#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λαός θέλει συνέχεια ΣΥΡΙΖΑ στην τηλεόραση



Αυτή είναι η ατάκα που χρησιμοποιούν όλο και περισσότεροι οι οποίοι βλέπουν ο ΣΥΡΙΖΑ είναι μια φούσκα που μπορεί να σκάσει μόνο εφόσον αναλυθούν οι προτάσεις του για τη διακυβέρνηση της χώρας. Κι όσο περισσότερο βγαίνουν στην τηλεόραση, τόσο θα τους παίρνει ο κόσμος χαμπάρι.

Από τον Μ. Γλέζο που από τη μια μιλά για εσωτερικό δανεισμό από τους χρεοκοπημένους Έλληνες και από την άλλη λέει ότι δεν τρέχει και τίποτε αν βγούμε από το ευρώ.

Δηλώσεις του Μανώλη Γλέζου στην τηλεόραση του ΑΝΤ1: Το πρόβλημα δεν είναι αν θα είσαι ή δεν θα είσαι στο ευρώ. Για μας το χρήμα δεν έχει πατρίδα. Δεν μας ενδιαφέρει αν θα είμαστε ή όχι στο ευρώ. Μας ενδιαφέρει ότι δεν μπορεί το χρήμα να κανονίζει τις τύχες ενός λαού.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Όταν είπατε ότι το χρήμα δεν έχει πατρίδα δεν μας ενδιαφέρει αν θα είναι ευρώ ή κάτι άλλο είναι προσωπική σας δήλωση ή εκφράζει και το ΣΥΡΙΖΑ;

Μ. ΓΛΕΖΟΣ: Άποψη του ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ επιμένει ότι το χρήμα δεν έχει πατρίδα σε καμία απολύτως περίπτωση.


 Από την άλλη μεριά, έκανε το λάθος να βγει στο Mega ο υπεύθυνος του οικονομικού προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ, ο Γιάννης Μηλιός, ο οποίος είναι καθηγητής Οικονομικών και όπως λένε οι περισσότεροι, ένας αξιόλογος άνθρωπος.


Άλλο όμως αυτό κι άλλο να καταθέτεις κυβερνητικό πρόγραμμα σωτηρίας της χώρας.

Τον στρίμωξαν λοιπόν για τα καλά αφού άρχισε να ψελλίζει διάφορες προτάσεις που είναι παντελώς ανέφικτες. Είπε για παράδειγμα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα φορολογήσει με 1% τον τζίρο των επιχειρήσεων, ακόμη και αυτών που είναι ζημιογόνες.

Βεβαίως, πέρυσι όλες οι επιχειρήσεις ζημιές είχαν οι οποίες μαζί με αυτές των τραπεζών ξεπέρασαν τα 30 δισ. Άραγε, ποιες επιχειρήσεις σκέφτεται να βάλει φόρους ο ΣΥΡΙΖΑ; Κι αν οι επιχειρηματίες αρχίσουν να απολύουν κόσμο και να μειώνουν μισθούς για να βγάλουν τη χασούρα του φόρου, πώς η κυβέρνηση Τσίπρα θα λύσει το πρόβλημα των χιλιάδων ανέργων;

Μα οι επιχειρηματίες έχουν off shore και θα τους καλέσουμε σε διάλογο, είπε ο κ. Μηλιός για να παραδεχθεί όμως ότι δεν μπορεί να τις πιάσει άρα θα πάει σε φορολόγηση και ο θεός βοηθός.

Χιλιάδες επιχειρήσεις βάζουν λουκέτο αλλά αυτοί πιστεύουν ότι αν βάλουν νέους φόρους θα γλιτώσει η οικονομία. Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή.

Θα φορολογήσουμε τους εφοπλιστές, είπε ο κ. Μηλιός. Μα που θα τους βρει αφού όλοι έχουν ξένες σημαίες και όσοι δεν έχουν θα σηκωθούν και θα φύγουν; Λέτε να κρατικοποιήσει τα καράβια τους; Εχουμε πολλά να ακούσουμε από τον ΣΥΡΙΖΑ και όπως φαίνεται θα είμαστε... σύριζα στην τρέλα για τον επόμενο μήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ts avatar
    ts 17/05/2012 10:39:31

    Θα υπερθεματισω στο αρθρο αλλα επειδη ειδα την εκπομπη μη λεμε ανακριβειες. Ο ανθρωπος προτεινε 1% και οχι 15% φορο στο τζιρο και αυτο μονο στις 500 μεγαλυτερες επιχειρησεις και ιδιαιτερα στις πολυεθνικες και αυτες που εχουν μητρικες σε φορολογικους παραδεισους και offshore. Αλλο το εφικτο και τις συνεπειες και αλλο να λεμε οτι θελουμε. Ειπαμε σε αυτες τις εκλογες πρεπει να λαμψει η αληθεια εκατερωθεν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ts 17/05/2012 17:13:39

      Τώρα που διόρθωσες την ανακρίβεια, ξέρεις αν είπε πόσο υπολογίζει πως είναι το σύνολο των εσόδων από το μέτρο; Αν θυμάμαι καλά ο μόνος στην Ελλάδα που μίλησε με συγκεκριμένα και ακριβή ποσά στην προεκλογική ήταν ο Σαμαράς. Ο Σύριζα πετάει αποσπασματικές ιδέες για μέτρα άλλων εποχών και χωρών και νομίζει πως ξεφεύγει από την ανεπάρκεια της (μη) ιδεολογίας του στο πως θα βγούμε από την κρίση. Πραγματικά λυπάμαι όσους πιστεύουν σε αυτό το πολιτικό έκτρωμα που έχει αντίβαρο από τα δεξιά τον Καμμένο...

    • madprof avatar
      madprof @ ts 17/05/2012 20:10:26

      Όλα αυτά θα βρεθούν. Προέχει να φύγουν αυτοί που μας οδήγησαν στην καταστροφή!
      Τόσο απλά! Είδαμε και σας και τους μπατσόκους!
      Τέλος, στα ελικόπτερα και κατάσχεση των ληστευθέντων υπέρ του δημόσιου χρέους!

  2. ilektro77 avatar
    ilektro77 17/05/2012 10:43:44

    Η φούσκα θα σκάσει μόνο αν εφαρμοστεί. Υπομονή έχουμε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ilektro77 17/05/2012 10:52:34

      Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά τότε θα είναι πολύ αργά για όλους μας.

      • madprof avatar
        madprof @ Strange Attractor 17/05/2012 20:18:20

        Ακόμη έχεις αμφιβολίες γιατί δεν θέλησαν να συγκυβερνήσουν πασοκ-νουδούλα-δημαρ-ανελ;
        Αφού θα σώζαν την χώρα σε 4 χρόνια θα τους "υμνούσαμε"! Γιατί δεν τόλμησαν;
        Έμμεσα και "αθώα", προκάλεσαν την τελευταία πράξη του δράματος, το bank run των πολιτών!
        Άρα; Το βούλιαξαν το καράβι αύτανδρο και αυτοί θα αποχωρήσουν για τας Ευρώπας! Εσύ κι εγώ θα πληρώσουμε, πάλι!

  3. sabas avatar
    sabas 17/05/2012 10:49:25

    Δεν ξέρω κατα πόσο η τρομοκράτηση των ψηφοφόρων του Σύρριζα απο τη μιά με την απειλή πως έτσι και σηκώσετε κεφάλι κατά του αγά -Σόιμπλε θα σας το κόψει,
    και απο την άλλη με την ΦΑΝΕΡΑ δόλια μέθοδο διαστρέβλωσης των λέξεων με τη γνωστή (αφελή) μέθοδο της σαλαμοποίησης του προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ ,
    λες και οι άλλοι έχουν καλύτερα προγράμματα (που συνήθως τα τυπώνουν 3 μέρες πριν τις εκλογές και δεν τάχουν διαβάσει και οι ίδιοι) θα οδηγήσει τελικά στο επιδιωκόμενο μετά μανίας ΟΛΩΝ των άλλων μαζί εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ αποτέλεσμα, ή στο ακριβώς αντίθετο, όπως δείχνουν και οι σφυγμομετρήσεις. Δεν ξέρω για το πρόγραμμά του, ξέρω οτι ποτέ κανένα κόμμα δεν τηρεί τα προεκλογικά προγράμματα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα διαβάσω, γιατί αυτό που θα κάνει πραγματικά ενα κόμμα (και ο ΣΥΡΙΖΑ) όταν γίνει κυβέρνηση θα το δούμε στην πράξη. Αρχη ανδρα δείκνυσι...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ sabas 17/05/2012 13:26:07

      Ωραία λογική. Όλοι γράφουν ευχολόγια -να το δεχτούμε- και μετά αδυνατούν να τα εφαρμόσουν.
      Αν γράφεις εξαρχής κοτσάνες, τι πιθανότητες υπάρχουν για καλό τέλος;;;

      Δεν νομίζω πως τα πιστεύουν καν. Γιατί είναι ιδεοληψίες, όχι πρόγραμμα, εμμονικού χαρακτήρα μάλιστα.
      Έξω το ΝΑΤΟ και οι βάσεις (back to the 80's), κατάργηση της αστυνομίας συνόρων γιατί άλλωστε είμαστε ένας πλανήτης, και άλλα τέτοια. Για το οικονομικό μοντέλο, τα είπαμε. Είναι τόσο λογικό και εφαρμόσιμο, που δεν εαρμόζεται πουθενά στον κόσμο και με την *υποψία* εφαρμογής του έχει καταρρεύσει η οικονομική ζωή της χώρας, ακόμα περισσότερο, μέσα σε λίγες μέρες. Κατά τ'άλλα θα μας σώσουν.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ sabas 17/05/2012 14:12:03

      sabas

      Δηλαδή να εκλέξουμε τον Τσίπρα και μετά να παρακαλάμε να μην εφαρμόσει το πρόγραμμά του?

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 17/05/2012 10:57:28

    Xθες στη ΝΕΤ, απολαύσαμε live την αυτοκτονία του σημερινού πολιτικού συστήματος.
    Ενώ ακόμη έχει υποτίθεται τον έλεγχο των κρατικών μέσων ενημέρωσης, επέτρεψε στον Τσίπρα να ανοίξει την προεκλογική εκστρατεία με συνομιλητή του τον πλέον προσφερόμενο Δημοσιογράφο, τον Στέλιο Κούλογλου.
    Καμία ενοχλητική ερώτηση, καμία νύξη στις αλλοπρόσαλες και επικίνδυνες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για μετανάστες, Δημόσια Τάξη και Γαιοπολιτική και μάλιστα μια ημέρα χωρίς μπάσκετ, ποδόσφαιρο όπου το ενδιαφέρον του κόσμου για ενημέρωση ήταν στο ζενίθ.
    "Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι".

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 17/05/2012 11:07:00

      Ενω σε καθε χουντική κυβέρνηση που σέβεται τον εαυτό της και ελέγχει τα μέσα , αυτό δεν θα γινότανε ποτέ !
      Μωρέ μπράβο δημοκρατικές αντιλήψεις !

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Silence t. 17/05/2012 13:43:23

        silence t.
        E! ναι κύριε.
        Να τους δώσουμε και το σχοινί για να μας κρεμάσουν.
        Είναι Δημοκρατική μια στημένη συνέντευξη?
        Είναι Δημοκρατική ενημέρωση η στυγνή προπαγάνδα
        και μάλιστα με έξοδα του Ελληνικού Λαού?
        Άντε πάγαινε παραπέρα.

    • Spiros avatar
      Spiros @ ΣΟΝ ΠΕΝ 17/05/2012 13:02:29

      Καλύτερα MEGA!!Τα λέει πολύ ωραία ο Πρετεντέρης και η Τρέμη!!Με το Λυκουρέτζο και τον Λοβέρδο!!Τόσα χρόνια δεν βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια?Ας συνεχίσουν έτσι και ούτε στον ΣΥΡΙΖΑ δεν θα πιστεύουν το ποσοστό που θα πάρουν..

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 17/05/2012 10:57:56

    Ερχονται με φόρα καβάλα στο άλογο της αλαζονείας, να διαλύσουν τον ιδιωτικό τομέα, για να γιαγαντώσουν το κράτος. Ούτε μισή κουβέντα δεν αρθρώνουν που να αφορά οτιδήποτε που να θίγει το δημόσιο τέρας.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/05/2012 11:09:44

    Δυστυχώς ο ορυμαγδός και η σκόνη του -επικίνδυνου- ΣΥΡΙΖΑϊκού λαϊκισμού έχουν θολώσει την κοινή λογική (όση τελος πάντων διαθέτει) του μέσου Έλληνα. Η υψηλή στρατηγική του Α. Σαμαρά δεν περνάει στο "κρανίο" της πλειοψηφίας διότι ο πολύς κόσμος αντιδρά Παυλόβια. Η ζημία του (Παπ)ανδρεϊσμού δεν θα ξεπλυθεί εύκολα. Ο κόσμος έιναι εθισμένος στο λαϊκισμό και στα ψέυτικα συνθήματα όπως ο ναρκομανής στην ουσία του.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Νίκος Αργεάδης 17/05/2012 12:39:49

      Έτσι είναι. Ο λαϊκισμός στην Ελλάδα πάντα υποσχόταν "αποφασισμένους καβαλάρηδες σε άσπρα άλογα". Οι λαοί έχουν τη μοίρα που τους αξίζει.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Κόνδωρας 17/05/2012 17:17:03

        Δυστυχώς θα επιβεβαιωθεί σύντομα αυτή η τελευταία φράση. Ευτυχώς όταν περάσουμε το βουνό και αλλάξουμε μυαλά εκ των συνθηκών, θα έχουμε πολύ καλύτερη ηγεσία.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2012 11:16:08

    Μια μικρή διόρθωση, προφανώς πρόκειται για λάθος πληκτρολόγησης. Για επιπλέον 1% φόρο επί του τζίρου νομίζω ότι είπε ο Μηλιός, όχι για 15%. (Όχι βέβαια ότι το 1% είναι αποδεκτό, απλώς επισημαίνω το λάθος στην αναγραφή.)

  8. balomatou avatar
    balomatou 17/05/2012 11:32:07

    Ο Κουλογλου μας κουλανε εχθες βραδυ, τετοια συνεντευξη ειχα καιρο να δω οι ερωτησεις ειχαν ενα απιστευτο βαθμο δυσκολιας, ο δε Τσιπρας πραγματικα κεντησε. Ευτυχως μαθαμε και συνειδητοποιησαμε ποσο παραμυθας και λαοπλανος ειναι.
    Ο δε αρχιτεκτων του οικονομικου προγραμματος του ΣΥΡΙΖΑ κος Μηλιος ειναι αξιος λυπησης. Αυτος ειναι καθηγητης Ελληνικου Παν/μιου? Κανενα σοβαρο αντεπειχηρημα, εφθασε στο σημειο να πει οτι θα φορολογει τις επιχ/σεις που ειναι ιδιοκτητες Off Shore κατ'εκτιμηση.Παλι λεω αξιος ο μισθος μας ως λαου. Ο ΣΥΡΙΖΑ οι συνιστωσες του και οι ασυναρτητες, ανεφαρμοστες, παλαιολιθικες ιδεες των σινιστωσων του ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΤΟΥΝ ΤΩΡΑ, ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΛΥΠΗΤΑ. Η αχιλλειος πτερνα αυτου του μπουλουκιου ειναι οτι δεν υπαρχει συνοχη, συνεχεια και συνεπεια ιδεων, λυσεων και ενεργειων.

  9. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 17/05/2012 11:43:35

    Ας δεχτούμε ότι οι δανειστές μας θα διαπραγματευτούν μαζί του εκ του μηδενός, απεμπολώντας όλα τα δικαιώματα τους που απορρέουν από τις μέχρι τώρα συμφωνίες. Από το αποτέλεσμα αυτής της νέας διαπραγμάτευσης δεν θα απορρέουν υποχρεώσεις μας?
    Απάντηση: Οπωσδήποτε, διαφορετικά δεν θα έχει κανένα νόημα για αυτούς να διαπραγματευτούν.
    Αυτοί οι όροι δεν θα πρέπει να υπογραφούν? Και αυτή η συμφωνία όρων δεν θα ονομάζεται μνημόνιο?
    Η απάντηση και στα δύο προηγούμενα ερωτήματα είναι αυτονόητη.
    Άρα, και ο Τσίπρας θα αναγκαστεί να γίνει "μνημονιακός" και κωλοτούμπας αν θέλει την απαραίτητη βοήθεια της Ευρώπης.
    Aναφέρω τα προηγούμενα ρητορικά ερωτήματα για να δείξω πόσο άτοπο είναι το τσουβάλιασμα που επιχειρεί ο Τσίπρας: Μνημονιακό το ΠΑΣΟΚ που μας έβαλε σε έναν Γολγοθά, μνημονιακή και η ΝΔ που υπέγραψε μια αναγκαία συμφωνία -στο δεδομένο χρόνο- και που στο κάτω-κάτω κούρευε το χρέος.
    Τέλος, πραγματικά ελπίζω, αφού καπηλεύεται τις θέσεις Σαμαρά για αναδιαπραγμάτευση και ανάπτυξη, να μας προκύψει Σαμαράς Νο 2, αν και φοβάμαι ότι είναι απλώς ένας Αντρέας Νο 2.

  10. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 17/05/2012 11:48:24

    Το ότι λέει μπούρδες ο ΣΥΡΙΖΑ το καταλαβαίνει και ο τελευταίος γιδοβοσκός, αλλά δυστυχώς φούσκες κομίζουν και η αριστερά και η δεξιά στην Ελλάδα σήμερα.

    Αλήθεια και η εμμονή στο μνημόνιο, που μας οδηγεί;
    Π.χ. τα 11 δις που θα απαιτήσουν οι τραπεζίτες σε ένα μήνα που και πως θα βρεθούν; Έχει απαντήσει κανείς;

    Η πιστή εφαρμογή της πολιτικής της τρόικας οδηγεί μαθηματικά στην χρεοκοπία.

    Του χρόνου τέτοια εποχή που θα κλιθεί ο Σαμαράς να μας βγάλει στη δραχμή, ενώ όλο το προηγούμενο διάστημα υπέβαλε τον λαό σε απάνθρωπες θυσίες, πως θα τον αντιμετωπίσει; Τι θα του πει;

    Θα αντιγράψω το υστερόγραφο του Αδέξιου Δεξιού που συνοψίζει με ακρίβεια το τι πρέπει να κάνει η ΝΔ εαν θέλει να υπάρχει σε ένα χρόνο από τώρα:

    "Καθοριστική για το αποτέλεσμα της 6ης Μαίου ήταν η προφανής αδυναμία ή έλλειψη τόλμης εκ μέρους της ΝΔ να απαντήσει σ’ ένα απλό ερώτημα:

    τι θα πράξετε, αν οι Ευρωπαίοι δεν αποδεχθούν την αλλαγή των όρων του μνημονίου που θα προτείνετε;

    Στο ερώτημα αυτό, η ΝΔ απαντούσε «άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε», ενώ έπρεπε να τολμήσει μια σαφή απάντηση:

    Αν οι εταίροι δεν αποδεχθούν την τροποποίση των όρων του μνημονίου, τότε η ΝΔ θα αναγκαστεί να προβεί στην καταγγελία του!"

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Αιζενχάουερ 17/05/2012 16:20:22

      Τότε θα σου πουν πως πιθανότατα καταλήγεις κι εσύ στην καταγγελία του μνημονίου, άρα δεν μπορείς να ασκείς κριτική στους άλλους με την κατηγορία πως οδηγούν στην ίδια (ανεύθυνη) καταγγελία. Δεν παίζει.

  11. avanti avatar
    avanti 17/05/2012 12:16:44

    Ενα τρισεκατομμύριο θα είναι το κόστος εξόδου της Ελλάδος από το Ευρώ, ας σταματήσουμε λοιπόν να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας, δεν μπορούν να μας διώξουν εφόσον και εμείς δεν θέλουμε.

    • balomatou avatar
      balomatou @ avanti 17/05/2012 12:42:22

      Εχει σκεφτει σοβαρα κανενας απο μας τι συμβαινει αυτη την στιγμη στην Ευρωπη και τι παραγματικα σκεφτονται οι εταιροι μας? Για οσους εχουν εμπειρια συνεργασιας με Ευρωπαιους γνωριζουν οτι οι Ευρωπαιοι διαθετουν πολυ μα πολυ δυνατη μνημη. Σκεφτονται και ενεργουν με την ψυχρη λογικη. Γιατι το λεω αυτο? Εμεις λοιπον οι ταραξιες οι απειθαρχοι, οι ψευτοτσαμπουκαδες νοτιοι απειλουμε την ευθραστη ανακαμψη του συνολου της Ευρωζωνης. Οι εταιροι μας λοιπον για να περιορισουν την φωτια που τους εχουμε αναψει θα κανουν την αναγκη φιλοτιμια και θα δεχθουν να διαπραγματευτουν ορισμενα σημεια του μνημονιου τα οποια θεωρουνται δευτερευουσης σημασιας. Ας μην ξεχναμε, οσοι ασχολουνται με τις χρηματαγορες και τις επενδυσεις το γνωριζουν και ανησυχουν, οτι ο Κινεζικος γιγαντας δειχνει ετοιμος να σπασει την φουσκα των ακινητων και το τσουναμι που θα προκληθει θα ειναι διαστασεων .... Οι εταιροι μας εχοντας το νου τους στην παγκοσμια οικονομια φοβουνται οτι η κριση που συντηρειται στην Ευρωζωνη λογω Ελλαδας θα επιρεασει οχι μονο τις χωρες εντος της ζωνης του ευρω αλλα και το κοστος δανεισμου σε παγκοσμιο επιπεδο. Πιστευουμε λοιπον πραγματικα οτι οι δανειστες μας θα το αφησουν το θεμα να περασει ετσι? Εγω προσωπικα φοβουμαι οτι θα ξεσπασει στα εθνικα θεματα μολις ομως περασει η μπορα οχι τωρα.

  12. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 17/05/2012 12:47:16

    OΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ !!!!!!
    Δε σήκωσαν τα χέρια τους οι βουλευτές του ΚΚΕ, εκτός της Λιάνας Κανέλλη, όπως άλλωστε συνηθίζουν
    - Γραπτές δηλώσεις αντίρρησης για τον θρησκευτικό όρκο κατέθεσαν Παπαρήγα και Τσίπρας
    - Αρνήθηκε να μπει στην αίθουσα της Ολομέλειας ο Μίμης Ανδρουλάκης εξαιτίας της... Χρυσής Αυγής!
    - Οι στιγμές αμηχανίας του Βύρωνα Πολύδωρα
    - Δε σηκώθηκαν οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής όταν ορκίζονταν οι μουσουλμάνοι βουλευτές
    - Έναν έναν χαιρέτισε ο Π. Πικραμμένος τους πολιτικούς αρχηγούς και τον Μανώλη Γλέζο
    - Δημήτρης Αβραμόπουλος και Γεράσιμος Γιακουμάτος χαιρέτισαν τους βουλευτές της Χρυσής Αυγής


    48 ώρες, τόσο θα μείνουν βουλευτές οι 300 που ορκίστηκαν σήμερα. Δε θα πάρουν αποζημίωση και θα μείνουν στην ιστορία ως οι βουλευτές της μιας μέρας...

    Όπως ορίζει ο Κανονισμός της Βουλής, ο Βύρων Πολύδωρας ασκεί καθήκοντα προσωρινού Προέδρου καθώς ήταν αντιπρόεδρος στην προηγούμενη Βουλή και επανεξελέγη, σε αντίθεση με τον πρώην πρόεδρο, Φίλιππο.
    Ο κ. Πολύδωρας κάλεσε τους βουλευτές να σηκώσουν τα χέρια και διάβασε τον όρκο. Μόλις τελείωσε είπε: "ΆΞΙΟΙ".

    Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Μίμης Ανδρουλάκης αρνήθηκε να μπει στην αίθουσα της Ολομέλειας και να ορκιστεί ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την παρουσία της Χρυσής Αυγής στη Βουλή! Έτσι, ορκίστηκε στο πρωτόκολλο.

    Δεν έλειψαν και οι στιγμές αμηχανίας, αφού ο κ. Πολύδωρας βιάστηκε να καλέσει τον γραμματέα του Σώματος να συνοδεύσει εκτός της αίθουσας τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο. Και στη συνέχεια, ενώ ο Αρχιεπίσκοπος έκλεινε την τελετή με το Χριστός Ανέστη, ο προεδρεύων της διαδικασίας κάλεσε πάλι τον κ. Δήμα να συνοδεύει εκτός τον κ. Ιερώνυμο
    Κατά παράδοση, οι βουλευτές του ΚΚΕ και κάποιοι του ΣΥΡΙΖΑ δε σήκωσαν τα χέρια τους τη στιγμή που διαβάζονταν ο όρκος. Εξαίρεση η Λιάνα Κανέλλη από το ΚΚΕ και ο Μανώλης Γλέζος από τον ΣΥΡΙΖΑ.

    Αλέκα Παπαρήγα και Αλέξης Τσίπρας κατέθεσαν με γραπτές δηλώσεις τις αντιρρήσεις τους για τον θρησκευτικό όρκο.
    Στο Κοράνι ορκίστηκαν οι τρεις μουσουλμάνοι βουλευτές. Όταν ο Β. Πολύδωρας ζήτησε από τους βουλευτές να σηκωθούν όρθιοι, οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής παρέμειναν καθιστοί.

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/05/2012 14:42:28

    Το σοβαρότερο "τηλεοπτικό" πρόβλημα για τον κ. Τσίπρα είναι νομίζω η ψυχαναλυτική άβυσσος (έμμονη "μανία τεκνοκτονίας") του προκατόχου του κ. Αλαβάνου.
    h**p://www.antinews.gr/2012/05/17/161704/#comment-978657
    Έκανε και την "πατάτα" με τον Γεράσιμο...

  14. Nik avatar
    Nik 17/05/2012 20:24:12

    Η σημερινή αξία του συνόλου των εισηγμένων εταιρειών στο ΧΑΑ είναι μόλις 28 δισ. δολλάρια. Δηλαδή ο πιτσιρικάς που δημιούργησε την Facebook, αν θέλει, μπορεί να αγοράσει το σύνολο των επιχειρήσεων της χώρας.

    Θέλει; Θα μπορούσε ο Ζούκερμαν να στήσει μια Facebook στην Ελλάδα; Θα μπορούσαν οι Gate, Hewlett και Packard, να δημιουργήσουν εδώ ότι έκαναν εκεί; Υπάρχει τίποτε στο πρόγραμμα κανενός κόμματος που ανοίγοι ορίζοντες για μιμητές αυτών των επιχειρηματιών στην Ελλάδα; ΟΧΙ. Μόνο να ψελλίζουν για φόρους ξέρουν, από δημιουργία κανείς τους δεν ξέρει γρι. Αραγε συμπλήρωσε ποτέ κανείς τους τιμολόγιο; Πήρε επιταγή οκτάμηνη και έψαξε να βρει λεφτά για το ΦΠΑ; Πέρασε κανείς την ταπείνωση της Συνάφειας;

    Θέλετε ηγέτη; Βρείτε κάποιον που δοκίμασε τα παραπάνω αγγιούρια.

  15. Αλέξης avatar
    Αλέξης 18/05/2012 09:40:39

    Παιδιά τα γνωστά ροζ παπαγαλάκια αυτή τη φορά ξέρετε τι παπαριές διασπείρουν; Ότι άμα γυρίσουμε στη δραχμή θα σωθούν οι μπατήρηδες δανειολήπτες!! Λένε τα δάνεια θα γυρίσουν σε δραχμή και θα ξεφτιλιστεί η αξία τους λόγω της υποτίμησης. Άσε που θα κλείσουν τράπεζες και σε πολλές περιπτώσεις θα τους χαριστούν!!!!