαίνει ψήφος στο μνημόνιο και το ΔΝΤ.

Ψήφος στον Τατούλη σημαίνει ψήφος στον Πρωθυπουργό του Μνημονίου και τα εξαπτέρυγά του Μπακογιάννη και Καρατζαφέρη.

Το ΠΑΣΟΚ τις τελευταίες ημέρες έχει επιδοθεί σε μια γιγαντιαία προσπάθεια στήριξης του νεόκοπου συμμάχου του. Τόσο τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ της διαπλοκής όσο και οι κυβερνητικές εφημερίδες κάνουν ό,τι μπορούν για να «σηκώνουν» τον πρώην υφυπουργό Πολιτισμού, ανακαλύπτοντας δήθεν δημοσκοπήσεις όπου προηγείται , αλλά και δήθεν διαφοροποιήσεις και κόντρες στη Ν.Δ.

Η μανία τους για την περιφέρεια Πελοποννήσου είναι τόσο μεγάλη, αφού εμφάνισαν μέχρι και τον αντιπρόεδρο της ΝΔ και στενό συνεργάτη του Αντώνη Σαμαρά, Σταύρου Δήμα να μην στηρίζει τον εκλεκτό της Ρηγίλλης  Δημήτρη Δράκο για τη θέση του Περιφερειάρχη, πράγμα το οποίο διέψευσε με οργή ο κ. Δήμας.

Φυσικά,  όσοι δεν έχουν γίνει λωτοφάγοι δεν ξεχνούν την συμπεριφορά του κ. Τατούλη στην δεύτερη θητεία Καραμανλή. Τότε που μαζί με άλλους τάχα «ενδιαφερόμενους» τώρα για την Τοπική Αυτοδιοίκηση (πχ Αθ. Γιαννόπουλος) έβγαιναν καθημερινά στα τηλε-παράθυρα προσφέροντας όπλα στο ΠΑΣΟΚ. Έργο για το οποίο το ΠΑΣΟΚ αποζημιώνει τώρα τον κ. Τατούλη.

Μάχη των μαχών, λοιπόν, για τη Ν.Δ. η Περιφέρεια Πελοποννήσου. Μάχη κατά της πολιτικής του μνημονίου, κόντρα στο συνασπισμό του ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. laiki vasi avatar
    laiki vasi 11/08/2010 18:22:59

    Κανένας να μην ξεχάσει τη στάση Τατούλη. Ποιο ρόλο διαδραμάτισε το φερέφωνο όσων γκρέμισαν τη ΝΔ; Πολλοί δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι πίσω από τα κηρύγματα ηθικολογίας του Τατούλη κρυβόταν κάποιο συντονισμένο σχέδιο. Τώρα, οι μάσκες έπεσαν! Αγώνας κατά του Τατούλη, αγώνας κατά του ΔΝΤ...και του νεοφιλελευθερισμού!!!!

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ laiki vasi 11/08/2010 23:37:44

      Μην ξεχνάμε και τον παραπονούμενος Μανώλη. Πέρισυ τέτοιες μέρες, κάθε πρωί πρώτο βιολί στον Αυτιά ήτανε.

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 11/08/2010 18:26:59

    Καταβαραθρώστε το κρατικοδίαιτο νέο απόκτημα του Πασοκ. Έξω οι κατοχικοί διαχειριστές των επιταγών του ΔΝΤ.
    Ελπίζω οι συμπατριώτες πελλοπονήσιοι ΝΔημοκράτες, να μην ξεχάσουν τα καμώματα του Ταραντούλη, όταν απειλούσε μια ολόκληρη κυβέρνηση.
    Θέλω να ελπίζω ότι οι πασόκοι πελλοπονήσιοι, όσοι τελοσπάντων έχουν απομείνει, να αποβάλλουν τη μνήμη των τριών δευτερολέπτων του χρυσόψαρου που κατέχουν,να σιγήσουν, έτσι ώστε το πασοκοκύκλωμα να λάβει το μήνυμα αγανάκτησης και να σηκωθεί να φύγει.

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 11/08/2010 18:31:44

    μικρός, ελάχιστος.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 11/08/2010 18:32:09

      απλα ένας εραστής της καρέκλας.

  4. Asterix avatar
    Asterix 11/08/2010 19:24:24

    Μα, καλά, δεν ήταν οφθαλμοφανές πόσο λυσσασμένος για μια θεσούλα ήταν αυτός ο πεινάλας ο Τατούλης; Οι λυσσασμένοι δεν κωλώνουν πουθενά.

    Να ρίξουμε τον Καραμανλή; Ναι μωρέ. Σιγά. Περίμενε να δεις πόσο σπουδαίος θα το παίξω κι απο πάνω. Θα σιάξω και ένα blog που είναι και της μοδός, θα το παίξω και τζόβενο από πάνω.

    Να περιμένω υπομονετικά την καλή στιγμή; Ου, καλά. Θα το μοστράρω και για αρχοντιλίκι. Τέτοια βλακόμουτρα που είναι όλος ο κόσμος, θα το φάνε μια χαρά και θα τους αρέσει. Ασε που τόσο καιρό δεν είπα και τίποτα και με δουλεύανε ψιλό γαζί όλοι. Ευχαρίστως θα βγάλω το σκασμό, άσε που δεν είχα και τίποτα άλλο να πω...

    Να πάω με το ΔΝΤ, το Πασόκ, τη Ντόρα και τον Χέρι-χέρι; Έλα μωρέ... Γιατί όχι; Σάμπως και με τον Καραμανλή που ήμουνα, είχα πάρει χαμπάρι τίποτα; Παπαριές έλεγα τότε, παπαριές θα λέω και τώρα.

  5. neotera avatar
    neotera 11/08/2010 19:29:50

    Στους λόγους του ξαμολύει αμερικάνικη προπαγάνδα. Τούτο σημαίνει ότι πουλά όχι πατρίδα που είναι το λιγώτερο για αυτόν, αλλά ΤΑ ΠΑΝΤΑ στη μάχη της καρέκλας. Κατά τ' άλλα διάβασα ότι κάτι πασοκόγυφτοι ΦΟΥΣΚΩΤΟΙ προπηλάκισαν ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ ποιόν άν έχετε το θεό σας ? Το Σιούφα που "χώθηκε" χοντρά στους αμερικάνους για τον αγωγό Πύργου Αλεξανδρούπολις κι εκείνοι το σημείωσαν δημοσίως. "...αγαπά πολύ την πατριδα του ο κ. υπουργός".

  6. ψιλιασμενος avatar
    ψιλιασμενος 11/08/2010 19:33:25

    Ενώ ο Δρακος δεν είναι εραστης της καρέκλας και λαμογιας!!!
    Να μην τρελαθούμε τελείως!!!
    Και ο άνθρωπος που μαζί με το Νικά, το δήμαρχο Καλαμάτας, τον έβριζαν και τον βρίζουν από την ωρα που θα ανοίξουν τα ματιά τους μέχρι την ώρα που θα κοιμηθούν.
    Βέβαια και ο Τατούλης δεν παει πίσω, ένας αριβιστας και οπορτουνιστης του κέρατα είναι.

  7. JOHN avatar
    JOHN 11/08/2010 19:33:39

    Αληθεια ποσους¨εφιαλτες¨να εχει αυτη η χωρα?Καποτε πρεπει ν αρχισει και καποια σπογραφη,ισως φερει αποτελεσματα.

  8. anonymous avatar
    anonymous 11/08/2010 20:58:53

    Εγώ ψηφίζω Πελοπόννησο και θα ψηφίσω Δράκο. Δεν ψηφίζω Τατούλη.

    Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι ο Τατούλης θα την πάρει γιατί απλά είναι γνωστός. Μόνο ο Δήμας θα μπορούσε να τον χτυπήσει στα ίσια.

    Με άλλα λόγια, εντάξει ο Τατούλης είναι αυτός που είναι. Η ΝΔ χάθηκε να βάλει έναν άλλο; Το Δράκο βρήκε;

  9. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 11/08/2010 22:33:23

    Ο Τατούλης είναι ένας γυρολόγος που δεν πιστεύει σε τίποτα. Από το ΕΚΚΕ στο νεοφιλελευθερισμό. Ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να το γυρίσει αύριο.

  10. ψιλιασμενος avatar
    ψιλιασμενος 11/08/2010 23:16:03

    Να κάνω μια ερώτηση. Τον ΓΑΠ πρέπει να τον αποκαλουμε πρωθυπουργό η μεγαλοστελεχος της διεθνούς πολυεθνικής που μας κυβερνά.

  11. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 12/08/2010 20:08:48

    Οχι μόνο μαύρο αλλά ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ στο πουλέν του ΓΑΠ και του αρχηγού Κωλοτούμπα (Καρατζα-φύρερ).Καλά για την στήριξη της Ντόρας δεν θα ασχοληθούμε,γιατίαυτή οψέποτε γίνουν εκλογές δεν θα βρίσκει τον ψήφο της.

  12. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/08/2010 23:04:23

    Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι ο κύριος αυτός, ανήκε στην ομάδα εκείνων των στελεχών της Ν.Δ. που υπονόμευαν συστηματικά τον Καραμανλή!
    Το ότι ήδη προσέτρεξε να τον στηρίξει ο ομογάλακτος αδελφός της Ντόρας και πρόεδρος του μητσοτακικού αποκόμματος ΛΑΟΣ, αποδεικνύει περίτρανα τη συμμετοχή του στην ομάδα της, με πρωταγωνιστικό ρόλο μάλιστα!
    Ας σκεφθούν καλά οι Πελοποννήσιοι, που πρωταγωνίστησαν στους εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες της Πατρίδας, αν πρέπει να του δώσουν την ψήφο τους. Με τον Καλλικράτη οι περιφερειάρχες αποκτούν τη δύναμη ενός μικρού πρωθυπουργού! Θα αφήσουν να βάλει πόδι το ΔΝΤ και στην περιφέρεια της Πελοποννήσου μέσω του Τατούλη, που είναι η προέκταση του χεριού της Ντόρας;