07/12/2008 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λόγος στις μολότοφ

Τα σοβαρότερα επεισόδια των τελευταίων ετών ξέσπασαν στην Αθήνα μετά το θάνατο του 15χρονου Αλέξανδρου- Ανδρέα Γρηγορόπουλου από σφαίρες ειδικού φρουρού. Δεκάδες τράπεζες, καταστήματα, αυτοκίνητα και αστυνομικά τμήματα έγιναν στόχοι επιθέσεων κατά την διάρκεια της νύκτας στην Αθήνα και στην επαρχία.

Kατά την διάρκεια της κύκτας στην Αθήνα οι πυροσβεστικές δυνάμεις επενέβησαν για να σβήσουν σοβαρές πυρκαγιές σε 16 τράπεζες, 20 καταστήματα και 12 αυτοκίνητα με αποκορύφωμα τρεις μεγάλες πυρκαγιές στην οδό Ερμού και στο Μοναστηράκι καθώς και στο αστυνομικό τμήμα Ακροπόλεως. Μεγάλη πυρκαγιά από βόμβες μολότοφ σε κατάστημα με αθλητικά είδη στην Καπνικαρέα. Δεν έχει γίνει απολογισμός ακόμα σε ζημιές που έχουν προκληθεί με πέτρες, ξύλα και άλλα αντικείμενα σε τράπεζες, αυτοκίνητα και δεκάδες καταστήματα. 

Κατά τις συγκρούσεις οι αστυνομικοί έκαναν χρήση δακρυγόνων ενώ οι νεαροί πετούσαν μολότοφ, έβαζαν φωτιές σε κάδους σκουπιδιών, έστηναν οδοφράγματα και προκαλούσαν καταστροφές σε καταστήματα, υποκαταστήματα τραπεζών, στάσεις λεωφορείων και ΙΧ στην περιοχή της Σταδίου, στην Ακαδημίας, στο Πολυτεχνείο, στη Νομική Σχολή, στην οδό Ερμού, στην ΑΣΟΕ και στο Πάντειο.

Περί τα 300 άτομα είναι κλεισμένα στη Νομική Σχολή Αθηνών, όπου υπάρχει μεγάλη δύναμη των ΜΑΤ. Ομάδες νεαρών έχουν κλειστεί μέσα στο Πολυτεχνείο και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, επί της Πατησίων.

Στην Πάτρα, φωτιές στο Μέγαρο της αστυνομίας, στο πάρκινγκ της και σε ένα υποκατάστημα της Εθνικής

Στη Θεσσαλονίκη στη φωτιά τρεις τράπεζες, ένα ΙΧ και δεκάδες κάδοι απορριμμάτων.

Στο Ηράκλειο πυρπολήθηκαν τρεις τράπεζες.

Στα Χανιά επίθεση με μολότοφ στο κτίριο της Νομαρχίας.

Στα Ιωάννινα, εκατό νεαροί επιτέθηκαν στο Αστυνομικό Μέγαρο και προκάλεσαν ζημιές σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

Πορείες διαμαρτυρίας και συγκεντρώσεις έχουν ανακοινωθεί και για σήμερα

Συγκλονισμένη η μητέρα του 15χρονου Αλέξη βρέθηκε στον Ευαγγελισμό όπου μεταφέρθηκε το σώμα του παιδιού της. Οι γονείς του παιδιού ζήτησαν να γίνει νεκροψία για να διαπιστωθεί εάν η σφαίρα χτύπησε κατ ευθείαν τον 15χρονο η εάν εξοστρακίστηκε όπως ισχυρίζονται οι αστυνομικοί με την κατάθεσή τους. Ο νεαρός ήταν γιος οικογένειας από το Παλαιό Ψυχικό - ο πατέρας του είναι  ιδιοκτήτης κοσμηματοπωλείου. 

Οι δυο ειδικοί φρουροί συνελήφθησαν με διαταγή του αρχηγού της αστυνομίας και οδηγήθηκαν στο Τμήμα Εγκλημάτων κατά Ζωής της Ασφάλειας Αττικής, που έχει αναλάβει την προανάκριση. Οι αστυνομικοί εξετάζουν τους ισχυρισμούς των πρωταγωνιστών του τραγικού περιστατικού, ενώ υπό την εποπτεία τριών εισαγγελέων λαμβάνουν καταθέσεις και από πολίτες, αυτόπτες μάρτυρες, για να ολοκληρώσουν τη δικογραφία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris avatar
    aris 07/12/2008 14:53:31

    βίντεο όπου ακούγονται οι πυροβολισμοί την ώρα της δολοφονίας

    http://www.youtube.com/watch?v=b1wrDbw9KeQ

  2. sofistis avatar
    sofistis 07/12/2008 14:56:05

    Ενοχος δεν είναι μόνο ένας τραμπούκος και αλήτης μπάτσος.. Δυστυχώς..
    http://sofistis.wordpress.com/2008/12/07/071208/

  3. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 14:57:23

    ok factorX, η σημαία είναι με πένθος.

  4. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 07/12/2008 14:58:30

    @Factora

    ayth einai h epishmh anakoinwsh tou TERRA pou einai to megalytero diktyo.

    Leei oti o nearos eixe molotof na thn petaksei sto peripoliko.

    Twra ti alhtheyei kai ti oxi den kserw.

    http://actualidad.terra.es/internacional/articulo/protestas-policia-muerte-adolescente-manos-2938163.htm

    Por toda Grecia 07-12-2008


    Protestas por la muerte de un adolescente a manos de la Policía


    Centenares de personas han tomado las calles del centro de Atenas y el resto de ciudades más importantes del país después de que la Policía griega acabara con la vida de un joven de 15 años que intentó lanzar un cóctel molotov contra un coche patrulla, según indicaron fuentes policiales.

    'Cientos de manifestantes han tomado las calles, probablemente en busca de venganza, mientras decenas de unidades de Policía intentan controlar la situación', declaró un agente de Policía.

    Las protestas se han extendido a Tesalónica, la segunda ciudad más grande de Grecia, donde también cientos de jóvenes han tomado las calles tras el asesinato. Movilización que también se está viviendo en las ciudades del norte del país, como Komotini e Ioannina, así como en la ciudad cretense de Hania.


    Las protestas en Grecia
    La muerte del joven tuvo lugar después de que cinco o seis muchachos comenzaran a arrojar piedras a un vehículo policial en el distrito de Exarchia. Cuando uno de ellos intentó lanzar un cóctel molotov, uno de los agentes le disparó en el estómago.

    'En nombre del Gobierno y del primer ministro, quiero expresar mi pesar por el incidente y en especial por la muerte del chico', declaró a Mega TV el ministro del Interior, Prokopis Pavlopoulos.

    'Ya ha comenzado la investigación que esclarecerá lo ocurrido. Se tomarán las medidas necesarias y se impondrá un castigo ejemplar para que esto no se repita', agregó.

    Desde el Ministerio del Interior señalan que Pavlopoulos ha presentado su dimisión al primer ministro, Costas Karamanlis, pero ésta habría sido denegada.

    Según fuentes policiales, dos agentes han sido detenidos y están siendo interrogados sobre el incidente. Los agentes niegan haber disparado directamente contra el chico.

  5. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 07/12/2008 15:01:01

    Φάκτορα διόρθωσέ το, κατανοώ την βιασύνη του ρεπορτάζ :

    {...Ο νεαρός ήταν γιος οικογένειας από το Παλαιό Ψυχικό - ο πατέρας του "ήταν" ιδιοκτήτης κοσμηματοπωλείου...}

    ο πατέρας του "είναι" είναι το σωστό! Ζει ο άνθρωπος :)

  6. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 15:06:26

    ΟΚ

  7. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 15:13:41

    Τελικά, οι "φοβεροί" και "τρομεροί" αντάρτες πόλης -του κώλου- κατάφεραν να διαλύσουν τη διαδήλωση. Από 5-6 χιλιάδες κόσμος, έμειναν 400-500 άτομα. Εύγε τους. Η μόνη λύση, είναι η μαζική απάντηση στην τρομοκρατία του κράτους (μπάτσοι) και του παρακράτους (γνωστοί-άγνωστοι).

  8. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 15:14:46

    Φοβερή απάντηση στην κρατική τρομοκρατία, να καίς μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων. Αυτό κι'αν είναι πολιτική παρέμβαση.

  9. malista avatar
    malista 07/12/2008 15:31:32

    "Είναι ανάγκη γίνονται σεβαστοί οι νόμοι από όλους".
    Για να δούμε.....

  10. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 07/12/2008 15:35:10

    @Le Canard,

    poly eystoxo to sxolio sou!

    Prosypografw ta panta.

    Ma gia aytous tous kamia 50aria "arxiantartes" milaw ki egw pou einai emporoi narkwtikwn kai poulwntas ideologia tou kwlou stratologoune 15axrona gia na ta exoune gia kamia 20etia "pelates"...

    Kai ama einai kai kana foukariariko san ton thanonta me patera magazatora katalabaineis pws ton blepoune san "pelatara"...

    Oriste, xalasan thn diadhlwsh opws kai toses kai toses diadhlwsois.

    Sthn idia kai xeiroterh moira briskontai kai ta 18axrona pou ta stratologei to kathe komma na kanoun tous Astynomikous...

  11. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 15:46:54

    Ο πατέρας του πιτσιρικά στέλεχος Τράπεζας, η μητέρα με κοσμηματοπωλείο στη Βουκουρεστίου, ο μικρός σε ιδιωτικό σχολείο στην Κηφισιά (Ωθησις), κατοικούν στο Π.Ψυχικό, λείαν ευκατάστατη οικογένεια.

  12. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/12/2008 16:14:04

    Le Canard και πολλοί άλλοι, το γεγονός της ευκατάστατης οικογένειας και του Παλαιού Ψυχικού, τι αξία έχει ως πληροφορία? Αν είναι ας γράψουμε και πόσα σφραγίσματα έχει κάνει ή αν η γιαγιά του πετυχαίνει το παστίτσιο. Σε σέβομαι ως σχολιαστή, αλλά αν έχεις κάτι να πεις πέστο ολοκληρωμένα. Με αυτό που κάνεις, πετάς το μπαλάκι για να παραλάβει τη σκυτάλη κάποιο ζάρτο και αρχίσει η γνωστή συζήτηση για τους στρατολογημένους ευκατάστατους κουκουλοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ, σε μια χρονική στιγμή μη-αρμόζουσα. Ας το αναβάλουμε για τις επόμενες μέρες λέω εγώ

  13. tiramola avatar
    tiramola 07/12/2008 16:38:56

    Τραυματισμος νεαρου σε επεισοδια στην Πατρα και μεταφορα του στο νοσοκομειο απο μια κροτου-λαμψης που εφαγε στο κεφαλι.

  14. Lara avatar
    Lara 07/12/2008 16:50:09

    Ευτυχως πανω στον αδικο χαμο του εφηβου,
    που σημερα καλουνται να θρηνησουν ολες οι δημοκρατικες χωρες συσσωμες,
    επιβεβαιωνεται ακομα μια φορα αυτο, που στις σημερινες κοινωνιες μονο οι ευποροι νεοι βγαινουν στο πεζοδρομιο να διαμαρτυριθουν για τα κακως κειμενα στην πολιτεια και κοινωνια.
    Και αυτο δεν ειναι παρα δουλεια, παιδεια, υγεια για ολους ανεξαρτητα χρωματος και αρωματος.

    Το ποτηρι στην Ελλαδα ηταν απο καιρο γεματο και ολοι εναγωνιως αναμεναμε απο μερα σε μερα το ξεχειλισμα.
    Μην σας διαφευγει οτι στις κοινωνικες ανακαταταξεις του 86 στη Ζυριχη με τις τελικες μαζικες διαδηλωσεις και ξυλοδαρμους φοιτητων εναντια αστυνομικων πρωτοστατουσαν γονοι βιομηχανων και μεγαλοπολιτικων, οπως διαπιστωναν αστυνομικοι που βιντεοσκοπουσαν τη μεγαλυτερη και αιματηρη εξεγερση στην Τεσσινερπλατζ το 86 απο το δικο μου σαλονι με την καλυτερη προσοψη.
    Εκτοτε δεν ξαναεβγαλαν αχνα,
    σωπασαν, αφου κερδισαν πισω τα κεκτημενα τους.
    Ευποληπτοι νεοι, οσοι απαιτουν οχι απο τους γονεις,
    αλλα απο την πολιτεια με αποκλειστικα την αισθηση της Solidarität στο απορθητο.
    Η κοινωνια, που πλασαμε να τους μεταβιβασουμε, βρισκεται ηδη στα χερια τους.
    Αν αυτη ηταν ακαρπη κι αγονη,
    δεν εχουμε παρα να παραδεχτουμε ταπεινα και υποτιμητικα την αποτυχια μας.
    Γιατι η ζωη δεν στεκεται στα λαθη των καιρων,
    μα συνεχιζει οπως ξερει το τροπαρι της.
    λαρα

  15. nas avatar
    nas 07/12/2008 16:53:54

    Διάβασα τους 144 διαξιφισμούς σε άλλο ποστ, ξαναδιαβάζω πάλι σχόλια πληροφορίες και εκτιμήσεις αλλά νομίζω πως άκρη δεν βγαίνει...
    Σημασία έχει πως πρόκειται για δολοφονία "δι' ασήμαντον αφορμήν" απο "σαλταρισμένους" μπάτσους, που αν ισχύουν όσα ακούστηκαν στα διάφορα κανάλια είχαν καθημερινό "πάρε-δώσε" με τους "θαμώνες των Εξαρχείων".
    Όμως η τυφλή βία που ακολούθησε, με τις καταστροφές και την "τιμωρία" άλλων, που μπορεί να βρίσκονται και στο ίδιο πεζοδόμιο με όσους ξεσηκώθηκαν, νομίζω πως δεν έχει να κάνει με καμιά "επαναστατικότητα", ενάντια στην πλουτοκρατία... απλοί καθημερινοί άνθρωποι, μαγαζάτορες και υπάλληλοι θα βρεθούν χωρίς δουλειά, σε μιά αρνητική οικονομική συγκυρία.
    Δυστυχώς, για μιά ακόμη φορά το ξέσπασμα απέναντι στην κρατική βία το πληρώνουν άλλοι, που δεν φταίνε σε τίποτα και που όλα όσα συμβαίνουν ξαναδιχάζουν ανθρώπους που έχουν κοινά προβλήματα, πιό "πεζά", απο όσους ζούν και έχουν ως κυρίαρχο μέλημα να τα βάζουν με τους μπάτσους... παίζοντας (θελημένα ή όχι) το παιχνίδι των σκοτεινών μηχανισμών της κρατικής εξουσίας...

  16. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/12/2008 17:05:03

    Το κράτος της κλεπτοκρατίας και παρακράτος της στημένης αναμπουμπούλας στήνουν χέρι-χέρι ως πολιτικά-ποινικά αδέλφια από τη μήτρα της χάρυβδης το χορό. Στόχος τους να ανοίξει η αυλαία για την επόμενη πράξη του δοτού "δράματος" ενάντια στο Έθνος και το λαό.
    Η αντιεξουσιαστική πρακτική απαιτεί, ενάντια στην επιχείρηση επιβεβλημένου χάους, ουσιαστικό αγώνα. Οργάνωση με θεωρητική θωράκιση και ξεκαθάρισμα στόχων. Ανάληψη συγκεκριμένων ευθυνών και πρωτοβουλιών με τις συνέπειες που αυτές συνεπάγονται.
    Το αυθόρμητο δεν επαρκεί. Από τους ειδικούς της κοινωνικής μινιπουλάτσιας διοχετεύεται στα κανάλια τους. Είχα αναφερθεί σε σχόλιο άλλου ποστ (με θέμα την προγραμματισμένη πτώση της αποθρασωμένης κυβέρνησης) στη δεύτερη εβδομάδα του Δεκεμβρίου. ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ.

  17. nas avatar
    nas 07/12/2008 17:13:19

    Το έργο το έχουμε ξαναδεί... στην αναμπουμπούλα ο (παρακρατικός) λύκος της εξουσίας χύνει αίμα και καταστρέφει ανυποψίαστους...

  18. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/12/2008 18:55:09

    nas
    «Όσο ανυποψίαστος ήταν και ο μαγαζάτορας της Ναζιστικής Γερμανίας που πέτυχαν οι μπόμπες των συμμάχων στο κεφάλι αυτόν, το μαγαζί του και τα σόγια του ολόκληρα, άλλο τόσο ανυποψίαστος κι αθώος είναι ο μαγαζάτορας που αντί να εξεγερθεί μαζί μας, κλείνει το μαγαζί του για να πάει σπίτι του να παρακολουθήσει αθλητικά, ενώ η γυναίκα του στην τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας βλέπει "Βέρα στο δεξί" και "Στιγμή της Αλήθειας" με το παιδί πιο δίπλα να παίζει playstation.Κι όλα αυτά, τη στιγμή που το αιδοίο μας φλέγεται πατόκορφα σε μια χώρα-πορνείο σε όλους σχεδόν τους τομείς. Κι έχεις και τον μπάτσο να σου δείχνει τα παπάρια του προκλητικά μέσα σε αντιεξουσιαστικό γκέτο. Επακολουθεί ότι επακολουθεί, βγάζει όπλο να πυροβολήσει στην καρδιά κιόλας, και τους βλέπεις να προσπαθούν να βγουν κι από πάνω παρουσιάζοντάς το λες και πλησιάσαμε το περιπολικό κρατώντας στα χέρια μας τίποτα καλάσνικοφ ωστε να δικαιολογείται η αντίδρασή του. Κι εσείς μας λέτε για τα καταστήματα και τις περιουσίες των ραγιάδων.»

    Αυτή είναι πάνω κάτω η ανταπάντηση στην παρατήρησή σου που θα έδινε κάποιος 15άχρονος αντιεξουσιαστής, την οποία δεν μπορώ να πω οτι συμμερίζομαι, τουλάχιστον όχι στο ακέραιο. Απλώς θεώρησα σκόπιμο να την παραθέσω ωστε να ακουστεί. Γιατί συνήθως αυτοί που τα σπάνε, δεν είναι εδώ να σχολιάζουν.

  19. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 18:56:52

    για ελατε εσεις στην θεση των αστυνομικων και πεστε μου τι θα κανατε οταν βλεπατε μια μολοτωφ να σας γκρεμιζει την οικογενεια σας
    οταν ενα καρδονι να σας στερει απο τα παιδια σας
    οταν μια πετρα να σας στελνει εκει που η ανευθυνοτητα των ταγων δεν σου επιτρεπει να κανεις την δουλεια σου
    το παιδι που δυστυχως σκοτωθηκε ηταν στο σωστο μερος οι γονεις του ηξεραν τι κανει;
    το παιδι του αστυνομικου ειναι αλλου θεου παιδι ειναι παραπαιδι;
    λετε να μην μπορει να λυθει αυτο το απαραδεκτο θεμα;
    λυνεται τους ξερουν ποιοι ειναι σε τι οικονομικο επιπεδο και πολιτικο
    κριμα εθελοτυφλουμε
    αν ημουν εγω παντως αστυνομικος δεν θα επεμβενα θα ζητουσα τους ιδιους τους γονεις και αυτους που επαθαν καταστροφες να επεμβουν και τοτε να δουμε ποσα απιδια εχει ο σακκος
    ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΣΕΒΑΣΤΗΤΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ
    ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ.
    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!

  20. adbusters avatar
    adbusters 07/12/2008 19:58:26

    23 Είσαι συγγενής ΄η είναι ινδαλμα σου ο γνωστός Μπάμπαλης? Άντε πες και στην οικογένεια Μάλλιου να γράψει κανένα σχόλιο.

  21. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 21:01:51

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ...ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΣΦΑΛΜΑ ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ADUSTERS

  22. tony avatar
    tony 07/12/2008 22:14:29

    Αμάρτησα για το παιδί μου η είχα διαταγές.
    Δημιούργησα το ατύχημα επειδή βιαζόμουν.
    Το κύμα έριξε το καράβι στον βράχο.
    Δεν ήμουν εγώ κύριε πρόεδρε άλλος ήτανε.
    Συνηθισμένες δικαιολογίες σε ενα ποινικό δικαστήριο αλλά εδώ δεν δικάζουμε τον αστυνομικό για αυτό υπάρχουν άλλοι. Δεν μισώ τον αστυνομικό που μπορεί να είναι και ένας εξαιρετικός άνθρωπος. Μισώ αυτούς τους μηχανισμούς που μας κάνανε εχθρούς.

  23. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:43:09

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΝΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ...Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ

  24. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:43:32

    ΤΟΝΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΧΘΡΟΣ ΣΟΥ

  25. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 08/12/2008 08:33:12

    κριμα ….κριμα ενα παιδακι στον βωμο της κομματικης παλης …ας κλαψουμε ολοι μας τωρα πανω του και μεθαυριο παμε για αλλα…νοιωθω πολυ
    ειμαστε ολοι συνυπευθυνοι σε ολα αυτα που γινονται..

    ντροπηηηηηηηηηηη!!!!!! το θυμα βρεθηκε παντα ετσι γινεται και παντα ειναι νεα τα θυματα ας τρεξουν τωρα δεξιοι αριστεροι να κλαψουν να βρισουν και οτι κανουν σε ολες αυτες τις περιπτωσεις… το παιδακι χαθηκεεεεεεεε κριμααααααα δεν θα ξαναμιλησω γι αυτο το παιδι θα το κρυψω βαθια μεσα μου και θα προσπαθησω να το θυμαμαι …να το θυμαμαι …κριμααααααααα

  26. tony avatar
    tony 08/12/2008 09:39:44

    Ούτε εγώ θέλω εχθρούς απλά οργίζομαι οργίζομαι πολλυ.
    εδώ ο κόσμος χάνεται και εμείς γυρνάμε ακάθεκτοι στον εμφύλιο.Μέχρι πριν έναν μήνα είχα αγωνιά για το αν θα επιβιώσουμε.Σήμερα η απορία μου είναι αν μας αξίζει να επιβιώσουμε.Αν οι μηχανισμοί που ακριβοπληρώσαμε όλα αυτά τα χρόνια αξίζουν να παραμείνουν η τελικά είναι προτιμότερο τό χάος.
    Δεν ξέρω τι έγινε δεν με νοιάζει.Το όπλο του εγκλήματος και οι σφαίρες ηταν αγορασμένα με τα δικά μου λεφτά με τα λεφτά του φορολογούμενου είμαι ο χρηματοδότης του εγκλήματος όπως και κάθε φορολογούμενος.Και αυτό με εξοργίζει όπως και τον φίλο μου που επαγγελεται αστυνομικός.Αυτός πληρώνει ποιο ακριβά.Σήμερα ξέρει ότι ο κόσμος θα τον κοιτάζει αλλιώς.Αλίμονο εάν δεν γινόταν όλη αυτή η φασαρία.Προσωπικά τώρα,μετά από 27 χρόνια η επιχείρηση μου δεν άντεξε και κατέρρευσε φέτος.Ναι αισθάνομαι looser ναι είμαι οργισμένος με τον εαυτό μου και με τον αόρατο εχθρό ναι έχω άγχος με το μέλλον μου ναι θέλω να τιμωρήσω αυτούς που μου το κλέψανε.
    Ολη μου τη ζωή κοίταζα τη δουλίτσα μου και τι έγινε. Κάποιοι κάναν ομάδες και με κλέβανε για να χρηματοδοτούν διορισμούς. Αυτή η ελεεινή κρατική μηχανή έγινε και με τα δικά μου λεφτά.Είμαι και εγώ συνένοχος που τόσα χρόνια δεν αντέδρασα.Αυτός είναι ο εχθρός ο αόρατος εχθρός. από τη στιγμή που βλέπω το έγκλημα και δεν μιλώ είμαι και εγώ συνένοχος.

  27. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 08/12/2008 19:58:45

    ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΝΥ ΛΥΠΑΜΑΙ.....