#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Σγουρός μοιράζει χρήμα για γήπεδα, όχι για σχολεία



Ο κ. Γιάννης Σγουρός, περιφερειάρχης εκλεγμένος με το ΠΑΣΟΚ, πάει φουλ για νέα θητεία και θα ήθελε τη στήριξη και άλλων κομμάτων, τώρα που έχουμε και συγκυβέρνηση. Γι’ αυτό λίγους μήνες πριν από τις εκλογές αποφάσισε να μοιράσει χρήμα. Όχι για να φτιάξει κανένα αποχετευτικό σύστημα που βρομάει η Αττική από βόθρους. Ούτε για να φτιάξει παιδικές χαρές, σχολεία ή άλλα κοινωφελή έργα.

Ανακοίνωσε ότι θα δώσει περί τα 30 εκατ. ευρώ για να φτιαχτούν τέσσερα γήπεδα. Και μάλιστα γήπεδα επαγγελματικών ομάδων που απομυζούν χρόνια τον ΟΠΑΠ, παίρνουν τηλεοπτικά δικαιώματα, έχουν ένα σωρό έσοδα αλλά πριμοδοτούνται και με τα δικά μας λεφτά επειδή έτσι θέλει ο κ. Σγουρός.

Αποφασίστηκε λοιπόν να δοθούν 7 εκατ. ευρώ για την ανάπλαση του χώρου του γηπέδου του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. 17,5 εκατ. ευρώ για το κλειστό Γήπεδο μπάσκετ του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη.  2,9 εκατ. ευρώ για την ανακατασκευή του Κλειστού Γηπέδου «Καπαγέρωφ» στον Πειραιά. 2,5 εκατ. ευρώ για την ανακατασκευή του Γηπέδου του Εθνικού Πειραιά.

Λίγους μήνες πριν είχε εγκρίνει 20 εκατ. για το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια προκαλώντας σάλο. Διότι δεν είναι δυνατόν να πληρώνει η περιφέρεια για να φτιάχνουν τα γήπεδα τους χρεοκοπημένες εταιρείες όπως η ΑΕΚ ή ο Παναθηναϊκός. Όμως, για τον κ. Σγουρό οι ψήφοι είναι ανώτεροι από τα λεφτά του κόσμου. Σε λίγο θα δώσει και στον Ολυμπιακό λεφτά έτσι που πήρε φόρα.

 

Ο κ. Γιώργος Σγουρός δήλωσε: «Όπως είναι γνωστό, τα αθλητικά έργα δεν είναι επιλέξιμα από το ΕΣΠΑ. Για το λόγο αυτό χρηματοδοτούμε με δικούς μας πόρους αθλητικές υποδομές. Σε αυτή την εποχή που η νέα γενιά αισθάνεται απογοητευμένη, οφείλουμε να της δώσουμε προοπτική και διέξοδο».

Μα για ποια προοπτική μιλάμε. Την προοπτική της καφρίλας που μαζεύεται στα γήπεδα των μεγάλων ομάδων, τα σπάει βρίζει και χουλιγκανίζει. Δώστε τα λεφτά στα ερασιτεχνικά σωματεία δήμων που δεν έχουν ούτε θέρμανση στις πισίνες, κι αφήστε τα «δωράκια» στους μεγαλοεπιχειρηματίες κ. Σγουρέ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tonia G. avatar
    Tonia G. 04/10/2013 10:36:36

    Εισαγγελέας ΤΩΡΑ για τον κύριο, όχι μόνο για τα τωρινά αλλά και για τα παλιά του. Το αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους Ομοσπονδιάρχες. Ας βγάλουν επιτέλους τους σκελετούς των σκανδάλων του Αθλητισμού από την ντουλάπα. Ας αφήσουν τη Δικαιοσύνη να κάνει το έργο της. Μόνο έτσι θα επικρατήσει η Δημοκρατία.
    Τι να πρωτοκοιτάξει μια εισαγγελία στον αθλητισμό;
    1. Επιχορηγήσεις ΓΓΑ σε ομοσπονδίες
    2. Ειδικούς λογαριασμούς ΓΓΑ
    3. Έλεγχος των ομοσπονδιών τα τελευταία 22 χρόνια τουλάχιστον
    4. Ολυμπιακή Προετοιμασία
    5. Χρηματοδότηση για Ντόπιγκ στις Ομοσπονδίες
    6. Χρηματοδότηση για ντόπινγκ στους συλλόγους
    7. Αντιντόπιγκ στην Ελλάδα πολέμιοι του...
    8. Προσωπικούς λογαριασμούς και ροες μαύρου χρήματος

    Με τα λέφτα μας, των παιδιών και των εγγονιών μας κάποιοι κάνανε πολιτικές καριέρες, απέκτησαν κύρος και δύναμη και φτάσαμε ως εδώ. Γιατί η χρεωκοπία έχει ονοματεπώνυμα.

  2. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 04/10/2013 11:50:01

    Είναι πραγματικά προκλητικό και αίσχος, την ώρα που υπάρχουν τεράστιες ανάγκες, να δεσμεύονται εκατ. για γήπεδα! Πραγματικά ντροπή! Ας τα δώσει από την τσέπη του ο Μελλισανίδης!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Νικολάκη εφέντης 04/10/2013 13:32:06

      Τι κανεις φιλε Κρο-κους, ολα καλα? Σε ειχαμε χασει, τι νεα?? Οι συντροφοι της Σταζι, ειναι ακομη μεσα?? Ο Μπατ-μαν τι κανει, καλα?

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/10/2013 12:15:47

    Κανένα πρόβλημα, ας τα δώσουν στον αθλητισμό τα λεφτά, αλλά όχι σε επαγγελματικές ομάδες που χρηματοδοτούνται ήδη και άλλωστε χρωστάνε της Μιχαλούς. Αυτά τα λεφτά θα μπορούσαν να δοθούν για την δημιουργία πολλών νέων αθλητικών εγκαταστάσεων για διάφορα ερασιτεχνικά σωματεία αλλά και για ανακαίνιση κάποιων υπαρχόντων εγκαταστάσεων και ούτω καθεξής. Με τόσα λεφτά φτιάχνεις ένα κάρο αθλητικά κέντρα με γηπεδάκια ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, τένις κλπ...

  4. zagr avatar
    zagr 04/10/2013 12:20:52

    Τα χρέη της ΑΕΚ προς το Δημόσιο θα μπορούσαν να καλυφθούν στο ακέραιο, από το ποσό που έχει επιδικαστεί εδώ και 1 χρόνο υπέρ της και εις βάρος του Μ. Ψωμιάδη. Όμως ο κύριος αυτός καταφέρνει εδώ και 1 χρόνο να κοροϊδεύει όλους τους θεσμούς της χώρας αναβάλλοντας κάθε φορά τη δίκη (περίπου 10 αναβολές) με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πτωχεύσει και να μην έχει πλέον τη δυνατότητα λήψης του υπόψη ποσού. Και ερωτώ τώρα εγώ εντελώς απλοϊκά: εάν υπήρχε κράτος, θα μπορούσε ο Big Mac να πετύχει ποτέ κάτι τέτοιο, που σε τελική ανάλυση ζημιωμένο τ ίδιο το κράτος βγαίνει;;;;;;;;
    ΥΓ. Εάν το χρήμα του Σγουρού ήταν για γήπεδο του ΟΣΦΠ, θα γραφόταν το υπόψη άρθρο;;;;;

    • panagiotou apostolos avatar
      panagiotou apostolos @ zagr 04/10/2013 14:55:48

      ++++++++++++++++++++++++++++++++++ στο υστερόγραφο

  5. xmkm avatar
    xmkm 04/10/2013 12:59:23

    "με δικούς μας πόρους" ;;;; πορους ποιανων ; δικοί του;;;

  6. zagr avatar
    zagr 04/10/2013 13:12:00

    Τα χρέη της ΑΕΚ προς το Δημόσιο θα μπορούσαν να καλυφθούν στο ακέραιο από το ποσό που έχει επιδικαστεί εδώ και 1 χρόνο υπέρ της και εις βάρος του Μ. Ψωμιάδη. Όμως ο κύριος αυτός καταφέρνει εδώ και 1 χρόνο να κοροϊδεύει όλους τους θεσμούς της χώρας αναβάλλοντας κάθε φορά τη δίκη (περίπου 10 αναβολές) με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πτωχεύσει και να μην προλαβαίνει πλέον τη δυνατότητα λήψης του υπόψη ποσού. Και ερωτώ τώρα εγώ εντελώς απλοϊκά: εάν υπήρχε κράτος, θα μπορούσε ο Big Mac να πετύχει ποτέ κάτι τέτοιο, που σε τελική ανάλυση ζημιωμένο μόνο κράτος στην περίπτωση αυτή βγαίνει;;;;;;;;
    ΥΓ. Εάν το χρήμα του Σγουρού ήταν για γήπεδο του ΟΣΦΠ, θα γραφόταν το υπόψη άρθρο;;;;;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ zagr 04/10/2013 13:33:14

      ΥΓ... Ετσι ακριβως, οταν ηταν για την ομαδα του Κροκους, ολοι κανανε τουμπεκι...

  7. Jimakos avatar
    Jimakos 04/10/2013 13:25:27

    Όταν λέει "με δικούς μας" πόρους τι εννοεί; Από την τσέπη του τα δίνει; Επειδή τελευταία το έχουμε ρίξει πολύ στην προάσπιση της δημοκρατίας, σε ποια δημοκρατία ένας μόνος του αποφασίζει και μοιράζει λεφτά φορολογουμένων;

    • Mariana avatar
      Mariana @ Jimakos 04/10/2013 14:14:28

      Στην ελληνική δημοκρατία. Γι' αυτό έχει επιθετικό προσδιορισμό "ελληνική" μποστά. Όχι οποιαδήποτε δημοκρατία. Ελληνική δημοκρατία.

  8. manos avatar
    manos 04/10/2013 13:54:14

    Από το γήπεδο της ΑΕΚ το Κράτος θα εισπράξει: από το ΦΠΑ πάνω από 11 εκατ. ευρώ, από τους φόρους των συνεργαζόμενων εταιριών 10 εκατ. ευρώ και από τις ασφαλιστικές εισφορές 2,5 εκατ. Με απλά λόγια, η ΑΕΚ θα πάρει από την Περιφέρεια 20 εκατ. ευρώ και θα «επιστρέψει» με έμμεσο τρόπο στην Πολιτεία συνολικά 23,5 εκατ. ευρώ... χώρια οι νέες θέσεις εργασίας.........Αλλά με τέτοιες αρτηριοσκληρωτικές απόψεις, όπως αυτή του άρθρου, περιμένει κανείς ανάπτυξη σε τούτη τη δύσμοιρη χώρα;;;;;;;;;;;;;;;;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ manos 04/10/2013 19:10:09

      @Μανος // Βαλε και + 2.000 θεσεις εργασιας τα σχεδον 3 χρονια που θα χρειαστουν για τη κατασκευη του, και περιπου 300- 400 θεσεις εργασιας μετα που θα λειτουργει το Γηπεδο.
      Συν τα εσοδα του Κρατους απ το ΦΠΑ-23% των Εκατονταδων Χιλιαδων Εισητηριων, που θα κοβει η ομαδα καθε χρονο συνολικα σε Πρωταθλημα, Κυπελλο, Ευρωπη, φιλικα ματς, συν όποια αλλα event γινουν εκει πχ συναυλιες κτλ.
      Συν ποσες επιχειρησεις με παραπλευρες δραστηριοτητες θα εχουν κερδος απ τη κατασκευη και τη λειτουργια του.
      Αλλα τι να λεμε, υπαρχει διαχρονικα μια μεριδα οπαδων του ΟΣΦΠ (συνηθως οι νοσταλγοι του θρυλικου Κρο-Κους) που οσες επιτυχιες κι αν εχει η ομαδα τους, αυτοι παντα θα προσδοκουν ΚΑΙ το κακο του αλλου (για να τα πουμε τα πραγματα με το ονομα τους).
      Τεσπα, καλα να μαστε, να αξιωθουμε να παμε τα παιδια μας σε αυτο το στολιδι. Το οποιο θα ειναι κοσμημα για τη περιοχη, για τον αθλητισμο, και για το Μικρασιατικο Ελληνισμο!
      Αυτα!

  9. thessul avatar
    thessul 04/10/2013 14:56:51

    Ο κυριος αυτος....καποια στιγμη θα λογοδοτησει για υις αποφασεις του...η δικαιοσυνη θα του χτυπησει την πορτα

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/10/2013 15:04:23

    Πάλι ο Ολυμπιακός φταίει... Αν η γιαγιά μου είχε καρούλια, θα ήταν τρόλεϊ...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γιώργος 04/10/2013 15:32:11

      Ἄς τά δώσει τά λεφτά ἐπιτέλους,νά σταματήσουν τά κλάμματα...

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 04/10/2013 15:04:25

    Αυτος ο κυριος θα ειναι στο νεο σχημα της ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ, ως γνησιο.....Σημιτικο τεκνο. Ειναι πολλα τα ΛΕΦΤΑ.....τα μοιραζει απο την τσεπη του ο παλαιοπασοκος γονος. Ελεγχετε απο καπου ο κυριος???? Αλλα μαλλον ειναι της γενιας του ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ και τα κοροιδα να πληρωνουν φορους-χαρατσια......Βλεπετε στο κρατος μας οι φοροι ειναι ανταποδοτικοι........ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ. Παντου ΔΩΡΑΚΙΑ με το αζημιωτο....

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/10/2013 15:17:07

    zagr,
    Πολύ σωστά τα λες!
    Αν στην Ελλάδα επικρατούσε το κράτος δικαίου και οι καταχραστές της περιουσίας της ΑΕΚ υποχρεώνονταν να επιστρέψουν τα κλεμμένα τότε η ΑΕΚ ούτε θα άλλαζε κατηγορία αλλά και ούτε θα είχε ανάγκη επιχορήγησης.
    Εξάλλου που είδατε να υπάρχει επαγγελματικό σωματείο, ομάδα Γ΄κατηγορίας είναι και θα ήταν Τετάρτης αν τέτοια υπήρχε, όμως με μερικές εκατοντάδες χιλιάδες οπαδών σε όλη την Ελλάδα.
    Και να μη ξεχνάμε, είναι μια Ομάδα που δοξάστηκε και δόξασε την Ελλάδα !
    Επίσης το όνομα της ΑΕΚ , αποτελεί σημείο αναφοράς εκατομμυρίων Ελλήνων, που στο όραμα της ακουμπούν τις μύχιες ελπίδες και τους κρυφούς καημούς τους, αναπολώντας και προσδοκώντας τις χαμένες Πατρίδες!
    Αλλά και το πιο χειροπιαστό, η δημιουργία αθλητικού κέντρου θα ξαναδώσει ζωή σε όλη τη Νέα Φιλαδέλφεια, πού τόσο την έχει ανάγκη , εκτός του ότι θα δημιουργηθούν σε πρώτη φάση , άμεσα πάνω από 2000 θέσεις εργασίας, εκτός αυτών των εμμέσων.
    Και συγχωρέστε μου την ανθρώπινη κακία, αν στη θέση της ΑΕΚ βρίσκονταν ο Ολυμπιακός θα τολμούσε κανένας να διατυπώσει αντιρρήσεις;
    Και κάτι ακόμα, πόσοι από σας γνωρίζουν ότι το Γήπεδο Καραΐσκάκη έχει παραχωρηθεί στον Κόκκαλη για 99 χρόνια;!!!!

    • ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ @ ΝΤΙΝΟΣ 05/10/2013 00:45:43

      Είχε καταχωρηθεί. Ο Κόκκαλης στην συνέχεια πούλησε το 50% αρχικά στον Λαυρεντιάδη με την προοπτική της αγορά του υπολοίπου 50% συνάμα με την αγορά της ΠΑΕ Ολυμπιακός. Αυτό το σενάριο (ευτυχώς) ναυάγησε και λίγο αργότερα αγόρασε την ΠΑΕ ο Μαρινάκης και κατά συνέπεια και το 50% του Γηπέδου Καραϊσκάκη που είχε απομείνει στην κατοχή του Κόκκαλη.
      Στην συνέχεια ο Μαρινάκης απέκτησε και το υπόλοιπο 50% από τον προφυλακισμένο Λαυρεντιάδη.

  13. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/10/2013 19:45:35

    Γιατί νά μή θέλουμε Μικρασιάτη μου νά γίνει τό γήπεδο τῆς ΑΕΚ;! Ἐμεῖς θέλουμε καί οἱ ἀντίπαλοί μας νά ἔχουν ὡραῖο γήπεδο νά παίζουμε.Μάλιστα θά θέλαμε νά σᾶς τό ἐγαινιάσουμε κιόλας,τήν πρώτη ἀγωνιστική μετά ἀπό δύο χρόνια μέ μιά περιποιημένη τριάρα.
    Δέ θέλουμε τό κακό σας,νά σᾶς χαλάσουμε τή φιέστα θέλουμε,ἔτσι,γιά τά καλορίζικα...

    • ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ @ Κυθήριος 05/10/2013 00:39:30

      +10000000000000 (Προς Κυθύριο)