#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/08/2010 19:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μεγάλος Κανονιέρης



Η ύφεση απειλεί το μνημόνιο, ή το μνημόνιο φέρνει ύφεση;

Το σίγουρο είναι ένα: Τα φοροεισπρακτικά μέτρα όχι μόνο αποδείχθηκαν αντιαναπτυξιακά, όχι μόνο πάγωσαν την κατανάλωση αλλά δεν πέτυχαν καν το σκοπό τους: Να φέρουν έσοδα..΄

Παράλληλα το ΑΕΠ συρρικνώθηκε κατά 3,5% έναντι πτώσης 2,3% το α΄ τρίμηνο του έτους, ενώ η ανεργία εκτινάχθηκε σε 12% από 8,5% έναν χρόνο πριν. Να υπενθυμίσουμε σε αυτό το σημείο πως μέσα στους εργαζόμενους συμπεριλαμβάνονται και όσοι ..."απασχολούνται" μέσα από part-time job, ή κάποιας μορφής μερική απασχόληση ή ακόμα προγράμματα stage.Με άλλα λόγια το ποσοστό είναι πολύ υψηλότερο, ενώ μια σειρά από μεγάλες επιχειρήσεις περιμένουν να καθίσει για τα καλά ο "Νόμος Λοβέρδου", ώστε να περιορίσουν στο μισό τις αποζημιώσεις των απολύσεων.

Ταυτόχρονα, η οικοδομική δραστηριότητα συνέχισε να υποχωρεί (22% πτώση τον Μάιο) και η βιομηχανική παραγωγή υποχώρησε περαιτέρω κατά 4,5% τον Ιούνιο. Αρνητικά είναι τα μηνύματα που έρχονται από τις τουριστικές περιοχές όσον αφορά τα έσοδα, τα οποία καταγράφουν κάμψη της τάξεως του 15%. Την ίδια στιγμή πληθαίνουν τα λουκέτα στις εμπορικές γειτονιές των μεγάλων πόλεων, εξέλιξη που αντανακλά τη μείωση της κατανάλωσης, η οποία συνέχισε να υποχωρεί ακόμη και κατά την περίοδο των εκπτώσεων που διανύουμε.

Το 2011 θα έρθει νωρίτερα..μιας και επισπεύδονται τα μέτρα προκειμένου να κλείσουν την απόκλιση 3δις. ευρώ του ελλείμματος του προϋπολογισμού.

Τα μέτρα του μνημονίου βουλιάζουν το καράβι της κυβέρνησης...και ο Μεγάλος Τιμονιέρης ψάχνει τα κανό της διαφυγής.

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xristos avatar
    xristos 14/08/2010 19:42:06

    Ο ΓΑΠ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ ΜΑΡΙΛΙΖΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΕΥΠΡΕΠΕΙΣ ΚΑΛΟΝΤΥΜΕΝΟΥΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΠΟΥ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΑΦΕΛΕΙΣ ΩΡΑΙΟΛΟΓΙΕΣ

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 14/08/2010 19:56:43

    Αφήστε το παιντί να κάνει διακοπές! Κουράστηκε να ξεπουλά φέτος!

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 14/08/2010 20:10:10

    O Μάο ξεκίνησε από τη Περιφέρεια...
    Αν το παρατηρήσατε το ίδιο έκανε και ο Αντώνης...

  4. Dimi avatar
    Dimi 14/08/2010 20:28:48

    Apprentice of Everything, but Master of NOTHING!..

  5. Gioyxoy avatar
    Gioyxoy 14/08/2010 20:35:00

    Δεν πάει πιο κάτω,στην επαρχία τα μαγαζιά κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο.
    Στην πόλη μου σε κεντρικό εμπορικό δρόμο εχθές μέτρησα 11 μαγαζιά με λουκέτο,δεν πάει πιο κάτω.

  6. Χαμενος avatar
    Χαμενος 14/08/2010 22:05:28

    Τώρα που θα φτιαχτεί πλωτή εξέδρα εξόρυξης αερίου στα διεθνή ύδατα ανάμεσα στην Κύπρο και τι Ισραήλ, θα μπορέσει να μετακομίσει εκεί την κυβέρνηση του για να συνεχίσει τον αγώνα ενάντια στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τον ΔΝΤ. Κάτι σαν εξόριστη κυβέρνηση. Ιστορικές στιγμές...

  7. The Saint avatar
    The Saint 15/08/2010 00:28:47

    Εγώ τον βλέπω να έχει το τέλος του Τσαουσέσκου...

  8. Γιαννης Μ. avatar
    Γιαννης Μ. 15/08/2010 01:25:57

    Mα ειστε σοβαροι? και σχολιαζετε αρνητικα τον Γιωργάκη? Θα τρελαθουμε εντλώς? Δηλ. τι καλύτερο περιμένατε να κανει? Ισα-ισα που νομιζω οτι για τις δυνατότητες του τα παει πολύ καλά. Θελετε απόδειξη? διαβαστε τα σχολια των ελπροσώπων της τροικας, της ΕΕ, των φονταμελιστων του ΠΑΣΟΚ. Ειναι ολοι τους ευτυχισμενοι με τον Γιωργάκη. Μην ενοχλειτε παρακαλω αλλο το παιντι. Του δώσανε τώρα κανούργιο δρόμο (τον 4ο) και προσπαθει να αποφασίσει αν θα τον διασχισει κανοντας ποδήλατο η κανώ. Το πρόβλημα ειναι οτι απο το ποδήλατο πέφτει, ενώ με το κανώ χάνεται! Θα ρωτήσε τη μαμά Μαργκαρετ και αυτή θα του πει. Εσεις ρουφήξτε το αυγό σας, βγάλτε τον σκασμό και την επόμενη φορά προσέξτε ποιον μαλ@@κα θα ψηφίσετε να σας κυβερνήσει

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ Γιαννης Μ. 15/08/2010 18:38:41

      Συμφωνω με αυτα που γραφεις αλλα η τελευταια σου προταση δεν ειναι σωστη!!!Αν εσυ γνωριζες τα ψεματα του ΠΑΣΟΚ απο πριν οπως και πολλοι αλλοι μαγκια σου!!!Ομως ο κοσμος που τον ψηφισε κατι ειδε και κατι πιστεψε σε αυτον!!!Δεν εχεις δικαιωμα να επικρινεις το κοσμο που τον ψηφισε.Και πριν πεις το οτιδηποτε εγω δεν το ψηφισα!!!

  9. Mak avatar
    Mak 15/08/2010 02:10:28

    Άρχισαν τα χτυπήματα κάτω από τη μέση προκειμένου να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο και να δημιουργήσουν αποδιοπομπαίους τράγους που θα αναλάβουν και τα δικά τους εγκλήματα:

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=77329

    Αηδία-αλητεία...

    Αλλά από τους κομιστές του DVD τι να περιμένεις...

  10. Ολντ Τραφορντ avatar