#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2011 07:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μύθος των πανίσχυρων καναλιών και τηλεπαρουσιαστών καταρρίφθηκε



Κάτι αρχίζει να αλλάζει….

Ο παππούς μου έλεγε ότι από μια μικρή σπίθα μπορεί να καεί τ’ αλώνι! Πολλά είχαν δεί τα μάτια του και ήξερε περισσότερα.

Ηρθε στο μυαλό μου η σκέψη αυτή, καθώς προχθές το βράδυ έβλεπα στο MEGA τον, μικρό το δέρας, αλλά λεοντόκαρδο, Κώστα Τζαβάρα να τα βάζει με τον ισχυρότερο μηχανισμό εξουσίας της χώρας.

Και είπα «να, κάτι τέτοιους χρειαζόμαστε!»

Μαχητές που να έχουν άγνοια κινδύνου!

Και ξέρετε ποιοί έχουν άγνοια κινδύνου; Αυτοί που αγωνίζονται για έναν σκοπό στον οποίον πιστεύουν και είναι λεύτεροι γιατί κανένας  «δεν τους κρατάει» από πουθενά!

Εγραψα πολλές φορές ότι τα πράγματα, ιδιαίτερα στον τομέα της οικονομίας, είναι τόσο οριακά, που μπορεί να έρθουν τα πάνω - κάτω από ένα ασήμαντο γεγονός!

Πιστεύω, επίσης ότι η κατάρρευση του διαπλεκόμενου τύπου θα προηγηθεί της κατάρρευσης του συστήματος  το οποίο στηρίζει. (δεν είναι άλλωστε τυχαία η  αποστολή του κ. Χυτήρη να ετοιμάσει ένα νέο πλαίσιο λειτουργίας  των ΜΜΕ για να τα σώσει από την πτώση).

Ο  κ. Τζαβάρας, λοιπόν, με τη μαχητική του στάση επέφερε  ένα ισχυρό πλήγμα εναντίον του συστήματος αυτού από εκεί που δεν το περίμενε! Από έναν ελεύθερο σκοπευτή, με άγνοια κινδύνου!

Αυτό έχει τεράστια συμβολική αξία γιατί το MEGA  δεν είναι απλά ένας ισχυρός πυλώνας του συστήματος, είναι από τους φανατικότερους υποστηρικτές του μνημονίου!

Όταν  ο μηχανισμός του MEGA  δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον κ. Τζαβάρα και καταφεύγει σε  προσβολές και …υποδείξεις, φαντάζεστε τι θα  γίνει  με τους άλλους;

Προφανώς και δεν θα καταρρεύσει έτσι εύκολα το σύστημα αυτό. Εχει ισχυρά παρακλάδια και ρίζες βαθιές.

Όμως, όταν δεν μπορεί να αντιμετωπίσει  αποφασισμένους σαν τον κ. Τζαβάρα, θα βρεθεί  αντιμέτωπους και με άλλους!

Γιατί θα βρεθούν μιμητές! Δεν υπάρχει αμφιβολία περί αυτού!

Για αυτό και η …προειδοποίηση της κας Τρέμη ότι «πήρατε φόρα» και ότι «θα σας πάρουν με τις πέτρες»

Για αυτό και η ….υπόδειξη του κ.Πρετεντέρη προς τη Ν.Δ. να κάνει κάτι με τον βουλευτή Ηλείας. (προσωπικώς θα πρότεινα στον Πρόεδρο της Ν.Δ. να τον …αναβαθμίσει περαιτέρω!)

Ότι και να συμβεί από εδώ και στο εξής ο κ.Τζαβάρας  έσπασε το «προστατευτικό κουκούλι» των μεγαλοδημοσιογράφων του Μεγάλου Καναλιού. Και  όχι μόνο!

Και η ζημιά αυτή δεν επανορθώνεται, αν και θα το επιχειρήσουν.  Δεν επανορθώνεται γιατί υπάρχει πλέον….δεδικασμένο! Ιστορικό προηγούμενο!

Ο κ. Τζαβάρας έβαλε πολύ ψηλά τον πήχυ.

Ο βουλευτής Ηλείας, διέψευσε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο και έναν ακόμα μύθο: ότι δήθεν η Ν.Δ. δεν έχει στελέχη!

Στελέχη υπάρχουν πολλά και άξια!

Ευκαιρία αναζητούν για να προσφέρουν, αλλά μέχρι τώρα η επετηρίδα ήταν ερμητικά κλειστή και στα κανάλια έβγαιναν οι ίδιοι και οι  ίδιοι!

Οι περισσότεροι μάλιστα γίνανε και φίλοι κολλητοί με τους δημοσιογράφους και έπαιζαν μαζί το παιχνίδι!

Ρόλους έπαιζαν σε μια στημένη παράσταση!

Τέλος, στην Ν.Δ. φαίνεται ότι κάτι αλλάζει, προς το καλύτερο.

Χθες αντέδρασαν ταχύτατα στην δήλωση Σημίτη, ενώ κατέθεσαν και τις δικές τους προτάσεις για την αναθεώρηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών.

Ας ελπίσουμε η αρχή που έγινε, να έχει και συνέχεια….

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 22/01/2011 07:34:07

    Εγώ προσωπικά αν ήμουν Σαμαράς θα έβαζα τους πιό μαχητικούς βουλευτές να βγαίνουν και να τους κράζουν κάθε μέρα. Ο Λουράντος κάθε φορά που βγαίνει στο Άλτερ, λέει τον Κώνστα κυβερνητικό εκπρόσωπο.
    Στο τέλος τέλος τι έχει να χάσει η ΝΔ? Μήπως την μεγάλη τους εύνοια?

    • yossarian avatar
      yossarian @ zackii 22/01/2011 10:46:59

      ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΓΙΑ ΣΑΣ Ο ΛΟΥΡΑΝΤΟΣ;

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/01/2011 08:04:46

    Δεν μπορει ένα κομμα να καθορισει ποια στελεχη του θα καλουν τα καναλια παρα μονο αν του ζητηθει απο τα ιδια.Σε αντιθετη περιπτωση τυχον απαγορευση παρουσιας αυτων που θελουν οι δημοσιογραφοι θα χτυπησει πολυ ασχημα.
    Εκεινο που πρεπει να κανει ο Σαμαρας ειναι να μη συναινεσει σε οποιοδηποτε χαριστικη διαταξη,φοροαπαλλαγη ή διευκολυνση για τα χρεη των καναλιων.

  3. Κρης avatar
    Κρης 22/01/2011 08:06:49

    Οικονόμου vs Mega
    http://www.youtube.com/watch?v=zzedhKCcRf4
    χα

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 22/01/2011 08:54:01

    Έτσι. Η άλλη πλευρα του νομίσματος είναι να σταματήσουν να εμφανίζονται οι "κακομοίριδες" που τους χρησιμοποιούν σαν να μην πω τι.

  5. STATHIS avatar
    STATHIS 22/01/2011 09:05:47

    Αυτό στο οποίο προσωπικά επιμένω είναι το ΟΤΙ οι πολιτικοί επέτρεψαν, χάριν της "επικοινωνίας" των πολιτικών τους στο ΛΑΟ , να δημιουργηθεί και να γιγαντωθεί ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ (αρχικά δίπλα & δυστυχώς αργότερα ακόμη και πάνω από το σύστημα ) ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΟΥΣ ,όχι για την "καλή τη πίστη " κριτική ή τον καλόπιστο "έλεγχο της εξουσίας" (με την έννοια της κατάχρησης της) , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΤΟΥΣ και / ή ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΡΑΚΕΝΤΡΩΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ .
    * ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ "ΛΑΟΥ" ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΚΡΙΤΗ ΤΟΥΣ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΥΣ "ΤΗΛΕΑΣΤΕΡΕΣ" - "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ" .
    ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΝ (για όποιο λόγο ) ΕΠΡΕΠΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΔΙΝΑΝ ΤΗΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (που ο ΛΑΟΣ χρησιμοποιεί συχνά): "Αν νομίζει κάποιος ότι κρεμόμαστε από τ'αρ....δια του , ΑΣ ΤΑ ΚΟΨΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ" .!!!!!
    ---- ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΙ "ΚΑΘΕΙΣ ΕΦ Ο ΕΤΑΧΘΕΙ" .!!!!!


    *Μιά άποψη.-

  6. kiki avatar
    kiki 22/01/2011 09:07:15

    @ ψυχραιμια,
    μπορει να μην μπορει οποιοδηποτε κομμα να μην μπορει να επιβαλει σε οποιδηποτε καναλι να καλει οποιον θελει, αλλα μπορει ο καθε βουλευτης να αρνειται να παει και να τους παραπεμπει στο Γραφειο Τυπου του κομματος του οταν τον καλουν .
    Στο μονο κομμα που δεν γινεται αυτο ειναι η ΝΔ.
    θελει λοιπον το κομμα να μαζεψει τους βουλευτες του, να τους εξηγησει πως πρεπει να συμπεριφερονται σε δημοσιες παρουσιες και να αρνουνται τις ατομικες προσκλησεις, αλλα το κομμα να αποφασιζει ποιος θα παει.
    Το θεμα ειναι παντα οτι οι συγκεκριμενοι ειναι πολλες φορες αμεσα συνδεδεμενοι με τα συμφεροντα των καναλαρχων και τους δημοσιογραφους, και υπαρχουν και απειρα ψωνια μεσα στο κομμα.
    Δεν φταινε λοιπον τα καναλια.
    Οσο για τα χρεη καλα μας τα ειπαν και αλλοι.

  7. STATHIS avatar
    STATHIS 22/01/2011 09:14:22

    Υ.Γ.
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΕ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΚΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ "ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ" ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ .
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΚΑΙ Ν'ΑΥΤΟΚΑΘΑΡΟΝΤΑΙ ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ.!!!!



    *Μιά άποψη.-

  8. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 22/01/2011 09:57:14

    κ.ΡΟΔΙΝΕ ,ο πόλεμος είναι ανηλεής ,ο εχθρός ισχυρότατος(ΜΕΓΑ κανάλι),θέλει αυτή την στιγμή που η Ν.Δ. είναι ανίσχυρη τακτική ανταρτοπολέμου .Καλά ξεκίνησε με τον ΤΖΑΒΑΡΑ θέλει όμως να υπάρξει και συνέχεια .Και μην ξεχάσω το βασικότερο ,και κάποιος άλλος,μέγιστος , έκανε ανταρτοπόλεμο ,πλήν όμως τσεκούρωσε και παλούκουσε τους προσκυνημένους ,ο νοών νοείτο,τώρα εσύ στην θέση του ΝΕΝΕΚΟΥ βάλε όποιους θέλεις ,ούτως η άλλος έχουμε πολύ πράμα

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αντάμ Παπαντάμ 22/01/2011 10:22:05

      Τα ισχυρά κανάλια είναι μύθος.
      Βρίσκονται στη χειρότερη κατάσταση από της ιδρύσεώς τους.
      Μια ματια να ρίξεις στους ισολογισμούς και τα διαφημιστικά έσοδα καταλαβαίνεις.
      Και έχουν καί έναν αντίπαλο που δεν μπορούν, εξ αντικειμένου, να αντιμετωπίσουν: το διαδίκτυο.
      Η Ν.Δ.πρέπει να μελετήσει σοβαρά το νόμο που ετοιμάζει ο Χυτήρης.

      • Misha avatar
        Misha @ Κώστας Ροδινός 22/01/2011 21:43:20

        Κώστα,
        οι ισολογισμοί τους τα κάνουν ακόμα πιο προσδεδεμένα στα αρματα των δανειστών τους: ΔΝΤ-ΕΕ-ΓΑΠ.
        Είναι bandidos , ληστοσυμμορίες που χρηματοδοτούνται από τράπεζες, πολυεθνικές και ΔΝΤ πλέον, και αυτων τα συμφέροντα εξυπηρετούν με όλο και πιο χυδαίο τρόπο.
        Ασκούν επιστημονική προπαγάνδα αδιαφορώντας πλήρως για τις αντιδράσεις του κόσμου, τις οποίες είναι βεβαιοι ότι μπορουν να ελέγξουν και να καθοδηγήσουν.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Misha 22/01/2011 21:56:14

          Αυτό που γίνεται με τον ALTER είναι πρωτόγνωρο!
          Προσπαθούν να το σώσουν οι Τράπεζες!
          Φαντάζεσαι τώρα την ...αντικειμενικότηα του καναλιού!

      • διηνεκης avatar
        διηνεκης @ Κώστας Ροδινός 22/01/2011 22:02:36

        Εγω αναρωτιεμαι αν τα στελεχη τις ΝΔ παρακολουθουν τις εξελιξεις στα μπλογκς,για να καταλαβουν επιτελους τι ακριβως ζηταει ο κοσμος απο αυτους

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/01/2011 10:24:27

    ΟΙ ΔΗΜΑΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΤΟY MEGA ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΙΤΩΡΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΟ ΠΑΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΑΣΠΡΟ.ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΠΟΤΕ?,Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΘΑΚΑΝΕΙ.ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΗ.ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ. ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΗ Ο ΛΑΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ,ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

  10. νεφέλη avatar
    νεφέλη 22/01/2011 10:45:06

    Μετά το Τζαβάρα ακολούθησαν τα χθεσινά:
    Οικονόμου, Αποστολάκος....πέφτει ο δευτεροκλασάτος
    τσαμπουκάς των στημένων υπαλλήλων του μικροφώνου!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/01/2011 11:08:03

    Σωστός ο Ροδινός (και πάλι).

  12. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 22/01/2011 11:10:15

    Ψυχραιμία συνέλληνες κι ειδικά προς τον συντάκτη του παραπάνω άρθρου. Δεκτόν ότι είπε αλήθειες ο κ.Τσαβάρας και ότι για 2,5 λεπτά εξέφρασε το αίσθημα του κόσμου αλλά μην τον κάνουμε και εθνικό ήρωα με αφιερώματα και εκπομπές και να λέμε ότι ξεκινάει μια νέα μέρα γεμάτη ανυπακοή κι ανατροπές κι ότι το κατεστημένο των πανίσχυρων καναλιών και παρουσιαστών καταρρίφθηκε! Μην τρελαθούμε κιόλας!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2011 11:15:01

    Κώστα Ροδινέ, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου ότι στελέχη υπάρχουν και χρειάζονται και αυτοί την χειραφέτησή τους. Ο εσωτερικός διαλογος, η ειλικρινής, απρόσκοπτη, αναταλλαγή απόψεων και η συναίνεση στην διατύπωση αρχών και θέσεων είναι η αρχή της χειραφέτησης.

    Η ΝΔ (σαν "ΝΔ") ανέβηκε στην εκτίμησή μου κατακόρυφα, με τον Τζαβάρα, και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 22/01/2011 15:19:11

      Αρχαίε,
      ούτε εγώ τον γνωρίζω, αλλά όπως έχουμε ξαναπεί ο άνθρωπος στη μάχη φαίνεται,

  14. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2011 12:21:35

    Ήρθε η ώρα να απαλλαχθούμε από το νταβατζιλίκι των ΜΜΕ
    Βάζουμε όλοι ένα χεράκι και:
    α) δεν αγοράζουμε τις φυλλάδες τους
    β) δεν βλέπουμε τα κανάλια τους
    γ) λέμε το ίδιο να κάνουν γνωστοί και φίλοι

  15. giannis avatar
    giannis 22/01/2011 12:42:46

    ειδικα αυτος ο Πρετεντερης είναι πολύ κάθαρμα,υποστηρίζει το γαπ και το πασοκ κατηγορώντας το συνέχεια.Οτι κάνει και ο Κουρής με το εχτρα και το κοντρα.

  16. Andreas avatar
    Andreas 22/01/2011 13:10:02

    Κώστα, δεν θα έλεγα ότι καταρρίφθηκε ο μύθος των πανίσχυρων Μέσων Μαζικής Μαλάκυνσης Εγκεφάλων (στο εξής ΜΜΜΕ). Συμφωνούμε, φυσικά, ότι είναι εν μέρει μύθος η υπερβάλλουσα δύναμη τους. Και λέω εν μέρει γιατί τα ΜΜΜΕ "στήνουν" πολιτικά αναστήματα και "φτιάχνουν" πολιτικές εικόνες. Αλλά είναι μερικό - ευτυχώς - το φαινόμενο. Παραδείγματα, όπως του Α. Σαμαρά και άλλων βουλευτών της περιφέρειας, οι οποίοι είτε δεν είχαν πρόσβαση στα ΜΜΜΕ είτε δεν θέλησαν οι ίδιοι να έχουν τέτοια προβολή, αποδεικνύει ότι μπορεί κάποιος να εκλεγεί στο Κοινοβούλιο χωρίς να έχει δημοσιογραφική στήριξη, πολύ δε περισσότερο τηλεοπτική προβολή.

    Αυτό που κατέπεσε είναι η εικόνα και η ιδέα ότι δεν μπορούν οι πολιτικοί να αρθούν στο ύψος τους. Είναι η σκέψη ότι οι πολιτικοί πρέπει να κομψεύουν τα λόγια τους, να στρογγυλεύουν τις εκφράσεις τους μήπως και θίξουν τον "ευειδή" Πρετεντέρη και την κυρία με τα ακριβά μολυβοκόνδυλα. Η ιδέα ότι οι πολιτικοί πρέπει να στέκουν "σούζα" μπροστά στους τηλεοπτικούς ημίβλακες μιας στρατευμένης και αναξιόπιστης δημοσιογραφίας κατέρρευσε. Κατέρρευσε επίσης ένας αστικός μύθος: ότι στο γυαλί, το τηλεοπτικό γυαλί, πρέπει να μιλάμε με πληθυντικούς, να περιπαίζουμε εαυτούς και κυρίως τους άλλους. Κατέπεσε η φενάκη της ευγένειας, της αστικής, κομψευόμενης, "κυριλλάτης" πλην όμως υποκριτικής ευγένειας. Όλοι πρέπει να κρίνονται. Και οι κύριοι και οι κυρίες της δήθεν ενημέρωσης.

    Αν κάτι άλλαξε με την παρουσία του Κ. Τζαβάρα στο ΜΕΓΑλο κανάλι είναι η συναίσθηση ότι ο πολιτικός κόσμος πρέπει να μάθει 2 πράγματα: να μη θεατρινίζει στο τηλεοπτικό γυαλί και να αφήνει τις σκέψεις του, δηλαδή τις λέξεις του να έχουν αιχμές και να καρφώνουν ό,τι βλέπουμε και μας πληγώνει και μας εξοργίζει.

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/01/2011 13:49:28

    Θελω οταν βγει καποιος την επομενη φορ στο ΜΕΓΚΑ και στους Τρεμοντερηδες να κανει ερωτησεις οπως αυτες που απαυθυνουμε σε καθε λαμογο εδω μεσα.
    πχ. κα Ολγκα το ειδατε το DVD του Θεμου τελικα ?
    κ Τεντερη, μαθατε τι σημαινει cabinet man ?
    κ Χασαποπουλε ειστε κυβερνητικος εκπροσωπος SHREK II ??
    κ κκ Τρεμοντεροχασοπουλοι εαν ο Τσουκρατος ηταν της ΝΔ θα κανατε επανασταση??

    ΠΠ

  18. xbab avatar
    xbab 22/01/2011 13:58:23

    Τζαβάρας!
    Έτσι πρέπει να συμπεριφέρονται όλα τα στελέχη της ΝΔ
    Αντίσταση και...ανυπακοή στους παραπληροφορητές της κοινής γνώμης.
    Μόνο έτσι θα καταλάβουν...
    Και να δούμε ποιόν θα πάρουυμε (εμείς ο κυρίαρχος λαός) με τις πέτρες μετά...
    Αξιόλογο στέλεχος με λόγο και πυγμή ο κ.Τζαβάρας...

  19. Nikoletou Nina avatar
    Nikoletou Nina 22/01/2011 14:38:10

    Διαβάζω από εχθές "επαίνους" για την στάση του Κου Τζαβάρα και πραγματικά απορώ. Γιατί όλη αυτή η συζήτηση περί "έκρηξης" του Τζαβάρα, έχει μεταφέρει την συζήτηση απο την αρχική αιτία.
    Δεν με αφορά ουτε ο Πρετεντέρης ούτε η Τρέμη.

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η SIEMENS ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΌ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΤΕΩΝ.
    ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΣΤΙΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ "ΤΣΑΜΠΑ" ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΤΟΥ ΤΖΑΒΑΡΑ.. ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΝΔ ΤΙΠΟΤΑ
    "Στην περίπτωση αποδοχής της πρότασής της από το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ, όπως δηλώνουν στελέχη της, «δεν έχει καμία απολύτως αντίρρηση να εξεταστούν και ...τα πεπραγμένα και των δικών της υπουργών», αν και «κρίνει ότι δεν προέκυψε κανένα απολύτως στοιχείο εναντίον τους, αφού απλώς κλήθηκαν να υλοποιήσουν ήδη υπογεγραμμένες από το ΠΑΣΟΚ συμβάσεις"
    ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ..ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΙΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙ

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/01/2011 15:18:00

    Οχι, αλλά για φαντάσου να ήσαν όλοι ανπάκουοι σαν τον κ. Τζαβάρα;
    Αντί να συναγελλαζόνται με τους πληρωμένα φερέφωνα της διαπλοκής;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Κώστας Ροδινός 22/01/2011 19:12:58

      Στρατηγε Ροδινε,

      οχι ολοι. Ουτε εγινε ποτε ουτε μπορει να γινει. Ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ισα. Καμια εκατοστη ομως χρειαζονται που δεν μασανε τα λογια τους σαν το Τζαβαρα. Το δηλητηριο το πολεμας μονο με δηλητηριο.

      Θα αλλαξει η κατασταση. Ειναι η ιστορια με τους εκατο πιθηκους που μου διηγηθηκε καποιος φιλος.

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/01/2011 15:26:37

    Αντρέα,
    Απο σημειολογικής απόψεως έχει τεράστια σημασία να βγαίνει ένας "δικηγόρος επαρχίας", όπως μας "παρουσιάζουν" σήμερα τον κ. Τζαβάρα οι φυλλάδες του κ. Μπόμπολα, και να τους ξεγυμνώνει επικοινιακά.

    Τους χαλάει τη "μοστρα¨.
    Αυτόν τον μανδύα σοβαροφάνειας που έχουν ενδυθεί και μας δίνουν διαλέξεις απο καθέδρας επι παντός του επιστητού,
    Και είναι οι ίδιοι άνθρωποι τα τελευταία είκοσι (τουλάχιστον) χρόνια που διεδικούν για τον εαυτό τους τον τίτλο του αλάνθαστου!
    Αυτοί και ο ....πάπας!
    Και η αντίδραση Τζαβάρα αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, γιατί λίγες μέρες πρίν το MEGA πρωταγωνίστησε και στη γκάφα με την "γερμανίδα τρομοκρατισσα".

  22. xbab avatar
    xbab 22/01/2011 15:36:00

    Ξέχασες τη Formula 1...

  23. danaos avatar
    danaos 22/01/2011 15:45:43

    Κώστα,θα πάθουν μεγάλες πλάκες τα παιδάκια!!www.youtube.com/watch?v=B6irgcwBEiY

  24. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/01/2011 16:16:31

    Δαναέ,
    Τι έγινε

  25. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/01/2011 16:18:42

    Κάτι γίνεται με το site εδώ και δυο μέρες.
    Συνεχίζω..
    Δαναέ,
    δεν έχουνμε κανένα νέο από την ...εξουσία.
    Να στείλουμε...χαιρετίσματα;

    • danaos avatar
      danaos @ Κώστας Ροδινός 22/01/2011 17:00:22

      Kώστα, κάτι γίνεται με το site,είναι κολλημένο.Έγραψα και στο Φάκτορα.
      Την προηγούμενη εβδομάδα σε χρειαζόμουν, σου είχα γράψει να επικοινωνήσεις μαζί μου γιατί εγώ δεν έχω το email σου.Κατά τα άλλα ζόρια πολλά!Καλλικράτειες καταστάσεις για γέλια, για κλάματα, για τρέλα για αυτοκτονία!Τι να σου πω...Περιμένω να τα πούμε!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ danaos 22/01/2011 17:08:40

        Συγνώμη, δεν θα το είδα.
        Ζήτησε από τον Φάκτορα.
        Ελεύθερα!
        Θα χαρώ πολύ!

  26. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/01/2011 16:20:27

    Ο Πρετεντέρη κάνει τη ...δουλειά του!
    Ας την έκανε και η άλλη πλευρά!

  27. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/01/2011 17:27:01

    To site έχει πρόβλημα καθὠς έχει κολλήσει για κάποιο λόγο. Η λύση για πρόσβαση στις τελευταίες αναρτήσεις είναι ακολουθώντας τα λίνκ από άλλα φιλικά ιστολόγια τα οποία ανανεώνονται αμέσως μετά από κάθε καινούργια ανάρτηση του anti. Δια της τεθλασμένης δηλαδή. Πάντως η αρχική σελίδα έχει κολλήσει στον Τζαβάρα! Not bad at all!
    Να υποθέσουμε ότι είναι δάκτυλος της Τρέμη?

  28. danaos avatar
    danaos 22/01/2011 17:32:19

    Έτσι είναι από χθες Γιάννη!Την καλησπέρα μου!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 22/01/2011 17:38:45

      Καλησπέρα Δαναέ! Μάλλον υπάρχει έντονη κυκλοφορία στη σελίδα ή μήπως φταίει τελικά η επερώτηση της κυρίας?

      • danaos avatar
        danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/01/2011 17:50:59

        Λες;Δάκτυλος της κυρίας ή μάγια;

        • man8os avatar
          man8os @ danaos 22/01/2011 17:52:01

          βουντουυ!!!!

  29. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2011 17:38:31

    οσοι δεν εχετε ισχυρο σερβερ:σβηνετε τα cοοkies στο pc σας καθε φορα που μπαινετε και μετα απο καθε σχολιο που στειλατε, εξοδος και εισοδος απο την αρχη,καθε φορα

    να μπαινετε απο τα μενου:Πρωτη Σελιδα Επικαιροτητα Επισημαινουμε Οικονομια και no problem

    • danaos avatar
      danaos @ anonymous 22/01/2011 17:53:08

      anonymous,ακριβώς αυτό κάνουμε!Ευχαριστούμε!

  30. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/01/2011 17:57:16

    Μάλλον ασχολήθηκε με τα...cookies στην κουζίνα και έγινε μπέρδεμα.Έκαστος εφ ω ετάχθη!

  31. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/01/2011 19:44:16

    Μικρός το δέμας εννοείς μάλλον, και όχι μικρός το δέρας (...χα-χα). Σωστές όμως οι παρατηρήσεις σου. Ο Τζαβάρας έχει κάνει και στο παρελθόν καλές παρεμβάσεις στην βουλή. Αλλά επειδή είναι εκτός επικοινωνιακού συστήματος δεν προβάλλεται. Νομίζω ότι είχε την αυτονόητη φυσιολογική αντίδραση, σχεδόν αυτοσυντήρησης, απέναντι σε αυτά τα υπερμεγεθυμένα τρωκτικά. Η Τρέμη ως προς την προκατάληψη και την μονομέρεια θυμίζει λυσσασμένη προπαγανδίστρια με πολύ παχύ δέρας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 22/01/2011 20:07:50

      Προφανώς το δέμας!
      Σιγά να μην τον κάνουμε και ....Χρυσόμαλλο δέρας!
      Ο άτιμος ..δαίμων του ...πληκτρολογίου.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Κώστας Ροδινός 22/01/2011 21:19:12

        Σημεία και δέρατα. Δαίμονες και άλλα παγανά. Έβαλαν την ουρά τους και στο antinews. Οι καλικάντζαροι δεν έφυγαν με τον αγιασμό των υδάτων. Χρειαζόμαστε Εξορκιστή, και ειδικά η Τρέμη, η οποία δαιμονίζεται και παθαίνει delirium tremens όταν ακούει Τζαβάρα.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 22/01/2011 21:54:10

          !!!!

  32. Kostas D avatar
    Kostas D 23/01/2011 06:49:53

    Κυριε Ροδινε,
    Διαβαζοντας ΗΔΗ απο τις πρωτες σειρες καταλαβα οτι το κειμενο ειναι γραμμενο απο εσας....
    Οτι και να πω ειναι λιγο... ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ!!!!
    ΧΤΥΠΑΤΕ ΑΛΥΠΗΤΑ με τη γραφη σας το κατεστημενο μμε/πασοκ/τροικας!!!!!!
    ΕΥΓΕ!!!!!

  33. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 23/01/2011 17:43:41

    Οι τηλεπαρουσιαστές του MEGA θα πρέπει να είναι αντικειμενικότεροι στην ειδησεογραφία γιατί έχουν καταστεί καθεστωτικοί κονδυλοφόροι. Ούτε παντογνώστες είναι, ούτε οι καλύτεροι χειριστές της ελληνικής γλώσσης, την οποία πολλάκις κακοποιούν.Επίσης η επικεφαλής της ενημέρωσης των 8 του εν λόγω καναλιού, θα μπορούσε να ήταν σεμνότερη στον ενδυματολογικό τομέα σε καιρό αισχράς λιτότητας των Ελλήνων, για να μην δημιουργούνται συνειρμοί με την περιβόητη λίστα της Siemens.