#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 11:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Προβόπουλος είχε ενημερώσει τον κ. Παπανδρέου για το χρέος !!!



Βόμβα Προβόπουλου χθες στην εκπομπή του Αλέξη Παπαχελά|. Ο διοικητής της ΤτΕ είπε ότι είχε ενημερώσει από τον Σεπτέμβριο του 2009 την πολιτική ηγεσία, κι όχι μόνο την κυβέρνηση ότι το έλλειμμα θα έφτανε το 12% και το ύψος του θα εξαρτιόταν από το αν θα λαμβάνονταν τα μέτρα που έπρεπε ή όχι.

 «Με βάση τα στοιχεία του οκταμήνου, που τα ήξερε ο ελληνικός λαός και όχι μόνον οι ηγεσίες των κομμάτων, μπορούσε κανείς να υποθέσει –και σε αυτό είμαι πολύ ανοιχτός– ότι όταν το έλλειμμα στους 8 μήνες είναι 8%, με μια απλή μέθοδο των τριών στους 12 μήνες θα είναι 12%», ανέφερε. Πρόσθεσε δε ότι το τελικό ύψος του ελλείμματος θα βρισκόταν σε άμεση συνάρτηση «με το αν θα λαμβάνονταν ή δεν θα λαμβάνονταν μέτρα και τι είδους. Εκεί είχαμε ένα ερώτημα γιατί είχαμε εκλογές και τα δύο μεγάλα κόμματα είχαν τα δικά τους προγράμματα».

Επικαλούμενος τις εκθέσεις του, σημείωσε ότι επεσήμαινε τα προβλήματα από τον Σεπτέμβριο του 2008:

«Στην 1η έκθεση που εγώ ως διοικητής υπέβαλα στη Βουλή των Ελλήνων, λέγαμε ότι το πρόβλημα έρχεται και με τον τρόπο αυτό επισημαίναμε ότι πρέπει να ληφθούν σοβαρά μέτρα τα οποία θα ανέκοπταν αυτήν την τάση. Δυστυχώς, τα μέτρα αυτά δεν ήρθαν, με αποτέλεσμα να χειροτερεύει η κατάσταση μήνα με τον μήνα», ανέφερε και τόνισε ότι «τα νούμερα άρχισαν να χειροτερεύουν δραστικά τα δύο τελευταία χρόνια, το 2008 και το 2009».

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι η σημερινή κυβέρνηση και ο Γ. Παπανδρέου γνώριζε καλά την κατάσταση κι έκρυψε το πρόβλημα.

Αν αυτό δεν πρόκειται για προδοσία του ελληνικού λαού τότε τι είναι;

Γιατί το Νοέμβριο ανακοίνωσε κοινωνικό πακέτο ύψους 2,5 δις. ευρώ ενώ ήξερε ότι η οικονομία πάει κατά διαόλου;

Γιατί οδήγησε το καράβι της χώρας στο παγόβουνο επί έξι μήνες και τελικά έφερε το ΔΝΤ στην Ελλάδα;

Γιατί δεν έλαβε τα αναγκαία μέτρα ώστε να μην φτάσουμε στο τέλος;

Φυσικά δεν παραβλέπουμε τα τραγικά λάθη της προηγούμενης κυβέρνησης αλλά αν θυμόμαστε καλά προεκλογικά ο Κ. Καραμανλής είχε μιλήσει για πάγωμα τιμών ενώ ο σημερινός πρωθυπουργός για αυξήσεις και για λεφτά που υπάρχουν 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 04/05/2010 11:20:28

    Ναι αλλά η Μάργαρετ… δεν ενημερώθηκε έγκαιρα …

    • Jeffry avatar
      Jeffry @ ataktos 04/05/2010 11:33:39

      ...ασε που ο Προβόπουλος τα έλεγε στα ελληνικά.Που να καταλάβει το παιντί.

      • Green St avatar
        Green St @ Jeffry 04/05/2010 12:25:43

        Ναι ρε Jeffry κοίτα κάτι χοντρά λάθη που γίνονται.

  2. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 04/05/2010 11:21:26

    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΨΕΥΤΗ ΄΄ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ'' ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΥ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2010 11:23:15

    Ψεύτης ή φαύλος;

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 04/05/2010 11:26:07

      Ότι να πεις έχεις δίκαιο !!!

    • theagpar avatar
      theagpar @ archaeopteryx 04/05/2010 11:32:17

      Και τα δυο....

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ archaeopteryx 04/05/2010 12:43:32

      Προδότης.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 04/05/2010 11:25:18

    Αρχαιε, αμφοτερα. Και πιθανος πρακτορας θα προσθετα.

  5. nikos kriti avatar
    nikos kriti 04/05/2010 11:28:15

    ..επειδή λοιπόν το παιντί ήξερε υποσχέθηκε ακόμα καλύτερες μέρες; Υποσχέθηκε αυξήσεις μισθών στο ύψος του πληθωρισμού; Είπε ότι λεφτά υπάρχουν και θα τα βρεί αμέσως; Είπε ότι θα φορολογήσει τους έχοντες και κατέχοντες; Είπε ότι θα πάρει τα 28 δις από τις τράπεζες και θα τα δώσει στον λαό; Μήπως το Παιντί δεν καταλαβαίνει τι του λένε η μήπως το Παιντί είναι..χ...
    Τίποτα ,το παιντί είναι κουτοπόνηρο .να καβαλήσωμε και βλέπωμε!! μόνο που φαίνεται να καβάλησε ανάποδα στον ..Γαιδαρο!!!

  6. effie B. avatar
    effie B. 04/05/2010 11:31:25

    Γι' αυτο οσο καταλαγιαζει ο κουρνιαχτος απο τα μετρα, διαφαινεται οτι οχι μονο η "Ιθακη" επαψε να υπαρχει προ πολλου, αλλα και ο κυκπλωπας εγινε πονηρος, δεν χαφτει τα κολπα του "Οδυσσεα", και τελικα τους τρωει ολους.
    Ετσι για να μαθαινουμε οτι η Ιστορια επαναλαμβαβεται σαν φαρσα, αυτη τη φορα εχει την μορφη της τελικης ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ!!!!!!!!!

  7. El Gekko avatar
    El Gekko 04/05/2010 11:50:17

    Σε εμάς βέβαια έλεγε πως το έλλειμα είναι 8%, τώρα μας λέει πως έπρεπε να εφαρμόσουμε απλή μέθοδο των τριών.
    Για τα μέτρα του Παπαθανασίου που θα κατέβαζαν το έλλειμα στο 6% είπε τίποτα;

    Τον θεωρώ προσωπικά υπεύθυνο για παραπλάνηση της κοινής γνώμης.
    Ο Θεσμικός του ρόλος απαιτούσε να λέει την αλήθεια καθημερινά και όχι να βγει μετεκλογικά από την Κωνσταντινούπολη να πει πως το χρέος έφτασε το 10% του ΑΕΠ.

  8. mitikas avatar
    mitikas 04/05/2010 11:54:15

    Η ενημέρωση απο Προβόπουλο ήταν γνωστή προεκλογικά.Δεν είναι βόμβα...Απλώς η μνήμη μας έχει χωρητικότητα 24 ωρών.Αν αλλάξει αυτό μπορούμε να ελπίζουμε.

  9. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 04/05/2010 11:59:13

    Ὁ κ. Παπακωνσταντίνου τόν Δεκέμβριο 2009 σέ ὁμιλεῖα του στό Λονδίνο εἶπε
    "We were expecting the deficit to hit double figures but not 12%", Μέ λίγα λόγια περιμέναν 11% χαχαχαχαχα. Ἀλλά φυσικά ο φιλοκυβερνητικός ΜΜΕ μουγκάθηκε.

  10. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 04/05/2010 12:04:02

    Που είναι το νέο; Αυτά είναι γνωστά από το Σεπτέμβρο του ΄09. Για να πούμε και του στραβού το δίκιο ΟΛΟΙ εχουν ευθύνη. Και αν θέλετε τη γνώμη μου - παρόλο που τον εκτιμών ακόμη πολύ - ο Καραμανλής έπρεπε να είχε πάρει τα μέτρα αυτά από το 2008 ακόμη και προκήρυσσε εκλογές και τις έχανε με 20 μονάδες διαφορά.

    Έτσι θα είχε μείνει στην Ιστορία και σήμερα όλοι θα έλεγαν: "ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ. ΚΑΛΑ ΝΑ πΑΘΟΥΜΕ!"

    θα στείλω ένα διάγραμμα στον Φάκτορα που δείχνει την εξέλιξη από το 1960 έως και το 2010 σχετικά με τον αριθμό των δημόσιων υπαλλήλων και το δημόσιο χρέος.

    Είναιεπίσημο στοιχείο από την Ε.Ε. που ήρθε στα χέρια μου. Εκεί θα ήθελα να σχόλια σας και καλό θα ήταν Φάκτορα να φθάσει στα ΄χερια του κ. Λαζαρίδη ή του κ. Κρανιδιώτη και όπου αλλού νομίζετε ότι θα βοηθήσει στη διαφώτιση του ελληνικού λαού.

  11. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 04/05/2010 12:15:28

    Και ενώ γίνοταν ο κακός χαμός, ο Υπουργός επί της Χρεοκοπίας Γ. Παπακωνσταντίνου τό έριξε μετά της συζύγου στο χορό (όχι τσάμικο - "ευρωπαϊκό" παρακαλώ)*, αμέσως μετά την χαρακτηριστικής αναισθησίας ανακοίνωση από τόν ίδιο προς τους ιθαγενείς του Grecopakistan των χειρότερων φορομπηχτικών και αντιαναπτυξιακών μέτρων των τελευταίων 50 ετων και βάλε...

    Στην χορευταράδικη παρέα ήταν ακόμη ο Σημίτης και ο Χριστοδουλάκης.
    Αυτααά...

    (*Βλ. σημερινό Βήμα - Βηματοδότης)

  12. Costas avatar
    Costas 04/05/2010 12:16:02

    Το ερώτημα είναι πώς μπορούμε να προστατευθούμε από όλα αυτά τα ψέμματα και την προπαγάνδα των ΜΜΕ;

    Διαπιστώνουμε καθημερινά, ότι η σημερινή κυβέρνηση προσπαθεί να κυβερνήσει στηριζόμενη στο ψέμμα.

    Πώς λειτουργεί η Δημοκρατία κάτω από αυτές τις συνθήκες;

    Πιστεύει κανείς ότι θα δοθούν τα επιδόματα που αντικατέστησαν το 13ο και 14ο μισθό; Ψέμματα είναι και αυτά! Τα είπαν απλά για να μετριάσουν την αντίδραση του κόσμου. Λίγο πριν τον Αύγουστο θα τα πάρουν πίσω με νέα ψέμματα...

    Εμπιστεύεται κανείς τον Πρωθυπουργό και τον Υπουργό Οικονομικών;

    Μας οδήγησαν στο ΔΝΤ και προσπαθούν να μας πείσουν ότι αυτό είναι επιτυχία... ενώ ξένοι οικονομολόγοι ισυρίζονται ότι θα ακολουθήσουμε το δρόμο της Αργεντινής...

    http://baselinescenario.com/2010/04/06/greece-and-the-fatal-flaw-in-an-imf-rescue/

    Μας χρεώνουν με υπέρογκα δάνεια από τις χώρες της ΕΕ υποθηκεύοντας τη δημόσια περιουσία και το θεωρούν επιτυχία...

    Ανάμεσα σε όλες αυτές τις ανατροπές που βιώνουμε ΠΡΕΠΕΙ να προβάλλουμε ισχυρή αντίδραση ΚΑΙ στις προτάσεις της κυβέρνησης για το ασφαλιστικό. Αυτά που προτείνουν είναι απάνθρωπα και εγκληματικά!

    Ανησυχώ πολύ για τον τρόπο που ο Πρωθυπουργός και το ΠΑΣΟΚ, διαμορφώνουν τη Δημοκρατία στη χώρα μας...

    Ανησυχώ πολύ για το που οδηγούν την Ελλάδα ο Πρωθυπουργός και το ΠΑΣΟΚ...

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2010 12:25:08

    http://www.youtube.com/watch?v=uj5kGyPDtgY
    !!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2010 12:41:08

    Περιμενω τη Μιμη στο γυιαλι να μας πει το θα εκανε ο Μεγιστος Ανδρεας στη θεση του ΓΑΠ....

    ΠΠ

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2010 15:41:03

      Χέρφιλντ, για καινούργια καρδιά...
      Ο Κύριος ας συγχωρέσει και εμένα και εκείνον...

  15. KM avatar
    KM 04/05/2010 12:48:12

    Πετάνε το μπαλάκι ο ένας στον άλλον για να αποφύγουν τις ευθύνες και να μας μπερδέψουν.

    Ο Γιωργάκης ήτανε 100% ενήμερος πριν τις εκλογές.

    Ο Προβόπουλος, διευκόλυνε τον Γιώργο κατά την περίοδο εκείνη και μέχρι και τώρα, ούτως ώστε να μπορεί ο δεύτερος να προφαζίζεται άγνοια. Προβαίνει σε δηλώσεις τώρα για να αποσείσει δικές του ευθύνες, επειδή ακούγονται όλο και δυνατότερα φωνές που επισημαίνουν.

    Στο μεταξύ, πριν τις εκλογές δεν ήταν καν σε πορεία για 12% το έλλειμμα, τόσο το έκανε ο Τζέφρυ α) με την ολιγωρία του και την εκτός τόπου και χρόνου παρουσία του και β) μεταφέροντας έσοδα του 2009 στο 2010 και αντίστροφα (πχ τέλη κυκλοφορίας). Επίσης προσέξτε, αναφορικά με το έλλειμμα, την φράση «το ύψος του θα εξαρτιόταν από το αν θα λαμβάνονταν τα μέτρα που έπρεπε ή όχι» και θυμηθείτε αφενός τί πρότεινε ο Καραμανλής προεκλογικά και αφετέρου τί έκανε ο Γιωργάκης. Ε, απλά δεν έκανε τίποτα να το μειώσει (το αντίθετο μάλιστα) και φτάσαμε στο 12% που προκάλεσε ότι προκάλεσε (σπρεντ, ΔΝΤ, χτεσινά μέτρα, δεκαετές τούνελ).

  16. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 12:53:45

    Κανονικό άδειασμα GAP από Προβόπουλο.
    Η κομπανία της αρπαχτής και του ψεύδους βλέπει την κοινωνική σφαλιάρα να έρχεται και έχει πανικοβληθεί. Αρχίζουν να λακίζουν οι υποστηρικτές του "σωτήρα" GAP για να καλύψουν τον πόλο τους. χο! χο!
    Η μπάλα θα τους πάρει όλους μαζί. Ας πρόσεχαν όταν έκαναν τις απατεωνιές.

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/05/2010 12:59:37

    Οσο βαθαίνει η κρίση θ΄αρχίσουν να ανοίγουν τα στόματα για να απαλλαγούν δήθεν των ευθυνών τους.
    Οι αποκαλύψεις του Προβόπουλου είναι το πρώτο βήμα.
    Οταν απομακρυνθεί ο Παπακωνσταντίνου θα μάθουμε τι διαδραματίστηκε στο παρασκήνιο εκείνο το τραγικό για την ελληνική οικονομία τρίμηνο Οκτωβρίου -Δεκεμβρίου 2009, που άνοιξε τον ασκό του Αιόλου και μας οδήγησε στην αγκαλιά του ΔΝΤ.
    Και κάτι ακόμα που σιώπησαν τα ΜΜΕ. Ο κ.Παπαντωνίου καταθέτοντας στην εξεταστική για τη Simens παραδέχθηκε ότι η προμήθεια του αμαρτωλού C4I συζητήθηκε στο ΚΥΣΕΑ και στην Κυβερνητική Επιτροπή.
    Ο κ. Παπανδρέου,που ως Υπουργός Εξωτερικών συμμετείχε και στα δύο όργανα,μπορεί να μας πεί, τι είχε ψηφίσει.
    Για να μη παριστάνει συνέχεια τον ανήξερο;

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ Κώστας Ροδινός 04/05/2010 13:14:35

      Να με συγχωρέσετε γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς.Το πάρτυ με την άνοδο των Spreads, δεν έλαβε καταιγιστική μορφή όταν εμφανίστηκε η πληροφορία ότι ζητήσαμε από Κινέζους δάνεια; Κατόπιν δεν έγινε και η διάψευση της πληροφορίας απο την Κυβέρνηση; Βρέθηκε ο ένοχος αυτής της διαρροής;
      Θυμάμαι καλά;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 04/05/2010 15:08:25

        Μια χαρά θυμάσαι!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 04/05/2010 15:39:24

        Γιατί είχα αρχίσει να έχω αμφιβολίες για την κατάσταση των εγκεφαλικών μου κυττάρων...
        Ευχαριστώ πολύ. Με γλυτώσατε από κάμποσα φακελλάκια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 04/05/2010 14:45:40

      Ο Παπακωνσταντίνου θα "κελαηδήσει" μόνον (ότ)αν, στο απώτερο μέλλον, συσταθεί Εξεταστική για αναζήτηση ευθυνών για το συγκεκριμένο θέμα. Αλλιώς μην περιμένετε να μιλήσει.

  18. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 04/05/2010 13:30:09

    Προσπαθούσε να αλλάξει ταχύτητα στο ποδήλατο, αλλά τελικά του βγήκε η αλυσίδα...

  19. thespieys avatar
    thespieys 04/05/2010 14:19:25

    Ξεφτιλισμένε Γιωργάκη.

  20. ataktos avatar
    ataktos 04/05/2010 14:40:02

    Ότι και να του προσάψουμε έχουμε δίκαιο …αλλά ας ρωτήσουμε την Αντα

  21. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 04/05/2010 15:10:02

    εκ των υστερων προφητες ....

  22. GreenHorses avatar
    GreenHorses 04/05/2010 16:51:17

    Ασε μας ρε... λεφτά υπάρχουν.