#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2011 19:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο νέος μηχανισμός διάσωσης οδηγεί στην ... χρεοκοπία !!!



Ο νέος μηχανισμός διάσωσης κρατών μελών της ευρωζώνης βραχυπρόθεσμα αυξάνει τις πιθανότητες χρεοκοπίας των πλέον αδύναμων μελών της ζώνης του ευρώ, ανακοίνωσε σήμερα ο οίκος αξιολόγησης πιστοληπτικής ικανότητας Fitch, όπως μετέδωσε το πρακτορείο Ρόιτερ. 

    Η ανακοίνωση της Fitch που σημειώνεται μια ημέρα μετά την υποβάθμιση της Ελλάδας από τον Οίκο Standard & Poor's κατά δύο βαθμίδες, συμπεριλαμβάνει και έμμεση πλην σαφή προειδοποίηση για μια νέα υποβάθμιση. Να σημειωθεί ότι η Fitch διατηρεί την αξιολόγηση BB+ για την Ελλάδα με αρνητικό outlook.

    Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τον Οίκο οι προβλέψεις του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Σταθερότητας, που θα τεθεί σε ισχύ το 2013, εντείνουν τις ανησυχίες του επενδυτικού κοινού ότι τα ομόλογα που ήδη κατέχουν ή όσα αποκτήσουν πριν την ημερομηνία αυτή θα υποστούν μείωσης ή καθυστερήσεις κατά την εξόφλησή τους και έτσι καθίστανται λιγότερο ελκυστικά. 

    "Βραχυπρόθεσμα αυξάνει τον εν δυνάμει κίνδυνο μιας χρεοκοπίας στο πλαίσιο της παρούσας κρίσης, καθώς δυσχεραίνει αντί να διευκολύνει τις δυνατότητες άντλησης μακροπρόθεσμης χρηματοδότησης, βάσει λογικής τιμής, από τις αγορές", σημειώνει η Fitch. 

    Ωστόσο ο Οίκος επισημαίνει ότι το αποτέλεσμα της Συνόδου Κορυφής της ΕΕ δεν αποτελούν τον καθοριστικό παράγοντα για την αξιολόγηση των οικονομιών της ευρωζώνης και ότι συνεχίζει να παρακολουθεί τις οικονομικές και δημοσιονομικές εξελίξεις στις χώρες αυτές.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 30/03/2011 19:53:03

    ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟ......

  2. man8os avatar
    man8os 30/03/2011 20:05:50

    Προς Φακτορα και οποιον αλλο ισως γνωριζει
    Καμια δημοσκοπιση ποτε βγαινει?

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 30/03/2011 21:49:25

      Παραδόξως μετά από τόοοοοσες επιτυχίες του GAP ουδεμία δημοσκόπηση δεν παρουσιάστηκε να καταγράψει τον αντίκτυπο στους Έλληνες.
      Γιατί άραγε???

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 30/03/2011 22:04:31

        Νομιζω ημαστε μπροστα, αλλα κανεις δεν βγαζει μια δημοσκοπιση να ξερουμε τι μας γινετε...

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 30/03/2011 23:18:33

          Μα γιατί οι φυλλάδες δεν καταγράφουν τις επιτυχίες του GAP?

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Orestios 30/03/2011 23:40:53

            Ασχολούνται με το έλλειμμα..., που τελικά θα είναι πιο πάνω από 10% για το 2010...

            Και δεν μπορούν τώρα να το ρίξουν το φταίξιμο στους προηγούμενους...

  3. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2011 20:48:38

    Τεράστια επιτυχία του GAP
    χο χο χο

  4. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2011 20:50:16

    Ο κ. Σταϊκούρας ποιά άποψη έχει?????
    οέο???????

  5. Georgios Lavdas avatar
    Georgios Lavdas 30/03/2011 20:55:50

    "The lesson of history is clear, argues Barry Eichengreen, an economist and an expert on the euro and its origins: Sustained austerity that is not supplemented by some form of debt reduction in which the holders of bank or government debt are forced to take a loss is not just unworkable but unfair as well. When you reduce the incomes of the people who service the debt but you don't reduce the incomes of the bondholders, you won't reduce the level of debt, he said. Some might call it shared sacrifice but some people are not sharing... It is becoming increasingly clear that the deeper reason behind Europe's reluctance to accept losses on Greek, Irish and Portuguese debt is that the cost to European banks would be staggering"

    "EU leaders raise heat on Portugal" International Herald Tribune, 26-27 march 2011.

  6. pavlitos avatar
    pavlitos 30/03/2011 21:13:14

    "εχω σχεδιο" τη θυμαστε την προεκλογικη ατακα του γιωργακη? (που δεν θα γινει ποτε ΓΙΩΡΓΟΣ). Να τι εννοουσε κι εμεις τον παρεξηγησαμε..

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/03/2011 21:33:08

    Ο νέος Μηχανισμός, που παρ΄ όλες τις κυβερνητικές παρλαπίπες θα προσφύγουμε γιατί δεν βγαίνει η πρόσθεση ...αν ξέρουν να κάνουν, δεν οδηγεί στην χρεωκοπία αλλά στην επικυριαρχία της χώρας για μια εικοσαετία και στην εξασφάλιση των ξένων δανειστών, ΔΝΤ και ΕΚΤ.


    ΥΓ

    δεν είναι και άσχημα τα πράγματα, βελτιώνονται στο ΠΑΣΟΚ τους πήρε μόνο 5 ημέρες να το καταλάβουν, για το ΔΝΤ ένα χρόνο, δεν είναι και άσχημη η βελτίωση της εγκεφαλικής ανταπόκρισης....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 30/03/2011 21:40:12

      ...και για αυτό οι κακές αγορές δεν βλέπουν το φως στο τουνελ που βλέπει ο Κώστας του Παπά...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 30/03/2011 23:19:33

      Η εγκεφαλική ανταπόκριση προϋποθέτει εγκέφαλο.

  8. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/03/2011 21:53:29

    "Ο νέος μηχανισμός διάσωσης οδηγεί στην … χρεοκοπία"

    Το ξέραμε και το λέγαμε πριν καν υπογραφούν τα αντισυνταγματικά μνημόνια.
    Σημασία έχει όμως το αποτέλεσμα.

  9. Νίκος Βαρσακέλης avatar
    Νίκος Βαρσακέλης 30/03/2011 22:22:30

    Επειδή σε όλο το κειμενο των συμπερασμάτων του συμβουλίου των "ηγετών" της ΕΕ δεν κατάφερα να βρω έστω και μια αναφορά για την επιμήκυνση και την μείωση του επιτοκίου, μπορείτε δημοσογραφικά να ερμηνεύσετε τον θριαμβο του πρωθυπουργού και την θετική σταση εκπροσώπων της ΝΔ; Τελικά ελήφθη απόφαση;

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 31/03/2011 09:08:46

    Ακριβώς.
    Ας μας εξηγήσουν επίσης γιατί, ενώ το χρέος της Ιαπωνίας εκτινάχθηκε τις τελεταίες 2 εβδομαδες, η πιστοληπτική ικανότητα της Ιαπωνικής κυβέρνησης (δλδ της Ιαπωνίας) αυξήθηκε μόνο 1%, ναι, καλά διβάσατε, ΜΟΝΟ 1%.

    Και ερωτώ: Γιατί μιλούσαν για Τιτανικό, κοπρίτες κ.α. οι καθεστωτικοί γκαουλάϊτερ. ΠΟιόν εκπροσωπούσαν; Την Ελλάδα ή καποιους άλλους που τώρα πλούτισαν εις βάρος μας;

    ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΕΠΩΦΕΛΗΘΗΚΑΝ ΤΟΥΣ 16 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.