#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2011 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λαγός και η ... βοηθός του κ. Βενιζέλου



Αναρωτιόμασταν πως άντεξε μια μέρα!

Μετά την καταλυτική παρουσία του Αντώνη Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη, ο κ. Καρατζαφέρης έπιασε σήμερα δουλειά.

Έτσι το βράδυ, βγήκε στο κανάλι των εκδοτών και άρχισε τις προβοκάτσιες:

Πρώτον, να σχηματιστεί  κυβέρνηση συνεργασίας  υπό τον Πρόεδρο του Αρείου Πάγου για έξη μήνες και μετά να οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές!

Δεύτερον, καταφέρθηκε απαξιωτικά εναντίον του Προέδρου της Ν.Δ., ενώ δεν έκανε καμιά αναφορά στο πρόσωπο του κρυπτόμενου Πρωθυπουργού!

Τρίτον, μας ….αποκάλυψε τους φόβους του για …βίαιες αντιδράσεις οι οποίες μπορεί να προκαλέσουν μεγάλης έκτασης κοινωνική αναταραχή!

Τέταρτον, …ζήτησε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να ….νουθετήσει κατ’ ιδίαν τους πολιτικούς αρχηγούς

Όπου σταματάει ο κ. Βενιζέλος, συνεχίζει ο κ. Καρατζαφέρης!

Άξιος ο  μισθός του!

Μια απορία, όμως, την έχουμε:

Ο κ. Καρατζαφέρης  δεν είχε δηλώσει την περασμένη εβδομάδα ότι …σύντομα θα αναλάβει…πρωθυπουργός για να σώσει τη χώρα;

Τότε γιατί φοβάται τις εκλογές;

 

Κ.Ρ.

Υ.Γ. Παράλειψή μου: Στο ειδήσεις του Alter εμφανίστηκε και η ….βοηθός του κ. Βενιζέλου.

Ε, είπε τα γνωστά!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 19/09/2011 21:45:38

    Κ.Ρ πιστευω στον ΣΑΜΑΡΑ αλλα γιατι δεν τον ριχνει τωρα αυτος διαλυει την χωρα μας να τον ριξει και να διωξει τους νεοναζι κατακτητες γιατι δεν το κανει?

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ ΗΛΙΑΣ 20/09/2011 18:46:10

      πως μπορεί να τον ρίξει? Ακόμη και με πρόταση μομφής αν καταθέσει θα συσπειρωθεί το ΠΑΣΟΚ...

  2. Στέφανος avatar
    Στέφανος 19/09/2011 21:48:15

    Στη Ντόρα χρωστάμε το ..... Βουκουρέστι το 2008! Το ακούσαμε κι αυτό...

    • Kostas avatar
      Kostas @ Στέφανος 20/09/2011 08:42:39

      Νομίζει οτι ξεχάσαμε. Δυστυχώς για την ίδια, ο Καραμαλής ανέλαβε την ευθύνη , γιατί γνώριζε το μεγάλο ΝΑΙ που θα έλεγε η ίδια, υποτεταγμένη στην αμερικάνικη πολιτική. Ας της θυμύσουμε λοιπόν το άνευ λόγου και αιατίας ΝΑΙ της στην αντιπυραυλική ασπίδα στη Τσεχία και τα πόσα τράβηξε η Ελλάδα για να αποκαταστήσει τις σχέσεις της με τη Ρωσία. Πουθενά ο Καραμαλής δεν την άφηνε να ασκήσει εξωτερική πολιτική, γιατί γνώριζε οτι θα ήταν κατ' εντολή των αφεντικών της ίδιας και της οικογένειας.

  3. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/09/2011 21:49:58

    Καλησπέρα κ. Ροδινέ. Μα πείτε μου, αυτή τη φωτογραφία που τη βρήκατε; Μα και οι τρεις μαζί;;;;;;;;Ταλαιπωρημένοι άνθρωποι είμαστε , λίγη στοργή ζητάμε!!!!!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Diamond Angel 19/09/2011 21:52:29

      Το μάτι του επίτιμου θυμίζει ρεπτίλιανς σε εκπομπή του Λιακόπουλου.
      Μπρρρ....

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Diamond Angel 20/09/2011 18:49:23

      προφανώς από δεξίωση στο Προεδρικό μέγαρο είναι η φωτο... Έχουν μαζευτεί σε μιά γωνία όλοι και συζητούν... βάζω στοίχημα ότι αριστερά που δεν φαίνεται θα ευρίσκεται και ο ΓΑΠ.... λείπει ο Μάρτης από την Σαρακοστή...

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Diamond Angel 20/09/2011 18:52:23

      προφανώς από δεξίωση στο Προεδρικό είναι...
      καιστοιχηματίζω ότι δίπλα αριστερά ευρίσκεται και ο ΓΑΠ... λείπει ο Μάρτης από την Σαρακοστή...

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/09/2011 21:52:25

    Μάλλον ο λαγός και η χελώνα είναι.
    Η οποία δήλωσε ότι πρέπει να γίνουν εκλογές μετά την ψήφιση του προϋπολογισμού!

  5. φωνη avatar
    φωνη 19/09/2011 22:00:11

    Μας καράφλιασε η μαντάμ. Πόσο ακόμη γελοία μπορεί να γίνει;

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ φωνη 19/09/2011 22:12:53

      Ο κατήφορος έχει πολύ ακόμα ............Απωθημένα είναι αυτά................

  6. Βασίλης avatar
    Βασίλης 19/09/2011 22:05:10

    Ο Καρατζαφέρης τρέμει στην ιδέα ότι δημιουργήθηκε νέο κόμμα αποστράτων το οποίο μάλιστα έχει και μεγάλο πλειοψηφικό ρεύμα. Οι Απόστρατοι και θέλουν και μπορούν αλλά περισσότερο ξέρουν να οργανώνονται και να νικούν. Τέρμα στην ηττοπάθεια που είχε επιβάλλει η κλίκα Καραμανλή Παπανδρέου.Ο κόσμος κατάλαβε πως μόνο οι Ελληνες Αξιωματικοί πιστευουν στην ιδέα της Πατρίδας και της αξιοκρατίας και τους στηρίζει δυνατά και ανεπιφυλακτα. Ο Καρατζαφέρης και οι συν αυτώ βλέπουν το μέλον τους ζοφερό και αβέβαιο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βασίλης 19/09/2011 23:01:32

      Έτσι είναι.
      Οι απόστρατοι έκαναν κόμμα και ο Καρατζαφέρης έχει χάσει πελατεία.

    • anetos avatar
      anetos @ Βασίλης 20/09/2011 07:27:17

      "νέο κόμμα αποστράτων "

      θεος φυλαξει ,όλα τα είχε η Μαριωρη.....

    • popolaros avatar
      popolaros @ Βασίλης 20/09/2011 10:52:12

      ωπ σωστός, δεν το είχα σκεφτεί.
      Βέβαια, ετοιμάζετε κόμμα αποστράτων.
      Και η κυβέρνηση διαρρέει ότι θα τους κόψει την σύνταξη για 'συμβολικούς' λόγους.
      Τυχαίο, δεν νομίζω.
      Δεν παίζονται οι νεοπασόκοι.
      Ετοιμοπόλεμοι όπως πάντα.

  7. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 19/09/2011 22:08:25

    Ηταν όμως αξιολυπητη η κακομοίρα!
    Οσο ακουει για πρωθυπουργική εμφάνιση Σαμαρά
    στη ΔΕΘ, τόσο ανεβαίνει η πίεση και -οϊμε- χάθηκε
    το σαρδόνιο χαμόγελο.
    Αμα χαθεί ο κοινός νους τότε τί περιμένει κανείς
    και ειδικότερα τί να περιμένει η μανδάμ.

    Πάντως, τώρα που τα βλεπω τα πράγματα από χρονική απόσταση 1,5
    χρόνου, ο Σαμαράς θα πρέπει να ανακηρυχθεί ως ο γενναιότερος
    πρόεδρος της παράταξης, αφού ξωπέταξε από τη ΝΔ,την μανδάμ στο πιτς
    φυτίλι . Ατρόμητος.
    Γιαυτό και μόνο εγώ θα του είμαι ευγνώμων μια ζωή.....

  8. kp8 avatar
    kp8 19/09/2011 22:25:53

    Είπε κι ένα άλλο τρελό ο Καρατζαφέρης σήμερα όταν τον ρώτησαν αν πιστεύει ότι ο Σαμαράς θα βγεί πρωθυπουργός. Είπε : "Πρωθυπουργός τίνος ? του Α' Νεκροταφείου ? " Μα το διάβαζα και δεν το πίστευα ! Είναι αυτό πολιτική άποψη ?

  9. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 19/09/2011 22:37:58

    Τι να ειπω για την μαγαλη κορη του Μητσοτακη... Μαζι με τα παπαγαλακια των "ΑΓΟΡΩΝ" Κυρτσο και Κωνστα ενεφανισθη υπερμαχος των συμφεροντων των " Δανειστων μας" και των " Πιστωτων μας" Ποσον τρυφερα προεφεραν τις λεξεις! Προσωπικως πιστευω οτι μεσα στο σημερινο χρεος του Δημοσιου υποκρυπτεται και η μεγαλη περιουσια Μητσοτακη και ετερων παραγοντων του δημοσιου βιου. Ο Καρατζαφερης ανηκει στο συστημα Μητσοτακη, ειναι παραγωγο του στην πολιτικη σκηνη. Εχρησιμοποιησε πατριωτικη ρητορικη για να παραπλανηση ικανο αριθμο Ελληνων πατριωτων.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/09/2011 22:38:51

    O Φάκτορας όταν έχει κέφι, είναι ...αμείλικτος!

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/09/2011 22:39:56

    Γιάννη, εκεί το πάνε!
    Να τα βάλλουν όλα στον προϋπολογισμό για να δεσμεύσουν και τους επόμενους!!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 19/09/2011 22:59:59

    The walking dead.....μπρρρρρρρρ

  13. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2011 23:10:01

    Ρε συ Κ.Ρ., η φωτογραφία είναι από το Μουσείο της Μαντάμ Τισσό;

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2011 23:23:13

      Προφανώς και μάλιστα από το Τμήμα με τους serial killers!

    • ΗΛΙΑΣ avatar
      ΗΛΙΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2011 23:25:37

      κ.Κρανιδιωτη πιστευω στον ΣΑΜΑΡΑ αλλα γιατι δεν ριχνει τωρα τον ΓΑΠ και το υποτακτικο επιτελειο του και να διωξει τους νεοναζι κατακτητες γιατι δεν το κανει?

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/09/2011 23:26:34

      Όχι παιδιά. Απ' το Ρόσγουελ είναι το 47, λίγο πριν την πτώση του ιπτάμενου δίσκου

  14. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 19/09/2011 23:11:09

    Ο Χατζάρας, τον Καραντζαφέρη τον λέει "υπουργό αντιπολιτεύσεως"

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 19/09/2011 23:17:28

    Ξυπνάτε κεντροδεξιοί που συνεχίζετε να βλέπετε με συμπάθεια το ΛΑΓΟ και τη Δρακουλιάρα...

  16. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 19/09/2011 23:21:56

    Σσσσουτ! Μίλησε και η βοηθός, πρώην στρατιώτης!
    Μετά την προχθεσινή σεισμική δόνηση, με επίκεντρο τη Θεσσαλονίκη, εμπέδωσε πως συγκυβέρνηση που να την υπουργοποιεί, δεν υφίσταται.
    Οπότε προ της δύσης της ΔΗ.ΣΥ. της, αναφώνησε:

    «Μίλησε (εννοεί τον Αντώνη)εκτός τόπου και χρόνου σαν να μην έχει αντιληφθεί σε πια εποχή ζει. Ο ακραίος και αναίσχυντος λαϊκισμός του, συμπληρώνει και πολλαπλασιάζει την απερίγραπτη ανικανότητα της κυβέρνησης, μηδενίζοντας τη διεθνή αξιοπιστία της χώρας και οδηγώντας την Ελλάδα στην καταστροφή".
    Τάδε έφη Ντόρα η επονομαζόμενη και μνημονιακή!
    Τελικά επαληθεύεται απολύτως το ρηθέν: «Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι»!

  17. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 19/09/2011 23:28:42

    Η κυρία Μπακογιάννη δεν είπε μόνο τα γνωστά, είπε και κάτι που εγώ δεν το έχω ξανακούσει. Είπε οτι αυτή έκανε το Βουκουρέστι, δηλαδή αυτή έβαλε το βέτο. Διέψευσε τα wikileaks και όλα όσα ξέραμε για την στάση Καραμανλή.
    Θα της απαντήσει ο πρώην πρωθυπουργός; Έστω, μέσω 'κύκλων' ή συνεργατών;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ StarPowerNone 19/09/2011 23:34:39

      SPN
      Αυτό το ....ανέκδοτο με το Βουκουρέστι το έχει πεί πάρα πολλές φορές.
      Ευελπιστεί στη βασική αρχή της προπαγάνδας πως λέγε-λέγε, μπορεί στο τέλος κάποιοι να το πιστέψουν!!!

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ Κώστας Ροδινός 20/09/2011 01:01:59

        Δεν την παρακολουθώ τόσο συχνά. Μου φέρνει αναγούλα.

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ StarPowerNone 20/09/2011 01:08:18

      κι ο δρακουλας θα βγει να πει οτι ηταν κατα του σχεδιου ΑΝΑΝ

  18. Aris. A avatar
    Aris. A 19/09/2011 23:30:22

    Ο Καρατζαφέρης έφτασε εδώ που έφτασε γιατί αφέθηκε από την απραξία της ΝΔ να φθάσει.

    Δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ παραμονές των εκλογών του 2007 που έλεγε στους Νεοδημοκράτες ψηφίστε με να μπω στην βουλή τι ΝΔ τι Λαος ίσα ίσα που αμα μπω θα κρατάω τα μπόσικα να μην φύγει η παράταξη από τον δρόμο της και άμα χρειασθεί θα στηρίξω εγώ τον Καραμανλή με βουλευτές.

    Τώρα που η πολιτική Σαμάρά τον στοχοποιεί απευθείας χωρίς πλακίτσες και γελάκια αναγκάζεται να αποκαλύψει τον ρόλο του.

    Αυτό θέλει ο Σαμαράς να βγαίνει να τον βρίζει ξεχνώντας τον Παπανδρέου και το Πασόκ ώστε να φανεί στο εκλογικό σώμα άλλο ΝΔ και άλλο Λαος.

    Μετά τις τοποθετήσεις του Σαμαρά για μεταναστευτικό ΑΟΖ και βιβλία έχει και πρόβλημα στρατηγικής.

    Προσπαθεί να κρατηθεί στην επικαιρότητα με ατάκες που σιγά σιγά τον οδηγούν στην αυτογελιοποίηση.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Aris. A 20/09/2011 01:12:00

      Το ΛΑΟΣ πάντα είχε πρόβλημα ιδεολογικό, γιατί δεν έχουν ιδεολογία. Είναι τηλε-κόμμα. Δεν ανιστοιχεί σε κάποια μερίδα της κοινωνίας και αν δεν τον συντηρούσαν τα ΜΜΕ δε θα υπήρχε ούτε στη βουλή. Επειδή δεν έχει ιδεολογία και δεν έχει πολιτική που να εκπορεύεται από ιδεολογικές αρχές είναι ένα πολιτικό εκκρεμές που εξυπηρετεί συμφέροντα πίσω από έναν πατριωτικό φερετζέ.

  19. μαρικα avatar
    μαρικα 19/09/2011 23:31:42

    Μπραβο Καρατζαφερη,παρομιαζει την Ελλαδα μας με το Α Νεκροταφειο?
    Και το παιζει πατριωτης.

  20. ierofantis avatar
    ierofantis 19/09/2011 23:48:52

    Κώστα υπομονή...

    Μπαίνουμε στην πιο δραματική, επιθετική και αλλαζονική φάση του σάπιου πολιτικού σκηνικού της καταστροφής της χώρας από την κυβέρνηση, συνεπικουρούμενης από τα εξαπτέρυγα και τις μαριονέττες της.

    Είναι δεδομένο ότι μετά την υψηλού επιπέδου και γεμάτη μηνύματα παρουσία του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και σύντομα νέου Πρωθυπουργού, οι πιέσεις που ασκούνται πλέον, ακόμα και δια της απλής συγκρίσεως, στη συμμαχία των προθύμων, καθίστανται ασφυκτικές.

    Η απήχηση του λόγου του Σαμαρά λειτουργεί ως διαλυτικό φαινόμενο και τα μηνύματα του λαού, μέσα ακόμη και από κρυφές δημοσκοπίσεις που τρέχουν για λογαριασμό των εξαπτερύγων, εκπέμπουν ταχεία αποδόμηση των κομμάτων τους και σαφή μεταστροφή του εκλογικού σώματος που σε λίγες μέρες (και εσκεμμένα δεν ομιλώ για εβδομάδες ή μήνες) θα καταστεί οριστική και αμετάκλητη.

    Κατά συνέπεια είναι απολύτως δικαιολογημένη από την μεριά τους η πρεμούρα και το άγχος.

    Το ευχάριστο στην όλη υπόθεση είναι ότι επειδή ακριβώς είναι αγχωμένοι και πιεσμένοι, κάνουν λάθη. Ομιλούν παραπάνω από ότι πρέπει, και όταν ομιλούν, συνήθως λένε κουταμάρες.

    Αποτέλεσμα τούτου είναι ότι ο ήδη εξαγριωμένος κόσμος ακούει απίστευτα πράγματα πότε από την Μπουμπουλίνα του Βουκουρεστίου, πότε από τον Αγ. Γεώργιο του Βυζαντίου και τη ρομφαία της νομιμοφροσύνης, οπότε έχει την δυνατότητα να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του ποιος μιλάει σοβαρά και υπεύθυνα και ποιος εκτίθεται και χαζολογάει.

    Το κέρδος για τον Σαμαρά όσο μιλούν, πλέον φιλοξενούμενοι των διαπλεκομένων καναλιών και στην παρούσα οικονομική και πολιτική συγκυρία, είναι διογκούμενο με γεωμετρική πρόοδο.

    Το ξεβράκωμα όσων ομνύουν στον κοινωνικό και οικονομικό θάνατό μας είναι από αυτή την άποψη λυτρωτικό, διότι ξεκαθαρίζει τα πράγματα.

    Για άλλη μια φορά αυτοεκτίθενται και αυτοζημιώνονται.

    Για το λόγο αυτό, υπομονή...

    Το καθεστώς πνέει τον επιθανάτιο ρόγχο του!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 19/09/2011 23:50:59

      Εμφανίστηκαν και οι ...άσωτοι!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 19/09/2011 23:53:48

        Χεχεχεχε, έχει πέσει δουλεία στο Τελεστήριο....

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 19/09/2011 23:56:06

          οι ....βοηθοί δεν συμπαρίστανται;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 20/09/2011 00:04:40

            Ήρθε κάποια στιγμή ο Φαίλτωρας, αλλά τον έχει επηρεάσει αρνητικά το βιβλίο των ντανταϊστών που του χάρησε ο Δαναός, και μου έλεγε κάτι ακαταλαβίστικα.

            Μετά από λίγη ώρα έκαιγαν τα αυτιά μου, οπότε του ζήτησα ευγενικά να αποχωρήσει.

            Κρίμα αυτό το παιδί, φαινόταν να έχει μέλλον στα ... Μυστήρια.

            Το έφαγαν οι κακές παρέες και τα αποκρυφιστικά που διαβάζει.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 20/09/2011 00:11:12

            Και αυτό το παιδί;
            Οτι βιβλίο του δίνουν, το διαβάζει;
            Ας ξεκινήσει από τα ¨Χρυσά Επη των Πυθαγορείων"!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 20/09/2011 08:06:15

            σαφέστατος!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 20/09/2011 08:24:00

            Κάτι μου έβαλε στο κρασί ο Μέγας Μύστης...
            Μου είπε ότι το πίνει κι ο Βενιζέλος

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/09/2011 23:53:40

    Ierofantis,
    μάλλον καταφθάνει η ...αμερικανική βοήθεια!
    Η Morgan Stanley βλέπει ...μικρό κίνδυνο χρεοκοπίας για εφέτος!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 20/09/2011 00:01:44

      Κώστα μου, αν χρεοκοπήσουμε θα τους πάρουμε όλους στον τάφο.

      Μπορεί να είμαστε κακά παιδιά δια τας Ευρώπας, αλλά ξέρουν ότι και διαχρονικά παίρνει το κουζουλό μας το μυαλό ανάποδες.

      Δεν κάνεις Θερμοπύλες, Μανιάκι, Κούγκι, Κορυτσά και Σαραντάπορο, αν δεν είσαι και ολίγον παλαβός.

      Και επειδή μάλλον αντιλαμβάνονται ότι έτσι και σκάσει το καπάκι της κατσαρόλας που λέγεται Ελλάς, και αρχίσει να χύνεται το καυτό λάδι που έχει μέσα της, θα τους πάρει όλους ο διάολος.

      Κάτι τέτοιο υπαινίχθηκε με πολύ τάκτ και ευγένεια και ο Αντώνης στη Θεσσαλονίκη....

      Οπότε τη χρεοκοπία μη τη φοβάσαι. Θα πληρώσουν όσο πρέπει οι ξένοι για να μη χρεοκοπήσουμε, και ειδικά οι Ευρωπαίοι, τουλάχιστον όσο χρόνο δεν έχουν σταθεροποιήσει τις οικονομίες τους.

      Μου φαίνεται ότι ειδικά δε οι Ευρωπαίοι, δεν την παλεύουν άλλο με τον ΓΑΠ.

      Και οι Αμερικάνοι, όσο οι Ευρωπαίοι δεν λειτουργούν συντονισμένα, χτυπούν μια στο καρφί και μια στο πέταλο, ώστε ο τελικός στόχος τους, δηλαδή η διατήρηση της ισχύος του δολαρίου παγκοσμίως, να εξακολουθήσει να εξυπηρετείται.

      Εμείς ως συνήθως επί ΓΑΠ, είμαστε στη μέση και τρώμε ξύλο και από τους δύο....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ierofantis 20/09/2011 00:08:34

        αυτό πίστευα έως πρόσφατα, αλλά στην εξίσωση εισέρχονται και άλλοι παράγοντες:
        Κατ' αρχήν μπορεί να συμβεί από ....ατύχημα!
        Δεύτερον, διαμορφώνεται μεγάλη κοινωνική πίεση, υπό την επιρροή των tabloids σε Γερμανία πρωτίστως, ενώ και στη Γαλλία αλλάζει το κλίμα.
        Τρίτον, έχουν κουραστεί με την Κυβέρνηση Παπανδρέου και δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν οτι αυτή η "παρατεταμένη διάσωση με το ζόρι" εμπεριέχει περισσότερους κινδύνους.
        Τέλος, η καθημερινή πλέον συζήτηση μπορεί να την καταστήσει αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

        Ελπίζω να μην τα πάρει στο κρανίο ο Προφήτης, που άνευ αδείας, εισέρχομαι σε ξένα χωράφια!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Κώστας Ροδινός 20/09/2011 00:20:42

          Κοίτα, αν δεχτούμε ότι το χρέος δεν πρόκειται να αποπληρωθεί ποτέ και το μόνο που νοιάζει τον όποιο δανειστή είναι η καταβολή των τόκων του χρέους, είναι απολύτως σαφές για μένα γιατί η Ευρώπη και ειδικά οι μεγάλες χώρες πιέζουν την ανεκδιήγητη κυβέρνηση για ανθρωποθυσίες. Το ζητούμενο είναι η συνέχιση της πληρωμής των τοκοχρεωλυσίων.

          Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, με βάση κάποιες σκέψεις που κάνω τελευταία, ότι οι Ευρωπαίοι κυρίως, πιέζουν την Κυβέρνηση όχι για να έχουν δημοσιονομικό αποτέλεσμα, διότι δεν θα έχουν με τον οικονομικό θάνατο άλλων 150.000 Ελλήνων, αλλά για να "χτιστεί" έντονα και άμεσα η λαϊκή δυσαρέσκεια, ώστε να επιταχυνθούν οι πολιτικές εξελίξεις. Είναι φανερό ότι η αξιοπιστία της Ελληνικής Κυβέρνησης έχει τρωθεί ανεπανόρθωτα.

          Το πρόβλημα με αυτή την συλλογιστική είναι ο αστάθμιτος παράγων που λέγεται Ελληνικό Θυμικό, κοινώς το παλαβό μας το μυαλό. Δηλαδή από την πολλή πίεση, ξαφνικά οι Έλληνες να πάρουν ανάποδες και να οδηγήσουν με την γνωστή και πανάρχαια αυτοκαταστροφική μανία τους το όλο εγχείρημα σε καταστροφή, βυθίζοντας την μεν χώρα σε κατάσταση παρατεταμένης αρρυθμίας, τη δε οικονομία σε κατάρρευση, την Ευρώπη δε, σε πανικό χρέους.

          Οι ισορροπία είναι πολύ λεπτή και δεν νομίζω ότι θα διακινδυνευτεί περαιτέρω διαταραχή της.

          Δεν μπορεί όλος ο κόσμος και οι παράγοντες που διαμορφώνουν πολιτική (ΕΕ, ΔΝΤ, ΕΚΤ) να μιλούν δημοσίως για την ανάγκη για λιγότερους φόρους και εδώ να λαμβάνονται μέτρα εισπρακτικού χαρακτήρα.

          Και κάτι ακόμα.

          Έχω την αίσθηση ότι η Κυβέρνηση Σαμαρά, η οποία δεν θα αργήσει να σχηματιστεί μετά από εκλογές, θα "προικοδοτηθεί" από τους δανειστές.

          Το πως και το πότε, θα μας απασχολήσει σε λίγους μήνες...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 20/09/2011 00:24:11

            Mια νέα κυβέρνηση με ισχυρή εντολή δεν μπορεί να την αγνοήσει κανένας.
            Το αντίθετο μάλιστα!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 20/09/2011 00:31:58

            Ειδικά αν έχει ξεκάθαρο προγραμματικό λόγο και διαχρονικά εκπεφρασμένο Ευρωπαϊκό προσανατολισμό...

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ ierofantis 20/09/2011 00:58:01

        Ωραία τα λέτε κύριοι, αλλά υπάρχουν και παράμετροι που δεν βάζετε στον λογαριασμό σας...
        Προσέξατε πόσο εύκολα βγήκε από την φυλακή ο Στρος Καν;
        Φαντάζεστε μια μέρα να βγει ο ΓΑΠ στην τηλεόραση και να λέει οτι δεν ήταν βιασμός; ... οτι συναινετικά μας το 'κανε;

        • StarPowerNone avatar
          StarPowerNone @ StarPowerNone 20/09/2011 11:00:54

          Καλημέρα ΕΥΑ,
          Πρόσεξες την φωτογραφία με τον Στρος Καν και την τηλεπαρουσιάστρια; Πόσο μακριά τον είχαν απ' την κυρία; Και πόσα εμπόδια έβαλαν ανάμεσά τους; Μπορεί να τον είχαν και δεμένο, τον ξαναμμένο.
          Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις!

  22. zap-zap avatar
    zap-zap 20/09/2011 00:32:56

    ζει ο Κόλλιας να τον κάνουμε ξανά πρωθυπουργό;
    (θέλει ο ακροδεξιός να κρυφτει και η χαρά δεν τον αφήνει)

  23. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 20/09/2011 02:11:27

    Αμα οι ΝΔκράτες είμαστε τόσο ζώα και έχουμε τον Καραγκιοζοφέρη περί πολλού ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!

  24. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/09/2011 06:50:29

    χαχα! καλό! και δε θα υπάρχουν και καθόλου στοιχεία! ούτε μισθοί, ούτε σπίτια!

  25. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2011 07:10:37

    Ζινώντας αποβίδονο σαβίνι
    κι απονιβώντας ερομιδαλιό,
    κουμάνισα το βίρο του λαβίνι,
    με σάβαλο γιδένι του θαλιό.

    Εκλογές τώρα!

  26. ΛΕΥΘΕΡΗΣ avatar
    ΛΕΥΘΕΡΗΣ 20/09/2011 07:17:04

    Η πολιτική εξαπάτηση είναι επιστήμη για την κυβέρνηση και τα εξαπτέρυγα της (…………). Εξάλλου, ο βίος και η πολιτεία όλων αυτών διέπεται από ιδιοτέλεια, είναι ταυτόσημα με τον πολιτικαντισμό και απόπνέει ραδιουργία… Ποτέ ξανά στην ιστορία αυτού του τόπου δεν υπήρξε τέτοιος συνωστισμός διεθνιστών με αφελληνισμένη συνείδηση. Ομολογώ ότι μένω έκπληκτος από την σημερινή κατάντια όλων αυτών, που δεν έχει προηγούμενο .Συνεχής ενημέρωση του Λαού για τις θέσεις, τις αρχές καί την λειτουργία του κόμματος της ΝΔ.

  27. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/09/2011 08:15:43

    Υποβάθμιση της Ιταλίας από την SP!
    Ανοιξε η πόρτα;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 20/09/2011 08:30:51

      Κοιτάξτε και τι λέει για την πρόθεση της ιταλικής κυβέρνησης να εξοικονομήσει 60δις

      However, we think that the government’s projection of a €60 billion savings may not come to fruition for three primary reasons:

      First, we view Italy’s economic growth prospects as weakening;

      Second, nearly two-thirds of the projected budgetary savings in the crucial 2011-2014 period rely on revenue increases in a country already carrying a high tax burden; and

      Third, market interest rates are anticipated to rise

  28. xbab avatar
    xbab 20/09/2011 10:13:37

    Αυτόν τον επικίνδυνο σαλτιμπάγκο της πολιτικής ζωής δεν θα τον ξεμπροστιάσει κανείς;
    Δρα ανενόχλητα.
    Ότι χειρότερο έχει βγάλει η πολιτική στην πατρίδα μας, μια απομίμηση κυβερνητικού πολιτικού της δεκαετίας του' 80.
    Έλεος μ' αυτόν...