16/07/2008 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Σπηλιωτόπουλος προτιμούσε μπαταρίες Γερμανός

Γράφουμε σε προηγούμενο post ( Όταν η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ήθελαν τον Γερμανό τους) για την διυπουργική επιτροπή για την αμυντική βιομηχανία που συνεκλήθη στις 11/3/2005 παρουσία των ενδιαφερομένων επιχειρηματιών κ. κ. Γερμανού και Μυτιληναίου (!!!). Ακριβώς όπως θα γινόταν στο Ουακαντούκου. Η διυπουργική επιτροπή αποτελείτο από τον τότε υπουργό Άμυνας Σπήλιο Σπηλιωτόπουλο, τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας κ. Αλογοσκούφη και τον τότε υπουργό Ανάπτυξης κ. Δ. Σιούφα. Παρόντες και η σύμβουλος οικονομικών του πρωθυπουργού Ελένη Λουρή με τον τότε γενικό γραμματέα εξοπλισμών Γ. Ζορμπά. Αντικείμενο της επιτροπής ήταν η πρόταση του κ. Γερμανού για την κατασκευή στο Όλβιο της Ξάνθης μιας μονάδας κατασκευής των γερμανικών τορπιλών DM2A4 και το αίτημα του κ. Μυτιληναίου να του ανατεθεί απευθείας η κατασκευή από την ΕΛΒΟ οχημάτων και τεθωρακισμένων αξίας δεκάδων εκατομμυρίων εύρο με πρόσχημα απολύσεις στην εταιρεία.

Λόγω των αντιδράσεων του Ζορμπά και του Πολεμικού Ναυτικού το αίτημα Γερμανού δεν προχωρούσε, κυρίως επειδή δεν διέθετε τα κατάλληλα πιστοποιητικά για την εκτέλεση του έργου. Τι έκανε τότε ο υπουργός Άμυνας, Σπήλιος Σπηλιωτόπουλος; Περιόδευσε (Πέμπτη 31/3/2005) στην Ξάνθη, όπου και επιβεβαίωσε, σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση της εποχής, «την πρόθεση της Κυβέρνησης για την κατασκευή των τορπιλών βαρέως τύπου των υποβρυχίων του Πολεμικού Ναυτικού από την ελληνική βιομηχανία "Γερμανός Sunlight", που εδρεύει στο Όλβιο Ξάνθης» (!!!). Προεξόφλησε (!!!) επίσης ότι πριν από την υπογραφή της σύμβασης η «Γερμανός» θα έχει εξασφαλίσει όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά και εχέγγυα. Επιβεβαίωσε δηλαδή με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο την σταθερή προσήλωσή τους στις ανάγκες των Μπαταριών Γερμανός.
Μπορεί να μας πει ο κ. Ρουσόπουλος, ή κάποιος άλλος τέλος πάντων, αν τα γνώριζε αυτά ο Πρωθυπουργός και τι έγινε τελικά με τις τορπίλες Γερμανού; Ο κ.Καρατζαφέρης θα ασχοληθεί με το θέμα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 16/07/2008 22:46:29

    Γιατί επελέγη η μονάδα να γίνει στο Ολβιο;

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/07/2008 23:00:26

    Προφανώς, είναι ρητορική η ερώτηση "αν τα γνώριζε αυτά ο Πρωθυπουργός;", αφού στην διυπουργική επιτροπή ήταν "και η σύμβουλος οικονομικών του πρωθυπουργού Ελένη Λουρή". Διαφορετικά...

  3. ira avatar
    ira 16/07/2008 23:01:23

    καλά τώρα για να καταλάβω θα ξεθάβουμε όλες τις υποθέσεις του παρελθόντος για να ανακαλύπτουμε σκάνδαλα. Βαρέθηκαμε την εκσκαφή των παρελθοντικών υποθέσεων ανευ ουσίας. Αν αποφασίζαμε να φτιάξουμε τορπίλες ως κράτος ή υποβρύχια πρέπει να υπάρχει σκάνδαλο από κάτω? Εννοείται κάποιος θα έπερνε το έργο. Μήπως ένας από τους λόγους που δεν έχουμε βαριά βιομηχανία είναι αυτός γιατι παντού βλέπετε σκάνδαλα? σε μία ελεύθερη οικονομία? Δεν με ενδιαφέρει ο Μυτηληναίος και κανένας επιχειρηματίας αλλά όσοι τολμούν και ρισκαρουν και τα καταφέρνουν καλά καμωμένα. Και μη περιμένετε επενδύσεις απο εξω με αυτή τη νοοτροπία των αποκαλύψεων σκανδάλων γιατί δουλειά στο Ελλαδιστάν ποιος θα κάνει όταν κυνδινεύει στο μέλλον να βρεθεί στο μικροσκόπιο που για τις περισσότερες περιπτώσεις επί της ουσίας δεν υπάρχει σοβαρό ζήτημα. Πίσω από κάθε μεγάλη δουλεια σε οποιοδήποτε σημείο του κόσμου υπάρχει παρασκήνιο και διαπλοκή. Καλά που ζείτε εσείς?

  4. Factorx avatar
    Factorx 16/07/2008 23:08:42

    @ira, Μάλλον δεν κατάλαβες οτι το πρόβλημα δεν είναι η επενδυτική δραστηριότητα στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι οτι ο Γερμανός είχε στενές σχέσεις με την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, τώρα μπλέκει στο σκάνδαλο του ΟΤΕ και ο Καρατζαφέρης προσπαθεί να το φορτώσει στο ΚΚΕ. Αποτελεί δηλαδή ο Γερμανός κομβικό σημείο σημερα του πολιτικού γίγνεσθαι

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 23:23:13

    αλεξάνδρα, δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά μάλλον λόγω ευνοϊκών επιδοτήσεων.

  6. Λαρα avatar
    Λαρα 16/07/2008 23:28:59

    Φυσικο ειναι να τον εμπλεκει στο σκανδαλο, οταν ο Γερμανος ηταν και δεν ξερω, αν ακομα εξακολουθει να ειναι, μελος του Ελληνικου ΚΚ.
    Δεν ξερω κατα ποσον ο Γερμανος εμοιαζε στα επεγγελματικα τερτιπια του Σωκρατη.
    Και οι δυο τους σε θεσεις κλειδια
    κεντρα πληροφοριοδοτησης, διπλα προσωπεια,
    αμφιδρομες δρασεις πανω απο ενα διατρητο σουρωτηρι με επιβεβαρυμενο απο πολυαριθμες υποκλοπες βιογραφικο.
    λαρα

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/07/2008 23:30:23

    Βρειτε μου μια πολεμικης βιομηχανιας προμηθεια καθαρη (για να μην πω μια οιαδηποτε προμηθεια με κρατικη χροια)και παρα τα χρονακια μου θα κανω τουμπες αλα Λουα-Λουα!

  8. ira avatar
    ira 16/07/2008 23:37:52

    Εγω ξέρω ότι όλες οι αγοραπωλησίες πέρασαν και εγκρίθηκαν απο ένα σωρό ανεξάρτητες αρχές πριν ολοκληρωθούν. Δεν είμαι ειδικός όυτε και εσείς φαντάζομαι αλλά ακόμα και η δικαιοσύνη σε αυτές τις υποθέσεις χρειάζεται εξιδείκευση στα επι μέρους θέματα. Το να δαιμονοποιούμε κάθε σύμβαση ή ανάθεση χωρίς να είμαστε απολύτως γνώστες της υπόθεσης βγάζει επιπόλαια και αυθαίρετα συμπεράσματα. Ο δε Καρατζαφέρης δεν θυμάμαι ποτέ να κατήγγειλε κάτι στο παρελθόν και να επιβεβαιώθηκε μετά...και φυσικά οποιαδήποτε εταιρεία γιγαντωθηκε μέσα σε μία δεκαετία όπως ο Γερμανός και πολλοί άλλοι της προηγούμενης δεκαετίες που τους γνωρίζετε καλά από τα επικά κοσμικά γεγονότα που διοργανώνουν και τις επικές επαύλεις τους, έγιναν μέσα από συνοπτικές διαδικασίες και τέτοιου είδους επιλογές. Αλλά ο Γερμανος μας μάρανε τώρα. Μέχρι να ανακαλύψουμε την Αμερική. Συγκεκριμένα για Ελληνα Κροίσο με πολλά γράμματα που δεν θυμάμαι το όνομα του πριν 20 χρόνια πουλούσε μοτοσυκλέτες στη Μιχαλακοπούλου, άλλος Ελληνας Κροίσος την δεκαετία του 80 είχε σχολή οδηγών και τώρα αγοράζει ξένες χώρες κλπ κλπ. Πιάστε τους όλους όχι επιλεκτικά γιατί έτσι σας τα σερβίρουν. Καταλάβατε τώρα αυτή η έρευνα δεν έχει πάτο είναι απύθμενη

  9. μπάμιας avatar
    μπάμιας 16/07/2008 23:47:39

    @ira
    μπορώ να σου πω για τις συμβάσεις που δεν ξέρεις ή να σα πω απλά tre ucelli seduti

  10. ira avatar
    ira 16/07/2008 23:59:59

    Αλεξάνδρα οι Ακριτικές περιοχές υπάγονται σε μία σειρα φορολογικών απαλλαγών και πιθανων επιδοτήσεων ως επενδύσεις σε ακριτικές περιοχές. Και πολλοί επιχειρηματίες ψάχνουν κίνητρα για να επενδύσουν στην περιφέρεια. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει επι του παρόντος αλλα και αυτό το 4ο κοινοτικο πλαίσιο στήριξης εχει κονδύλια για την περιφέρεια. Αυτά σε συνδυασμό με τις πολιτικές επαφές, που κάθε πολιτικός οραματίζεται να ανοίξει θέσεις εργασίας για να τακτοποιήσει τα ρουσφετάκια του ανοίγει την όρεξη σε κάθε Γερμανό. Μακάρι να ανοίγανε τέτοιες επενδύσεις. Το κονδύλι της αμυνας δίνεται ούτως ή άλλως που θα μπορούσε να μένει στην Ελλαδα ένα μέρος αυτού. Συγγνώμη για την γενικολογία αλλά δεν είμαστε ειδικοί κανένας μας σε αυτά. Ολοι με εικασίες και ελάχιστα στόιχεία ή παπαγαλάκια μιλάμε. Αν γνωρίζει κάποιος από πρωτο χέρι τον καλώ να μας πει συγκεκριμένα πράγματα

  11. ira avatar
    ira 17/07/2008 00:02:58

    Πεστα Μπάμια όλα εδώ για τις συμβάσεις. και μετέφρασε μου και τι εννοείς.

  12. Nick avatar
    Nick 17/07/2008 00:19:44

    άλλος Ελληνας Κροίσος την δεκαετία του 80 είχε σχολή οδηγών και τώρα αγοράζει ξένες χώρες
    ----

    Ε, όχι και χώρες ο Μελισσανίδης! Πλωτές δεξαμενές και ποντοπόρα πλοία ναι. Μην υπερβάλλουμε.

    Μιας και μιλάτε για εξοπλιστικά, αλήθεια γιατί χάσαμ ε την ευκαιρία να έχουμε το αρτιότερο αντι-αεροπορικό σύστημα με το όνομα "Άρτεμις-30";

    Γιατί η Π.Α ακόμη δεν έχει εντάξει τα Ericsson Erieye;

    Με το καινούργιο τυφέκιο των 5.56 χιλ.; Αληθεύει ότι ήθελαν να μπουν και οι Γάλλοι στο διαγωνισμό;

  13. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/07/2008 00:30:59

    Δεν ειχε μονο σχολη οδηγων. Πηγαινε στον Κορυδαλλο το συσσιτιο σε Παπαδοπουλο και Σια!
    Ειχε φαει μετα και 26 χρονια πρωτοδικα για λαθρεμποριο πετρελαιου και στο εφετειο αθωοθηκε!!!!!!!!!!!!!ΓΙΓΑΝΤΑ ΚΑΤΣΙΦΑΡΑ...

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/07/2008 00:31:41

    Ξεχασα και τα ελληνικα μου με τον Τιγρη!

  15. ira avatar
    ira 17/07/2008 00:37:59

    και...αγοράζει και τη Μπαρτσελόνα έμαθα κύριε χαζέ του χωριού!!!

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/07/2008 01:01:14

    Ποδοσφαιρικα το μονο αδυνατον, Θεα του Ολυμπου!

    Η Μπαρτσελονα ποτε δεν προκειται να παει σε μη καταλωνικα χερια ειναι mas que un club το εμβλημα της (δηλ περισσοτερο απο ενα σωματειο).

    Ειναι ταυτοσημη εννοια με τον πατριωτισμο μιας περιοχης και ενος ρομαντικου τροπου σκεψης παρα τα δισ που νομοτελειακα εισρεουν.

    2 παραδειγματα, ειναι η μονη ομαδα τετοιου επιπεδου,και με τετοιες οικονομικες αναγκες που δεν ειχε ποτε διαφημιση στην φανελλα της για να μην την σπιλωσει εστω και στο συλλογικο υποσυνειδητο. Φετος εκανε μια εξαιρεση γραφωντας Γιουνισεφ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ. (Θα μπορουσε να εισπραξει περιπου 100εκ ευρω)!!!!!!!!

    Ο πιο δημοφιλης παικτης στην Καταλωνια δεν ειναι ενας απο τους μεγαλους ξενοφερτους ασσους αλλα ο σκληροτραχηλος αμυντικος γεννημα-θρεμμα Καταλωνιας Ολεγκερ ο οποιος ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ εγραψε διατριβη στο πανεπιστημιο με θεμα την Ιθακη του Καβαφη εργο πασιγνωστο στα Καταλωνικα καθως το μελοποιησε και ερμηνευει υπεροχα ο μοναδικος Lluis Llach η φωνη της Καταλωνιας...

    Για να ξεφυγουμε και λιγο...

  17. mareli avatar
    mareli 17/07/2008 06:04:45

    Εάν η τακτική ανάκριση οδηγήσει την υπόθεση Γερμανός στο αρχείο, θα μιλάτε για "κουκούλωμπ" σκανδάλου ή θα αποδεχτείτε το αποτέλεσμα;
    Διότι, όταν η προανάκριση για τη siemens δόθηκε σε τακτικό ανακριτή μιλούσατε για "κουκούλωμα"!
    Τα ίδια ισχυριστήκατε και για την δικαστική διερεύνηση των υποθέσεων πχ του ΚΑΣ για Ζαχόπουλο!
    Σκεφτείτε το απλά: Όλοι οι άλλοι μέτοχοι της Cosmote (πέραν του Δημοσίου), γιατί επικρότησαν την αγορά και τη συμφωνία σε Γενική συνέλευση τους; Λέτε να είναι όλοι στημένοι από το Βουρλούμη και να θέλουν να χάσουν τα λεφτά τους; Τόσο απλά αποδέχτηκαν κάποιοι να εισβάλλουν στην τσέπη τους; Είναι τόσο κορόϊδα οι θεσμικοί επενδυτές που συμμετέχουν στο μετοχικό κεφάλαιο της Cosmote;
    Όσο για τις τορπίλλες... Ε! δεν είναι και κακό να γίνονται επενδύσεις με μεσάζοντα το κράτος. Αλλιώς θα τις έκαναν οι off-shore και οι Τρεπεκλήδες!!!

  18. koinos_nous avatar
    koinos_nous 17/07/2008 07:31:44

    Δεν είμαι 100% βέβαιος αλλά νομίζω ότι μπαταρίες υποβρυχίων από τον Γερμανό έπαιρνε το Πολεμικό Ναυτικό από το 1985 τουλάχιστον.

  19. aris avatar
    aris 17/07/2008 08:09:38

    ε άντε να ανοίξω κι εγώ μια βιοτεχνία να φτιάνω δορυφόρους...
    βαλθηκατε να μας τρελάνετε ιρα κλπ? ότι να ναι θα λέμε δηλαδής?
    δεν καταλαβαίνεις πως προκύπτει θέμα... με τι τεχνογνωσία, ποια υποδομή, ποια εχέγγυα μπορούσε να κατασκευάσει ο Γερμανός τορπίλες? Ή μήπως δεν χρειάζονται αυτά και αρκούν οι πολιτικές διασυνδέσεις?

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 08:34:20

    Γειά σου Aris

    Μην πολυδίνεις σημασία σε "περίεργους" και "περίεργες" που εμφανίζονται όποτε υπάρχει κριτική κατά των κυβερνόντων.

    Η φουκαριάρα η ψωροκώσταινα δεν κατάφερε ποτέ να φτιάξει κάτι "τεχνολογικό" (με εξαίρεση ίσως το καλής ποιότητας τσιμέντο). Χωλάινουμε...

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 08:43:10

    @mareli

    προσπαθείς, και καλά κάνεις. Ωστόσο ενώ μπορεί ο κυβερνητικός εκπρόσωπος και οι τηλεπαρουσιάστριες να πείσουν τον ξάδερφό μου στο χωριό, εγώ, η μικρή μειοψηφία μπορώ να σου αποδείξω αυτά που, με συγχωρείς, ξέρεις και εσύ, άσχετα του τι λές εδώ.

    Φορολογούμενος είσαι. Εσύ έχεις πληρώσει την φαυλότητα του ΟΤΕ. Εσύ έχεις πληρώσει την φαυλότητα των ελλήνων θεσμικών (που διαχειρίζονται τα δικά σου λεφτά). Για τους ξένους θεσμικούς, να σου πώ: μπάινουν με κριτήρια index σε μικρές αγορές, και κάνουν τον γύρω του κόσμου, μπαίνοντας, παραμυθιάζοντας, βγαίνοντας, και ξανά. Τι; δεν τόξερες ότι και οι μάνατζερς των εδώ θεσμικών έχουν δύο σετ βιβλίων;

    Γιατί δεν φτιάχνεις μια μονάδα υψηλής αμυντικής τεχνολογίας; με τα κοννέ που έχεις και επιδότηση θα πάρεις, και λεφτά μπροστά, και θα τακτοποιηθείς και εσύ, αντί να κάθεσαι να γράφεις σε blogs.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 08:59:07

    @ira

    δεν είναι "μετέφρασε", είναι "μετάφρασε"

    η μετάφραση είναι "τρία καθιστά πουλάκια" (τα πετούμενα, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων)

  23. ira avatar
    ira 17/07/2008 09:16:33

    έχεις δίκιο πολλές φορές κάνω λάθη λόγω βιασύνης αλλά είναι και η ώρα περασμένη και δεν μπαίνω στον κόπο να τσεκάρω συντακτικό και ορθογραφίες. Απολογούμαι!

  24. ira avatar
    ira 17/07/2008 09:31:03

    Αρχαιοπτέρυξ συμφωνώ μαζί σου και σίγουρα καταλαβαινω ότι τα γνωρίζεις καλύτερα. Το θέμα δεν είναι ποιός κυβερνά. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι όλοι οι πολιτικοί χώροι έχουν το Γερμανό τους. Δεν συμφωνείς όμως ότι αν η χώρα είχε πλεονασματική επιχειρηματική δραστηριότητα που δεν θα στηριζόταν στις πλάτες των κρατικού κορβανά , θα ήταν πολύ καλύτερη η κατάσταση μας οικονομικά.

  25. ira avatar
    ira 17/07/2008 09:37:16

    ¨οπως επίσης να σε ενημερώσω ότι υπάρχουν Ελληνικές εταιρείες με υψηλά αμυντικά συστήματα που έχουν εξαγωγική έντονη δραστηριότητα. Αυτό γιατί είσαι λίγο απογοητευμένος. και η είδηση εδώ είναι ότι συνεργάζονται με Εθνικές Αμυνες ξένων χωρών και ελάχιστα με τους δικούς μας. Οι κρατικοδίαιτοι λοιπόν μας βλάπτουν. τέλος

  26. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 17/07/2008 09:40:23

    Φάκτωρ μου να ήταν μόνο ο Γερμανός, βρείτε όλοι έναν που να ασχολείται με το δημόσιο και να προμηθεύει από το πιο ευτελές υλικό μέχρι ... μαχητικά !!!! που να μην πέφτει μίζα both ways εννοείται. Μην ξεχνάτε και τον έλληνα κροίσο που χτίζει αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο σπίτι στην Αθήνα.
    Φάκτωρ κάτι τελευταίο οι μάσκες έπεσαν μια και καλή για όλους τους.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 09:54:32

    αξίζει να δείτε το σπίτι στο google earth!

  28. Helmut avatar
    Helmut 17/07/2008 10:15:58

    Φάκτορα για το θέμα του Γερμανού ίσως θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί μου φαίνεται εντελώς άσχετο να φτιάχνει τορπίλες -είστε σίγουροι ότι πρόκειται για τορπίλες και όχι για τις μπαταρίες των τορπιλών;

    Ο Γερμανός (SUNLIGHT) προμηθεύει τον στρατό με δεκάδες τύπου μπαταρίες (επαναφορτιζόμενες και μη) και μεταξύ άλλων φτιάχνει συσσωρευτές για τορπίλες μάχης (SUT, SST4, MK37 mod 1)’

    Μήπως τα μπέρδεψατε (ή η πηγές σας) με τις ίδιες τις τορπίλες;

    By the way τις μπαταρίες υποβρυχίων του Γερμανού τις προτίμησε και το Ιταλικό Ναυτικό για τα δικά του υποβρύχια (type 212) σε πρόσφατο διαγωνισμό.

    Μην θάβουμε συστηματικά από την μία την τεχνογνωσία των ελληνικών επιχειρήσεων υπονοώντας ότι δεν έχουν την υποδομή να φτιάξουν σωστά ένα προϊόν και ταυτόχρονα να φωνάζουμε κάθε φορά που αναθέτουμε κάποια προμήθεια σε ξένες εταιρείες.

    Και περί ξένων εταιρειών... ξέρετε ποιος είναι ο προμηθευτής των κυρίων μπαταριών των υποβρυχίων μας;

    Σωστά μαντέψατε: η SIEMENS!

    HDW's Class 212 and 214 non-nuclear submarines have been developed to use a silent operating fuel cell plant that runs on nine 34-kilowatt Siemens SINAVYCIS polymer electrolyte membrane (PEM) hydrogen fuel cells. The efficiency of fuel cells is considerably superior to conventional internal combustion engines.

    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή :)

  29. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 17/07/2008 10:19:51

    Για μια πιο άμεση πρόσβαση (έχει και άλλους αν θέλετε) http://www.spitoskylo.gr/2008/07/09/greekmegahomes3_2/

  30. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 17/07/2008 10:56:02

    ψάξτε λίγο στο βιογραφικό του Σπήλιου να δείτε τι καλόπαιδο είναι...ως πιλότος της ΠΑ ήταν πάντα υπασπιστής του γέρου Καραμανλή παρέα με Χόρν,Τσαρούχη
    και άλλους του χώρου...μπουμπούκι.

  31. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/07/2008 11:03:35

    Τελικά βλέπω από τις δύο συζητήσεις, αυτή και άλλη προηγούμενου ποστ, ότι μάλλον είχα δίκιο όταν ήμουν επιφυλακτικός στο θέμα με το Γερμανό ότι δηλ. μάλλον δεν υπάρχει σκάνδαλο ως προς τα υποβρύχια. Το μόνο που υπάρχει είναι η πώληση των καταστημάτων στον ΟΤΕ.

    Καλή η αποκάλυψη σκανδάλων αλλά όταν δεν έχει βάση και καταντά σκανδαλολογία κουράζει.

  32. Factorx avatar
    Factorx 17/07/2008 11:24:49

    @Εξάκτινος Says: Τελικά βλέπω από τις δύο συζητήσεις, αυτή και άλλη προηγούμενου ποστ, ότι μάλλον είχα δίκιο όταν ήμουν επιφυλακτικός στο θέμα με το Γερμανό ότι δηλ. μάλλον δεν υπάρχει σκάνδαλο ως προς τα υποβρύχια. Το μόνο που υπάρχει είναι η πώληση των καταστημάτων στον ΟΤΕ.
    Καλή η αποκάλυψη σκανδάλων αλλά όταν δεν έχει βάση και καταντά σκανδαλολογία κουράζει.


    FACTORX: ως συνήθως βιάζεσαι εξάκτινε να πεις την άποψή σου. Απο τις συζητήσεις κρίνεις ή απο τα γεγονότα;

  33. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/07/2008 13:24:51

    Από τα γεγονότα κρίνω. Άλλο θέμα να έχει πουληθεί ο Γερμανός πολύ ακριβά (ακριβά σημαίνει ότι είναι πολύ πάνω από το κόστος ανάπτυξης του προϊόντος) και τα χρήματα να έχουν πάει εκεί που πήγαν κι άλλο να κλαίμε γιατί πήρε τις μπαταρίες των υποβρυχίων όταν τις ίδιες πήραν και οι Ιταλοί. Ούτε επίσης προκύπτει από πουθενά ότι πληρώθηκαν μίζες για τις μπαταρίες των υποβρυχίων. Εννοώ τις υπερβολικές μίζες όχι τις στοιχειώδεις που ούτως ή άλλως θα έπαιρναν από τον οποιοδήποτε προμηθευτή.

  34. sotos avatar
    sotos 17/07/2008 13:35:03

    Το 2000 αν θυμαμαι καλα, οταν εργαζομουν σε εταιρια διακριβωσεων και πιστοποιησεων του νομου Κιλκις, αναλαβαμε το εργο της πιστοποιησης (ως προς τις νορμες ηλεκτρομαγνητικης συμβατοτητας) των μπατταριων της εταιριας Γερμανος για τις τορπιλες των υποβρυχιων.
    Το δειγμα επι του οποιου εργαστηκαμε, κριθηκε ικανοποιητικο.

  35. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/07/2008 14:42:53

    Δεν είναι θέμα τεχνικών θεμάτων. Οι επιστήμονες που έχουμε είναι πολλοί καλοί. Δουλεύουν σε διάφορες εταιρίες. Τα προϊόντα που σχεδιάζουν είναι σχετικά καλά. Απλά κάθε φορά που πάει να γίνει κάτι βγαίνουν οι πάντες και σκούζουν. αν είναι να πάρουμε ξένα δε μιλάει κανείς. Αυτό δεν το καταλαβαίνω.

    Όσο για την ακρόαση Γερμανού και Μυτιληναίου από το Υπουργικό Συμβούλιο σας θυμίζω ότι το ίδιο γίνεται και από το κογκρέσο. Για να εγκριθεί το κονδύλι οι εταιρίες που πουλάνε την πραμάτεια τους πάνε και λένε τι θα φτιάξουν και γιατί θέλουν τα λεφτά. Κάποια πάνε καλά κάποια δεν πάνε. Κάποια βγαίνουν όπως σχεδιάστηκαν και κάποια αλλάζουν στην πορεία.

  36. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/07/2008 17:38:21

    Οι επιστήμονες που έχουμε είναι πολλοί ΚΑΙ καλοί.

  37. mareli avatar
    mareli 17/07/2008 23:55:23

    @archaeopteryx
    "Όταν σε ένα θέμα υπάρχουν δύο απόψεις, τότε η τρίτη είναι η σωστή!"
    αν υποθέσουμε ότι η μία άποψη είναι του κυβερνητικού εκπροσώπου και η άλλη η δική σου, τότε η άποψη που βασίζεται στην κοινή λογική είναι η σωστή. Κάνω την πρόβλεψη και εδώ θα είμαστε, ότι όταν η υπόθεση θα μπει στο αρχείο (γιατί όλοι γνωρίζουν ότι η εξαγορά, και το δήθεν υπερβολικό τίμημα δεν πρόκειται επ' ουδενί να ποινικοποιηθούν), τότε όλοι θα μιλάτε για συγκάλυψη, αφού έτσι κι αλλιώς μιλάτε για "σκάνδαλο". Φαίνεται ότι είναι ηδονικό για σας να "βαφτίζετε" ότι πιάνει το αυτί σας: σκάνδαλο. Τώρα θυμηθήκατε τις τορπίλλες και χωρίς να έχετε στοιχειώδη γνώση των λεπτομερειών και των προεκτάσεων του εγχειρήματος χρησιμοποιείτε "φθηνές", "πρόχειρες", "Καρατζαφέρειες" "τρακατρούκες" για να αυτοϊκανοποιηθείτε και να συντηρήσετε τη σκανδαλο-μανία σας. Αν προσέξατε από την απάντηση του Sotos προκύπτει ότι ο Γερμανός δεν έφτιαχνε τορπίλλες αλλά μπαταρίες για τορπίλλες!!!
    Επισημαίνω ακόμα ότι το επιχείρημά σου(γενικό) για τους θεσμικούς ΔΕΝ απαντάει στο γιατί η Γενική Συνέλευση των μετόχων της Cosmote (ειδικό) αποφάσισε την εξαγορά της ΓΕΡΜΑΝΟΣ.
    Επίσης, είναι προφανές ότι ΑΝ έπαιρνα εγώ ο άσχετος αυτή τη δουλειά είμαι σίγουρος ότι ήδη εσύ θα είχες πάρει τη ντουντούκα και θα είχες ανέβει στη σκεπή του Μαξίμου φωνάζοντας ΣΚΑΝΔΑΛΟ... Θα είχες όμως δίκιο!
    Συγγνώμη, που ήμουν αιχμηρός στην απάντησή μου, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι προτιμώ να είμαι αιχμηρός και απότομος παρά "περίεργος". Γιατί αν θέλετε να μιλάτε και να συμφωνείτε ΜΟΝΟΙ σας, να μας πείτε να μην ξαναγράψουμε την άποψή μας σε οποιοδήποτε διάλογο. Ιδιαίτερα, αν ενοχλείστε που οι, κοινής λογικής, απόψεις μας εμφανίζονται ως προσεγγίζουσες την κυβερνητική θέση.