#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2011 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πρωθυπουργός συμφωνεί με τον Αντιπρόεδρό του;





O αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης είναι ένας έμπειρος πολιτικός.

Και ευφυής κατά πολλούς.

Κατ' αρχήν να διευκρινίσουμε οτι αυτά που λέει, δεν του ...ξεφεύγουν.

Εύλογα, επομένως, αναρωτιέται κανείς γιατί χρησιμοποιεί αυτή τη φρασεολογία επιτιθέμενος εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων;

Θα μπορούσε να πεί τα ίδια πράγματα με πιο κόσμιο ύφος και να έχει ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας με το μέρος του.

Μια πρώτη απάντηση είναι οτι ο κ. Πάγκαλος λειτουργεί ως οδοστρωτήρας που προετοιμάζει το έδαφος για την επέλαση της κυβερνητικής πολιτικής.

Ανοίγει το δρόμο δηλαδή. Αλλωστε για αυτό του δόθηκε η υψηλοτάτη θέση.

Είναι, όμως, μόνον αυτο;

Κατά τη γνώμη μας όχι.

Ο κ. Πάγκαλος δεν περιορίζεται μόνο σ' αυτό.

Επιδιώκει κάτι χειρότερο.

Με το λόγο και τη φρασεολογία του προσπαθεί να απαξιώσει στη συνείδηση της κοινής γνώμης τμήματα της κοινωνίας.

Να προκαταλάβει τις αντιδράσεις τους.

Υστερα,  να στρέψει την μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης.

Ποιός θα βγεί να υπερασπιστεί  "αντιπαραγωγικούς" και "κοπρίτες";

Προκαλεί φασαρία για να περνάει η κυβέρνηση ανεμπόδιστα και με τις λιγότερες δυνατές αντιδράσεις τα μέτρα της.

Ρωτάμε, λοιπόν, ευθέως: ο πρωθυπουργός συμφωνεί  με τους χαρακτηρισμούς του κ. Πάγκαλου;

Θεωρεί ότι οι στρατιωτικοί είναι «αντιπαραγωγικοί»,  οι δημόσιοι υπάλληλοι «κοπρίτες» και ότι «τα φάγαμε μαζί»;

Αρκετά με το κρυφτούλι, οφείλει να πάρει θέση.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/01/2011 19:02:53

    Και κάνει και κάτι άλλο. Μηδενίζει την αντιπολίτευση λέγοντας αυτό που θέλουν να πούνε πολλοί σε μεγάλες καρέκλες του ιδιωτικού τομέα, και πολλοί απλοί φορολογούμενοι. Άσχετα αν έχει δίκιο ή όχι. Οι μεγαλύτεροι κοπρίτες είναι στα ανακτορα της Πλατείας Συντάγματος.

  2. Orestios avatar
    Orestios 03/01/2011 19:04:29

    Συμφωνούν απόλυτα. Είναι από το ίδιο κράμα φτιαγμένοι.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 19:05:47

    Γιατι δεν ρωτα η ΝΔ, Αντι να ρωτας εσυ κ εμεις Κωστα μου ???

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 19:06:40

      οχι μεταξυ τους και δηλωσεις... να βγουν στα καναλια ολοι..

      ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 19:07:38

      από μία ανάρτηση του εχωματιακαιβλέπω, μου ήρθε και ιδεά περί Κοπριστάν (ταιριάζει στους όρους που σκαρφίζεσαι)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 20:48:08

      Π.Π.
      Κάνουμε οτι μπορούμε μήπως και ...ξυπνήσουν κάποιοι.

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 03/01/2011 19:23:52

    εγω γι αυτο λεω οτι το political correct καλο ειναι,αλλα οχι με κοπριτες και αρχικοπριτες.μα δεν το πιασατε και η χαιδω,η συμμαχικια ,αυτο θελει λεει..απολυσεις.αγορια με το κλιμα που δημιουργειται οποιος δεν θελει απολυσεις δεν εχει καταλαβει τιποτα.μετα απο καμμια εικοσαρια τριαντα χρονια ,θα βγει ο εγγονος του παπαδοπουλου ,ναι του γεωργιου του συνταγματαρχα,και θα λεει στους ιδιωτικους υπαλληλους και επαγγελματιες μαζι τα φαγαμε.διαλυσαμε τον δημοσιο τομεα για να παρουμε τις ψηφους σας.

  5. sawas avatar
    sawas 03/01/2011 19:33:55

    Νομίζω πως περιττεύει κάθε ερώτηση προς τον ΓΑΠ (και σε όλο το ΠΑΣΟΚ αν θέλετε)

    O σιωπών δοκεί συναινείν………………..

    Ειδάλλως θα είχαν ξεκινήσει την «βιοτεχνία» διαψεύσεων!!!

    Προχωραμε χωρίς αυτούς……

    • ΕΛΕΝΑ ΔΗΜΑ avatar
      ΕΛΕΝΑ ΔΗΜΑ @ sawas 03/01/2011 20:58:47

      ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΑΙΝΕΙ Ο ΓΑΠ.
      ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΜΕΘΟΔΙΚΟΣ.
      ΠΡΩΤΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΞΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ (ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΟΠΡΙΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ !)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΓΑΠ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ. ΜΕ ΤΑΚΤ. ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ !!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΕΛΕΝΑ ΔΗΜΑ 03/01/2011 21:02:46

        ΕΛΕΝΑ,
        το ερώτημα είναι ρητορικό.
        Προφανώς και συμφωνεί.
        Αν δεν συμφωνούσε θα τον είχε αντικαταστήσει.
        Το ό,τι συμφωνεί, όμως, πρέπει να αναδειχθεί ως πολιτικό ζήτημα.

  6. PELIAS avatar
    PELIAS 03/01/2011 19:43:25

    'Οπως και να επιχειρούνται ερμηνείες για τα λεγόμενα και την συμπεριφορά αυτού του ακατέργαστου όγκου δέν δικαιολογούν την αποδοχή του μέσα και έξω απο την Κυβέρνηση.

    ΠΕΛΙΑΣ

    Πρωθυπουργός των Ελλήνων μετά απο την απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων !

  7. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/01/2011 20:07:22

    Όταν ο Πάγκαλος, λέει μαζί τα φάγαμε, οι πάντες εστιάζουν την προσοχή τους στους μισθούς των αναξιοκρατικά διορισθέντων δημοσίων υπαλλήλων. Λανθάνει λοιπόν της προσοχής μας, το άλλο υποννοούμενο του αντιπροέδρου. Όταν ο λαός κατηγορεί τους πολιτικούς ότι τα φάγανε, εννοεί όχι φυσικά τις βουλευτικές τους αποζημιώσεις, αλλά την κατασπατάληση και τη διασπάθιση του δημοσίου χρήματος. Με λίγα λόγια, ο Πάγκαλος, παραδέχεται ευθαρσώς ( και δεν εξαιρεί τον εαυτό του ) ότι οι πολιτικοί τελούν αξιόποινες πράξεις. Απορία : ένας εισαγγελέας, δε θα καλέσει τον Πάγκαλο να δώσει εξηγήσεις επ΄αυτού; Από την άλλη μεριά ο αντιπρόεδρος, παραδέχεται ότι οι πολιτικοί ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ τους διόριζαν ανθρώπους χωρίς προσόντα στο δημόσιο ( κοπρίτες, όπως τους λέει χαρακτηριστικά ) και επομένως ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ξεχαρβάλωσαν τον κρατικό μηχανισμό με ό,τι αυτό συνεπάγεται : κακής ποιότητας εκπαίδευσης στα παιδιά μας, άθλιες υπηρεσίες υγείας, διαλυμένα σώματα ασφαλείας και ένα στρατό ανήμπορο να προστατεύσει την εδαφική ακεραιότητα της πατρίδας μας ( εξ ου και η περίφημη φράση " να πούμε ότι τη σημαία την πήρε ο αέρας" ) . Μα, πάνω απ΄όλα, επειδή το γεγονός που στάθηκε αφορμή για τις δηλώσεις του αντιπροέδρου είναι η οικονομική κρίση, έχω να παρατηρήσω το εξής : ομολογείς ανερυθρίαστα κε Πάγκαλε, ότι καταστρέψατε την εθνική μας οικονομία, διορίζοντας υπεράριθμους και αντιπαραγωγικούς υπαλλήλους, που με το λάδωμα και τη γραφειοκρατία εμπόδιζαν και τον ιδιωτικό τομέα να αναπτυχθεί και ακόμα είσαι στη θέση σου;Η κυνική ομολογία ενός πολιτικού ότι έβλαψε ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ την πατρίδα του δε συνιστά ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ; Κύριοι εισαγγελείς, είσαστε αρμόδιοι να επιληφθείτε του θέματος. Κύριε Πάγκαλε, θυμίζετε το ανέκδοτο με εκείνον που, αφού σκότωσε τους γονείς του, απολογήθηκε στο δικαστήριο με τη φράση: " λυπηθείτε με, είμαι ορφανός" !

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 04/01/2011 14:57:42

      ...θυμίζετε το ανέκδοτο με εκείνον που, αφού σκότωσε τους γονείς του, απολογήθηκε στο δικαστήριο με τη φράση: ” λυπηθείτε με, είμαι ορφανός” !...
      Όχι δεν είναι ανέκδοτο. Είναι μια περιγραφική ανάλυση της ερμηνείας της λέξης chuzpah από τα Γίντις (Εβραίκά των Ασκενάζι-Εβραίων της Γερμανίας) πρβλ. αντερί, νεφρί στα Ελληνικά.

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/01/2011 20:20:59

    Στο στρατό, συνήθως, ο υποδιοικητής της μονάδας είχε το ρόλο του μαντρόσκυλου και ο διοικητής το ρόλο του "καλού". Έτσι κι εδώ. Το επικοινωνιακό παιχνίδι τους πια είναι τόσο πληκτικά προβλέψιμο που πραγματικά δεν αξίζει ούτε να το σχολιάσει κανείς. Όμως σε πολλούς συμπολίτες μας πιάνει ακόμα. Δυστυχώς. Η αισθητική του αντιπροέδρου - αν υπάρχει τέτοια - αντικατοπτρίζεται στο βλοσυρό, αλαζονικό, εγωπαθές βλέμμα του και όχι στον όγκο του. Είναι μια αισθητική ενός ολόκληρου κόσμου, μιας ολόκληρης γενιάς, που καταρρέει. Ας τελειώνουμε με δαύτους μια ώρα αρχύτερα. Δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/01/2011 20:49:45

      Γιάννη, ο κόσμος αυτός και η γενιά αυτή καταρρέει και για άλλους λόγους - ένας απο τους οποίους είναι κι αυτός που επικαλείται ο χοντρός. Πολλοί συμπολίτες σου κούνησαν πικρά το κεφάλι ακούγοντας το "κοπρόσκυλα".

      Όσο για την αισθητική του... βλοσυρή κι άγαρμπη κι αθυρόστομη είναι κι η συνείδησή μας που μας μιλάει τα βράδυα. Εγώ δέν ντρέπομαι που την ακούω - είμαι κι εγώ υπαίτιος αυτού του τέρατος που φτιάξαμε όλοι μαζί.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/01/2011 21:00:25

      Γιάννη,
      Πρέπει να ταυτιστεί ο πρωθυπουργός με τον Πάγκαλο.
      Δεν είναι να δυνατόν να σφυρίζει αδιάφορα όταν ο αντιπρόεδρος, λέει έτοια πράγματα.

      • Gwgw avatar
        Gwgw @ Κώστας Ροδινός 04/01/2011 00:07:31

        Είναι ετοιμόρροποι μια σπρωξιά θέλουνε ασ τους την δώσουμε

        • Enzo avatar
          Enzo @ Gwgw 04/01/2011 15:16:38

          ποια σπρωξια? εδω θα καταντησουμε και εμεις στο τελος δεκανικι! ειναι δυνατον να μιλανε αυτοι για εκλογες και να βγαινουν στελεχη της Νουδουλας και λενε ΟΧΙ σε εκλογες επειδη θα ειναι καταστροφικο για τον τοπο και το λεμε επειδη ειμαστε υπευθυνο κομμα?
          να χεσω την υπευθυνοτητα μας μεσα.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/01/2011 20:27:03

    O Παγκαλος εχει και ενα αλλο ρολο που πρεπει να προσεξει η ΝΔ.Σκοπευει να παρει ψηφοφορους της.
    Η τακτικη του ειναι να υβριζει την αριστερα και τους δημοσιους υπαλληλους δηλαδη προνομιακους στοχους για πολλους δεξιους ενω τη ΝΔ τη χαρακτηριζει ασχετη χωρις ομως να επιτιθεται στον ιδιο βαθμο.
    Μοιαζει με την τακτικη του Ανδρεα που πηρε τα συνθηματα της αριστερας ,υψωσε το λαβαρο της αντιδεξιας (ΕΟΚ,ΝΑΤΟ,Βασεις,μονοπωλια κλπ) και ταυτοχρονα κριτικαρε την παραδοσιακη αριστερα για ξεπερασμενη.
    Οπως η ρητορικη Ανδρεα ηταν οτι εμεις θα κανουμε αυτα που δεν μπορεσε να κανει η αριστερα και ελατε μαζι μας η ρητορικη Παγκαλου ειναι εμεις τωρα θα κανουμε αυτα που δεν μπορεσε να κανει η δεξια και ελατε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ψυχραιμια 03/01/2011 20:53:01

      Ψυχραιμία,
      αυτός που λές ως σκέψη, μπορεί να υπάρχει, δεν ξέρω, όμως, αν στην παρούσα κρίση μπορεί να αποδώσει.

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 03/01/2011 20:29:52

    α.Με την δήλωση Πάγκαλου, όλοι ασχολούμαστε μ’ αυτήν & όχι με την προγραμματισμένη για την 7/1/ 2011, παράσταση του πρωθυπουργού της Ελλάδος, στην 3η Σύνοδο των Πρέσβεων της Τουρκίας,(από πότε ξέπεσε σε πρέσβη;) που τη χρονιά αυτή πρόκειται να λάβει χώρα στο μακρινό και παγωμένο Ερζερούμ, τη βυζαντινή Θεοδοσιούπολη και την καρδιά της Αρμενίας. Την περιοχή που αποτέλεσε τον πιο …"δημοφιλή" τόπο εξορίας των Ελλήνων της Θράκης, του Πόντου και της Ανατολής, τα μαύρα χρόνια της Γενοκτονίας (1914-1924), τότε που έχασαν τη ζωή τους δεκάδες χιλιάδες Έλληνες.

    http://www.defencepoint.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1616:2010-12-30-15-20-23&catid=28:foeign-affairs-greece&Itemid=55

    β.Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό “κοπρίτες” με το Φ.Ε.Κ 82/26-4-2004, η Αριάδνη Πάγκαλου του Θεοδώρου, διορίστηκε στη Βουλή, στον κλαδο
    ΔΕ 1 Διοικητικού-Λογιστικού.
    Δεν έφτανε ο διορισμός στη Βουλή της κόρης Πάγκαλου, την 26-3-2004 δύο μήνες μετά, την 26-5-2004, η επάρτη Ν.Δ., κάνει κι άλλο ρουσφέτι & με το Φ.Ε.Κ 127/26-5-2004, την μετατάσσει από τη Βουλή, στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για να έχει τις διακοπές της Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι.Τυχαίο;Δεν νομίζω.

    • occultist avatar
      occultist @ αλλήθωρος 03/01/2011 21:36:21

      Ωστε έτσι, και η Αριάδνη είναι.....κοπρίτω. Και φυσικά οι υπάλληλοι του πολιτικού του γραφείου που διόρισε. Αρχικοπρίτης (φαντάζεσθαι τι όγκο κοπριάς παράγει) αυτός κοπρίτες είχε στο γραφείο του.

  11. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 03/01/2011 20:41:54

    εμένα πήρε το αυτί μου ότι τον απρίλιο θα γίνουν απολύσεις στη στατιστική αρχή. μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα, δε μπορώ να το επιβεβαιώσω, απλά το αναφέρω. πιθανολογώ ότι έχει πολλούς κοπρίτες η υπηρεσία αυτή....

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 20:55:37

    O Παπουλιας συμφωνει με τον εαυτο του?
    καλα ο τυπος, εβαλε τις φωνες πρωτοχρονιατικα για την καταπολεμηση της φοροδιαφυγης... ΠΟΙΟΣ?? Ο Παπουλιας ο οποιος ΔΑΝΕΙΣΕ ΑΤΟΚΑ?? τον ΑΝΤΡΕΑ για να σωσει το κωλοσπιτο της Εκαλης. Βοηθησε δηλαδη να ξεπλυθει μαυρο χρημα - κακουργημα!! χαχαχα
    Τι εχει να μας δηλωσει ο Αρχων του Ξεπλυματος?

    ΠΠ

  13. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 03/01/2011 21:26:28

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΑΚΙΝΗΤΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ ΤΗΝ "ΠΓΙΟΤΗΤΑ" ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ!
    (ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥΣ!!!)

  14. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 03/01/2011 21:33:36

    Όχι σκληρούς χαρακτηρισμούς φίλοι μου. Ο κ. Πάγκαλος μπορεί να πάθει καμιά συμφόρηση αν τα διαβάσει, ο δε κ. ΓΑΠ μπορεί να χάσει τον βηματισμό του χορεύοντας τσαμικοζεϊμπέκικο (ξεφτιλίστηκε το ζειμπέκικο... θα πάω να μάθω καντρίλιες), να πέση και να τσακιστή... Με το μαλακό...

    Χαρίλαος

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ Χαρίλαος 03/01/2011 21:53:18

      Μπράβο είσαι σωστός

  15. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 03/01/2011 22:11:06

    Μια άλλη άποψη περί των "κοπριτών" του κ, Παγκάλου, μπορείται να διαβάσετε εδώ:
    http://antiparatheseis1.blogspot.com

  16. λαλακης avatar
    λαλακης 03/01/2011 22:36:10

    Το μυνημα ειναι σαφες.
    ΔΥ προσεξτε καλα, ειστε λαθρεπιβατες βαρος για την κοινωνια
    υποστειτε μειωσεις και σκαστε , βουλωστε το γιατι υπαρχουν και χειροτερα.
    Το Πασοκ τουλαχιστον δεν σας απολυει (προς το παρον)

    Το ''κοπριτες'' ειναι προειδοποιητικο για τους ΔΥ και τους λεει με λιγα λογια οτι δεν θα επρεπε οι περισσοτεροι ουτε καν να υπαρχουν.

    Τωρα το ποιος τους διορισε ειναι μαλλον αδιαφορο.

    Ο σωσον εαυτον σωθητω στην Ελλαδα ,το Πασοκ καλει τα προβατα
    του δημοσιου να επανελθουν στην σουρεαλιστικη σοσιαλιστικη στανη
    το νοημα ειναι βαθυτερο απο αυτο που φενεται.

    Πασοκ και ΔΥ ειναι ΕΝΑ .
    Ιδιο αιμα. Ο Πατερας μαλωνει τα παιδια του....

  17. Gwgw avatar
    Gwgw 04/01/2011 00:09:16

    Είμαστε Ολοι Κοπρίτες

  18. ΒΠ avatar
    ΒΠ 04/01/2011 02:32:08

    O τίτλος του άρθρου σας κ. Ροδινέ θα έπρεπε, κατά την γνώμην μου, να ήταν:

    "Γιατί αποκαλείτε τους δημοσίους υπαλλήλους 'κοπρίτες' κ. Παπανδρέου";

    Και θα προσέθετα στο άρθρο, ότι πέραν του απαράδεκτου ισχυρισμού σας κ. γαπ, ακόμη και αν οι δημόσιοι υπάλληλοι αποτελούν "πρόβλημα", εσύ γαπ συνεισέφερες τα μάλλα στην δημιουργία του και επομένως ως μέρος του προβλήματος κ. γαπ, δεν μπορείς να δώσεις λύση.

    Χιλιοειπωμένο; Δεν πειράζει. Κάθε φορά που πυροβολούν πρέπει να εισπράττουν απαντητικά πυρά.
    Πόσες φορές έχει πεί τα ίδια και τα ίδια αυτή η ομάδα διά του πάγκαλου και άλλων;

    Η εποχή των "ρητορικών" τίτλων και ερωτήσεων είναι ασύμβατη με την εποχή μας, την αγριότητά της, την κατά συρροή υποκρισία της και την ασχήμια της.

    Και βεβαίως και η επίσημη ΝΔ να ρωτήσει πιεστικά το ίδιο πράγμα τον γαπ και να το αναδείξει σε σημαντικό (γι'αυτήν) θέμα. Και να το φέρει και στην "ώρα του πρωθυπουργού".

    Πως ο George Stefanopoulos δεν άφηνε να "πέφτει τίποτα κάτω" κατά την διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας του Clinton εναντίον του Bush πατρός; Σε μεγάλη αντίθεση με την εκστρατεία του Δουκάκη 4 χρόνια νωρίτερα.
    Αυτό χρειάζεται: Ταχύτητα και δύναμη πυρός, χωρίς φόβο του αντίπαλου.

  19. kiki avatar
    kiki 04/01/2011 07:45:50

    Το χοντρο σκουληκι ξαναχτυπησε , στην Αγγλια τωρα , απαξιωσε το συνολο των Ελληνων.
    Ασε που ειπε και το ανεκδοτο, οτι εμεις διαφθειρουμε τους πολιτικους.αυτοι που λαδωνονται δεν φταινε.

    • κοπριτης avatar
      κοπριτης @ kiki 04/01/2011 12:42:15

      Εγω το βλέπω θετικά όσο πιο πολύ μιλάει εκτίθεται και εκθέτει και τα αφεντικά του. Αστον λοιπόν να πει κι' αλλα

  20. sovokai avatar
    sovokai 04/01/2011 10:06:58

    μια χαρα τα λέει. Ιδιος και αυτός είναι αλλά τα λέει. Δεν χαιδευει τον λαουτζίκο όπως πολλοί αλλοι ( και σε αυτό το σαιτ)

    • κοπριτης avatar
      κοπριτης @ sovokai 04/01/2011 12:43:03

      Καιρός δεν είναι να ζητήσουμε την απόλυση της κόρης του

  21. νικ avatar
    νικ 04/01/2011 11:49:01

    δηλαδή ο πολιτικός δεν είναι δημόσιος υπάλληλος? Αν θυμάμαι καλά ο παγκαλος διόρισε όλοι του την οικογένεια στο ελληνικό δημοσιο, οπότε ολη η ιοκογενειά τους ειναι "κοπρίτες". Από εκεί το συμπέρανε.
    Έλα όμως που με τα λεφτά του ελληνικού δημοσίου έφτιαξε την βίλλα του στην Τζια για τα καλοκαιρινά μπάνια της κοπρίτικης οικογενειάς του.
    Πάγκαλε δώσε μου το μισθό σου και πάρε τον δικό μου και δεν θα με πειράζει να με λες κοπρίτη και κράτα και την βίλλα που έφτιαξες με τα λεφτά του κράτους σαν σωστός κοπρίτης.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/01/2011 15:35:48

    Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω την εντύπωση πως ο ρόλος του Πάγκαλου είναι όπως ήταν αυτός του Γιαννόπουλου παλιότερα, όμως απ την ανάποδη. Κάτι σαν wild card, οπότε ότι κι αν λέει έχει ασυλία και το ακαταλόγιστο. Νομίζω πως κι εκείνος ήταν αντιπρόεδρος τότε.