27/02/2009 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πολυπράγμων κ. Καπράνος, παρά τον Αβραμόπουλο

 
__________________________________________________________________________________________________
Έχουμε επισημάνει πολλές φορές την αδικαιολόγητη καθυστέρηση που παρατηρείται στην ολοκλήρωση της ανάκρισης για τα αμαρτωλά ομόλογα και ιδίως εκείνος του ΤΣΠΕΑΘ για το οποίο υπάρχουν αδιαμφισβήτητα στοιχεία. Η Αριστέα Μπουγάτσου αποκαλύπτει σήμερα στην Ελευθεροτυπία μια πολύ πιθανή εξήγηση, για το ΤΣΠΕΑΘ τουλάχιστον. Ο πρόεδρος τότε του Ταμείου των δημοσιογράφων, ο πολύς κ. Δ. Καπράνος εξακολουθεί να είναι off the record του υπουργού Υγείας κ. Δ. Αβραμόπουλου και τον συνόδευσε μάλιστα πρόσφατα ως μέλος της επίσημης κυβερνητικής αποστολής σε πρόσφατη επίσκεψή του στην  Κωνσταντινούπολη, επιβαίνοντες μάλιστα του κυβερνητικού αεροσκάφους.

Ο κ. Αβραμόπουλος παρέστη και μίλησε σε εκδήλωση που πραγματοποίησε το «ΥΓΕΙΑ» (του ομίλου της Marfin Investment Group) με αφορμή την εκ μέρους του εξαγορά τού 50% του ομίλου SAFAK (διαθέτει 4 νοσοκομεία, 470 κλινών). Η φωτογραφία είναι από την εκδήλωση στο ξενοδοχείο Τσιρογιάν όπου βλέπεται τον κ. Καπράνο στη δεύτερη σειρά πίσω από τον υπουργό Υγείας.

Ο κ. Καπράνος περιλαμβάνεται στη λίστα των υπόπτων για κακουργήματα για το δομημένο ομόλογο του ΤΣΠΕΑΘ και κυρίως εμφανίζεται ως αποδέκτης ύποπτων εμβασμάτων 1.887.000 ευρώ στις τράπεζες HSBC Λονδίνου, Midland Πειραιά και Vontobel Γενεύης.  Ο κ. Αβραμόπουλος όμως προφανώς υποστηρίζει τον φίλο του επειδή θα θεωρεί ότι ο τέως πρόεδρος του ΤΣΠΕΑΘ ουδέν μεμπτόν διέπραξε, είτε αγοράζοντας το ομόλογο των 130 εκατ. ευρώ τον Ιούλιο του 2006 είτε αποδεχόμενος -λίγες μέρες αργότερα- τα εκατομμύρια στους προσωπικούς του λογαριασμούς.

Συνεπώς, ο υπουργός Υγείας και κατ' επέκταση η κυβέρνηση έχουν ήδη αποφανθεί περί των συναλλαγών του κ. Καπράνου, ενώ ο ανακριτής των ομολόγων αργεί να φτάσει στο ΤΣΠΕΑΘ, στο αμαρτωλό δομημένο και στο πάρτι των εκατομμυρίων πίσω απ' αυτό.

Το πλέγμα προστασίας της κυβέρνησης προς τον πολυθεσίτη Δ. Καπράνο παραμένει ισχυρό. Από το 2004 έχει διορισθεί σε τουλάχιστον 7 θέσεις με αποφάσεις τουλάχιστον τεσσάρων υπουργών, των: Γ. Αλογοσκούφη, Π. Παναγιωτόπουλου, Δ. Αβραμόπουλου και Δ. Σιούφα) Ο κ. Δ. Καπράνος διανύει επίσης τη δεύτερη θητεία του ως αντιπρόεδρος του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης

Διαβάστε το ρεπορτάζ εδώ: http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=78673076

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenPoint avatar
    GreenPoint 27/02/2009 15:39:43

    Το μαχαιρι οχι μονο θα φθασει στο κοκκαλο αλλα απο την πολυ πιεση και το πολυ ζορι ασπασε!!!Τα χαπια μου ,τα νευρα μου και ενα ταξι να φυγω!!!!

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 27/02/2009 15:46:40

    "...παρά τώ Αβραμοπούλω"

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 27/02/2009 17:04:38

    ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 17:21:17

    Αλλού νομίζω είναι το ενδιαφέρον στο ποστ αυτό, δηλαδή πως ο υπουργός της δημόσιας υγείας παρίσταται σε εκδήλωση καθαρά ιδιωτικών συμφερόντων στο χώρο της υγείας.

  5. Under-Uber avatar
    Under-Uber 27/02/2009 17:45:16

    Kαι αυτός ο άνθρωπος (Αβραμόπουλος) πιστεύει πραγματικά οτι έχει "πρωθυπουργική στόφα"; ΔΕΝ είμαστε με τα καλά μας. Προφαώς τον Καπράνο τον έχει απο δίπλα και τον πληρώνει μέσ κάποιας διαφημιστικής (για να χαθούν τα ίχνη, όπως ειναι η πρακτική). Ο κ. Καρράς που ειναι υπεύθυνος για τη διακίνηση των κρατικών αεροσκαφών γιατί δεν ρωτάει τον Αβραμόπολο τι δουλειά είχε στο αεροπλάνο ο Καπράνος;

  6. Under-Uber avatar
    Under-Uber 27/02/2009 17:49:56

    Προς το αλλενάκι:

    Μιά ελληνική εταιρεία του χώρου της υγείας αγοράζει μια άλλη του ίδιου χώρου στη Τουρκία. Δίνεται συνέντευξη τύπου στη Κωσταντινούπολη για το γεγονός, παρευρίσκεται ένας Τούρκος Υπουργός, ΠΟΥ ειναι το κακό να παρευρεθεί ΚΑΙ ο αντίστοιχος Ελληνας;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 19:04:58

    @6: αφού είναι αβροφροσύνες μεταξύ υπουργών ουδέν μεμπτόν, χα χα χα ...
    (στο ποστ δεν αναφέρεται πουθενά ο Τούρκος υπουργός πάντως)

  8. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 27/02/2009 19:52:04

    Βάλε και τον Λιάπη.

  9. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 27/02/2009 21:48:23

    4. Και εγω αυτο διερωτωμαι.
    Ποση γυφτια τους απομενει ακομη να μας επιδειξουν;
    Ενας υπουργος να τρεχει στα μιτινγκς ιδιωτων επιχειρηματιων και να αναλωνει πολυτιμο χρονο σε στιγμη, που το υπουργειο του πνεει τα λοισθια, οι γιατροι στο δρομο, οι ασθενεις σε απαγορευση μην τολμησουν κι αρρωστησουν, γιατι οι γαζες και τα Μερκουροχρομ ειναι ανυπαρκτα;
    Τοσο νηστικος ειναι και παει ξοπισω να εξασφαλησει μερικα φλουρια;
    Κουραστηκα πια να σας φτηνω.
    Ξεμεινα κι εγω απο σαλιο

  10. thanos avatar
    thanos 28/02/2009 03:21:18

    7-αλλενάκι Says:
    February 27th, 2009 at 7:04 pm

    Ειχε παει προς στιγμην στο WC για αυτο δεν αναφερεται...-)))

  11. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/02/2009 08:41:49

    @5 Το θεμα δεν ειναι γιατι παραβρεθηκε ο Αβραμοπουλος-αν και αυτο συζητειται- το θεμα ειναι γιατι ο Αβραμοπουλος εχει στην υπηρεσια του εναν κατηγοπουμενο καταχραστη των χρηματων των ελληνων ασφαλισμενων!!!!Δηλαδη τον επιβραβευει και απο πανω???και με την ευκαιρια επροκειτο για μια αγορα ενος ιιωτικου και οχι ενος Δημοσιου Νοσοκομειου,τι δουλεια εχει ενας υπουργος σε τετοιες εκδηλωσεις???Ας καθησει στο υπουργειο του να δουλεψει και λιγο!!!!

  12. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2009 11:45:30

    ta Golden Boys ειναι αναντικαταστατα σε ολους τους καιρους ...απλα τωρα ασρπιζουν και οι κωλοι τους ...