#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2008 01:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λύκος και τα αρνάκια

Από όσα έγιναν χθες με αφορμή την εμφάνιση του Βγενόπουλου στην Βουλή, πρόσεξα το άρθρο του Αντώνη Καρακούσης στο «Βήμα», όπου μεταξύ άλλων γράφει: «Απεκάλυψε χθες ο κ. Βγενόπουλος στη Βουλή αυτό που πραγματικά είναι. Έδειξε ότι κινείται στα όρια του κυνισμού των αγορών, ότι είναι ένας μοντέρνος παίκτης του χρήματος, ένας από τους διακεκριμένους «λύκους» της σύγχρονης κερδοσκοπίας, μια έκφραση της παγκοσμιοποιημένης εποχής, ένας νεο-επιχειρηματίας που αρπάζει τις ευκαιρίες όπου τις βρει και διεκδικεί τον ρόλο και τη θέση που το οικονομικό μας σύστημα επιτρέπει. Απέναντί του είχε ημιμαθείς και απροετοίμαστους εκπροσώπους του έθνους, βουλευτές χωρίς σπουδή και πίστη, έναν κύκλο νωχελικό, αδύναμο και φοβισμένο, που δεν έχει παράσταση του κόσμου, ούτε των συνθηκών της χώρας και ακούει με δέος πράγματα κοινά και καθημερινά στον κόσμο των επιχειρήσεων και των αγορών. Ήταν ακριβώς όπως ο λύκος παρατηρεί τα ανήμπορα αρνάκια στο λιβάδι...» 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 29/05/2008 08:39:27

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ''ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ'' http://nightly-visitor.blogspot.com
    ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΥΠΝΟ ΒΑΘΥ

  2. exon avatar
    exon 29/05/2008 08:40:13

    ...και το σχόλιο καθεαυτό θέλει να πει τι? οτι κινδυνεύουμε να χαθεί ο "ρομαντισμός" της εποχής που οι παραδοσιακοί ισχυροί του τόπου κινούνταν αποκλειστικά στο παρασκήνιο και άφηναν το προσκήνιο στα χαριτωμένα muppets της βουλής? so what Mr Karakoussis?

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/05/2008 08:55:48

    'Ας είχε ο Κωστάκης δίπλα του μερικούς σαν τον Βγενόπουλο, που δέν γνώρισαν την ζωή μόνο στο βρακοζώνι της μάνας τους και μετά σε κάποια σχολή δέρνοντας και δερνόμενοι ή σε κάποια μπαράκια, αλλά ΔΟΥΛΕΨΑΝ και ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, αξιοποιώντας και μελέτώντας γνώσεις, που χρησιμοποιούνται για την ανάπτυξη σε κάθε τομέα. Και ανάπτυξη σημαίνει μόρφωση-παιδεία-κλλιέργεια, τάξη, προώθηση και στόχο. Με προϋποθέσεις ανθρώπου όπως ο Βγενόπουλος ο στόχος πετυχαίνεται πολύ πιο εύκολα παρά απο τους αφισσοκολλητές, που το μόνο που έμαθαν και εφαρμόζουν είναι το γλύψιμο και η αρπαχτή.

    Όσο παρακολουθούσα τον Βγενόπουλο, θυμόμουν τον ανεπανάληπτο και ανεκδιήγητο Κατσικάρη, διάττοντα αστέρα της πολιτικής πραγματικότητος, που είχε επενδύσει την ύπαρξή του στον Τσιτουρίδη, για να βρεθεί στην αρχή στα high της αρπαχτής και στην συνέχεια να πάει σπίτι του μαζί με τον πολιτικό του μέντορα. Παιδί απο το Υπουργείο Οικονομικών στα διάφοα ταμεία των Δ.Ο.Υ. Πώς αυτός κατάφερνε να αλλάζει κάθε δύο μήνες αυτοκίνητο, ενώ άλλοι έπρεπε να αποσύρουν το παλιό τους υποχρεωτικά, επειδή ρύπαινε την ατμόσφαιρα, αυτός γνωρίζει και εμείς υποψιαζόμαστε. Ο Τσιτουρίδης μάλλον ούτε το υποψιάζονταν. Πάντως απο μικρός έδειχνε ότι, θα γινόταν μεγάλος.

    Η χώρα μας ευνοεί την ανάπτυξη και των δύο αυτών ανθρωπίνων ειδών. Μόνο που το πρώτο είδος σπανίζει ,ενώ το δεύτερο βρίσκεται σε αφθονία και μάλιστα ακόμα και στην εθνική μας εκπροσώπηση.

    Και μήν μου πεί κάποιος ότι, ο Καραμανλής, άν δέν σκέπτονταν την σύγκριση, δέν θα έβαζε δίπλα του εξωκοινοβουλευτικούς και κατα γενικήν ομολογίαν επιτυχημένους Έλληνες, για να μήν παρουσιάζει σήμερα η χώρα μας την εικόνα του αλήτη του κλώτσου και του μπάτσου της Ευρώπης.

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. espectador avatar
    espectador 29/05/2008 09:38:53

    Οσοι ειναι με τουσ λυκουσ να σηκωσουν την....μιζα τους.

  5. stefanos avatar
    stefanos 29/05/2008 10:14:06

    Ενα μεστό σχόλιο - όαση μέσα στην έρημο της ατέλειωτης μπουρδολογίας των τηλεοράσεων και εφημερίδων.
    Εάν ο Καραμανλής θέλει πραγματικά να προσφέρει στη χώρα πρέπει να φέρει κοντά του προκομένους ανθρώπους και να ξεκαθαρίσει το δημόσιο από το στρατό των μέτριων.

  6. sailis avatar
    sailis 29/05/2008 10:37:36

    αυτα που ηθελα να πω είναι το σχόλιο του ΠΕΛΙΑΣ....προσυπογραφω 110%..

  7. antOnio b avatar
    antOnio b 29/05/2008 13:01:46

    ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ , ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑ , ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΛΥΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ, ΑΛΛΑ Ο ΒΓΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΑΓΕΛΗΣ !!!
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ !!! ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ Σ’ ΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΟΡΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ.
    ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ Κ’ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ , ΠΟΙΟΙ;;; ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΩΣ Η ΝΤΟΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ 0,50 € ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ 3,00 €.

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/05/2008 14:23:50

    CRUCIAL DATA- κρίσιμη πληροφορία


    Ο i-reporter στο «ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: "Ανοιγμα" Βγενόπουλου στο ΠΑΣΟΚ - τι είπε στην Λ.Κατσέλη - "Με...ξεγέλασε ο Γ.Αλογοσκούφης"!» , (May 26), έγραψε σε σχόλιο:

    «..Οχι δεν "ποντάραμε" στον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ εκνευρισμό του Α.Βγενόπουλου (θεσεις στο ΔΣ κλπ). Εχουμε "καλές πληροφορίες" απο αυτούς που του έδωσαν τα δις ευρώ να τα επενδύσει στην Ελλάδα - δηλαδή απο τα "αφεντικά" του Α.Βγενόπουλου (έχουμε και εμεις...επαφες, τι να κάνουμε....με πολλούς και διάφορους) οτι η εντολή που πήρε για τον ΟΤΕ ΔΕΝ ηταν να τους φέρει χρήματα ή να λειτουργήσει σαν Fund (έτσι ηθελε να λειτουργήσει ένα "κομμάτι" οσων εκπροσωπει ο κ.Α.Β.) - αποτέλεσμα; Πχ το Dumbhai να επενδύσει στην Forthnet για την εξαγορα της NOva. Ερωτηση; Εξακολουθεί το αραβικό κεφάλαιο να στηρίζει τον Α.Β.; Θελανε να πουλησει τον ΟΤΕ;
    Αρα, εαν υπάρχει εκνευρισμος του κ.Βγενόπουου έχει να κάνει με τις εντολές που πήρε και ΕΑΝ τις υλοποίησε η οχι σε σχεση με τα συμφεροντα των δικων του αφεντικων.

    Και εαν υποθεσουμε οτι τα αφεντικα του - πχ το αραβικο κεφαλαιο - δεν τον θέλουν πλεον για διαχειριστη των επενδυσεων τους στην Ελλάδα, και εχουν επιλεξει "άλλους δρόμους" (παρακάμπτοντας τον) δεν θα ειναι....εκνευρισμενος και...απροβλεπτος».

    Στο «Το...γκολ που βάλαμε, τρύπησε και τα δίχτυα! - Ηταν απλά, η αρχή....», (May 27), έγραψε:

    «Η κατάθεση του Α.Βγενόπουλου ήταν...συγκλονιστική και μας ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ...και κάτι παραπάνω. Θα περιμένουμε απο τους συνεργάτες μας ΟΛΟ το ρεπορτάζ και θα επανέλθουμε - άλλωστε δεν εχει νόημα να σας γράψουμε εδώ ό,τι ακούσατε στα δελτία ειδήσεων ή ενδεχομένως θα διαβάσετε αύριο στις εφημερίδες.

    Απλά να υπογραμμίσουμε και πάλι οτι αφετηρία των εκτιμήσεων μας ήταν οι πληροφορίες μας για τις εντολές που είχε και έχει ο κ.Βγενόπουλος απο τα δικά του "αφεντικά". Με άλλα λόγια....έχει ενδιαφέρον τι θα πει αύριο (και) ο κ.Αλογοσκούφης......(που έρχεται απο τις ΗΠΑ)», Νικος Καραμπασης, (http://orfni.blogspot.com/).

  9. thanos avatar
    thanos 29/05/2008 17:16:31

    Wraios loipon o Vgenopoulos,Afou phdhxe wraia me ton tropo tou, tous mikrometoxous tou OTE vghke na to dialalhsei"mono egw eimai o kerdismenos" Bravo re megale...aytos eisai ...kai se aspazontai kai polloi alloi pou tha thelane na einai san kai sena.Thn palia kasta twn ntavayzidwn thn xemprostiazome...Gia tous alexiptwtistes ntavatzides aplwnome dafnes kai vagia.Vre ti sou einai aytos o Ellhnas??

  10. thanos avatar
    thanos 29/05/2008 20:26:28

    Apo to: http://na4u.blogspot.com/

    Gia tous Thavmastes toy Vgenopoulou.

    KOYBENTA ΔΕΝ ΛΕΝΕ "ΤΑ ΝΕΑ" ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΧΕΙ Ο ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΜΑΡΦΙΝ/ΕΓΝΑΤΙΑ.

    Gia rixte mia matia tha sas kanei kalo...