04/09/2009 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Ψαριανός θέλει καπιταλισμό σαν της Δανίας και λίγο πράσινο



Το τι έχουμε να ακούσουμε προχωρώντας προς τις εκλογές δεν περιγράφεται.

 Σε χθεσινή εκπομπή στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ και στο δημοσιογράφο Β. Κουφόπουλο, ο Γρ. Ψαριανός δήλωσε πως δεν θα είχε κανένα πρόβλημα σε μια ενδεχόμενη συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι αυτής της συνεργασίας είναι να αποφασίσει το ΠΑΣΟΚ να προβεί σε «απαραίτητες θεσμικές αλλαγές, όχι σε 50, αλλά σε 5 βασικά ζητήματα, όπως η μετατροπή του κτηματολογίου σε δασολόγιο, η καταγραφή των καμένων, το φορολογικό και το εκλογικό σύστημα της χώρας».

 Επίσης έκανε τη διάκριση μεταξύ της ενεργής αριστεράς που προτάσσει τις μεταρρυθμίσεις και της ανενεργής που «δεν μιλά με τους καπιταλίστες». Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η δήλωση πως ο καπιταλισμός δεν είναι ίδιος παντού, και η ανάλυση πως «καπιταλισμός υπάρχει στη Νιγηρία και υπάρχει στην Δανία, εγώ θα ήθελα έναν καπιταλισμό όπως της Δανίας». Τέλος παραδέχθηκε πως γνωρίζει ότι οι απόψεις του θα στεναχωρήσουν τους αριστεριστές φίλους του αλλά «αυτή είναι η πραγματικότητα».  

 ΥΓ: Επειδή σήμερα είναι και μέρα αποφάσεων στο ΣΥΡΙΖΑ, ο Γρ. Ψαριανός δήλωσε στην ίδια εκπομπή πως από το καταστατικό της συμμαχίας του ΣΥΡΙΖΑ, ορίζεται ο πρόεδρος του Συνασπισμού ως επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ad avatar
    ad 04/09/2009 17:02:45

    Συγγνωμη, αλλα τι κακο ειπε δηλαδη?...οτι τινουμε πιο κοντα στην Νιγηρια απ'οτι στην Δανια?...το οτι πρεπει να ΛΥΣΟΥΜΕ 5 βασικα παρα να συζηταμε μονο για 50?...και ποιο ειναι το κακο καποια στιγμη να γινει και κυβερνηση συνασπισμου τουλαχιστων 2 κομματων...δηδ. αναπτυγμενες χωρες της Ευρωπης λαθος κανουν...?

  2. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 04/09/2009 17:21:45

    Μιλάμε γι'αυτόν εδώ τον τύπο έτσι? http://diaforetikimatia.blogspot.com/2009/01/gregory.html

    Μπορεί κανείς να βρει και ενδιαφέρουσες απόψεις σ' αυτά που λέει κατά καιρούς αλλά του λείπει η στοιχειώδης σοβαρότητα νομίζω, οπότε μικρή αξία έχουν τα λεγόμενα του. Τώρα θα μου πείτε δλδ οι υπόλοιποι 299 είναι σοβαροί?!

  3. matakis avatar
    matakis 04/09/2009 17:35:41

    Τόσο ο ¨δημοσιογράφος" (ο θεός να τον κάνει τον πρασινοφρουρό) όσο και ο "βουλευτής" είναι ανάξιοι σχολιασμού. Οπότε....

  4. san avatar
    san 04/09/2009 17:48:04

    Στην...πυρά και ο Ψαριανός, επειδή είπε ίσως το αυτονόητο... οτι κάποια στιγμή, υπο προϋποθέσεις, και στην Ελλάδα πρέπει να κυβερνήσουν δύο κόμματα, όχι με βάση να διαλύσουν κάποιο άλλο, όπως το έγινε το "βρώμικο '89", αλλά σε μιά μινιμουμ συμφωνία... σε 5 πράγματα, που είναι και τα βασικά, σε ένα κράτος που η δημοκρατία του είναι "πλέρια". έχει νόημα λοιπόν, να "προβοκάρουμε" την άποψη κάποιου που αν μη τι άλλο τον Σεπτέμβριο του 2007 έγινε δεκτός "μετά φανών και λαμπάδων" ως ο "άλλος" βουλευτής, θυμίζοντας τι είπε πρίν πέντε, δέκα ή και είκοσι χρόνια; ή εάν επιθυμούμε να δούμε την παραγματικότητα, να αντιπαραθέσουμε την άλλη άποψη, δηλαδή για ποιό λόγο η "ενεργή αριστερά" δεν μπορεί να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ, ενδεχομένως και να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ, αυτές τις αλλαγές που είναι ζητούμενο σε όλα τα προγράμματα των κομμάτων, όχι "απέξω" αλλά "απο μέσα"; εως πότε, στην αριστερά, θα επικρατούν οι φωνές που υποστηρίζουν "δεν μιλάμε με καπιταλίστες" βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι "τα πάντα, όλα" του πολιτικού συστήματος; έως πότε όσοι αριστεροί μπορούν να απορίψουν τις "σειρήνες" της εξουσίας, όντας στην εξουσία, θα αρνούνται να διαβούν τα στενά, έστω και "δεμένοι στο κατάρτι"; το δεν μιλάω, στους κακούς είναι εύκολο... όπως και το "παρατηρώ και καταγγέλω"... μόνο που ο Ψαριανός που ήταν όλα τα προηγούμενα χρόνια εκτός "πολιτικού συστήματος" κάτι θα είδε, κάτι θα άκουσε, κάτι θα κατάλαβε απο τους ΣΥΡΙΖΙΩΤΙΚΟΥΣ βυζαντινισμούς που βίωσε και υποστήριξε όσα υποστήριξε...

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/09/2009 18:08:31

    Εγώ θέλω έναν καπιταλισμό σαν της Αμερικής και να είμαι καπιταλιστής που υποστηρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ απο χόμπυ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ εναςάσχετος 04/09/2009 18:30:21

      Στο Κολωνάκι έτσι δεν είναι;

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ archaeopteryx 04/09/2009 19:07:57

        Λόφτ στα Εξάρχεια και σπίτι στην Εκάλη

  6. san avatar
    san 04/09/2009 18:12:57

    μα, δεν είσαι μόνος... η πλειοψηφία της ηγετικής ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, τι νομίζεις πως είναι; χομπίστες των πολιτικών παιχνίων είναι...

  7. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/09/2009 19:00:23

    ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ 700 ΕΥΡΩ
    ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΩ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ,ΝΑ ΕΧΩ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΨΗ ΜΟΥ,ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ,ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΩ,ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ,ΒΟΥΝΑ, ΔΑΣΗ ,ΓΗΠΕΔΑ, ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ
    ΝΑ ΝΑ ΝΑ ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΛΑ ...ΖΗΤΩ ΜΟΥ...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/09/2009 20:36:26

      "Το κράτος είμαι εγώ"
      Το είχε πεί ο Λουί και του κόψαν το κεφάλι.
      Άντε και στα δικά μας.

  8. dr.thess avatar
    dr.thess 04/09/2009 19:00:35

    οταν κανας αμορφωτος αγροτοπατερας με μερσεντε βριζει την ευρωπη .....ολα μια χαρα......οταν θαυμαζουμε τη δανια,ειμαστε αντιδραστικοι

    • Πολυβώτης avatar
      Πολυβώτης @ dr.thess 04/09/2009 22:24:07

      Μπράβο, το καλύτερο σχόλιο!

  9. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 04/09/2009 19:05:54

    Για τον καπιταλισμό του μπάφου είπε τίποτα;

    Εχουμε πήξει στην καπιταλιστική αναρχομπουρδολογία του κάθε αριστερογραφικού του Κολωνακίου

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/09/2009 19:08:01

    Οπου Ψαριανός και η μοιρα του.. Με τους λουτσους.

    ΠΠ

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/09/2009 19:18:01

    Και καπιταλιστής (όπου ύψιστη αξία είναι το ιδιωτικό κέρδος) και αριστερός (όπου ύψιστη αξία είναι η κοινωνική δικαιοσύνη). Γιατί όχι; Όταν δεν πιστεύεις σε τίποτα μπορείς να 'πιστεύεις' σε όλα. Βέβαια στην πραγματικότητα τέτοια άτομα είναι μόνο καπιταλιστές. Είναι άλλωστε πιο εύκολο όταν έχεις ετήσιες απολαβές ίσες με αυτές του Προέδρου του Αρείου Πάγου (τόση είναι η βουλευτική αποζημίωση). Άλλωστε το συγκεκριμένο άτομο νομίζει ότι ο σαρκασμός και η έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού είναι δείγματα ευφυίας. Τον θυμάμαι δυστυχώς από όταν ρητόρευε στο ραδιόφωνο γεμάτος ναρκισσισμό. Τέτοιους υποστηρικτές η αριστερά, και οποιαδήποτε άλλη παράταξη, δεν τους χρειάζεται.

  12. herbie avatar
    herbie 04/09/2009 19:22:41

    τα αυτονοητα ειπε αλλα αυτο δεν ειναι <>.

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/09/2009 19:27:51

    Ε καλά ο Ψαριανός δεν είπε και τίποτα παράδοξο.Οτι λέγανε και οι Θειοί μας το 60 ΄Αχ παιδάκι μου να γίνει η Ελλάδα Σουηδία΄...
    Εχει μπερδέψει τίς ΄εξεγέρσεις τού Δεκέμβρη΄,μέ τον Καπιταλισμό τής ΄Ησυχης μέχρις Θανάτου΄Δανίας(η οποία ως γνωστόν συνορεύει μέ Βαλκανικές Χώρες και Τουρκία!!!!!!!!!!!!!!)και γενικώς τζάμπα είναι για τον Γρηγόρη και οτι θέλει λέει.Oλα Τουρλού.Βεβαια οι Δανοί θάχαν τελειώσει μέ την ΄εξέγερση΄σέ δυό μέρες,οπότε πάλι Τέζα ο Γρηγόρης.
    Βεβαια αυτά πού ξεχνάει ο Γρηγόρης είναι αυτά πού είχαν κάποτε οι απλοί Αριστεροί(ανεξάρτητα απο τίς Ηγεσίες τους) :Ηθος ,Αρχές,Κοινωνική Ευαισθησία και Αλληλεγγύη .
    Ας πινει τά ποτάκια του μέ τον Πανούτσο να κουβεντιάζουν γιά την ΑΕΚ και τον Γαύρο και Καλή Καρδιά.

  14. F avatar
    F 04/09/2009 19:28:44

    Σὰν τὴν περίφημε ρήση τοῦ Ζίγδη: Άπὸ τὸν ραχάτ-καπιταλισμὸ στὸν ρεμούλ-σοσιαλισμό...(ἤ μήπως άνάποδα;)

  15. αντί avatar
    αντί 05/09/2009 12:38:17

    Μια χαρά τα είπε, τουλάχιστον αυτή τη φορά, ο Ψαριανός και δεν καταλαβαίνω το ειρωνικό στυλ της δημοσίευσης.