#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2011 23:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πιο καλός ο μαθητής των... Αμερικανών



Γράφαμε προηγουμένως για "Τα αμαρτωλά ΜΜΕ κυβερνούν την Ελλάδα". Διαβάστε τώρα τι γράφει η Zougla online για τον κ. Παπαχελά καιτην εκπομπή του:

Με «άριστα» βαθμολογεί η... αμερικανική πρεσβεία στην Αθήνα τον δημοσιογράφο, Αλέξη Παπαχελά, και την εκπομπή του «Νέοι Φάκελοι», που προβάλλεται από τον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ, επειδή παρουσιάζουν με θετικό τρόπο τις αμερικανικές θέσεις.

Μάλιστα, ένας από τους τρεις συντελεστές της εκπομπής, την οποία εκτός του κ. Παπαχελά, συμπαρουσιάζουν οι δημοσιογράφοι Τάσος Τέλλογλου και Σοφία Παπαϊωάννου, ενημέρωνε το γραφείο Τύπου της αμερικανικής πρεσβείας ακόμη και για τις λεπτομέρειες του ρεπορτάζ.

Τα παραπάνω καταγράφονται -μεταξύ άλλων- σε τρία τηλεγραφήματα της αμερικανικής πρεσβείας στην Αθήνα προς το Στέιτ Ντιπάρτμεντ, τα οποία δόθηκαν στη δημοσιότητα από τον ιστότοπο Wikileaks. Εκτός από την εκπομπή «Νέοι Φάκελοι», αναφέρονται και στους τηλεοπτικούς σταθμούς MEGA, γενικότερα στον ΣΚΑΪ και στη free press εφημερίδα «Lifo», αλλά και εν γένει στην ελληνική δημοσιογραφία.

Στο τηλεγράφημα, με ημερομηνία 2 Σεπτεμβρίου 2008, ο συντάκτης χρησιμοποιεί κολακευτικά σχόλια για τον κ. Παπαχελά «ίσως τον πιο γνωστό Έλληνα δημοσιογράφο», όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, και σημειώνει ότι, σε εκπομπή με θέμα την κρίση της Γεωργίας - Ρωσίας, ο δημοσιογράφος έκανε «πολύ καλή επιλογή παρουσίασης των αμερικανικών θέσεων». Σύμφωνα με το τηλεγράφημα, ένας από τους τρεις παρουσιαστές της εκπομπής ενημέρωσε ακόμη και για το ποια πλάνα Ρώσων αξιωματούχων θα κόβονταν και ποια θα έμεναν.

Τα όσα αναφέρουν τα έγγραφα ξεσκεπάζουν τη μυστική δραστηριότητα της αμερικανικής πρεσβείας σε κύκλους δημοσιογράφων, δημοσιογραφικές ομάδες, ακόμη και δημοσιογραφικές σχολές, που προφανώς επιχειρεί να επιστρατεύσει «νέο αίμα».

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=368550&cid=6
To έγγραφο που διέρρευσε μέσω του wikileaks

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/08/2011 23:44:54

    Τστστστστστσ, κοίτα να δεις...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/08/2011 23:45:39

    Ο Αλέξης ο πιο γνωστός δημοσιογράφος!!!
    Αυτά ακούει ο Ευαγγελάτος και τρελαίνεται....

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 28/08/2011 23:56:59

      Εγω δεν τον ξερω. Αποφευγω επημελως να κανω ζαπινγκ στο καναλι του και ουτε εχω δει πολλες φορες τη μουρη του οπουδηποτε.
      Εσεις τον ξερετε? Τον παρακολουθητε οταν (ποτε δεν ξερω) εχει εκπομπη?

  3. Orestios avatar
    Orestios 28/08/2011 23:46:32

    Ο Τέλλογλου βρήκε τελικά τί έγινε με τις υποκλοπές????????
    Ή τζάμπα χτυπούσε κουδούνια σε πολυκατοικίες πέριξ της κατοικίας του πρέσβη????

  4. yiannos avatar
    yiannos 28/08/2011 23:47:34

    τι λες καλέ; o alex?
    δεν πιστεύω λέξη...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/08/2011 23:48:32

    Για την Κοραή (και τους τσάμηδες) δεν λένε τίποτα τα τηλεγραφήματα;

  6. man8os avatar
    man8os 28/08/2011 23:54:02

    xaxaxaxaxaxa
    Ποιος θα το περιμενε?

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 29/08/2011 00:18:58

    Πολύ καλή επιλογή των αμερικανικών θέσεων κάνει και ο Αρης και ο Μπάμπης.Μην τους αδικούμε τους ογκόλιθους της δημοσιογραφίας....

    • φωνη avatar
      φωνη @ Dee Jay Stelios 29/08/2011 00:21:08

      Συγγνώμη αλλά ο μπάμπης ο κοντός μάλλον βότσαλο είναι.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ φωνη 29/08/2011 00:36:37

        Εντάξει δεν είναι Αλεξ,το ψωμί του όμως ξέρει και το τιμάει,προσπαθεί τουλάχιστον.....

  8. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 29/08/2011 00:23:00

    Σας παρακαλώ πολύ κύριοι, σας παρακαλώ ΠΟΛΥ!
    Ο κύριος Αλέξης Παπαχελάς δεν είναι μόνον ο δημιουργός της παλιάς τηλεοπτικής εκπομπής ΦΑΚΕΛΟΙ και της πρόσφατης «Οι Νέοι Φάκελοι», είναι και ο διευθυντής της έγκριτης εφημερίδας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.
    Και όχι μόνο!
    Είναι και Γενικός Γραμματέας:
    h--p://www.eliamep.gr/about-us/the-team/
    Και τι διασυνδέσεις άραγε μπορεί να υπάρχουν μεταξύ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ και του ιδρύματος όπου είναι ΓΓ;
    Και ποιες άλλες διεθνείς διασυνδέσεις μπορεί να υπάρχουν μεταξύ των ανωτέρω και άλλων ευαγών διεθνών Ιδρυμάτων τύπου Λέσχης;
    Για παράδειγμα δείτε προσεκτικά το πρόσφατο άρθρο με τίτλο «Επαγγελματισμός στην πολιτική»:
    h--p://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_28/08/2011_1296047
    Το πιάσατε το υπονοούμενο; Που θα ‘λέγε και ο πρόεδρος;
    Αυτά μπορεί να μην τα σκέφθηκε καν ο χαμηλόβαθμος υπάλληλος της Αμερικανικής πρεσβείας που ετοίμασε το τηλεγράφημα. Αλλιώς ίσως ήταν πιο προσεκτικός.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ StarPowerNone 29/08/2011 00:30:05

      Ευτυχώς έβαλες τα πράγματα στη θέση τους...έλεγα ότι δε μπορεί..δε μπορεί να είναι ο δικός μας Αλέξις...(ένα τέτοιο όνομα δεν υπήρχε και στη ''Δυναστεία'' ή κάνω λάθος..)

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ ΕΥΑ 29/08/2011 00:35:00

        "Έβαλα τα πράγματα στη θέση τους;"
        Το ερώτημα είναι βοηθάει σε τίποτε;

      • SZAE avatar
        SZAE @ ΕΥΑ 29/08/2011 12:49:02

        υπήρχε και μαλλον ηταν γυναικειο.

  9. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 29/08/2011 00:27:16

    Παρακάτω το σημερινό κύριο άρθρο της Καθημερινής.
    Όπως λένε και οι κομμουνιστές, "οταν σε χειροκροτεί ο εχθρός σου ...."

    "Δεν πρέπει ούτε εμείς, ούτε όμως και οι πολιτικοί μας αρχηγοί, να ξεχάσουμε όσα ιστορικά συνέβησαν πριν από λίγες ημέρες στη Βουλή. Η μεγάλη, υπεύθυνη, πλειοψηφία των πολιτικών κομμάτων συνεννοήθηκε, διαπραγματεύθηκε και εν τέλει συναίνεσε σε γενναίες, άκρως αναγκαίες αλλαγές στην Παιδεία. Ενα σημαντικό τμήμα της κοινής γνώμης ανέκτησε την εμπιστοσύνη του στο πολιτικό σύστημα και οι ξένοι εταίροι μας αναθάρρησαν βλέποντας πως ναι, οι Ελληνες πολιτικοί μπορούν τελικά να λειτουργήσουν υπεύθυνα όπως κάνουν οι συνάδελφοί τους σε άλλες χώρες. Ηταν σημαντική η συναίνεση για την παιδεία γιατί μόνον έτσι θα ξεφύγουν το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ. από την ιδεολογική μέγγενη της Αριστεράς και των συντεχνιών που δεν επιτρέπουν καμία μεταρρύθμιση στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης. Αυτά τα δύο κόμματα κυβερνούν τη χώρα και κάνουν τεράστια ζημιά στον τόπο όταν αρνούνται τη συναίνεση στα αυτονόητα. Στον εαυτό τους κάνουν άλλωστε ζημιά γιατί υφίστανται τις συνέπειες όταν καλούνται να κυβερνήσουν και συνειδητοποιούν πόσο ανεύθυνα φέρονταν στην αντιπολίτευση. Ας ελπίσουμε ότι η συναίνεση για την Παιδεία ήταν μια γενική πρόβα και πως όταν το απαιτήσει το εθνκό συμφέρον και η επιβίωση της χώρας τα κόμματα ευθύνης θα αρθούν πάλι στο ύψος των περιστάσεων."

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τηλέμαχος αναγνώστου 29/08/2011 00:31:06

      Στο χέρι το Σαμαρά είναι να δείξει, με πράξεις, ότι οι "γενικές πρόβες" είναι απλώς μέσα στο θολωμένο μυαλό των Αλέξηδων και των Άρηδων.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αυριανιστής 29/08/2011 00:39:34

        Υπάρχουν διαφορές στο πώς τα δύο κόμματα αντιλαμβάνονται την έννοια ''εθνικό συμφέρον''..και νομίζω ότι κι ο κ. Σαμαράς έβαλε τα πράγματα στη θέση τους σε ότι αφορά στην περίφημη αυτή συναίνεση..

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Αυριανιστής 29/08/2011 00:46:52

        Δυστυχώς απ' οτι φαίνεται μάλλον δεν είναι στο χέρι του, αλλιώς δεν θα ψήφιζε νομοσχέδιο που κάτι ώρες πριν είχε τοποθετηθεί μέσα στη βουλή ότι είναι αντισυνταγματικό, ερχόμενος μάλιστα σε αντίθεση με τη φοιτητική παράταξη του κόμματός του.

        • factorx avatar
          factorx @ τηλέμαχος αναγνώστου 29/08/2011 12:05:41

          Αναγνώστου, τον προβοκάτορα παριστάνεις; Η συναίνεση είναι το θέμα συζήτησης εδώ; Βοηθάς τους συντρόφους σου απο την αριστερά στην Καθημερινή;

        • Αίθρα avatar
          Αίθρα @ τηλέμαχος αναγνώστου 30/08/2011 02:44:08

          Οι φοιτητικές παρατάξεις φοβούνται για τα προνόμια τους, λογικό είναι να αντιδρούν στο οτιδήποτε.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ τηλέμαχος αναγνώστου 29/08/2011 01:12:46

      Δηλαδή οικουμενική κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Αλέκο Παπαδόπουλο, Αντιπρόεδρο τον Μάνο, Υπουργό Παιδείας τον Βερέμη και πρόεδρο του ΕΣΡ τον Γιανναρά;

  10. SKAIs avatar
    SKAIs 29/08/2011 00:36:17

    Δείτε εδώ κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με την αγορά μετοχών της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ από τον Alexis. Όλα δένουν σιγά-σιγά.
    http://istorikhapath2009.blogspot.com/2011/08/blog-post.html

    • yiannos avatar
      yiannos @ SKAIs 29/08/2011 02:13:20

      προφανώς ο alexis κέρδισε το lotto...στις ΗΠΑ

  11. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 29/08/2011 00:37:31

    Τελικά εκεί στην Πλατεία ξέρουν ποιους βαράνε!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/08/2011 00:40:55

    Πολλά από τα σχόλιά σας είναι απίστευτα κατατοπιστικά και διαφωτιστικά!

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ΕΥΑ 29/08/2011 00:51:31

      Καλοσύνη σας, κυρία μου.
      Μακάρι να είχα και κάτι πιο αισιόδοξο να προσφέρω…
      Δυστυχώς οι διάφοροι σαν το ‘φίλο’ μας και φίλοι τους μας έχουν κατατροπώσει.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ StarPowerNone 29/08/2011 00:55:06

        Θα αντλήσουμε αισιοδοξία από την αλήθεια..δύσκολο αλλά δεν έχουμε περιθώρια..

        • StarPowerNone avatar
          StarPowerNone @ ΕΥΑ 29/08/2011 01:03:38

          Μεγάλη υπόθεση η ΑΛΗΘΕΙΑ.
          Και μετά συλλογικότητα και σοβαρή και ΠΟΛΥ δουλειά.

  13. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 29/08/2011 00:42:43

    Άντε ρε μην τα γράφετε αυτά γιατί θα βγει ξανά το Αδωνάϊ και θα λέει ότι πληρώνεστε από τους Ρώσους.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 29/08/2011 01:39:23

      Ο τσιριχτός βιβλιοπώλης?

  14. φωνη avatar
    φωνη 29/08/2011 00:43:09

    Την προπαγάνδα της συναίνεσης στο θέμα της οικονομίας και την προπαγάνδα για το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης την βλέπουμε όλοι.

    Ποντάρουν σε αυτήν τα βρώμικα ΜΜΕ, τα εξαπτέρυγα, μερικοί μπούληδες υπονομευτές από τη ΝΔ και φυσικα πρώτα από όλους το ΠΑΣΟΚ, του οποίου οι υπουργοί έφτασαν στο σημείο σήμερα να λένε να παρακάμψουμε τις εκλογές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Εγώ ξέρω ότι ο Πρόεδρος της Ν.Δ. ζήτησε αυτοδυναμία, ζήτησε καθαρές λύσεις.

    Οποιοσδήποτε κάνει λόγο για ενδεχόμενα συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, είναι απλά κάποιος που δε θέλει ποτέ να τον δει αυτοδύναμο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ φωνη 29/08/2011 00:46:35

      "Οποιοσδήποτε κάνει λόγο για ενδεχόμενα συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, είναι απλά κάποιος που δε θέλει ποτέ να τον δει αυτοδύναμο."

      Για κάτι τέτοιους λοιπόν, εγώ δεν έσπευδα να χύσω δάκρυα συμπάθειας επειδή έφαγαν πέντε ψιλές και έσπασαν τα γυαλιά τους, πηγαίνοντας γυρεύοντας να προκαλέσουν μέσα σε συγκεντρώσεις...

      • φωνη avatar
        φωνη @ Αυριανιστής 29/08/2011 00:49:48

        Δεν εκβιάζουμε το συναίσθημα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αυριανιστής 29/08/2011 00:50:20

        Θα μάθει taekwondo και θα το ξανακάνει...

  15. akrovolistis avatar
    akrovolistis 29/08/2011 00:58:14

    Aν υπήρχε(που δεν υπάρχει) στοιχειωδώς οργανωμένο και αποδεκτό συνδικαλιστικό όργανο των δημοσιογράφων, δεν έπρεπε να καλέσει αυτόν τον κύριο σε απολογία; Σέρβιρε με οδηγίες Ρόντου τις θέσεις των Αμερικανών στην διένεξη Γεωργίας-Ρωσίας και μας κάνει τον περισπούδαστα αμερόληπτο πολιτικικό αναλυτή; Κάτι μεταξύ σε χαφιέ και κατάσκοπου μου παραπέμπει. Δεν υιοθετώ άκριτα τα αμερικανικά τηλεγραφήματα, αλλά, ρε γαμώτο, δεν πρέπει να κληθεί κάπου να δώσει εξηγήσεις; Ετσι εύκολα περνάνε οι 1000000 μετοχές που του μεταβίβασε προ διετίας ο Αλαφούζος; Αξιος ο μισθός του(ς), πράγματι...

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/08/2011 01:14:32

    Απόσπασμα από προσεχή διαρροή των Wikileaks :

    "Το πιο γνωστό ελληνικό διαδικτυακό πολιτικό περιοδικό, το υπερ-ευρείας επισκεψιμότητας antinews, ανάρτησε την πληροφορία ότι χθες ο Αλέξης Παπαχελάς, ο πιο γνωστός Έλληνας δημοσιογράφος, ΔΕΝ ενημέρωσε τον Αμερικανό πρέσβη στην Αθήνα για το ποιες ειδήσεις θα περιληφθούν στο δελτίο του ΣΚΑΙ και στις σελίδες της Καθημερινής. Αν αληθεύει, η είδηση είναι συγκλονιστική".

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Προφήτης 29/08/2011 01:32:11

      χαχα σας βλέπω σε ''μεταλλαγμένο'' φάκελο του Αλέξις!

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/08/2011 01:17:57

    Για πρόεδρο του ΕΣΡ προαλείφουν τον Πάσχοντα. Του είπε μάλιστα ο προπονητής να σηκωθεί από τον πάγκο και να κάνει ζέσταμα συμμετέχοντας στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή για τη φίμωση των blogs.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Αυριανιστής 29/08/2011 01:38:42

      Σωστά.
      Κι αν πάσχει ο "πάσχοντας"...
      Πως μπλέξαμε έτσι;

  18. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 29/08/2011 01:49:26

    Οι ναιναίκοι του "έγκυρου" σκαϊ και της "έγκριτης" "Καθημερινής" είναι σε όλους γνωστοί!
    Το ρόλο του αμαρτωλού ΕΛΙΑΜΕΠ τον έχει αποκαλύψει αναλυτικά ο Βασίλης Μαρκεζίνης στο τελευταίο του βιβλίο και τον καταλαβαίνουν όλοι οι έχοντες κοινό νου Έλληνες....
    Καιρός να πάρουν αυτό που τους αξίζει από όλους εμάς!
    Γενική χλεύη!

  19. Απορία avatar
    Απορία 29/08/2011 02:04:16

    Θα έχει πλάκα να δούμε τι θα σκαρφιστεί τώρα ο Alexis για να "γυρίσει" τα αγύριστα...

  20. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 29/08/2011 07:28:02

    Ελεγα κι εγώ, θα σχολιάσει ή όχι ο Φαήλος...Αδελφέ αναμένω εντολάς, τα S.J.H.P. τα έχω έτοιμα...

  21. koinos_nous avatar
    koinos_nous 29/08/2011 07:34:05

    Ειμαι βεβαιος οτι δεν ειναι ο φοιτητης που διεπραξε τηλεπικοινωνιακο αδικημα και εκτοτε κελαηδαει σαν πουλακι στους Αμερικανους.

    • EPICOUROS avatar
      EPICOUROS @ koinos_nous 29/08/2011 21:07:10

      ΜΠΑ , ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ

  22. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 29/08/2011 08:16:15

    Αlexis, the American choice !!!

  23. ataktos avatar
    ataktos 29/08/2011 09:04:40

    στο χωριο μου τα λεμε ...χαμενα πατσια

  24. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/08/2011 10:00:10

    Χεχεχεχε!
    "Οι Αμερικανοί έχουν διασπείρει τους πράκτορές τους..." Γ. Δελαστίκ, που εκδιώχτηκε από την "Κ".
    Χμμμ! ποιοί να είναι άρα 'γε;

  25. Dark Blue avatar
    Dark Blue 29/08/2011 10:29:41

    Πριν λίγους μήνες είχες ανεβάσει ένα αποκαλυπτικό άρθρο, με την σύλληψη του στις ΗΠΑ..σαν φοιτητής, με κάποια τηλεφωνήματα στην Ελλάδα... ξανά βάλτο, ήταν πολύ καλό !!

  26. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/08/2011 11:05:04

    Δοξάστε τους - ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ !

    Εάν δεν κάνω λάθος ο ¨δεοντολογικός κώδικας της ΕΣΗΕΑ τονίζει την απαιτούμενη ανεξαρτησία των δημοσιογράφων από όργανα και θεσμούς εξουσίας , είτε πολιτικής , είτε οικονομικής.

    Εδώ δεν πρόκειται για ζήτημα ¨φιλοαμερικανισμού ή αντιαμερικανισμού ¨ , αλλά για ξεκάθαρο θέμα αρχών στο δημοσιογραφικό επάγγελμα.

    Θα ζητήσει κανείς , πέρα από το μπλα – μπλά , να παραπεμπεφθούν οι αναφερόμενοι δημοσιογράφοι στο ¨πειθαρχικό¨ της ΕΣΗΕΑ με το αίτημα της διαγραφής τους και εάν δεν το πράξει να αποκλεισθεί από την ΠΟΕΣΥ ( την Ομοσπονδία των δημοσιογραφικών ενώσεων ) .

    Σε ότι αφορά την 1η αμερικάνικη έκθεση για τις συνθήκες που επικρατούν στα ελληνικά Μ.Μ.Ε. των νταβατζήδων -δημοσίων έργων και μη - δίνω συγχαρητήρια στους Αμερικάνους ¨αναλυτές¨ , γνωρίζουν πολύ καλά την <πανανία και τους συνεργάτες τους. Αλλά τα ίδια δεν έγραφαν για την άρχουσα πολιτική - οικονομική τάξη της Ελλάδας οι εκθέσεις της πρεσβείας των ΗΠΑ την περίοδο 1947-1949 ; Κρατικοδίαιτους απατεώνες που έτρωγαν το σχέδιο Μάρσαλ ( ¨παγωμένες πιστώσεις¨ ) τους αποκαλούσαν - ΑΛΛΑ δεν σταματούσαν να τους υποστηρίζουν ( όπως σήμερα ) , διότι σαν κομπραδόροι ( μεταπράτες ) ήταν και είναι οι καλύτεροι που μπορούσαν να ξεπουλούν την χώρα τους...

    Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ¨εκθέσεις¨ που διαρρέουν σε διάφορα Μ.Μ.Ε και αφορούν τις πληροφορίες (ντοκουμέντα) για παρακολούθηση των τηλεπικοινωνιών του Κ. Καραμανλή και άλλων παραγόντων και θεσμών της Ελληνικής πολιτείας από αμερικανικές υπηρεσίες – στην διάρκεια της προηγούμενης κυβερνητικής περιόδου του ΠΑΣΟΚ-.

    Το timing και οι φορείς των σημερινών αποκαλύψεων με προβληματίζουν , ΑΛΛΑ το κυρίαρχο ζήτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι εάν – πέρα από το σύνηθες αντιπολιτευτικό και ¨αντιαμερικανικό¨ μπλά – μπλά – θα βρεθεί κάποια πολιτική δύναμη να ζητήσει από την κυβέρνηση του ¨πρώην μετανάστη¨ πρωθυπουργού μας να καλέσει στο ¨ελληνικό¨ -ΥΠΕΞ τον Αμερικανό πρέσβη για να ζητήσει εξηγήσεις από την αμερικανική κυβέρνηση , εκφράζοντας παράλληλα την ¨δυσφορία του ελληνικού λαού ¨ για την παραβίαση των κανόνων του διεθνούς δικαίου και των ¨ανθρωπίνων δικαιωμάτων¨ που τόσο πολύ υπηρετούν οι Η.Π.Α. και ο πρώην πολίτης της Γ. Παπανδρέου.

    Θα βρεθεί κάποιος εισαγγελέας έστω ( της περιώνυμης ¨ανεξάρτητης δικαιοσύνης¨ του Κρατιδίου της Ελλάδας ) να προχωρήσει , βάση των καταγγελιών και τις ¨αποχρώσες ενδείξεις¨ , σε ¨αυτεπάγγελτες δικαστικές έρευνες και διώξεις¨ ;

    Για να γίνει αυτή η απαραίτητη ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ ενέργεια δεν χρειάζεται να είναι κανείς ¨αριστερός ή δεξιός¨ . Απαιτείται απλά να μην έχει εκφυλιστεί σαν άνθρωπος και πολιτικό ον ( προσωπικά πιστεύω πως άνθρωπος είναι μόνο το πολιτικό ον ) . Να μην είναι δούλος.

    Όπως γνωρίζουμε όμως από την ιστορία ¨δούλοι δεν μπορούν να απελευθερώσουν σκλάβους¨.

    Με λίγα λόγια ποια είναι η πολιτική συνέπεια , το αποτέλεσμα , όλων αυτών των εξοργιστικών ¨αποκαλύψεων¨ ; Τι έχουν να πουν τα κόμματα της ¨μείζονος και ελάσσονος αντιπολίτευσης ¨ ; Θα καλέσουν , όχι τον ¨Alexis¨ , αλλά τον ¨George¨ με μια Επίκαιρη - προ ημερησίας διατάξεως - Ερώτηση να τοποθετηθεί στη Βουλή ;

    • juliet avatar
      juliet @ ΝΤΑΝΤΟΝ 29/08/2011 15:48:24

      Φίλε,
      για εκείνο το περί εισαγγελέων .
      Μπλαιζ Πασκαλ:
      ''Η δικαιοσύνη είναι αμφισβητήσιμη.Η δύναμη είναι εύκολα αναγνωρίσιμη και αδιαμφισβήτητη.Δεν μπορέσαμε να δώσουμε τη δύναμη στη δικαιοσύνη ,γιατί η δύναμη συγκρούστηκε με τη δικαιοσύνη,λέγοντας πως είναι άδικη και πως δίκαια ήταν αυτή,η δύναμη.Ετσι λοιπόν,μην μπορώντας να καταστήσουμε το δίκαιο ισχυρό,καταστήσαμε το ισχυρό δίκαιο''.

  27. Αξεστος avatar
    Αξεστος 29/08/2011 11:31:01

    ΩΣΤΕ Ο ΠΑΠΑΤΕΤΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ; ΕΜΕΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΟΝ .....ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΗ ΤΟΝ ΘΔΡ ΤΟΝ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ.

  28. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/08/2011 12:31:56

    Ποιος ειπε οτι εκλεισε η Φωνη της Αμερικης.Ζει Ο βασιληας Αλεξανδρος?
    Θα τριζουν τα κοκκαλα της Βλαχου με τον εκπροσωπο τυπου του SD στην Ελλαδα και τα παιχνιδακια του τοσο στην τιβι οσο και στην εφημεριδα της.
    Πρεπει να τοχει τονομα αλλοιως δεν εξηγειται και μπριτς που θα πω ονομα να με τραβολογαει με καμμια μηνυση!!!

  29. stefanos avatar
    stefanos 29/08/2011 12:32:11

    Προσυπογράφω το σχόλιο του Ρωμανου. Ο Μαρκεζίνης τους ξεμπροστιάζει και νομίζω ότι δεν είναι ασύνδετη με το βιβλίο του και η ερώτηση Χαρακόπουλου για τις ΜΚΟ. Μήπως τελικά πάει να γίνει κάτι καλό;Ιδωμεν!

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/08/2011 12:52:03

    Η όλη σαπίλα του παλιού ΚΚΕ Εσ, που κυβερνάει την Ελλάδα. Το πρακτοριλίκι, το χρήμα, η αχαλίνωτη φιλοδοξία, η δήθεν διανόηση, η έπαρση, οι παρέες των κολλητών, η δίψα για εξουσία. Ολα μαζί.
    Α, το ξέχασα, πέθανε το "πολιτικό κεφάλαιο" της Ελλάδας, ο γηραλέος Κύρκος, ο μέντορας όλων αυτών των γυμνοσαλιάγκων.
    Να ζήσουμε να (μην) τον θυμόμαστε και κατά τα έργα του αλληλούια, που έλεγε η γιαγιά μου...

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ ΒΙΣ 29/08/2011 13:20:59

      Το χρήμα, η αχαλίνωτη φιλοδοξία, η δήθεν διανόηση, η έπαρση, οι παρέες των κολλητών, η δίψα για εξουσία.”

      Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του ροζ πολτού της αριστεράς και της προόδου, που κολλάει παντού με όλα τα κόμματα και με όλες τις καταστάσεις, αρκεί να ακουμπάει στην εξουσία και τα οφέλη της. Δυστυχώς αυτή είναι η παρακαταθήκη και η κληρονομιά του Λ. Κύρκου

  31. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 30/08/2011 02:12:34

    Σήμερα γιορτάζει ο Alexis!!!!!!!!
    Δεν μπορώ να αποφύγω τον πειρασμό να του ευχηθώ γράφοντας greeklish. Λέτε να με παρεξηγήσει !;!;
    "Xronia polla dear Alexis, na se xaironte oi amerikanoi kai o Alafouzos!
    Sou esteile euxes h Hillary???"