11/09/2008 20:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πολιτικός χρόνος τελείωσε

 

_____________________________________ 

Τα συνεχιζόμενα «αντάρτικα» βουλευτών της ΝΔ στο στυλ «κρατείστε με για να μην τον δείρω» κρύβουν μια πολύ μεγάλη αλήθεια για πολλούς από τους βουλευτές της ΝΔ, που όμως κανείς δεν τολμά να ομολογήσει:

Τον κίνδυνο της μη επανεκλογής. Να πάνε δηλαδή σπίτια τους αν όπως πολλοί φοβούνται πλέον το ΠΑΣΟΚ περάσει ….μπροστά.

Θυμάστε που μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες όλοι θεωρούσαν σίγουρο ότι αυτοδυναμία ξεαυτοδυναμία η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα όποτε κι αν γίνουν εκλογές; Πάνε αυτά. Τώρα μιλάνε για μαγειρέματα των τελευταίων δημοσκοπήσεων για να μην δείξουν ότι το ΠΑΣΟΚ είναι …μπροστά.

Σκεφτείτε λοιπόν τι έχει να γίνει στη σημερινή Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ αν βγεί …δεύτερο κόμμα, 95, 96 άντε 100 βουλευτές. Καμιά πενηνταριά εθνοπατέρες θα πάνε σπίτι τους και θα ψάχνουν για άλλο κόμμα να κατέβουν στις μεθεπόμενες εκλογές.

Βράζει λοιπόν η Κοινοβουλευτική Ομάδα και γι αυτό. Κι αυτός είναι ο κύριος λόγος των αντιδράσεων στο φορομπηχτικό νομοσχέδιο Αλογοσκούφη. Φοβούνται ότι θα χάσουν τους μικρομεσαίους ψηφοφόρους που είναι ο κορμός της εκλογικής βάσης της ΝΔ.

Αυτός είναι ο λόγος που ζητούν απεγνωσμένα από τον Κ. Καραμανλή «να βγει από τον πολιτικό λήθαργο» και να αντιδράσει τώρα.

«Σε λίγο το ΠΑΣΟΚ» θα έχει περάσει μπροστά διαμηνύουν. «Κάτι πρέπει να γίνει».

Πολύ φοβάμαι όμως ότι ο «πολιτικός χρόνος» τελείωσε. Και μετά τη Θεσσαλονίκη, η ΝΔ βρίσκεται ήδη στο «και πέντε»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 20:18:42

    Σιγουρα το ΠΑΣΟΚ αυριο μεθαυριο θα περασει μπροστα. Αυτο ειναι καθαρο πια με τα αντιλαικα μετρα που παιρνει η ΝΔ και φυσικα τα σκανδαλα βαραινουν ακομα περισσοτερο την κατασταση. Το ζητουμενο ειναι τι θα γινει μετα. Οι δημοσκοπησεις δειχνουν οτι κανεις δεν θα παρει αυτοδυναμια και επομενως εμεις θα σχολιαζουμε τα τεκταινομενα παλι χωρις να βλεπουμε καμια καλυτερευση της ζωης μας και της ζωης των παιδιων μας.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2008 20:39:42

    Μα εκεί το πρόβλημα και αυτοί ανησυχούν για τα παιδιά τους (...εξάλλου για τα παιδιά του κάποιος φοροαποφεύγει)
    Πέρα από την πλάκα, ο Κωστάκης και ο Γιωργάκης μπορεί να παίζουν για το ποιος είναι πρώτος, οι βουλευτές όμως τρέμουν καθώς το πρώτο από το δεύτερο κόμμα, μπορεί να μην εξασφαλίσει την πλειοψηφία, αλλά θα έχει διαφορά 40 - 50 βουλευτές.
    Για τη ΝΔ σημαίνει ότι 50 - 55 από τους σημερινούς βουλευτές πάνε σπίτι τους, αν βγει δεύτερο κόμμα.
    Όσο για την αυτοδυναμία, είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο όταν οι δημοσκοπήσεις, με τις αναγωγές δίνουν στο πρώτο κόμμα 30%, η απόσταση μέχρι το 42% είναι τεράστια.

  3. tiramola avatar
    tiramola 11/09/2008 20:47:22

    xase ενω παγκοσμιως συζητουν για την ολη αριστερα στη χωρα μας περιχαρακωμενοι στα μικροκομματικα τους ορια κανουν οτι δεν καταλαβαινουν...οι αριστεροι...
    Για σκεψου τι θα μπορουσε να κανει μια κυβερνηση ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ...

  4. sweet revenge avatar
    sweet revenge 11/09/2008 20:47:34

    Το μεγάλο επικοινωνιακό τους πρόβλημα είναι το ίδιο που αποκαλύπτεται τώρα μεγαλοπρεπώς στη σκέψη πολλών ή λιγότερων πολιτών:
    Όσα έφαγαν οι άθλιοι πασόκοι σε 20 χρόνια, τούτοι εδώ οι λιμάρηδες τα φάγαν σε 4,5.
    Αυτό είναι σκληρό επιχείρημα, πολύ πικρό μέν, μετρήσιμο δε.

  5. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 20:57:41

    Τιραμολα εγω δεν πιστευω πρωτα πρωτα στις δημοσκοπησεις και ειμαι της γνωμης οτι ο δικομματισμος δεν εχει πεθανει ακομα. Πιστευω πως πολλα αρνια θα γυρισουν στο μαντρι και οτι ενω στις ευρωεκλογεςς η ΝΔ θα καταποντιστει, η εκλογες για κυβερνηση θα παιχτει κουκι κουκι. Θα πεταξει η ΝΔ κατι ψιχουλακια, αλλα οι περισσοτεροι του ΠΑΣΟΚ θα επιστρεψουν και θα γινει χαμος. Απο μας εξαρταται αλλα παντα ισχυει το "φοβου τοις πεινασμενοις).

  6. punisher avatar
    punisher 11/09/2008 21:03:31

    Οι άνθρωποι απεγνωσμένα περιμένουν τον "καταλληλότερο" που σαν μάγος θα βγάλει από το μανίκι του λαγό και θα τους ξαλασπώσει. Οι άνθρωποι δεν λένε να βγουν από την virtual reality που τους έχουν στήσει τα ΜΜΕ και οι Δημοσκόποι! κρίμα γιατί μερικοί είναι σοβαροί. Απορώ πως ανέχονται τους "φελλούς" που ξαφνικά έχουν γίνει βαρίδια και θα τους πάνε άκλαφτους στον πάτο.

  7. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 21:13:12

    Xaze

    Με το Βαγγελη υποψηφιο πρωθυπουργο το Πασοκ στα σιγουρα θα επιανε πρωτεια.
    Τωρα ομως με το Γιωργακη σε δευτερη προσπαθεια και τον κοσμο διστακτικο τα πραγματα προβληματιζουν.
    Οποτε ενας συνασπισμος με τους Συριζα θα ειναι αναποφευκτη και ισως η καλυτερη λυση.
    Ο μονοκομματισμος θα πρεπει να εξαληφθει απο την Ελληνικη πολιτικη σκηνη, αν θελουμε να εξισωσουμε την Ελλαδα με τα Ευρωπαικα στανταρντς.
    Αλλιως η βουτια στη λασπη δε θα' χει γυρισμο.

    στην ανατολη του Röstigraben

  8. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 21:41:36

    Αλινε

    Συμφωνω με αυτα που λες αλλα τα βλεπω δυσκολα να γινονται. Περισσοτερο πιστευω στην Groesse Koalition οπως εγινε με τον Kissinger το 1969 στην Δ. Γερμανια. Καπου θα τα βρουν οι μδυο μεγαλοι.

  9. rs avatar
    rs 11/09/2008 21:52:07

    Ο χρόνος μπορεί να τελείωσε αλλά ποιός θα σφυρίξει την λήξη; Μια ζωή σε παράταση ζούμε σ΄αυτη την χώρα.

  10. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 21:53:09

    Ναι, αλλα υπαρχει βλεπεις και ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.
    Αυτοι δεν ειναι Γερμανοι, φιλοδοξοι, εργατικοι, μελισσες, πατριωτες, ηθικοι
    αλλα και οι δυο δοκιμασμενοι με βαρυ μητρωο ειδικαι η ΝΔ δε θα ηταν ο,τι το καλυτερο.
    Θα προτιμουσα Πασοκ, Συριζα κι αν δεν εφταναν στο απαιτουμενο ποσοστο καποιος αλλος μικρος
    για να ελεγχει η δεξια τι ποιει η αριστερα.
    Γιατι ο κλεφτης, αν ξερεις δυσκολα ξεχναει το χουγι του.
    H Ellada den einai
    Rostigraben mit 7 Bundesräte

  11. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 21:57:08

    Εκφραστικος και περιφραστικος ο rs με εξεπληξε.

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/09/2008 22:12:04

    Το τί θα γίνει με τους καρεκλοκένταυρους δε με ενδιαφέρει. Πολιτική δεν παρήγαγαν παρά μόνο σκάνδαλα. Αν οι ψηφοφόροι τους ήταν πασόκοι ή συνασπιστές που ηδονίζονται με τα σκάνδαλα θα ξανάβγαιναν. Δυστυχώς γι αυτούς όμως ο μέσος δεξιός είναι οπαδός της τάξης. Μιας τάξης που δεν είδε. Οπότε δε θα τους ξαναψηφίσει. Τώρα θα μου πείτε τι θα ψηφίσει? Δεν ξέρω. Μπορεί να την κάνει για ΚΚΕ (κλασσικό καταφύγιο δυσαρεστημένων δεξιών για να μην πάνε στο ΠΑΣΟΚ) μπορεί ΛΑΟΣ μπορεί μικρά κόμματα μπορεί ΠΑΣΟΚ.

    Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λαγνεία με τις πολυκομματικές κυβερνήσεις. Όπου και να υπήρξαν απέτυχαν.

  13. saska avatar
    saska 11/09/2008 22:14:59

    Βάζω στοίχημα οτι το επόμενο γκάλοπ είναι την επομένη της ομιλίας του ΓΑΠ στην ΔΕΘ και θα περνά το ΠΑΣΟΚ κατά 1 μονάδα την ΝΔ.
    Οινομαγειρέματα, φυσικά το μπλόκ άλλαξε κατά πολύ την στάση του -κάτι ξέρει ο Factorx - και αυτό φαίνεται και απο τους τίτλους των άρθρων. Και ποιος ξέρει ίσως η παράταση που λέει ο rs να κρύβει εκπλήξεις για πολλούς;
    Αμαχητί δεν πέφτει το Καραμάνλαίικο !

  14. Keep Talking avatar
    Keep Talking 11/09/2008 22:16:57

    Ο πολιτικός χρόνος τελείωσε... ακουω το ρολοι να χτυπαει... BIG - BANG! BIG - BANG! Η ομιχλη αρχισε αργα να αναδυεται απο τις οχθες του Κηφισσου και να καταπινει τους ερημους απο Καγιεν δρομους - πουληθηκαν για ενα κομματι ψωμι υπο τον φοβο των τεκμηριων. Σκιαγμενες οι γριες καταπινουν το τελευταιο χαπι για το ζαχαρο - αναρωτιουνται εαν θα ζησουν μεχρι το τελος του μηνα. Αλλοφονες γονεις αδειαζουν τα σουπερ μαρκετ πριν το τελος Σεπτεμβρη - ληγει η συμφωνια σουπερ μαρκετ-κυβερνησης. Οι μπλοκαδηδες ανω των 30 αυτοκτονουν μαζικα. Στο βαθος ουρλιαζει ενα σκυλι...

    Δεν ξερω ακριβως γιατι αλλα αυτη η κυβερνηση και τα κυβερνοπουλα με εμπνεουν ... πως ηταν εκεινο το τραγουδι που ελεγε "ειναι γλυκο το πιοτο της εξουσιας"
    Εξουσια μου
    αμαρτια μου
    παθος μου μεγαααλο
    εισ' αρρωστια μου μες τα στηθια μου
    και πως να σε βγαλω....

    (Λες να ηταν ληγμενο το Μιλκο που ηπια;)

  15. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 22:18:33

    σιγουρα, ναι!

  16. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 22:19:06

    Αλινε

    Στα οσα λες συμφωνω, αλλα δεν συμπεριλαμβανεις και αλλους σπουδαιους παραγοντες.
    Εκτος απο τον Ελλ. λαο υπαρχει και ο εσωτερικος παραγων που τον λεμε "νταβατζηδες".
    Υπαρχει και ο σπουδαιοτερος εξωτερικος δηλ. αυτος που παντα εραβε και ξηλωνε στην Ελλαδα (Οι αμις). Αν οι νταβατζηδες συνεργαστουν με τους αμις θα ειναι για μας μια απο τα ιδια..
    Ο Ευαγγελος βιαστηκε και ειναι μαλλον καμμενο χαρτι (ισως να ηταν και καλυτερος απο αλλους). Αλλωστε υπαρχουν κατι εκλεκτοι που περιμενουν στην γωνια, και ειναι αποδεκτοι απο τα συμφεροντα που αναφερα πριν. Κατι Χρυσοχοιδηδες, κατι κοπελιες με χρυσα ματια και διαφοροι αλλοι δελφιναριοι. Ισως να υπαρχει και κατι αλλο που ουτε το σκεφτομαστε. Μην ξεχναμε πως αυτοι που επιβαλλουν εχουν ετοιμα σεναρια για καθε ενδεχομενο και ισως αιφνιδιαστουμε.

  17. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 22:20:31

    με αλφα γιωτα σορρυ

  18. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 22:25:39

    Δηλαδη θες να πεις πως οι κυβερνησεις στην Ελλαδα ειναι δορυφορικες, απο διαφορα ξενα κεντρα τηλεκατευθυνομενες και επιβαλομενες;
    Δεν το πιστευω οι Ελληνες στον 21αιωνα να μην εχουν φτιαξει εστω και τα στοιχειωδη θεμελια στην πολιτικη τους κουλτουρα.
    Αν ειναι οπως τα λες, δεν υπαρχει ελπις σωτηριας.
    Αprès lui le deluse

  19. thanos avatar
    thanos 11/09/2008 22:28:05

    Απλα πραγματα, ας μας πει καποιος σε ποια χωρα δεν υπαρχει δικομματισμος...Μπορει ο Ελληνας ψηφοφορος να φωναζει,να πεταει πετρες δεξια και αριστερα,αλλα οταν παει πισω απο το παραβαν σε μεγαλο ποσοστο επιστρεφει στο μαντρι του.Εδω ειμαστε και θα το δουμε.

  20. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/09/2008 22:29:31

    Οι δημοσκοπήσεις έστω κι αν είναι στημένες δείχνουν μια τάση αν τις βάλεις τη μία δίπλα στην άλλη με τη σειρά τους. Η τάση δεν είναι και η καλύτερη για τη ΝΔ.

  21. saska avatar
    saska 11/09/2008 22:39:31

    thane βλέπω οτι σε ζάλισε για λίγο η κορυφή και πήρε στροφές για λίγο το μυαλό σου! Εύγε !!! Μάλλον αποφεύγεις προσωρινά τον τίτλο του τηλεκατευθυνόμενου.....

  22. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 22:41:07

    Λεω πως για καθε τι, υπαρχουν ετοιμα σεναρια.
    Καποτε ενας φιλος, ανταποκριτης ξενου τυπου, μου ελεγε, λιγο πριν φυγει ο Σημιτης, κυτα αυτοι δεν ξερουν ποιος θαρθει, αλλα για καθε εναν υποψυφιο υπαρχει ενας εν δυναμει πρεσυης. Δηλ. Για τον Γιωργακη, εχουν ετοιμασει καποιον ,το ιδιο για τον Κωστακη η τον οποιονδηποτε νομισουν πως μπορει να παρει την εξουσια στην Ελλαδα. Ειναι προετοιμασμενοι για ολα. Και ο ανθρωπος (θεος σχωρεστον) ηταν γνωστης. Φιλοαμερικανος αλλα γνωστης. Και μου ελεγε επισης πως σε ολα τα κρατη το ιδιο κανουν. Δεν λεω πως οι κυβερνησεις ειναι δορυφορικες, αλλα πως εχουν τον τροπο τους να σπρωχνουν τα πραγματα στην διευθυνση των συμφεροντων τους. Και αμα βρουν και γονιμο εδαφος απο την ντοπια ολιγαρχια, τοσο το καλυτερο γιαυτους. Παντα αλλωστε υπηρχαν ατομα στην Ελλαδα που εκαναν βρωμικες δουλειες για ιδιον συμφερον.
    Αντε καλη νυχτα

  23. saska avatar
    saska 11/09/2008 22:47:22

    ΒΛΕΠΩ ΝΤΟΡΑ ΒΛΕΠΩ ΝΤΟΡΑ ......ΒΛΕΠΩ ΝΤΟΡΑ

  24. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 11/09/2008 22:55:20

    @ Εξάκτινος

    "Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λαγνεία με τις πολυκομματικές κυβερνήσεις. Όπου και να υπήρξαν απέτυχαν."

    +1

    Το πρόβλημα στην Ελλάδα θα είναι πολύ χειρότερο, για τον απλούστατο λόγο ότι στην χώρα μας Κυβέρνηση σημαίνει κατάληψη της εξουσίας και λεηλασία του Δημοσίου.
    Θα γίνει κυβέρνηση συνεργασίας πχ ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ και το παραδοσιακό / πατριωτικό ΠΑΣΟΚ, οι επαγγελματίες συνδικαλιστές της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ θα φερθούν ως Βορειο - Ευρωπαίοι?
    Θα γίνει κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ - ΛΑΟΣ και οι συνδικαλιστές της ΔΑΚΕ θα παραδώσουν τα κλειδιά?
    Συγνώμη αλλά τότε ζούμε σε διαφορετικές χώρες παιδιά.
    Για αυτό "ο πολιτικός χρόνος έχει τελειώσει". Είναι η πρώτη φορά μετά το 1974 που δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.
    Ακόμα και τον Σεπτέμβριο του 2007 ο κόσμος δεν ψήφισε ΝΔ, έδωσε μία δεύτερη ευκαιρία, που δεν το κατάλαβαν, χαμένοι στη νιρβάνα της εξουσίας....
    Για αυτό στις δημοσκοπήσεις ο κανένας σε λίγο θα είναι πρώτος...

    Κυβέρνηση συνεργασίας λοιπόν:

    υπάρχουν προτάσεις για παιδεία? ή θα ξανακούσω τον Καραμανλή να μιλάει για 5% και τον Παπανδρέου να λέει ότι το "επιδιώκει"?
    για την Οικονομία? το Δημόσιο χρέος υπό την διαχείριση του κ Αλογοσκούφη ξεπέρασε τα 252 δις, θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ για τον περιορισμό του.Προτάσεις και όχι ο πρώτος μισθός 1.500,00 € ή τους εγκεφάλους του πατριωτικού ΠΑΣΟΚ να λένε στον Γιωργάκη να θυμηθεί τον πατέρα του... (τις υποτιμήσεις, τις αλχημείες του Αρσένη και το Δημόσιο χρέος το θυμούνται...ή θυμούνται μόνο τις αμοιβές τους?)
    για τις ελλειμματικές ΔΕΚΟ? για την υγεία? για την λαθρομετανάστευση? (ιδιαίτερα στο τελευταίο θα ήθελα να δω τις απόψεις ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ ΣΥΡΙΖΑ σε κυβερνήσεις συνεργασίας)

    Εκτός αν εννοούν ότι ο καθένας κατεβαίνει μόνος του, βλέπουμε τα κουκιά την Κυριακή το βράδυ και αν μας βγαίνουν κάνουμε συνεργασία, μόνο που στο χωριό μου αυτό το λένε κοροϊδία.

    ΥΓ

    δύο ενδιαφέροντα

    1.Μέσα σε τέσσερα χρόνια 8.800 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους περιμένοντας μια θέση στην εντατική, με 150 ΜΕΘ και 5.000 κενές θέσεις ιατρών στο ΕΣΥ (για το νοσηλευτικό και βοηθητικό προσωπικό άστα καλύτερα)
    2. Μετά το τέλος της συνεδρίασης του Υπουργικού Συμβουλίου την Τετάρτη, οι πάντες είδαν τον υπουργό Τουρισμού, Άρη Σπηλιωτόπουλο, να μιλά με 10 δημοσιογράφους και να τους λέει, επί της ουσίας, ότι η κυβέρνηση έπιασε πάτο.

  25. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 11/09/2008 23:02:52

    Δυστυχώς απεδείχθη πολιτικά και είναι θέμα χρόνου να αποδειχθεί και εκλογικά ότι η Νέα Δημοκρατία ως κομματικός μηχανισμός σήμερα δεν εκφράζει τίποτε.
    Σάπισε όλος ο ανώτατος κομματικός μηχανισμός, σάπισε όλη η κοινοβουλευτική ομάδα και τα μεσαία στελέχη βρίζουν πολύ χειρότερα από τους όλους τους πολιτικούς αντιπάλους.
    Είναι πλέον ορατή η ραγδαία διάλυση κάτω από το βάρος των πολιτικών εγκλημάτων και όχι μόνον, της κακοδιαχείρισης της δημόσιας περιουσίας. Η αναποτελεσματική και ράθυμη διακυβέρνηση των τελευταίων ετών έχει ξεπεραστεί ως σημείο αναφοράς και κριτικής. Τα σκάνδαλα σκιάζουν τα πάντα.
    Τα όσα πλέον αποκαλύπτονται με καταιγιστικό ρυθμό δεν επιτρέπουν σε καμμία κυβέρνηση όσους ανασχηματιμούς και να κάνει να παράγει έργο στο μέλλον.

    Η μόνη λύση για το κόμμα είναι η άμμεση αλλαγή ηγεσίας.

    Η εκκωφαντική σιγή των στελεχών είναι και η απόδειξη του κομματικού θάνατου. Δεν καταλαβαίνουν ότι μετά τις εκλογές που έρχονται, θα είναι πολύ αργά για αυτούς ;

  26. tiramola avatar
    tiramola 11/09/2008 23:16:35

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα!
    Καταλαβαινουν το λογο τον πραγματικο που ασχολουνται με την πολιτικη και
    κατεβαινουν μαζι γιατι βλεπουν το χαλι , αισθανονται οτι η υπηρεσια στον πολιτη χρειαζεται "θυσιες" και βγαινουν εξω στον κοσμο...
    7% για την παιδεια!
    Μειωση εξοπλισμων!
    Διαχωρισμος κρατους εκκλησιας!
    Τιμαριθμοποιηση φορολογικης κλιμακας!
    Διαφανεια παντου!
    Ολες οι συμβασεις του δημοσιου στο φως , ανεβασμενες στο διαδυκτιο!
    και και και....
    Παιρνουν τις εκλογες με ανεση και πεφτουν με τα μουτρα στη δουλεια!
    Αποδεικνυεται φιασκο?
    Παιρνω τα μπογαλακια μου και φευγω γιατι δεν συμφωνω!
    Απλα ειναι τα πραγματα , πιο απλα δεν γινεται!

  27. vseimen avatar
    vseimen 11/09/2008 23:18:41

    Τις πρωτες μερες της κυβερνησης Καραμανλη ειχα διαβασει σε μεγαλη εφημεριδα για μια θεωρια για τον δικομματισμο η οποια ελεγε οτι σε ολο τον κοσμο οι κεντροδεξιες κυβερνησεις μαζευουν τα χρηματα απο τον λαο για να φερουν ταξη στα δημοσια οικονομικα και οι κεντροαριστερες κυβερνησεις μοιραζουν αυτα τα χρηματα παλι στον λαο.Ετσι οι μεν πρωτοι εκμεταλλευονται την δυσαρεσκεια του λαου για την κατασπαταληση και την μη φειδωλη διαχειρηση, ενω οι δε δευτεροι εκμεταλλευονται την δυσαρεσκεια του λαου απο την φορολογια και την λιτοτητα.Ειναι κατα αυτον που διατυπωσε την θεωρια(πριν πολλα χρονια παρεπιπτοντως) μια συμφωνια των δυο πολων του δικομματισμου για να εχουν ουσιαστικο λογο στην εναλλαγη της εξουσιας...

  28. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 11/09/2008 23:25:19

    vseimen, υπήρχε περίπτωση να γίνει φειδωλή διαχείριση και ταξη στα δημοσια οικονομικα από κυβέρνηση τύπου Καραμανλή και Αλογοσκούφη;
    Είναι σαν να προσέλαβες έμμισθους κλεφτοκοτάδες για να σού μαζεύουν τ' αυγά στο ορνιθοτροφείο σου.

  29. Κωστάκης avatar
    Κωστάκης 11/09/2008 23:30:50

    Θα καταργήσω τις πανελλήνιες.

  30. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 12/09/2008 00:13:03

    Οποτε και να γινουν οι επομενες εκλογες θα τις κερδισει ο Καραμανλης,μονο βιαστικοι και μη ψυχραιμοι αναλυτες βλεπουν αλλα αποτελεσματα..εδω θαμαστε..αν αλλαξει πραγματικα κατι θα επανελθω στο σχολιο αυτο

  31. t avatar
    t 12/09/2008 00:25:59

    Φαρμακερή επίθεση εναντίον της Ελλάδας του πρώην Γερμανού πρέσβη στα Σκόπια Hans Lottar Stepan.
    http://macedoniaonline.eu/content/view/3315/45/

  32. Factorx avatar
    Factorx 12/09/2008 02:31:58

    Το κακό παρατράβηξε. δεν έχουμε καμία αντίρρηση να αναδημοσιεύουν τα κείμενά μας. Το αντίθετο μάλιοτα. Αλλα το να μην αναφέρεται το λινκ, ή να αναγράφεται μόνο "γράφει ο factorx" χωρίς λινκ λες δηλαδή και γράφω εκεί, μόνο ως μικρότητα μπορεί να χαρακτηριστεί. Τίποτα άλλο. Είναι κρίμα να μεταφέρονται και στο διαδίκτυο οι έωλές πρακτικές του Τύπου. Για να μην αναφέρω τις αντιγραφές, με λίγες κατάλληλες αλλαγές.

  33. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 12/09/2008 08:52:15

    factorx -Kaλη μας μέρα ,ξέρω και βλέπω έχεις κουραστεί και εκνευριστεί με κάποιους ξύπνιους? χαραμοφάηδες του χώρου .Φιλέ ο βούρκος δεν έχει πάτο ,αυτό το ξέρουν διάφοροι διαπλεκόμενοι .Κουράγιο .Η μέρες είναι γκαστρομενες .Όπως λέει μια παροιμία «επιζήσαμε τους γκεσταπίτες θα επιζήσουμε και τους κομιτατζήδες «

  34. stavros avatar
    stavros 12/09/2008 10:07:11

    Καλά εσύ Factor-x είσαι γνωστών πεποιθήσεων φυντανάκι, δεν περίμενα πιό ισορροπημένη προσέγγιση στην πραγματικότητα.
    Το μόνο που με στενοχωρεί είναι που βλέπω πολλούς κεντρώους αλλά και δεξιούς να τσιμπάνε στα κατευθυνόμενα σενάρια και τις φήμες του Λαμπράκη, του Μπόμπολα και του Κοντομηνά.
    Ξυπνήστε βρε παιδιά! Τα ψευτογκάλοπ, οι δήθεν αντάρτες της Ν.Δ. (εκτός από τον κομπλεξικό αριστερό Τατούλη που είναι ξεγραμμένος) και οι λοιπές φαντασιώσεις που μας σερβίρουν έχουν απλά σκοπό τη συσπείρωση των πασόκων που τα έχουν εντελώς χαμένα λόγω του χαζογιώργου.
    Λίγη ψυχρή λογική και παρατηρητικότητα χρειάζεται, τίποτε άλλο!

  35. aionios avatar
    aionios 12/09/2008 11:35:20

    για πες μας ρε stavros τι σημαίνει δεξιός?
    να διαλύει το κόμμα του τη χώρα του και τη ζωή του και αυτός να ψηφίζει αδιαμαρτύρητα?
    τι πρέπει να κάνουν, παιδομάζωμα για να ταρακουνηθεί ο κόσμος της?

  36. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/09/2008 11:44:58

    Δεν υπάρχουν ιδεολογίες στην Ελλάδα. Υπάρχουν μόνο συμφέροντα που καλύπτονται υπό το μανδύα ιδεολογίας για να χρυσώνεται το χάπι.

  37. ςςς avatar
    ςςς 12/09/2008 11:59:40

    stavros είσαι απολαυστικός, κρινεσαι διατηρηταίος μη χαθείς!!!!Έλεος,σε καλό σου,μ'έκανες και γέλασα!!Α Π Α Ι Κ Τ Ο Σ!

  38. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 12/09/2008 12:00:06

    εξακτινε -αυτο δεν αφορα εσενα προφανως

  39. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 12/09/2008 13:05:50

    μια χαρα τελος στις αυτοδυναμιες ας ακουσουν και καποιους αλλους και οχι τους ξενους εντολεις των.

  40. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/09/2008 00:33:51

    @ioannis mpampalis: εκτός από τις αυτοδυναμίες, "μια χαρά" είναι και τα μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία, φίλε, είναι αντιαισθητικά και δεν τα διαβάζει κανεις σοβαρός δικτυο-αναγνώστης. Άσε που με κεφαλαία γράφουν- φωνάζουν οι ...κνίτες, (και θα ...κακοχαρακτηριστείς!).