10/06/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πνευματικός πατέρας του Αλέξη Τσίπρα



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/06/2012 08:37:08

    Εμφανώς νευροπαθής. Θέλω να τον δω σε πάνελ με τον Κασιδιάρη να γουστάρω.
    Κατά τα άλλα, το βιντεάκι αυτό θα πρέπει να το δουν όλοι όσοι καθημερινοί Έλληνες προορίζουν την ψήφο τους στις συνιστώσες, γιατί "ο Τσίπρας είναι λεβέντης και Έλληνας" (ναι το ακούω κι αυτό).

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 10/06/2012 09:30:58

      Το κακό για μας τους Έλληνες δεν είναι αυτός ο σχιζοφρενής με το ... πριόνι! Το κακό είναι πως ο ... "οιονεί πρωθυπουργός" δίπλα του, είναι μπολιασμένος με τις ίδιες απόψεις και θεωρίες! Strange, αλίμονο στη χώρα μας...

      • man8os avatar
        man8os @ tak 10/06/2012 10:04:14

        Ο Θεος να μας φυλαξει

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/06/2012 09:37:57

    Ένα ωραίο σποτάκι χρειάζεται 30 δευτερολέπτων με τον Ζίζεκ και τον Τσίπρα. Για να δούμε πως οραματίζονται οι κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ την μετατροπή της Ελλάδας σε "Σομαλία" (εκτός ευρώ, απομονωμένη που κανείς δεν θα ασχολείται που "μετασχηματίζεται" κομμουνιστικά).

  3. greatzoglo avatar
    greatzoglo 10/06/2012 10:16:34

    Aδερφια, οτι σποτακι και να βαλουμε θα πουνε οτι ειναι διαστρεβλωση των θεσεων τους ανακριβειες και ψεμματα.
    Πρεπει να βγει ο προεδρος και να σηκωσει αναστημα, δεν πρεπει να δεχεται προκλησεις απο τον τσιπρα οτι δηθεν τον φοβαται, η απο αυτον τον ξενο απλυτο οτι θα μας ευνουχισει!
    Ο μεσος Νεοδημοκρατης θελει να το δει αυτο, πρεπει το λιονταρι να αρχισει να βρυχαται, το εχουμε αναγκη αυτες τις μερες για το ηθικο μας.
    "Σκληρο ροκ" λοιπον,κερδισουμε η χασουμε , τουλαχιστον θα εχουμε δωσει την μαχη και θα ειμαστε καλα με την συνειδηση μας.
    Η επαρχια ειναι μαζι σου προεδρε, μην μασας!!!

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 10:24:22

    Θέλει η πουτ@ν@ να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 10:44:32

      Α πα πα ! Πιπέρι! Τι λέξεις είναι αυτές;

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/06/2012 10:50:56

    Πρακτικά είδαμε τρεις εκφάνσεις του λόγου του, όταν δεν έχει πάρει τα χάπια του, όταν έχει πάρει ληγμένα και όταν έχει πάρει υπερβολική δόση, σωστά?

  6. Nik avatar
    Nik 10/06/2012 11:43:27

    Δηλαδή το κόψιμο αδένων δεν γίνεται σύριζα αλλά με ύπουλο τρόπο, σιγά σιγά, ώστε να ξυπνά το θύμα, η Δημοκρατία, κάποιο πρωί ευνουχισμένη. Αλλά η Δημοκρατία ρε Ζίζεκ είναι γένους θηλυκού, θα το ήξερες αν κατείχες λίγα ρωμέικα. Στη Δημοκρατία το κόψιμο είναι οξύμωρο σχήμα.

  7. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 10/06/2012 12:13:18

    O πνευματικός πατέρας του Αλέξη,κινησιολογικά είναι υιός του Καραγκιόζη.
    Αραγε ο Αλέξης..............

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/06/2012 12:32:34

    θα μας ρίξουν πολλαπλές δόσεις άπλυτων ξένων κατσαπλιάδων που θα βάλουμε και στα πατζάκια μας

    Ζίζελλ, Λακαμάν, Μπιντιού, τα νέα ιερά τοτέμ των νεοταξιτών

    ο συγκεκριμένος ΑΡΧΙΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΖΙΖΕΚ ήταν και είναι ένθερμος υποστηρικτής διεθνών επεμβάσεων κατά της Σερβίας και γενικά υπέρ κάθε επέμβασης αυτού που λέγεται "διεθνής κοινότητα" στα εσωτερικά χωρών (υποστηρικτές σχεδίου Ανάν, ανατροπές Καντάφι για να ρθουν νέοι φύλαρχοι να αναδιανείμουν τα πετρελαϊκα συμβόλαια κοκ.)

    π.χ. τώρα είχε πάει η Χ. στην Τουρκία να συζητήσουν με τον Ερντογάν για την εισβολή στη Συρία...

    "ΝΟΤ ΕΝOUGH BOMBS" είχε πει ο Ζίζεκ για τη Σερβία (δεν έπεσαν αρκετές βόμβες) σε διαβόητο κείμενό του

    πολύ καλή αποδόμηση του Καραγκιόζη αυτού κάνει πάντως το ΚΚΕ και ένας Τάκης Φωτόπουλος αριστερός-αναρχικός δυσνοητής (διανοητής) που ωστόσο έχει αποδομήσει εντελώς τη νεοταξίτικη αριστερά από αριστερή σκοπιά

    διότι από δεξιά σκοπιά δεν πιάνει το επιχείρημα, αν με πιάνετε...

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/06/2012 12:37:54

    Μην ξεχάσω και τον Πακιστανό αμπελοφιλόσοφο και σκηνοθέτη και ακτιβιστή Ταρίκ Αλί, ΓΟΝΟ αρχαιότατης φεουδαρχικής οικογένειας του Πακιστάν, με βρετανική υπηκοότητα βεβαίως βεβαίως, εγγονό του Ιδρυτή της Μουσουλμανικής Αδελφότητας του Πακιστάν και ανηψιό του Αρχηγού των Μυστικών Υπηρεσιών της χώρας αυτής, που τον έστειλαν στην Οξφόρδη για σπουδές και το παίζει αναρχικός άθεος διεθνιστής και δε συμμαζεύεται... ώσπου να γεράσει και αυτός και να επιστρέψει στη πατρίδα του ΜΕ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ, έχοντας ολοκληρώσει την αποστολή του στη Δύση...

    Τον κάλεσε ο Σύριζα επειγόντως να ρθει στην Ελλάδα και να συστήσει στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ να ψηφίσει Σύριζα γιατί είναι προς το συμφέρον της Ευρώπης λέει... (τι να κάνει ο Πακιστανός, τα συμφέροντα των συμπατριωτών του θα προστατεύσει... καταλαβαίνετε...)

  10. cobalt avatar
    cobalt 10/06/2012 13:19:35

    Υπερβάλετε και αδικείτε. Ο Σλάβο Ζίζεκ είναι σπάνιο μυαλό.
    (Το βιβλίο του για τον Λακάν είναι απο τα πιο ωραία και απλά που έχουν πέσει στα χέρια μου και οι ομιλίες του είναι συναρπαστικές γιατί εμπλέκει τα πιο απίθανα πράγματα για να φτάξει ένα σύνολο, μιά ιδέα ή για να μεταδώσει μια εικόνα του ανθρώπινου πρβλήματος. Δεν αποκλείω την φρενοβλάβια, καθώς φλερτάρει με την ασυναρτησία κάποιες φορές, αλλά στην περίπτωσή του λειτουργεί θετικά)

    Είναι περισσότερο ποιητής και λιγότερο φιλόσοφος-πολιτικός (αν και αποτυχημένος πολιτικός). Είναι αριστερός μεν, αλλά συνειδητοποιημένος ως πρός την ουτοπία και την απανθρωπιά του πειράματος τού κομμουνισμού-σοσιαλισμού και αυτήν την ιδέα διασκεδάζει συνέχεια και παντού.
    Απο την άλλη βέβαια είμαι σίγουρος πως κάθε βράδυ πηγαίνει για ύπνο κλαίγοντας που δεν είναι ο Ίρβιν Γιάλομ, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

    Εν κατακλείδι, αν ήταν πνευματικός πατέρας του Αλέξη, ο Αλέξης θα μπορούσε να αρθρώσει και μια φράση που θα έβγαζε νόημα ή που θα είχε σημασία και θα είχε και κάποιο ενδιαφέρον.

  11. chris avatar
    chris 10/06/2012 17:28:46

    Τι ποιητής και φιλόσοφος μας λες τώρα. Αυτός έδινε πρακτικές οδηγίες για την εκτέλεση του πειράματος. Είπε ότι απεχθάνεται τούς θεωρητικούς της αριστεράς (υποθέτω ότι αυτοί θα είναι τα θύματα της πρώτης εσωτερικής εκκαθάρισης). Εμείς οι υπόλοιποι όσο πατάει η γάτα για να περάσουμε απαρατήρητοι. Πω πω η φαντασία μου οργιάζει...

  12. ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ 10/06/2012 18:52:18

    ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.....ΕΝΑ ΣΥΝΤΟΜΟ ΣΠΟΤΑΚΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ¯..ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΥ...ΜΗΝ ΠΨ (ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ) ΤΗΣ ΚΛΕΙΤΟΡΕΙΔΕΚΤΟΜΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/06/2012 12:48:23

    Συζητήσιμος, ενίοτε και ενδιαφέρων ο Ζίζεκ.
    Αλλά άν μιλάμε για ζώντες σοφούς, Χάμπερμας for ever.
    Μπροστά στην κλασική παράδοση, όλοι αυτοί είναι μεταμοντέρνα φτερά στον άνεμο.
    Σιγά που μπορεί να διαβάσει Ζίζεκ ο Αλέξιος ο Α' !!!

  14. Ιωάννης avatar
    Ιωάννης 12/06/2012 22:15:55

    Τι πίνει ο τύπος αυτός;;; Ό,τι και να πίνει ας μη το δίνει!!! Σα δαιμονισμένος είναι...

  15. Staman avatar
    Staman 04/07/2012 20:25:16

    Γουσταρω..... Τρεμετε ε..??
    Ε ρε Τσιπρας που μας χρειαζεται.