27/05/2010 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Σημίτης δεν πρέπει να κληθεί στην Εξεταστική για τη SIEMENS;

Ο κ. Μαντέλης,  δεν  ήταν ένα απλό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ.  Ηταν  

εκλεκτός του Κινήματος και   στενός συνεργάτης του κ. Σημίτη.

Ο κ. Σημίτης τον τοποθέτησε  Γενικό Γραμματέα στο Υπουργείο Βιομηχανίας και στη συνέχεια τον διόρισε Γενικό Γραμματέα του Υπουργικού Συμβουλίου,  όταν έγινε πρωθυπουργός.

Ηταν άνθρωπος του δηλαδή!

Χθες ομολόγησε ότι έπαιρνε …χορηγίες από τη SIEMENS,  η οποία αναλάμβανε έργα ενός Οργανισμού του οποίου ο κ. Μαντέλης είχε την πολιτική εποπτεία.

Είναι ο ορισμός της πολιτικής συναλλαγής.

Ενας άλλος, εξ απορρήτων συνεργάτης του κ. Σημίτης, ο κ. Τσουκάτος, ο επωνομαζόμενος και στρατηγός του, ομολόγησε ότι εισέπραξε χρήματα από τη SIEMENS  για το ταμείο του ΠΑΣΟΚ, όταν ο κ Σημίτης ήταν Πρόεδρος.

Για όλα αυτά ο κ. Σημίτης δεν είχε ιδέα;

Και αν δεν είχε ιδέα, δεν έχει πολιτικές ευθύνες;

Δεν πρέπει να τις αναλάβει;

Μετά από όλα αυτά, δεν πρέπει να κληθεί στην Εξεταστική Επιτροπή για να δώσει εξηγήσεις;

Αδέξιος Δεξιός

 

Υ.Γ.  1. Αλήθεια το συγκυβερνών κόμμα, το ΛΑΟΣ,  που επιμένει να καλέσει τον Καραμανλή  για την υπόθεση Βατοπεδίου, θα προτείνει και την κλήση του κ. Σημίτη

Υ.Γ. 2 . Ο κ. Μαντέλης άφησε να εννοηθεί και για άλλα ποσά. Οι  κύριοι Παπανδρέου και Σημίτης, μπορούν  να μας διαβεβαιώσουν

 ότι τα ποσά αυτά δεν  πήγαν  στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ;

Υ.Γ. 3. Ακούγονται κάτι  φήμες για μερικές δεκάδες δημοσιογράφων που ήταν στο …payroll  της SEIEMENS.  Η  ΕΣΗΕΑ δεν ενδιαφέρεται να μάθει ποιοι μας …ενημέρωναν αντικειμενικά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2010 15:17:28

    Και για την Ζήμενς, και για την Φεροστάαλ.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ archaeopteryx 27/05/2010 15:26:06

      ...και για το ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ χελιδόνι 27/05/2010 17:53:34

        δεν το έβαλα αυτό, γιατί θα λέει, θα λέει, με τις ώρες, και δεν θα απαντήσει τα άλλα

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2010 15:18:48

    Διάβασα την δήλωση του κ. Σημίτη.
    Καλά, κοροϊδευόμαστε τώρα;
    Ο κ.Σημίτης δεν είναι ένας απλός πολίτης για να εκφράζει την οργή του και την ελπίδα του οτι η Εξεταστική Επιτροπή θα διερευνήσει την υπόθεση.
    Ηταν πρωθυπουργός της χώρας όταν ο στενός του συνεργάτης έπαιρνε μίζες!
    Δεν έχει την πολιτική ευθύνη;
    Δεν πρέπει να τεθεί στη διάθεση της Εξεταστικής Επιτροπής;
    Θα ..καθαρίσει με μια απλή δήλωση οργής;
    Κατά τα άλλα ούτε μια λέξη συγγνώμης δεν είχε να πεί!
    Ο Πρωθυπουργός της ....ισχυρής Ελλάδας!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 15:26:33

      Περιμενε και του Καραμανλη να δεσεις κ εσυ κ ολοι μας...

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:29:01

        αα και του επιτίμου. εκει θα γραψουμε DVD.

        ΠΠ

      • takis avatar
        takis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:29:25

        Για τον Καραμανλή δεν αποδειχτηκε τίποτα όμως.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:33:01

        Ας τον κρίνουμε, αφού τον ακούσουμε!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:35:47

        το οτι εχει εξαφανιστει μου φτανει ως σταση.

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:39:23

        να σας το ω κ αλλιως. Στηριξα Σαμαρα φουλ. Εαν ερθει στην εξουσια με τα βαρυδια σε λιστες η και με οσους/οσες εμπλεκονται σημερα και αυριο με ζητηματα απιστιας κλπ επι ΚΚ, τοτε ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ως καπτεν. 1+1=2 και μη το δουμε κβαντικα το θεμα.

        ΠΠ

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 16:07:52

      Στην Ιαπωνια η συγγνωμη λεγεται χαρακιρι. Εδω ολα αυτα ειναι μαγκια...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:21:39

    Ποιος Υπουργος Σημιτη δεν εμπλεκεται με μαυρα ?? ο ΓΑΠ ?? χα με τα μαυρα του ΥΠΕΞ και τα τζετ-Βερνικου του δυστυχου Οτσαλαν?? Πειτε μου ΕΝΑΝ!

    ΠΠ

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:44:18

      Ο Λαλιώτης !!!

      • nancy avatar
        nancy @ ΝΑΥΤΗΣ 27/05/2010 15:46:01

        Ακριβώς, βρέφος ήταν το καημένο.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΝΑΥΤΗΣ 27/05/2010 16:05:16

        ναι, τα δικά του είναι πράσινα, αυθεντικά

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:25:08

    ως γαυρος στα επισημα το μισο Υπ Συμβ του ΠΑΣΟΚ εκανε δημ σχεσεις καθε Κυριακη... ασε δε σε ευρωπαικο αγωνα η ντερμπυ.. οι δημοσιογραφοι δε... πρωτο τραπεζι πιστα Τρεμη και σια.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:34:14

    η Μιλενα ειναι καλη μαρτυς.. γνωριζει κ εχει και κινητρο κινητηρια δυναμη ..

    ΠΠ

  6. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 27/05/2010 15:37:51

    Όταν οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ φωνάζανε "Κόμμα και Κράτος Θόδωρος Τσουκάτος" ούτε ο Σημίτης ούτε ο ΓΑΠ νιώθανε θλίψη ή οργή. Επειδή φοβάμαι ότι θα μας φλομώσουν στα επικοινωνιακά πυροτεχνήματα του τύπου, ο ΓΑΠ ταξίδευε, δεν ήξερε ή δεν του λέγανε και επειδή τα ΓΡΑΠΤΑ μένουν, καλό είναι να αρχίζουν να δημοσιεύονται οι κοινές υπουργικές αποφάσεις που αφορούν προμήθειες και εκταμιεύσεις δημοσίου χρήματος και τις οποίες υπογράφουν από κοινού ο ΓΑΠ και οι επιχορηγούμενοι υπουργοί.

    ΥΓ Ο ΓΑΠ δεν είναι επιχορηγούμενος είναι υπότροφος του Department of State

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Bodinus1576 27/05/2010 15:45:27

      Θυμάσαι και εσύ κάτι πράγματα όμως!

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 15:59:17

        Δεν το ξέχασα και ποτέ για τον λόγο ότι μου είχε κάνει εντύπωση η τεράστια προβολή στιγμιοτύπων με αυτό το σύνθημα, προκειμένου να προβληθεί... ο Σημίτης ως έχων αγαπητούς στον κόσμο συνεργάτες. Υπάρχει χαρακτηριστικό πλάνο από ομιλία του Τσουκάτου στα χάι του με τον κόσμο να κραυγάζει το σύνθημα και πρωτοκλασάτα στελέχη του ΠΑΣΟΚ στην πρώτη σειρά να χαμογελούν ικανοποιημένοι στο άκουσμα του συνθήματος.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 16:01:42

        Δυστυχώς, τo θυμάμαι σαν να είναι χθές!
        Οπως και την αείμνηση Μαλβίνα που πρώτη άρχισε την κριτική σε χαλεπούς καιρούς

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Bodinus1576 27/05/2010 16:03:16

      δεν παει ενας δημοσιογραφος στο γραφειο του Τσουκρατου-Πανεπηστημιου, να δει τι δουλεια κανει τωρα, ποιους εχει πελατες, τι ραντεβου κανει για ποιον και με ποιον, και με ποιον συστεγαζεται και τι πελατες εχουν. τι αλλο να πω ο φουστης.

      ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:04:59

        Είπες ήδη πολλά!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:08:23

        και του καθε Τσουκρατου.. τεως Βουλευτου, Υφ/γου κλπ εκτος Βουλης πλεον.. Συμβουλοι Επειχειρησεων ΤΚλου.

        Ποθεν εσχες?? τα γραφεια πως τα αγορασαν? τα σπιτια? ποια Τραπεζα τους εδωσε δανειο-α, με τι εγγυησεις?? χαχαααααα

        ΠΠ

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:40:10

        Φοροδιαφυγή δεν θα έχει διαπράξει; Καλομελέτα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Bodinus1576 27/05/2010 17:58:09

      Πάγκαλος; αυτός που δεν μπορούσε να συνυπάρξει με τον ΓΑΠ; αυτός που θα έφευγε αν κυβερνούσε ο ΓΑΠ; ο δεν φυσά ο αέρας; ο Οτσαλίνος; ο βρε δεν γαμιέσαι πρωί πρωί; ο κουμπάρος του ΕΘΝΙΚΟΥ; σας παρακαλώ μην ποινικοποιούμε τα ....βάρη της χώρας, είναι απλά

      Π Α Γ Κ Α Λ Ο Σ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:49:48

    ΥΠΕΞ-Τζετ-Βερνικος-Οτσαλαν. απλα πραγματα. ποιος εξεδωσε το τιμολογιο του τζετ? :)

    μην αρχισουμε με Ροζεσταιν και λοιπους.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:52:06

      Πήρες φόρα και δεν κρατιέααι!
      Για συνέχισε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 15:57:16

      οταν εισαι αλαζωνας και σιγουρος οτι το συστημα σου ειναι αδιαβλητο και οτι δε θα χασεις ποτε την εξουσια.. κανεις και μακακιες. οι μνημες δεν καιγονται. οποιος θελει κ εχει λογο να ψαξει τη συναλλαγη οπως την γραφω.

      ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:02:56

      Δεν αμφιβάλλω για τα γραφόμενά σου. Είναι αποκαλυπτικά.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:16:06

      "Ενδοκινεζικός" φραξιονισμός ήταν; Δεν θυμάμα μόνον άν η οργάνωση PKK του Οτσαλάν ήταν και αυτή μαοικών αποκλίσεων, εκείνη την περίοδο. Ο "στρατηγός" πάντως ήταν φούλ στα πράγματα τότε. Για το περιβόητο lear Jet κυκλοφορεί μεγάλη ανεπιβεβαίωτη παραφιλολογία, με ρωσική εκδίωξη, εκδίωξη από κροατικά καταδιωκτικά έξω από τον εθνικό εναέριο χώρπ, λύση ανάγκης η εδώ προσγείωση κτλ.
      Μια απορία ακόμη: Προερχόταν και ο Μαντέλης από τον "μαοικό" χώρο;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:19:41

      μπιζνα ηταν. πιος ειναι δικος μας εμπιστος να παουμε το σκαφος? ποσα κανει? τοσα. παρτα. ο καημενος ο Οτσαλαν ακολουθησε τους Μαοικους τυπου Ποπης του Τσουκρατου.
      Ο ΓΑΠ πληρωσε κ ο Παγκαλος εδωσε. Σημερα ο ΓΑΠ χρεωνει και ο Παγκαλος λερωνει. αεναο ΠΑΣΟΚ

      ΠΠ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:32:00

      Πόρτα,
      ο ΠΑΓΚ την πάτησε τότε, του φόρτωσαν την καυτή πατάτα οι "φίλοι" του, άλλοι στρατηγοί (μαοίζοντες και όχι μαοικοί όπως οι Πόπηδες) και ο καραδοκών ΓΑΠ τον διαδέχθηκε. Δεν ήταν συνεταίροι, είναι φανερό ότι ο αμπελουργός το έφερε βαρέως για χρόνια. Αυτά είναι μάλλον εξακριβωμένα
      Τα στερεότυπα, ως συνήθως, δεν ισχύουν στον πραγματικό κόσμο. Το μόνο μυστήριο είναι η εκκίνηση και διαδρομή του lear Jet.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2010 15:50:16

    Θα μου επιτρέψει το Mavro Kounavi
    να αντιγράψω ένα σχόλιό του,άκρως αποκαλυπτικό.


    Mavro Kounavi says:
    27/05/2010 at 11:27
    «Στην αρχή του νέου αιώνα, το μήνυμα έκανε το γύρο του κόσμου,
    Δημιουργούμε τη Νέα Ελλάδα.
    Μια Ελλάδα ανάμεσα στις 20 πιο ανεπτυγμένες χώρες,
    Μια Ελλάδα που συμμετέχει ισότιμα στη νέα αρχιτεκτονική της Ευρώπης.
    Εμείς οι Έλληνες πετύχαμε πολλά,
    Όλοι μαζί μπορούμε περισσότερα.
    Το Έργο, το Σχέδιο, το Πρόγραμμα είναι εδώ.
    Για μια Ελλάδα με Ειρήνη, Σιγουριά, Ανάπτυξη, Ευημερία.
    Για μια Κοινωνία με Αλληλεγγύη και Ανθρώπινο Πρόσωπο.
    Το Όραμα είναι Εδώ, η Ελπίδα είναι Εδώ.
    Δημιουργούμε τη ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ,
    ΠΑΣΟΚ – ΚΩΣΤΑΣ ΣΗΜΙΤΗΣ
    ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ».

    (Απομαγνητοφωνημένο προεκλογικό σποτ του ΠΑΣΟΚ για τις εκλογές του 2000)

    ΒΙΟΙ … ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ

    Ο Γνωστός «Βρώμικος» Τάσος Μαντέλης,

    - 1985-1988. Πρόεδρος ΟΤΕ (εποχή που Διευθύνων Σύμβουλος ήταν ο περίφημος Τόμπρας),
    - 1993-95. Γενικός Γραμματέας υπουργείου Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας με υπουργό τον Κ. Σημίτη.
    - 1996-1997. Γραμματέας του Υπουργικού Συμβουλίου με πρωθυπουργό τον Κ. Σημίτη.
    - 1997-2000. Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών με Πρωθυπουργό τον Κ. Σημίτη.

    Ο Άγνωστος ΚΑΘΑΡΟΣ Χ

    - 1998-2000. Σύμβουλος του Πρωθυπουργού Κ. Σημίτη για θέματα Κοινωνίας της Πληροφορίας.
    - 2000-2002. Ειδικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την Κοινωνία της Πληροφορίας.
    - 2002-2004. Μέλος Δ.Σ. του ΟΤΕ. Ταυτοχρόνως Μέλος του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων (ΣΟΕ) την εποχή που συνήφθη κάποιο swap με κάποια Goldman Sachs.
    - 2008. Συνομιλητής Πάπιστα γύρω από κάποιο DVD.
    - 2009-2010. ΔυΝαΤός Καπετάνιος από το Τ+3 στο Τ+10. Τη βοηθεία της Μονής . . . Finacial LAZARιστών και λοιπών καθως πρέπει Οίκων.

    ΌΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ . . .

  9. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 27/05/2010 15:52:02

    Σας θυμίζει κάτι το όνομα ΡΟΚΚΟΣ ή ΡΟΚΚΟ ?
    Κάτι μυστικά αρχεία μου έρχονται στο νου...
    Κάτι αρχεία ανάξια λόγου, που δεν θεωρηθηκαν αξιόπιστα σαν στοιχεία κατηγορίας σε κάτι υποθεσούλες...
    Δεν θυμάμαι ρε παιδιά, κανένας άλλος δεν θυμάται ?

    • nancy avatar
      nancy @ ΝΑΥΤΗΣ 27/05/2010 16:02:45

      Το όνομα το είχε βγάλει παλιότερα μια καθημερινή αστική εφημερίδα, κάποια χρόνια πρίν, όταν οι εκδότες πλακώνονταν μεταξύ τους και αποκαλούνταν με τα ψευδώνυμά τους. Αλλα δεν ανήκει σε εκδότη βέβαια.

  10. Greco avatar
    Greco 27/05/2010 16:17:36

    ακουσα ενα βουλευτη χθες της νδ να λεει οτι οι μονοι που παιρναν δουλειας την οκταετια σημιτη ηταν η siemens και ο κοκκαλης,και οτι αυτο προκυπτει απο τα πρακτικα της καταθεσης του μαντελη

    εκτος απτη siemens ,δε θα πρεπε επιτελους να ασχοληθουν και με το εθνικο μας λαμογιο?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greco 27/05/2010 16:21:52

      κατσε να κανουμε καμια μεταγραφη και μετα !!! ελεος !! χαχαχαααα

      ΠΠ

      • Greco avatar
        Greco @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:38:49

        και η τρεμη μεταγραφες θελει φιλε που χθες μολις ακουσε "κοκκαλης" αρχισε να τρεμει?....σε ρωταω επειδη ξερεις πολλα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:43:26

        ειναι lifestyle ΠΑΣΟΚ τι να κανει? τοσα χρονια κ αυτη και η Σταη "μυριζαν" γυρω γυρω στα φραγκα και τη διαπλοκη.. π μου εγιναν διαπρπεις δημοσιογραφαρες η μια για τα ματια της και το ζαρωμενο λαιμο της και η αλλη λογω φιλων. και συζηγων και οι 2. ασε με. τα πλακακια της Μυκονου αν ειχαν στομα θα γινομασταν Ισλανδια ... μεσα στη σταχτη.

        Ο Πρετεντερης ο βαζελος δηλαδη πως? Ο Καψης ο μουστακιας της φυλλαδας?? πεινασα.

        ΠΠ

      • Greco avatar
        Greco @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:47:16

        ε ρε ποιοι διαπαιδαγωγουν το εθνος...

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 27/05/2010 17:49:01

    "
    Για όλα αυτά ο κ. Σημίτης δεν είχε ιδέα;
    Και αν δεν είχε ιδέα, δεν έχει πολιτικές ευθύνες;
    "

    Μόνο πολιτικές ευθύνες έχει ο κ. Σημίτης;
    Ποιο είναι το οικονομικό ύψος της ζημιάς που έχει πάθει το ελληνικό δημόσιο από την επιλογή αυτή του κ. Σημίτη; Δεν πρέπει να του ζητήσουμε να το αναπληρώσει;

    Στην δημοκρατία, και όχι σε Ολιγαρχίες σαν την δική μας, όταν ζημιώνεις το δημόσιο, υποχρεούσαι να το αναπληρώσεις. Εκτός κιαν έχουμε "άλλη" δημοκρατία υπόψη μας.

    Και ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική αναλαμβάνοντας κάποιος την λεγόμενη πολιτική ευθύνη, καθαρίζει γενικώς.

    Τι θα πει πολιτική ευθύνη;
    Να μην τους ψηφίσουμε την επόμενη τετραετία;
    Εχουν κι άλλους τέτοιους έξυπνους στο χωριό τους;

    Εδώ τους έχουμε αναθέσει, για τέσσερα χρόνια, γιατί τόσο μυαλό κουβαλάμε, να κάνουν κουμάντο τις ζωές μας, την συλλογική μας μνήμη, τη φύτρα μας την ίδια και το βιος μας. Την ύπαρξή μας όλη.

    Και αυτοί τα κάνουν μαντάρα κατά συρροήν και κατ' εξακολούθησιν. Αμφότεροι.

    Και θα ξεπλυθούν με μια πολιτική ευθύνη; Σωπάτε αδέρφια. Αν εσείς συναινείτε εγώ αρνούμαι να το κάνω. Και παρακαλώ να μετρήσει η ψήφος μου.

    Η πολιτική ευθύνη ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ δημοκρατικά εμένα. Αν καλύπτει εσάς τους υπολοίπους, δεν ξέρω.

    Αν είναι έτσι να μου παραδώσει κι εμένα ο κ. Παπανδρέου, ο κ. Σημίτης, ο κ. Σαμαράς, ο κ. Καραμανλής, η κ. Μπακογιάννη, η κ. Παπαρήγα και οι λοιποί τις περιουσίες τους, να τους κάνω κι εγώ για μια τετραετία τον διαχειριστή.

    Ε, κιαν πέσω έξω, αναλαμβάνω κι εγώ την πολιτική ευθύνη. Οπως κάνουν και οι ίδιοι.

    Από ποιο εγχειρίδιο δημοκρατίας ανασύρανε αυτή την κατάπτυστη έννοια;
    Δηλαδή στο λήμμα απάτη τι γράφει το ίδιο εγχειρίδιο;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Θραξ Αναρμόδιος 27/05/2010 18:01:14

      Μα υπάρχει νόμος το ελεγκτικό συνέδριο πχ παίρνει το δημόσιο λογιστικό και αρχίζει να κόβει κουστούμια, αυτό ορίζει ο νόμος, απλά σιγά σιγά τα πλήκτρα μην ξυπνήσουμε κανέναν.

  12. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 27/05/2010 18:19:25

    Το Γουδί ειναι εδώ ενωμένο δυνατό και πιο επίκαιρο από ποτέ

  13. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 27/05/2010 23:46:02

    "Οι κύριοι Παπανδρέου και Σημίτης, μπορούν να μας διαβεβαιώσουν. . ."

    @ Αδέξιος Δεξιός

    Σύμφωνα μέ τόν Φράγκα τοῦ ῎Αλτερ, δέν μπορεῖ ὁ ΓΑΠ γιατί ἀπουσίαζε ἀπό τό ΚΥΣΕΑ ὅταν πέφτανε οἱ ὑπογραφάρες!!!!