#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2010 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μεγαλύτερος εχθρός της Ελλάδας



Η Ελλάδα κινδυνεύει βαδίζοντας ξανά και ξανά στο ίδιο μονοπάτι μέσα στους αιώνες. Η Ελλάδα  πάντα κινδύνευε, με το μελάνι της αγωνίας έχει γράψει το όνομά της στο βιβλίο της Ιστορίας και με πολύ κόπο και αγώνα έχει χτίσει αυτό που αξίζει κανείς να γνωρίζει γι’ αυτήν. Από το τότε που ο Πάρης και η Ελένη κλέφτηκαν για να ζήσουν τον έρωτά τους αδιαφορώντας για τις συνέπειες –τι απόλυτα ελληνική συνήθεια!- η Ελλάδα έχει εμφύλιο  την ώρα που πολεμά τον εχθρό. Διεκδικεί το δίκιο της και την ίδια στιγμή ο ηγέτης- Αγαμέμνονας αδικεί και τρέφεται σαν κηφήνας από τον κόπο του πολεμιστή – Αχιλλέα κι ο πολεμιστής- Αχιλλέας βγάζει μαχαίρι και τινάζει τον αγώνα των συμπολεμιστών του στον αέρα ενδιαφερόμενος μονάχα για τον δικό του εγωισμό. Μέσα σ’ αυτή την διαχρονική τρέλα, τόσοι γενναίοι πολεμιστές δεν μπορούν να κατακτήσουν μια Τροία.  Στο τέλος τον ατομιστή πολεμιστή- Αχιλλέα προδίδει η ίδια του η φτέρνα, τον αλαζόνα και άρπαγα ηγέτη-Αγαμέμνονα προδίδει η ίδια του η οικογένεια,  η Τροία δεν κατακτιέται με ηρωισμό αλλά με πονηριά κι ο πονηρός Έλληνας- Οδυσσέας που την τελευταία στιγμή τα κατάφερε, φτάνει στην Ιθάκη του ολομόναχος, βασανισμένος και μόνο με τη βοήθεια του Θεού, χωρίς ηγέτες, συντρόφους, δυνάμεις και οράματα.

Αυτή είναι η μοίρα μας, ή μάλλον αυτή είναι η μοίρα στην οποία έχουμε οι ίδιοι καταδικάσει τα προτερήματά μας, εφόσον τη μοίρα του ο κάθε λαός τη γράφει με τα λάθη του. Μόνο που σε εποχές σαν τη σημερινή όταν όλα τρέχουν τόσο γρήγορα, ζούμε την Ιλιάδα και την Οδύσσεια της πατρίδας μας ταυτόχρονα: Σε πρώτο χρόνο οι ηγέτες μας αδικούν, μα  δέχονται πλήγματα από τις οικογένειες τους, οι πολεμιστές καταστρέφουν τον κόπο μας και περιθωριοποιούνται, ο Δούρειος Ίππος είναι προ των πυλών κι εμείς αγωνιζόμαστε  να βγούμε στην Ιθάκη, έχοντας βλασφημήσει το Θεό, του οποίου τη βοήθεια αναζητούμε όταν το μοναδικό πράγμα που θα μας έχει απομείνει είναι μια ξεχαρβαλωμένη σανίδα στο πέλαγος.

Από τι κινδυνεύει άραγε η Ελλάδα σήμερα; Σίγουρα όχι από τις αγορές, τα spreads και την έλλειψη αξιοπιστίας στο εξωτερικό. Η Ελλάδα κινδυνεύει από έναν μεγαλύτερο εχθρό, τον ίδιο που την απειλεί πάντα. Η Ελλάδα κινδυνεύει από τον Έλληνα. Κινδυνεύει από τον Έλληνα που διορίστηκα στο Δημόσιο με ρουσφέτι αδιαφορώντας αν αδικούσα τους υπόλοιπους φορολογούμενους, μα που τώρα φωνάζω ότι αδικούμαι! Από τον Έλληνα που έκλεψα το συνάνθρωπό μου ζητώντας του να με πληρώσει περισσότερο από όσο δήλωσα ότι πληρώθηκα. Τον Έλληνα που έδωσα εξουσία σε ανθρώπους ανίκανους και –κυρίως- ανήθικους επειδή τους γνώριζα και ήλπιζα ότι θα με βόλευαν κάπου με το βουλευτιλίκι τους. Τον Έλληνα που κατακρίνω με όλη μου την αυστηρότητα για θέματα που δε με αφορούν, μα που καταπίνω άκριτα κάθε είδηση που μου σερβίρεται από ΜΜΕ παραδομένα σε συμφέροντα. Τον Έλληνα που με ένα μισθό μιμούμαι κακόγουστα τη ζωή της Carrie στο Sex and the City, (μιας ανόητης Νεογιουορκέζας που δέχεται να κάνουν τη ζωή της σκουπίδι όσο αυτή φορά ένα ζευγάρι Manolo Blahnik).   Η Ελλάδα κινδυνεύει από τον Έλληνα που πετάω μια μολότοφ και σκοτώνω τις ζωές και τους μόχθους συνανθρώπων μου που απλά δε συμφωνούν με μένα, και τον Έλληνα που από το βήμα της Βουλής μετρώ μικρόψυχα τι θα μου αποφέρουν οι θάνατοι εκείνοι. Τον Έλληνα που θέλω να πάω πρώτος στη δουλειά μου, γι’ αυτό προσπερνάω αντικανονικά, παρκάρω πάνω σε πεζοδρόμια ή θέσεις αναπήρων, σπρώχνω, κλέβω, εξαπατώ και αυτό το ονομάζω μαγκιά κι εξυπνάδα. Τον Έλληνα που τσακώνομαι ακόμα κι όταν πάω στην Εκκλησία να κοινωνήσω, αυτόν που δηλώνω πίστη σε έναν Θεό και την ίδια στιγμή ορμάω στο αντίδωρο με ειδωλολατρική μανία!

Η Ευρώπη δε μας εξαπάτησε στο βαθμό που την εξαπατήσαμε εμείς. Όταν μας είχε κάνει μέλη της φιλόδοξης εκείνης προσπάθειας,  δεν ήθελε ούτε τις Βερσαλλίες μας ( είχε τέτοιες), ούτε τον αυταρχισμό μας ( κι απ’ αυτόν είχε και μάλιστα μπόλικο) ούτε τον υποκριτικό καθωσπρεπισμό.  Αυτό που της έλειπε ήταν μια ευφυής, δημοκρατική κι ελεύθερη ψωροκώσταινα, ένας λαός που θα δίδασκε στην καλομαθημένη και αριστοκρατική Ευρώπη πώς να ζει μέσα στη φτώχεια πώς να κάνει όνειρα και πως να στηρίζει αυτά τα όνειρα με το υστέρημά της. Από μας ήθελε ιδέες, ήθος, ειλικρίνεια, εξυπνάδα και λιτότητα, αυτή τη λιτότητα που υμνεί ο Παρθενώνας. Η Ελλάδα της Καρυάτιδας είναι μέλος της Ευρώπης, γιατί αυτή την Ελλάδα έχει ο κόσμος ανάγκη. Εμείς, οι υπόλοιποι έχουμε πάψει εδώ και καιρό να είμαστε Έλληνες κι έχουμε γίνει – αλίμονο- ο μεγαλύτερος εχθρός της Ελλάδας.

Μάρω Σιδέρη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis avatar
    takis 12/05/2010 10:17:08

    Παιδιά γράψτε κάτι για τις κατεδαφίσεις που γίνονται στο παραλιακό μέτωπο παρουσία του Γιωργάκη. Καμία έννοια για τόσους εργαζόμενους;

    • ni.kappa avatar
      ni.kappa @ takis 12/05/2010 11:15:17

      Καμία έννοιά για την θαλασσίτσα ίσως?

      • takis avatar
        takis @ ni.kappa 12/05/2010 11:38:05

        Εσυ με τον Γιωργάκη είσαι?

      • ni.kappa avatar
        ni.kappa @ ni.kappa 12/05/2010 14:05:01

        Ειμαι με όσους δεν μπορουν να χαρουν την θαλασσα και αναγκαζονται να πληρωνουν 8 και 10 ευρω σε πλαζ επειδη καποιοι αποφασισαν να φτιαξουν παρανομα σκυλαδικα. Εσυ που εισαι με τον Αντωνακη προτιμας τις μπουζουκλερι δηλαδη?

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ takis 12/05/2010 12:36:11

      Και οι μπράβοι έχουν ψυχή....... Κλέφτες θα γίνουν δηλαδή;

  2. ataktos avatar
    ataktos 12/05/2010 10:26:43

    http://www.youtube.com/watch?v=7XJZ0TpTG0Y&feature=player_embedded

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/05/2010 11:02:50

    Αν κατάλαβα καλά, άνθρωποι σαν τον Τάκη παραπάνω είναι οι εχθροί. Που για τους εργαζόμενους στην παρανομία ζητούν να συντηρηθεί η παρανομία. Ίσως, αν τους διορίζαμε στο Δημόσιο, Τάκη μου;

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 12/05/2010 11:09:58

    Κα Μαρω, Ευγε! Και οπως θα ανακραζουν σε λιγες μερες με την ελευση του εφεντη τους, αγαλλιαζοντας, τα ημετερα νεοθωμανακια, "Αφεριμ".

    ΥΓ: Παρεπιπτοντως, το εφεντιμ βγαινει απο το ελληνικο "αυθεντης", "αυθεντια" κλπ.

  5. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 12/05/2010 11:13:43

    Υπάρχει και η άλλη Ελλάδα, που ήταν χρόνια απέναντι σε αυτά τα φαινόμενα και για αυτό στη γωνία.
    Ωραία ανάρτηση

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 12/05/2010 11:13:44

    Κα Σιδερη, δεν ειμαι ειδικος αλλα πρεπει να πω οτι η συνταξη δεν ταιριαζει οπως την εβαλες σε πρωτο προσωπο.
    Δεν λεμε "Κινδυνεύει από τον Έλληνα που διορίστηκα ή Τον Έλληνα που με ένα μισθό μιμούμαι κακόγουστα...". Η αιτιατικη (τον Ελληνα) συντασεται με το τριτο προσωπο (διοριστηκε). Ή κανω λαθος; Κατι ηχει κακοηχα στην συνταξη αυτη.

    • Μάρω avatar
      Μάρω @ Νίκος 12/05/2010 18:35:16

      αγαπητέ, πράγματι στο σημείο αυτό θυσίασα το συντακτικό στο βωμό της αυτοκριτικής. Στην αρχή είχα γράψει σε γ΄ενικό, αλλά ήθελα να περάσω τη σκέψη πως στην Ελλάδα ο άλλος Έλληνας είμαι εγώ. Μέσα από το εγώ αρχίζει κάθε βελτίωση...

  7. striftompolas avatar
    striftompolas 12/05/2010 12:11:44

    Σωστή γραμματικά η παρατήρηση αλλά πρέπει να είναι σε ενοχλητικό πρώτο πρόσωπο. Ίσως όχι για τις μολότωφ αλλά για το παρκάρισμα, για χιλιάδες μικρές παραβάσεις και εκατομμύρια μικρές ανοχές που έχουμε δείξει - που έχω δείξει μέχρι τώρα. Δεν φταίνε οι άλλοι: σημασία έχει τι κάνω όταν είναι η δική μου στιγμή να διαλέξω, όταν παρκάρω, παρακάμπτω, ανέχομαι και κοιτάω αλλού, δεν έγιναν τα μεγάλα χωρίς τα μικρά.

    Και επισημοποιήθηκε αυτό με το τρομακτικό: να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του αλλά όχι και Ν δραχμές.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ striftompolas 12/05/2010 15:23:08

      ...δεν έγιναν τα μεγάλα χωρίς τα μικρά. ...

      Ακριβως! Πολυ σωστα το ειπες.

      Και αυτο το επιχειρημα χρησιμοποιω για να περιγραψω την καταντια των Δημ. υπηρεσιων οταν εκει απευθυνομαι. Οταν δεν ειναι σε θεση να ρυθμισουν τα μικρα και ασημαντα πως θα μπορεσουν να λυσουν τα μεγαλα και σημαντικα;

      Οποιος μπορει τα δυσκολα κατα κανονα μπορει και τα ευκολα.

      Τα αντιθετο ομως;

  8. anonymous avatar
    anonymous 12/05/2010 12:15:12

    Αυτό που της έλειπε ήταν μια ευφυής, δημοκρατική κι ελεύθερη ψωροκώσταινα, ένας λαός που θα δίδασκε στην καλομαθημένη και αριστοκρατική Ευρώπη πώς να ζει μέσα στη φτώχεια πώς να κάνει όνειρα και πως να στηρίζει αυτά τα όνειρα με το υστέρημά της

    Αυτό που της έλειπε ήταν μια αγορά για τα προϊόντα της. Καλό είναι να αφήσουμε στην άκρη πράγματα που δεν ισχύουν.

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 12/05/2010 12:28:01

    Μάρω μου, καλό το άρθρο σου,αλλά δεν είδα να γράφεις κάτι για τους καναλάρχες,τους μεγαλοεκδότες,τους εφοπλιστές και τους λογής λογής κρατικοδίαιτους μεγαλοεπιχειρηματίες.Όλοι αυτοί,δηλαδή,μια και τους εξαιρείς από τους Έλληνες, που κατέστρεψαν τη χώρα τους,τί έκαναν? Μας ευεργέτησαν?

    • Μάρω avatar
      Μάρω @ ΙΩΝΑΣ 12/05/2010 18:29:44

      Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Όχι σε καμια περίπτωση δεν τους εξαιρώ στη συνείδησή μου, αλλά στη σκέψη μου είχα την αυτοκριτική ως εκεί που φτάνει η προσωπική μου εμπειρία...είχα συγκεκριμένα πρόσωπα στο μυαλό μου ( και τον εαυτό μου επίσης) γιατί πραγματικά πιστεύω ότι αν βελτιωθούμε εμείς ως λαός, όλοι εκείνοι οι τύποι που εύστοχα αναφέρατε δε θα έχουν καμια τύχη... πάντως έχετε απόλυτο δίλιο ότι έλειπαν από τη λίστα μα αυτοί είναι θαρρώ προιόντα των επιλογών μας ( βλ. βουλευτές)

  10. enianos avatar
    enianos 12/05/2010 13:33:18

    Από τον Έλληνα η τον Ρωμιό ? Μια διευκρίνιση παρακαλώ!

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/05/2010 13:39:32

    Μήπως να ξανασκεφτούμε την διαπαιδαγώγηση των παιδιών από νωρίς; Όταν έχουμε τους κανακάρηδες και τις κανακάρισες και νομίζουμε ότι θα εκπληρώσουν τα δικά μας όνειρα τους φουσκώνοντας τα μυαλά ... Να τι παθαίνουμε.

    Είμαστε ένα έθνος με κόμπλεξ ανωτερότητας με εκατομμύρια ξεπεσμένους Προέδρους και αυτό μας καταπιέζει εσωτερικά τους ίδιους και τους άλλους από την συμπεριφορά μας.

    Μήπως τελικά πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσγειωμένοι με τα παιδιά μας και να ασχοληθούμε λίγο περισσότερο τις πραγματικές τους ανάγκες;

    Με τιμή

  12. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 12/05/2010 13:55:46

    Κα Σιδέρη, όποιος διαφωνεί με τα γραφόμενά σας (τα πιό πολλά), έχω τη γνώμη ότι μάλλον εξαπατά τον εαυτό του.
    Μια παρατήρηση μόνον: Τα Ομηρικά είναι διαχρονικά και παγκόσμια, ίδια της ανθρώπινης φύσης, και όχι Ελληνική ιδιομορφία. Ο άνθρωπος είναι όν φθαρτό και αδύναμο, δηλαδή με αδυναμίες.
    Γι αυτό όλοι και πάντοτε αναγνωρίζουν τον Όμηρο ως τον μέγιστο των ποιητών.

  13. Βασίλης avatar
    Βασίλης 15/05/2010 22:22:46

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΑΣ ΚΥΡΙΑ ΣΙΔΕΡΗ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΖΟΦΕΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΝ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΜΠΕΣΑΛΙΚΙ.ΣΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΧΩΡΑΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΟΣΩΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ. ΟΤΑΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΕΛΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΜΑΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΟΛΟΤΩΦ. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΚΟΤΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ. ΣΚΟΤΩΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ. Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΟΝΟ ΛΕΞΕΙΣ ΕΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΥ ΣΑΣ ΑΡΘΡΟΥ. ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ