#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 09:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν ισχύει δυστυχώς στην πολιτική

Νίκος Παπανδρέου: Ο Γιώργος μου είχε πει ότι δεν ήθελε να γίνει πρωθυπουργός

[caption id="attachment_112733" align="alignnone" width="600" caption="(από το ΕΘΝΟΣ)"][/caption]

Μέρες επιλεκτικής μνήμης στο ΠΑΣΟΚ: ο Νίκος Παπανδρέου θυμάται όταν ο Γιώργος του είχε εξομολογηθεί πως  δεν ήθελε να γίνει πρωθυπουργός. Αυτές οι ανεκπλήρωτες υποσχέσεις έχουν φάει τη χώρα. Οι νόμου του Δαρβίνου περί «φυσικής επιλογής» δεν εφαρμόζονται δυστυχώς στην πολιτική.

Στα γραπτά του, ο Νίκος Παπανδρέου περιγράφει τη ζωή του πατέρα του να κυριαρχείται από συγκρούσεις και πάθη αλλά πάνω απ΄όλα από την μοναδική ικανότητα να πιάνει το σφυγμό του ελληνικού λαού.

Ο Γιώργος δεν θα μπορούσε να είναι πιο διαφορετικός. Με έναν χαρακτήρα που είναι πιο συνεσταλμένος και χωρίς την εκρηκτική φιλοδοξία του πατέρα του: "Μου είχε πει πολλές φορές ότι δεν ήθελε να γίνει πρωθυπουργός", λέει ο Νίκος.

"Ο Γιώργος αναζητεί τη συναίνεση εκεί που ο πατέρας του θα γύρευε συγκρούσεις. Αν θέλουμε να το δούμε ψυχαναλυτικά, παιδιά που τους έλειψε ο πατέρας τους θέλουν να είναι αρεστά, και το να θες να είσαι αρεστός, σημαίνει ότι δεν θέλεις συγκρούσεις. Και αν δεν θέλεις συγκρούσεις, δεν μπορείς να δίνεις διαταγές".

Ωστόσο, λέει ο Νίκος, ο αδερφός του μπορεί να κάνει αυτά που η Ελλάδα χρειάζεται.

(Απόσπασμα από δημοσίευμα στους New York Times)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 15/07/2011 09:35:01

    Εμείς τι φταίμε;Γιατί αυτή η χώρα βασανίζεται 70 τόσα χρόνια από τα βίτσια και τα καπρίτσια 3 οικογενειών;Παλληκάρια, αν βαριέστε,δεν γουστάρετε,δεν μπορείτε, βρέστε μια δουλειά όπως όλος ο κόσμος κι αφήστε άλλους να κυβερνήσουν.Μπας και πάρουμε ανάσα δηλαδή (χλωμό το βλέπω...)

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 15/07/2011 09:50:04

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΩΡΓΑΚΗ: Και τώρα άμα θες Γιωργάκη μπορείς να φύγεις. Τι ζωή είναι αυτή Γιωργάκη; Πρωθυπουργός με το ζόρι; Και δεν μου λες: Αφού το πρωθυπουργιλίκι δεν είναι το όνειρο σου ποιό είναι το ανεκπλήρωτο όνειρο σου; Τί ήθελες να γίνεις Γιωργάκη; Και ποιός δεν σε άφησε να γίνεις αυτό που ήθελες; Η μητέρα σου;

  3. manos avatar
    manos 15/07/2011 09:59:09

    Δυστυχώς ο Δαρβίνος δεν είχε υπ'οψιν του την οικογένεια Παπανδρέου.
    Μέγα λάθος. Στις θετικές επιστήμες πρέπει κανείς να λαμβάνει όλες τις παραμέτρους υπ'οψιν, ώστε να μην καταρεύσει η θεωρία.
    Φρίκη...

    • tpe avatar
      tpe @ manos 15/07/2011 15:38:23

      Είναι το... αντιπαράδειγμα!

  4. Koutalianos avatar
    Koutalianos 15/07/2011 10:27:30

    για ποιό λόγο να εκφράζει το οτι "δεν θέλει να γίνει πρωθυπουργός"????

    του το είχαν τάξει?
    του το είχαν επιβέλει?

    καταλαβαίνετε τι συμβαίνει???
    Μόνο οι πολίτες πιστεύουμε οτι εμείς ψηφίζουμε.
    Αυτοί απλά τα κανονίζουν εν αγνοία μας.
    γκέγκε Έλλην???

  5. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 15/07/2011 10:54:39

    Κανε αδελφο να δεις χαϊρι.
    Τι γινεται ρε παιδια,η μανα του τον λεει πιντι,ο ενας αδελφος κανει τα διεθνη κονε,οαλλος τον αδειαζει για το τι δεν ηθελε και εγινε και εμεις οι μπουφοι τον καναμε πρωθυπουργο?καλα να παθουμε.ΧΕΙΡΟΤΕΡΑΑΑ>

  6. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 15/07/2011 11:55:17

    Παντως και σαν παιδακι μεγαλα αυτια ειχε.Χα χα ο αφταρας αυτος ειχε συνειδηση για τις ικανοτητες του αυτη η μανα του εφτεγε τελικα που τραβαμε οτι τραβαμε αφου τον διαπαιδαγωγισε ετσι ωστε να γινει προδοτης και γιατι τον εφερε παλι πισω οταν πριν λιγο καιρο ειχε παρατησει την κυβερνηση.

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 15/07/2011 15:05:32

    Μεγάλε ποιητή Φανφάρα, που συνέγραψες το μέγα έργο ''Λαίλαπες''.
    Αλήθεια ποιό κοράκι να 'σουν άραγε;;
    Το ΜΑΥΡΟ ή το ΆΣΠΡΟ!!!

  8. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 16/07/2011 01:06:14

    Aντιλαμβάνεται κανείς ότι το να θέλει κάποιος να είναι αρεστός (και φυσικά δεν εννοεί τους Έλληνες που τους θεωρεί τριτοκοσμική ράτσα) πόσο επικίνδυνο είναι να είναι πρωθυπουργός!!!!