#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Φίσερ, η “πράσινη ανάτυξη” και τα πράσινα άλογα



Προσκεκλημένος στο υπουργικό συμβούλιο ήταν χθες ο πρώην αναπληρωτής καγκελάριος και πρώην υπουργός Εξωτερικών της Γερμανίας Γιόσκα Φίσερ, ο οποίος εστίασε κατά την ομιλία του στη σημασία της «πράσινης» ανάπτυξης.«Το μέλλον είναι μόνο η πράσινη οικονομία. Αν δεν ακολουθήσουμε αυτό το δρόμο, απλά θα καθυστερήσουμε», σημείωσε, μεταξύ άλλων, ο κ. Φίσερ, προσθέτοντας ότι η κρίση προσφέρει ευκαιρίες για ένα νέο «πράσινο» αναπτυξιακό μοντέλο.

Θα φυτεύουμε μαρούλια, σπανάκια και άλλες πρασινάδες και θα αναπτύξουμε κορμιά χωρίς χοληστερίνη και καρδιοπάθειες με προσδόκιμο ζωής τα 110 χρόνια, και όριο συνταξιοδότησης για όλους τα 87. Πρόωρες συντάξεις στα 85.

Κατά την τοποθέτησή του, ο κ. Φίσερ υπογράμμισε ότι η χώρα μας έχει τεράστιες ευκαιρίες για ένα μελλοντικό αναπτυξιακό μοντέλο και σημείωσε ότι το να συνδυάσει κανείς το κεφάλαιο που υπάρχει στην Ελλάδα, τον τουρισμό, το τοπίο, τη ναυτιλία, με μια νέα προσέγγιση του ενεργειακού τομέα με πράσινα αναπτυξιακά μοντέλα, «αποτελεί μια σημαντική συμβολή για το μέλλον της χώρας».

Το τοπίο χωλαίνει χωρίς ανεμογεννήτριες και θερμοσίφωνες είναι η πικρή αλήθεια. "Θα τον μαζέψουμε τον ήλιο, σίγουρα ναι"...



Ο κ. Φίσερ δήλωσε ότι κατανοεί πως τώρα αυτό που ενδιαφέρει τη χώρα μας είναι κυρίως να διαχειριστεί την κρίση και να παραμείνει σε σωστό δρόμο. «Όμως η κρίση θα περάσει και το ερώτημα που τίθεται είναι ποιο θα είναι το μελλοντικό αναπτυξιακό μοντέλο», πρόσθεσε.

Η κρίση θα περάσει, πόσους θα βουλιάξει άπαξ δια παντός, δεν φαίνεται να σας απασχολεί.  Στο επόμενο Υπουργικό, να κληθεί ο Αλέφαντος να αναπτερώσει το ηθικό των τλαιπωρημένων Υπουργών. Αν και φήμες λένε ότι παραείναι "δεξιοί" για τα γούστα του.

«Η κλιματική αλλαγή είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Αν δούμε τι σημαίνει η ανάπτυξη της Κίνας και τι σημαίνει αυτό για τις τιμές ενέργειας και τις τιμές των τροφίμων και τα πολύτιμα μέταλλα θα κατανοήσουμε ότι το δικό μας αναπτυξιακό μοντέλο θα διέλθει μια πολύ σημαντική αλλαγή», τόνισε. Κληθείς να τοποθετηθεί σε ερώτηση του κ. Παπανδρέου για τη σημασία της πράσινης ανάπτυξης για θέσεις απασχόλησης στη Γερμανία, ο κ. Φίσερ τη χαρακτήρισε «πηγή δημιουργίας θέσεων εργασίας» και τόνισε ότι οι δουλειές του αύριο θα βασίζονται στις νέες πράσινες τεχνολογίες.

Ένας θα τσαπίζει, άλλος θα φυτεύει, άλλος θα ποτίζει και στο τέλος θα στρίβουν ένα μπάφο και θα τα βλέπουν όλα καλά, όλα ήρεμα. Το μέλλον είναι στην αποποινικοποίηση των μαλακών ναρκωτικών, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί το παρόν. Γιατί λιγότερο κακό κάνει η τηλεόραση; Είσαι σε μια παρέα κι όποιος θέλει να μιλάει με τις ώρες, σου λέει «να ολοκληρώσω». Παραγοντοποίησε καλύτερα, μεγάλε.

«Ελπίζω ότι και η ελληνική κυβέρνηση θα καταλάβει ότι έχουμε να κάνουμε με μια θαυμάσια ευκαιρία στον ευρωπαϊκό Νότο, κυρίως όταν θα έχει περάσει η κρίση και θα κληθεί η χώρα να εφαρμόσει το αναπτυξιακό της μοντέλο», κατέληξε.

Μετά την κρίση θα έλθει η πολυπόθητος ανάπτυξη. Στη χώρα θα έχουν μείνει μόνο χαλκοπράσινοι από την πείνα κάτοικοι και οι παρουσιαστές των 8:00

Αναφέρθηκε ακόμη στις σχέσεις μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας και όσα διαδραματίστηκαν πρόσφατα, επισημαίνοντας: «Είμαι συναισθηματικά φορτισμένος από τα φιλικά αισθήματα των Ελλήνων. Στην αρχή, αυτά που διαδραματίστηκαν στις δύο χώρες με κατέθλιψαν και εν μέρει ντράπηκα. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνουμε ότι μπορούμε για να επαναφέρουμε τις βέλτιστες σχέσεις ανάμεσα στις δύο χώρες».

Ποιες σχέσεις ονειρεύεστε; Αφεντικού και σκύλου, τοκογλύφου και χρεωμένου ως το λαιμό, σαδιστή και μαζοχιστή, ή να μείνουμε στην κλασσική μας σχέση δουλοπρέπειας;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/02/2011 09:11:56

    Κοιτακτε ο Πρασινος Μισελ, μας εγινε στα κρυφα.
    Το ΓΑΠ ειναι πολυ μπροστααα λεμε. Τους εβαλε μεσα στο ΥΣ !! αχχαχαχα
    τους Πρασινοπρακτορες.
    Ειναι τοσο επικινδυνος που και τα γιαουρτια ειναι τιμη του.

    ΠΠ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/02/2011 09:29:28

    Ο Πολ Ποτ με τα συγχωροχάρτια

  3. popolaros avatar
    popolaros 10/02/2011 09:29:31

    O Γιόσκα μήπως έχει σχέση με τον αγωγό Nabucco ??
    Kάτι γράφει η Δημοκρατία.

    • sawas avatar
      sawas @ popolaros 10/02/2011 10:16:21

      Το παιζει διπολο με τον αλλο ........................Schroeder!!!!!!
      h**p://www.spiegel.de/spiegel/print/d-69065795.html

      Αντε να ερθει καιο δευτερος να ισσοροπησει η ζυγαρια....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ sawas 10/02/2011 11:09:38

        "Getrennt marschieren – vereint schlagen" λέει η Γερμανική λαïκή σοφία: "Χώρια να βαδίζετε, μαζί ενωμένοι να χτυπάτε".
        Αλλά δεν είναι το Nabuccco:
        Gazprom - Desertec είναι το σωστό δίπολο. Ο Θείος Γκέρχαρντ, ο Θείος Γιόζεφ και προπάντων ο Θείος Βλαδίμηρος ξέρουν.
        Τό 'πιασε ο Ποπολάρος και ο Σάββας. Αλλά περίπου.
        Μπίζνες πράσινες, κόκκινες, μπλέ.
        Αλλά στην Γραικολάνδη μόνο χτενιζόμαστε, ξυνόμαστε και γενικώς πολιτικολογούμε. Κατά τα άλλα, περιμένουμε προκοπή.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ sawas 10/02/2011 11:13:24

        Το ρητό μάλλον είναι του διάσημου στρατηγού Helmuth von Moltke (1848 - 1916), ξέρετε με το Πρωσικό κέρατο στο κράνος.
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Helmuth_von_Moltke_the_Younger
        Αλλά τι τα θές, ημείς έχομεν μεγαλύτερους στρατηγούς: Έχομεν, εκτός των άλλων και Τσουκάτον τον τρισμέγιστον.

  4. kiki avatar
    kiki 10/02/2011 09:36:42

    Μικρε Οδυσσεα,
    ειμαι περηφανη, φυτευω μαρουλια, λαχανα και παραπουλια , ειμαι πρωτοπορος, αλλα δεν γνωριζω κανεναν ισχυρο για να γινω το πρωτυπο της μελλοντικης αναπτυξης της χωρας.
    επισης με την αυξηση της τιμης της ΔΕΗ, θα κοψω το ενεργοβορο ηλεκτρικο , και θα αναβουμε λαμπες, λαδι εχωμεν, και ξυλα να ζεσταθουμε.
    Ο εξαιρετος Γιοσκαρ Φισερ, με επιβεβαιωσε, δυστυχως δεν μπορω να παραγω εμπλουτισμενο ουρανιο, για βομβες, να κανω ειρηνικες παρεμβασεις για την Δημοκρατια χρησιμοποιωντας ναρκες ναπαλμ, φωσφοριουχες κλπ.
    Ερωτημα, με τι θεσμικο πλαισιο μετεχουν καθε φορα στο υπουργικο συμβουλιο διαφοροι ?
    Και ο Γιοσκαρ ο πρασινος, μετεχει σε καμμια εταιρεια απο αυτες που εχουν αναλαβει την πρασινη αναπτυξη στην χωρα?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 10/02/2011 12:29:23

      Δεν χρειάζονται θεσμικό πλαίσιο. Τηλεοπτικό σώου είναι όποιον θέλουν καλούν.
      Περιμένουμε την τεχνογνωσία σας για τα μαρούλια...

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/02/2011 10:10:08

    Μακαρι να ανεβουν οι τιμες των τροφιμων λογω της καταναλωσης της Κινας και αλλων χωρων παγκοσμιως.Ετσι οι αγροτες μας θα παραγουν για τη παγκοσμια αγορα και δεν θα εχουν αναγκες απο επιδοτησεις και χωματερες.

    • sawas avatar
      sawas @ ψυχραιμια 10/02/2011 11:30:07

      Μπερδεψες το Traditional Speculator με το Index Speculator.....

      Στην πρωτη περιπτωση κερδισμενοι βγαινουν και οι αγροτες.....

      Στην δευτερη........ΟΧΙ!!!! "grasshopper plague" γαρ!!!!

    • kiki avatar
      kiki @ ψυχραιμια 10/02/2011 11:31:13

      @ ψυχραιμια,
      δεν μπορουμε να κανουμε ουτε εξαγωγη λαδιου που εχουμε αφθονο, διοτι κρατος δεν υπαρχει να προωθησει τις εξαγωγες.Οπως κανει η Γαλλια για τα κρασια της.
      Περιμενεις εσυ απο τους αγροτοσυνεταιρισμους να κανουν κατι, μονο να κλεβουν ξερουν, μπηκαν και στα φωτοβολταικα και φαγανε τα λεφτα του κοσμακη.
      ασε λοιπον τις θεωριες για επιδοτησεις, και αποζημειωσεις,και να ανεβουν οι τιμες των αγροτικων ωστε να βγαλουν καλυτερα κερδη οι αγροτες ειναι σαχλαμαρες.Αυτο εγινε διοτι επεισαν τους αγροτες να καλλιεργουν για βιοκαυσιμα, επεσε η παραγωγη παγκοσμιως, και τωρα μετα μανιας θελουν εδω να μας πασαρουν τα μεταλλαγμενα.
      Δεν με πειραζει , οι μεταλλαγμενοι κατοικοι της φαιδρας πορτοκαλεας θα τα φανε, οσοι δεν καταλαβαινουν δηλαδη την παγκοσμιοποιηση και της διατροφης.

  6. Έρεβος avatar
    Έρεβος 10/02/2011 10:13:16

    Ωραία το καταλάβανε το μέλλον τους οι νέοι.

    Οι ασπούδαχτοι θα τσαπίζουνε μαρούλια στα περβόλια και οι σπουδαγμένοι θα γρασάρουν γερμανικές ανεμογεννήτριες στα κορφοβούνια.

    Οι νέες μας, σπουδαγμένες και ασπούδαχτες, που θα αναλάβουν την ειδική "περιποίηση" γερμανών τουριστών, θα φέρνουν το μεγαλύτερο εισόδημα στο σπίτι για να πληρωθεί ο λογαριασμός της ΔΕΗ για τον λιγνίτη που θα χρειάζεται να καυτεί για να εξισοροπηθούν οι γερμανικές ανεμογεννήτριες.

    Θαυμάσια ανακουφιστήκαμε τώρα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Έρεβος 10/02/2011 13:35:36

      Η καλύτερη περίληψη της Πράσινης Ανάπτυξης. Θα στην αντιγράψω.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/02/2011 11:32:10

    Στο κόσοβο ο "πράσινος" είναι ωμός...

  8. gloup avatar
    gloup 10/02/2011 15:18:26

    τι έκανε αυτός ο διεθνής γκάγκστερ στη χώρα μου? ανάθεμά σε Gapημένο όλο και βαραίνεις τη θέση σου

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/02/2011 15:29:06

    Ο Πατήρ Γιόσκα είναι το αντίστοιχο του συνωνόματού του Πατρός Γιόζεφ Αλοίς Ράτσιγκερ, κατά κόσμον Πάπα Ρώμης Βενέδικτου ΙΣΤ΄.
    Και οι 2 είναι Καθολικοί, ο δεύτερος Πορφυρόχρωμος εκ Βαυαρίας ορμώμενος, ο πρώτος Πράσινος Βουδαπεστιανός εκ της Γερμανικής διασποράς προερχόμενος.
    Μια και ο Πατήρ ευλόγησε, οι αιολικοί και ηλιακοί ουρανοί είναι πιά δικοί μας, καλά κρασιά (Pilsner μάλλον με λουκάνικα Θουριγγίας).

  10. nasos avatar
    nasos 10/02/2011 15:30:31

    ξαναπάχυνε ο Γιόσκα
    και που να αρχίσει για τα καλά ο περιλάλητη Πράσινη Ανάπτυξη...με κλάρκ θα τον μετακινούν...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ nasos 10/02/2011 15:40:46

      Στα νιάτα του, το "καλλιτεχνικό" του ψευδώνυμο ήταν "der Dicke" (ο Χοντρός).
      Αλλά για χρόνια, μετά από ιατρική συμβουλή, είχε κόψει τα αγαπημένα του λουκάνικα και τη μπύρα, χορτοφάγος είχε γίνει.
      Μετά μετανάστευσε στην Αμερική και πλάκωσε τα σκληρά ποτά που φτιάχνουν στα βουνά του Τενεσσή (με ανάλογους μεζέδες).
      Κάποτε είχε πεί "το πιό ωραίο πράγμα που έφτιαξε ο άνθρωπος είναι η μπύρα και το πιό ωραίο πράγμα που έφτιαξε ο Θεός το γουρούνι". Γιος κρεοπώλη, τι περιμένεις.

  11. δημης avatar
    δημης 11/02/2011 01:42:06

    "Ο κ. Φίσερ, η “πράσινη ανάτυξη” και τα πράσινα άλογα"
    Άχ πως συγκινούμαι όταν βλέπω ΔΥΟ ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΜΑΖΙ !!!!!!!
    Αλήθεια ο έτερος Σολάνα .......συνταξιοδοτήθηκε;;;;;