#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 12:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πανικός του ΠΑΣΟΚ και ο Ραγκούσης που την είδε ...Κουτσόγιωργας



Πανικόβλητη η κυβέρνηση (πιο πολύ τώρα μετά την ανεκδιήγητη διακαναλική) επιχειρεί σήμερα να …”ρίξει το γάντι στη ΝΔ για το θέμα των πρόωρων εκλογών”, όπως μας πληροφορεί το συγκρότημα Ψυχάρη. Εξαπολύοντας επίθεση με τους …γαλατάδες, πρωϊ πρωϊ, διά του κ. Ραγκούση από το Megaλο Γραφείου Τύπου.

Μιλώντας λοιπόν σήμερα το πρωί στο Mega, ο υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης τόνισε ότι «η ΝΔ παίζει πολιτικό παιχνίδι, την ώρα που η Ελλάδα είναι σε πόλεμο» και ότι «ο ελληνικός λαός θα πρέπει να γνωρίζει όλη την αλήθεια. Έτσι όπως έχει τοποθετηθεί η αντιπολίτευση σε σχέση με την αντιμνημονιακή ψήφο, εάν το αποτέλεσμα των εκλογών δώσει τη δυνατότητα στον κ. Σαμαρά να πει ότι ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση δεν έχουν τη νομιμοποίηση, τότε η χώρα θα μπει σε αστάθεια και αδιέξοδα δεν υπάρχουν, θα αποφασίσει ο λαός… Εάν η αντιπολίτευση ισχυριστεί ότι η κυβέρνηση καταψηφίστηκε για την πολιτική της, τότε «θα αναγκαστούμε να ρωτήσουμε τον ελληνικό λαό εάν καλώς κάνουμε και πολεμάμε για την επιβίωση ή εάν καλώς κάνει ο κ. Σαμαράς και πολεμάει το μηχανισμό στήριξης της χώρας».

Ο κ. Ραγκούσης κάλεσε μάλιστα τον κ. Σαμαρά να κάνει διακαναλική και να εξηγήσει τις θέσεις του. «Πήρε την απόφαση να μην κάνει διακαναλική. Ο κ. Σαμαράς έχει υποχρέωση να κάνει διακαναλική συνέντευξη και να μιλήσει στον ελληνικό λαό, να τους πει τι σημαίνει όταν λέει ότι πρέπει να καταψηφίσουν αυτή την προσπάθεια διάσωσης της χώρας. Εμείς του λέμε ναι. Ο κ. Σαμαράς έχει υποχρέωση, έχει καθήκον, έχει αναστατώσει τη χώρα, όχι τώρα τις τελευταίες μέρες, εδώ και μήνες και δεν το κάνει για πρώτη φορά, το κάνει για δεύτερη φορά ιστορικά. Την πρώτη φορά το έκανε το ’92 και έχει ηθική, πολιτική και εθνική υποχρέωση ενώπιον του ελληνικού λαού σε διακαναλική συνέντευξη να πει τις απόψεις του», ανέφερε ο κ. Ραγκούσης

Φυσικά ο πρώην  δήμαρχος Πάρου έχει κάθε δικαίωμα να υπερασπιστεί την γραμμή του πρωθυπουργού του, ειδικά αφού ο τελευταίος τον ανέσυρε από την περιφέρεια της πολιτικής σκηνής και τον έκανε κεντρικό πρόσωπο. Δεν μπορεί όμως με το έτσι θέλω να επιδίδεται σε προσωπικές επιθέσεις εναντίον του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολιτεύσεω, την ώρα μάλιστα που ο Α. Σαμαράς βρίσκεται στο εξωτερικό για να βοηθήσει την χώρα στη σύνοδο του ΕΛΚ.  Καλό θα ήταν λοιπόν να τον επαναφέρει ο πρωθυπουργός στην τάξη, πριν κάνει χειρότερη ζημιά στο ΠΑΣΟΚ, επειδή οι μνήμες του "κουτσογιωργισμού" είναι ακόμα νωπές

Επειδή μόνο πανικό δείχνει με αυτά που λέει.  Ο Σαμαράς δεν θα ζητήσει εθνικές εκλογές (ακόμα). Πρώτον, επειδή “δεν είναι Παπανδρέου”. Και δεύτερον επειδή και η κυρία Κουτσή Μαρία αντιλαμβάνεται ότι αυτήν την στιγμή αυτή κάθε κουβέντα για βουλευτικές εκλογές είναι αποπροσανατολιστική και διευκολύνει μόνο το ΠΑΣΟΚ συσπειρώνοντας τους απογοητευμένους οπαδούς του.

Ο Σαμαράς θα αφήσει τον Παπανδρέου να ξεροψήνεται και να αποσταθεροποιείται μόνος του, μέχρι τότε που δεν θα έχει απομείνει τίποτα και θα έχει δημιουργηθεί ένα πανίσχυρο λαϊκό κίνημα ικανό όχι μόνο για την απομάκρυνση του Παπανδρέου από την πολιτική σκηνή, αλλά κυρίως για την δημιουργία μιας νέας Ελλάδας και μιας νέας Μεταπολίτευσης.

Απάντηση ΝΔ

Ο Γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Ανδρέας Λυκουρέντζος, απαντώντας στα όσα είπε, σήμερα σε συνέντευξή του στον τηλεοπτικό σταθμό «Mega», ο υπουργός Εσωτερικών κ. Γ. Ραγκούσης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Τον υπουργό Εσωτερικών ή τον έχουν πανικοβάλει οι αντιδράσεις της κοινωνίας, μετά τη συνέντευξη του Πρωθυπουργού, ή τον έχει συνεπάρει η εξουσία, την οποία του έδωσε ο κ. Παπανδρέου.

Προφανώς, ο πολιτικός πολιτισμός, η δημοκρατική αγωγή είναι αρετές άγνωστες στους υπουργούς του ΠΑΣΟΚ.

Ο κ. Παπανδρέου είναι υπεύθυνος γι’ αυτές τις συμπεριφορές, οι οποίες καθιερώνουν πρότυπα αυταρχισμού και αλαζονείας στη δημόσια ζωή της χώρας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS avatar
    TASSOS 27/10/2010 12:28:04

    Μόνοι τους πρέπει να βουλιάξουν. Το διακύβευμα βέβαια είναι πόσο μεγάλη θα είναι η ζημιά που θα έχουν επιφέρει στην χώρα.Και κάτι άλλο. Σαφώς το Μνημόνιο είναι η μόνη λύση . Όχι όμως για την Ελλάδα αλλά για αυτούς που δεν θέλουν ποτέ να σταθούμε στα πόδια μας (ας είναι καλά οι """Άγιες""" οικογένειες- και όχι μόνο η αυτονόητη).

  2. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 27/10/2010 12:29:59

    Δλδ, κατά τον Ραγκούση, εάν η Κυβέρνηση καταψηφισθεί στις εκλογές για ποιο λόγο θα καταψηφισθεί αν όχι για την πολιτική της;; Επειδή δεν μαγειρεύει ωραία ο Γιωργάκης; Τί σημαίνει "αν ισχυρισθεί ο Σαμαράς"; Τι θα ισχυρισθεί ο Σαμαράς δλδ;; Κι ο κάθε Σαμαρας;;
    Ε, λοιπον όχι αγαπητε φάκτορα!! ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ, ΑΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ!! Πού ακούστηκε να φοβόμαστε σε μια δημοκρατική χώρα την κήρυξη εκλογών εφόσον παρατηρείται προφανής δυσαρμονία μεταξύ Βουλής και εκλογικού Σώματος!

  3. Factorx avatar
    Factorx 27/10/2010 12:42:36

    Γραφει σήμερα το ΒΗΜΑ: "Κορυφαία στελέχη της Ν.Δ. σε κατ ιδίαν συνοµιλίες τους παραδέχονται ότι ανεξαρτήτως εάν θα ωφελήσει ή θα βλάψει τον Γιώργο Παπανδρέου η στρατηγική να ρίξει στο τραπέζι το χαρτί των εκλογών, ένα είναι σίγουρο: αποκαλύπτεται η αδυναµία της Ν.Δ. να αναµετρηθεί σε αυτήν τη φάση κατά µέτωπο µε το κυβερνών κόµµα..."

    Επειδή εγώ δεν ξερω τέτοια στελεχη (αν ειναι "στελέχη" και αν είναι ¨κορυφαία") μπορούμε να μάθουμε τα ονόματά τους;

    • zervas avatar
      zervas @ Factorx 27/10/2010 12:54:37

      ο Αρουλης και ο Βαγγελας ειναι σιγουρα μεσα σ΄αυτους....μπορουμε να φανταστουμε κιαλλους...

      • Marsouta Evangelia avatar
        Marsouta Evangelia @ zervas 27/10/2010 16:05:45

        Μεγάλη φαντασία έχεις αδερφέ μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • NWO avatar
      NWO @ Factorx 27/10/2010 12:55:38

      Είναι όπως η συνάντηση Ερντογάν-ΚΚ που δεν έγινε ποτέ, αλλά ΤΟ ΒΗΜΑ είχε ρεπορτάζ..πόσο δάνειο πήρε ο ΔΟΛ από τον Σάλλα;

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ NWO 27/10/2010 17:51:04

        Η αξιοπιστία του φύλλου είναι από καιρό ανύπαρκτη. Έχει δε καταλάβει σταθερά την τρίτη θέση στην κυκλοφορία των καθημερινών πρωινών, με την Καθημερινή στην πρώτη και τον Ριζοσπάστη στη δεύτερη.

    • anarcholiberal avatar
      anarcholiberal @ Factorx 27/10/2010 12:56:20

      Ας πληρώσουν πρώτα τους ργαζομενους στο travelplan οι ΔΟΛ(οπλοκοι) και μετά να μιλάνε για στελέχη και κατ ιδιαν συζητήσεις!! Ρε ουστ, βρωμόσκυλα!!

    • Minnie avatar
      Minnie @ Factorx 27/10/2010 13:18:39

      Οπου "κορυφαια στελεχη", διαβαζε "κλητηρες και παιδια για ολες τις δουλειες".

      Οπου "εγκυρη πηγη", διαβαζε "το καθαριστηριο που παει τα κουστουμια του ο κυριος Ταδε".

      Οπου "ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες", διαβαζε "αυτο μας ηρθε να σας πουμε σημερα γιατι ετσι γουσταρουμε και μας καλυπτει το δημοσιογραφικο απορρητο".

      Αλλη ερωτηση?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 27/10/2010 14:21:43

      Το ΒΗΜΑ επίσης Φάκτορα είχε αποκλειστικό ρεπορτάζ και άρθρο για μιά συνάντηση Ερτογαν - Καραμανλή, που δεν έγινε ποτέ.
      Έτσι βρήκε και τα κορυφαία στελέχη.

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ Factorx 27/10/2010 17:50:47

      Γιατί τσιμπάς Φάκτορα;
      Ένα από τα κλασσικά επικοινωνιακά κόλπα που εφάρμοζαν πάντα όλοι αυτοί οι ψευτογκαιμπελίσκοι ήταν "η αμηχανία της ΝΔ"...
      Σε αμηχανία βρίσκεται τώρα η ΝΔ λέγανε σήμερα ΤΑ ΝΕΑ!!! Κι αυτό γιατί θα έπρεπε ο Σαμαράς να ζητήσει αμέσως εκλογές... Δεν παίζω με τους θεσμούς λέει ο Αντώνης (υπεύθυνη θέση) ένα χρόνο μετά τις εθνικές εκλογές! Δηλαδή η υπευθυνότητα και ο σεβασμός στους θεσμούς εξισώνεται με τη δειλία ή την απώλεια μαγκιάς!!!
      Για φαντάσου... η χώρα χρεωκοπεί και οι Πασόκοι επιλέγουν την ποδοσφαιροποίηση της πολιτικής!!!

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 27/10/2010 12:54:17

    Ο μεγαλύτερος φελλός των Κυκλάδων ο πολύς κύριος Ραγκούσης ο Παριανός που έφτασε μέχρι Υπουργός χάρη στις φιλίες και τα κονέ του. Το απόλυτο κενό.

    • zackii avatar
      zackii @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 27/10/2010 13:03:18

      Eπειδή φιλοξενούσε το παιδί τα καλοκαίρια

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ zackii 27/10/2010 13:28:09

        και εφτιαχνε ωραία σάντουιτς ,μην ξεχνάμε

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ zackii 27/10/2010 14:47:27

        Φρόντισε και για κάτι μικρορυθμισούλες ως δήμαρχος...

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 27/10/2010 19:19:02

      Υπάρχει κι ο Πουσσαίος -άλλο παιδί κουμπί- ο οποίος κι αυτός μπήκε στην κυβέρνηση, ως δήμαρχος Ιου.
      Ισως κι εγώ ως κυκλαδίτισσα να έχω κάποια τύχη με τον Σαμαρά;

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/10/2010 12:55:30

    Για ποιο "μηχανισμό στήριξης" της χώρας μιλάει ο κ. Pαγκoυσης.
    This was last year.
    Δεν άκουσε τη διακαναλική;
    Ο πρωθυπουργός του εισήγαγε από το παράθυρο την έννοια του Επαχθούς Χρέους, μιλώντας για Επαχθείς Όρους του Μνημονίου, χωρίς να έχει προκληθεί σε αυτό από ερώτηση.
    Δεν ξέρουμε αν αυτό έγινε άθελά του πάνω στην κουβέντα, ή ηθελημένα, ώστε να ανοίξει ένα παράθυρο και να εμφανιστεί και ως “μνημονιομάχος” κατά του Επαχθούς Χρέους.

  6. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 27/10/2010 13:31:57

    Η άποψη μου είναι ότι πράγματι υπάρχει μια αντίφαση στην μέχρι τώρα θέση της ΝΔ και αυτήν ακριβώς επιχειρούν να αναδείξουν για να σωθούν.

    Οταν δηλώνεις και έτσι είναι , ότι η κυβέρνηση ακολουθεί καταστροφική πολιτική για τον τόπο και την κοινωνία, αν είσαι κόμμα εξουσίας τότε ταυτόχρονα την διεκδικείς. Αν δεν το κάνεις υποβιβάζεσαι σε κόμμα διαμαρτυρίας.
    Ο Αντώνης πρέπει άμεσα να σηκώσει το γάντι.
    Να αναδείξει οτί και έχει και μπορεί να υλοποιήσει την δική του πρόταση εξόδου.
    Στην Δημοκρατία οι εκλόγες δεν μπορεί να είναι απειλή.
    Το πραγματικό πρόβλημα της Ελλαδας δεν είναι οικονομικό .
    Είναι κυβερνητικό.
    Πιστέυω οτι ο ελληνικός λαός το έχει πλέον καταλάβει και περιμένει.

  7. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 13:35:21

    Πριν από λίγη ώρα έξω από περίπτερο είχε μαζευτεί κόσμος και διάβαζε το πρωτοσέλιδο των Νέων.
    Το τί βρισίδι έτρωγε το GAP δεν περιγράφεται.

  8. zackii avatar
    zackii 27/10/2010 13:46:20

    Ότι και να κάνουν μνημόνια - ξεμνημόνια, με 150% του ΑΕΠ χρέος είμαστε πρακτικά χρεωκοπημένοι.Απλά οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προσπαθούν να διαχειριστούν την επόμενη μέρα - γιά το ΓΑΠ δεν το συζητώ είναι τελειωμένος - αφήνοντας τη βόμβα να σκάσει σε άλλα χέρια ώστε την άλλη μέρα να μπορούν να πουν ότι αν δεν είχαμε φύγει και είχε ακολουθηθεί η πολιυική μας δεν θα είχαμε φτάσει στη χρεωκοπία.
    Ούτως η άλλως αυτό ήταν το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου, από τη στιγμή που:
    Ο Ανδρέας Παπανδρέου, εκπαίδευσε ένα λαό στη γνωστή λογική του δώρου και του Τσοβόλα δώστα όλα. Επίσης από τη στιγμή που έδιωξε όλες τις σοβαρές Ελληνικές και ξένες επενδύσεις από την Ελλάδα παραδίδοντας τα πάντα στους γνωστούς μουσάτους πρασινοτσολιάδες συνδικαλιστές που κατάφεραν να διώξουν πχ.NISSAN & OPEL από Βόλο, PIRRELI από Πάτρα κλπ. Επίσης κατάφερε να διαρρήξει τον κοινωνικό ιστό της χώρας, να καταστήσει το παράνομο νόμιμο - εφόσον το ζητά ο λαός - και να καταστήσει επίσης σε ύψιστη λειτουργία της Δημοκρατίας το κατέβασμα των διακοπτών της ΔΕΗ από το γνωστό συνδικαλιστή και μετέπειτα Υπουργό εξ Ευβοίας ορμώμενο.
    Η χαριστική βολή όμως ήρθε από τον κο Σημίτη ο οποίος:
    Έβαλε την Ελλάδα στην ΟΝΕ -εγώ δεν θα πω με ψεύτικα στοιχεία εσκεμμένα,αλλά τα στοιχεία σίγουρα δεν απεικόνιζαν την πραγματικότητα τη στιγμή που αυτά τα στοιχεία αναφέρονταν σε εντελώς πρόσκαιρη ανάπτυξη -λόγω Ολυμπιακών κυρίως έργων τα οποία σύντομα θα τελείωναν.
    Είναι σαν κάποιος συμβασιούχος με σύμβαση δύο χρόνων να παίρνει στεγαστικό 200.000 ευρώ γιά 20 χρόνια. Τα δύο πρώτα χρόνια το πληρώνει. Μετά???
    Δεύτερον έβαλε μιά χώρα με μισθούς Ουγκάντας - σε σχέση με τους Ευρωπαικούς - στην ΟΝΕ. Και μάλιστα χωρίς κανένα νομοθετικό πλαίσιο που να απαγόρευε τις ανεξέλεγκτες αυξήσεις των αγσθών με αποτέλεσμα την επόμενη της εισαγωγής του νέου νομίσματος όλες οι τιμές να τριπλασιαστούν και οι - ήδη Ουγκαντέζικοι μισθοί - να υποτριπλασιαστούν.
    Τι διέξοδο είχαν οι πολίτες? Να δανειστούν. Και αυτό έκαναν.
    Σήμερα αυτά όλα πέρασαν στην πραγματική οικονομία...και εδώ είμαστε
    Θα μπορούσα να αναφέρω και πολλά άλλα που έχω γράψει σε πολλά σχόλια όπως
    γιά την φυγή πολλών επιχειρήσεων σε άλλες χώρες με βραχυπρόθεσμα οφέλη αλλά καταστροφή μακροπρόθεσμα γιά τους επιχειρηματίες, αλλά δεν το κάνω γιά την οικονομία του χώρου, αλλά και γιατί οι τακτικοί αναγνώστες τα έχουν ήδη διαβάσει...και στο τέλος τέλος φανταστείτε κάτι και σεις..

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 27/10/2010 14:01:53

    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι πατριώτης ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ. Θα τους αφήσει να ξεροψήνονται στο ζουμί της ανυπαρξίας, μετριότητας και φαρσοκωμωδίας τους. Αυτοσχεδιάζουν πολύ επικίνδυνα για την Ελλάδα μας. Αξίζουν το πρώτο χαστούκι την 7η Νοεμβρίου.

  10. george_T avatar
    george_T 27/10/2010 14:51:40

    Νομίζω ότι η ΝΔ κατάφερε να αλλάξει την ατζέντα των εκλογών με την πολιτική εναντίον του μνημονίου και το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται σε μεγάλο αδιέξοδο. Πρέπει όμως να γίνει ξεκάθαρος ο στόχος της ΝΔ. Τι ζητάει με την αντιμνημονιακή ψήφο? Ζητάει αλλαγή πολιτικής, ζητάει εφαρμογή των δικών της πολιτικών θέσεων σχετικά με το μίγμα της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης. Μάλιστα μπορεί να ισχυριστεί ότι ήδη το έχει καταφέρει εν μέρει. Και τούτο γιατί το ΠΑΣΟΚ ήδη δεσμεύτηκε (έστω και στα ψέμματα) ότι δεν θα πειράξει περισσότερο τους μισθούς και τις συντάξεις. Είπε ότι επιθυμεί αλλαγή των όρων του μνημονίου. Άρα έστω και η απειλή της αντιμνημονιακής ψήφου είχε ορισμένα αποτελέσματα. Αν υπερψηφισθούν οι αντιμνημονιακοί υποψήφιοι τότε το ΠΑΣΟΚ θα αναγκαστεί να ακούσει τον λαό.

    Κατά τη δική μου δε άποψη ορθά δεν αναφέρει για πρόωρες εκλογές η ΝΔ. Θα μπορούσε να γίνει περισσότερο θεσμικό κόμμα και να πει ότι κανονικά εκλογές πρέπει να γίνονται κάθε τετραετία και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις να γίνονται νωρίτερα (π.χ. οριακή πλειοψηφία στη βουλή, προεδρικές εκλογές κλπ). Θα πρέπει δε να πει ότι και το 1998 που η ΝΔ κατέκτησε μεγάλο αριθμό νομαρχιών και δήμων κλειδιά (νομαρχία Αττικής, Δήμοι Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Πειραιά κλπ) η τότε κυβέρνηση δεν έκανε άμεσα εθνικές εκλογές.

    Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει να πει ότι αν το ΠΑΣΟΚ εγκαταλείψει την εξουσία, η ΝΔ είναι έτοιμη να καλύψει το κενό.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ george_T 27/10/2010 15:40:27

      Το ΠΑΣΟΚ και τα φιλικά του ΜΜΕ προσπαθούν τις τελευταίες μέρες να μας κάνουν να ξεχάσουμε το μνημόνιο. Έριξαν το δόλωμα των πρόωρων εκλογών (που δεν τις επιτρέπει η τρόικα με τίποτα!!!) και όποιος τσιμπήσει. Η ΝΔ και ο Σαμαράς ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ Να ξαναφέρουν στο προσκήνιο το θέμα του μνημονίου και των σκληρών μέτρων που θα έρθουν μετά τις 15 Νοέμβρη αν δεν ξεματιστεί το ΠΑΣΟΚ. Το να μιλάμε για πρόωρες και άλλες ανοησίες συνιστά βοήθεια στο ΠΑΣΟΚ του GAP.

  11. Greco avatar
    Greco 27/10/2010 14:52:31

    ωραιος εκβιασμος αλα ραγκουση

    τι να μας πει ο ανθρωπος που δηλωνει "παιδι του αντρεα παπανδρεου" και που σε λιγο θα χωσει ολο του το σοι στη κυβερνηση?

    η επιστροφη του λαικιστικου πασοκ

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 27/10/2010 15:38:06

    "Ο πανικός του ΠΑΣΟΚ και ο Ραγκούσης που την είδε …Κουτσόγιωργας"!!!!!!

    Μπορείτε να εξηγήσετε την σύνταξη; Τι είδε ο Σαραγούσης; τον πανικο ή την "αλήθεια"; Δεν σας καταλαβαίνω.

  13. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/10/2010 15:42:53

    Κατά την γνώμη μου είναι φανερό ότι μέσω του αποτελέσματος των δημοτικών εκλογών ο ΓΑΠ επιδιώκει να πάρει εμμέσως ψήφο εμπιστοσύνης από τον ελληνικό λαό προκειμένου να εφαρμοστεί λίαν συντόμως το μνημόνιο Νο2.
    Από εκεί προκύπτει και η προσπάθεια εκβιασμού λίγο πριν την ώρα της κάλπης, να παρουσιάσει το μνημόνιο και την επιτήρηση σαν μονόδρομο και απόλυτη αναγκαιότητα για την σωτηρία της χώρας.
    Απομένει να δούμε τις αντιδράσεις του κυβερνώντος κόμματος και της αντιπολίτευσης μετά το δεδομένο μαύρισμα που θα πέσει σε λίγες κυριακές.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Κάποιος 27/10/2010 17:45:32

      ….και όποιοι δεν ψηφίσουν τους υποψηφίους τού ΓΑΠ επιδιώκουν την «αποσταθεροποίηση» της χώρας, ενδεχομένως δε να είναι και επικίνδυνοι και για το (ποιο;;;;;;;) πολίτευμα;

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 27/10/2010 15:46:23

    Κοιτάξτε το βλέμμα Ραγκούση στη φωτό. Μιλάμε το απόλυτο χάος. Πρέπει να είναι πιο ακατοίκητο και από τον GAP αλλά και από τον υιό Μπους.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 27/10/2010 15:59:33

      Πέφτεις τρομερά έξω. Το μεγαλύτερο ταλέντο αυτού του ανθρώπου είναι να το παίζει "αθώος ειλικρινής καλών προθέσεων", ήτοι αγαθός/αγαθιάρης.

      Σε πουλαει και σ'αγοράζει τριάντα φορές μέχρι να του πεις "καλημέρα"...

  15. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 27/10/2010 17:46:10

    Ο Ραγκούσης είχε την ιδέα του εκβιασμού. Το λέει ξεκάθαρα το ρεπορτάζ του ΠΑΣΟΚ.

    http://www.youtube.com/watch?v=No6HAywFhvw

  16. δημητρης avatar
    δημητρης 27/10/2010 17:51:46

    Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; ΜΗΠΩΣ Η Ν. ΔΟΥΛΑ; ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΤΩΧΕΥΣΩΜΕΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩΜΕ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ ΟΛΙΓΟΝ;
    ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΩΝΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ δημητρης 27/10/2010 18:13:06

      Πρέπει να το ζητήσει ο Σαμαράς?
      Το GAP σκέφτηκε τα περί εκλογών και αν το θέλει πραγματικά μπορεί να παραιτηθεί. Πεδίο δόξης λαμπρόν ελεύθερο.
      Ας παραιτηθεί αν τολμάει.
      Σημασία έχει να μαυριστούν οι υποψήφιοι προερχόμενοι από το ΠΑΣΟΚ που είναι εκλεκτοί του ΔΝΤ.

  17. anonymos avatar
    anonymos 27/10/2010 20:12:10

    Το παπαγαλακι της Ιπποκράτους Κάτια μακρή σε διατεταγμένη υπηρεσία μας απειλει με εκλογές. Ιδού η Ρόδος. Και να μην ξεχνάει ο εσμός των δημοσιογραφών ότι τους αναμένει η κοινωνική λογοδοσία.