04/05/2010 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπούλιας διευκολύνει την κυβέρνηση;

Εκφράσαμε εγκαίρως τις επιφυλάξεις μας για τις χθεσινές δηλώσεις του κ. Καρόλου Παπούλια σχετικά με την τιμωρία των «υπευθύνων».

Σήμερα, τα κυβερνητικά παπαγαλάκια διαδίδουν ότι η κυβέρνηση άναψε το «πράσινο φως» για τη σύσταση εξεταστικής Επιτροπής για την οικονομία.

Άλλωστε, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ήταν ξεκάθαρος, λέγοντας ότι «οποίοι πολιτικοί έχουν παρανομήσει ή έχουν βλάψει το εθνικό συμφέρον θα πρέπει να καταγραφεί και μέσα από εξεταστικές επιτροπές να καταλογιστούν οι πολιτικές ευθύνες». Οριοθέτησε μάλιστα χρονικά τη σύσταση της εξεταστικής για την οικονομία αμέσως μετά τη λήξη των επιτροπών που ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου και το μαύρο χρήμα που διακινήθηκε από την Siemens.

Είναι προφανές ότι κάτω από την γενική κατακραυγή, αλλά και τον ΦΟΒΟ που της προκαλούν οι λαϊκές αντιδράσεις, η κυβέρνηση μεθοδεύει να στρέψει την λαϊκή αγανάκτηση στον συνήθη ύποπτο, τη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 16:41:19

    Μαζική κινητοποίηση του συστήματος. Το πεπρωμένο φυγείν αδυνατον.
    Ύσταη προσπάθεια να διασωθεί η βρωμιά που συσσωρεύτηκε τόσα χρόνια.

  2. t avatar
    t 04/05/2010 16:45:16

    XA
    blood bath.

  3. george1 avatar
    george1 04/05/2010 16:52:10

    Στιγμιότυπο απο Βαλαωρίτου σήμερα το μεσημερι. Ο Γ. Φλωρίδης πηγαίνει στο γραφείο του και σταματά για λίγο στο γνωστό καφέ για ένα “γεια” στον Κουναλάκη. “Πως τα βλέπεις;” τον ρωτάει ο μέγας Πετράν.
    “Τι να δω” απαντά ο Φλωρίδης , “τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα δεν ξέρω πως θα ξεμπλέξουμε”. Είναι χαρακτηριστικό για το πόσο αισιόδοξοι είναι στο ΠΑΣΟΚ οτι τα μέτρα της τρόικας θα αποδώσουν και θα γλυτώσουμε τη χρεοκοπία. Προσθέτω δε οτι ο Γ. Φλωρίδης είναι εισηγητής του ΠΑΣΟΚ για την συζήτηση στη Βουλή προκειμένου να ψηφισθούν τα μέτρα.

  4. smoking area avatar
    smoking area 04/05/2010 16:58:03

    Kαι ο Παπουλιας και ο Δουκας και ο Τσιτουριδης...
    ολοι την κυβερνηση διευκολυνουν...

  5. kentri avatar
    kentri 04/05/2010 17:00:49

    "η κυβέρνηση μεθοδεύει να στρέψει την λαϊκή αγανάκτηση στον συνήθη ύποπτο, τη ΝΔ.". Λέτε να πυροβολούν λευκές περιστερές;

    • Orestios avatar
      Orestios @ kentri 04/05/2010 17:21:33

      Τελικά δεν φταίει ο καθένας μας, γιατί ζούσε πάνω από τις δυνάμεις του? Και τότε γιατί τόσα μέτρα?
      Η προπαγάνδα καταρρέει.

  6. Γυναίκα του Καίσαρα avatar
    Γυναίκα του Καίσαρα 04/05/2010 17:11:19

    Μήπως, λέω, μήπως θα έπρεπε αγαπητέ Φάκτορα να κάνεις κάποιο σχόλιο για τις σημερινές δηλώσεις Καμμένου;
    Τις περιμένω το συντομότερο γιατί αλλιώς.....

  7. απαπαπα avatar
    απαπαπα 04/05/2010 17:51:49

    Οχι στα μέτρα του ΔΝΤ.
    Περιμένουμε τον Αντώνη Σαμαρά να αρθρώσει λόγο σήμερα που να ορίζει την άρνησή του στην προοπτική που ως μονόδρομο χάραξε ο Παπανδρέου και οι χατζηαβάτηδες που υπήρξαν λαγοί των επιδιώξεών του και των συμβολαίων του!
    Ονομαστική ψηφορία και ανάληψη ευθύνης θέσεως. Οποιος ψηφίσει ώς λύση το ΔΝΤ ας αναλάβει και το κόστος!
    Ολοι ως ψηφοφόροι, οχι ώς όχλος αγόμενος και φερόμενος από τα όρνια που θέλουν την Ελλάδα Κολοσσαίο, μπορούμε να εξαφανίσουμε πολιτικά τα δουλικά των Σαυλωκ που περιμένουν το κρέας!

    αλλά κρέας χωρίς αίμα δεν μπορεί να πάρουν! Και ουτε το θέλουν έτσι βέβαια!
    Ας μήν τους δώσουμε την ευκαιρία που λαχταρούν!

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/05/2010 18:11:25

    Ακόμα μια επιλογή του Καραμανλή για την οποία ....δικαιώνεται!

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 18:48:29

    απαπαπα,
    Τόν Σαϋλοκ νά δῶ πῶς ἐξουδετερώνει κανείς,γιά νά ἡσυχάσουμε μιά καί καλή.
    Ὑπ΄ὄψιν,ὅτι τελευταίως στό UK,δέν ἀνεβαίνει "ὁ Ἔμπορος τῆς Βενετίας",γιά νά μή θίγοῦν μερικοί.