#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2011 00:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πρώην πρέσβης των ΗΠΑ πρόεδρος της Proton Bank !



Ο πρώην πρέσβης των ΗΠΑ στην Αθήνα Ντάνιελ Σπέκχαρντ τοποθετήθηκε στη θέση του προέδρου της Proton Bank, αντικαθιστώντας τον επιχειρηματία Λαυρέντη Λαυρεντιάδη ο οποίος αποχώρησε. Διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας αναλαμβάνει ο Ρούντολφ Όλντεμαν πρώην διευθύνων σύμβουλος της ολλανδικής ABN AMRO. Ο κ. Λαυρεντιάδης δηλώνει ότι θα παραμείνει βασικός μέτοχος της επενδυτικής τράπεζας.

Ορισμένες φορές κάποιες ειδήσεις είναι τόσο εντυπωσιακές από μόνες τους που χάνουμε τα λόγια μας. Εκεί που κανείς δεν το περίμενε (ή μήπως το περίμεναν κάποιοι) ανακοινώθηκε ότι στη θέση του Λ. Λαυρεντιάδη στην Proton Bank θα βρίσκεται στο εξής ο πρώην πρέσβης των ΗΠΑ. Ντ. Σπέκχαρντ. Λογικό να μένουμε όλοι άναυδοι αλλά τελικά ίσως υπάρχουν πολλά κομμάτια της αλυσίδας που αν τα συνδυάσεις βγάζεις νόημα. Κρίκοι μιας αλυσίδας με πολλά – πολλά ερωτήματα:

Γιατί ο κ. Σπέκχαρντ άφησε το διπλωματικό σώμα για να γίνει πρόεδρος μιας ελληνικής τράπεζας των χαμηλότερων βαθμίδων κι όχι κάποια πρωτοκλασάτη;
Εχουμε ξαναγράψει το ερώτημα: Γιατί ο κ. Λαυρεντιάδης εγκατέλειψε τα πάντα κι έφυγε στη Βρετανία και την Ελβετία; Πριν μερικούς μήνες ήταν ο Μίδας που ότι άγγιζε γινόταν χρυσάφι, τώρα τι έγινε; Αγόρασε τα μισά Media της χώρας, είχε πολλές εταιρείες, δύναμη, κονέ στην εξουσία, τώρα τι μεσολάβησε;
Τις τελευταίες ημέρες κυκλοφορούσε στα δημοσιογραφικά γραφεία η φήμη ότι έχει εκδοθεί σε βάρος του κ. Λαυρεντιάδη διεθνές ένταλμα σύλληψης. Εγινε διάψευση φυσικά αλλά οι φήμες όλο και εντείνονταν, άσχετο αν δεν έγραψε κανείς αφού είχε φροντίσει να αγοράσει μερίδια σε Πήγασο, Mega, Σκάι, Ελευθεροτυπία, Flash, Ισοτιμία, Ολυμπιακό κ.λπ. Μήπως λοιπόν η αλλαγή με τον Σπέκχαρντ συνδέεται;
Εχουμε γράψει κατά καιρούς τον περίεργο τρόπο που έκανε τα χρήματα ο κ. Λαυρεντιάδης. Κάποιοι τον είχαν κατηγορήσει για σχέση του με το αμερικανικό επενδυτικό fund Carlyle το οποίο εκτός των άλλων πουλά και όπλα ενώ έχει και τη φήμη του «πλυντηρίου». Μήπως άραγε ο κ. Σπέκχαρντ επελέγη από την Αμερική κι όχι από το Λονδίνο που βρίσκεται ο κ. Λαυρεντιάδης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2011 00:11:27

    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Ανέλαβαν τα αφεντικά!
    οχοχοχοχοχοχοχο

    Μπορντέλο!

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/02/2011 00:13:51

    Άρχισε η παραλαβή-παράδοση .

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/02/2011 00:15:31

    αυτό είναι κουφό (αλλά και άλλα με τις μικρές τράπεζες είναι κουφά)

    τίποτα... το μέλλον είναι τα φωτοβολταϊκά της νύχτας. Καλύτερα τιμολόγια... (Π-Π ακούς;)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ archaeopteryx 01/02/2011 01:12:07

      Φεγγαροβολταικά...η επόμενη κατάκτηση της παγκόσμιας πράσινης χλαπάτσας...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/02/2011 11:13:28

      ειδες τιτινα χτες?? Μπιρμπιλισματα στου Παπαγελα...τη στανη.

      ΠΠ

  4. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2011 00:21:27

    Να δείτε που θα έχει δραστηριότητες στον πετρελαϊκό τομέα η τράπεζα αυτή.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2011 00:28:10

    Ρε παιδιά, η Μιμή είναι αυτή ή καμιά κλώνος της; Μπρρρρ......

    • loretta avatar
      loretta @ Strange Attractor 01/02/2011 01:21:18

      xaxa λες να την επιασε ΔΝΤτιτιδα και να αδυνατισε??

  6. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 01/02/2011 02:12:08

    Κεφαλι Μιμης με μπρατσο Πυρρου Δημα !!!

    Ενα πουλακι μου λεει οτι η τραπεζα θα εχει ενεργο ρολο στα κοιτασματα φυσικου αεριου μεταξι Κυπρου και Ισραηλ...

  7. neotera avatar
    neotera 01/02/2011 07:21:49

    Το ενσταντανέ είναι σούπερ. Οι εκφράσεις, τα πρόσωπα κωμικοτραγικά. Η τρελιάρα περιχαρής, λυμένη στο κέντρο, η στάση της η μπριόζα, η στάση του καλού μαθητή Λαυρεντιάδη με το χαμογελο κονσέρβα αλά ελληνικά, η σιτεμένη βλαχάρα με το πονηρό χαμόγελο και τα προγούλια στα μπράτσα, φοβισμένη ως να την έχουν μόλις καρπαζώσει, το βλέμμα τους ανθρώπου με τον φάκελλο... Εκτακτα, έκτακτα ! ))

  8. dareios avatar
    dareios 01/02/2011 09:23:37

    http://forum.olympiacos.org/forums/p/16/257574.aspx#257574
    (έγραφα στις 15/10/09) :
    Μην με πείτε κατσικοπόδαρο...αλλά, πλάκα θα είχε να είναι αλήθεια η φήμη πως πίσω από τον κύπριο είναι τα λεφτά του γκαντέμη.
    Κι η μεγαλύτερη πλάκα είναι πως φέρνουμε περισσότερη ατυχία παρά προστασία στους επίδοξους προστάτες μας.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/02/2011 11:21:43

    Θα παει να τον βρει ο Παπαγελας για συνεντυξη.. ειμαι σιγουρος!!! Θα μας λυθουν ολες οι αποριες.. αχχαχαχαα
    Εχει Κολοκοτρωνη η συνεχεια του δημοσιοκαφρου του διαβολου....

    ΠΠ

  10. thesebootsaremadeforwalkin avatar
    thesebootsaremadeforwalkin 01/02/2011 17:34:05

    είναι τόσο θριαμβευτικά κυνικό, που εξαϋλώνεται. περνάει στη σφαίρα της φαντασίας, γίνεται μια ιδέα. μια εντύπωση. οι άνθρωποι παίζουν σε άδειο γήπεδο. δεν έχει καν κατέβει ο αντίπαλος.

  11. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 01/02/2011 18:06:01

    η ουσία όλη βρίσκεται στην τελευταία παραγραφο...
    λετε να εχει καμια σχεση η Carlyle με τον Βush?
    επι Bush δεν διορίστηκε πρέσβης στην Αθηνα ο Σπεκχαρντ?
    Tυχαίο? Δεν νομιζω...

  12. Κώστας avatar
    Κώστας 01/02/2011 18:36:39

    Ο Λ.Λ. αγόρασε στις 31-12-2009 το 31,32% του μετοχικού κεφαλαίου της ProtonBank από την Πειραιώς σε τιμή 3,60 € ανά μετοχή.
    Μήπως πρόκειται να μεταβιβάσει ο Λ.Λ. τις μετοχές του σε αμερικανό επενδυτή και ο αγοραστής έβαλε από τώρα τους τοποτηρητές του πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο;

  13. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 02/02/2011 05:35:38

    Ο Λαυρεντιάδης είναι πολύ άρρωστος από οτι ξέρω από περιξ του Ολυμπιακού κύκλους.

    Όσον αφορά τις επιχειρηματικές του δραστηριότητες΄κυκλοφορούνε φήμες οτι ειναι "μπροστινός" όπως π.χ. και για τον Μελισσανίδη...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 09:33:43

    Εχω νεαααα

    *Σε πώληση του 12% του μετοχικού κεφαλαίου της Proton Bank προέβη ο κ. Λ. Λαυρεντιάδης στις 31/1/11, σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση του Χ.Α.. Ο Λ. Λαυρεντιάδης από 31,31% που κατείχε στην Proton Bank, μετά την πώληση των 7,4 εκατομμυρίων μετοχών, το ποσοστό του διαμορφώθηκε σε 20,1%.

    ΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕ ΝΕΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ??? οεο οεο

    ΠΠ