#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2009 15:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λαμπερός ήλιος της Ζήμενς

Να πως παρουσίαζε το περιοδικό Life & Style, του Ιούλιο 2003, τα χλιδάτα βαφτίσια του εγγονού του εκ των κατηγορουμένων για την Ζήμενς κ. Ηλία Γεωργίου στο «αρχοντικό» του στις Σπέτσες. Guest star στα βαφτίσια ήταν όπως γράψαμε (http://www.antinews.gr/?p=6029) ο τότε υφυπουργός Εργασίας, και σημερινός γενικός διευθυντής του ΠΑΣΟΚ, Ροβέρτος Σπυρόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. M avatar
    M 22/04/2009 16:06:16

    Συγκινητικό...

  2. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 22/04/2009 16:17:19

    Ο Σπυρόπουλος ήταν καλεσμένος. Γιατί είναι κακό αυτό; Γιατί είναι προκλητικό να πάει κάποιος σε μια κοινωνική εκδήλωση ενός πλουσίου; Δεν είδα να σχολιάζεις πλήθος δημοσιευμάτων για προκλητική ζωή πολλών άλλων. Αν στο ψάξιμο που κάνεις φτάσεις μέχρι το 1990 είχα πάει και γω στο σπίτι κάποιου πλούσιου. Λες να πρέπει να ντρέπομαι γι αυτό; Σε παρακαλώ , αν τη βρεις μην τη δημοσιεύσεις.

  3. Orestios avatar
    Orestios 22/04/2009 16:25:34

    Εκείνο το καλοκαίρι στον Αργοσαρωνικό επίσης κορυφαίος και προβεβλημένος Υπουργός του ΠΑΣΟΚ σουλατσάριζε με το σκάφος πασίγνωστης συζύγου βιομηχάνου. Τι τα θέλετε? Έργα και ημέραι ΠΑΣΟΚ.

  4. donaE avatar
    donaE 22/04/2009 16:33:35

    Ζογκλερ,Σπετσες,ντεκαπαζ,'γελωτοποιοι' φανταζομαι.Αυτα εβλεπε ο κοσμακης και δωστου καταναλωτικα και επιχειρηματικα δανεια.

  5. ASELINOS avatar
    ASELINOS 22/04/2009 16:35:20

    Επαναλαμβανεις για δευτερη φορα το ονομα του κ. Σπυροπουλου...!!!! Ε οχι η παρουσια σε μια κοινωνικη εκδηλωση ειναι πολιτικα κολασιμη....>!!! Ο Σπυροπουλος ειναι αμεπτου ηθους και η διαδρομη του τοσο η συνδικαλιστικη οσο και πολιτικη εινα καθαρια,!!!! .Γιατι ξεχνατε τους Αλλους ? ο Λιαπης η Αλεξια και οι Μαντεληδες, Τσουκατοι κλπ.... ειναι εξω απο την Κριτικη σας.!!!!! μα ειναι δυνατον?

  6. ΣΑΓ 2 avatar
    ΣΑΓ 2 22/04/2009 16:40:30

    ρε φιλαρακο να σε ρωτησω κατι....λεω εσενα που βγαζεις συνεχεια για τον γεωργιου και τον εχεις κανει φιρμα......

    1. βγαζεις ασχετα με το θεμα πραγματα για βαφτισια κλπ.
    2. ο τυπος αυτος εφυγε απο τιν εταιρια το 1998 και μετα τιν συμφωνια 8002 του 1997. Τα βαφτισια του 2003 τι σχεση εχουν με τον πακτωλο των μαυρων ταμειων........
    3. Και να τα πηρε αυτος ο τυπος τα πιρε απο την ζημενς ουτε απο μενα ουτε απο σενα! δεν διαχειριστηκε ποτε δημοσιο χρημα! ηταν στελεχος οπως και τοσοι αλλοι που εχουν κανει τοσα βαφτησια πανομοιότυπα.
    4. αντι να βγαζεις για βαφτησια ιδιωτη δεν βγαζεις βαφτησια και γαμοως δημοσιων προσωπων.......

  7. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 22/04/2009 16:46:09

    Έχει απόλυτο δίκιο ο Πυροπαθής - ο Σπυρόπουλος ήταν απλώς καλεσμένος και για λόγους ευγενείας πήγε στα βαφτίσια. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνετε θέμα, αφού είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι πασόκοι δεν είχαν ποτέ καμία σχέση με την άρχουσα τάξη. Αυτοί αγωνίζονταν με νύχια και με δόντια (μασέλες) για το δίκιο του μη προνομιούχου Έλληνα και τον τελικό θρίαμβο του σοσιαλισμού.
    Αλλά όταν γίνεται λόγος για κοινωνικές εκδηλώσεις (και δή μυστήρια), και σου στέλνουν μάλιστα και πρόσκληση, δεν γίνεται να μην πας. Υπάρχει κίνδυνος να χαρακτηριστείς ακοινώνητος.
    Γι' αυτό, λοιπόν, κύριοι φάκτορες, μην αφήνετε υπονοούμενα περί διαπλοκής και τα τοιαύτα. Οι πασόκοι είναι οι μόνοι πολιτικοί μετά τη Μεταπολίτευση που έγιναν φτωχότεροι από την ενασχόλησή τους με τα κοινά. Κάποιοι, μάλιστα, κυριολεκτικά ψωμολυσσάνε, γιατί ότι είχαν και δεν είχαν το έριξαν στον αγώνα.

  8. Storm avatar
    Storm 22/04/2009 16:46:56

    εχουμε μπλέξει τα μπούτια μας εδω.

    1. ΌΛα τα στελέχη της εταιριας αυτης άρα και γεωργίου δεν διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα άρα ότι κα να κάνουν με αυτό το χρήμα εμάς δεν μας αφορά.

    2. Ο κύριος αυτός είναι ιδιώτης. δεν είναι δημόσιος λειτουργός! Άρα και βαφτήσια μπορεί να κάνει και ότι θέλει.

    3. Μιλάς για προσκεκλημένους λες και είναι η μόνη κοινωνική εκδήλωση που συνέβει κατι τέτοιο. Μας δουλεύεις.......

  9. Orestios avatar
    Orestios 22/04/2009 16:50:12

    @ 7
    "Οι πασόκοι είναι οι μόνοι πολιτικοί μετά τη Μεταπολίτευση που έγιναν φτωχότεροι από την ενασχόλησή τους με τα κοινά. Κάποιοι, μάλιστα, κυριολεκτικά ψωμολυσσάνε, γιατί ότι είχαν και δεν είχαν το έριξαν στον αγώνα"
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

  10. Ανιδεος avatar
    Ανιδεος 22/04/2009 16:50:18

    Δίκιο έχουν και ο πυροπαθής και o storm και ο ΣΑΓ 2.

    Λίγη ποιοτητα σε ότι βγάζουμε παρακαλώ. Αυτος που έβγαλες δεν αφορά κανέναν και ειναι άσχετο με το θέμα

  11. donaE avatar
    donaE 22/04/2009 16:57:19

    Δεν ειναι φωτογραφιες απο το συρταρι τους τις δημοσιευσανε σε περιοδικο για να τις δουμε προφανως.Η αισθητικη τους συνεκτιμαται αναλογως.

  12. sailis avatar
    sailis 22/04/2009 17:09:02

    Factor μην τρελλαθούμε εντελώς...αφού δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο (αρα υποψίες,κλπ)σαν ιδιώτης μπορώ να κάνω οτι βαφτίσια θέλω και δεν του πέφτει λόγος κανενός, που τα βρήκα τα λεφτά και καλώ και όποιον θέλω! Ελεος με τη δαιμονοποίηση των πάντων..

  13. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 17:49:27

    Και ο Μιχάλακης Γ. από τα Ορυχεία που τους υπηρέτησε πιστά εκεί με τα PLC προήχθη σε κλαδάρχει επιθεωρητή μόλις προχθές . Βλέπετε ποτέ η ZIEMENS δεν ξεχνά τα παιδία της

  14. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 18:20:54

    Τους Γάμους στο Παρίσι δεν βλέπω γιατί;

  15. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 18:59:10

    Καλά Σπατζιώτης δεν παίζετε... αυτό είναι το πολιτικό ανέκδοτο της 10ετία!

    Εμ ξέρεις τι είναι 5 χρόνια στην στέρηση; έχουν αρχίσει και τα παίζουν τα πράσινα λαγωνικά.

  16. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 22/04/2009 18:59:45

    Διάβαζα πρόσφατα μια ιστορία σχετικά με την πέτσινη" επιταγή του ΠΑΣΟΚ στους πυροπαθης της Ηλείας η οποία χρησιμοποιήθκε για να βραβευθεί ο ΓΑΠ ως τοπικός ευεγέρτης. Το ψάχνω το θέμα και εάν επαληθευτεί θα μιλούμε για βαρβάτη περίπτωση πολιτικής αλητείας με πιθανή περίπτωση "συνέργειας σε ξέπλυμο μαύρου χρήματος" καθότι καμία τέτοια επιταγή δεν έχει καταχωρηθεί στα βιβλία της Νομαρχίας αλλά ο Νομάρχης την έχει ήδη πάρει (Αδήλωτα κεφάλαια ύψους 1 εκ.!)

    Στο παρόν θέμα, το ζήτημα φαίνεται να είναι η κοσμική και σπάταλη ζωη΄των στελεχών της Μίζενς η οποία γινόταν εν γνώσει των τόττε αρμοδίων στελεχών, ασχέτως εάν τα έπαιρναν ή όχι.

    Όπως οι περισσ΄τεροι εξ'ημών σε αυτό το φ΄ρουμ γνωρίζουμε πάνω-κάτω "τι παίζει", είναι αδιανόητο να μη το γνώριζαν και οι τότε αρμόδιοι υπουργοί, υφυπουργοί.

    Πρέπει να εισέλθουμε ταχέως ως κοινωνία σε μια ενδελεχή έρευνα των σκανδάλων προκειμένου να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι.

    ΕΠιπλέον το σκάνδαλ Μίζενς πέρα από τις τηλεπικοινωνίες και την ασφάλεια εμπλέκει και τις αμαρτωλές στρατιωτικές προμήθειες της περιόδου 1996-2003. Βλέπε Πάτριοτ π.χ


    Μιλάμε για πάρα πάρα πολλά χρήματα σε μίζες που ίσως να αγγίζουν και το μισό Δις. και τα οποίοα κατέληξαν σε μεγ΄λαο βαθμό σε κομματικά ταμεία εκ των οποίων ακόμα σιτίζονται από δημοσιογράφους και εταιρείες δημοσκοπήσεων μέχρι διεφθαρμένα στελέχη ξένων πρεσβειών και απόστρατοι αξιωματικοί.

    Δεν πρόκειται για ιστοριούλα για κομματικές αντιπαραθέσεις αλλά ουσίας για το μέλλον της χώρας και κυρίως το παρόν της.

  17. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 22/04/2009 19:03:55

    18. Φίλε Anonymous,
    είχα την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά και να συνομιλήσω με τον Σάκη Πεπονή (συναντηθήκαμε και συμφάγαμε 3-4 φορές), και τον θεωρώ έναν από τους πλέον έντιμους μετόχους της πολιτικής μας ζωής από τη Μεταπολίτευση και δώθε.
    Μια λαμπρή εξαίρεση που, δυστυχώς, επιβεβαιώνει τον σκοτεινό κανόνα...

  18. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 19:08:58

    Αν μιλάς για εξαιρέσεις σίγουρα υπάρχουν δεν υπάρχει αμφιβολία αλλά δυστυχώς ζήσανε αυτοί καλά και εμείς τρώμε το αγγούρι.

  19. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 19:13:51

    ... είναι αυτό που λένε αλλος το τρώει και δροσίζεται και άλλος το τρώει και ζορίζεται!

  20. donaE avatar
    donaE 22/04/2009 19:36:05

    Λιγα πηρε,αν τα πηρε, για εναν μεγαλο ανθρωπο.Full time job.

  21. κριτης avatar
    κριτης 22/04/2009 19:39:30

    φιλε factorx εαν θές την γνώμη μου βγάλε κάτι άλλο πιο σωστό και δίκαιο.

    Έχεις βγάλει στην σέντρα έναν ιδιώτη και μια κοινωνική εκδήλωση σαν τις εκατοντάδες που γίνονται στην Ελλάδα κάθε χρόνο από την οποία δεν αποδυκνύεται τίποτα σχετικά με το θέμα των ταμείων. Ακόμα και εάν ο κύριος αυτός τα έχει πάρει, ούτε ο μόνος είναι ούτε κι ο τέλευταίος. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι και να τα πηρε δεν τα πήρε διαχειρίζοντας δημόσιο χρήμα. Στην τσέπη αλλουνού θα κάνουμε κουμάντο τώρα ή θα υποδυκνύνουμε από τώρα και στο εξής πως θα κάνουνε βαφτήσια επιχειρηματίες και πούς θα έχουν καλεσμένους?
    Εάν λοιπόν έχεις κάτι αξιόλογο για την πολιτική βγάλτο και αφησε τα βαφτήσια επιχειρηματιών.

  22. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 19:50:15

    Επειδή μπορεί και εγώ να ζητήσω να ανεβάσει ο Φάκτορ την γνωστή φωτογραφία που χαριεντίζονται η Θεοδώρα Μητσοτάκη και ο Χριστοφοράκος και θα αρχίσει πάλι ο φαύλος κύκλος αντιπαράθεσης σας ρωτώ..
    Επειδή η συμμετοχική δημοκρατία απαιτεί να σηκωθείς κάποιες φορές από την καρέκλα , κομματάκι δύσκολο για τους νεοέλληνες , το κατάλαβε και ο ΓΑΠ , και επειδή η δύναμη του διαδυκτίου είναι πλέον πολύ ισχυρή , γιατί δεν απαιτούμε όλοι διαφάνεια στις προμήθειες και κοινωνικό έλεγχο μέσω διαδυκτίου?
    Αυτό θα είναι ένα βήμα για εμβάθυνση της δημοκρατίας!
    Τα φωνάζει ο "Γιωργάκης" εδώ και καιρό...
    Βάλτε το καλά στο μυαλό σας!
    Δεν πρόκειται να υπάρξει "σωτήρας" αν δεν πιεστεί απο την λαική βάση!
    Και ο Παπανδρέου θα μας διαβάσει , να είστε σίγουροι!

  23. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 22/04/2009 19:50:33

    24.
    Φίλε Anonymous,
    αγνοώ το συγκεκριμένο γεγονός, αλλά δεν θα εκπλαγώ, αν είναι αλήθεια. Εδώ και πολύν καιρό έχω πάψει να εκπλήσσομαι. Όλα είναι πιθανά, ''μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται'' - για να προσθέσω κι εγώ μια παροιμία από το δικό μου χωριό...

  24. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/04/2009 19:51:36

    Καλες οι γκλαμουριαρικες αναρτησεις Παραγοντες αλλα ειναι αποπροσανατολιστικες...

    Θυματε κανεις τι εγινε πριν 10 χρονια την ιδια μερα στην "κακη" Σερβια απο το "καλο" ΝΑΤΟ;

  25. provato avatar
    provato 22/04/2009 19:53:51

    όταν οι ΄΄λαμπεροί ήλιοι΄΄ ... σβήνουν αφήνοντας πίσω τους συντρίμια , δυστυχία.

    Αυτοκτόνησε ο επικεφαλής της Freddie Mac

    Κρεμασμένος στο υπόγειο του σπιτιού του στο Ρέστον της Βιρτζίνια βρέθηκε ο 41χρονος επικεφαλής της Freddie Mac, Ντέϊβιντ Κέλερμαν και σύμφωνα με ανεπίσημη αναφορά από την τοπική αστυνομία πρόκειται για αυτοκτονία.

    Ανώτεροι αστυνομικοί της Κομητείας Φέρφαξ δεν μιλούν ακόμη για αυτοκτονία και ερευνούν το «δυστύχημα».

    Ο Κέλερμαν υπήρξε στέλεχος της Freddie Mac επί 16 χρόνια και πέρασε από διάφορες κρίσιμες θέσεις
    πριν αναλάβει τον οικονομικό τομέα της εταιρείας τον περασμένο Σεπτέμβριο.

    Η ανάθεση έγινε μετά την επιδρομή του υπουργείου Οικονομικών στην Freddie Mac και στην Fannie Mae που παρουσίασαν τεράστιες οικονομικές ζημιές στην αγορά ακινήτων των ΗΠΑ και προκάλεσαν την κατάρευση και άλλων εταιρειών.

    Ο Κέλερμαν είχε προσωπική ανάμιξη σε λογιστικές εγγραφές της εταιρείας από το 2003 μέχρι πρόσφατα και οι αρχές εντόπισαν στη Freddie Mac πλαστά στοιχεία και απόκρυψη ζημιών για χρόνια.

    Η Freddie Mac ελέγχεται από το κράτος και στα βιβλία της βρίσκονται περισσότερα από 13 εκατομμύρια στεγαστικά ενυπόθηκα δάνεια, ενώ από κοινού με τη Fannie Mae έλαβε 60 δισεκατομμύρια δολάρια από το πρόγραμμα βοήθειας της κυβέρνησης.

    Απο το ΄΄Πρώτο ΘΕΜΑ΄΄

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/04/2009 19:53:57

    Eχω την εντυπωση οτι εχετε μπει στο τριπακι,ποιος την εχει μεγαλυτερη.(Τη διαφθορα εννοω).
    Μα δε βαρεθηκατε ρε ανθρωποι του Θεου;
    Βρισκει κανεις ακρη σ αυτο τον κυκεωνα;
    Ολοι κλεψανε,ολοι κλεβουνε,ολοι θα κλεβουνε.Αρκει να το κανουνε με μετρο,και να πιανουν που και που και κανεναν,για να σφιγγουν οι κωλοι,αλλα ως εκει.
    Αποκλειεται να γινει πολιτικοι,χωρις κλεφτες,γιατι απλως,δεν παει κανεις εντιμος να μπει μεσα στα σκατα.
    Κι εσεις που γκρινιαζετε σαν κατι γεροντοκορες,πατε να μπειτε;Οχι βεβαια,αλλα ψαχνετε να βρειτε καποιους που θα κανουν τη δυσκολη δουλεια,για να μπορειτε μετα,να τους ξεφτιλιζετε.
    Ενας λογικος ανθρωπος,μαλακας ειναι να τα βαλει μαζι σας;
    Μπρρρ.

  27. Μακρης Κωνστ avatar
    Μακρης Κωνστ 22/04/2009 19:55:03

    @24 - 25 - 30 ΣΠΑΤΖΙΩΤΗΣ
    Πριν απο λιγο εβλεπα στο YOUTUBE το βιντεο με την εμφανιση της SUSAN BOYLE (εάν το δειτε προσεξτε ποσα εκατομυρια το ειδαν) και μεσα στις άλλες σκεψεις που μου δημιουργεισαι ηταν και η εξης. Και άλλες κοινωνιες εχουν μυρια οσα προβληματα ,αλλα ταυτοχρονα εχουν αναπτυξει και μηχανισμους αναδειξης ταλεντων και ανθρωπων που φερνουν το νέο , το πρωτοτυπο, την ανανεωση που πανε ένα βημα μπροστα τις κοινωνιες και αισθανθηκα χαρα και αισιοδοξια με το ξεφυτρωμα μεσα από το τιποτα της επιτυχιας.
    Διαβαζω εσας και προσγειωνομαι ανωμαλα στην στυγνη δικια μας πραγματικοτητα. Αντι να ανοιξουμε πορτες και παραθυρα να μπει καθαρος αερας , να ξεφυτρωσουν και να αναδειχθουν νεα προσωπα νεα ταλεντα νεοι ηγετες που με τα χαρισματα τους θα μας πανε μπροστα σαν κοινωνια μου «φορεσατε τον κορσε» της γραμματεως που σαλαριαζει μαζι της ,ένα ραμολι και για χαρη αυτων , 420,000 Ευρω που με ελαχιστο μερος από αυτά να ειχαν καποια παιδια ,θα εφτιαχναν δουλειες ,θα στηριζαν οικογενειες , θα μπορουσαν να κανουν τοσα πολλα. ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ,ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΞΕΒΡΩΜΙΣΜΑ Ο ΤΟΠΟΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΕΡΑΣ

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/04/2009 20:39:16

    @ tiramola
    Γιατι θα πρεπει να δουλεψουν οι δημοσιοι υπαλληλοι.
    πχ. για την υποθεση Παυλιδη θα έπρεπε να υπαρχει στο Διαδικτυο :
    1) Η προκηρυξη του διαγωνισμου για τις αγονες γραμμες
    2) Οι προσφορες των συμμετεχοντων
    3) Το πρακτικο της επιτροπής αναδειξης μειοδοτη
    4) Οι ενστασεις των διαγωνιζομενων
    5) Οι απαντησεις της επιτροπής στις εναστασεις
    6) Η τελικη αποφαση της Διοικησης και η αιτολογια της
    7) Τυχον νεες ενστασεις και ανταπαντησεις.
    Ποιος θα τα κανει όλα αυτα;Οι περισσοτεροι ΔΥ δεν ξερουν το Διαδικτυο και δεν μπορει κανεις να τους υποχρεωσει να το μαθουν αφου ειναι μονιμοι.Και αυτο ισχυει για όλους τους διαγωνισμους και για όλα τα υπουργεια.
    Πως το λεγατε στο ΠΑΣΟΚ : Για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολλη.Αλλα δουλεια και οχι διακηρυξεις και αυτο ειναι δυσκολο.

  29. Μακρης Κωνστ avatar
    Μακρης Κωνστ 22/04/2009 20:43:13

    @ tiramola Says:
    April 22nd, 2009 at 7:50 pm
    αφου θα μας διαβασει σιγουρα ο Γιωργακης σου, ζητα απο τους φακτορες να σου δωσουν,το αρθρο που τους εστειλα να το διαβασει

  30. Anideos avatar
    Anideos 22/04/2009 20:43:14

    φίλε προβοκάτωρ 35. συμφωνώ απόλυτα με ότι λές!!!! Μόνο που στο συγκεκριμένο άρθρο του Factorx μιλάμε για ιδιώτη και όχι πολιτικό ούτε και δημόσιο πρόσωπο που χειρίστηκε δημόσιο χρήμα. Ας ασχοληθούμε με δημόσια πρόσωπα και όχι με δεξιώσεις επιχειρηματιών που στο κύκλο του ανοίκουν και πολιτικοί!!!!

  31. Μακρης Κωνστ avatar
    Μακρης Κωνστ 22/04/2009 20:50:35

    @ 18 Anonymous Says:
    April 22nd, 2009 at 6:49 pm
    ΑΝΩΝΥΜΕ - ΠΕΠΟΝΗ
    αντι να κρυβοσαστε πισω απο την Ανωνυμια,(και η Καιλη το ιδιο ,τι συμπτωση) εστω και στα ξεμωραματα σας ,σε καλω να ερθεις να σου δειξω τι στερεις απο νεα παιδια και να μας πεις μετα εαν αξιζουν περισοτερο οι εντριβουλες που σου κανει η συνταξιουχος γραμματευς συγκρινομενες με την πικρα της ζωης τους.

  32. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 22/04/2009 20:52:34

    Φίλε Μακρή Κωνστ.,
    οι περισσότερες από τις παρεμβάσεις μου στις φιλόξενες σελίδες του Antinews (ιδιαίτερα όταν το θέμα είναι τέτοιο, ώστε να ξεσπάσουν καινούργιες κοκορομαχίες ανάμεσα στους πασόκους και τους νεοδημοκράτες) έχουν χαρακτήρα περιπαικτικό (αν όχι και χλευαστικό), για το ''κόλλημα'' μερικών ανθρώπων, το μονοδιάστατο της σκέψης τους και την βολική αχρωματοψία που τους δέρνει. Το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι αυτή η κουραστική πλέον (μέσα στη φαιδρότητά της) αντιπαράθεση μεταξύ Πράσινων και Βένετων για το ποιος είναι λιγότερο ή περισσότερο ρεμάλι ή λαμόγιο. ''Βλάπτουν... την Συρία το ίδιο'', όπως έγραψε κάποτε ο Καβάφης.
    Τώρα, αναφορικά με την SUSAN BOYLE, ούτε αυτή μου λέει κάτι - αξιοπερίεργο εύρημα-κατασκεύασμα των ΜΜΕ, να χαζεύει ο κοσμάκης, να απορεί και να εξίσταται. Μια χάλια γυναίκα με θεσπέσια φωνή. Δεν θα μου έλεγε κάτι ούτε το αντίθετο - μια θεσπέσια γυναίκα με χάλια φωνή...
    Για να προχωρήσω και λίγο παραπέρα, αρχίζει σιγά-σιγά να με αφήνει αδιάφορο και η μονόπαντη αν και διευρυνόμενη ''οικονομίστικης ιδιοπροσωπίας'' κουβέντα γύρω από την κρίση (ελληνική και παγκόσμια) και τις συνέπειές της. Μπορούμε να βρούμε την ευτυχία (και το νόημα της ζωής) και με λιγότερη κατανάλωση. Και με περισσότερη πνευματικότητα. Φτάνει να ξεφύγουμε λίγο από τα ''κεκτημένα'', τα ''επίπεδα ζωής'', τους ''αλληλοεκβιασμούς'', τη ''διχόνοια'' (έτσι όπως μίλαγε γι΄αυτή ο στρατηγός Μακρυγιάννης). Μια χούφτα είμαστε. Μπορούμε να βρούμε το δρόμο μας - το ''χαμένο μας κέντρο'' (που θά λεγε κι ο Λορεντζάτος).
    Βρέθηκα, βλέπεις, σε πανέμορφη επαρχία αυτές τις μέρες και η οργιαστική άνοιξη, τα αρώματα, το ωραίο μπλε της θάλασσας, και το ''αρχετυπικά ελάχιστο'' του ελληνικού τοπίου ξέπλυναν λίγο την ψυχή μου.
    Επέστρεψα, βέβαια (και δυστυχώς), κι έπεσα πάνω στον Τιραμόλα... Άσ' τα, αυτός ο τόπος είναι, εκτός των άλλων, και ''τραγικός''. Μια ζωή στο ίδιο δράμα θα παίζουμε - θεατές και θεατρίνοι αντάμα. Τόσο ''μοιραίοι'' όσο και ''ωραίοι''.

  33. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 22/04/2009 20:54:31

    Καρακιτσαριό τα λαμπερά βαφτίσια. Και ντροπή στον "αμέμπτου ηθικής" και υφυπουργό εργασίας (...) που παραβρέθηκε σε τέτοιες γελοιότητες. Τα περί ιδιωτικών εκδηλώσεων ξεχνούν τη δημόσια θέση του τύπου -γι' αυτό υπάρχει θέμα και θα το πληρώσει. Η δε προφανής μανία συμψηφισμού που με αγωνία προβάλλουν οι νεοδημοκράτες κατηγορώντας τον κακομοίρη Ροβέρτο, άξια χλευασμού.

  34. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 20:57:30

    @ψυχραιμία
    Πως μπορείς και ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο σήμερα?
    Εδώ ο άτακτος ανέβασε ολόκληρη προδιαγραφή της ΔΕΗ για να δείξει ένα λάθος στην σελίδα ...300
    Εδω με την ΔΕΗ και τον ΟΤΕ στην δουλειά μου ανταλλάσουμε κάθε βδομάδα σχεδόν προδιαγραφές σχέδια , τεχνικά στοιχεία...
    Όλοι κλητήρες είναι οι ΔΥ?
    Ήμαρτον...

    Φίλε Μακρή προσπαθώ με τις μικρές μου δυνάμεις να φανώ χρήσιμος και εσύ που ζητάς εναγωνίως τον άλλο δρόμο σκέψου το και θα καταλάβεις ότι αυτά που φωνάζει ο "Γιωργάκης" τόσο καιρό περί κοινωνικού ελέγχου είναι μονόδρομος...

  35. Anideos avatar
    Anideos 22/04/2009 21:00:13

    φίλε 43. δεν μπορείς σε κανέναν να υποδείξεις που θα πάει και με ποιούς θα κάνει παρέα. Κοίταξε καλύτερα άλλα δημόσια πρόσσωπα και μάλιστα στην εξουσία τι κάνουν και με ποιόν τρόπο και ασ αφήσουμε επιτέλους τα βαφτήσια 6 χρόνια πριν. έλεος.......

    μπορώ να σου απαριθμίσω και να φρεσκάρω την μνήμη σου με άπειρες τέτοιες εκδηλώσεις και με παρευρισκόμενους εάν θές αό την δεκαετία του 80 εώς σήμερα!!!

  36. ΧΩΡΙΑΤΗΣ avatar
    ΧΩΡΙΑΤΗΣ 22/04/2009 21:11:38

    Συζηταται εδω με παθος ο καθενας για το κομμα του λες και θα καταφερετε κατι!
    Η Ελλαδα πεθαινει. Ξυπνηστε!
    Στο Αγαθονησι υπαρχουν 1300 λαθρομεταναστες (τα καναλια της Αθηνας τους ονομαζουν "οικονομικους μεταναστες"!!!) ενω οι κατοικοι του νησιου ειναι περιπου 200-250.
    Πληρης απουσια κρατους!
    Ουτε τις συνταξεις δεν μπορουν να παρουν αν χαλασει ο καιρος!
    Συνεχιστε να μιλατε για τη Ζημενς, για ομολογα, για βατοπεδι κλπ.
    Η Τουρκια το εχει κανει βιομηχανια το θεμα αυτων των λαθρομεταναστων!
    Γιατι ο ΚΚ δεν εθεσε αυτο το θεμα στον τουρκο κουμπαρο του?

  37. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 21:12:11

    Άκου Σπατζιώτη δεν θα το ανέφερα ποτέ αλλά πίστεψέ με υπάρχουν και άλλοι διαβασμένοι που δεν πουλάνε μούρη με διάφορα ονόματα κάνωντας επίδειξη...
    Είναι απορίας άξιο πάντως που μετά από τοοοοοοσο διάβασμα δεν έχεις εκφέρει πολιτική πρόταση αλλά επικεντρώνεσαι στην Καιλή...

    Και που είσαι...
    Στο ειδιλλιακό επαρχιακό περιβάλλον που περιγράφεις και που βοηθά να δεις τα πράγματα διαφορετικά , εγω ζω όλον το χρόνο...

  38. Μακρης Κωνστ avatar
    Μακρης Κωνστ 22/04/2009 21:18:53

    Φιλε Σπατζιωτη ( στην κυριολεξια γιατι ετσι σε αισθανομαι) σε καμαρωνω ειλικρινα, γιατι στεκεσαι ακλονητος θαυμαστης του καλλους και της ωμορφιας, μαζι σου. Αλλα δυστυχως αυτή η καταραμενη «φυση» των Ελληνων δημιουργει και τερατουργηματα . Θειον δωρον θα ηταν εάν η φωνη της BOYLE ανηκε στην Θεσπεσια Καιλη αλλα όπως διαπιστωνεις και εσυ η ευηχια της προσομοιαζει με του Τιραμολα. Οποτε θα μου επιτρεψεις να κλεισω τα ματια και να αρκεσθω στο εστω αξιοπεριεργο «ευρημα» των ΜΜΕ αλλα τουλαχιστον δεν θα μου διαταρασσει την ηχητικη μου καλαισθησια. Οσο για την οικονομιστικη ιδιοπροσωπια και η σταση σου εναντι αυτης ,καλως κανης εάν η οικονομικη σου κατασταση το επιτρεπει να διαβιωνεις και με λιγοτερη καταναλωση. Και εγω ειμαι υπερ της εγκρατειας αλλα προτεινε την θεση αυτην, σε καποιον που εχει κατελθει των οριων της λιγοτερης καταναλωσης και ακουμπα τα ορια της μη καταναλωσης και ελα να μου πεις τις αντιδρασεις του.

  39. Factorx avatar
    Factorx 22/04/2009 21:26:38

    1. Οσοι αμφισβητούν (ακόμα) οτι είμαστε όσο μπορούμε δίκαιοι και αντικειμενικοί μπορουν να αναζητήσουν με την πολύ καλή μηχανή μας αναζήτησης όσα έχουμε γράψει για τα γλέντια του Χριστοφοράκου στο καρπενήσι (πρώτοι απο όλους), τα ταξίδια του Μισέλ και τις επισκέψεις του Ριρή στον ευλογητός ο Θεός και πολ΄λά άλλα. πατήσστε απλώς την λέξη που θέλετε και βάλετε μετά όσες άλλες θέλετε

    2. Για όποιον δεν αντιλαμβάνεται πόσο σημαντική είναι ως είδηση (που βγαινει πρώτη φορά) η επισκεψη ενός απο τα δυο - τρια βασικά στελέχη της ΠΑΣΚΕ - ΟΤΕ την εποχή της λεηλασίας του οργανισμού απο ΙΝΤΡΑΚΟΜ - ΖΗΜΕΝΣ στο σπίτι του Α' στη σιερά της Ζήμενς στις Σπέτσες, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Ιδίως όταν δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία του γεγονότος οτι το προσωπο αυτό ειναι και διευθυντής του κόμματος. Για φανταστείτε να ηταν στην θέση του ο Ζαγορίτης πχ τι θα γινόταν σήμερα;

  40. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 22/04/2009 21:27:13

    @45
    Φίλε Τιραμόλα,
    κάνω επίδειξη γνώσεων μήπως και προσέξει τον πλούσιο ψυχικό και πνευματικό μου κόσμο (διότι εμφανισιακά είμαι κακάσχημος) η Εύα Καϊλη. Έχω, βλέπεις, κι αυτόν τον ανταγωνισμό για την καρδιά της με τον Strange Attractor (o οποίος είναι μοντέλος) και προσπαθώ, ο άμοιρος, να χρησιμοποιήσω τα ταπεινά μου όπλα. Έρωτας είναι αυτός, κρυφό μαράζι, μου θολώνει το μυαλό, γι' αυτό και δεν μπορώ να ''εκφέρω πολιτική πρόταση'', όπως επιμόνως ζητάς.
    Τώρα, όσον αφορά στο περιβάλλον - πράγματι, βοηθάει να δεις κάποια πράγματα διαδορετικά, αλλά δεν φτάνει. Πρέπει να έχεις και μάτια...

  41. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 21:27:16

    Εσύ Μακρή και ο Σπατζιώτης είσαστε που θέλετε κάτι να αλλάξει?
    Εγώ πρότεινα την εμβάθυνση της δημοκρατίας σε αυτήν την ρημάδα την χώρα με διαδικάσίες κοινωνικού ελέγχου που πρέπει να απαιτήσουμε σαν κοινωνία.
    Να εξοστρακίσουμε την Καιλή?
    Εντάξει , πάμε πάρακατω.......

  42. Factorx avatar
    Factorx 22/04/2009 21:30:36

    Και πλάκα μας κάνουν όσοι γράφουν περι "ϊδιώτη". Ποιος ιδιώτης; Ήδη είχε υπάρξει βασικός κατηγορούμενος σε σειρά ποινικών αγωγών ενανντίον της Ζήμενς

  43. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 21:31:28

    Δείξε μας ρε φίλε το δρόμο μιάς και έχεις μάτια εσύ και εμείς είμαστε τυφλοί!!!
    Δείξε το δρόμο , διαφορετικά περιορίσου στις εξυπνάδες από το διαμερισματάκι σου....

  44. κριτης avatar
    κριτης 22/04/2009 21:37:52

    προς factorx:Και πλάκα μας κάνουν όσοι γράφουν περι “ϊδιώτη”. Ποιος ιδιώτης; Ήδη είχε υπάρξει βασικός κατηγορούμενος σε σειρά ποινικών αγωγών ενανντίον της Ζήμενςφιλαράκι

    facttorx μας δουλευεις?? είναι ή ήταν ποτέ υπάλληλος ο γεωργίου του κράτους? του πασόκ ή της Νέας Δημοκρατίας μήπως? εαν δεν είναι ιδιώτης τότε τι είναι???? υπάλληλος του ΟΤΕ??? και επειδή είναθι κατηγορούμενος δεν είναι ιδιώτης δηλαδή????

    έχουμε ξεφύγει τελείως

  45. provato avatar
    provato 22/04/2009 21:45:29

    Η ξύλινη γλώσσα των απο-κομμάτων έχει διαβρώσει τον πολιτικό λόγο και εκτός απο φωτεινές εξαιρέσεις αναπαράγεται απο το σύνολο σχεδόν των πολιτών με αποτέλεσμα την απολιτικοποίηση μεγάλης μερίδας του κόσμου.
    Για μένα αν υπάρχει ενα πολιτικό όραμα στη σημερινή θλιβερή Ελλάδα των μιζαδόρων και των αρπακτικών είναι αυτό που βγαίνει απο την Ανάβρα , το χωριό αυτό της Μαγνησίας που δεν είναι ... στην βόρεια Ευρώπη και μοιάζει με παραμύθι:
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ γιατί αποπνέει ελπίδα μέσα απο την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.
    (φάκτορα αν παραείναι μεγάλο ΄΄κόψτο΄΄)

    factorx: το καταλαβαίνεις και μόνος σου οτι το θέμα είναι άσχετο. Στείλε λινκ να το διαβάσει όποιος θέλει

  46. provato avatar
    provato 22/04/2009 21:50:54

    Το παραπάνω κείμενο δημοσιεύτηκε στον ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (28/9/2008)με συντάκτη τον Κώστα ΜΠΟΓΑΤΣΟ

  47. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 22/04/2009 22:19:30

    @55 provato
    Δεν είναι το ΘΑΥΜΑ, που εκανε όλα αυτά αλλα η ΕΝΤΙΜΗ ΘΕΛΗΣΗ και η ΠΑΙΔΕΙΑ του συγκεκριμενου δημαρχου. Πραγματι είναι ένα εξοχο δειγμα τι του μπορει να γινει εάν απελευθερωθουν αξιες δυναμεις σαν του συγκεκριμενου Δημαρχου και επικρατησει η Αξιοκρατια και Πνευμα δημιουργιας . Εγραψα σε άλλο Ποστ ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ και αυτό το παραδειγμα σου αντιπροσωπευει τον λογο μου, εμπρακτως εξοχα, πως από την μιζερια και την καρμοιρια μπορουμε να αναταχθουμε σαν χωρα και αντι για τοπος που διωχνει τα παιδια του να γινει ζεστη και ευτιχισμενη αγκαλια για αυτά. Μπραβο σου που το δημοσιευσες.

  48. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 22/04/2009 22:36:31

    @58 Ατλαντας
    Κρατα το μυαλο σου κει που το εχεις στο Πασοκ (μοιραζει και καρτες τωρα ,τρεχα να παρεις) και ασε εμενα να συνομιλω με το 55 provato, που ξερουμε γιατι μιλαμε. Αλλωστε και να σου εξηγουσαμε το μυαλο σου το εχεις στα κοσμικα πανυγηρια.

  49. ΣΞΑ avatar
    ΣΞΑ 22/04/2009 22:48:25

    φίλε 59. πολύ εριστικό σε βλέπω.........!!! αυτό που είπες δεν ήταν και το πιο........διαφωτιστικό!! εμένα για φιλοσοφία μοπυ κάνει παρά για ουσία και σίγουρα άσχετο με το θέμα!

  50. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 22:56:14

    @60, 61: αφορούσε ένα σχόλιο μεγάλο και το οποίο σβήστηκε ώσπου να παραθέσει το λινκ, για το πως η ερημωμένη περιοχή της Ανάβρας είναι σήμερα ένα υπόδειγμα άνθισης της τοπικής οικονομίας, χτυπήστε Ανάβρα στο γγλούγγλη για περισσότερα

  51. ΣΞΑ avatar
    ΣΞΑ 22/04/2009 22:59:00

    62 σε ευχαριστούμε!!!

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 22:59:15

    στο Αγαθονήσι δεν έχουν ούτε ταχυδρομείο γιατί έληξε η σύμβαση, οι συντάξεις μέσα στο Πάσχα δεν φθάνουν έγκαιρα, έχουν 250 κατοίκους Έλληνες και 1300 λαθρομετανάστες και εμείς εδώ περί άλλων τυρβάζουμε, το ελληνικό κράτος τους κοροϊδεύει, τους είπε: ταχυδρομείο θέλετε; τι να το κάνετε; ... αυτό λέγεται εποικισμός της χώρας.

  53. provato avatar
    provato 22/04/2009 23:25:39

    Το παράδειγμα που μου δίνει η Ανάβρα και κάθε μικρή Ανάβρα είναι πως αν δεν πάρουμε μέρος στα κοινά (ακομάτιστα - υπερκομματικά) πρώτα σε τοπικό επίπεδο δεν θα μπορέσουμε να συνθέσουμε (την όποια) βιώσιμη εναλλακτική λύση , απέναντι στα κομματικά ζόμπι , την ξύλινη γλώσσα τους , την διαφθορά που αναπαράγουν γιατί είναι το οξυγόνο τους και γενικά την σήψη και απαξίωση που προσφέρουν ΄΄απλόχερα΄΄ στην κοινωνία.
    Σε περιόδους ΄΄ανάπτυξης΄΄ ίσως θέματα σαν τα παραπάνω να θεωρούνταν απο μια οπτική ΄΄δομικά΄΄ και η σύνθεση - επεξεργασία ΄΄λύσεων΄΄ να είχε ενα θεμιτό χρονικό ορίζοντα.Στην παρούσα κατάσταση όμως , νομίζω πως ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ θα φανεί σε όλους ότι το διακύβευμα θα είναι η ούτως ή άλλως ΄΄χωλή΄΄ δημοκρατία μας.Με ότι αυτό συνεπάγεται.Πάλι κατα τη γνώμη μου οι στιγμές που ζούμε , τόσο σε Ελλάδα όσο και παγκοσμίως είναι ΄΄προεόρτια΄΄ συγκλονιστικών γεοπολιτικών (και όχι μόνο) μεταβολών.Πάντος προς Θεού δεν είμαι τόσο απελπισμένος ώστε να πιστεύω οτι θα με ΄΄σώσει΄΄ η ΄΄συμμετοχική δημοκρατία΄΄ , η ΄΄επανίδρυση του κράτους΄΄ και άλλες επικοινωνιακές ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ των κομμάτων που έχουν αναγάγει τους επικοινωνιολόγους σε ΄΄παραγωγούς΄΄ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ πολιτικού λόγου (εδώ γελάμε).
    Σεμνά και ταπεινά ρεεεεεεεεεεεεε....... μάλια!!!

    μπεεεε....

  54. provato avatar
    provato 22/04/2009 23:35:39

    Η παραπομπή για την Ανάβρα.
    ΄΄Ελβετικό θαύμα στη Μαγνησία΄΄
    http://www.e-tipos.com/newsitem?id=53548

  55. Le canard avatar
    Le canard 23/04/2009 01:59:39

    Villa Eirini, xoxoxoxoxoxoxoxo

  56. Guest star σε πάρτι του Γεωργίου της Ζήμενς ο κ. Σπυρόπουλος | Search Top Greek Blog avatar
    Guest star σε πάρτι του Γεωργίου της Ζήμενς ο κ. Σπυρόπουλος | Search Top Greek Blog 28/01/2010 21:31:40

    [...] Ο λαμπερός ήλιος της Ζήμενς [...]