11/11/2008 21:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο προφέσορ Ρουμπινί και οι παρατρεχάμενοι wannabes

Προχτές οι απόφοιτοι του Harvard Business School γιόρτασαν τα 100 χρόνια του σχολείου τους ή κάτι τέτοιο. Μίλησαν επιφανείς Έλληνες, για το τι σήμαινε το Harvard γι αυτούς. Μερικοί καλεσμένοι είχαν δει το Harvard από μακριά, ή στον ύπνο τους. Μερικούς τους έβαλε εκεί ο μπαμπάς τους. Μερικοί ήταν και σοβαροί.

Ήταν και ο Κυριάκος στην λίστα των ομιλητών. Δεν ξέρω αν μίλησε, επειδή εκείνη την ώρα είχα πάει να φέρω φρέσκα ποτά. Αναρωτιέμαι αν του έμαθαν ότι δεν παίρνεις δώρα χωρίς να τα δηλώσεις στην εφορία...Μάλλον θα έλλειπε σε αυτό το μάθημα...

Ομιλητής και ο Νουριέλ Ρουμπινί. Θα στενοχωρήσω τον ΓΑΠ με αυτά που θα πω γιατί φαίνεται αγαπήθηκαν οι δυο τους. Κατ' αρχάς δεν ξέρω γιατί φώναξαν τον Ρουμπινί. Δεν είναι του  Harvard, και γνωρίζω ότι δεν μονιμοποιήθηκε στο Yale. Είναι κάπου στην Νέα Υόρκη (Stern School of Business του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης) - καλό σχολείο αλλά δεν είναι Ivy League. Για να σερβίρεις σε τέτοιες εκδηλώσεις πρέπει να είσαι Ivy League.

Ο Ρουμπίνι είναι αυτοδιαφημιζόμενος γκουρού. Δεν το λέω με καμία δόση κακίας (εξ άλλου τι με νοιάζει) αλλά το να είναι κακό για μία χώρα να βασίζεται αποκλειστικά σε ξένο δανεισμό, το είχα μάθει, πολύ πριν μάθει ο Ρουμπινί που είναι το ...Yale. Βέβαια έμαθα και για πρωτογενή παραγωγή, έστω αγροτική, υπηρεσίες τεχνολογία κλπ. Όχι ότι ο άνθρωπος είναι για πέταμα αλλά είναι σαν κάτι blue jeans, σχεδιασμένα από φλούφληδες για μεσήλικες. Κοινώς, πολύ μόστρα για το περιεχόμενο.

Ο Markowitz,  o Brealy, ο Meyers, μάλιστα. Εκεί σας θέλω απόφοιτοι του Harvard και παρατρεχάμενοι wannabes. O άλλος είναι ταλαντούχος, «διαισθητικός», με marketing. Είπε ότι ο Dow να πάει μέχρι και 7000. Σώωπα. Το έχουν πει τουλάχιστον δύο εδώ στο antinews, και άλλοι 2000 στην Νέα Υόρκη.

Σερβιτόρος από Ivy League

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κρυσταλένιος avatar
    κρυσταλένιος 11/11/2008 22:31:01

    καλά ρε ανώνυμε, αυτό βρήκες να πεις;

    δεν βρήκες χιούμορ, δεν βρήκες κριτική!

    πολύ μιζέρια τριγύρω !

  2. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 11/11/2008 23:03:36

    Να το πω άψογο, να το πω τέλειο!

    το βρήκα,

    Factorx να το βγάλουμε το "κομμάτι" του μήνα;

  3. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/11/2008 23:08:50

    "Δεν είναι του Harvard, και γνωρίζω ότι δεν μονιμοποιήθηκε στο Yale. Είναι κάπου στην Νέα Υόρκη (Stern School of Business του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης) - καλό σχολείο αλλά δεν είναι Ivy League" .

    Ελα τωρα ΠαραγονταΧ, τι ειδους ρατσισμος ειναι και αυτος; Δηλαδη οσι δεν πηγαν στο Χαρβαρντ εχουν μιρκοτερα φωτοστεφανα περι την κεφαλην δηλαδη; Οπως λεμε οτι αν πας στα Ιεροσολυμα ή στην Αγια Σοφια εισαι "πιο ευλογημενος";

    Εχω γνωρισει "μπουκουκια" που ληγαν στο Χ, πιστεψε με. τελος παντων, θελω να πω οτι δεν κανουν τα παενπιστημια τους ανθρωπους (οπως και καθε τι αλλο) αλλα οι ανθρωποι τα πανεπιστημια, αλλα δεν εκπλησομαι, στην Ελλαδα τα αντιλαμβανεστε ολα αναποδα.

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/11/2008 23:15:21

    By the way, που λεμε στην "χρησιμοτερη" γλωσσα, το "καλυτερο" σχολειο για ΜΒΑ ειναι αυτο του Νορθγουστερν, και δεν ειναι Ivy League Παρ.Χ.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/11/2008 23:25:57

    5

    Και το IMD στην Λωζαννη,αν και λιγοτερο γνωστο στο ευρυ κοινο,χωρις να ευλογαμε τα γενεια μας ειναι παρα πολυ καλο. Στην Ευρωπη ισως το καλυτερο.

    Απο Ελληνες πολιτικους ο Μανος εχει κανει μερος νομιζω του προγραμματος οταν τελειωσε το Πολυτεχνειο της Ζυριχης.

  6. Factorx avatar
    Factorx 11/11/2008 23:28:06

    Αν δεν κάνω λάθος το κείμενο υπογράφει "σερβιτόρος της Ivy League", ο οποίος παρά τα χιλιάδες πιάτα που΄κουβάλησε για να σπουδάσει διατηρεί ακόμα το χιούμορ του. Εν αντιθέσει με ορισμένους αναγνώστες μας που το έχουν χάσει τελείως.

    Αντε καληνυχτα. Παω να δω Τζαιημς Μποντ να χαλαρώσω, κι ελπίζω να μην βγάλει καμια ανακοίνωση η φράξια του ΚΚΕ που παρεπιδημεί εδώ και με κατηγορήσει οτι συδράμω στα σχέδια του ιμπεριαλισμού
    (το έκανε η Κομματκή Οργανωση Πετρούπολης για την πρωταγωνιστρια αν δεν κανω λαθος)

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 23:49:03

    Ενα Harvard k ενα Wharton λειπει απο την Ελλαδα να ερθουμε να δεσουμε..πολιτικα μιλαω και οχι ακαδημαικα.

    Να βγαλουμε κι εμεις τον ΟΜΠΑΜΑ μας... ζηλεψα.

    ΠΠ

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/11/2008 00:20:59

    Εχω κατι κοινο με τον σερβιτορο του Αιβυ. Και εγω εκανα σερβιτορος στις Ελληνικες "νταινερς" της ΝΥ καποτε. Ελα πεστο ανοιχτα ΠαραγονταΧ το ονομα,δ εν παραξηγιομαστε, αλλα, τουλαχιστον εγω δεν τα εχω χασει. Μαλλον δεν καταλαβες το σαρκασμο μου.

  9. miaouth avatar
    miaouth 12/11/2008 00:45:44

    Ο Ρουμπίνι έχει φάει πολύ δούλεμα το 2006, όταν μιλούσε σε συνέδρια για φούσκα ακινήτων, μόχλευση 5 έναντι 100, άν δεν κάνω λάθος είχε αναφέρει τότε ότι θα χρεωκοπήσει η Fanny και ο Fredy και είχε πέσει απίστευτο γέλιο. Μια και είναι Πέρσης, εκτός από Dr Doom, άν θυμάμαι καλά, τον είχαν αποκαλέσει και Dr Ομάρ Καγιάμ, ο φίλος του οίνου Πέρσης μαθηματικός και ποιητής του Μεσαίωνα. Φαντάσθηκαν ότι πήγε να μιλήσει στο συνέδριο σκνίπα.
    Μετά συνέβησαν αυτά που παρακολουθούμε.
    Κάποιος δικός μας βιαστικός τηλεπαρουσιαστής, μετά από συνέντευξη, είπε απόψε ότι είναι από τους πιθανούς για to υπουργείο οικονομίας του Ομπάμα, αυτός ή ο Κρούγκμαν. Ανοησία, ο Ρουμπίνι μάλλον δεν είναι ούτε 10 χρόνια Αμερικανός, άλλωστε σπουδασε πρώτα σε Ιταλικό Πανεπιστήμιο, στις ΗΠΑ συνέχισε μεταπτυχιακός.

  10. miaouth avatar
    miaouth 12/11/2008 01:38:04

    Υ.Γ.
    Στο βιογραφικό του λέει ότι πήρε undergraduate του Bocconi University (Μιλάνο) και Ph.D. in Economics του Harvard.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 08:30:07

    Χάρβαρντ ξεΧάρβαρντ, ο Ρουμπίνι είναι ένας οικονομολόγος που έχει έρθει στο προσκήνιο με αρκετό αυτοmarketing. Αυτά που λέει δεν είναι παράλογα, ούτε επουσιώδη, ούτε λανθασμένα, αλλά εύκολα εκλαϊκευόμενα σε εβδομαδιαία περιοδικά, μέρες που είναι.

    Όσο για το Χάρβαρντ... υπάρχουν πολλές εκδοχές του: (1) Η πραγματική, με εξετάσεις δύσκολες για να μπεις (είτε στο κυρίως σχολείο είτε στα μεταπτυχιακά του), (2) Η γιαλαντζή, όπου ενοικιάζεται το όνομα για ολιγον περίεργα παραρτήματα και εβδομαδιαία ή μηνιαία προγράμματα (αχ ναι χρυσή μου πήγα στο Χάαρβαρντ), και (3) η πολιτικάντικη, όπου πράγματι γόνοι πολιτικών και επιχειρηματιών με τσέπη, σπουδάζουν και, καμιά φορά, αποφοιτούν ώστε να μεγαλώνει το οικονομικό κύρος του ιδρύματος.

    Στην Ελλάδα κυκλοφορούν και οι τρεις εκδοχές. Ποιά, λέτε εσείς, είναι η πλειοψηφία;

  12. κάργια avatar
    κάργια 12/11/2008 09:37:05

    Anonymous 8:21

    ...καλά κι αν δεν πας, πως θα μάθεις τι έγινε να το πεις και στους άλλους!!!!

  13. catering avatar
    catering 12/11/2008 10:18:13

    ανώνυμε 8.21, έχει κάτι φουκαράκια που βλέπουν και ζηλεύουν αλλά δεν παύουν να καταλαβαίνουν ακόμα κι αν έχουν πάει σε γιαλιστερά σχολεία.

  14. mesas avatar
    mesas 12/11/2008 10:18:50

    Σερβιτόρος από Ivy League
    archaeopteryx

    είσαι λίγο υπερβολικός απέναντι στο Dr.Doom...
    o τύπος τα είπε πρώτη φορά μετά τον Αύγουστο του 2006 (με αφορμή τις τιμές των κατοικιών)
    2006 2006 2006 2006 2006
    μάλιστα τα είπε στο ΔΝΤ Αύγουστο-Σεπτέμβριο του 2007 (με αφορμή τη παγκόσμια επιβράδυνση και το credit crunch)
    2007 2007 2007 2007 2007
    και τα ξεφτύλισε όλα τον Γενάρη-Φλεβάρη του 2008

    [εγώ τον παρακολουθώ από τον Αυγουστο 2007]

    είναι/ήταν απαισιόδοξος ΟΜΩΣ αυτά που έγραψε έγιναν και με το παραπάνω, στην ουσία δηλαδή ήταν απλά μετριοπαθής και όχι απαισιόδοξος

    τέλος, συμφωνώ απόλυτα με τον χαρακτηρισμό "αυτοδιαφημιζόμενος γκουρού", μόνος του και ΟΛΟΙ σας είναι ο τύπος

  15. Lara avatar
    Lara 12/11/2008 10:26:11

    Μην ξεχναμε το Wirtschaftsschule St. Gallen,
    ητη το Ηαρβαρντ της κεντρικης Ευρωπης με παραγωγη μανετζερς για εγχωρια και εξαγωγιμη χρηση.

  16. κάργια avatar
    κάργια 12/11/2008 10:39:50

    Lara, μας λες κάτι; Αν δεν δω τίτλους δεν πείθομαι,

    ξέρετε τι με ενοχλεί βρε παιδιά;

    γράφει κάποιος ένα σχόλιο, εκθέτει την άποψή του με χιούμορ, σαρκάζει την φοβερή αλήθεια την οποία μου είπαν το'88, όταν επέστρεψα Ελλάδα, "ότι δηλώσεις είσαι"...τότε δεν το πολυκατάλαβα....κι αρχίζουμε να ξεφεύγουμε όλοι...εκθέτοντας τον απόλυτο κομπλεξισμό μας και αφήνοντας σπόντες για τα πανεπιστήμια που τελειώσαμε....ξεχνώντας ότι κάποιοι πολύ σημαντικοί, παλιότερα δεν είχαν τέτοιους τίτλους, αλλά ανακάλυψαν ότι η γη γυρίζει....
    Εκείνοι απλά μελετούσαν!!!

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 10:45:15

    @mesas 10:18, είπα τίποτα αρνητικό για τον Dr. Doom? Δεν νομίζω... Βέβαια εγώ άλλους ήξερα με το όνομα Dr. Doom (και Dr. Gloom), αλλά κάθε περίοδος έχει τους δικούς της. (Και λεπτομέρεια που είναι επουσιώδης, δεν είμαι οικονομολόγος... :-) για την ακρίβεια ήμουν πριν πολλα χρόνια υποχρεωμένος να πάρω δύο μαθήματα οικονομικών, και δεν μου άρεσαν καθόλου...

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 11:05:29

    @mesas, έψαχνα τα ονόματα: Albert Wojlinower και Henry Kaufman. Ήταν το δίδυμο Dr. Doom και Dr. Gloom την δεκαετία του '80. Βέβαια, αν κάνεις google το "Dr Doom" ή/και "Dr. Gloom" θα βρεις πολλούς.

    "Mr. Kaufman, 72, continues to spend more time talking about the effects of gravity than the miracles of rocketry. ''How many bankers or heads of corporations are trained in financial history?'' he asked. ''Those who don't know about the errors of the past become greater risk-takers in the future"

    Μα μόνο από την λίγη χρηματοοοικονομική ιστορία της Ελλάδας, θα μπορούσες να βγάλεις βιβλίο. Πρόλαβες τον έλεγχο του συναλλάγματος και την σχετική ταινία του Λάμπρου Κωνσταντάρα με την Μάρω Κοντού?

  19. KaryID avatar
    KaryID 12/11/2008 11:17:51

    @κάργια: μπράβο αηδόνι είσαι, όχι κάργια, πολλαπλά master εδώ μέσα διαπιστώνω, εγώ είμαι μια νοικοκυρά και καθαρίζω τα φασολάκια μου. Φοράω γαλότσες και ξεχορταριάζω την αυλή μου. Ακούω τα χελιδόνια, βλέπω τους γλάρους να πετούν πάνω από το κεφάλι μου, πάω βόλτα το σκυλάκι, διαβάζω ANTINEWS να ξεστραβωθώ η έρμη ...

  20. σερβιτόρος του Ivy League avatar