#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λαός στους δρόμους, τα κόμματα κλεισμένα στην Βουλή



Όπως είχαμε προειδοποιήσει πριν από λίγες ημέρες βρίσκεται εν εξελίξει σχέδιο ματαίωσης της μεγάλης συγκέντρωσης που προγρμματιζόταν για σήμερα.

Ο λαός αγωνίζεται εναντίον του Μνημονίου και της εξαθλίωσης του στους δρόμους,  αντιμετωπίζοντας επιπλέον και τους προβοκατόρες της κυβέρνησης. Την ίδια στιγμή η αντιπολίτευση κλεισμένη στην Βουλή επιδίδεται σε έναν άδοξο και αδιέξοδο διάλογο με την κυβέρνηση του Μνημονίου, νομιμοποιώντας την έτσι, εκτός των άλλων.

Αυτή είναι η εικόνα αυτήν την στιγμή. Μια εικόνα που θα παραμείνει.

Καθήκον ΟΛΗΣ της αντιπολίτευσης είναι να βρεθεί δίπλα στον λαό. Οι βουλευτές της αντί να πετάνε άσφαιρα λεκτικά επιχειρήματα προς την τελειωμένη κυβέρνηση οφείλουν να κατεβούν στην πλατεία και να μπουν ανάμεσα στον λαό και την αστυνομία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/06/2011 16:23:33

    Κλεισμένη σε μια άβουλη Βουλή

  2. kiki avatar
    kiki 28/06/2011 16:28:18

    Μακαρι να το βλεπαμε αυτο , δηλαδη τους αντιμνημονιακους βουλευτες στην πλατεια, μπορειτε να φανταστειτε τι δυναμη θα εδιναν στον κοσμο, με τι ηθικο θα συνεχιζαν ολοι.
    Υπαρχει κανεις να τους το σφυριξει εκει μεσα.

    • Arianos avatar
      Arianos @ kiki 28/06/2011 16:43:15

      “το πιό βαθύ καζάνι της κόλασης το φυλάνε για όσους αρνούνται να επιλέξουν στρατόπεδο σε εποχή Κρίσης”
      Δάντης Αλιγκιέρι

      • Enzo avatar
        Enzo @ Arianos 28/06/2011 17:58:07

        φαντασου οι Ελβετοι σε τι καζανια εχουνε να μπουνε.
        μεσα τα κεφαλιαααααα

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ kiki 28/06/2011 16:44:00

      Πράγματι Κικί...ούτε ένας δεν θα συγκινηθεί από το δράμα του κόσμου και να προσχωρήσει σε αυτόν...?
      Άσε που ειναι ιδανική και ηρωική απεμπλοκή από το σύστημα..

  3. Enzo avatar
    Enzo 28/06/2011 16:55:12

    Αυριο πρεπει να πεσει η Ελληνικη οικογενεια Τσαουσεσκου και να φυγει μια για παντα απο την Ελλαδα.

    • metabasis avatar
      metabasis @ Enzo 28/06/2011 17:31:35

      Και να μην ξεχάσει να πάρει μαζί της και τα κόκκαλα του Ανδρέα.

  4. axis avatar
    axis 28/06/2011 17:07:36

    Ας βγάλουν και τα τανκς να τελειώνουμε. Ας μας πυροβολήσουν κιόλας. Επιτέλους δείχνει το ΠΑΣΟΚ το πραγματικό του πρόσωπο. Έξω η χούντα !!!!!

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 28/06/2011 17:14:11

    Ακριβώς έτσι είναι!
    Φτάνει πια, μην νομιμοποιείτε άλλο την σφαγή των Ελλήνων.
    Βγείτε έξω με τον λαό. Αυτόν δεν αντιπροσωπεύετε άλλωστε?

  6. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 28/06/2011 17:23:55

    Επιτέλους η αντιπολίτευση να προστατεύσει την δημοκρατία.
    Γίνονται συνένοχοι σε αντιδημοκρατική εκτροπή.
    Να απαιτήσουν να αποχωρήσει τώρα η αστυνομία από την πλατεία, αλλιώς να αποχωρήσουν από την βουλή.

  7. NWO avatar
    NWO 28/06/2011 17:32:38

    Να παραιτηθούν σύσσωμοι οι βουλευτές της αντιπολίτευσης και να γίνουν εκλογές!!!!!!!!!
    Δεν υπάρχει άλλη λύση.
    Αλλιώς συμμετέχουν στο θέατρο σκιών του ξεπουλήματος της πατρίδος μας.
    ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΡΑ!

  8. man8os avatar
    man8os 28/06/2011 17:46:07

    Η αντιπολιτευση να προστατευσει τη δημοκρατια. Δεν μπορει η ΝΔ να μη λεει τιποτα για τα αισχη.
    Να πει η κατι για την προβοκατορικη δραση της αστυνομιας. Εχουμε χουντα!!!
    Ο κοσμος πια δεν μπορει να διαδηλωσει!

    Τελικα δεν ηταν θεωριες συνομοσιας αυτο που εγραφε πριν λιγες μερες ο Φακτορας οτι θα κανουν ντου στους διαδηλωτες....

  9. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 28/06/2011 17:50:08

    Όσο οι βουλευτές της Αντιπολίτευσης δεν παραιτούνται, είναι συνένοχοι! Όσο για το λαό, ότι και να κάνουν, δεν πρόκειται να τον κάμψουν. Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε πια, χάνουμε την πατρίδα μας, άρα τα χάνουμε όλα.

  10. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 28/06/2011 17:51:29

    ΤΟ 2015 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ;; ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΕΥΓΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΑΛΛΑ 1000 ΧΡΟΝΙΑ....ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΝ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟΒΓΑΛΟΥΝ "ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ' ΚΛΠ ΚΛΠ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΨΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΟΝ GAP...

  11. antanistimi avatar
    antanistimi 28/06/2011 17:53:32

    Ο Ελληνας κλεισμενος σε μια καταθλιπτικη οικονομικη φυλακη.
    Η Ελλαδα δεν το αξιζει αυτο και δεν θα γινει αποδεκτο.Οχι στον αργο θανατο μας.

  12. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 28/06/2011 18:02:43

    Κάτω η χούντα του ΦΑΣΟΚ!

  13. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/06/2011 18:10:04

    Οι ώρες τους είναι μετρημένες, δεν την βγάζουν μέχρι αύριο...Τα σινούκ είναι standby στην τανάγρα

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/06/2011 18:11:07

    Να πάρει Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟΥΣ βουλευτές της Ν.Δ. και να πάει στην πλατεία, ΑΦΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ από την συζήτηση του Μνημονίου 2.

  15. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/06/2011 18:11:35

    Από την ίδρυσή του,το πασοκικό καθεστώς σε όλη του τη πορεία,μέχρι σήμερα,χρησιμοποιούσε δυο στοιχεία.Τον διχαστικό φόβο και τον αποπροσανατολισμό.Οι δυο αυτές πασοκικές πληγές έχουν προσβάλλει το ανασιοποιητικό σύστημα της κοινωνίας μας.Το πασοκικό σύστημα,ΠΑΝΤΑ,στοχεύει να ΠΑΡΑΛΥΕΙ τα ΥΓΙΗ ανακλαστικά των Ελλήνων πολιτών...και σ'αυτό το σημείο έρχεται η ώρα της αντιπολίτευσης,και κυρίως της αξιωματικής.Πρέπει να βγει δυναμικά και να ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΩΜΑ και ΣΤΑΡΑΤΑ το ΣΚΟΠΙΜΟ και ΥΠΟΥΛΟ ΣΧΕΔΙΟ των κυβερνώντων να διαλύσουν ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΙΣ συγκεντρώσεις του ελληνικού λαού,χρησιμοποιώντας λίγες δεκάδες προβοκάτορες-ΟΡΓΑΝΑ του καθεστώτος.Ας σταματήσει η παράταξη να παραμένει αμήχανη και διστακτική...στο πιο κρίσιμο σταυροδρόμι της πατρίδας και των Ελλήνων,οφείλει να ΣΤΑΘΕΙ δίπλα στο δοκιμαζόμενο και κατασυκοφαντημένο πολίτη....

  16. το καρφί avatar
    το καρφί 28/06/2011 18:38:45

    XAXAXA διαβάζω μερικά σχόλια να κατέβουν -λέει- οι βουλευτές της ΝΔ στην πλατεία και άλλα ωραία. Κανένας πολιτικός δε θα αντέξει πάνω από 2 λεπτά στην πλατεία. Θα τον λιντσάρουν, καλώς ή κακώς.

    Όσο για τα Σινούκ που ελπίζουμε να τα δούμε αύριο, πάλι δεν υπάρχει περίπτωση, διότι οι μπαχαλάκηδες θα κάνουν καλά τη δουλειά τους. Η χούντα του 2011 είναι πολύ πιο οργανωμένη και διαθέτει περισσότερη τεχνογνωσία από αυτή του 1967.

    Χρειάζεται 1.000.000 κόσμο, αποφασισμένο να πεθάνει την ώρα που κάνει "ντου" στη Βουλή, ώστε να μην ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο, το οποίο εναγωνίως περιμένουν οι Ευρωπαίοι ώστε να σωθεί το υπερκοστολογημένο δημιούργημα που λέγεται ευρώ και οι "φούσκες" οικονομίες των χωρών τους. Όλα αυτά στην πλάτη (για να μην πω στον κ-λο ) του Έλληνα πολίτη που θα φτύνει αίμα για να επιβιώση σε ένα κράτος ανάλγητο, υπό κατοχή, χωρίς καμία λαϊκή εξουσία.

    Όσο και αν βλέπω ότι ο Σαμαράς αποτελεί μοναδικό διέξοδο, ωστόσο είναι συνυπεύθυνος γιατί με την ήπια αντιπολίτευση που έκανε, δεν πέτυχε να μην ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο και άρα να πέσει η κυβέρνηση των δοσίλογων προδοτών. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η ΝΔ τούτες τις ιστορικές στιγμές που βιώνει η πατρίδα , δεν κατέβασε τον κόσμο στο Σύνταγμα , ώστε να υπερασπιστούν το άρθρο 120 του Συντάγματος "Η ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΕΠΑΦΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΥΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ."

  17. Y. avatar
    Y. 28/06/2011 19:23:53

    6/6/2011
    “…Να μπλοκάρουν τη Βουλή και να μην μπορούν να βγουν όσοι βουλευτές ψηφίσουν ναι. Να μείνουν εκεί χωρίς φως, νερό, τηλ (θα τους κόψουμε όλες τις παροχές), και απ’ έξω 500 χιλ λαού να τους βρίζει, αυτοί δε να νομίζουν ότι όπου νάναι θα τη κάνουν τη μπούκα. Να δείτε κάτω από ποιες προϋποθέσεις, ο άνθρωπος τα κάνει απάνω του! ”

  18. exKGB avatar
    exKGB 28/06/2011 19:24:35

    ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ/ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΟΨΑΝΕ 500-800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥΣ ΒΑΛΑΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ 300 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ!!.. ΣΙΓΑ ΡΕ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ, ΜΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΑΣ..

    ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑ ΦΕΤΟΣ.

  19. anonymous avatar
    anonymous 28/06/2011 19:45:32

    πεντε ψυχωμενους και αστακωμενους ετοιμους να πεθανουν θελει τη στιγμη που βγαινει απο το θωρακισμενο σκαρφαλωμενοι στα δεντρα του κηπου και να τον παρουν μαζι τους... υπο τα πυρα των 35 που τον φυλανε

  20. kinesis avatar
    kinesis 28/06/2011 19:46:34

    Λάθος τίτλο δώσατε στο άρθρο. Ο σωστός "Ο λαός στους δρόμους, τα κόμματα κλεισμένα ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ"

  21. Λένα Κ. avatar
    Λένα Κ. 28/06/2011 22:13:44

    Σας καταθέτω τη μαρτυρία μου: Γύριζα πριν λίγο από την περιοχή της Πλάκας προς τα Εξάρχεια. Ενώ επικρατούσε ησυχία όταν περνούσα από παράλληλο δρόμο προς το Σύνταγμα, μιά ομάδα με μάσκες , ασπίδες, και κράνη -δεν πρόλαβα να δώ τα διακριτικά τους έρριχναν πυκνά χημικά που σε έκαναν να καις και να μην μπορείς να αναπνεύσεις, χωρίς να τους προκαλέσει κανείς. Ο κόσμος , σε εκείνο το σημείο οι περισσότεροι περαστικοί και λίγοι τουρίστες δεν πίστευαν στα μάτια τους, άρχισαν να τρέχουν για να βρούν χώρο να αναπνεύσουν και να τσαλαπατιούνται. Ακόμη δεν έχω συνέλθει. τέτοια σκηνή είχα να δω από την εποχή της Χούντας. Είναι απίστευτο αυτό που ζούμε.