#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πολιτικός κουτσαβακισμός του Αλέξη



Υπάρχουν πολιτικοί που όταν τους βλέπεις στο «γυαλί» σε αγχώνουν. Το πιο χτυπητό παράδειγμα ήταν ο ΓΑΠ. Κάθε φορά που τον έβλεπα στην τηλεόραση, με έπιανε κρίση πανικού. Θα τελειώσει την φράση; Θα την βρει την λέξη που έχασε - ξέχασε; Θα χτυπήσει κατά λάθος το μικρόφωνο; Θα ρίξει το ποτήρι με το νερό; Θα την αμολήσει την κοτσάνα; Υπάρχουν άλλοι, που όταν τους βλέπεις, σου έρχεται τρέλα. Ρε συ, σκέφτεσαι μέσα σου, αυτός με κοροϊδεύει και το απολαμβάνει. Μασάει τα ψέματα σαν στραγάλια. Πλάθει τις λέξεις σαν τα κουλουράκια. Το άσπρο το βάφει μαύρο με φούμο από την πίπα του. Ξέρει τι θέλω να ακούσω και το λέει, χωρίς να κοκκινίζει επειδή εννοεί το αντίθετο ακριβώς. Κάποια στιγμή, σταματάς να τους ακούς. Κλείνεις τον ήχο και αφήνεσαι στην θαλπωρή του βλέμματος που προσπαθεί να σε σαγηνέψει. Τέτοιος ήταν ο Ανδρέας και χειρότερος όπως μου λέει ο πατέρας μου (εγώ δεν τον πρόλαβα) ο πατέρας του Γεώργιος, περιττεύει να αναφέρω εδώ τον πάγιο χαρακτηρισμό που του επιφυλάσσει ο δικός μου πατέρας κάθε φορά που τον αναφέρει.

Όταν έβλεπα στην τηλεόραση τον ΚΚ τον «μεγάλο» αισθανόμουν σιγουριά. Πρώτα – πρώτα ότι αυτό που μου λέει είναι ότι πιο κοντά στην αλήθεια μπορεί να μου πει και μετά, ότι «η μπάλα είναι στα σωστά πόδια». Όπως όταν την παίρνει στα πόδια του ο Μέσι και ξέρεις ότι γνωρίζει καλά τι θα την κάνει και πως θα την «καρφώσει στο πλεχτό». Αντίθετα, με τον ΚΚ τον «μικρό» η σιγουριά πήγαινε περίπατο. Ήξερες ότι την μπάλα θα την παιδέψει, θα την ζαλίσει, θα την πιλατέψει και στο τέλος, θα βγει μαζί της άουτ.

Ο Σαμαράς όταν τον βλέπεις στο «γυαλί», σου μεταδίνει μια αίσθηση οικειότητας. Λες και θα σε χτυπήσει παρήγορα στον ώμο και θα σκύψει να ακούσει το πρόβλημά σου. Εκεί που σκύβει λιγάκι το κεφάλι μπροστά όταν παθιάζεται, λες μέσα σου, τώρα θα στραφεί και θα με προσκαλέσει για κανα κρασάκι. Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να κάθεται μαζί του σε μια καφετέρια, σε μια ταβέρνα και να σε ρωτάει τι κάνει η κυρά και τα παιδιά.

Τον Τσίπρα είναι αλήθεια δεν το είχα δει συχνά στην τηλεόραση παλιότερα. Κι αν τον έδειχναν, άλλαζα κανάλι. Ίσως επειδή ήξερα εκ των προτέρων τι θα έλεγε. Και πως ακριβώς θα το έλεγε. Επίπεδη φωνή, διστακτική άρθρωση, φτωχό λεξιλόγιο, στατικό βλέμμα γεμάτο επαναστατικές προσδοκίες. Προτιμούσες να ακούς τον Μπάμπη ή τον Πορτοσάλτε που έσκαγαν πότε – πότε και κανένα σκοτσέζικο χαμόγελο. Μετά την εκλογική άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ, είδαμε έναν άλλον Τσίπρα στην τηλεόραση. Έναν πραγματικό Τσιπ-μάγκα. Το βλέμμα αγριεμένο, το κεφάλι ιταμώς ανασηκωμένο, η φωνή επιτηδευμένα βαριά, οι λέξεις μακρόσυρτες, δήθεν «χρωματισμένες», το περιεχόμενο προβοκατόρικο, επιθετικό και ανέμελα προσβλητικό, η στάση ντεμέκ άνετη, σχεδόν κραυγάζουσα ανυπομονησία. Αν του προσθέσεις έναν λεπτό μύστακα, του βγάλεις το δεξί μανίκι από το σακάκι και του φορέσεις μια μαύρη «ρεπούμπλικα» με φαρδιά κορδέλα (η περίφημη θλίψη ή «χλίψη»), έχεις ένα σκέτο κουτσαβάκι του 1900, που αγορεύει στην «πιάτσα» με τα αλάνια μαζεμένα γύρω του.

Αγανακτώ που πολλοί παρομοιάζουν τον Αλέξη Τσίπρα με τον Ανδρέα. Όχι γιατί τρέφω οποιαδήποτε συμπάθεια για τον πρώην Πρωθυπουργό αλλά γιατί είναι σα να συγκρίνει κανείς τον Αλ Καπόνε με κανέναν περιθωριακό του Ιταλικού νεορεαλιστικού κινηματογράφου. Ο ένας ήταν sui generis πολιτικός με χιλιάδες πατέντες και εντελώς προσωπικό και αμίμητο στυλ, ο  άλλος, wannabe επίγονος, ένα κακέκτυπο πολιτικού μάγκα της πάλαι ποτέ αριστερόστροφης πολιτικής πιάτσας, που στηρίζεται σε «επαναστατικά»  πολιτικά μειράκια που θα σκορπίσουν σαν τα παιδιά του λαγού άμα εμφανιστεί ο (αυθεντικός) Μπαϊρακτάρης με την ψαλίδα του κι αρχίσει να κόβει «μανίκια» και «μουστάκια».

Akenaton    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 12/01/2013 12:29:32

    Φίλτατε (και εξαιρετικέ αναλυτή ειδικά σε θέματα οργάνωσης υπηρεσιών υγείας, που μου έλλειψαν αυτά τα άρθρα σου) Akenaton, έχεις παρατηρήσει αυτό το βλέμμα του Τσίπρα;
    Κάθε φορά όταν με ρωτάει κάποιος γιατί κοιτάζει έτσι, του λέω: "είναι επειδή τον θαμπώνει η εξουσία"
    Κλασική φιγούρα πουλ-μουρ σχολικού καταληψία-επαναστάτη χωρίς αιτία.

    όσο για τον τίτλο του άρθρου σου -περί κουτσαβακισμού-, τον προσυπογράφω απόλυτα!

    • Karenin avatar
      Karenin @ Γιώργος Π. και ... 12/01/2013 15:27:05

      Ο καθενας βλέπει ότι θέλει, και οι ψυχολόγοι επιμένουν πως δεν είναι τόσο αθώο.

      • Γιώργος Π. και ... avatar
        Γιώργος Π. και ... @ Karenin 12/01/2013 18:08:47

        Σέβομαι την εμπειρία και τα προσωπικά βιώματα όλων!

      • akenaton avatar
        akenaton @ Karenin 12/01/2013 21:35:52

        Κουβέντα να γίνεται αγαπητέ Καρένιν (ωραίο ψευδώνυμο!). Σαφώς και ο καθένας βλέπει, ακούει διαβάζει και γράφει με τον δικό του τρόπο. Αυτό με τους ψυχολόγους τι το θέλατε; Αυτοί, πελατεία θέλουν!

  2. CC avatar
    CC 12/01/2013 13:26:01

    "Τέτοιος ήταν ο Ανδρέας και χειρότερος όπως μου λέει ο πατέρας μου (εγώ δεν τον πρόλαβα) ο πατέρας του Γεώργιος". Το ίδιο ακριβώς έλεγε και ο συγχωρεμενος ο πατέρας μου. Το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό. Οπότε καταλαβαίνεις ότι διαχρονικά ότι αν βγει ένας γόνος Παμανδρεου στη πολιτική, τα τούβλα θα τον ψηφίσουν... Είναι αυτά που ψηφίζουν τον convenient idiot τώρα.

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ CC 12/01/2013 22:38:15

      Και ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου το ίδιο έλεγε και γινόταν έξω-φρενών όταν άκουγε το ονομά του. Συγχαίρω τον συγγραφέα του άρθρου για την ανάλυση.

  3. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 12/01/2013 13:27:38

    Κε Ακένατε, διακρίνω χρονική αντίφαση. Γίνεται να μη πρόλαβες τον αναμορφωτή της νεότερης Ελλάδας Ανδρέα, και να ‘βλεπες στη ΤΒ τον ΚΚ τον κανονικό?

    • akenaton avatar
      akenaton @ Ανώνυμος 12/01/2013 15:02:25

      Τον Ανδρέα τον χόρτασα !!!!! Το πατέρα του δεν πρόλαβα ......

  4. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 12/01/2013 14:00:19

    Τής αειφόρου ανάπτυξης τά εννηάμερα καί άλλες πατριωτικοαστικούλικες ιστορίες.

    "Ζούμε όμως στήν εποχή τών παραδόξων καί τής αμφισβήτησης τών αυτονόητων, πράγμα καί πού αποδεικνύει η προσπάθεια δημιουργίας ελπίδας ενός αστικού μέλλοντος από τόν Ιαπετό σέ μιά χώρα χωρίς πραγματικό αστικό παρελθόν (η προσφορά ‘υπηρεσιών’, εφεύρημα τών πολιτικά αντίθετων Μητσοτάκη καί Σημίτη καί συνοδευτικό τής αέναης ανάπτυξης, άλλως περμανάντ τής ήδη φαλακρής δυτικής φιλοσοφίας, ήταν φόλα) καί χωρίς αστικό μέλλον, αφού οι μνημονιακές ‘επιτυχίες’ τών αβασίλευτων αγγελιοφόρων τού τραπεζικού σκότους ήδη κατάφεραν νά σπάσουν ρεκόρ ανεργίας, καί συνεπώς απαστικοποίησης, στίς δυό μεγαλύτερες πόλεις τής λεηλατούμενης χώρας."

    Δέν είναι θέμα ηθοποιών, τό σενάριο είναι λάθος, τό θέατρο βρωμάει, οι ταξιθέτριες εκδίδονται καί ο ταμίας κλέβει.

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 12/01/2013 14:27:34

    Με αφορμή το άρθρο, μου ήρθε στο νου να σχολιάσω το ...υφάκι του Παπακωνσταντίνου!
    Ύφος ειρωνικό, αχνό σαρκαστικό μειδίαμα, με επιτηδευμένες άνετες κινήσεις και με γλώσσα σώματος που προδίδει δήθεν .. θεϊκή έμπνευση και αριστοκρατική καταγωγή.
    Ίσως σ΄αυτά να είχε συμβάλει αρκετά και ο επιδιδόμενος χαρακτηρισμός "Τσάρος της Οικονομίας" , αλλά και η συμπεριφορά των ..τρανών της Ευρώπης στις διάφορες συναντήσεις κορυφής, με τα φιλιά (Ιουδαϊκού τύπου), της Μέρκελ και της Λαγκάρτ.
    Φέρσιμο ανθρώπου που έχει όλο τον κόσμο στα πόδια του και δεν χρειάζεται να δίνει αναφορά για τις πράξεις του!
    Έτσι εξηγείται και η απάντηση που έδωσε στους αρμόδιους που τον ρωτούσαν για το πώς χάθηκε το CD της λίστας Λαγκάρτ.
    "Είπα, το CD χάθηκε, ...ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.." !!!!!!!!

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ ΝΤΙΝΟΣ 12/01/2013 22:46:22

      Συμφωνώ απολύτως. Ακόμη θυμάμαι το ερυστικό ύφος στην ΔΕ Θεσσαλονίκης πριν τις εκλογές δίπλα στονΓΑΠ. Τελικά όλα εδώ πληρώνονται...

  6. popaia avatar
    popaia 12/01/2013 17:17:08

    Μη σε νοιάζει Αλέξη. Εσύ θα' χεις τη στήριξη της αριστεροαντιεξουσιαστικής
    "Ε" που ξαναβγήκε, και μάλιστα εις διπλούν! Μαζύ με το δίδυμό της. Οπότε θα τους λιανίσετε τους παλιοδεξιούς. Και προπαντός τη διαπλοκή....

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/01/2013 18:10:54

    Υπερβολικό , σίγουρα δεν είναι έτσι,όπως είναι τελείως κουτό να πιστεύουν κάποιοι πως θα μας σώσουν οι ίδιοι ΑΚΡΙΒΩΣ που διαλύσαν την οικονομία και κατασπατάλησαν τον δημόσιο πλούτο για ιδιοτελείς σκοπούς.

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΠΕΛΙΑΣ 12/01/2013 21:37:54

      !!!!!!!!!!! Υπερβολικό; Μάλλον έχετε δύο μέτρα και δύο σταθμά, ανάλογα με το ποιός γράφει τι αγαπητέ μου!

  8. kostas.k avatar
    kostas.k 12/01/2013 22:09:30

    ο παλιός είναι αλλιώς και ο νέος είναι ωραίος....αυτό κατάλαβα...τσιπρο-ρουβίτσες , το μέλλον....μας! (not bad)...we all love alexis..!

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 12/01/2013 22:09:40

    Ο Τσίπρας ανέτρεψε μια θεωρία, που είχα για τους εκλεγμένους, (ότι διαθέτουν, εκ προοιμίου, ένα minimum ευγένειας, σεβασμού, ευπρεπούς συμπεριφοράς και άλλων στοιχειωδών αρετών), όταν ειρωνεύτηκε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, στη σύσκεψη πολιτικών αρχηγών το Μάιο, λέγοντάς του: «Θα μας εξηγήσετε άλλη στιγμή πώς έληξε ο Δεύτερος Παγκόσμιος».

  10. akenaton avatar
    akenaton 12/01/2013 22:59:09

    Αυτό καταλάβατε;
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 12/01/2013 23:32:00

    Αγαπητέ Akenaton, διαβάζοντας το άρθρο σου έπιανα τον εαυτό μου να συμφωνεί μαζί σου, έτσι όπως σκιαγραφούσες το πορτρέτο των πολιτικών, με τους οποίους καταπιάστηκες. Και αυτό συνέβαινε σχεδόν ως το τέλος. Και λέω σχεδόν, γιατί στην τελευταία σου παράγραφο έγραψες πως αγανακτείς με όσους τον παρομοιάζουν με τον Ανδρέα και ξαφνικά κουμπώθηκα!
    Η δική ταπεινή άποψη είναι πως ο συντονιστής των μαθητικών καταλήψεων των αρχών της 10ετίας του 90΄και ελέω Αλαβάνου αρχηγός σήμερα της αξιωματικής αντιπολίτευσης αν και μετέπειτα «πατροκτόνος», μετεξελίχθηκε σε ένα νέο αντίγραφο, ακριβώς γιατί κατάφερε να μιμηθεί αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις ως αμίμητο στυλ του Ανδρέα!
    Για εμένα λοιπόν είναι μία επανέκδοση «επηυξημένη και βελτιωμένη» της πρωτότυπης έκδοσης. Η διαφορά τους είναι πως εκείνος, ο «αυθεντικός», πέταγε και κανένα δημαγωγικό όπως εκείνο «η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες», ενώ αυτός δεν μπορεί , δεν του βγαίνει να ξεστομίσει κάτι τέτοιο. Προφανώς γιατί φοβάται πως θα πάψει να είναι αρεστός στους προστατευόμενους του μετανάστες και στους αγαπημένους μας γείτονες , βόρειους και ανατολικούς, αλλά και σε όσους θέλουν να υπονομεύσουν την εθνική μας συνοχή. Με απλά λόγια δεν πιστεύει στο Έθνος μας!
    Άραγε όσο πιο νωρίς τον ταυτίσουμε με το πρότυπό του και δεν επαναλάβουμε καμιά κουτσουκέλα, σαν εκείνη του 81΄, έχουμε κάποιες ελπίδες. Ειδάλλως και τα εγγόνια μας θα κληθούν να πληρώσουν αυτά που πληρώνουμε τώρα εμείς και τα παιδιά μας και μάλιστα χωρίς να υφίσταται τότε η Ελλάδα ως Πατρίδα, όπως την ξέρουμε και όπως εμείς την αισθανόμαστε.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Aφροδίτη 13/01/2013 00:05:31

      Καμιά σχέση με τον ανδρέα αγαπητή Αφροδίτη ο Τσίπρας! Καμιά εντελώς! Θέλει, αλλά δεν μπορεί να του μοιάσει. Ευχαριστώ.

  12. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/01/2013 08:38:05

    Αψογο ! Πολυ του παει και που ασχολουμεθα μαζι του .Ας ειναι ομως για να θυμουνται οι παληοι και να μαθαινουν οι νεοι .Πολυ μου παει γιατι το πιστευω βλεποντας γυρω μου και ακουγοντας αυτους που τον στηριζουν στην πιατσα η φραση ''...που στηρίζεται σε «επαναστατικά» πολιτικά μειράκια που θα σκορπίσουν σαν τα παιδιά του λαγού άμα εμφανιστεί ο (αυθεντικός) Μπαϊρακτάρης με την ψαλίδα του κι αρχίσει να κόβει «μανίκια» και «μουστάκια».''Ετσι ακριβως θα γινει !Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο !

  13. BLACKQUEEN 2013 avatar
    BLACKQUEEN 2013 13/01/2013 11:06:11

    Ναι. Ναι. Ο κ. Τσίπρας είναι αστείος, ένα ανόητο πολιτικό κουτσαβάκι, ένας αποτυχημένος μίμος του Ανδρέα, κ.λ.π., κ.λ.π. :-) !!
    Μη λέτε όμως τόοοοσα πολλά, γιατί σας βλέπω εντός ολίγου να συγκυβερνάτε και μετά πως θα ''μαζέψετε'' πάλι το έξαλλο πλήθος που αρέσκεται στις τεχνητές ''αντιπαλότητες'';; Με ρέγουλα λοιπόν τα υβριστικούλικα σχόλια, γιατί και με τα Πασοκολαμόγια έτσι κάνατε παλιότερα και σήμερα τα κρύβετε στην ...αποθήκη με σπουδή, μην τα τσακώσει η Αστυνομία !!! :-) :-)

    • akenaton avatar
      akenaton @ BLACKQUEEN 2013 13/01/2013 12:48:30

      Αγαπητή βασίλισσα, που είδατε τις βρισιές; Και όσο για την συνενόηση των πολιτικών δυνάμεων στην κατεύθυνση κοινής διακυβέρνησης, λάθος άνθρωπο χτυπάτε! Είναι και δικό μου όνειρο αν θυμάστε: http://www.antinews.gr/2012/11/11/189138/
      Για να γίνει όμως αυτό πραγματικότητα, ο ΣΥΡΙΖΑ και προσωπικά ο Τσίπρας θα πρέπει να διανύσουν πολύ πολιτικό δρόμο ακόμη προς την σοβαρότητα και τον θεσμικό ρόλο τους ως Αξιωματική Αντιπολίτευση!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ akenaton 13/01/2013 18:01:31

        Ζητώ συγνώμη αγαπητέ μου Αkenaton που δεν υπήρξα σαφής . Δεν αναφερόμουν βεβαίως σ΄εσάς, αλλά σε διάφορα ''λαύρα'' σχόλια συνσχολιαστών, κυρίως σε άλλες αναρτήσεις. Απλά επειδή εγώ τη βλέπω να ...έρχεται εκ Γερμανίας; Εκ U.S.Α; Εξ΄ανάγκης ; :-) την επιβεβλημένη ...συμπόρευση (Σαμαρά -Τσίπρα), συνιστώ στους συνανθρώπους μας αυτοέλεγχο και ψυχραιμία. Όχι σ΄εσάς. Εσείς μια χαρά τα λέτε :-).