#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2013 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μεγάλος θυμός



Εχω φρέσκα νέα από τις τελευταίες απόρρητες δημοσκοπήσεις που έχουν στη διάθεσή τους τα πολιτικά επιτελεία και ειδικότερα το Μαξίμου. Τα νέα είναι και καλά και κακά. Καλά γιατί η κυβέρνηση και ο ίδιος ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς δείχνουν να αντέχουν στην πίεση, ενώ διανύουν το δεύτερο έτος της θητείας τους. Ασχημα διότι στην αντίπερα όχθη διαμορφώνεται ένα «τυφλό» ρεύμα κατά του πολιτικού συστήματος με εκφραστή τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά χωρίς αρχηγό, καθώς ο Τσίπρας  τα πάει μέχρι στιγμής χάλια. Πού θα «κάτσει» το εκκρεμές, που βρίσκεται σε μια διαρκή ταλάντωση, άγνωστο.

Οπως μου έλεγε γνώστης των δεδομένων, ο κόσμος έχει χωριστεί σε δύο στρατόπεδα. Το πρώτο υποστηρίζει σχηματικά την άποψη «η κατάσταση είναι κρίσιμη. Δεν έχουμε ξεπεράσει τον κίνδυνο. Ας μείνουμε με τον Αντώνη γιατί ο άλλος δε τραβάει». Η δεύτερη άποψη υπερβαίνει τα πρόσωπα, αντιμετωπίζει τα κόμματα της συγκυβέρνησης ως «ένα» και λέει μέσες άκρες: «Ελεος! Αρκετά με τη Ν.Δ. και το ΠΑΣΟΚ. Ούτε στους άλλους έχω εμπιστοσύνη αλλά, αδελφέ, ας τους δοκιμάσω». Ολα όσα σας μεταφέρω είναι φράσεις των πολιτών κατά τη διάρκεια τηλεφωνικών συνεντεύξεων.

Πρόκειται λοιπόν για δύο ποιοτικά ισοδύναμα ρεύματα με αναφορά στον Σαμαρά, όσο διαρκεί η κρίση, το πρώτο, και στον ΣΥΡΙΖΑ ως «ευκαιρία για δοκιμή», μόλις φανεί το πρώτο ξέφωτο, το δεύτερο. Η κατάσταση γίνεται ενδιαφέρουσα όσο μελετούμε τα ποιοτικά στοιχεία αυτής της απόρρητης μέτρησης. Στα θέματα που τα μέσα ενημέρωσης αντιμετωπίζουν με τον παραδοσιακό τρόπο, το εκλογικό σώμα, περιλαμβανομένου ενός τμήματος ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ (προφανώς πρώην πασόκων), απαντά συντηρητικά.

Το 52% τάσσεται υπέρ της απόφασης της κυβέρνησης να εκκενώσει το Ραδιομέγαρο, ενώ το 44% έχει την άποψη ότι καταλύθηκε η νομιμότητα. Υπέρ των απολύσεων στον δημόσιο τομέα τάσσεται το 53% των πολιτών, εναντίον το 45%. Εγγυητής της δημοκρατικής ομαλότητας είναι η Ν.Δ. (39,5%) και ακολουθεί ο ΣΥΡΙΖΑ (27,8%), που φαίνεται να πλήττεται από τη θεωρία των δύο άκρων του Λαζαρίδη.

Εξίσου άσχημα είναι τα ποιοτικά στοιχεία για τον ΣΥΡΙΖΑ και τον αρχηγό του. Ο Γλέζος έχει δίκιο όταν λέει ότι λεφτά δεν υπάρχουν σε ποσοστό 76%, με ποσοστό 62% των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ να συμφωνεί μαζί του! Το 46 % των πολιτών θεωρεί ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει εναλλακτική πρόταση. Το 55% θέλει να εξαντλήσει την τετραετία η κυβέρνηση. Εμπιστεύεστε κυβέρνηση με Τσίπρα; Μόνο 34%. Το 40% προτιμά κυβέρνηση με Σαμαρά. Να μη σας αναφέρω τα ποσοστά για το ποιος πολιτικός αρχηγός κέρδισε στην πρόταση μομφής. Είναι συντριπτικά εναντίον του Αλέξη.

Προσοχή τώρα: Οταν ο κόσμος ερωτάται χωρίς το δίλημμα της επιλογής απαντά ότι ο πρωθυπουργός δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες του σε ποσοστό 65%, ενώ ότι ανταποκρίθηκε απαντά μόλις το 30%. Υπάρχει επίσης μια ανασφάλεια. Το 45% πιστεύει ότι θα μείνουμε στο ευρώ, το 49% όχι. Το πρόβλημα της κυβέρνησης και του πρωθυπουργού είναι -όσο και αν ακούγεται περίεργο- ότι παλεύει με ένα ρεύμα το οποίο, ενώ δεν έχει ουσιαστικό ηγέτη να το εκφράσει μέχρι στιγμής, παρά ταύτα -και παρά όλα τα ποιοτικά στοιχεία- φουσκώνει καθημερινά.

Αυτό που θα προσδιορίσει, ως φαίνεται, την τύχη της Ν.Δ. και του πρωθυπουργού δεν θα είναι ο Αλέξης Τσίπρας, αλλά ο κίνδυνος. Το στοιχείο του κινδύνου και το value for money. Aξίζει κανείς να ψηφίσει μια κυβέρνηση που μου κάνει με τη φορολογία που επιβάλλει ό,τι με απειλεί ότι θα μου έκανε η Αριστερά; Εχω ξεπεράσει τον κίνδυνο για να δοκιμάσω το άγνωστο στο οποίο είμαι επιρρεπής, παρά όσα έχω υποστεί; Αυτό είναι το μυαλό του μέσου Ελληνα σήμερα. Οπως μου είπε και ο αναλυτής, η Ν.Δ. και ο Σαμαράς κινδυνεύουν σήμερα από την εφαρμογή του θεωρήματος «μεταξύ των δύο κακών διάλεξε αυτό που δεν έχεις δοκιμάσει». Κρίσιμος στο σημείο αυτό θα είναι ο ρόλος των συντηρητικών ψηφοφόρων, που έχουν αρχίσει και χάνουν την υπομονή τους.

Κ.

(Δημοσιεύεται στην "Δημοκρατία")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/12/2013 13:13:34

    «μεταξύ των δύο κακών διάλεξε αυτό που δεν έχεις δοκιμάσει»
    Ο Θεός να μας φυλλάει, αυτό που εννοείς δεν θέλουμε να δοκιμάσουμε,
    η λύση είναι αλλού.

  2. Artistas avatar
    Artistas 16/12/2013 13:37:15

    Άκρως διαφωτιστική έρευνα για το τι σκέφτεται ο κόσμος. Να σημειωθεί δε ότι ποτέ πρωθυπουργός στην δεύτερη χρονιά του δεν κατάφερε να στέκεται τόσο καλά δημοσκοπικά. Ο Σαμαράς εμπνέει εμπιστοσύνη, πως να το κάνουμε τώρα;

    • xmmm avatar
      xmmm @ Artistas 16/12/2013 15:30:57

      την αιθαλομιχλη, τα μειωμένα εσοδα λογω του αυξημενου φορου, το λογαριασμο των ΑΠΕ του ρευματος (και το ποσοστο του ακριβου φυσικου αεριου) καθώς και την ιδια στιγμη το προστιμο στην Γερμανια επειδη επιδοτει τις βιομηχανιες της με ρευμα, απαλλασοντας τες απο τα πρασινα τελη τα εχεις δει; Αυτή ειναιη εμπιστοσύνη; Ειχαμε νεκρο απο μαγκάλι καποια παιδιά. Η εκρηξη θα γινει οταν εχουμε ολοκληρες οικογενειες απο καμια φωτια.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ xmmm 16/12/2013 16:24:47

        Δηλαδή στα χωριά μας που έχουν ΜΟΝΟ τζάκια και μαγκάλια και δεν καίγονται είναι μορφωμένοι; Τη βλακεία των άσχετων και αμόρφωτων αποφοίτων λυκείου ο Σαμαράς πρέπει να την πληρώσει; Από το δημοτικό θυμάμαι να μας λένε ότι το μαγκάλι σκοτώνει αν δεν έχεις κάπου ανοιχτό παράθυρο ή πόρτα να μπαίνει αέρες.

        • Ολική αφασία avatar
          Ολική αφασία @ Γεώργιος Τ. 16/12/2013 20:52:52

          Τη βλακεία και την αναίδεια τη δικιά σου ποιός θα τη μαζέψει, που δεν ντρέπεσαι καθόλου πια όλο να σέρνεσαι εδώ μέσα και να γλύφεις και τώρα να κατηγορείς και τους ανθρώπους που εξαναγάζονται να καταφύγουν σε αρχαίες μεθόδους για να ζεσταθούν. Ντροπή σου επί τέλους.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ολική αφασία 17/12/2013 16:27:22

            Εγώ να ντραπώ που δε ντρέπεστε οι λαϊκιστές όλων των χρωμάτων να αποδίδετε ευθύνες εκεί που δεν υπάρχουν; Δεν αντέχεις την αλήθεια και φαίνεται...

  3. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 16/12/2013 13:39:52

    Οι ψηφοφόροι δεν έχουν χάσει την υπομονή τους
    Την ψυχραιμία τους εχουν χάσει και την ελπίδα πως κάτι θα αλλάξει.
    Ο έλεγχος του κυβερνητικού έργου μηδενικός
    ο καθένας υπουργός πετάει ή κάνει ότι μπαρούφα του κατέβει στο μυαλό χωρίς να κινδυνεύει να του κόψει κάποιος την γλώσσα ενώ παράλληλα κάποιοι άλλοι είναι τροικανότεροι των τροικανών ιδίως σ ότι αφορά την εξυπηρέτηση εγχωρίων "συμφερόντων"
    Δεν μου λέτε υπάρχει άλλο κράτος στον κόσμο που οι υπουργοί να κάνουν ότι θέλουν και μετά να αναγκάζουν τον Πρωθυπουργό να απολογείται για αυτούς και να τρέχει ο ίδιος να μαζέψει τα ασυμμάζευτα?
    Υπουργείο συντονισμού δεν υπάρχει?( δεν θυμάμαι πως το λένε τώρα)
    Γραμματέας υπουργικού συμβουλίου?

    Παω σε άλλο θέμα τώρα.
    Οι πιο πολλοί βλέπετε σαν μόνο κίνδυνο τον ΣΥΡΙΖΑ.
    ΛΑΘΟΣ λάθος λάθος
    ΣΥΡΙΖΑ θα ψηφίσουν οι βολεμένοι δημόσιοι υπάλληλοι οι βολεμένοι Πασοκοι και οι βολεμένοι δεξιοι.
    Όλοι οι άλλοι τι θα ψηφίσουν?
    Κάτι που θα αντιπροσωπεύει έστω και στο παραμικρό την σημερινή κατάσταση?
    κούνια που σας κούναγε.
    Όποιος δεν έχει να χάσει τίποτα άλλο, όποιος ξέρει ότι με μαθηματική ακρίβεια θα χάσει κι αυτά που έχει, όποιος βλέπει οτι μας κυβερνούν και θα μας ξανακυβερνούν έμμεσα αυτοί που τα έφαγαν και κατέστρεψαν τι χώρα, όποιος θέλει να βάλει ένα λιθαράκι στην καταστροφή αυτής της πατρίδας που τόσο πολυ τον πίκρανε,
    Τι θα ψηφίσει αυτός κύριοι? Τι στο καλό είναι αυτή η αδιευκρίνιστη ψήφος?

    Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω το λόγο, του γιατί η κυβέρνηση χορεύει τον χορό του Ζαλόγγου αφού υπάρχει κι ο Καλαματιανός.

  4. Leyla avatar
    Leyla 16/12/2013 13:40:51

    Μήπως αυτή η έρευνα μας δείχνει ότι το εκλογικό σώμα αρχίζει σιγά σιγά να ωριμάζει; Να και κάτι καλό από την κρίση!

  5. Bobos avatar
    Bobos 16/12/2013 13:44:49

    Πιστεύω ότι με την έκθεση του Αλέξη για την ευρωπαϊκή του καριέρα, ότι αυτές είναι οι τελευταίες μετρήσεις που τον δείχνουν τόσο καλά. Όσο ο καιρός περνά η πτώση δεν θα έχει σταματημό!

  6. Dixie avatar
    Dixie 16/12/2013 14:10:06

    Στο σημερινό γκάλοπ του Χ''νικολάου δείχνει τεράστιο κύμα φυγής ψηφοφόρων ΝΔ προς Χ.Α., και μετά από τόσους μήνες εξαντλητικής χρυσαυγειάδας από άλφα άλφα και μεγκάλα κανάλια. Μήπως πρέπει να αλλάξει ρότα η ΝΔ και να ξαναγίνει κόμμα του νοικοκυραίου και όχι των εθνικών εργολάβων?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Dixie 16/12/2013 16:25:27

      Η δίκη της ΧΑ πρέπει να έρθει γρήγορα να βγουν όλα τα στοιχεία και να έχουν μόνιμη τη μπουζού. Απλό.

      • kapar13 avatar
        kapar13 @ Γεώργιος Τ. 16/12/2013 19:15:25

        Επίσης μπορεί και να αλλάξει το πολίτευμα σε Σαμαρευόμενη Δημοκρατία.
        Για να γλιτώσουμε και τα έξοδα των εκλογών, βρε αδερφέ...

      • Ολική αφασία avatar
        Ολική αφασία @ Γεώργιος Τ. 16/12/2013 20:54:48

        Ευσεβείς πόθοι αστείο κύμβαλο αλαλάζον. Θα απογοητευτείς.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ολική αφασία 17/12/2013 16:28:37

          Χα και εσύ; Εμ βέβαια. Όλα τα έξυπνα παιδιά με τους σατανιστές...

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 16/12/2013 14:14:21

    Το ότι δε μετουσιώνεται σε κάτι απτό το κύμα αντίδρασης είναι εξαιρετικά θετικό. Απλά θα προσκρούσει στην πρώτη καλή είδηση και θα καταλαγιάσει. Φυσικά και υπάρχουν προβλήματα βηματισμού, αλλά μιλάμε για ένα πολιτικό προσωπικό που πρώτη φορά βρέθηκε σε κατάσταση μη εναλλακτικής λύσης στο πολιτικό κόστος (μέχρι σήμερα η απάντηση σε θέματα πολιτικού κόστους ήταν το ζεστό ρευστό που δανειζόμασταν). Αναφορικά με την υπομονή και την ψυχραιμία κλπ κλπ πολύ απλά μόλις δούνε ότι δεν θα τους πάρει καμιά κυβέρνηση τα σπίτια επειδή μπήκε ένας δίκαιος φόρος θα ησυχάσουν και όσοι έχουνε βγει στα κάγκελα. Αν, δε, κάτσει και η μπίλια με το πρωτογενές και για πρώτη φορά δοθεί αύξηση σε μισθό ή σύνταξη, όσο κι αν γκρινιάζουν οι μη ευεργετηθέντες, θα έχει γυρίσει το ποτάμι.

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ TopGunZ 16/12/2013 15:23:30

      ...Και ζήσανε αυτοί καλά κι εσείς καλύτερα.
      Τα 2.000.000 των ανέργων όμως, παίζουν στην ταινία σας;
      Από εδώ που στέκομαι, δεν βλέπω κάτι.......
      Εμπνευστείτε κι εσείς ένα θαύμα ακόμη!
      Στα λόγια έτσι κι αλλιώς, τίποτε δε θα σας κοστίσει.
      Έτσι, ώστε να κοιμηθούμε ευτυχισμένοι.

      • ωρε μανα μου avatar
        ωρε μανα μου @ AkriAkri 16/12/2013 15:47:41

        +++++

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ AkriAkri 17/12/2013 11:23:18

        Ωραία. Για πείτε μου το δικό σας μεγαλόπνοο σχέδιο. Γιατί όλο μέλι μέλι και από τηγανίτα τίποτα είστε το σώμα αγανακτισμένων προβοκατόρων. Ορίστε. Ακούω τις δικές σας αντικειμενικές και ποσοτικοποιημένες προτάσεις.

        • AkriAkri avatar
          AkriAkri @ TopGunZ 17/12/2013 14:19:31

          Έχουν ειπωθεί εμπεριστατωμένα από τους ειδικούς και αρμόδιους, τα πάντα. Αναζητήστε τις αλήθειες λοιπόν και εμπλουτίστε τις γνώσεις σας. Εγώ εκφράζω μόνο την άποψή μου κάθε φορά. Δεν παριστάνω τον ειδικό οικονομολόγο, πολιτικό αναλυτή, γκουρού της μίας και μόνης αλήθειας, μα ούτε και αυτοκοροϊδεύομαι πως όλα θα πάνε καλά με ξόρκια κι ευχές που καταργούν αυτόματα τα προβλήματα. Δύσκολα θ΄ανεβούμε απ΄το βυθό, γι αυτό τα πανηγύρια περισσεύουν.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ AkriAkri 17/12/2013 16:29:57

        3 εκατομμύρια είναι. Και πάνε για 4. Είπα να το παίξω λίγο απαισιόδοξος μπας και από αντίδραση λόγω εμπάθειας που έχεις απέναντί μου μειώσεις λίγο την μαυρίλα που αποπνέει ότι γράφεις τόσον καιρό.

    • regeneration avatar
      regeneration @ TopGunZ 16/12/2013 15:48:13

      Έχω 2 παιδια-μηνων-,συζυγο άνεργη,μισθό 1000€,τα μηνιαία έξοδα μου (πάνες γάλατα φαρμακείο ένδυση παιδιών κλπ, με αγορές προϊόντων ετικέτας από το s/m) είναι 1300 € ανελαστικα. Είχα κάτι οικονομίες στην άκρη και συμπληρώνα αυτα τα -300 ευρώ. Βαλε κσι τους λογαριασμούς που δεν προανέφερα...
      Τώρα οι οικονομίες τελειώσαμε,αέρας,τέλος. Η κόρη μου που της αρέσει το τυρί φέτα,είχε να φάει 20 μέρες,άνοιγε το ψυγείο και ζηταγε.Δεν είχαμε να αγοράσουμε.Σήμερα πήρα 1/4 κιλά. Πάει το φασολι η κάβα και ο αρακας γόνατο. Κρέας 1 φορά τη βδομάδα.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ regeneration 18/12/2013 18:08:46

        regeneration,

        Μάρθα Βούρτση, πολύ κλάμα! Μᾶς συγκινήσατε μέ τήν πονεμένη ἱστορία σας :D

  8. ΡΚ avatar
    ΡΚ 16/12/2013 14:27:25

    Φοβερή είδηση
    http://www.protothema.gr/politics/article/337318/o-dimitris-tsoukalas-tou-suriza-pire-1000000-euro-os-efapax/

  9. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 16/12/2013 14:35:52

    Θα βάλλουμε ηγέτη τον ΤΣΟΥΚΑΛΑ του ΣΥΡΙΖΑ με το 1.000.000 ΕΦΑΠΑΞ.......

  10. AkriAkri avatar
    AkriAkri 16/12/2013 14:37:25

    Εδώ που έχουμε φτάσει, το ρόλο του ηγέτη που θα κληθεί να εκφράσει τη λαϊκή εντολή και η εκλογή του θα σημάνει και αυτόματα την απαίτησή μας για πορεία αντίθετη στα ολέθρια σχέδια των ΤροϊκανοΓερμανοτοκογλύφων κατακτητών, μπορεί να τον αναλάβει οποιοσδήποτε ειλικρινής, ανυστερόβουλος, καθαρός, αποφασισμένος, συνεπής, σοβαρός και τολμηρός άνθρωπος. Έτσι κι αλλιώς, φωτισμένοι σωτήρες και υπερταλαντούχοι πρωταγωνιστές, δεν υπάρχουν διαθέσιμοι στο δεδομένο ...θίασο. Ούτε χρειαζόμαστε πολύχρωμους ταχυδακτυλουργούς και ψεύτες σαλτιμπάγκους πια. Ας επιλέξουμε αυτόν που πιστεύουμε πως θ΄αναλάβει να εκτελέσει πιστά τις εντολές μας κι όχι να ...αυτοσχεδιάζει κατά βούληση (και κατά το μικροσυμφέρον του), όπως ανεξαιρέτως κάνανε κατόπιν εορτής ΌΛΟΙ οι υποσχόμενοι υλοποίηση προγραμμάτων και φρούδων δεσμεύσεων, ξεπερασμένοι πολιτικάντηδες. Αυτοί, ας εξαφανιστούν. Είναι κατώτατοι των περιστάσεων, αποδεδειγμένα.
    Ολική ανατροπή, αυστηρότητα στην κρίση μας, σύγκρουση, ξαφνικός θάνατος για το παλιό και χρεωκοπημένο. Άμεση εξαφάνιση για τους δειλούς και τους πειθήνιους εκτελεστές των έξωθεν εντολών.
    Στις δημοσκοπήσεις φανερές και κρυφές δεν πιστεύω, πιστεύω μόνο στη συνείδηση και στην οργή.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ AkriAkri 17/12/2013 16:36:32

      "το ρόλο του ηγέτη που θα κληθεί να εκφράσει τη λαϊκή εντολή και η εκλογή του θα σημάνει και αυτόματα την απαίτησή μας για πορεία αντίθετη στα ολέθρια σχέδια των ΤροϊκανοΓερμανοτοκογλύφων κατακτητών, μπορεί να τον αναλάβει οποιοσδήποτε ειλικρινής, ανυστερόβουλος, καθαρός, αποφασισμένος, συνεπής, σοβαρός και τολμηρός άνθρωπος"

      Και ποιον τέτοιον βλέπεις αντί του Σαμαρά; Πήγε να χάσει την όρασή του, δε σταματάει να δουλεύει, παίρνει κρίσιμα θέματα πάνω του, λύνει προβλήματα που δεν ασχολήθηκε ποτέ κανείς, στα εθνικά θέματα ακλόνητος, επαφές και συμφωνίες με Ρωσία ενώ έπαθε ο Καραμανλής ότι έπαθε λόγω αυτού του θέματος, μέτρησε τα χρέη των ναζί από τους 2 ΠΠ πρώτη φορά, δεν κάνει πίσω για απελευθέρωση πλειστηριασμών και λουκέτο σε ΕΑΣ, δεν ξανανεβάζει το ΦΠΑ εστίασης, λογικά δε θα εφαρμόσει το 25Ε εισόδου στα νοσοκομεία, μείωσε τιμες φαρμάκων, θα επιστρέψει το πρωτογενές που τόσο ειρωνευόμασταν πολλοί στους αδύναμους, έδωσε επίδομα ΟΑΕΔ στους εποχιακούς που δεν ήταν να πάρουν ούτε ευρώ βάσει μνημονίου και το βασικότερο: έκανε τους εχθρούς να πάψουν να ειρωνεύονται τους Έλληνες. Και αυτό είναι πολύ μεγάλο για όποιον νοιώθει Έλληνας ακόμη...

  11. αλ avatar
    αλ 16/12/2013 14:40:51

    Δεν έχω ψηφίσει τίποτε άλλο πέρα από τη Νέα Δημοκρατία απότο 1988 μέχρι σήμερα.Οργανωμένος φουλ (αναπληρωτής υπεύθυνος σχολής -πρόεδρος Συλογου φοιτητών με τη ΔΑΠ, ο πατέρας μου πρόεδρος νομαρχιακής κλπ.)Ψήφισα Σαμαρά στις εσωκομματικές ,αλλά ως εδώ.Αν δεν δω μια ουσιαστική μεταρύθμιση σε ΔΕΚΟ ,και υπουργείο δεν θα ψηφίσω -και το εννοώ!!Τι φοβάται ο Σαμαράς? Το πολιτικό κόστος θα προέλθει από την μή εξυγίανση του δημοσίου και το ντάντεμα σε Σκανδαλίδηδες και λοιπούς... Η ΝΔ χάνει και τους τελευταίους παραδοσιακούς ψηφοφόρους.Δεν αντέχουν τα οριζόντια σοβιετικού τύπου μέτρα ,χωρίς καμία εμφανή και σοβαρή προσπάθεια περιορισμού των δημοσίων δαπανών και ακόμη 4 χρόνια μετά από την αρχή της κρίσης ντάντεμα του κομματικού κράτους και των εργολάβων που δεν δεχόντουσαν καν τον εκάστοτε αρχηγό της ΝΔ.

    • regeneration avatar
      regeneration @ αλ 16/12/2013 16:10:09

      +1000

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αλ 17/12/2013 16:39:32

      "χωρίς καμία εμφανή και σοβαρή προσπάθεια περιορισμού των δημοσίων δαπανών"

      Δεν έχεις δει καν την εκτέλεση του προϋπολογισμού και τα λες (παράλειψή σου εννοείται να κριτικάρεις τόσο πρόχειρα), ή μας δουλεύεις με φούμαρα περί ΝΔ (γνωστή τακτική τόσα χρόνια τώρα άλλωστε). 8 δις ευρώ κάτω είναι οι δαπάνες του κράτους από πέρυσι. Και μη γράψει κανείς τις γνωστές αηδίες περί καθυστερήσεων πληρωμών. Μιλάμε για φετινά έξοδα. Τα προηγούμενα είναι για πέρυσι και έχουν ήδη γραφτεί σε προϋολογισμό.

  12. Asxetos avatar
    Asxetos 16/12/2013 15:06:57

    Υπομονή, υπάρχει καπετάνιος στο πλοίο.
    Μετά την επίσημη καταγραφή του πλεονάσματος απο την Ευροστατ και τα πρώτα αποτελέσματα απο τις ιδιωτικοποιήσεις/επενδύσεις τότε θα αρχίσει να αλλάζει και το κλίμα γενικότερα.
    Ευτυχώς η ΝΔ δεν κρατά γερά μόνο στις κρυφές δημοσκοπήσεις αλλά και στις εκλογές συνδικάτων.
    Ο δημαγωγικός λόγος έχει κοντά πόδια

    • orion avatar
      orion @ Asxetos 16/12/2013 15:41:45

      Άλαλα τα χείλη των ασεβών, των μη προσκυνούντων.........

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Asxetos 16/12/2013 16:17:51

      Μπορεί να υπάρχει ψηλόλιγνος και γοητευτικός καπετάνιος στο πλοίο καλέ μου Άσχετε, μα το τιμόνι το κρατούν και το στρέφουν κατά τη βούλησή τους η στερημένη Δωροθέα και ο ψυχάκιας ο Βόλφγκανγκ ο Σόϊμπλε.
      Τον δικό μας δυστυχώς, τον έχουν μόνο για τις ...βεγγέρες και για να τον φωτογραφίζουν ως απόδειξη της παντοδυναμίας τους.
      Πρέπει το πλήρωμα να στασιάσει και να πετάξει τα ζόμπι στη θάλασσα.
      Σύντομα όμως, πριν να είναι κι άλλο αργά......

  13. christof avatar
    christof 16/12/2013 15:07:36

    Εγω ψηφισα ΣΑΜΑΡΑ και κυβερνα ο Συριζα.με την αριστερα .Βλεπε αυξημενοι φοροι, φοροι διαβιωσης,φοροι κατοικιας, αυτοκινητου ,φαγητου,παιδιου...Τι αλλο μπορει να κανει ο Τσιπρας?..........Δυστυχως μπορει να σε κανει Β.Κορεα.Αυτο ειναι το διλημμα.

    • George avatar
      George @ christof 16/12/2013 21:47:49

      Αν έχει μια σταλιά νιονιό θα μειώσει δραστικά φόρους, δημόσιο, γραφειοκρατεία. Θα αναστείλει σύνταξεις από 45 μέχρι 65 και θα δίνει στην θέση τους επίδομα πρόνοιας, θα ενοποιήσει όλα τα ταμεία και θα δίνει στα 65 βασική και σύνολο ατομικών εισφορών σε όλο τον εργασιακό βίο αυστηρά, για να υπάρχει κίνητρο ασφάλισης , θα κάνει κοινωνική πολιτική για όσους έχουν σοβαρό πρόβλημα, ενώ θα δώσει δικαίωμα επιλογής ασφαλιστικού φορέα υγείας στον εργαζόμενο για να υπάρξει ανταγωνισμός, θα έκανε τον φόρο ακινήτων ανταποδοτικό για την ΤΑ και τέλος θα έδινε κουπόνι εκπαίδευσης για να επιλέξει ο γονιός που θα στείλει το παιδί του ενώ θα έκλεινε τα σχολεία που δεν προσελκύουν μαθητές....αλλά δεν έχει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ christof 17/12/2013 16:41:27

      Πολλά. Ρώτα όποιον έζησε σε κομμουνιστικό καθεστώς και θα δεις μεγάλες διαφορές. Αυτό είναι προσωρινό τώρα. Το άλλο ήταν για 50-90 χρόνια ανάλογα το κράτος. Και ενώ εδώ άλλοι τα έκαναν μαντάρα και άλλος ανέλαβε τη διόρθωση και τα ακούει κιόλας, εκεί τα προξένησε η πολιτική των κομμουνιστών τα αίσχη.

  14. Στέλλα avatar
    Στέλλα 16/12/2013 16:00:15

    Ασχετε κοιμησου εσυ οτι ολα πανε καλα και οταν ξυπνησεις στις εκλογες που ερχονται δεν θα ξερεις που να κρυφτεις, μαλλον δεν ζεις μεσα στον κοσμο εσυ για να ξερεις τι γινετε αλλα ζεις σε ενα δικο σου κοσμο.

  15. regeneration avatar
    regeneration 16/12/2013 16:02:11

    Πρέπει να προστεθω στα 2000000 των συσιτιων; Δεν νομίζω. Οκ θα πληρώνω φυσιολογικό φόρο για τα ακίνητα που ίσως εχω.Έφτασα λοιπόν στο τέλος της προσπαθείας Σαμαρά απενταρος,πανί με πανί.Είμαι και ήμουν νοικοκύρης. Είμαι ένας νοικοκύρης από αυτούς που έχασαν την υπομονή τους.Παντελώς όμως.Με σπίτι φυσιολογικά φορολογητέο αλλά με υπομονή μηδέν. Είμαι από αυτούς που κραταγανε όλον αυτό τον καιρό 0,5% τον Σαμαρά και τη Ν.Δ. μπροστά.Τώρα τι να κάνω; Τι θα κάνει ο Σαμαράς για μένα;Φε με νοιάζει για τους άλλους για μένα,για την τσέπη μου;Με την δραχμή θα είχαμε ελλείψεις βερνίκου γάλακτος,ενώ με το ευρώ έχουμε εισαγωγές αλλά και πάλι δεν εχω να πάρω.Και μέσα σε όλα αυτα 100 αληταρια που τα φαγανε δεν πήγαν φυλακή και άλλοι τόσοι και άλλοι τόσοι.Ευτυχώς που θα φορολογηθώ δίκαια τελικά για τα σπίτια μου!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ regeneration 17/12/2013 11:21:26

      Τελικά πεινάτε ή έχετε ακίνητο? Γιατί και τα δύο δεν παίζουν.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ TopGunZ 17/12/2013 11:52:36

        Γιατί, τρώγονται τα ακίνητα; Ή μήπως θες να το σκοτώσει; Και ποιός θα βρεθεί να το αγοράσει, να πληρώνει χαράτσια, και πότε θα βρεθεί;

      • regeneration avatar
        regeneration @ TopGunZ 17/12/2013 23:16:21

        Τι λέτε κύριε. Έχω ακίνητο, ΦΥΣΙΚΑ. Να το πουλήσω και να πάω στο νοίκι; Και τα δυο παίζουν και πεινάω και έχω ακίνητο.
        Τα χαράτσια τα έχετε ακουστά ή πρώτη φορά τα ακούτε.
        Για να καταλάβετε πληρώνομαι στις 28/12 και έχω αυτή τη στιγμή (17/12) μόνο 50 ευρώ και βοήθεια (συγγενείς κλπ κλπ) από πουθενά.
        Ποια ελπίδα μου προσφέρει ο Σαμαράς τώρα; Φτάσαμε στο τέλος του δρόμου. Στήριξα με όλες τις δυνάμεις μου. Εμένα ποιος θα με στηρίξει και πότε;
        Πότε θα βρει δουλειά η γυναίκα μου;
        Μηχανολόγος γεωπονίας είναι, νέος άνθρωπος 30 χρονών. Εγώ 33. Να πάρουμε την Ελλάδα στις πλάτες μας θέλουμε, αλλά πώς; Μήπως υφίσταται κάποιο σχέδιο Μάρσαλ για τον πρωτογενή τομέα και δεν το πήρα είδηση; Τι σχέδιο εκπονήθηκε και τέθηκε σε εφαρμογή και δεν το καταλάβαμε; Ο πατέρας μου στη Θεσσαλία από το 2008 έχει αλλάξει 7 καλλιέργειες. Ασχολήθηκε με κάθε είδους κηπευτικά και κατέληξε φέτος στο τριφύλλι που απ' ότι φαίνεται θα το φάει ο ίδιος. Βοήθεια (δεν εννοώ επιδοτήσεις) από πουθενά. Ποιά η στρατηγική του Σαμαρά εδώ;
        Του χρόνου το ένα από τα παιδιά μου πρέπει να πάει παιδικό. Θα τα βάλεις εσύ τα έξοδα;
        Εκτός από σχολιαστής θα είσαι και Καρδινάλιος, αν κρίνω από το ύφος σου.

        • regeneration avatar
          regeneration @ regeneration 18/12/2013 00:21:14

          Είναι μνημονιακή δέσμευση να εισάγουμε το 80% του κόκκινου κρέατος; Έκτακτες καταστάσεις, έκτακτα μέτρα ανάπτυξης. Μονάδες κρεατοπαραγωγής, κυκλική οικονομία. Αυτάρκεια παντού και στο κρέας και στις ντομάτες και στα λεμόνια και στα καρπούζια. Πλεόνασμα αγροτικής παραγωγής θέλουμε, όχι (μόνο) στον προϋπολογισμό με φοροεισπρακτικά μέτρα. Μπορώ να εξάγω ένα προϊόν στο οποίο είμαι ελλειμματικός;
          Πού τα σπουδάσανε αυτά;
          Ξυπνήστε κυβερνώντες.

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/12/2013 18:34:04

    Το έχουν επισημάνει αρκετοί σχολιαστές εδώ μέσα, μεταξύ αυτών και η ασχετοσύνη μου: Το κλειδί θα είναι η φορολογία των ακινήτων. Από αυτήν θα εξαρτηθεί αν ο "μεγάλος θυμός" καταλαγιάσει ή τελικά ξεσπάσει...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΒΙΣ 17/12/2013 11:26:32

      Αυτό λέμε κι εμείς. Μόλις σιγουρευτεί ο Ελληναράς ότι δε χάσει τα ντουβάρια του θα περιμένει το επόμενο σύνθημα για επανάσταση.

      • cielo avatar
        cielo @ TopGunZ 17/12/2013 12:13:09

        Με πολλη ελαφροτητα αναφερεσθε στον "Ελληναρά" και στα "ντουβάρια" του.
        Ξερετε, υπαρχουν Ελληνες που δεν τσακιστηκαν να τρεξουν στις τραπεζες την τελευταια δεκαετια, γοητευμενοι απο τις σειρηνες που εταζαν λαγους με πετραχηλια για να παρουν δανεια που η τσεπη τους δεν τα αντεχε.
        Υπαρχουν Ελληνες που πολλες δεκαετιες πισω στερηθηκαν πολλα προκειμενου να αποταμιευσουν και με χιλια βασανα να αποκτησουν το δικο τους σπιτι, χωρις δραχμη δανειο γιατι τοτε πολυ απλα (και πολυ σωστα οπως αποδεικνυεται) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να παρεις δανειο.

        Εφτιαξαν λοιπον το σπιτακι τους, το μετεβιβασαν/κληροδοτησαν στα παιδια τους και σημερα αυτα τα παιδια τραβουν τα μαλλια τους διοτι αδυνατουν να αντεπεξελθουν στην ληστρικη φορολογηση που βασιζεται σε ανυπαρκτες αντικειμενικες αξιες.
        Μιλαμε για σπιτια 40, 50, 80-και-βαλε ετων με σημαντικες οικονομικες απαιτησεις για την συντηρηση τους, σπιτια που οταν κτισθηκαν πληρωσαν εφορια, ξαναπληρωσαν οταν μεταβιβασθηκαν, σπιτια που βρισκονται σε περιοχες που τοτε ειχαν ισως και μηδαμινη αξια αλλα σημερα χαρακτηριζονται ως "πολυτελεις".

        Καλειται λοιπον ο σημερινος ιδιοκτητης να ξηλωθει κανονικα προκειμενου να φτιαξει η κυβερνηση ενα υποτιθεμενο πρωτογενες πλεονασμα αντι να τον αφησουν να ριξει αυτα τα χρηματα στην πραγματικη αγορα για να επισκευασει την υγρομονωση, τους φουσκωμενος σοβαδες, τα σαπια πλεον κουφωματα, υδραυλικα, ηλεκτρολογικα και παει λεγοντας.

        Αν αυτη η τακτικη σας βρισκει συμφωνο, τι να πω...!

  17. panos avatar
    panos 16/12/2013 21:00:49

    H μεγαλη πλακα θα ειναι οταν θα πει ο Αλεξης οτι θα καταργησει τον εφα..μιλαμε οτι η ΝΔ ουτε στη Μεσσηνια δεν θα ψηφιστει..Αληθεια,αυτοι οι μυστικοσυμβουλοι που διαρρεουν οτι η ΝΔ το παλευει,το βραδυ των εκλογων να μην εξαφανιστουν..θα 'ναι ντροπη..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ panos 17/12/2013 16:42:41

      Μέγας προφήτης. Νομίζεις ότι όλοι πιστεύουν τον Τσίπρα; Θα ήταν κυβέρνηση από πέρυσι. Αλλά το σκορ πήγε 2-0. Και ο πόνος ακόμη να περάσει στο σόρος και το πουλέν του...

  18. Dimos avatar
    Dimos 16/12/2013 21:27:27

    Όλα αυτά μικρή σημασία έχουν γιατί αυτά που παίζονται στον πλανήτη και στην ΕΕ υπερβαίνουν τη σημασία της ΝΔ ή του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτή τη στιγμή εντός της ΕΕ διεξάγεται ένας εσωτερικός πόλεμος που έχει στόχο τη διαλυση των κρατικών δομών των ευρωπαϊκών κρατών και την ισχυροποίηση της ομοσπονδιοποίησης. Από τη στιγμή που ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε η ΝΔ, αλλά ούτε και η πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας έχουν εκδηλώσει τάσεις για άσκηση μιας κυριολοκτικά άλλης πολιτικής-εκτός ευρώ και ΕΕ- δεν υπάρχει ζήτημα. Όποιος και να προκύψει λίγη σημασία έχει αφού το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Το ελληνικό πολιτικό σύστημα είναι ανύπαρκτος παίκτης μπροστά σε αυτά που συμβαίνουν. Η Δύση έχει αποφασίσει τη διάλυση των εθνών κρατών και για αυτό βλέπουμε αμερικανικές πολυεθνικές να συμβουλεύουν τις διάφορεες τρόϊκες σε διαφορετικά ευρωπαϊκά κράτη (βλ. τα πρόσφατα στοιχεία που αποκαλύφθηκαν), αφού τις καθοδηγούν προς αυτό το σκοπό. Αυτές ακριβώς οι εξελίξεις αποδεικνύουν ότι κανενας πόλεμος μεταξύ ΗΠΑ κ ΕΕ δεν υφίσταται και οι δυο δυνάμεις κινούνται προς συγκεκριμένο στόχο. Τώρα, τι δυναμικη έχουν μπροστά σε όλα αυτά ο ΣΥΡΙΖΑ κ η ΝΔ, μάλλον καμμία. Θα είχε σημασία να συζητάγαμε αν το πολιτικό σύστημα αλλά κυρίως η ελληνική κοινωνία έδειχναν σημάδια ανάληψης ρίσκου για έξοδο από όλα αυτό το σύστημα και διάθεση για διαφορετικό προασανατολισμό. Καλώς ή κακώς τέτοιες ενδείξεις δεν υπάρχουν, οπότε το ελληνικό πολιτικό σύστημα έχει διακοσμητικό χαρακτήρα...

  19. Goldenmouth avatar
    Goldenmouth 16/12/2013 21:55:50

    Οποιος πιστεύει ότι η ΝΔ μπορεί αυτή τη στιγμή να έχει πάνω από 15%, του χτυπώ φιλικά την πλάτη.

  20. FFF avatar
    FFF 16/12/2013 22:02:21

    O Σύριζα για μένα παρότι την προηγούμενη φορά τον ψήφισα "και το χω μετανοιώσει" είναι επιλογή αυτοκτονίας. Είμαι αριστερός ιδεολογικά αλλά σίγουρα στο οικονομικό κομμάτι οι θεωρίες της αριστεράς είναι 500 χρόνια πίσω. Για μένα η ιδανική κυβέρνηση θα έκανε τα παρακάτω. α)Θα αντιμετώπιζε τους μετανάστες σαν ανθρωπους, θα προσπαθούσε με κάθε τρόπο να τους βάλει στην παραγωγική διαδικασία ώστε να μπορεί ο γερασμένος ελληνικός πληθυσμός να παίρνει αξιοπρεπείς συντάξεις απο τις εισφορές τους. Αν γινόταν να τους διώξουμε έχει καλως, αφου όμως δεν γίνεται πρέπει να τους αξιοποιήσουμε με κάποιο τρόπο και όχι να τους έχουμε να περιφέρονται στην Ομόνοια ούτε στα κέντρα κράτησης. Στην τελική βάλτε ποδηλατακια να κάνουν στα κέντρα κράτησης 8 ωρες τη μέρα να παραγουν ενέργεια και να βγάζουν το ψωμί τους έτσι. β) Αυτό που εγινε με τις οροθετικές που τις έβγαλε ο Πασοκοβλάκας στον τάκο ήταν απαραδεκτο. Δεν κατατρέχουμε κακόμοιρους ανθρώπους, η ανθρωπιά λέει πως τους συμπονάμε και βοηθάμε, αλλά ανθρωπιά και ΠΑΣΟΚ δεν κολλάει. γ)Η θεωρία των δυο άκρων ναι μεν έχει μια βάση αλλά απο τη στιγμή που ο Συριζα ψηφίζεται απο ένα 20% του λαού αυτό απομακρύνει τους ψηφοφόρους και τον λαό απο μια κυβέρνηση που αναγνωρίζω πως έχει καλές προθέσεις. Δεν δημιουργούμε εχθρους χωρίς λόγο. δ)Σε συνέχεια αυτου που μόλις είπα, μπορεί η κυβέρνηση να στηρίζεται απο ένα 25-30% αλλά δεν κυβερνάει μόνο για να κάνει χαρες σε αυτούς. Πρεπει να είναι μια κυβέρνηση όλων των Ελλήνων ακόμα και των αριστερών ακόμα και των αγ ράμματων που το ρίχνουν Χ.Αυγή. ε) Οικονομία το πιο σημαντικό. Αν δεν υπάρξει δικαιοσύνη η κυβέρνηση θα στερείται όχι μόνο αξιοπρέπειας αλλά και νομιμότητας. Είπαν για Ζάππεια και τίποτα δεν εγινε. ΟΚ ο λαός το δεχτηκε γιατί η δημαγωγία είναι κάτι το αναμενόμενο.Όμως δεν γίνεται να υπτοστηρίζουμε πάση θυσία ανθρώπους οι οποίοι με τις υπογραφές τους νομιμοποίησαν ρεμούλες δισεκατομμυρίων (ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ) όταν ο απλός ανθρωπάκος ξεφτιλίζεται απο το κράτος για χίλια και δυο χιλιαδες ευρω. Αν τον έστελνε στον τάκο ο Σαμαράς και έκανε εκλογές θα έπαιρνε 30 %. Ο κόσμος έχει αναγκη απο δικαιοσύνη και ξέρει και κρίνει. Αν δεν είσαι δίκαιος δεν μπορείς να ζητάς θυσίες.Τελος επειδή μακρηγόρησα...Μια κόντρα με τους μεγαλοεργολάβους θα στοιχίσει σε media coverage αλλά θα αποδώσει σε κοινωνικό έρεισμα...λίστα λαγκάρντ, τεράστιο σκάνδαλο στιγμάτισε αυτη την κυβέρνηση η στήριξη σε αυτους που την έκρυβαν στα συρτάρια τους...χρέη που διογκώνονται...δεν μπορεί ο κόσμος να πληρώνει με όρους 2009 για να σώζει επ απειρον τις τραπεζες και πλεον στέγνωσε, και να θέλει δεν έχει...τελευταίο που θα πρεπε να ήταν πρώτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ. Δεν είμαστε πολίτες 3ης κατηγορίας οι ιδιωτικοί υπάλληλοι για να συντηρούμε τους κομματικος στρατούς. Δεν γίνεται πλέον. Δεν γίνεται να δουλευει ένας με 600 ευρώ για να συντηρεί 10 που κάθονται και παίρνουν διχίλιαρα και τριχίλιαρα. Το δημόσιο έπρεπε να είχε μαζευτεί απο την πρωτη μέρα. Δυστυχως η θηλία έφτασε στο λαιμό μας και ελάχιστες μεταρρυθμίσεις έχουν γίνει. Είμαστε ακόμη σχεδόν εκεί που ξεκινήσαμε. Και νομίζω πως πλέον είναι αργά. Δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ όχι, ούτε είμαι Χαζός να το ρίξω στους Αυγουλίαρηδες, αλλά και η δήθεν φιλελεύθερη ΝΔ ήταν μια απογοήτευση , ένα δεξιό σοβιέτ και ο χρόνος τελειώνει, ή μάλλον τελείωσε

  21. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 17/12/2013 01:06:13

    "αλλά δεν έχει...".
    Αλλά ολα αυτα που αναφέρεται είναι έτσι κι αλλιώς εντελώς αλλότρια για τον Τσίπρα τον ΣΥΡΙΖΑ και όλο το ¨προοδευτικό" τόξο.

    • George avatar
      George @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 18/12/2013 10:04:01

      ....και όχι μόνο δυστυχώς :-)

  22. TopGunZ avatar
    TopGunZ 17/12/2013 11:33:14

    Έχει γέλιο η μνήμη χρυσόψαρου του Έλληνα τελικά. Ο ένας και καλά νεοδημοκράτης και θυμήθηκε τώρα ότι η ΝΔ δεν χτυπάει το κακό δημόσιο (όταν το θεριεύαμε κι εμείς επί Καραμανλή ήταν καλά), ο άλλος πεινάει, αλλά έχει ακίνητο (καθότι στην Ελλάδα το ντουβάρι είναι κάτι ιερό, πρώτα πεθαίνει το παιδί μας και μετά σκεφτόμαστε να πουλήσουμε) και ο τρίτος μιλάει για εκατομμύρια ανέργων λες και ο Σαμαράς παρέλαβε χώρα που ψάχνανε οι μεγάλες βιομηχανίες εργάτες και δεν φτάναμε οι Έλληνες να καλύψουμε τις θέσεις. Ρε παιδιά, λίγο αυτοσεβασμό. Αφού ξέρετε ότι δύο είναι οι εκδοχές. Ή θα πάει ο Σαμαράς όπως προβλέπουμε και βλέπουμε εμείς και απλά εσείς θα μείνετε με την καΐλα και τη μίρλα (για να μην πω ότι μερικοί μετά θα γλύφετε με γλώσσα σαν κουπί) ή θα επικρατήσετε οι λεγεώνες της αποβλάκωσης, θα φέρετε Τσίπρα και μετά θα τρώμε ποπκόρν βλέποντας σας να τρέχετε αλλόφρονες με τη φωτιά στα μπατζάκια. Lose-lose είστε... Χαλαρώστε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 17/12/2013 16:45:27

      Το μνήμη χρυσάψαρου είναι το μόνο σίγουρο. Οι ίδιοι που ψήφισαν ΓΑΠ, στο 80% θα ψηφίσουν Τσίπρα με τα ίδια συνθήματα. Και μετά μας φταίνε οι πολιτικοί...

    • regeneration avatar
      regeneration @ TopGunZ 17/12/2013 23:26:19

      Θα πουλήσω το ακίνητο για να χορτάσει (για πόσο άραγε) το παιδί μου, αλλά να κοιμόμαστε στα παγκάκια και να πεθάνει από το κρύο;
      Κόψαμε τα απαραίτητα των απαραιτήτων. Μεγαλώνουν τα παιδιά μας με φάβα, ρεβίθια, κουκιά, φασόλια και φακές, όχι από επιλογή, αλλά από ανάγκη. Και πριν τα τρώγαμε, αλλά είπαμε αδερφέ μου να μη μπορώ να πάρω 1 κιλό κρέας....;
      Τι πίνεις τελικά;

  23. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 17/12/2013 13:25:52

    Αστεία παραμύθια ανταλλάσσουν μεταξύ τους οι νεοδημοκράτες. Εκτός τόπου και χρόνου - όπως πάντα - το κόμμα της πατριδοκαπηλίας, θα διαλυθεί εις τα εξ ων συνετέθη και θα πεταχτεί στον κάλαθο των αχρήστων μαζί με τα πράσινα συνεταιράκια του.

  24. benny avatar
    benny 17/12/2013 17:04:29

    μεγαλε Γεωργιε Τ, δικαιοσυνη αγαπητε μου,λιστα Λαγκαρντ ...