#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πήχυς είναι πλέον πολύ ψηλά για τη ΝΔ



Σαφές προβάδισμα της Νέας Δημοκρατίας με 4% και επτακομματική Βουλή προκύπτει από δημοσκόπηση της PUBLIC ISSUE που δημοσιεύεται στην Καθημερινή. Σύμφωνα με την έρευνα η Νέα Δημοκρατία συγκεντρώνει 32% και από 129 ως 140 έδρες ενώ το ΠΑΣΟΚ 28% και από 67 ως 81 έδρες. Το ΚΚΕ παίρνει 10,5% και από 25 ως 30 έδρες, ο ΣΥΡΙΖΑ 8% και από 20 ως 28 έδρες, ο ΛΑΟΣ 8% και από 18 ως 24 έδρες, οι Οικολόγοι 4% και από 8-13 έδρες , η Δημοκρατική Αριστερά 3% και από 8 ως 11 έδρες ενώ η Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη συγκεντρώνει 1,5% και δεν εξασφαλίζει είσοδο στη Βουλή.

Στην παράσταση νίκης η Νέα Δημοκρατία συγκεντρώνει 45% και το ΠΑΣΟΚ μόλις 17% ενώ στο ερώτημα ποια κυβέρνηση είναι καλύτερη για τον τόπο , το 14% απαντά η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, το 11% η κυβέρνηση της ΝΔ ενώ το 70% «καμία από τις δύο». Τέλος, κατά των πρόωρων εκλογών εμφανίζεται το 59% ενώ υπέρ το 31%.

Ακόμα μία δημοσκόπηση αποτυπώνει σημαντικό προβάδισμα για τη ΝΔ. Η διαφορά έχει παγιωθεί περί το 4 με 5 τοις εκατό. Ο δρόμος προς την αυτοδυναμία  δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα, αλλά σε μεγάλο βαθμό πλέον εξαρτάται από τις πολιτικές και τις προτάσεις που θα επιλέξει, η αξιωματική αντιπολίτευση. Η εικόνα είναι πλήρως αντεστραμμένη σε σχέση με τις Περιφερειακές του προηγούμενου Νοεμβρίου, αλλά τώρα πρέπει να πείσει τους πολίτες ότι έχει το «μείγμα» που θα υποβοηθήσουν τη χώρα να βγει από την κρίση.

Το εκλογικό σώμα έχει πεισθεί ότι ο Αντώνης Σαμαράς είναι ο επόμενος Πρωθυπουργός. Απομένει να αποκτήσει και προσλαμβάνουσες από το κυβερνητικό πρόγραμμα της ΝΔ, για  να κρίνει και τη δυνατότητα εφαρμογής τους. Ο πήχυς είναι ήδη πολύ ψηλά για τη ΝΔ. Η αυτοδυναμία θα κριθεί από την «κυβερνησιμότητα» που θα επιδείξει: σταθερότητα θέσεων, ομόνοια και πειθαρχία εσωκομματική και πριν και πάνω από όλα σχέδιο για τη χώρα.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daffy avatar
    daffy 11/09/2011 09:10:26

    Ακομα μια δημοσκοπηση αποτυπωνει οτι η ΝΔ θα πεσει πιο ΧΑΜΗΛΑ απο το ποσοστο που πηρε στις προηγουμενες Βουλευτικες εκλογες.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ daffy 11/09/2011 09:17:27

      Είσαι βαθιά νυχτωμένος!!!!
      Βγες μια βόλτα στην αγορά να ακούσεις τον κόσμο και θα ξυπνήσεις................

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ daffy 11/09/2011 12:02:26

      Σωστά και το ΠΑΣΟΚ ακόμα πιο χαμηλά! Να δούμε μετά τις εκλογές τι θα λέμε πάλι.

    • tpe avatar
      tpe @ daffy 11/09/2011 17:07:46

      Με ποσοστό συσπείρωσης 65%;;;; Πλάκα κάνεις έτσι;
      Αν καθίσεις και διαβάσεις προσεκτικά τις δημοσκοπήσεις, θα δεις πως είναι "στημένες". Άκου τώρα:
      11% πιστεύουν πως καλύτερη κυβέρνηση η ΝΔ. Κι όπως, της δίνουν 30%...
      55% λέει δεν θέλει πρόωρες εκλογές. Μα έτσι, δεν λες πως είσαι απογοητευμένος από την εικόνα της κυβέρνησης...
      Επειδή δεν τα πάω καλά με τη στατιστική, δε σημαίνει πως είναι ζώο και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ tpe 11/09/2011 17:28:46

        Σωστές οι διαπιστώσεις! το 59% δε θέλει εκλογές και σ' αυτό βασίζεται και η κυβέρνηση και συνεχίζει να σφίγγει τη θηλιά, θεωρώντας ότι είμαστε μαζοχιστές..

  2. nik avatar
    nik 11/09/2011 09:20:04

    Στη δημοσκοπηση της MRB για τη real news, αλλα και σαυτην εδω, τα ποσοστα των πολιτων που θελουν αυτοδυναμη κυβερνηση ΝΔ EINAI 7/% και 11% αντιστοιχα .Δεν σας λεει τιποτα αυτο?

    • tpe avatar
      tpe @ nik 11/09/2011 17:09:14

      Ναι. Πως αν τα πιστεύεις δεν σκέφτεσαι...
      Δηλαδή, ο άλλος θα δώσει την ψήφο του στη ΝΔ για να μην έχει αυτοδυναμία; Και γιατί να μην ψηφίσω κυνηγούς;

  3. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/09/2011 09:42:40

    Αυτό το σκέφτηκες μόνος σου ή κάπου το άκουσες;

  4. fiogkos avatar
    fiogkos 11/09/2011 09:43:24

    "νώ στο ερώτημα ποια κυβέρνηση είναι καλύτερη για τον τόπο , το 14% απαντά η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, το 11% η κυβέρνηση της ΝΔ" θληβερό, ποιους πάνε και ρωτάνε αναρωτιέμαι.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ fiogkos 11/09/2011 12:00:53

      Έλεος με τα ορθογραφικά το "θλιβερό" με ιώτα!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Γιώργος 11/09/2011 12:06:16

        Δεν πειράζει αυτό, σε στιγμές κρίσης η ενότητα και ο πατριωτισμός δεν κρίνονται από την ορθογραφία..

    • Prometheus avatar
      Prometheus @ fiogkos 11/09/2011 16:53:31

      ενώ στο ερώτημα ποια κυβέρνηση είναι καλύτερη για τον τόπο , το 14% απαντά η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, το 11% η κυβέρνηση της ΝΔ ενώ το 70% «καμία από τις δύο»


      νομίζω το δεύτερο σκέλος έχει πιο σημαντική πληροφορία ... κανένας από τους 2 ... Ξυπνάτε επιτέλους ... η παθητική στάση μπορεί να βόλευε στην αρχή για να ''συμμαζέψει'' ο Αντόνιο τα εσωτερικά, τώρα όμως είναι μπούμερανγκ και επιστρέφει γρήγορα... και εδώ που τα λέμε και τα εσωτερικά δε λύθηκαν... προ εβδομάδος φρόντισε ο Αντόνιο να στείλει την μπάλα στη κερκίδα για να αποφασίσει ο κόσμος και για τα εσωτερικά... αν ο κόσμος ήθελε να τα λύνει όλα μόνος του δε θα θα υπήρχε και ανάγκη ύπαρξης κανενός ηγέτη ... 1+1 = ? για να σας δω ...

  5. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 11/09/2011 10:05:08

    O κόσμος περιμένει ΠΟΛΛΑ από τον Αντώνη.
    Ο Αντώνης πρέπει να ζητήσει ΕΝΑ από τον κόσμο: Αλλαγή νοοτροπίας.

    Το σύνθημα τού Αντώνη πρέπει, σχηματικά, να συνοψίζεται ως εξής:

    "Σκότωσε τον Πασόκο που κρύβεις μέσα σου..."

  6. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 11/09/2011 10:06:38

    Η Νεα Δημοκρατια εχει πολυ δρομο να διανυσει μεχρι να αποκτησει ισχυρη αυτοδυναμια. Το 4%που προηγειται αντιπροσωπευει την υψηλοτερη συσπειρωση της αφ ενος και την αποσυσπειρωση του Πασοκ αφ ετερου το οποιο διατηρει μεγαλες εφεδρειες στα αριστερα του. Το εκλογικο σωμα ειναι δυσπιστο και χειραγωγειται απο τα μεσα μαζικης εξαπατησης τα οποια ολα ειναι εχθρικα προς την Ν.Δ.Απο τον Ιουνιο ΜΕΧΡΙ σημερα δεν υφιστανται σησμαντικα δημοσκοπικα ωφελη για τη ΝΔ μονον αρνητικα για το Πασοκ, το οποιο ειναι επταψυχο οπως ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο Η αυξηση ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ αποτελει προσωρινη δυσαρεσκεια του homo Pasokus και οχι μετακινηση του. Η ελληνικη κοινωνια ειναι δηλητηριασμενη απο ΠασοκοΚΚΕσυνασπιστιλα σε μη αντιμετωπισιμο βαθμο εδω και δεκαετιες .Τιποτε δεν αλλαζει αυτη τη κατασταση. Καλημερα.

    • tpe avatar
      tpe @ αν.βορινος 11/09/2011 17:13:01

      Συγνώμη, αλλά εγώ δεν θέλω τους Πασόκους να ψηφίσουν ΝΔ. Θέλω να πάνε σπίτια τους γιατί δυστυχώς, κάνουν κατάχρηση ενός δικαιώματος. Μερικές φορές σκέφτομαι, πως κακώς ψηφίζουν όλοι. Θα έπρεπε να περνάνε IQ τεστ κι αν είναι πάνω από ένα νούμερο, τότε να τους επιτρέπετε το ψηφίζειν.

      • καινός avatar
        καινός @ tpe 11/09/2011 20:56:41

        Δεν είναι θέμα ευφυίας, είναι θέμα τριβής.

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 11/09/2011 10:13:32

    Λίγο ή πολύ όλα τα κόμματα μετά το 74 παραμύθιαζαν τους πολίτες.

    Απόδειξη ότι όλοι μιλούσαν για ισχυρή και θωρακισμένη οικονομία όταν είχαμε τα χάλια που βλέπουμε.

    Η κοινωνία δεν ήθελε αλήθειες ήθελε επιδόματα διορισμούς εξυπηρέτηση μικρών και μεγάλων συμφερόντων και όχι μέτρα για το κτίσιμο ενός σωστού κράτους.

    Ολα αυτά μας έφεραν ως εδώ. Τώρα όλοι έχουν καταλάβει ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα και χρειάζονται θυσίες.


    Νομίζω ότι ο Σαμαράς πρέπει να πει αλήθειες.

    Για παράδειγμα χρειάζεται εξυγίανση του δημοσίου και δημιουργία ενός αποτελεσματικού κράτους.

    Για να γίνει αυτό πρέπει να πάνε οι ικανοί στις κατάλληλες θέσεις αλλιώς καήκαμε.

    Επίσης είναι γνωστό ποιοι κάνουν φοροδιαφυγή αλλά δεν συλαμβάνονται.

    Η διαφθορά σε εφορίες και τελωνεία έχει φτάσει στα ύψη και πρέπει να γίνει κάτι δραστικό για να σπάσουν οι μαφίες που λυμαίνονται αυτές τις υπηρεσίες.

    Επίσης πρέπει να μιλήσει για τα νέα παιδιά.

    Είμαστε η μοναδική κοινωνία που είναι τόσο άφιλη απέναντι στους νέους ανθρώπους.

    Μπορεί να πάμε μπροστά όταν όλες οι πόρτες είναι κλειστές για ανθρώπους με ιδιαίτερα αξιόλογα προσόντα.

    Επίσης ο Σαμαράς πρέπει να πει μια μεγάλη αλήθεια.

    Οπως είναι η ΝΔ δεν μπορεί να στηριχθεί σε αυτή η ανναγένηση της πατρίδας.

    Πρέπει να ζητήσει στήριξη από ανθρώπους με ικανότητες αποδεδειγμένα επαγγελματικές επιτυχίες και αρχές να πλαισιώσουν την προσπαθειά του.

    Η μούχλα των κομμάτων μόνο προβληματα δημιουργεί.

    • όνομα avatar
      όνομα @ Aris. A 11/09/2011 10:48:06

      like!!!

    • Liberty avatar
      Liberty @ Aris. A 11/09/2011 11:50:07

      Exeis apolito dikio agapite Ari.
      Etsi akrivws einai.
      Me tis prwtes 5-6 grammes sou periegrapses olo to provlima: "i koinwnia den ithele alithies alla epidomata kai diorismous"
      Auti i koinwnia exei alaxei arage? Auto anarwtiemai egw, giati an den exei alaxei oxi o Samaras oute o Theos o idios den mas swnei

  8. Ariadne avatar
    Ariadne 11/09/2011 10:14:07

    " Εγκρίνω και επαυξάνω" που λέμε, για την παράγραφο 3 σχετικά ,με την άρση παντός είδους ασυλίας , με την παραδειγματική τιμωρία των "ληστών" του χρήματος του λαού και βεβαίως ΤΗΝ ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ. Και βέβαια κάτι νεοκλασικά στην Ακρόπολη, κάτι βίλες στην Μύκονο, κ.λ.π.

  9. Tem avatar
    Tem 11/09/2011 10:41:39

    Η κατάρευση του πολιτικού συστήματος με τη σημερινή του μορφή είναι η μοναδική ελπίδα για την Ελλάδα.

  10. δημης avatar
    δημης 11/09/2011 11:02:03

    ΚΑΛΑ ΟΛΑ ....ΑΥΤΟ ΤΟ...17% ...ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟ 81 ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΞΕΧΑΣΕΙ;;;;;;;

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/09/2011 11:06:27

    Ας πάρουμε πρώτα τα νούμερα.Κατά τη προσωπική μου γνώμη,η ψήφος των πολιτών,ως προς τη Νέα Δημοκρατία,έχει σημεία,προς το παρόν,χαλαρότητας.Δεν είμαστε σε προεκλογική περίοδο.Ας φανταστεί κάποιος πόσο μπορεί ν'ανέβει,όταν προκηρυχθούν εκλογές,και πόσο θ'αυξηθεί η δυναμική της.Επίσης,κομβικό σημείο θεωρώ τη παρουσία Σαμαρά στη ΔΕΘ το επόμενο σαβκο.Οι πολίτες θα περιμένουν μ'εξαιρετικό ενδιαφέρον τις επίσημες ανακοινώσεις του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας.Και ας μην ξεχνούμε πως θα γίνουν και οι αναπόφευκτες συγκρίσεις με τη χθεσινή ομιλία Παπανδρέου που ήταν θλιβερή,ανατριχιαστική και προκλητική.Ο τίτλος του κεντρικού άρθρου είναι πετυχημένος.Ο πήχης είναι,πλέον,ΠΟΛΥ ψηλά...Και κάτι τελευταίο.Οι μέρες που διανύουμε είναι κρίσιμες.Η χώρα βιώνει ένα πολιτικό ΔΡΑΜΑ.Αφενός οι Έλληνες ΠΛΗΤΤΟΝΤΑΙ ΒΙΑΙΑ από τα ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΑ μέτρα της πασοκικής κυβέρνησης αφετέρου στην εξουσία βρίσκεται το κόμμα που ΟΔΗΓΗΣΕ τη χώρα στη σημερινή ΟΙΚΤΡΗ και ΦΡΙΚΤΗ κατάσταση.Η Νέα Δημοκρατία καλείται,μέσα σ'αυτές τις ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ εκρηκτικές συνθήκες,να παρουσιάσει μια οικονομική και κοινωνική πλατφόρμα που θα καλύπτει ΟΛΑ τα θέματα.Η πατρίδα και οι πολίτες της ΔΙΨΟΥΝ γι'ανάκαμψη,πρόοδο,ελπίδα...όλα αυτά με το πασοκισμό έχουν ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ....Στη θέση τους βρίσκονται η φτώχεια,η δυστυχία,η παρακμή....

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/09/2011 11:12:08

    Δεν κάνει εντύπωση η δημοσκοπική διαπίστωση, ότι στο ερώτημα ''ποια είναι καλύτερη κυβέρνηση'' , η ΝΔ βρίσκεται πολύ χαμηλά;

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ΕΥΑ 11/09/2011 11:53:17

      Σωστό το ερώτημά σου.Εξάλλου,ποιος είπε πως όλα είνα ρόδινα και εύκολα;Όλοι γνωρίζουμε πως η παράταξη χρειάζεται μεγάλη ανανέωση με παρουσία καινούργιων,άφθαρτων και αδοκίμαστων ανθρώπων.Αυτό το νούμερο που αναφέρεις,κάτι δείχνει.Και σίγουρα ο Σαμαράς το γνωρίζει.Από κει και πέρα,η παράταξη έχει δρόμο να διανύσει.Το φετινό φθινόπωρο είναι πολύ κρίσιμο.Οψόμεθα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Komis Montechristo 11/09/2011 15:14:20

        Δηλαδή το ότι η ΝΔ αυτή τη στιγμή προηγείται, οφείλεται στον Πρόεδρο και σε ελαχίστους ακόμα...
        Αλλά μου φαίνεται και υπερβολικό, το σημερινό σχήμα της ΝΔ να βρίσκεται πιο χαμηλά από το Πασόκ σε ότι αφορά στο ποια είναι η καλύτερη για τη χώρα...ή θέλουν συναινέσεις και συγκυβερνήσεις οι εταιρίες δημοσκοπήσεων...

        • Komis Montechristo avatar
          Komis Montechristo @ ΕΥΑ 11/09/2011 21:12:16

          Οι δυο πρώτες σειρές,που έγραψες,είναι η πραγματικότητα.

  13. alakran avatar
    alakran 11/09/2011 11:34:54

    Σιγά μην πάρει 7% το ΛΑΟΣ, 4% οι οικολόγοι και 3% η ΔΗΜ.ΑΡ.
    Και το 1,5% της Ντόρας φουσκωμένο το βλέπω.
    Δηλαδή τί θέλουν να μας πουν? Ότι τα "Συριζοειδή" Οικολόγοι και ΔΗΜ.ΑΡ. μαζί με τον Σύριζα θα πιάσουν σε εκλογές το 15%???????
    Σκοπός της δημοσκόπησης είναι να αποθαρρυνθούν οι δεξιοί με τη λογική τού "όλοι ίδιοι είναι", να μην πάνε να ψηφίσουν και να ξαναβγεί το ΠΑΣΟΚ.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ alakran 11/09/2011 11:38:05

      Δυστυχώς ο Κουβέλης ( κατά τη γνώμη μου Αβραμόπουλος της αριστεράς) δεν είναι καταγεγραμμένος ως Συριζοειδής. αλλά ως ο καλός μπάτσος του κακού ΠΑΣΟΚ. και ( τόσο ζώα είμαστε που )πιάνει

    • φωνη avatar
      φωνη @ alakran 11/09/2011 11:52:17

      alakran
      Θυμάσαι στην εσωκομματική εκλογή όταν αποφασίστηκε να πάει στη βάση μερικά παπαγαλάκια που λέγανε δε θα πάει κανείς να ψηφίσει, ούτε 5.000 δε θα πάνε κλπ;

      Τι έγινε όμως; Πήγαν 800.000 άνθρωποι.
      Και να σκεφτούμε ότι χάρη στους ανθρώπους που ψήφισαν τον Σαμαρά τώρα υπάρχει μια εναλλακτική για τη χώρα. Αν ήταν η Ντόρα θα είχαμε καταδικαστεί.

      Δεν πρόκειται να το βάλουμε κάτω όσο πόλεμο και να κάνουν. Θα τον βγάλουμε Πρωθυπουργό. Για μένα η σωτηρία της χώρας ξεκίνησε έστω και ενστικτοδώς από την εκλογή του Σαμαρά στην αρχηγία του κόμματος και θα ολοκληρωθεί πάλι όταν μιλήσουμε. Εμείς την ξεκινήσαμε και εμείς θα την ολοκληρώσουμε.

      Φυσικά και προσπαθούν να μας αποθαρρύνουν, αλλά επιμονή μέχρι τέλους. Τα ΜΜΕ πιέζουν και τον Σαμαρά, για να τον αναγκάσουν να μπει σε διαπραγματεύσεις μαζί τους, να αρχίσουν να του ζητάνε και να τον εμποδίζουν να ασκήσει καθαρή πολιτική. Ας τους να πιέζουν
      Εμείς θα βγάλουμε Πρωθυπουργό που θα είναι σε σύγκρουση με την αλητεία των ΜΜΕ, και αυτοί θα ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν.

  14. Grigoris avatar
    Grigoris 11/09/2011 11:46:32

    Ελπιζω να τα καταφερει η ΝΔ!

  15. George avatar
    George 11/09/2011 11:52:34

    as kanoun oti theloun autoi o antwnis tha ginei o epomenos prothipourgos kai se 5 xronia tha deite tin diafora stin ellada me tin platforma pou tha mas parousiasei. o Gap apo ton fovo tou kai apo autin tin astinomokratoumeni eikona tis thessalonikis exei liga psomia pia teleiwse alla akoma den to exei xwnepsei alla enas prothipourgos pou ton misi sxedon olos o ellinismos kai thelei na ton lintsarei den tha kratisei gia polli.

  16. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 11/09/2011 12:17:00

    Όχι. Η Ν.Δ. θα το πω για μια ακόμη φορά και ας γίνομαι κουραστικός είναι αυτή την στιγμή 10% μπροστά. Απλά οι πληρωμένες δημοσκοπήσεις λένε για 4-5 μονάδες για ευνόητους λόγους. Κάτι δηλαδή σαν τις δημοσκοπήσεις τις εσωκομματικές μεταξύ Σαμαρά και κόρης που έλεγαν για ντέρμπι και ο Σαμαράς ήταν 20 μονάδες μπροστά. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα , δεν θέλουν στην εξουσία μόνη την Ν.Δ. ΓΙΑΤΊ ΕΔΏ ΠΟΥ ΈΦΤΑΣΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ
    ΠΡΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΜΕΡΙΑ , ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΣΠΥΡΟΣ 11/09/2011 18:39:02

      Σωστός.

      Ο καθένας ό,τι θέλει λέει και ισχυρίζεται. Δεν είναι θέσφατο.
      Χτες ο Μητσοτάκης έλεγε ότι το κόμμα της Αγαρμπης Κόρης του
      θα θριαμβεύσει. Τί να πείς.
      Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι

  17. nik avatar
    nik 11/09/2011 12:48:52

    Aς φανουμε ψυχραιμοι ( οποιος μπορει)
    Η Δημοσκοπηση της public issue βρισκει τη χωρα στο ΝΑΔΙΡ. Συγκεκριμενα
    .Ελλειμα ( προς το παρον ) μεγαλυτερο αποτο περυσινο.
    . Βιαια εισπρακτικα μετρο που "φιλοδοξουν" να φερουν το ελειμμα στο 7,5% μεσα σε τρεις μηνες
    .Ενιαιο μισθολογιο που τσακιζει μισθους.Η " τριπλα " της "προσωπικης διαφορας" δεν περασε απο την τροικα.
    Ανακολουθιες και αδιεξοδες διαπραγματευσεις. Ο Βενιζελος νομιζε οτι θα γινει ο " μαγκας " που θα επαναδιαπραγματευτει στοχους. Πηρε τον " πουλο"
    .Χαρατσια σε ολλους. Οτι κινηται φορολογηται.
    .Υποδειξεις για νεα μετρα υψους δυο δις μεσα στο 2011.
    .Κοντρα με ολλους. taxi ΔΥ ,μεταφορες , ΔΕΚΟ, Πανεπιστημια , σχολεια , γιατροι ,οι παντες
    . 700.000μ χιλιαδες ανεργοι
    Και ομως . απο τις δημοσκοπησεις δεν διαφαινεται ( δεξια η αριστερη ))προταση εξουσιας . Ο Λαος ( φρονιμως ποιων) μας δουλευει ολλους "ψιλο γαζι " Εξηγω.τι λενε οι δημοσκοπησεις
    . Δεν γουσταρω την κυβερνηση, ομως δεν θελω εκλογες.
    . κυβερνηση ΠΑΣΟΚ η ΝΔ εινα το ιδιο
    . αυτοδυναμη κυβερνηση ΝΔ , απο 7 εως 12%
    Ερωτω λοιπον . Γιατι προσδοκατε " ολικη επαναφορα' . Που θεμελιωνεται αυτη η εκτιμηση
    Ερωτω. Μηπως ηρθε η ωρα να γινει αυτο που ο λαος υποδυκνυει?

  18. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/09/2011 12:57:41

    Από ηλεκτρονική έκδοση τού "Βήματος" σήμερα:
    Η τρόικα προσανατολίζεται στο να μην εγκρίνει την έκτη δόση παρά μόνο μετά την εφαρμογή (ή την παροχή διακομματικής πολιτικής δέσμευσης για την εφαρμογή) των μέτρων απολύσεων και δραστικής περικοπής αποδοχών των υπαλλήλων του δημοσίου τομέα. Καθώς η ψήφιση και η εφαρμογή των παραπάνω μέτρων θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί εντός του Σεπτεμβρίου, η κυβέρνηση, η οποία γνωρίζει ότι το Δημόσιο διαθέτει κεφάλαια που με δυσκολία επαρκούν ως τις πρώτες ημέρες του Οκτωβρίου, ενδέχεται να βρεθεί πιο κοντά από ποτέ στην εφιαλτική απόφαση της προσωρινής αναστολής της καταβολής μισθών και συντάξεων.
    Σύμφωνα με ασφαλείς πηγές, η τρόικα εκτιμά ότι διαθέτει μια μοναδική ευκαιρία να επιβάλει μέχρι κεραίας την εφαρμογή των συμφωνηθέντων, καθώς η αναστολή της καταβολής της έκτης δόσης δεν θα αποσταθεροποιήσει τις αγορές, δεν θα θεωρηθεί «πιστωτικό γεγονός» και δεν θα καταδικάσει την Ελλάδα σε πτώχευση, αφού ως τον Δεκέμβριο δεν υπάρχει λήξη παλαιότερου δανείου της χώρας που θα πρέπει να καλυφθεί. Τα 8 δισ. ευρώ, αν δεν δοθούν εγκαίρως ή αν καταβληθούν τμηματικά, θα επηρεάσουν μόνο την εσωτερική οικονομία αναγκάζοντας το κράτος να αναστείλει την καταβολή των υποχρεώσεών του προσφέροντας σε μισθωτούς και συνταξιούχους, αντί για τις αποδοχές τους, έγγραφες βεβαιώσεις ότι αυτές θα καταβληθούν στο... εγγύς μέλλον, ακολουθώντας το πρότυπο της Καλιφόρνιας, όταν προ ετών εξαναγκάστηκε σε στάση πληρωμών.

    Από ηλεκτρονική έκδοση τού "Έθνους" σήμερα:
    Κρατικός υπάλληλος και μετατάξεις προσωπικού: με τη θεσμοθέτηση της έννοιας του "κρατικού υπαλλήλου", που θα εισαχθεί με το νέο Μισθολόγιο - Βαθμολόγιο του Δημοσίου, θα σπάσει ο δεσμός των υπαλλήλων με τα υπουργεία στα οποία εργάζονται και θα θεωρούνται υπάλληλοι του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Με αυτόν τον τρόπο, και σε συνδυασμό με την εξίσωση των αμοιβών υπαλλήλων ίδιας προϋπηρεσίας και ίδιων προσόντων, θα αυξηθεί η κινητικότητα μεταξύ των υπουργείων.

    Προσθέστε καί τό εθνικό φορολογικό σύστημα, πού θά βγάλει στόν αέρα γιά μεταρρύθμιση ο Βενιζέλος καί θά καλάβετε πώς θά κινηθεί τό πολιτικό σκηνικό τούς επόμενους δύο μήνες.

    Τό ΠΑΣΟΚ θά βγεί μπροστά μέ τίς άνωθι αναφερόμενες επιλογές καί θά θέσει τό δίλημμα τής συναίνεσης μέ τήν ΝΔ στά κάτωθι ή άν αποτύχει θά οδηγηθεί η χώρα σέ εκλογές μέ διακύβευμα:
    1. Ή παίρνουμε τά μέτρα γιά τόν περιορισμό τού δημοσίου, παίρνουμε τήν δόση καί πληρώνουμε μισθούς καί συντάξεις τού δημοσίου ή πάμε σέ στάση πληρωμών
    μισθών καί συντάξεων τού δημοσίου (καί όχι μόνο).
    2. Καλλικράτης στό δημόσιο μέ τήν εισαγωγή τού θεσμού τού κρατικού υπαλλήλου.
    3. Εθνικό φορολογικό σύστημα. Μείωση συντελεστών ΦΠΑ καί μείωση συντελεστών φορολόγησης επιχειρήσεων.
    4. Επιχειρησιακές συμβάσεις γιά καλλίτερο επενδυτικό κλίμα
    5. Ανακοίνωση προγράμματος μαμούθ τής ΕΕ γιά στήριξη τής επιχειρηματικότητας.

    Είμαι περίεργος πώς θά αντιδράσει ο Σαμαράς.
    Άν μασήσει τά λόγια του καί επαναλάβει τό "δέν δίνω συναίνεση στήν λάθος συνταγή" κινδυνεύει μέ διάσπαση έμμεση ή άμεση τού κόμματός του καί σέ μιά πιθανή άμεση εκλογική αναμέτρηση νά μήν πάρει αυτοδυναμία ή καί οριακά νά βγεί δεύτερο κόμμα (εξαρτάται από τήν δυναμική τής αποστασίας). Άν συναινέσει επιλεκτικά κινδυνεύει νά χαρακτηρισθεί ώς λαϊκιστής ή καραμπίνας. Άν συναινέσει μπορεί νά είναι ο επόμενος "υπό επιτροπεία" πρωθυπουργός.
    Αλλά άν έχει νά προτείνει εφικτή πολιτική γιά τό ξεπέρασμα τής κρίσης νά τό κάνει ευθαρσώς καί κατανοητά. Χωρίς λογικές υπερβάσεις.

    • aris. A avatar
      aris. A @ Ιαπετός 11/09/2011 14:35:18

      Ιαπετός

      Το Πασόκ προσπάθησε να κερδίσει χρόνο και να επαναφέρει την κωμωδία περί συναίνεσης.

      Συναίνεση της ΝΔ για μέτρα στο δημόσιο για ποιο λόγο κατά 70% Πασοκοκρατείται.

      Οι ξένοι τους την είχαν και μας την είχαν στημένοι με αποτέλεσμα να περιμένουν μια δόση που δεν θα πληρώσουμε ομόλογα για να τρομάξουν την κοινή γνώμη.

      Εδώ που φτάσανε τα πράγματα ο Σαμαράς δεν μπορεί να κάνει και πολλά.

      Εαν μιλήσει για ανατροπή των συμφωνηθέντων ανοιχτά θα μιλήσουν οι Ευρωπαίοι για πτώχευση σε τέτοια περίπτωση κανείς δεν πρόκειται να τον ακολυθήσει.

      Δεν έχει άλλη λύση παρά να αφήσει τον Παπανδρέου μόνο του.

      Το μεγάλο λάθος του ΓΑΠ είναι ότι δεν παραιτήθηκε τον Ιούνιο τώρα θα το τραβήξει μόνος του.

      Προσπαθούν να δραματοποιήσουν την κατάσταση αλλά είναι πολύ στριμωγμένοι και αυτοί και όλοι μας.

      Η λύση συρίκνωσης του Δημόσιου Τομέα είναι μονόδρομος.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ aris. A 11/09/2011 16:58:04

        Αυτό θα σημάνει όμως κι άλλη, κι άλλη, κι άλλη ύφεση και ακόμη μεγαλύτερη μείωση της οικονομικής δραστηριότητας, άρα και της ικανότητας της οικονομίας να παράγει φόρους.

        Αυτό που λες μπορεί να γίνει μόνον σε συνθήκες οικονομικής ανάπτυξης και όχι σε συνθήκες οικονομικής τρομοκρατίας που θα ρίξουν το κλίμα ακόμη παρακάτω.

        Δεν έχει τελειωμό η επίθεση στο εισόδημα των Ελλήνων. Λόγω της - καλώς ή κακώς, δεν έχει σημασία - τεράστιας σημασίας του Δημοσίου στην οικονομία, η μείωση του Δημόσιου τομέα ΑΥΤΗ τη στιγμή, θα συμπαρασύρει και τον ιδιωτικό προς τα κάτω.

        Μπορεί να συμφωνεί αυτό με τις απόψεις της ΝΔ της δεκαετίας του 1980 (που αντιπαρατίθονταν σε ΕΚΕΙΝΟ το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα), όμως σήμερα οι απόψεις αυτές είναι σχεδόν ιδεοληψίες. Αν ακολουθηθούν εκείνες οι απόψεις, πολύ απλά σήμερα θα καταστραφούν (κι άλλο...) τα πάντα. Εντελώς αυτή τη φορά. Σήμερα, ακόμη, κάτι σώζεται.

        Εκτός αν ο στόχος μας είναι αυτός (να καταστραφούν όλα). Αν όμως η ΝΔ συναινέσει σε αυτό, τότε θα τα έχει καταστρέψει μαζί με το ΠΑΣΟΚ και θα θεωρηθεί συνένοχη. Αυτομάτως. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

  19. peter13 avatar
    peter13 11/09/2011 13:01:28

    ΛΑ(γ)ΟΣ 8%.......πραγματικα πρεπει να ντρεπονται, να δω το βραδυ των εκλογων πως θα ερμηνευουν το 2.5% , γιατι εκει βρισκεται τωρα!!

    • tpe avatar
      tpe @ peter13 11/09/2011 17:23:18

      Πως το πετάς έτσι αυτό; Έχεις δημοσκόπηση που δεν μπορείς να δημοσιεύσεις και το λες; Αν ναι, ΚΑΚΩΣ το λες....

  20. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 11/09/2011 13:40:17

    ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ; Γιατί δεν βλέπει λύση από πουθενά!!!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Χρήστος Δημάρης 12/09/2011 10:16:58

      Είναι απλό, γιαττί δεν βλέπει λύση από το υφιστάμενο σύστημα και βλέπει όλους εμάς να φοβόμαστε να μιλήσουμε για κάτι άλλο εκτός από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ!!!

  21. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 11/09/2011 13:43:19

    Ο Σαμαράς πρέπει να σταματήσει πια να κρύβεται. Να ζητήσει επιτακτικά εκλογές και να μην περιμένει να γίνουν πιο ευνοϊκές οι συγκυρίες για αυτόν.
    Αλλιώς ο κόσμος θα στραφεί αλλού.
    Αν δεν μπορείς αγαπητέ Αντώνη κάνε στη άκρη να φανεί κανένας άλλος.

  22. Νικος avatar
    Νικος 11/09/2011 14:00:10

    Το γενικο συμπερασμα ειναι απο αυτη την δημοσκοπηση ειναι οτι ο λαος θεωρει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ το ιδιο συνυπευθυνους για την χρεωκοπια μας.

  23. perastikos avatar
    perastikos 11/09/2011 14:30:20

    καλά υπάρχουν ανθρωποι που ψηφίζουν ακόμα ΠΑΣΟΚ και άλλοι που δίνουν 8% στο ΛΑΟΣ? Σύμφωνα με την Public Issue, τον Ιούλιο η Ν.Δ. ηταν μπροστά κατά 6 μοναδες και τωρα ειναι μόνο 4? Στην παρασταση νικης τον Ιουλιο η διαφορά ηταν 27 μοναδες υπερ της Ν.Δ. και τωρα ειναι το ιδιο? Γελοίες δημοσκοπήσεις για τους γνωστούς λόγους και σκοπιμότητες του Αλαφουζεικου και για γελοίους αναγνώστε/ακροατές, κλπ. Τελικά ειμαστε πολυ μαλακας λαος που καθομαστε και τους διαβαζουμε και τους ακούμε και επιχειρηματολογούμε επλανω σε αυτά που μας σερβίρουν αντι να τους εχουμε γιαουρτωσει ή αυγοστείλει κάθε μερα που περνάμε απ' εξω...

  24. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/09/2011 15:55:41

    "Απομένει να αποκτήσει και προσλαμβάνουσες από το κυβερνητικό πρόγραμμα της ΝΔ, για να κρίνει και τη δυνατότητα εφαρμογής τους."

    Τὰ πρόσωπα. Τὰ πρόσωπα! Ὅλοι αὐτὸ ἀκοῦμε στὶς συζητήσεις μὲ τὸν κόσμο, εἶναι γνωστὸ αὐτό. Μιὰ κίνηση πρέπει νὰ κάνει ὁ Σαμαρᾶς, νὰ στελεχώσει τὸ κόμμα μὲ σοβαροὺς ἀνθρώπους πετυχημένους στὸν τομέα τους- ἀνθρώπους ποὺ ἔχουν πετύχει στὴν κοινωνία. Ἡ παρουσία τους καὶ μόνο θὰ ἔπειθε. Ὅσο καλὸ κι ἂν εἶναι τὸ Ζάππειο ΙΙ ἢ ΧΧΙΙΙ, ὁ κόσμος δυσπιστεῖ γιὰ τὰ χιλιάδες πρόσωπα ποὺ θὰ κληθοῦν νὰ τὸ φέρουν εἰς πέρας- ἐνῷ διερωτᾶται, πῶς οἱ ἄνθρωποι ποὺ μασουλᾶνε δεκαετίες τώρα θὰ ἀλλάξουνε συνήθειες. Ἐπαναλαμβάνω: νὰ στελεχώσει τὸ κόμμα μὲ σοβαροὺς ἀνθρώπους πετυχημένους στὸν τομέα τους- ἀνθρώπους ποὺ ἔχουν πετύχει στὴν κοινωνία. Ὄχι ἐν ἐνεργείᾳ κομματανθρώπους, ὄχι ἐν προετοιμασίᾳ ὑποψηφίους κομματανθρώπους, ὄχι ἀνεπάγγελτους καριερίστες τῆς πολιτικῆς. Ἐπιφανεῖς πολίτες.

    • tpe avatar
      tpe @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/09/2011 17:27:11

      +1,000,000,000,000,000

      Φτάνουν τα μηδενικά ή να βάλω κι άλλα;

      Αλλά για πείτε μου, ειλικρινά, εσείς έχετε πρόσβαση στον ΑΣ, ΤΙ ΛΕΕΙ γιαυτό; Κε Ροδινέ; Δεν μπορεί κάτι θα ξέρετε...

  25. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/09/2011 16:59:55

    Το συμπέρασμα είναι ένα: δημοσκοπική κόπωση για τη ΝΔ. Επαναπαύθηκαν όλοι στις δάφνες του προβαδίσματος και νόμισαν ότι θα γίνουν έτσι αυτόματα κυβέρνηση.

    Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή.

  26. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/09/2011 19:00:08

    Τα σημερινά και προσωρινά διεθνή αφεντικά της Ελλάδας, θα "κινήσουν ουρανό και γη", για να κατευθύνουν τις πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις της χώρας μας προς την κατεύθυνση όπου εξυπηρετούνται τα διεθνή αφεντικά.
    Οι βαθιές και ριζικές και πραγματικές αλλαγές, μέσα στην Ελλάδα, θα γίνουν μόνο όταν συμβούν διεθνώς κοσμοϊστορικά γεγονότα.

  27. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/09/2011 20:23:06

    Υπάρχει στ' αλήθεια ένας, έστω ένας, που να μην πιστεύει ότι τα γκάλοπς είναι στημένα και κατά παραγγελίαν? Τα ΜΜΕ τρέμουν την αυτοδυναμία της ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά και δουλεύουν με κάθε τρόπο στο να μην την πετύχει. Ποιόν από σας, συνσχολιαστές, πήραν τηλέφωνο οι δημοσκόποι? Πήραν τηλέφωνο έστω σε 2-3 από εσάς? Εγώ πιστεύω πως δεν πήραν σε κανένα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΙΩΝΑΣ 11/09/2011 20:25:21

      Πάντα απορούσα πως γίνεται και με τηλεφωνούν για δημοσκοπήσεις επί παντός επιστητου, για δάνεια, κινητά κλπ. Αλλά ποτέ για πολιτική δημοσκόπηση.
      Μα ποτέ!

  28. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 12/09/2011 13:02:27

    Το έχω ξαναγράψει: οι δημοσιευόμενες πολιτικές δημοσκοπήσεις εξυπηρετούν τα συμφέροντα και τις στοχεύσεις όσων τις παρήγγειλαν. Δημοσιεύονται για να κατευθύνουν και όχι για να αποτυπώσουν τις στάσεςι της στιγμής. Οσες παραγγέλλονται και διενεργούνται για τη διαπίστωση του πραγματικού "κλίματος", δεν δημοσιεύονται (συνήθως).

  29. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/09/2011 15:40:10

    Το επαναλαμβάνω, αν και γίνομαι κουραστικός, "προφήτης" δυσάρεστων και δυσβάστακτος σε πολλούς.

    Οι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ αλλαγές στην Ελλάδα, θα γίνουν ΜΟΝΟ (ναι, ΜΟΝΟ) όταν συμβούν κοσμοϊστορικά γεγονότα σε διεθνές επίπεδο.