#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2011 10:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο νόμος να εφαρμοστεί για όλους στο ποδόσφαιρο



Είναι λυπηρό μια ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο και μέσα στο γήπεδο αποδεικνύει πόσο καλή είναι να υποβιβάζεται για εξωαγωνιστικούς λόγους.

Είναι λυπηρό και για την Καβάλα και για τον Ολυμπιακό Βόλου η κατάληξη που είχαν.

Όμως ακόμη πιο λυπηρά είναι τα επεισόδια που γίνονται στην πόλη του Βόλου. Το κέντρο μεταράπηκε σε πεδίο μάχης, έκαιγαν ό,τι έβρισκαν κάποιοι που διαμαρτύρονται γιατί υποβιβάστηκε η ομάδα τους.

Δεν διαμαρτύρονται γιατί πεινάνε, γιατί τους κόβουν το ψωμί ή γιατί η ανεργία, ειδικά στην περιοχή, καλπάζει. Διαμαρτύρονται για τη μπάλα και για τα συμφέροντα κάποιων μεγαλοπαραγόντων που βγάζουν εκατομμύρια.

Λες και η ιστορική πόλη του Βόλου, μια από τις πιο προοδευτικές περιοχές, που εκτός από ένδοξο παρελθόν έχει να επιδείξει και μια μοναδική ομορφιά, έχει ανάγκη κάποια ποδοσφαιρική ομάδα για να αναδειχθεί.

Επί της ουσίας, σε όλες τις πολιτισμένες χώρες υπάρχουν νόμοι και πρέπει να τηρούνται. Ετσι και στην Ελλάδα, υπάρχουν νόμοι αλλά μέχρι τώρα δεν τηρούνταν. Και ο νόμος στην προκειμένη περίπτωση λέει ότι όταν παράγοντες ομάδας εμπλέκονται σε στημένα παιχνίδια υφίσταται τις συνέπειες και η ίδια η ομάδα, ακόμη κι αν δε φταίει άμεσα.

Σκληρός νόμος αλλά νόμος και πρέπει να εφαρμοστεί. Γιατί όταν πριν μια εβδομάδα που οι δύο αυτές ομάδες είχαν αθωωθεί και ο Μπέος από τη φυλακή με τον Ψωμιάδη που καταζητείται είχαν δικαιωθεί, όλοι έπεσαν να φάνε την κυβέρνηση.

Για πρώτη φορά τους τελευταίους μήνες οι αρχές λειτούργησαν σωστά και τιμώρησαν ομάδες, κάνοντας ίσως το πρώτο βήμα για την κάθαρση του ποδοσφαίρου. Ακόμη πιο σωστή είναι και η απόφαση να κοπούν οι επιχορηγήσεις του ΟΠΑΠ στις εταιρείες- ποδοσφαιρικές ομάδες. Ας δώσουν τα λεφτά στον ερασιτεχνικό αθλητισμό κι όχι στα λαμόγια, τους ανθρώπους τις νύχτας που λυμαίνονται το ποδόσφαιρο.

Αν η κυβέρνηση δεν τηρούσε τους νόμους θα ήταν η πιο μεγάλη ντροπή του αθλητισμού. Για πρώτη φορά η δικαιοσύνη λειτούργησε. Γι’ αυτό και οι καφρίλες και τα επεισόδια δεν έχουν καμιά θέση. Αν θέλει ο Βόλος και κάθε πόλη να αγανακτήσει για όλα όσα του τρώνε κάθε μέρα τη ζωή, όχι για τη λάσπη του ποδοσφαίρου και τον κάθε Μπέο.

Ένα λάθος, όμως, κάνει και η σημερινή κυβέρνηση και οι προηγούμενες, δυστυχώς και οι επόμενες. Δεν εφαρμόζει το νόμο σε όλους και ακριβοδίκαια. Διότι αν δεν υπολόγιζε από πολιτικό κόστος θα έπρεπε από καιρό να παίζουν στη Β’ Εθνική ο Ολυμπιακός του Μαρινάκη και του Κόκκαλη, ο Παναθηναϊκός του Πατέρα ή η ΑΕΚ που ακόμη δεν μπορεί να πάρει φορολογική ενημερότητα αλλά κάνει μετεγγραφές.

Δυστυχώς, εκεί ο νόμος είναι με τον ισχυρό και πάντα την πληρώνουν τα μικρά ψάρια σαν την Καβάλα και το Βόλο.

Αλλά είπαμε:  Dura lex sed lex

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostas* avatar
    kostas* 24/08/2011 11:04:37

    ο Ολυμπιακος επι 15 χρονια του Κοκκαλη και τωρα του Βαγγελη (που ψαχνει ο Μπεος) , και η ο Παναθηναικος (που ο Πατερας εχει το 5 % και φενετε να ειναι και αυτος που αποκαλυψε ολο το σκανδαλο) και η ΑΕΚ που δεν εχει ενημεροτητα ...!!!!! Ειναι ακριβως τα ιδια πραγματα !!!!!Οταν ακουτε οτι πρεπει να τιμωρηθει και ο Ολυμπιακος πεφτετε απο τα συνεφα ...αλλωστε το 13-15 μαλλον επρεπε να ειναι 15/15 στο περιβαλλον που ζουμε και οτι αυτα τα 2 πρωταθληματα που χαθηκαν και τα 3-4 κυπελλα ειναι τρανη αποδειξη οτι ολοι ειναι ιδιοι σε αυτη τη Μποχα ! ... ευγε για το αρθρο , οταν σας λενε οτι τα κομματα εξουσιας το ιδιο ειναι ολα μωρε και ολα διελυσαν την Ελλαδα εκει αντιδρατε !!! ισως γιατι εκει το γνωριζετε το αντικειμενο ενω για το ποδοσφαιρο γραφετε ενα κειμενο απλα για να γραψετε...Οπως ο Βολος και η Καβαλα που ειναι κριμα που επαιζαν ωραια μπαλα και ο υποβιβασμος ειναι εξωαγωνιστικος ... Δυστηχως το οτι πεφτουν γι αυτο το λογο και οχι για ολα αυτα που ακουσαμε τους τελευταιους 2 μηνες ειναι το πραγματικο κριμα...Τα φαρμακα οι φυσουνες κτλ δεν τα ακουσατε η δεν ξερερετε ... Ειναι κριμα οτι ειδαμε 2 καλες ομαδες και τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν σκαρτα φτιαγμενες και ο τροπος που ηλθαν οι επιτυχιες δεν ηταν καθολου καθαρος ...

    Δυστηχως γραψατε ενα κειμενο για ενα χωρο που δεν ασχολειστε καθολου και δεν γνωριζετε απολυτως τιποτα ! ατυχεστατο θα το χαρακτηριζα... Οπως εχετε 1000 δικια να λετε οτι ειναι κριμα ανθρωποι να καινε την πολη τους επειδη επεσε η ομαδα τους και οχι επειδη τον αλλο μηνα θα δωσει ο καθενας κι αλλα λεφτα απο την τσεπη του ... Τοσο κριμα ειναι να κρινετε το ΠΑΣΟΚ γι αυτη την αποφαση ...Δεν υπαρχει καλυτερη διαφημηση για το ΠΑΣΟΚ απο αυτο πιστεψτε με ...

    • Σωτήρης avatar
      Σωτήρης @ kostas* 25/08/2011 10:37:07

      Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσω ότι είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ σε κάθε έκφραση χουλιγκανισμού, βίας, και καταστροφής ιδιωτικής ή δημόσιας περιουσίας.

      Είμαι στο Βόλο, ακριβώς εκεί που γίνονται τα επεισόδια. Φοβάμαι για την περιουσία μου, αλλά δεν έχω δει ζημιές εκτός από καμένους κάδους και ζαρτινιέρες (χίλια κρίματα και αυτά). Α, ναι, έγιναν αρκετές ζημιές στο ταχυδρομείο και την εθνική τράπεζα (κρίμα και αυτά).
      Τα θεωρώ ακατανόητα όλα αυτά, αν και είμαι έξω φρενών με την απόφαση υποβιβασμού, που δεν έχει καμιά σχέση με δικαιοσύνη. Είναι απλά πολιτική απόφαση, για να δείξουμε ότι τάχα κάνουμε κάθαρση.
      Επιτρέψτε μου να παραθέσω τα παρακάτω αποσπάσματα, από τον δήμαρχο Βόλου (βγήκε με την υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ)

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ Σωτήρης 25/08/2011 10:41:42

        «Η εξοντωτική για τον Ολυμπιακό Βόλου απόφαση της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού, με το συγκεκριμένο μάλιστα σκεπτικό, είναι ηθικά, πολιτικά και νομικά απαράδεκτη και αποτελεί κατάφωρη αδικία για την πόλη μας, ειδικά με τον τρόπο που αυτή τελικώς εκδόθηκε.
        Πρόκειται για τελείως αναιτιολόγητη και πλημμελή απόφαση, η οποία προφανώς εξυπηρετεί πολιτικούς σκοπούς. Εξάλλου τις τελευταίες ημέρες ο κ. Γερουλάνος φρόντιζε καθημερινά να δώσει το στίγμα της απόφασης της Ε.Ε.Α. και να προϊδεάσει το φίλαθλο κόσμο για τον υποβιβασμό της ομάδας του Βόλου. Η εξυγίανση του ποδοσφαίρου για τον κ. Γερουλάνο αρχίζει και τελειώνει με τον υποβιβασμό του Ολυμπιακού Βόλου.

        Με τις δηλώσεις του όλες αυτές τις ημέρες, από τη δημοσίευση της απόφασης της δευτεροβάθμιας επιτροπής μέχρι και σήμερα, δεν άφησε καμία αμφιβολία, ότι θα χρησιμοποιούσε κάθε μέσο για τον υποβιβασμό του Ολυμπιακού Βόλου. Η ωμή αυτή πολιτική παρέμβαση του Υπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Γερουλάνου έρχεται σε συνέχεια των ενεργειών του και των παραλείψεων του στο θέμα της αφαίρεσης των Μεσογειακών Αγώνων από την πόλη του Βόλου.

        Από την Ελευθεροτυπία:
        Ήταν προφανές από την πρώτη στιγμή: Η εξόντωση του Ολυμπιακού Βόλου και της Καβάλας αποτελούσε πολιτική επιλογή της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και ειδικότερα της ομάδας που αρέσκεται να αποκαλείται «στενό περιβάλλον του πρωθυπουργού». Ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού (και Αθλητισμού, ασχέτως που δεν αναφέρεται στον επίσημο τίτλο) κ. Παύλος Γερουλάνος είναι εξέχον μέλος αυτής της παρεούλας, που -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- ορίζει τις τύχες αυτής της χώρας. Πίστεψε η παρέα αυτή ότι ο άρον άρον υποβιβασμός μερικών (όχι πολλών) μετρίου αναστήματος (και όχι βέβαια ηχηρών και λαοφιλών) ομάδων θα ήταν η επιτυχία που αναζητούσε η πανταχόθεν βαλλόμενη, εξ αιτίας της καταστροφικής πολιτικής της, κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Η “κάθαρση στο ποδόσφαιρο” φάνταζε ένα ελκυστικό αντίμετρο στις διογκούμενες λαϊκές αντιδράσεις για τις απανωτές συμφορές του Μνημονίου, του Μεσοπρόθεσμου, της εκτοξευόμενης ανεργίας, της εξάπλωσης των λουκέτων και της γενικευόμενης εξαθλίωσης.
        Στην υπόθεση των «στημένων» εμπλέκονται πολλές δεκάδες ποδοσφαιρικών ομάδων και φυσικών προσώπων. Μερικά από τα ονόματα αυτά είναι τόσο τρανταχτά που ουδείς διανοείται ότι θα έχουν ανάλογη αντιμετώπιση. Παιχνίδι ισχύος παίζεται και όχι απονομή δικαιοσύνης.
        h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=303793

    • Σωτήρης avatar
      Σωτήρης @ kostas* 25/08/2011 11:04:19

      +1000

  2. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 24/08/2011 11:21:56

    Αναπτύσσεται και δυναμώνει το ¨επαναστατικό κίνημα¨ στην Ελλάδα !

    Ποιος είπε πως ο ¨ανθός της ελληνικής νεολαίας¨ δεν έχει οράματα ;

    Η ανεργία , ιδιαίτερα στους νέους , πάνω από 30 %. Το νέο ρεύμα μετανάστευσης των Ελλήνων είναι εδώ. Μετά το 1961 δεν αφορά τώρα τους ανειδίκευτους ανέργους , αλλά απόφοιτους των λυκείων και των Α.Ε.Ι.

    Η νεολαία μας αναζητά την αυτοεπιβεβαίωση της στην βιομηχανία του θεάματος. Υπάρχει όσο τα ¨ είδωλα της ¨ υπάρχουν , όσο ακούν το όνομα της πόλης τους στην ¨αθλητική Κυριακή ¨.Είναι κάτι , διότι -οι άλλοι- ¨είναι¨ ( οι οποίοι επίσης δεν είναι τίποτα ).

    Ο ¨νέος πατριωτισμός¨ του τίποτα . Περηφάνια για το μηδέν εις το άπειρο... Ας είναι καλά η ΕΡΑ-¨σπορ¨ ( ποδόσφαιρο ) και η ¨αθλητική¨- Κυριακή ( ποδοσφαιρική ). Η μόνη βιομηχανία που δεν θα κλείσει και θα την βρίσκουμε στα ερτζιανά σε όποια βουνοκορφή της Ελλάδας και εάν βρισκόμαστε ...

  3. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 24/08/2011 11:49:30

    ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΘΆ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ; ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΟΡΦΑΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΝΟΜΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟ; ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ; ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ; ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ; ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΕΤΕ;

  4. Κακός avatar
    Κακός 24/08/2011 12:02:18

    Γι' αυτό και οι νόμοι που υπερασπίζονται τους ισχυρούς και τιμωρούν μόνο τους αδύνατους, θα πρέπει αυτομάτως να θεωρούνται παράνομοι.

    Αλλά στην Ελλάδα μόνο οι μικροί την πληρώνουν γι' αυτό βλέπουμε να τιμωρούνται μόνο οι μικρές ομάδες στο ποδόσφαιρο ενώ οι μεγάλες να μένουν ανέγγιχτες. Επίσης βλέπουμε μικρούς επιχειρηματίες ή εισοδηματίες που χρεωστάνε 5.000 ευρώ στο δημόσιο ή σε τρίτους να μπαίνουν φυλακή, ενώ άλλοι που χρεωστάνε 5 εκατομμύρια να τους χαρίζονται και να συνεχίζουν τις βρομοδουλειές τους. Η ακόμα και το πιο τρανταχτό παράδειγμα οπού βουλευτές με αξιόποινες πράξεις που καταχρούνται και σπαταλούν χρήματα των φορολογούμενων να αθωώνονται, ενώ ένας που κλέβει επειδή δεν έχει να φάει να τιμωρείται σαν να είναι ο τελευταίος της κοινωνίας.

    Αυτά είναι τα μετρά και τα σταθμά των νόμων που εφαρμόζονται στην Ελλάδα και μόνο ένας αφελής και ηλίθιος μπορεί τώρα να πιστέψει στα επικοινωνιακά παιχνίδια που παίζονται από την πολιτεία για να ρίξει στάχτη στα ματιά του κόσμου.

  5. Κύνος avatar
    Κύνος 24/08/2011 12:08:15

    Εγω δεν ειδα πουθενα στο αρθρο τη λεξη Πασοκ. Εσυ διαφημιζεις το Πασοκ, οχι το αρθρο. Αλλα με τις προβοκατσιες που πετας μαλλον το δυσφημιζεις...

    • kostas* avatar
      kostas* @ Κύνος 24/08/2011 14:03:11

      μην εξαπτεστε , αλλωστε κριτικη εκανα σε ενα κειμενο που διαφωνω...το τελευταιο που θα με χαρακτηριζα στη ζωη μου ειναι το πασοκος,αλλα ισως σας εδειξα κατι τετοιο ... Στην ουσια αυτος που διελυσε τα παντα στη χωρα εχει μεγαλη αναμειξη και στο χωρο του ποδοσφαιρου οπου χρησιμοποιηθηκε και αυτο σε αυτα που συντελεστηκαν στη χωρα μας αυτα τα χρονια! Αυτο το ολοι ιδιοι ειναι και κριμα τελικα που εγινε το αυτονοητο επειδη επρεπε να γινουν και αλλα ειναι αυτο που δεν καταλαβαινω. το οτι οπαδοι του Μπεου καινε σημαιες του ΠΑΣΟΚ ειναι οτι καλυτερο μπορει να συμβει σημερα στον παπανδρεου και μια κινηση καλα στημενου απροσανατολισμου ...

  6. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 24/08/2011 12:24:18

    Γιατί Φάκτορα βάζεις στο κάδρο και τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ,κανένας Πατέρας δεν είναι κατηγορούμενος ,αντιθέτως ο Μαρινάκης είναι κατηγορούμενος για δύο κακουργήματα ,σε παρακαλώ αν δεν γνωρίζεις το θέμα μην εξισώνεις τον θύτη με το θύμα (θύμα ο Παναθηναικός γιατί η παράγκα του ΟΣΦΠ τα τελευταία 12 χρόνια του στέρησε με μεθόδους μαφίας τουλάχιστον 3 με 4 πρωταθληματα) γιατί είναι μεγάλη αδικία .Εκτός και αν φταίει ο Πατέρας που ακούγονται στις κασέτες ο Μαρινάκης με τον Μπέο να στήνουν διααιτητές σε αγώνες του Παναθηναικού .

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Αντάμ Παπαντάμ 24/08/2011 13:50:56

      Χαχαχαχαχαχα!!!!

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Αντάμ Παπαντάμ 24/08/2011 15:25:21

      Σας πιάσανε στα πράσα με τα λεφτά μεσ' τα λουλούδια σε παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Ηρακλή και έχετε τα μούτρα και μιλάτε;

  7. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 24/08/2011 13:35:30

    αν δεν πεσει ο γαυρος του μεγαλου λιμανιου στην δ' εθνικη επιστρεφοντας ολα τα κλεμμενα πρωταθληματα κ κυπελα των τελευταιων δεκαπεντε ετων κ βεβαια κ τα χρηματα που αυτα συνεπαγονται, κυριως σε παο κ αεκ, τότε κυριολεκτικα δεν θα υπαρξει σωτηρια για την ελλαδα. ολα ξεκινανε απο εκει. αν δεν ξεβρωμισει μεχρι εσχατων αυτος ο σιχαμερος οχετος του αθλητισμου, ο πειραιας μαζι με τα πιονια του, η χωρα θα βαδιζει συνεχως προς την τελικη καταστροφη.. μπορει να μοιαζει αστεια κ υπερβολικη η συνδεση αυτη, αλλά δεν ειναι. η σωτηρια αρχιζει απο εκει.

    ο κοσμος εχει σιχαθει ως τα εγκατα της ψυχης του να βιωνει τις "νικες" λαμογιων κ απαταιωνων. εκει κρινονται ολα. αν δεν πεσει ο γαυρος δεν πιστευουμε τιποτα.

    η κατηφορα θα συνεχισει, μεχρι τελικης διαλυσης κ κατακερματισμου της χωρας.

    κανείς δεν ειναι διατεθημενος να ασχοληθει εστω κ στο ελαχιστο με την τιμιοτητα κ υπολοιπες αξιες στην καθημερινοτητα του, οταν βλεπει μπροστα στα ματια του, οτι οι "επιτυχιες" ειναι αποκλειστικο προϊον σκοτεινων "ενεργειων του υπογειου".

    • stelios avatar
      stelios @ Πεπόνης 25/08/2011 01:19:36

      mpravo...poly efstoxo to sxolio gia ton gavro ..prepei na pesei ...gia to prosfato aisxos tou plasmatikou 2-1 kai tin klopi tou prwtathlimatos apo ton pao, gia ta aisxi , to ksylo ston cisse kammia poini , kammia synepeia...katharmata , poulimenoi..mono tous mikrous timwreite, telika...

  8. john doe avatar
    john doe 24/08/2011 13:49:21

    Ξυπνήστε ρε...
    Όλα τούτα γίνονται για να κόψουν τη χορηγία του ΟΠΑΠ στο ελληνικό πρωτάθλημα με την πρόφαση της αναξιοπιστίας και να τον πασάρουν στον επόμενο ιδιώτη ιδιοκτήτη του χωρίς οικονομικά βαρίδια!
    Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βούληση να καθαρίσει το ποδόσφαιρο... Αφού όλοι τρώνε ή φράγκα ή ψήφους απο'κεί.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ john doe 24/08/2011 15:05:29

      !!!!

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ john doe 24/08/2011 15:15:19

      1000+

      • kostas* avatar
        kostas* @ KOSTAS70 24/08/2011 17:41:19

        Νομος ειναι το δικαιο του ...Σωκρατη

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ john doe 25/08/2011 11:19:16

      "Όλα τούτα γίνονται για να κόψουν τη χορηγία του ΟΠΑΠ"

      Αυτο θα σημαινε οτι το ποδοσφαιρο μας ειναι αξιοπιστο, νικαει παντα μονο οποιος ειναι καλυτερος, δεν υπαρχει παραγκα, δεν υπαρχουν εξωαγωνιστικοι παραγοντες που καθοριζουν αποτελεσματα, δεν υπαρχουν στημενοι διαιτητες κ παιχτες, δεν γινεται το μεγαλο φαγοποτι στο στοιχημα, δεν υπαρχουν απειλες κ εγκληματα, οι προεδροι ειναι αγγελουδια. Τολμω να πω: "Ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα".

      Και ερχονται τωρα οι κακοι που θελουν να σταματησουν τις εκπληκτικες πορειες των ομαδων μας στην Ευρωπη, μονο κ μονο για να καρπωθουν τον ΟΠΑΠ.

      Ειδικα αυτες του μονιμου διορισμενου πρωταθλητη κ κυπελουχου τις χωρας, που χρειαζεται κομπιουτερακι για να μετραει τις σφαλιαρες στο εξωτερικο.

      Οποιος εχει παρακολουθησει εστω κ ενα πρωταθλημα στο Ελλαδισταν, ξερει απο που πηγαζει η σαπιλα του ελληνικου ποδοσφαιρου.

      Πως να το πω: Ειναι στατιστικα αδυνατο, να υπαρχει μονιμος πρωταθλητης σε οτιδηποτε αποτελειται απο την συμμετοχη περισσοτερων του ενος.

      Γαυροι ετοιμαστειτε για πολυ κρυο.

  9. Ignoramus avatar
    Ignoramus 24/08/2011 14:05:53

    αν ισχυαν οι νομοι ο ολυμπιακος θα έπρεπε να ειναι μονιμα στην β εθνική.

  10. Αρουρης avatar
    Αρουρης 24/08/2011 14:36:47

    Δηλαδή εγώ τώρα πως πρεπει να κρίνω που καποιους ξεσηκώνονται για να καψουν την πολη τους.
    Αγωνιστές ;
    Αντιμνημονιακούς;
    Υποστηρικτες του ευ αγωνιζεσθαι;
    Οπαδους που τους χύθηκε ο φραπές;
    Αγωνιστές της ελευθεριας του λογου;
    Συντονίστηκαν για να ξεσηκώθουν κατα της αδικίας τους καθεστώτος;
    Επιστρέψε μου να μιλησω για ανυπαρξια συνειδησης απο ανυπαρκτους πολίτες.Θυμηθηκαν να αντιδρασουν για τους θιξανε την ομαδα αλλα ξεχασαν να αντιδρασουν για το ξεχαρβαλωμα της πατριδας τους της δουλειάς τους , του μισθου τους της συνταξής του της παιδείας του της περιουσίας τους και και και....
    Και οι υπολοιποι παρακολουθούν αμέτοχοι .
    Τέτοιος λαος τέτοια του πρεπουν.

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/08/2011 15:03:17

    Αν εφαρμοζόταν για όλους ο νόμος στο ποδόσφαιρο θα καιγόταν το λιμάνι.

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/08/2011 15:11:32

    Οι κύριοι ιδιοκτήτες των ποδοσφαιρικών ομάδων είναι στην κοινωνική τους ζωή
    ιδιοκτήτες Τεχνικών εταιρειών , Καναλιών , Ραδιοφωνικών σταθμών , Εφοπλιστικών εταιριών, Ασφαλιστικών εταιρειών κ.ο.κ.
    Σε αυτές τις δραστηριότητές τους είναι ΕΝΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ
    ΑΝΕΝΤΙΜΟΙ ; Τι λέει η πολιτική ηγεσία επ' αυτού; Το έψαξε καλά ο ΒΑΣΙΛΟΦΡΩΝ ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ φιλαράκι του ΠΑΠΑΤΖΗ;

  13. peter k avatar
    peter k 24/08/2011 15:24:35

    Στο μονο που διαφωνω με το αρθρο ειναι το κοψιμο επιχορηγησεων.Ο οπαπ μεγαλουργησε με το ποδοσφαιρο.Πως λοιπον δεν δινουν στο ποδοσφαιρο χρημα.Δηλαδη ο λαος με ποιες ομαδες θα προπολουζἕται,στοιχηματολουζεται?

  14. danaos avatar
    danaos 24/08/2011 15:39:38

    Λέσχη Φίλων Αρη προς πολιτεία: "Έτσι κυβερνάται το ποδόσφαιρο"
    Η Λέσχη Φίλων Αρη παρέδωσε τη Δευτέρα 22 Αυγούστου στην ηγεσία του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού, στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, στους επιτελείς της Αξιωματικής και λοιπής Αντιπολίτευσης καθώς και στην ΕΠΟ και την Superleague (Πρόεδρο και Γενικό Διευθυντή), Έκθεση της διακομματικής Επιτροπής του Βρετανικού Κοινοβουλίου με θέμα "Η διακυβέρνηση του ποδοσφαίρου (Football Governance)".


    Κατά τη σύνταξη της Έκθεσης από το Βρετανικό Κοινοβούλιο ελήφθησαν υπόψη θέσεις και προτάσεις και της Λέσχης Φίλων ΑΡΗ, όπως αυτές διατυπώθηκαν σε συνέδρια και συναντήσεις του Βρετανικού Οργανισμού “Supporters Direct”, για την οργάνωση και τη διαφάνεια του ποδοσφαίρου, τον εποπτικό ρόλο που πρέπει να εξασφαλίζει η Πολιτεία και τη διαδραστική σχέση ποδοσφαιρικών ομάδων – τοπικών κοινωνιών που οφείλουν να καλλιεργούν οι ποδοσφαιρικοί σύλλογοι. Η Λέσχη Φίλων ΑΡΗ έθεσε για ακόμη μια φορά την εμπειρία και τις γνώσεις της στη διάθεση όλων των φορέων το Ελληνικού ποδοσφαίρου.
    Προς: Υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Γερουλάνο, Τομεάρχη Αθλητισμού ΝΔ, Τομεάρχη Αθλητισμού ΚΚΕ, Τομεάρχη Αθλητισμού ΛΑΟΣ, Τομεάρχη Αθλητισμού ΣΥΡΙΖΑ, Πρόεδρο ΕΠΟ κ. Πιλάβιο, Πρόεδρο Superleague
    Κοιν: ΓΓΑ κ. Μπιτσαξής, ΔΣ ΕΠΟ, Γεν. Δ/ντής Superleague κ. Κομνηνός, ΕΣΗΕΑ, ΕΣΗΕΜΘ
    Θεσσαλονίκη, 22 Αυγούστου 2011
    Αρ. Πρωτ. 105
    Θέμα: Έκθεση του Βρετανικού Κοινοβουλίου για το ποδόσφαιρο
    κ. Υπουργέ,
    η Λέσχη Φίλων ΑΡΗ είναι ο κύριος και βασικός μέτοχος της ΠΑΕ ΑΡΗΣ. Ιδρύθηκε το 2006, σήμερα αποτελείται από περισσότερες από 9.200 οικογένειες ενώ η δυναμική που εμφανίζει είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς τα μέλη αυξάνονται κατά περίπου 3.000 ετησίως, και ουδεμία σχέση έχει (καταστατική, θεσμική, εννοιολογική) με τις Λέσχες Φίλων όπως αυτές περιγράφονται στον Αθλητικό Νόμο 3708/2008. Κύριος καταστατικός σκοπός της Λέσχης Φίλων ΑΡΗ είναι η δημοκρατική εκλογή, μέσω μυστικής ψηφοφορίας μεταξύ των μελών, του Διοικητικού Συμβουλίου της ΠΑΕ ΑΡΗΣ και ο έλεγχος αυτού.
    Αφορμή της επιστολής μας είναι η ενημέρωσή σας για τη δημοσιοποίηση μιας Έκθεσης της διακομματικής Επιτροπής Πολιτισμού, ΜΜΕ και Αθλητισμού του Κοινοβουλίου του Ην. Βασιλείου σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το Αγγλικό ποδόσφαιρο και συστάσεις-προτάσεις για την επίλυση τους. Τα προβλήματα που περιγράφονται στην Έκθεση είναι εφάμιλλα αυτών στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, υπάρχουν διαχρονικά στο χώρο αθλήματος παγκοσμίως και αφορούν κυρίως αδιαφανή ιδιοκτησιακά καθεστώτα, σκιώδεις μετοχικές συνθέσεις, πλήρη έλεγχο και εκμετάλλευση των ομάδων από «μεγαλοεπενδυτές» με αποτέλεσμα τη δημιουργία χρεών προς όφελος μεμονωμένων ατόμων και εις βάρος των ομάδων, μη κοινά και μη συνεπή κριτήρια αδειοδότησης, μεροληπτικές αποφάσεις και άνιση διαχείριση παρόμοιων υποθέσεων κλπ.
    Όπως θα διαπιστώσετε από την Έκθεση, η Βρετανική Πολιτεία αποφάσισε, διακομματικά μέσω του Κοινοβουλίου, να διερευνήσει τα προβλήματα στο χώρο του ποδοσφαίρου, καθώς το θεωρεί κοιτίδα κοινωνικού και πολιτισμικού ενδιαφέροντος, αναγνωρίζει την ιδιαίτερη σημασία που έχει για τους φιλάθλους και τις τοπικές κοινωνίες και θέλει να κατανοήσει τη φύση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει το άθλημα ώστε να προτείνει λύσεις για την αναβάθμιση της ποιότητάς του. Για το σκοπό αυτό εκπόνησε, με την εξωτερική συνεργασία Φορέων που δραστηριοποιούνται στο χώρο (οργανισμός Supporters Direct, Λέσχες Μετόχων όπως η Λέσχη Φίλων ΑΡΗ κλπ), πρόγραμμα πολύμηνης διάρκειας με τίτλο «Η διακυβέρνηση του ποδοσφαίρου (Football Governance)», στο πλαίσιο του οποίου:
    α) διερευνώνται τα προβλήματα του ποδοσφαίρου με τη λεπτομερή καταγραφή και περιγραφή αυτών αλλά και των γενεσιουργών αιτίων τους
    β) εξάγονται συμπεράσματα και
    γ) γίνονται συστάσεις προς τις ποδοσφαιρικές Αρχές όχι με μορφή επιβολής ή τιμωριών αλλά, αρχικά, προτροπής με συγκεκριμένες και έγγραφες προτάσεις για τη βελτίωση των δομών και του τρόπου λειτουργίας τους.
    Σας παραθέτουμε ορισμένες από τις συστάσεις της Επιτροπής που δημοσιεύθηκαν ως Δελτίο Τύπου στην ιστοσελίδα του Βρετανικού Κοινοβουλίου:
    "Η Επιτροπή αναφέρει ότι είναι επιτακτικό να επέλθει η αναμόρφωση, χωρίς όμως η διαδικασία να προσκρούσει στα πολλά πλεονεκτήματα του Αγγλικού ποδοσφαίρου. Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία, ως το εθνικό διοικητικό όργανο του Αγγλικού ποδοσφαίρου είναι ο καταλληλότερος φορέας για να ηγηθεί της ανάδειξης των αδυναμιών του Αγγλικού ποδοσφαίρου και της εξάλειψής τους, αλλά για να μπορέσει να ανταπεξέλθει αποτελεσματικά σε αυτή την ευθύνη και να προβλέψει τις μελλοντικές προκλήσεις του αθλήματος θα πρέπει να αναμορφωθεί η ίδια πρώτα.
    Η επιτροπή συστήνει:
    - Την επιβολή ενός αυστηρού και συνεπούς συστήματος αδειοδότησης σε όλες τις διαβαθμίσεις του Αγγλικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου ώστε να προωθηθούν βιώσιμα business plan και να στηριχθούν τα μέτρα της αυτορρύθμισης της Premier League και την Football League και ο κανονισμός του financial fair play της UEFA. - Ένα δυνατό τεστ «ικανών και κατάλληλων ατόμων» που θα εφαρμόζεται συνεπώς, με αδιαπραγμάτευτο τεκμήριο ότι δεν θα πωληθεί το γήπεδο της ομάδας εάν δεν αποδειχθεί πως είναι για το συμφέρον του Συλλόγου. Η επιτροπή αναφέρει: «Δεν υπάρχει πιο τρανταχτό παράδειγμα έλλειψης διαφάνειας στο ποδόσφαιρο από το πρόσφατο ιστορικό ιδιοκτησίας της Leeds United» και προτρέπει την Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία να διερευνήσει το θέμα και με τη βοήθεια της υπηρεσίας «Her Majesty's Revenue and Customs».
    - Κατάργηση του Κανονισμού Εξόφλησης Ποδοσφαίρου (Football Creditors Rule) - Τροποποίηση του Financial Services and Markets Act 2000 με την αναγνώρισης της ιδιαίτερης φύση των Λεσχών Μετόχων Φιλάθλων (supporters trusts) ώστε να διευκολύνονται στην αντιμετώπιση σημαντικών νομικών και γραφειοκρατικών εμποδίων σε ό,τι αφορά τον τρόπο λειτουργίας τους. Η Κυβέρνηση θα πρέπει επίσης να θεσπίσει νομοθετικά μέτρα ώστε να προστατευθούν τα δικαιώματα των μικρομετόχων-φιλάθλων όταν επίκειται πώληση των ομάδων χωρίς τη συγκατάθεσή τους - Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία θα πρέπει να επανεξετάσει τις δαπάνες για τα τμήματα υποδομής δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην προπονητική εκπαίδευση».
    Συνημμένη στο φάκελο θα βρείτε την πλήρη Έκθεση, έκτασης μεγαλύτερης των 600 σελίδων, όπως δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα του Βρετανικού Κοινοβουλίου.
    Θεωρούμε ότι η επίλυση των προβλημάτων του Ελληνικού Ποδοσφαίρου απαιτεί και προϋποθέτει συναντίληψη και διάλογο μεταξύ όλων των συνυπεύθυνων φορέων (Πολιτική και Αθλητική Ηγεσία, Ομάδες, φίλαθλοι, ΜΜΕ κλπ), ξεκάθαρη και αταλάντευτη βούληση, συνολική αντιμετώπιση και όχι αποσπασματικές ενέργειες.
    Η εμπειρία της Λέσχης Φίλων ΑΡΗ σε θέματα συμμετοχικής διοίκησης, η τεχνογνωσία μας σε θέματα οργάνωσης, διαχείρισης και προσαρμογής αντίστοιχων ποδοσφαιρικών μοντέλων διοίκησης, και οι διασυνδέσεις μας με Οργανισμούς του εξωτερικού εξειδικευμένους στα συγκεκριμένα θέματα είναι στη διάθεσή σας οποτεδήποτε εσείς το κρίνετε σκόπιμο.
    Με αθλητικούς χαιρετισμούς,
    Το ΔΣ της Λέσχης Φίλων ΑΡΗ

  15. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 24/08/2011 16:20:00

    Ασ σταματήσει η καραμέλα "ωραίο ποδόσφαιρο" έπαιζε ο Ολυμπ. Βόλου και η Καβάλα.

    Οταν εκ των προτέρων γνώριζαν σε πιούς αγώνες θα νικήσουν και σε ποιούς θα χάσουν, το να λέτε τέτοια τσιτάτα περί "ωραίου ποδόσφαιρου" ειναι ΒΛΑΚΩΔΗ.

    Π.χ. Ολ. Βόλου εναντίον του Παναθηναϊκου
    (1) ήξερε οτι όσα πέναλτυ και να κάνει δεν θα τιμωρηθεί.
    (2) όσο αντιαθλητικά παίξει δεν θα τιμωτηθεί με κίτρινη κάρτα (για κόκκινη ουτε κατά διάνοια)
    (3) Εάν κάνει πέναλτυ ο Παναθηναϊκος, θα δωθεί ΑΜΕΣΩΣ (συν αποβολή του Μπουμσόνγκ)
    (4) Κάθε αντιαθλητικό παίξιμο ήταν ΑΜΕΣΩΣ κίτρινη κάρτα κατά του Παναθηναϊκου.
    (5) Επιθέσεις του Παναθηναϊκου σφυρίζονταν οφ-σάϊντ - πριν απο την σέντρα !! (Εγινε στον Βόλο αλλά το αποκορύφωμα ηταν στο παιχνίδι με τον Πανσεραϊκο εγινε σε 5 ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ περιπτώσεις απο ΤΗΝ ίδια επόπτη γραμμων)

    (6) ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΘΕΣΗ του Παν. ΠΕΤΟΥΣΕ Ο ΜΠΕΟΣ παραπάνω ΜΠΑΛΛΕΣ στο ΄γήπεδο για ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ το Επίθεση !!!!

    Να γράψω και άλλα για τα "ωραίο ποδόσφαιρο" του Βόλου ;;;

    Στό τέλος νικά 3-2 αλλά ο Παν. παίζει με 9 και ο Μπέος οργώνει όλο το γήπεδο ασχημονώντας και υβρίζωντας .

    Το "ωραίο ποδόσφαιρο" του Βόλου συνεχίζεται με πάρα πολλά επεισόδια.
    Ενα απο αυτά:

    Βόλος εναντίον Ολ. Πειραιός:

    Χωρία καθόλου αντίδραση ο Βόλος χάνει απο τον πειραιός 0-1. Το ενδιαφ΄ρον ειναι οτι ο ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ και ΣΠΡΩΧΝΕΙ προς τα ΚΑΤΩ τον επιθετικό του Βόλου εντός μικρής περιοχής. ΚΑΤΑΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ (ορισμός της ποινής) που όμως δεν δίνεται κατά του Ολ. Πειραιός.


    Με αυτά και με άλλα πολλά δημιουργείται εντύπωση απο πληρωμένες φυλλάδες οτι ο Βόλος παίζει "ωραίο ποδόσφαιρο" .....

    Χαρείται τους.

    πολλά για τώρα. Θα επανέλθω άλλη φορά.

  16. Karanus avatar
    Karanus 24/08/2011 16:25:36

    +100000000000!

  17. τάσος avatar
    τάσος 24/08/2011 16:33:50

    την πόλη τους γιατί την καίνε; καλά πόσο μαλάκες είναι;

  18. SOTPAP avatar
    SOTPAP 24/08/2011 17:01:02

    βγάλτε οι Παναθηναικοί τα κόμπλεξ σας με τον Ολυμπιακό
    μιλάτε εσείς, η ομάδα του κατεστημένου, η ομάδα της χούντας και του Ασλανίδη, η ομάδα του παλατιού, η ομάδα των δοσίλογων Ράλληδων, η ομάδα που είχε στο Δ.Σ. της το Βουλγαράκη (ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό), η ομάδα που ο πρόεδρος της μπουκάρει στα δημοσιογραφικά μπουθ επειδή δεν του αρέσουν αυτά που λένε οι σχολιαστές, η ομάδα του Βγενόπουλου- Κοσκωτά;
    αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι ο Ολυμπιακός είναι κάτι παραπάνω από ομάδα, είναι έκφραση της γνήσιας ελληνικής λαικής ψυχής, αλλά τι να ξέρετε εσείς από ψυχή;

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ SOTPAP 24/08/2011 17:40:09

      SOTRAP εισαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.

      Πως το είπες αυτό το ωραίο ;;

      "η έκφραση της γνήσιας ελληνικής λαϊκής ψυχής "

      ΗΜΑΡΤΟΝ εχω πέσει ξερός απο τα γέλια

      Εκτός εάν πράγματι εννοείς οτι "η έκφραση της γνήσιας ελληνικής λαϊκής ψυχής" ειναι η ΑΠΑΤΗ, το κλέψιμο, η διαφθορά, η ειδωλολατρεία, ο παραγωντισμός, η διαστροφή, και η Υποκρισία την οποία δίδαξε ο "θρύλος" του κόκκαλη και του "περπινιάδη"

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ SOTPAP 24/08/2011 19:46:12

      SOTPAP ήσουνα και εσύ στο τρένο της χαράς που πήγαινε στις Σέρρες επί Κοσκωτά?Μιλάμε για πολύ λαϊκή ψυχή......

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/08/2011 17:03:46

    Άμα ο Ολυμπιακός είναι η γνήσια ελληνική λαική ψυχή τότε τελικά ο Παπανδρέου κάνει χάρη στον κόσμο που θέλει να μας εξαφανίσει. Ήμαρτον με τις οπαδικές ηλιθιότητες!

  20. Vassilis avatar
    Vassilis 24/08/2011 17:56:00

    Επι τέλους διαλύστε αυτήν την λεγόμενη superleague, που αποτελεί άντρο τζογαδόρων, μεγαλοαπατεώνων, μιζαδόρων και κομπιναδόρων χωρίς καμμιά πιστεύω εξαίρεση..... Βάλτε τέλος στον οπαδισμό και το σκοταδισμό όλων αυτών που "διαμαρτύρονται" για τα "αθλητικά" τους "είδωλα", με ενέργειες όπως αυτές του Βόλου και στείλτε τους με το ζόρι να κάνουν καμμιά εκκαθάριση ακτών από τα σκουπίδια που κάθε μέρα αφήνουν στις παραλίες μας (είναι πιό εποικοδομητικό από το να τους στείλετε στη στενή μερικές μέρες)!!!

  21. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 24/08/2011 18:31:15

    Βλεπω πως, ολοι σας εχετε σχεδον πανω κατω την ιδια αποψη, οτι ειτε ο Ολυμπιακος ειτε Παο,ειτε η ΑΕΚ , Παοκ, Αρης, ειναι υπευθινοι για τα στημενα και για την βρωμια που επικρατει στο Ελληνικο πρωταθλημα.!!!!! ΤΟΤΕ γιατι πεφτουν στη δ΄κατηγορια ο Ο.Β. η Καβαλα, ο Ηρακλης στη β΄καρηγορια και τα ΜΜΕ μαζι με ολους τους υπευθινους μουγκα στη στρουγκα;;;;; Γιατι δεν λενε την αληθεια και εθελοτυφλουν;;;; Αν ειχαν γινει οι εκλογες και ειχαμε κυβερνηση πριν την εναρξει του πρωταθληματος μηπως θα ειχαμε και αλλες ομαδες που θα πηγαιναν στη δ΄κατηγορια;;;;
    ΟΣΟ γι' αυτους που λενε οτι δεν τους νοιαζει τι γινεται στο πρωταθλημα κ.τ.λ. ειναι βλακες με περικεφαλαια. Δεν σκευτονται ουτε αυτους που δουλευουν στα γηπεδα ουτε τα μαγαζια που περιμενουν τον αγωνα για να δουλεψουν και να μην βαλουν λουκετο.!!!!! Τι να πω νομιζετε οτι αν το παιξετε διανοουμενοι και καλα εχετε να αντιμετωπισετε τα δυσκολα με την οικονομικη πολιτικη..... τωρα ποιος ασχολειτε με το ποδοσφαιρο και κατι τετοια θα σας ακουσουν ο ΓΑΠ και η παρεα του και θα φοβηθουν, ο Παγκαλος δεν θα φαει και ο Βενιζελος δεν θα παει για τζοκινγκ και δεν θα κοιμηθουν το βραδι απο το ανγχος.!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ !!!! ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, ΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ, ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.!!!!!! ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΨΑΧΝΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΑΣ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  22. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 24/08/2011 18:55:29

    Η προσπαθεια να εξυγιανει κανεις το ελλ. ποδοσφαιρο ειναι σαν να προσπαθει να κανει ενα γουρουνοσταβλο αιθουσα χορου.Οσο για την επιπλεον χορηγια στο υποτιθεμενο ερα/κο αθλητισμο αστο καλυτερα φακτορα,καλυτερα να καταπιουμε ενα μαγκαλι καρβουνα παρα να ενισχυσουμε τα εκκολαπτομενα λαμογια.

  23. κυριάκος παπαδόπουλος avatar
    κυριάκος παπαδόπουλος 24/08/2011 19:23:01

    Που ζείτε ρε μπό'υ'δες...?????!!!
    Ενδιαφέρθηκε και καλά η Γ.Α.Ποκυβέρνηση να καθαρίσει το ποδόσφαιρο????!!!!χα!Τον Μπέο και τον Αγαπούλα ήθελαν να βγάλουν από την μέση που είχανε πάρει αέρα και φτιάχνανε αγώνες ερήμην των Πρασινοκόκκινων...Δηλαδή θα βγάζουνε λεφτά οι μπράβοι των μπουζουξίδηκων και οι πρώην βασανιστές της Επταετίας και οι Καραβοκύρηδες μαζί με τους Πετρελαιάδες στην απέξω...????!!!!!Αυτό είναι από τα άγραφα!Οπότε τρώνε ένα Χ που είναι όλο δικό τους!Σχετικά με τον Βαγγέλα...Δηλαδή ο Γ.Α.Π. θα κλείσει το μαγαζί ή θα βάλει φυλακή τον μόνο άνθρωπο (άντε,υπάρχει και ο Βίκτωρας ο Ρέστης!) που ρίχνει ζεστό χρήμα στα Μ.Μ.Ε. ??????!!!!!!!Τον άνθρωπο που θα φέρει τα πλωτά τρυπάνια στο Αιγαίο...????!!!!!Ξανά,χα!Όσον αφορά τον Γαύρο...Οι Βαρδινογιανναίοι (που έχουν τόση δύναμη) γιατί τόσα χρόνια δεν κάνανε κίνηση να βάλουνε τα πράγματα στην θέση τους παρά καθόντουσαν και τρώγανε τις φάπες του Κοκκαλίνου και τώρα του Βαγγέλα...????!!!!!Τόσο κορό'ι'δα είναι...????!!!!!Δεν θέλανε να είναι πρώτοι,να πέρνουνε πρωταθλήματα και να γεμίζουνε τα ταμεία του Βάζελου...?????!!!!!Άρα,κάποιο λάκο έχει η φάβα...Μήπως τα πραγματικά στημένα παιζόντουσαν σε στοίχημα σε εξωτικές χώρες της Άπω Ανατολής...?????!!!!!!Και άσε την "μαρίδα" να ασχολείται με το ποιος θα πάρει το Πρωτάθλημα...Υ.Γ.1. Ο Τζον Ντόου είπε μεγάλη κουβέντα!Σωστός ο πάιχτης!Υ.Γ.2.Για τους οπαδούς του Ολ. Βόλου..."Θύμωσε ο Αγάς και έκοψε τα καλαμπαλίκια του"