#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2011 17:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ο μικρός Ομπάμα από την Ελλάδα»



Νομίζαμε ότι τα είχαμε ακούσει όλα αλλά οι διθύραμβοι των γερμανικών εφημερίδων για τον Γ. Παπανδρέου, δεν έχουν προηγούμενο. «Ο μικρός Ομπάμα από την Ελλάδα» γράφει πρωτοσέλιδο εφημερίδας και όλοι μένουμε κάγκελο.

Γιατί άραγε ταυτίζουν τον ΓΑΠ με τον Ομπάμα; Επειδή και οι δύο έχουν αποτύχει παταγωδώς στην οικονομικήτους πολιτική; Υπονούν οι Γερμανοί σύμμαχοι κάτι άλλο;

Πλάκα έχουν και τα υπόλοιπα δημοσιεύματα: «Ο Παπανδρέου εγγυάται για τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις», «Ο Παπανδρέου απαιτεί σεβασμό για τη χώρα του», «Θέλω να σώσω αυτή τη χώρα», «Ο μίστερ-Κρίση μιλάει ωραία – καμία κριτική, ούτε λέξη για χρεοκοπία μπροστά στους κορυφαίους εκπροσώπους της γερμανικής βιομηχανίας. Ο Έλληνας πρωθυπουργός γίνεται δεκτός με εξαιρετική εγκαρδιότητα. Το μήνυμάτου "Yes, we can"» γράφει το Spiegel Online.

Είδατε σουξέ ο Γιώργος κι εμείς εδώ τον βρίζουμε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 28/09/2011 18:12:52

    Ομπάμα ο ένας Ομάμα ο άλλος...

    • madprof avatar
      madprof @ Αρράκις الراقص 28/09/2011 22:19:26

      ΑμερικανοΓερμανοτσολιάς μήπως ήθελες να πεις;

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ madprof 29/09/2011 11:10:15

        Όχι, Ομπάμα ο ένας, Ω-μάμα ο άλλος. Ό,τι κάνει το κάνει γιά τη φουκαριάρα τη μάνα του

  2. Απορία avatar
    Απορία 28/09/2011 18:13:41

    Εν τω μεταξύ, επειδή προφανώς έχουν τις ίδιες εταιρίες δημοσίων σχέσεων, και οι δύο έχουν αφήσει τα μαλλιά τους να ασπρίσουν για να δείξουν δήθεν και καλά ότι έχουν τεράστιο άγχος και βάρος από την εκτέλεση της εξουσίας τις σημερινές δύσκολες στιγμές...

    Εγώ τους συνιστώ τις φυτικές βαφές του Κορρέ που είναι πολύ καλές, υγιεινές και φιλικές προς το περιβάλλον για να ενισχύσουν έτσι και τα ελληνικά προϊόντα...

    • juliet avatar
      juliet @ Απορία 28/09/2011 18:31:58

      Τόπε και ο τζούνιορ ότι ο πατέρας αγωνιά και γυμνάζεται για να μπορεί να σκαρφαλώσει τη σκάλα του αεροπλάνου ,να δεις όταν νοιώθεις το φόβο της τιμωρίας και μάλιστα της εσχάτης προδοσίας ,τι χρώμα θα πάρουνε τα μαλλιά του.Εχω απορία.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/09/2011 18:24:35

    Δύο δολιχοκέφαλοι
    με μεγάλα αυτιά...
    και πράσινο εγκέφαλο
    μεσ' την καλή χαρά

    Την Μέρκελ προσκυνούσανε
    απ το πρωί ως το βράδυ
    ελπίζοντας να καρπωθούν...
    (να βρει κάποις να συμπληρώσει εδώ κάτι με Νόμπελ Πράσινης Ανάπτυξης)

    ο archaeopteryx δεν τα καταφέρνει στην ποίηση

    • juliet avatar
      juliet @ archaeopteryx 28/09/2011 19:38:05

      Kαι αν δεν στόλεγα δε θάξερες
      πως τη δόξα αποχτάνε
      όσοι στη Μερκελ προσκυνάνε
      και για τη πράσινη ανάπτυξη μιλάνε.
      Αρχαίε ,και εγώ με το που βλέπω τα ούφο κομπιάζω,χάνω την έμπνευση αλλά είπα άστο να πάει.

  4. φωνη avatar
    φωνη 28/09/2011 18:24:57

    Καλα, τους παρέδωσε τη χώρα και τους χαρίζει φιλέτα.... τι να γράψουν οι άνθρωποι δεν είναι αγνώμονες.

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 28/09/2011 18:37:38

      Φωνή,
      καλήσπερα,
      το ανακάτεμα της Γερμανίδας με το κτηματολόγιο κακός οιωνός.Μακάρι οι υποθέσεις μας να πέσουν στο κενό.
      Χθες μίλησα με τον μπάρμπα μου στην Αμερική ,μου είπε ότι είμαστε όπως η Αμερική πριν 2 χρόνια και τώρα εκεί αρχίσανε και οι σκοτωμοί,αρα ξέρουμε το επόμενο στάδιο.Αλωση της Ελλάδας απο το γυφταριό του κόσμου για ένα κομμάτι ψωμί.
      Δεν ξέρω που μένεις ,αλλα η Αθήνα δεν είναι παράδεισος.

      • φωνη avatar
        φωνη @ juliet 28/09/2011 18:39:31

        Καλησπέρα Juliet!!!!:)

  5. Orestios avatar
    Orestios 28/09/2011 18:26:41

    Ένας Ομπάμα μαϊμού!!!!!!!
    Όπως τα μαϊμού προϊόντα

  6. Tem avatar
    Tem 28/09/2011 18:34:41

    Ο Ομπάμα δεν πρόδωσε την χώρα του.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tem 28/09/2011 18:43:32

      έχουν διαχωρισμό εξουσιών. Εάν η θεωρία μου είναι σωστή (ότι δηλαδή ο σοσιαλισμός είναι το πρώιμο στάδιο και η προϋπόθεση για την προδοσία) ο Ομπάμα προσπάθησε πολύ με την Υγεία. Και με τα Πράσινα. Τον σταμάτησε το Νομοθετικό, αλληλούϊα. Δεν είναι λίγες οι φωνές που του αποδίδουν αντι-αμερικανική συμπεριφορά...

      • Lampros avatar
        Lampros @ archaeopteryx 29/09/2011 09:07:04

        "ότι δηλαδή ο σοσιαλισμός είναι το πρώιμο στάδιο και η προϋπόθεση για την προδοσία"
        εξήγησέ το αυτό.

  7. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 28/09/2011 18:47:13

    Αφού τους άρεσε τόσο πολύ, να τους τον δώσουμε και μάλιστα αν τον πάρουν άμεσα, τους κάνουμε δώρο τους δύο αντιπροέδρους και τον Παπακωσταντίνου...

  8. vildanden avatar
    vildanden 28/09/2011 18:53:07

    Για την ακρίβεια, ο παραλληλισμός με τον Ομπάμα σημαίνει τελείως διαφορετικά πράγματα για τις δυο πλευρές του Ατλαντικού: για τους Ευρωπαίους, ο Ομπάμα είναι ένας πολύ δημοφιλής και συμπαθής αμερικανός πρόεδρος, κυρίως λόγω δημόσιας εικόνας. Για μεγάλο μέρος των Αμερικάνων, ιδίως των συντηρητικών, ο Ομπάμα είναι ένας αποτυχημένος και ηλίθιος (χαρακτηριστικά, του προσάπτουν ότι δεν μπορεί να μιλήσει χωρίς υποβολέα - σας θυμίζει κάτι;) που πρέπει να φύγει από την εξουσία το ταχύτερο. Το τι ρόλο παίζει το χρώμα του Αμερικάνου προέδρου και στη διαμόρφωση των δυο αυτών απόψεων είναι μια άλλη ιστορία.

    Επειδή όμως σε αυτό το θέμα το ΠΑΣΟΚ κατάφερει να μας κάνει "αμερικανάκια", δηλώνω ότι οι "αρνητικές" ομοιότητες του ΓΑΠ με τον Ομπάμα χτυπούν κόκκινο. Ακόμα και στις πιο "περιθωρειακές" θεωρίες για την καταγωγή τους και την υπηκοότητα τους και επομένως για τα συμφέροντα που εξυπηρετούν (βλέπε πιστοποιητικό γεννήσεως Ομπάμα και εβραϊκή καταγωγή ΓΑΠ).

    • madprof avatar
      madprof @ vildanden 28/09/2011 22:39:48

      "Για μεγάλο μέρος των Αμερικάνων, ιδίως των συντηρητικών, ο Ομπάμα είναι ένας αποτυχημένος και ηλίθιος (χαρακτηριστικά, του προσάπτουν ότι δεν μπορεί να μιλήσει χωρίς υποβολέα – σας θυμίζει κάτι;) που πρέπει να φύγει από την εξουσία το ταχύτερο".
      Δηλαδή το ελεεινό υποκείμενο G. W. Bush και τα νεοσυντηριτικά - νεοφιλελεύθερα κοράκια που είναι υπαίτιοι και για τις γενοκτονίες των Ιρακινών και των Αφγανών, ήταν επιτυχημένα;
      Ο "πολιτικός" φονταμενταλισμός οδηγεί τα ζωντανά σε φραστικό παραλήρημα.

  9. Ikaros avatar
    Ikaros 28/09/2011 19:02:49

    Καλά εμείς τον ξέρουμε, αλλά ενδιαφέρον έχει η πλήρης γελοιότητα και ιδιοτέλεια του γερμανικού τύπου, που είναι η αντανάκλαση της αρπακτικότητας του γερμανικού κεφαλαίου. Πρέπει να δούμε τα θετικά σχόλια του ναζιστικού τύπου επί κατοχής για τον Τσολάκογλου. Επίσης ενδιαφέρον είναι το τι τους πασάρουν τα γερμανικά ΜΜΕ και χάφτουν οι "σοβαροί" Γερμανοί πολίτες, πολίτες της ισχυρότερης χώρας της Ευρώπης.

  10. Νηπιαγωγος avatar
    Νηπιαγωγος 28/09/2011 19:08:57

    Ας τραγουδησουμε ολοι μαζι : "Ο μικρος Ομπαμα, καθεται και κλαιει,
    γιατι δεν τον παιζουνε οι φιλεναδες του"..... φτου ξελευτερια

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/09/2011 19:33:17

    Πρὸς ὑποστήριξη τῶν ἐνθάδε ἰθαγενῶν: οἱ Γερμανοὶ πολίτες δὲν εἶναι σὲ θέση νὰ γνωρίζουν ὅτι τὸ αἰσιόδοξο "yes we can" τοῦ ΓΑΠ ἔχει τόση ἀξία ὅση καὶ τὸ προεκλογικὸ "λεφτὰ ὐπάρχουν". Σοῦ λέει, πρωθυπουργὸς εἶναι, ἤδη τὴν ἔχουν λερωμένη τὴ φωλιά τους, τί στὸ διάολο, ἀποκλείεται νὰ μᾶς δουλεύει στὰ μοῦτρα μας...

    Οἱ Γερμανοὶ δὲν εἶναι συνηθισμένοι νὰ ἔρχεται ἕνας ξένος ἡγέτης καὶ νὰ τοὺς ἀντιμετωπίζει ὡς σημαιοκασκολφοροῦντες χοροπηδηχτοὺς ὀπαδοὺς τοῦ ΠΑΣΟΚ σὲ συγκέντρωση. Ὁπότε, ἁπλῶς δὲν "τό' πιασαν". Τώρα, τὰ συμφέροντα εἶναι ἀλλουνοῦ παπᾶ εὐαγγέλιο, καὶ τοῦ συγκεκριμένου παπα-Ἀνδρέα εἶναι γραμμένο στὰ Ἀπόκρυφα.

    Αὔριο τὸ βράδυ ἔτυχε νὰ βγαίνω γιὰ 2-3 λεπτὰ στὸ ZDF γιὰ ἑλληνικὰ θέματα καὶ τὸ Εὐρώ, ἐκεῖ νὰ δεῖς γέλια ἔτσι καὶ μὲ ρωτήσουν γιὰ τὸ "yes we can" τοῦ Γιώργου... Θὰ χάσουμε μερικὲς ντουζίνες Γερμανοὺς ἀπὸ ἐγκεφαλικό. Φίλος ὁ ΓΑΠ, φιλτάτη ὅμως ἡ ἀλήθεια.

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2011 20:09:17

    Ο Μικρός Ομπάμα? Επιτέλους! Η θρυλική τετράδα του Φαρ Ουέστ επιστρέφει με νέες περιπέτεις.
    Μαζί με το ατρόμητο ελληνόπουλο Τζώρτζ Πάπαν από τη Μινεσσότα, η Χάνα Διάμαντσον, ο Μπενύτο Γκονζάλες (με το γάιδαρό του τον Παγκαλίνο) και ο Ινδιάνος Λοβερδίπο. Η τέσσερις φίλοι, ακούραστοι φύλακες του Νόμου, ξεκινούν το νέο τους ταξίδι στο πρώτο τεύχος με τίτλο "Σώζοντας τη Γρεκολάνδη". Από τις εκδόσεις IMF-EFSF.

  13. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 28/09/2011 20:15:23

    Νομίζω ότι πλέον μας παίρνουν στο ψιλό στην Ευρώπη... απλά γελάνε μαζί μας....

  14. Nick63 avatar
    Nick63 28/09/2011 20:47:37

    Μας έχουν πάρει στο ψιλό έτσι κι' αλλιώς απο τα "greek statistics..."
    Το 2009 που βγάζαμε μόνοι μας τα μάτια μας με τις δηλώσεις περί "τιτανικού"
    λοιδωρήθηκε δικαίως η κυβέρνηση, τώρα που προσπαθεί να πείσει κάποιους
    γερμανούς επιχειρηματίες να επενδύσουν στην Ελλαδίτσα (δεν ξέρω άν πλέον
    μπορούμε να τους πείσουμε) πάλι δεν μας αρέσει...ή μήπως δεν τις χρειαζόμαστε
    (τις επενδύσεις);
    'Η μήπως μια νέα δήλωση περί "τιτανικού" θα ικανοποιούσε ορισμένους;

    • φωνη avatar
      φωνη @ Nick63 28/09/2011 21:39:09

      Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος οι Γερμανοί δεν είναι οι επενδυτές που επιθυμεί η Ελλάδα. Δε δείχνουν καμία καλή πρόθεση, αντιθέτως θέλουν να τους χαριστούν όλα και υποτιμούν το λαό, ο οποίος θα τους δώσει τις επιχειρήσεις του και θα τον καλέσουν να εργαστεί σε αυτές. Οι πόρτες μας πρέπει να είναι κλειστές για αυτούς.
      Υπάρχουν Έλληνες επενδυτές στο εξωτερικό ( π.χ. ο εφοπλιστικός κόσμος του Λονδίνου) και σίγουρα θα είναι πολύ πιο τίμιοι συνομιλητές και θα σεβαστούν τον τόπο τους, τους συμπατριώτες τους και την περιουσία τους. Εμάς, τέτοιες συνεργασίες μας συμφέρουν και αυτοί πρέπει να είναι οι πρώτοι συνομιλητές μας.
      Πολύ σωστά ο κ. Κων.Π.Φράγκος στο ΠΑΡΟΝ της Κυριακής υπενθύμισε τον στίχο του Ν.Γκάτσου: Έλα της θάλασσας θεριό και
      του πελάγου μπόρα
      Το φοβερό σκουπιδαριό
      Να διώξεις από τη χώρα.

  15. popolaros avatar
    popolaros 28/09/2011 23:10:06

    Ρε παιδιά πλάκα μας κάνουν οι Γερμανοί.

    Εδώ άρχισαν να βρίζουν ανοιχτά τον κανονικό Ομπάμα.
    Τον ιμιτασιόν...τι θα τον κάνουν ?

    Αχ ρε giorgo στα είπε ο soros αλλά δεν άκουσες.
    Δεν αλλάζουνε στρατόπεδα στη μέση του project!
    Τώρα άντε να πας Αμέρικα.
    Έχεις και αμερικανικό διαβατήριο.

  16. Nick63 avatar
    Nick63 28/09/2011 23:17:17

    "Φωνή", συμφωνώ με το πρώτο σου σχόλιο, αλλά δεν νομίζω ότι έχουμε
    τη πολυτέλεια του χρόνου ούτε τη πολυτέλεια των πολλών επιλογών, σχετικά με τη προσέλκυση επενδυτών, χρειαζόμαστε επενδύσεις και ανάπτυξη ΤΩΡΑ. Αλλωστε πώς να έρθει κάποιος σοβαρός να επενδύσει όταν: α) έχουμε απαξιώσει οι ίδιοι αυτή τη χώρα και β) όταν δεν υπάρχει σταθερή πολιτική φορολόγησης
    με μακρινό ορίζοντα για τις επιχειρήσεις;
    Τώρα για τον εφοπλιστικό κόσμο του Λονδίνου...η πρόσκληση έχει ήδη δοθεί.
    Τι περιμένουν άραγε;
    Ιδού η Ρόδος...

  17. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 29/09/2011 00:56:41

    Βρε το πεντί! το χουμε παρεξηγήσει!!!