06/12/2009 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Χρυσοχοϊδης έχασε το στοίχημα



(Ανανεωμένο) Βανδαλισμοί, τραυματισμοί, συλλήψεις και προσαγωγές σημάδεψαν την ημέρα μνήμης για τη δολοφονία του 15χρονου μαθητή Αλέξη Γρηγορόπουλου. Πεδίο μάχης το Σύνταγμα το μεσημέρι. Δολοφονική επίθεση δέχθηκε ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρήστος Κίττας. Επεισόδια και συλλήψεις και στην Θεσσαλονίκη και τα Ιωάννινα

Επεισόδια σημειώνονταν έως αργά το βράδυ της Κυριακής γύρω από το Πολυτεχνείο, ενώ υπό κατάληψη παρέμεναν η Νομική και η Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Αθηνών.  Έως αργά το βράδυ, κλειστή παρέμενε η Πανεπιστημίου, η Ακαδημίας, καθώς και οι δρόμοι γύρω από το Πολυτεχνείο και τα Εξάρχεια. Μεγάλες δυνάμεις της Αστυνομίας στους δρόμους

Και ενώ ηρεμία φαίνεται να επικρατεί προς το παρόν στο κέντρο της Αθήνα και σε Εξάρχεια, η δύσκολη ημέρα αναμένεται να είναι η Δευτέρα με το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο το μεσημέρι.

Ωστόσο μπορούμε να βγάλουμε κάποια πρώτα συμπεράσματα:

Πρώτον, ο κύριος στόχος, να μην κατέβει πολύς κόσμος στην πορεία επετεύχθη με τα επεισόδια – βλέπε και την κόντρα του κ. Χρυσοχοϊδη με τον ΣΥΡΙΖΑ (http://www.antinews.gr/?p=26661)

Δεύτερον, τα επεισόδια ήταν σοβαρά και εκτεταμένα σε σχέση  και με το κλίμα που είχε δημιουργηθεί αλλά και με τα μέτρα αστυνόμευσης. Γεγονός που σημαίνει ότι μέχρι στιγμής ο κ. Χρυσοχοΐδης απέτυχε.

Και εξηγούμεθα:

Το κλίμα που είχε δημιουργηθεί στους μικρομεσαίους κυρίως, αλλά και σε άλλα τμήματα της κοινωνίας ήταν υπέρ των μέτρων καταστολής, λόγω  όσων είχαν γίνει πέρυσι.

Πολύς κόσμος, όπως είπαμε, δεν κατέβηκε στις πορείες

Δεν υπήρχε συναισθηματική φόρτιση όπως πέρυσι τέτοια ημέρα που ο χαμός του Γρηγορόπουλου ήταν πρόσφατος

Αναλογούσε ένας αστυνομικός για ένα διαδηλωτή.

Όταν λοιπόν 6.000 αστυνομικοί δεν μπορούν να κάνουν καλά 6.000 διαδηλωτές, τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην διαφύλαξη της Δημόσιας Τάξης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 06/12/2009 23:12:19

    ΒΟΥΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΙΩΤΗΣ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΤΙΜΟ.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ thespieys 06/12/2009 23:30:42

      Ωραίο ανέκδοτο!!!! Το άλλο με τον Βούτση!!!! το ξέρεις;;;;

  2. kanis avatar
    kanis 06/12/2009 23:16:25

    ΑΙΣΧΟΣ σε όλους αυτούς που χρησιμοποιούν παιδάκια για να κτίζουν τις ΚΑΡΙΕΡΕΣ τους!

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2009 23:29:10

    Ο Χρυσοχοΐδης άπρακτος άφησε να γίνουν επεισόδια. Προσπάθησε να παγιδεύεσει τον Τσίπρα χρεώνοντας του τους μπαχαλάκηδες ενώ έκανε συμφωνίες με τα κανάλια να δείχνουν Garfield ενώ επικρατούσε πανικός σε πολλές πόλεις της χώρας. Εικονικός υπουργός σε μια εικονική πραγματικότητα των ΜΜΕ. Ακόμη χειρότερος και από τον Πάκη μη σας πω.

  4. ARGYRIS avatar
    ARGYRIS 06/12/2009 23:35:56

    ME TON BOUGIA TI EGINE?

    • anthropos avatar
      anthropos @ ARGYRIS 07/12/2009 08:06:06

      BOUGIO

  5. χρεωκοπία avatar
    χρεωκοπία 06/12/2009 23:44:01

    Αν η αστυνομία δεν επαρκεί και φέτος που έχει και μια σημαντική υποστήριξη τότε τι χρειάζεται; στρατός; ή θα αφεθούμε μοιρολατρικά στην αναρχία;

  6. Λεωνίδας Τραυλός avatar
    Λεωνίδας Τραυλός 06/12/2009 23:50:45

    Ε μάλλον δέν ηταν κανένας απο σας στην Αθήνα σήμερα .Τα πράγματα ηταν πολύ καλύτερα απο αυτό που ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ που εχουμε μαγαζιά στο κέντρο περιμέναμε .Αν δέν υπήρχαν οι πρυτάνεις και οι καθηγητές των Πανεπιστημίων που αφήνουν τους τυπους με τα μαύρα να κάνουν ο,τι θέλουν ,τότε δέν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.
    Ψηφισα ΝΔ αλλά είναι εκτός πραγματικότητας να συγκρίνεις Χρυσοχοίδη και Παυλόπουλο.Σήμερα η αστυνομία είχε εντολή να προχωράει σε συλλήψεις και να επιτίθεται εκεί που πέρσυ γυρναγε και το άλλο μάγουλο για να μην πληρώσει το πολιτικό κόστος ο κ.Παυλόπουλος.

  7. Vachus avatar
    Vachus 06/12/2009 23:50:47

    Ο Χρυσοχοϊδης έκανε πολύ καλή δουλειά. Κανείς δεν ασχολείται με τα ελληνοτουρκικά, τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις της Τουρκίας και το μη βέτο από ελληνική πλευρά, και την εγκαθίδρυση παγκόσμιας διακυβέρνησης εντός των ημερών στην Κοπεγχάγη.
    Δεν ξέρετε τι σας γίνεται!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Vachus 07/12/2009 00:29:27

      Για λέγε...

  8. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 06/12/2009 23:51:07

    O Χρυσοχοϊδης καθαρισε στο επιχειρησιακο σκελος και κανει παιχνιδι με τον ΣΥΝ για τις εντυπωσεις.
    Μπουζουριασε καμια 600αρια νοματαιους απο το σωρο, και ηταν τυχερος που δεν την πατησε απο τις ηληθιοτητες των ...πραιτωρων.

    ΥΓ. Η αναλογια ενας αστυνομικος ανα διαδηλωτη, δειχνει την ...ποιοτητα της Δημοκρατιας μας...

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/12/2009 00:00:41

    Τηρούμενων των αναλογιών δεν συμφωνώ, κρατήθηκαν ως ένα σημείο.

    Θωρακισμένες μάνικες γιατί δεν χρησιμοποιούνται; καμιά 10αρια τέτοια οχήματα για Αθήνα και Θεσσαλονίκη θα βοηθούσαν την κατάσταση.

    • Nick avatar
      Nick @ «Κασσάνδρα» 07/12/2009 00:29:21

      Θωρακισμένες αύρες νομίζω έχουν αγοράσει 4-5 από το Ισραήλ.

      • Jasmin avatar
        Jasmin @ Nick 07/12/2009 00:53:02

        Που είχα ακούσει ότι χρησιμοποιούν εναλλακτικά και νερό, αλλά για να μην τραυματίζονται οι διαδηλωτές χρησιμοποιούν μη τοξικό χρώμα τούρτας για να μαρκάρουν...
        Θα βοηθούσε πολύ αν γινόταν χρήση αύρας νομίζω.
        Αλλά με αύρα και από Ισραήλ, θα είχαμε εμφύλιο την επόμενη μέρα...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 07/12/2009 01:07:03

      άλλο αύρες άλλο οι μάνικες που λέω.

      • Jasmin avatar
        Jasmin @ «Κασσάνδρα» 07/12/2009 01:14:35

        Αυτά τα καινούργια έχουν κανονάκι για την εκτόξευση του νερού.
        Δεν ξέρω τι εννοείς. Μήπως εννοείς κάτι παλιά που είχε η αστυνομία; εκείνα έλεγαν ότι είναι δυσκίνητα και δεν τα χρησιμοποιούσαν.
        Γιατί όμως σε χαλάνε οι αύρες;

        • Nick avatar
          Nick @ Jasmin 07/12/2009 01:18:29

          Tα θωρακισμένα ΕΛβετικά ήταν δυσκίνητα. Παλαιά θυμάμαι χρησιμοποιούσαν κανονάκια της Πυροσβεστικής. Αυτά και αν ήταν δυσκίνητα.

  10. Nick avatar
    Nick 07/12/2009 00:28:18

    Το στοίχημα ήταν να μην υπάρξουν επεισόδια χειρότερα από τα περυσινά. Και εδώ κέρδισε.

    Αν γίνει και άρση ασύλου στο ΕΜΠ (δεν τους αφήνουν να φύγουν από μέσα), θα πάρει μπόλικους πόντους.

    @Vachus, εδώ και μήνες δεν ασχολούνται με τα ελληνοτουρκικά.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Nick 07/12/2009 00:59:43

      Και αύριο κάποιοι βγάζουν τα παιδάκια στο πεζοδρόμιο.

      @ Vachus
      Τάγματα από παιδάκια. Όπως στις παρελάσεις των ακραίων ισλαμιστών όπου βλέπεις τμήματα με εννιάχρονα.
      Οπότε είναι αυτονόητο: ετοιμαζόμαστε να γίνουμε επαρχία της ισλαμιστικής, νεο-Οθωμανικής Τουρκίας

  11. kanis avatar
    kanis 07/12/2009 00:54:35

    Ο κύριος Χρυσοχοείδης αποτελούσε τόσα χρόνια το καλύτερο δίδυμο των τηλεοπτικών τραπεζιών μαζύ με εκπροσώπους της οικογένειας Μητσοτάκη.
    Κάτι από τα περσινά δεν έμαθε από δαύτους;

  12. sickman avatar
    sickman 07/12/2009 01:34:19

    Ο λαός πεινάει εκδίκηση ζητάει.

    http://www.youtube.com/watch?v=u6tMNP9O3Ho

    Aυτούς πότε θα τους κρεμάσουμε;

  13. takis avatar
    takis 07/12/2009 01:38:04

    Να παρετηθεί άμεσα από όλα τα αξιόματα ο κ. Νιώτης.

    πρέπει η αστυνομία να αγοράσει πλαστικές σφαίρες και να ρίχνει στο ψαχνώ. Αυτά δεν είναι διαδιλώσεις αλλά λειλασίες.

  14. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2009 01:38:49

    Φήμες για προσαγωγή του Σκυφτούλη. Πιάστηκε, λέγεται, όταν βγήκε από τη Νομική. Τη Σχολή έχει καταλάβει το κομμάτι της Αντιεξουσιαστικής Κίνησης που φέρονται να είναι οι προβληματισμένοι αναρχικοί και διαφωνούν με τους μπαχαλάκηδες. Αυτοί είναι οι ονομαζόμενοι "Σκυφτούληδες". Το Πολυτεχνείο έχουν καταλάβει οι μπλάκ μπλόκ που λέγεται ότι είναι πιο σκληροί και τα Προπύλαια μια "υποδιάσπαση" του μπλάκ μπλόκ. Αν κρίνω πάντως, από την κινητικότητα που υπάρχει σε Νομική και Προπύλαια, πολλοί μάλλον την κάνουν σιγά-σιγά. Οι αντιπαραθέσεις αυτή τη στιγμή διατηρούνται μόνον στο Πολυτεχνείο και στα Εξάρχεια, τα οποία είναι κυριολεκτικά περικυκλωμένα. Μερικές δεκάδες μέτρα από την πλατεία είδα ΜΑΤ. Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, η προσπάθεια που γίνεται είναι να διατηρηθούν οι καταλήψεις μέχρι σήμερα (Δευτέρα) τη νύχτα. Και μετά, αν δεν γίνει καμμιά χοντρή στραβή, πάπαλα. Η επανάσταση τελείωσε και πάμε σπίτι μας. Διήμερη επαναστατική γυμναστική για τους μέν, καλή εκπαίδευση για τα ΜΑΤ, και μετά επιστροφή στα προβλήματα της καθημερινότητας και στη μιζέρια του καπιταλισμού (που εκτός από αυτόν υπάρχει και η μοναξιά). Ετσι, θα απολαμβάνουμε τα οικονομικά σοσιαλιστικά κωλ...χτυλα και θα λέμε, αμαν και πότε να ξαναβγεί η δεξιά κυβέρνηση, για να ξαναβρούμε κι εμείς τα Χειμερινά Ανάκτορα που χάσαμε.

    • Le canard avatar
      Le canard @ Le canard 07/12/2009 01:56:03

      Ο Σκυφτούλης ως γνωστόν είχε συλληφθεί παλαιότερα ως ύποπτος για τρομοκρατία και 17Ν αλλά ουδέποτε απεδείχθη

      • Μπαμπά Στρουμφ avatar
        Μπαμπά Στρουμφ @ Le canard 07/12/2009 03:14:07

        Τον είχαν συλλάβει αλλά μετά τις καταθέσεις των υπόλοιπων στρουμφ, Μελένιου, Χουζούρη, Σπιρτούλη, ο Σκυφτούλης αφέθηκε ελεύθερος.
        Στην Ελλάδα αν δεν σου σκάσει βόμβα στα χέρια, δεν υπάρχει περίπτωση να καηγορηθείς για τρομοκρατία.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ Μπαμπά Στρουμφ 07/12/2009 14:37:39

          Γι' αυτό και ο Γκονζάλες στην Ισπανία, με κάτι γνωστά κεφάλια της ΕΤΑ που δεν μπορούσε να τις αγγίξει η δικαιοσύνη, διάλεγε άλλο τρόπο. Για παράδειγμα, ένα ωραίο βράδυ οι συγγενείς του κ. Αλτρομοβάρ τον αναζητούσαν (ματαίως...) στην εκπομπή της Νικολούλιεζ....

  15. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 07/12/2009 02:34:15

    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΡΧΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΚΡΑΤΗ ΟΠΟΥ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΟΛΙΓΩΝ.
    Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΑΡΑΣΙΤΟΥΝΤΩΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΡΧΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΥΤΟΝΟΜΟΥΣ ΠΥΡΗΝΕΣ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.
    ΤΟ ΑΝΑΡΧΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΥΤΟΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΡΑΤΗ ΜΕ ΚΟΝΩΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΔΡΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΡΑΤΗ ΟΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΙΤΑΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.
    Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΜΕ ΦΥΛΑΚΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΕΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΕΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΩΠΑ.
    Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΕΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΙΔΗΡΟΦΡΑΚΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ.
    Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΜΑΦΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ...ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝΤΩΝ.
    Ο ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΗΛΘΕ.

  16. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2009 02:38:58

    EUROTSOPANHS, για το μελλούμενο τσουνάμι που ρχεται, από το στόμα σου και στο Θεού τ αυτί. Κράτα όμως, και λίγο την πισινή

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 07/12/2009 06:04:27

    Ο Χρυσοχοϊδης τα πήγε καλύτερα από τον Παυλόπουλο.

    Αυτό όμως που το επιρρίπτω είναι το υπερβολικό "χάιδεμα".

    Ήυαν γνωστό στην Αστυνομία από πρχθές πού κοιμούνται οι οργανωτές, πού προετοιμάζονται, πού έχουν τα οπλοστάσιά τους κτλ.

    Σε κάποια ΑΕΙ και κατηλλειμένα σπίτια.

    Θα μπορούσε από προχθές να αρθεί το άσυλο, να μπουκάρει η Αστυνομία στα ΑΕΙ και στα λατηλλειμένα σπίτια, να μπουζουριάσει καμιά 300αριά από δαύτους (και να στείλει στο ΚΑΤ άλλους καμια 150) και θα τέλειωνε το πράγμα εκεί.

    Τουναντίον έχει γίνει δόγμα το "μην πειράζετε τα παιδιά"...

    Έχουμε καταντήσει (συν τοις αλλοις) ρεντίκολο της Ευρώπης.

    Η ελληνική Αστυνομία είναι η μόνη Αστυνομία στον πολιτισμένο κόσμο που κάθεται και τρώει ξύλο συστηματικά από τον κόσμο με άνωθεν εντολή...

    Παρεπιπτόντος, ο ΣΥΡΙΖΑ σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα θα είχε κηρυχθεί εκτός νόμου!

    • AMAN avatar
      AMAN @ Lavazza 07/12/2009 10:23:05

      Αν ο ΣΥΡΙΖΑ φαντάσου το ΚΚΕ!

      • Ψώνιο avatar
        Ψώνιο @ AMAN 07/12/2009 10:27:17

        Σώπα καλέ ΑΜΑΝ. Άκουσες ποτέ επεισόδια από το ΚΚΕ;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Lavazza 07/12/2009 16:53:06

      Θα μπορούσε απλώς να κλείσει τα πανεπιστημιακά ιδρύματα μερικές μέρες πριν και να τα φυλάει περιμετρικώς η Αστυνομία, όπως έγινε στις 17 Νοεμβρίου και δεν άνοιξε μύτη. Τώρα τ άφησαν ανοικτά και μπήκαν τα κουκουλοφόρια μέσα.

    • Μπαμπά Στρουμφ avatar
      Μπαμπά Στρουμφ @ Lavazza 07/12/2009 23:46:37

      Να αρθεί το άσυλο;;;;;;;;;;;
      Είναι σαν να παίζεις κλέφτες και αστυνόμους και να μην έχουν οι κλέφτες την καβάντζα του τοίχου όπου οι αστυνόμοι δεν μπορούν να τους πιάσουν.
      Ή παίζουμε ή δεν παίζουμε...

  18. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 07/12/2009 07:52:48

    Η υποστολή της Ελληνικής σημαίας και η ανάρτηση της αναρχικής στο Πανεπιστήμιο.
    ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΓΙΓΑΝΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ.

  19. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2009 09:22:32

    Μπορει κανεις να μου εξηγησει την σχεση αναμεσα στα ..."δικαια κοινωνικα αιτηματα" των ιδεολογικων επαιτων και στην συμβολικη υποστολη της Ελληνικης σημαιας; Δλδ, νομιζουν οτι ετσι πολεμουν το συστημα; Θα αρχισω να υποπτευομαι οτι υπαρχει γονιδιο ελληνικης ολιγοφρενειας σε λιγο...

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/12/2009 09:28:28

    Έπρεπε να ακούσετε σήμερα το πρωί το Νιώτη, στον "Θέμα 98,9".

    Πιστός στην πέραν πάσης λογικής υπερασπιστική γραμμή των νεαρών βλαστών του (κι όσων άλλων συνελήφθησαν στο "Ρεσάλτο"), και σε μια προφανή προσπάθεια επηρεσαμού της δικαιοσύνης από τη θέση που κατέχει, ισχυρίστηκε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι:
    -Το στέκι, με όλα του τα υπάρχοντα, δεν είναι στέκι αναρχικών αλλά... "πολιτιστικό στέκι"!
    -Η ύπαρξη τόσων άδειων μπουκαλιών μπύρας στο στέκι... δεν σημαίνει τίποτα!
    -Οι αντιασφυξιογόνες μάσκες δεν μπορούν να... προκαλέσουν βλάβη σε ανθρώπους, ούτε σε περιουσίες!

    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε πιάσει τόσο πάτο σε όλα τα επίπεδα. Όταν η Δικαιοσύνη "εντέλλεται" εμμέσως να κλείσει τα μάτια της στα προφανή και να υπακούσει σε τόσο γελοίες τυπολατρικές δικαιολογίες, γιατί εγώ με τη σειρά μου να μην εκμεταλλευτώ όποιο τυπολατρικό "παραθυράκι" μπορώ προκειμένου, ας πούμε, να φοροδιαφύγω; Μακάκας είμαι να μην το κάνω;

    • «Κασσανδρα» avatar
      «Κασσανδρα» @ Αυριανιστής 07/12/2009 09:46:28

      Ώρες είναι να μας πει και ο Νιώτης ότι οι μάσκες ήταν για την γρίπη, τα γυάλινα μπουκάλια για τους μπλε κάδους, το εύφλεκτο υλικό για να θερμανθεί το λαϊκό κίνημα και τα σφυριά ήταν ντεκόρ σύμβολα της εργατικής τάξης.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ «Κασσανδρα» 07/12/2009 09:49:48

        Προφανώς. Τα σφυριά και οι βαριοπούλες χρησίμευαν για να... σφυρηλατήσουν τη ταξική συνείδηση του κινήματος!

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ «Κασσανδρα» 07/12/2009 10:46:35

        Για τα γυαλινα μπουκαλια πως και καλα ηταν για ανακυκλωση το ειπε ενας πατερας απο αυτους που πιασανε στην τηλεοραση

    • tiramola avatar
      tiramola @ Αυριανιστής 07/12/2009 10:20:02

      Αυριανιστή , πατέρας είναι ο άνθρωπος , τι να πει...
      Ένας άλλος πατέρας ενός εκ των συλληφθέντων είπε ότι τα μπουκάλια τα είχαν για ανακύκλωση...
      Εντάξει τώρα..
      Χωρίς να κινδυνεύω να παρεξηγηθώ θέλω επίσης να επισημάνω ότι κάλλιστα θα μπορούσαν με τις γνωριμίες του πατέρα τους να βολευτούν σε κάποια επιτροπή με 300 ευρώ την ώρα...
      Δεν λέω φυσικά ότι το δίλημα είναι αναρχία ή γλύψιμο , αλλά ας τα λαμβάνουμε όλα υπόψιν...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 07/12/2009 10:36:13

        Τιραμόλα, υπάρχει μία "μικρή" διαφορά. Τον ίδιο βαθμό άσκησης επιρροής προς τη δικαιοσύνη έχει "ο οποιοσδήποτε πατέρας" που θα βρισκόταν στη θέση αυτή, και τον ίδιο βαθμό ο αντιπρόεδρος της Βουλής;

        Δεν είναι πάντα "λαϊκισμός" να επισημαίνουμε ορισμένα πράγματα. Σίγουρα όμως είναι λαϊκισμός το "δράμα του πατέρα" όταν αυτό εκφέρεται από χείλη αξιωματούχων, με προφανή στόχο τον επηρεασμό της δικαιοσύνης.

  21. Aggelos avatar
    Aggelos 07/12/2009 09:28:41

    στα καναλια λεγανε οτι δεν υπηρχαν "ζαρντινιερες " κλπ..την ιδια στιγμη που εδειχνε η καμερα τον αστυνομικο να πεφτει με τη μοτο του πανω σε αναρχικο. αυτο σημαινει "πιστά" ΜΜΕ...ετσι δεν εχουμε ζαρντινιερες...

    εκτροπα της αστυνομιας γινανε παντου απλα δεν τις δειξανε και τονισανε τα καναλια..αρα εξαφανιστηκαν! κοινως με τα ΜΜΕ εχθρικα οπως επι Παυλοπουλου.
    ηταν αλλιως τα πραγματα.. παντως και ο Πολυδωρας ειχε καθαρισει τα επεισοδια της 17Ν με προληπτικο μαζεμα μολοτωφ κλπ. και επισης ολοι λεγανε οτι δεν ηταν σαν του περσινου δεκεμβρη..εννοειται οτι δεν θα ηταν τοσο μεγαλα.. και του χρονου θα ειναι μικροτερα..

    οποτε για να συγκρινουμε απολυτα θα επρεπε να εχουμε το χρυσοχοιδη τη στιγμη της ξαφνικης και οχι αναμενομενης εκρηξης του προηγουμενου δεκεμβρη..

    • azazel avatar
      azazel @ Aggelos 07/12/2009 09:33:30

      Δηλαδη ρε μεγάλε τι να έκανε ο Ζητας να καθότανε να τον πηδήξουν τα κώλόπαιδα;

  22. azazel avatar
    azazel 07/12/2009 09:31:24

    Τελικα βλέποντας τα γεγονότα και διαβάζοντας όλα τα σχόλια έρχομαι να πώ το πόσο δίκιο είχε ο συγχωρεμένος ο Καραμανλής όταν έλεγε οτι είμαστε ένα απέραντο ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ...
    Γειά σου ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΑΘΑΝΑΤΗ με τους ΦΡΕΝΟΒΛΑΒΕΙΣ υπηκόουσ σου.

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 07/12/2009 10:48:42

    " Δηλαδη ρε μεγάλε τι να έκανε ο Ζητας να καθότανε να τον πηδήξουν τα κώλόπαιδα;"
    δεν ειπα αυτο!αλλα η ζαρντινιερα ηταν τιποτα συγκριτικα!απλα τα ΜΜΕ ειναι πληρωμενα για να ξεσκιζουν μονο δεξιες κυβερνησεις!δεν βλεπετε την παλαβη αντιφαση

    παντως ενα ψιλο σοκ το επαθα οταν ειδα την συγκρουση..καλα πώς τη γλυτωσε ο αναρχικος?
    φανταστητε αυτο να γινοταν επι ΝΔ,εκει ψυριζαν ακομα και τις πορδες των αστυνομικων για υπερβολικη βια!

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 07/12/2009 10:49:23

    και αλλο να ριχνεις ξυλο στον αλλο,και αλλο να πεφτεις πανω με τη μηχανη σου..

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 07/12/2009 10:50:12

    τα ΜΜε κανουν ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!

  26. Aggelos avatar
    Aggelos 07/12/2009 10:58:20

    Ότι και να εκανε η ΝΔ του καραμανλη με τους ταραξιες απεναντι λυσσασμενα θα ειχε τα πληρωμενα ΜΜΕ..δεν το βλεπετε?

    και ο χρυσος χοιδης δεν τολμησε το ουσιαστικο να μπουκαρει στην πρυτανεια και ζητουσε κληση απο τον πρυτανη! εκει που ποναει δεν αγγιξε!

  27. Aggelos avatar
    Aggelos 07/12/2009 10:59:42

    το ασυλο δεν τολμησε να το αγγιξει!

  28. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2009 11:03:57

    Η αστυνομία έπρεπε να περιφρουρήσει την πρυτανεία" Ο αντιπρύτανης στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Γιάννης Καράκωστας, δήλωσε στο ΣΚΑΪ ότι η αστυνομία έπρεπε να παρέμβει, να περιφρουρήσει το κτίριο της πρυτανείας τους Πανεπιστημίου Αθηνών και να προστατεύσει τους καθηγητές.

    • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
      ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ Factorx 07/12/2009 11:17:34

      ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ ΤΟ ΕΙΠΕ.
      ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΚΕΛΑΙΑ ΤΟ ΕΙΠΕ?

      ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΓΥΝΟΜΑΣΤΕ.
      ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΚΕΙ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ!!!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Factorx 07/12/2009 11:22:54

      Αυτοί γιατί δεν έκαναν άρση του ασύλου; Όλα από την κακιά αστυνομία τα περιμένουν; Το άσυλο είναι κυρίως στα δικά τους χέρια.

  29. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 07/12/2009 11:36:33

    Υπάρχει το «άσπρο»: ο Χ. τα κατάφερε να μή κατέβει πολύς κόσμος στο δρόμο και τα επεισόδια ήταν περιορισμένα (σε σχέση με πέρσι ή με τους καλλιεργημένους φόβους)

    Υπάρχει και το «μαύρο»: ο Χ. απέτυχε να κάνει ζάφτι 6.000 αναρχοαυτόνομους. Η τακτική του απέτυχε και οι αναρχοαυτόνομοι τα κάψανε.

    Υπάρχει το «άσπρο»: το σύστημα προσπαθεί να αποδυναμώσει την εκραγείσα βία και να απομονώσει την ιδεολογία που τη στηρίζει. Θεδωράκηδες, Ιοί, ΜΜΕ συμβάλλουν αποφασιστικά σ΄αυτή την προσπάθεια και ο στόχος της απορρόφησης των κραδασμών είναι εφικτός και με το χρόνο που είναι ο σύμμαχος των...αποσβέσεων η κοινωνία θα πορευτεί τελικώς α-ταλάντευτη.

    Υπάρχει και το «μαύρο»: οι αδικίες του συστήματος παράγουν βία και δυναμική αντίδραση. Η πολιτική της θεαματικής καταστολής χρησιμεύει για την αποκατάσταση των φόβων των νομοταγών πολιτών και ταυτόχρονα κοιμίζει την κοινωνία ώστε να μην αντιλαμβάνεται τις πλεκτάνες που εξυφαίνονται σε βάρος της από τους παντός είδους νεοταξίτες.

    Υπάρχει περίπτωση να μην είμαστε ασπρό – μαυροι; Πού κρύβεται το γκρίζο; Είναι το ενδιάμεσο νερόβραστο και αμέτοχο; Μπορεί έτσι αβασάνιστα να αποδεχτούμε ότι η πόλωση δημιουργεί αναγκαστικά ΔΥΟ εκάστοτε στρατόπεδα και το να μην εντάσσεσαι σε κάποιο από αυτά να συνιστά «απλώς» υπεκφυγή – και ως εκ τούτου μη - θέση;

    Κι όμως: όταν το άσπρο και το μαύρο πάψουν να θεωρούνται ως «αντικειμενικά» δεδομένα της «πραγματικότητας», πάψουν να τίθενται a priori ως «αλήθειες», αλλά τοποθετούνται σαν αυτό που όντως είναι, δηλαδή «απόψεις» που συνδέονται με τη θέση παρατήρησης που λαμβάνει αυτός που τις διατυπώνει, τότε υπάρχει θέση και για τρίτες προσλήψεις των «γεγονότων».

    Εκεί όμως αναφύονται νέα προβλήματα: Η λήψη θέσης ως παγιωμένης προ-κατάληψης συνιστά από μόνη της αιτία αντιπαράθεσης πριν καν διατυπωθεί η άποψη. Είμαι ΝΔ – ο Χρυσοχοϊδης απέτυχε. Είμαι ΠΑΣΟΚ – ο Χρυσοχοϊδης τα πήγε μια χαρά. Είμαι με το σύστημα – η προσπάθεια διαχείρισης κρίσεων επιτυγχάνει την διαμόρφωση καλύτερων όρων αναπαραγωγής του. Είμαι εναντίον του συστήματος – το σύστημα θα ανατραπεί έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή, την οποία και αναμένω. Τόσο απλά, δηλαδή: η ομολογημένη ή άρρητη τοποθέτησή μου εκλαμβανόμενη ως μη διαπραγματεύσιμη ακυρώνει το διάλογο ... Αφού είσαι «τέτοιος» ρε, τί να συζητήσουμε!

    Κι έτσι, δυστυχώς(;), οι προϋποθέσεις του διαλόγου και η διαπραγμάτευσή τους καθίστανται σημαντικότερες του ίδιου του διαλόγου.

    Τόσο απλά, τόσο "ξενέρωτα". Sorry!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ antiathlitikos 07/12/2009 13:52:04

      πολυλογάς είσαι, τελικά... Στο χθεσινό διάλογο για τα Εξάρχεια δεν σε είδα να παίρνεις μέρος

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ δρόμος 07/12/2009 13:56:17

        Την Κυριακή μου τη διατηρώ ... ιερή κι ολιγομίλητη. Τη συζήτηση την είδα σήμερα, δρόμε!

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ antiathlitikos 07/12/2009 14:50:45

          Έλα λοιπόν, είναι πάντα επίκαιρη

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ antiathlitikos 08/12/2009 00:04:10

      γιατί μου θύμησες ετούτο το σχόλιο του Μποτίλια στο πέλαγος: (ελπίζω να με συγχωρέσει για την αντιγραφή )
      "Η δυαρχία δεν αποτελεί μόνο την οντολογία του «ελευθερο»τεκτονισμού, αλλά και την πεμπτουσία του πολιτικαντισμού. Πάντοτε ο μανιχαϊσμός δημιουργεί έντεχνα ένα αντίπαλο δέος, που ζωγραφίζει ως μπαμπούλα και συμφορά εντέχνως στας ανωρίμους συνειδήσεις, με στόχο να επικρατήσει ο έτερος δοτός του συστήματος."

  30. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 07/12/2009 11:52:14

    TO ΠΑΣΟΚ ΚΥΒΕΡΝΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ Ή ΟΧΙ.
    ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ,ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ.
    Η ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΓΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΩΘΙΚΑ ΤΗΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ).
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΩΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΧΘΕΣΙΝΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ ΧΕΙΡΙΣΜΩΝ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΛΕΓΧΕΙ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ .ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΗ ΧΤΥΠΙΕΣΤΑΙ ΑΔΙΚΑ!
    ΑΡΑΞΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ.

  31. aristos avatar
    aristos 07/12/2009 12:02:32

    Μην ανησυχείτε και μην είστε ανυπόμονοι..
    Τώρα με την αναβάθμιση της Αστυνομίας σε "FBI", όλα θα επιλυθούν...
    Όλα τα έχει ρυθμίσει "Ο ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΣΑΙΝΗΣ"...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/11/fbi-kai.html

  32. Lavazza avatar
    Lavazza 07/12/2009 12:24:49

    Δεν μπορούν 200 πραιτωριανοί του ΣΥΡΙΖΑ να κάνουν ρεντίκολο τη Χώρα στην Ευρώπη για δεύτερη χρονιά.

    ΤΩΡΑ ο Χρυσοχοϊδης να πάρει ΑΛΗΘΙΝΑ μέτρα!

    STOP το χάιδεμα των Κουκουλοφόρων και των συνοδοιπόρων τους!

    STOP οι προσαγωγές! Επιτόπου σύλληψη και σπάσιμο το κεφάλι.

    Δεν μπορεί η γυναίκα να κατεβεί στην Κηφησίας να πάρει τα παιδιά από το σχολείο...

    Άει στο διάολο γαμώ την ΑΚΡΟαριστερά σας γαμώ...

    • Ψώνιο avatar
      Ψώνιο @ Lavazza 07/12/2009 12:27:31

      Να αναλάβει προσωρινά τη κυβέρνηση ο Μιχαλολιάκος μέχρι να αποφυλακιστεί Ο Ιωαννίδης. Μετά βλέπουμε.
      Και αντί για υπουργικό συμβούλιο, να βάλουμε την Ιερά Σύνοδο επικεφαλής της χώρας. ΤΩΡΑ!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Lavazza 07/12/2009 12:29:24

      Lavazza, ηρέμησε. Αφού βλέπεις ότι το παιχνίδι είναι στημένο. Έχουμε φτάσει στο σημείο να βρίσκουν μπουκάλια, βαριοπούλες και αντιασφυξιογόνες μάσκες σε στέκι αναρχικών, και (δικονομικά) να... μη μπορούν να τους κάνουν απολύτως τίποτα γιατί βγαίνει ο αντιπρόεδρος της Βουλής και εμμέσως λέει ότι δεν είναι αποδείξιμη η συσχέτιση των ευρημάτων αυτών με εγκληματικές ενέργειες, καθώς και ότι το στέκι είναι, λέει, "πολιτιστικό". Σαν το μακαρίτη το Γιαννόπουλο ένα πράμα, που αποκαλούσε "πολιτιστικά κέντρα" τα σκυλάδικα...

  33. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 07/12/2009 12:58:17

    Πριν σχολιάσετε νομίζω ότι πρέπει να προσπαθήσετε να προσεγγίσετε τους λόγους που οι λαοί βγαίνουν στους δρόμους!.

    Αν συζητήσετε μαζί τους θα διαπιστώσετε ότι, θεωρούν το πολίτευμα της χώρας μας απολυταρχικό κοινοβουλευτισμό.

    νομίζω ότι σε αυτό το ερώτημα πρέπει όλοι να απαντήσουν

    έχουν δίκιο ή άδικο;

    • Μπαϊλντισμένος avatar
      Μπαϊλντισμένος @ ο βουνισιος 07/12/2009 13:24:27

      είδες εσύ λαούς στους δρόμους; Την τσογλανερία της Εκάλης την ονομάζεις λαό;

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ ο βουνισιος 07/12/2009 13:25:47

      Εγώ δεν είδα κανέναν "λαό" στους δρόμους.
      Εγώ βλέπω γόνους που ακολουθούν τη διαδρομή των γονιών τους,
      μέσα σε ένα κλειστό συνωμοτικό δίκτυο. Και μέσα στο "ρεσάλτο" και κάθε "ρεσάλτο" μοιράζονται οι αυριανές υψηλόβαθμες θέσεις της κρατικής εξουσίας.
      Βλέπω, επίσης, ένα χουντο-πραξικόπημα κατά των δημοκρατικών θεσμών, γιατί η Αστυνομία, το Πανεπιστήμιο, η Δικαιοσύνη είναι οι θεσμοί που προστατεύουν τη Δημοκρατία μας.
      Και πρέπει να είσαι στραβός για να μη δεις ότι οι σύντροφοι του Σύριζα τηλεφώνησαν στον πρώην σύντροφο Βούγια, (που όλοι γνωρίζονται από τα νεανικά τους χρόνια μέσα από τα αντίστοιχα "ρεσάλτα") για να προστατεύσουν ως κοινοί νταβατζήδες την ανομία και το έγκλημα.
      Για ποιόν "λαό" λοιπόν μιλάς; Εδώ έχουμε μια στυγνή-απολυταρχική Εξουσία που αναπαράγει με τη βία και την τρομοκρατία τον εαυτό της

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ ο βουνισιος 07/12/2009 14:52:07

      βουνισιε,
      Ο λογος που γινεται τοση φασαρια ειναι το οτι εχουν δικιο,
      γιαυτο τους ...ψεκαζουν προληπτικα, τους ...προσαγουν προληπτικα, και τους ...πατανε οι μηχανες κατα λαθος.
      Και γιαυτο η κουβεντα γινεται με τη λογικη του χωροφυλακα,
      και καποιοι δεν θα δισταζαν να δωσουν ...licence to kill στους ... ατσιδες με τα μπλε.
      Γιατι εχουν δικιο...

    • Μπαμπά Στρουμφ avatar
      Μπαμπά Στρουμφ @ ο βουνισιος 07/12/2009 23:58:07

      βουνίσιε η λύση στο πρόβλημα είναι so simple. Αν ο γιος του Βούτση λήστευε πρώτα τον πατέρα του, τα παιδιά του Νιώτη πρώτα άνοιγαν με τις βαριοπούλες το κεφάλι του πατέρα τους και τόσοι άλλοι "επαναστάτες" έκαναν το ίδιο, αποτελέσματα θα είχαμε και δεν θα υπήρχαν όλα αυτά τα ανούσια επεισόδια και καταστροφές.
      Βέβαια θα ανέβαιναν τα ποσοστά ενδοοικογενειακής βίας, αλλά μπρος στην "επανάσταση"...

  34. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 07/12/2009 13:50:05

    Αυτές τις μέρες σε ολόκληρη την Ευρώπη οι λαοί βρίσκονται στους δρόμους σχετικά με την κλιματική αλλαγή.


    Στη χώρα μας το ζήτημα περνάει στα ψηλά.

    γιατί δεν προβληματίζονται οι πολίτες;

    γιατί δεν μα αγγίζουν αυτά τα προβλήματα;

    όταν η νεολαία της χώρας μας είναι έξω από τα προβλήματα του κόσμου δλδη βρίσκεται σε διαφορετική τροχιά σκέψης από τους άλλους ή οι άλλοι δεν πάνε καλά κ εσύ είσαι πρωτοπόρος ή κάτι σοβαρό συμβαίνει εδώ!!

  35. Skeptikos (CH) avatar
    Skeptikos (CH) 07/12/2009 14:22:11

    Για δευτερη χρονια είμαστε στα καναλια ανα την Ευρωπη λογω των επεισοδιων.

    Απορουσε περυσι ολος ο κοσμος στην Ευρωπη, απορει και φετος παλι με τα χαλια μας.

    Αλλος μιλαει για επανασταση, αλλος μιλαει για λαοθαλασσα.

    Εγω παντως στην τηλεοραση (εδω στο εξωτερικο) βλεπω μονο ΑΠΛΥΤΑΡΙΟ και κινουμενους σακους ΨΕΙΡΑΣ στο δρομο, να δημιουργουν μπαχαλο ολοι μαζι (ως γνωστον ενας μονος του απο αυτους το μονο που μπορει να κανει ειναι το πολυ-πολυ να βαρεσει μια ενεση).

    Και μια Αστυνομια (μαζι και η Κυβερνηση) προκειμενου μια μειοψηφια του λαου (της ταξεως του 5%-6%) να μην την χαρακτηρισει φασιστικη, να εχει κατεβασει τα παντελονια.

    Ουτε ντροπη ουτε τιποτα.

    Αντι να ληξουν τα επεισοδια σε 2 ωρες (οπως θα γινοτανε σε οποιαδηποτε πολιτισμενη ευρωπαϊκη χωρα) με οποιοδηποτε τιμημα, συνεχιζονται δυο μερονυχτα.

    Γελαει ο κοσμος ολος

    Η ΕΥΠ εχει γινει πληρες κομματικο οργανο του καθε πρωθυπουργου.

    Τρεις μηνες ο Χρυσοχοϊδης γνωριζε οτι ετοιμαζονται οι ψωριαρηδες.

    Δεν μπορουσε το τελευταιο τριμηνο σιγα-σιγα να "εξαφανισει" τους πρωτεργατες με διαφορες κατηγοριες (κλοπες, ληστειες, εμποριο ναρκωτικων ουσιων, επαιτεια κτλ.)?
    Και κατηγοριες που ουτος η αλλος ευσταθουν χωρις να χρειαστει να τις κατασκευασει.

    Οταν οι πρωτεργατες ειναι φυλακη, οι υπολοιποι ψωριαρηδες το μονο που μπορουν να κανουν ειναι κρυμμενοι τη νυχτα να γραφουν με σπρεϋ "λευτερια στον ταδε" κτλ.

    Με το ΣΥΡΙΖΑ ειναι πιο απλα τα πραγματα.

    Σε οποιαδηποτε πολιτισμενη ευρωπαϊκη χωρα, το 80% των δελτιων τυπου αυτου του κομματος θα ηταν ποινικως κολασιμο καθοτι εμεσα και αμεσα προτρεπει σε αξιοποινες πραξεις (μαζι και του ΚΚΕ).

    Οποτε, μεσα και τα πρωτα βιολια αυτων των κομματων και σχολασε το "πανηγυρι" που εχουν στησει οι αριστεροι εδω και 90 χρονια στην Ελλαδα.

  36. stelios avatar
    stelios 07/12/2009 14:27:39

    βουνισιε,
    οντως μαλλον απο βουνο κατεβηκες και δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται.
    Οταν τα τεμπελοσκυλα οι δασκαλοι κανουν σταση εργασιας για να στειλουν στην ουσια τα παιδια στο δρομο,εχουμε να κανουμε με κατευθυνομενη πλυση εγκεφαλου.
    Απο που κι ως που ολοι αυτοι οι απιθανοι εχουν γινει εργολαβοι της μνημης του Αλεξη?
    Απλα δημιουργουν μηχανισμους μπαχαλακηδω για να τους χρησιμοποιουν κατα το δοκουν οποτε χρειαστει.

  37. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2009 15:05:28

    Θυμαστε περυσι τι εκανε ο "δεν χρωστω σε κανενα" ΓΚΑΠ; περιοδευε ανα τας Ευρωπας και κατηγορουσε την "ανικανη" κυβερνηση. Κανενας σοβαρος πατριωτης δεν πηγαινει σε ξενες χωρες και κατηγορει την κυβερνηση της χωρας του, οσο και να αντιτιθεται ΚΑΝΕΙΣ. Μπορουν οι ημετεροι γκαουλαϊτερ να παρουν μαθηματα απο αντιστοιχους αλλων χωρων και δη των ΗΠΑ; Φαινεται οτι το συνδρομο της υποτελειας εχει λερναια μορφη.

  38. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2009 15:08:24

    "Η αστυνομία έπρεπε να περιφρουρήσει την πρυτανεία” Ο αντιπρύτανης στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Γιάννης Καράκωστας, δήλωσε στο ΣΚΑΪ ότι η αστυνομία έπρεπε να παρέμβει, να περιφρουρήσει το κτίριο της πρυτανείας τους Πανεπιστημίου Αθηνών και να προστατεύσει τους καθηγητές".

    Σωστοι ΠαραγοντεςΧ, σωστοτατοι. Τελικα μηπως ειναι ολοι (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) ερασιτεχνες; Δεν υπαρχουν επιτελικοι;

  39. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 07/12/2009 15:22:34

    Νομίζω το έχω ξαναγράψει, ότι ο κ. Χρυσοχοίδης, λόγω της εμπειρίας του στον τομέα και λόγω της μεγάλης φιλοδοξίας του, είναι πάρα πολύ επικίνδυνος. Εννοώ, ως αντίπαλος στον τομέα της ασφάλειας των πολιτών και της διαχείρισης κρίσεων. Αυτό δεν το έχουν αντιληφθεί επαρκώς οι πολιτικοί υποστηρικτές της ΝΔ (και του ΛΑΟΣ), κι έτσι η κριτική που του ασκούν είναι αντιφατική: Τελικά τι κάνει, κρατά στυγνή-απολυταρχική στάση ή ανέχεται την "αριστερόστροφη οχλοκρατία";
    Για μεγάλο διάστημα λοιπόν, και με φόντο το παρελθόν Παυλόπουλου, Μαρκογιαννάκη κτλ, ο συντηρητικός-φιλελεύθερος (ή κεντροδεξιός)πολιτικός χώρος, αλλά και η ακραιφνής δεξιά, θα δυσκολευθεί να αντιτάξει αξιόπιστο πολιτικό λόγο στο θέμα αυτό.
    Και μέχρι τότε, ο κ. Χ. θα έχει σχεδόν λυμένα χέρια, τόσο για το καλό (δημοκρατική και ορθολογική ανάταξη των διαλυμένων μηχανισμών προστασίας του πολίτη, από την αστυνομία ώς την πυροσβεστική και τον ΣΔΟΕ), όσο και για το κακό (μονόπλευρη, μονοκομματική ευθύνη, χωρίς ουσιαστικό αντιπολιτευτικό έλεγχο, με όσες δυσμενείς συνέπειες μπορεί αυτό να έχει). Άς ελπίσουμε ότι θα επικρατεί το πρώτο.

  40. Δήμος avatar
    Δήμος 07/12/2009 15:22:39

    Θα ήταν πολύ βολική η εξίσωση Πάκη-Χρυσοχοΐδη. Αλλά δυστυχώς γι εσάς ούτε η Ρηγίλλης το πιστεύει, γι αυτό και σιωπά.
    Ο Χρυσοχοΐδης απέδειξε ότι δεν έχει κανένα ενοχικό σύνδρομο απέναντι στην όποιας απόχρωσης Αριστερά, κι αυτό τους πονά ακόμη περισσότερο.