25/08/2009 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο παραλογισμός του ελληνικού κράτους



Με μόλις 300 εκατομμύρια ευρώ προσπάθησαν να θωρακίσουν τη χώρα απέναντι στις πυρκαγιές οι κυβερνήσεις την τελευταία δεκαετία. Ξόδευαν, όμως, 96,9 δισεκατομμύρια ευρώ σε όπλα, άρματα, αεροπλάνα, πλοία και κάθε είδους οπλικό σύστημα. Μπορεί να γλιτώσαμε τον... πόλεμο, αλλά εισπράξαμε ένα από τα αποτελέσματά του: την καμένη γη.

Από το 1974 μέχρι και σήμερα έχουν γίνει μόνο τέσσερις προμήθειες πυροσβεστικών αεροσκαφών. Είκοσι τέσσερα συνολικά αεροσκάφη αγοράστηκαν έναντι περισσοτέρων των 1.500 αρμάτων, 500 και πλέον μαχητικών αεροσκαφών, αντιστοίχου αριθμού ελικοπτέρων, δεκάδων πλοίων, εκατοντάδων χιλιάδων όπλων και πυρομαχικών, για να μην αναφερθούμε και στα πολιτικά οχήματα για τη μεταφορά των ανώτερων και ανώτατων αξιωματικών και φυσικά της πολιτικής ηγεσίας.

Η πρώτη προμήθεια πυροσβεστικών αεροσκαφών τύπου CL-215 έγινε στο διάστημα του 1974-1979 και ήταν 6 αεροσκάφη. Περίπου δέκα χρόνια μετά, το διάστημα 1986-1990, ακολούθησε η προμήθεια άλλων τεσσάρων του ίδιου τύπου και το 1997 η προμήθεια από τη Γιουγκοσλαβία τεσσάρων μεταχειρισμένων. Το κόστος των 14 αεροσκαφών δεν είναι δυνατόν να υπολογιστεί με σημερινές τιμές, καθώς ο τύπος αυτός του αεροσκάφους δεν υπάρχει πλέον. Αν όμως το υπολογίσουμε, περίπου, με το κόστος της νέας έκδοσης που είναι σαφώς καλύτερο αεροσκάφος, κόστισαν περί τα 200-280 εκατομμύρια ευρώ. Το 1999 γίνεται η ένταξη στην Πολεμική Αεροπορία των πρώτων νέου τύπου πυροσβεστικών αεροσκαφών και η προμήθεια ολοκληρώνεται με την ένταξη και του δέκατου αεροσκάφους τον Μάρτιο του 2004, ας όψονται οι Ολυμπιακοί Αγώνες.

Κάπου εκεί χρονικά, εμφανίζεται μια νέα μέθοδος αντιμετώπισης των πυρκαγιών. Αυτή της ενοικίασης αεροσκαφών και ελικοπτέρων από άλλες χώρες και εταιρείες. Και για μεν τα συγκεκριμένα ελικόπτερα (Ερικσον) δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά, καθώς η εταιρεία δεν τα πουλάει, αλλά για τα αεροσκάφη...

Το κόστος ενός σύγχρονου αεροσκάφους, ίδιου τύπου με αυτά που χρησιμοποιούμε, σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στα χέρια της η Πολεμική Αεροπορία, είναι 20 εκατομμύρια ευρώ, ενώ δεν ξεπερνούν τα 3,5 εκατομμύρια ευρώ τα μικρά πυροσβεστικά, που χρησιμοποιούν σχεδόν όλες οι χώρες στον κόσμο για περιπολίες και άμεση επέμβαση στην πυρκαγιά, όταν αυτή μπορεί να αντιμετωπιστεί με μικρές ποσότητες νερού. Κατ' αναλογία με ένα λιγότερο μαχητικό θα παίρναμε 2,5 πυροσβεστικά και πάει λέγοντας. Αυτό όμως που δεν ξέρουμε είναι αν με την προμήθεια των πυροσβεστικών θα έμεναν ικανοποιημένοι οι... σύμμαχοί μας και αν ο εκάστοτε πρωθυπουργός θα γινόταν δεκτός στις ΗΠΑ με δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα, όπως έγινε με την αγορά των τελευταίων F-16.*

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=75831

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 25/08/2009 14:12:40

    Οι αναλογίες των αριθμών καίνε!

  2. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 25/08/2009 14:42:46

    ποιά "θωράκιση" από τις δύο δίνει μεγαλύτερες μίζες;

  3. ad avatar
    ad 25/08/2009 15:05:58

    Τι γκρινιαζουμε? (χωρα της γκρινιας)... ως λαος τους ιδιους δεν ψηφιζουμε παντα... εχει καποιος την παραμικρη εντυπωση πως θα αλλαξει αυτο?... ε τοτε τι συζητάμε...ή μηπως συζητάμε για να συζηταμε και να γκρινιαζουμε?
    θα ξεχαστεί... μην ανησυχείτε αγαπητοί συμπολίτες...

  4. pizza avatar
    pizza 25/08/2009 16:07:54

    Αν ηθελαν να κανουν τιποτε για τις φωτιες θα το ειχαν κανει χρονια τωρα. Αυτα ειναι για τα ματια του κοσμου. Εδω ακομη δεν εχουν δωσει ολα τα λεφτα στους πυροπληκτους του 2007 που ολος ο κοσμος ετρεξε να δωση. Τωρα ο Μακης στη zougla.gr μας λεει οτι θα δωσουν απο αυτα τα λεφτα στους πυροπληκτους της Αττικης. Ε μα ειναι λεχριτες η δεν ειναι? 200 εκατομυρια ευρω ειναι αυτα. εαν τους ειχαν περισσεψη ας τα χρησημοποιουσαν για να αγορασουν καινουργια αεροπλανα, η πυροσβεστικα οχηματα. Ας ξαναζητησουν λεφτα αλλη φορα. Και μου βγαινουν εχθες ο Χρυσοχοιδης και ο αλλος της ΝΔ στο Mega και μου αλλητρωγονται για το ποσο κακος πρωθυπουργος ειναι ο Κωστακης και πως πρεπει να κανη εκλογες εδω και τωρα. Α συγνωμη ξεχασα, πριν σβησουν οι φωτιες δεν κανουν κριτικη. Αυτοι ειναι οι μεγαλοι ηγετες της χωρας.....Η ευθυνη πεφτη σε ολους μας. Σε εμας που τους βγαζουμε, σε εμας που τους ακουμε, σε εμας που δεν κανουμε τιποτε. Η πυροσβεστικη πρεπει να ανοικη σε καθε δημο και οχι να βασιζεται σε καθε πολιτικο του κρατους. Ετσι καθε δημος θα ειναι υπευθυνος για την δικη του περιοχη. Και κατι αλλο. Ας σταματησουμε ολοι να κανουμε τους εμπειρους πυροσβεστες οταν πιανουν φωτιες. Ολοι οι Ελληνες και οι δημαρχοι τους ξαφνικα εγινα ολοι εμπειροι πυροσβεστες και τα ξερουν ολα. Ας αφησουμε την δουλεια σε αυτους που ειναι εκπαιδευμενοι.

  5. blue nile avatar
    blue nile 25/08/2009 16:19:04

    Οι δαπάνες για την άμυνα είναι λιγότερες από ότι θα έπρεπε.
    Αναλογιστείτε την τότε κατάσταση των ενόπλων δυνάμεων απέναντι στις αντίστοιχες τουρκικές το 1974, με σαφή υπεροπλία υπέρ ημών, και την τωρινή ελλειμματική.
    Οι δαπάνες για την πυρόσβεση έπρεπε να είναι αυξημένες, κανείς δε διαφωνεί αλλά έπρεπε και πρέπει να αναζητηθούν άλλοι πόροι.
    Σκέφτεστε τα εκατομμύρια που έχουν δαπανηθεί για αθλητικές εγκαταστάσεις που δεν χρησιμοποιούνται?
    Ή κάποια συστήματα ασφαλείας των ολυμπιακών αγώνων που δεν λειτούργησαν ποτέ? Ή την σπατάλη για πανάκριβα ιατρικά μηχανήματα που στοιβάχθηκαν σε αποθήκες λόγω έλλειψης εξειδικευμένου προσωπικού ή κατάλληλου χώρου εγκατάστασης τους?
    Εν τέλει δεν μπορούσε η Πυροσβεστική Υπηρεσία να προσλαμβάνει πιο πολλούς αντί άλλης δημόσιας υπηρεσίας που περισσεύουν και ρεμβάζουν.
    Έοειτα ποιος μορεί να παραβλέψει αυτά που γράφει ο Anonymous πιο πάνω ?

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ blue nile 25/08/2009 19:03:28

      Σαφώς για την σημερινή κατάσταση φταίνε και οι πολλές "λάθος επενδύσεις" και τα πολλά και διάφορα φεστιβάλ ευροβιζιόν και μη, και οι πολλοί και διάφοροι παρατρεχάμενοι των εκάστοτε υπουργών πολιτισμού κλπ. που χρηματοδοτούνταν χοντρά για αηδίες...

      Αλλά όχι και ότι χρειαζόμαστε και περισσότερες δαπάνες για άμυνα! Αρκετές "αγορές του αιώνα" κάνανε! Φτάνει!

      Ας μαζέψουνε κάνα φράγκο από το παπαδαριό που έχει και γη και μετρητό όπως φαίνεται.

      • Swell avatar
        Swell @ o Μήτσος 25/08/2009 20:49:51

        Δεν φαίνεται. Κραυγάζει.

  6. Βραχυκέφαλος avatar
    Βραχυκέφαλος 26/08/2009 09:22:43

    Τόν ορισμό τού Αριστοτέλη,Γεννημένοι Δούλοι,ή τού Μπρέχτ ,Υποτακτικοί πού πλαισιώνουν τούς ιστούς,τόν σκεφτήκαμε ποτέ?

  7. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 26/08/2009 11:23:22

    Το καλο ακουστηκε μολις τωρα. Απο τη μια απελευθερωσαν 100 λαθρομεταναστες στο κεντρο της αλεξανδρουπολης διοτι εληξε το τριμηνο κρατησης τους και καμια υπηρεσια δεν εκανε τα δεοντα και απο την αλλη αναγκασανε σε 12 υδροφορα και εθελοντικα οχηματα της βορειας ελλαδας που ειχαν σπευσει για συνδρομη στις πυρκαγιες να πληρωσουν διοδια στην εθνικη οδο αθηνων λαμιας. Ζητων η ελλαδα μας ρε παιδια.
    Α, πεθανε και ο τεντ κενεντι,

  8. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 26/08/2009 11:29:02

    Αν γινει επιστρατευση, τα ρεο θα πληρωνουν διοδια; διοτι οπως ανακοινωσε η εταιρεια δεν απαλασσεται σχεδον κανεις. Μονο οι βουλευταδες λεει.

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/08/2009 20:04:10

    Από ένα site σαν το Antinews θα περίμενα πιο σοβαρή αντιμετώπιση και όχι τις φαιδρές εξισώσεις του τύπου "1 F-16 = 1 νοσοκομείο ή 4 πυροσβεστικά ή... 50.000 τόνοι ψωμιού". Βεβαίως, υπάρχουν πολλοί φίλοι αναγνώστες που λόγω ιδεολογίας τάσσονται ακόμα και υπέρ του αφοπλισμού. Κι εγώ υπέρ της ειρήνης και της καλοπέρασης είμαι, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα, η ζωή και η ιστορία υπαγορεύουν άλλα.

    Το να βάλεις θωρακισμένη πόρτα στο σπίτι σου κοστίζει 2-3 μισθούς, όπως και η εγκατάσταση συναγερμού, η τοποθέτηση ανθεκτικών κουφωμάτων ή η περίφραξη του οικοπέδου. Πόσα δέντρα θα φυτεύατε αντί να αγοράσετε τέτοια συστήματα ασφαλείας;

    Η αλήθεια είναι ότι, όπως πολύ σωστά έγραψε παραπάνω κάποιος φίλος, οι δαπάνες για την άμυνα είναι σημαντικά χαμηλότερες από ό,τι υπαγορεύουν οι ανάγκες της χώρας (οι οποίες προκύπτουν βάσει επιστημονικής ανάλυσης και όχι του τι θέλει ή εύχεται ο καθένας). Και δυστυχώς τα αμυντικά συστήματα πάσης φύσεως έχουν χρόνο ζωής (με τις αναβαθμίσεις) 30-40 χρόνια και όχι 30-40 αιώνες, συνεπώς οι δαπάνες αυτές είναι επαναλαμβανόμενες. Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά, μπορεί να ψάξει και να μάθει τι ισχύει, αντί να εικοτολογεί προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.