19/04/2010 22:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου υποσχέθηκε να μας ενημερώσει για το τι θα πάθουμε

Θέμα ημερών είναι πλέον η υποβολή αιτήματος για προσφυγή της Ελλάδας στον μηχανισμό στήριξης Ε.Ε. και ΔΝΤ, γεγονός που επιβεβαίωσε ο Γ. Παπανδρέου. «Αν το συμφέρον της χώρας επιτάσσει να χρησιμοποιήσουμε το μηχανισμό στήριξης, θα το κάνουμε χωρίς δισταγμό», τόνισε προαναγγέλλοντας την αναγκαστική προσφυγή στο ΔΝΤ.

Θέλοντας να μειώσει κάπως τις εντυπώσεις από τα σκληρά μέτρα που προτίθεται να πάρει η κυβέρνηση του είπε: «Αποτέλεσμα της πολιτικής των κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας είναι η επιτήρηση στην οποία βρίσκεται η χώρα, που σημαίνει ότι είναι υπό τον έλεγχο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. Και χωρίς το μηχανισμό στήριξης, η Ελλάδα θα ήταν ήδη στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο χωρίς το ευρωπαϊκό δίχτυ ασφαλείας».

 Δηλαδή, προσπαθεί να μας πείσει ότι θα αλλάξει κάτι επειδή η ΕΕ είναι μέσα στο πακέτο. Τι θα αλλάξει όμως αφού το ΔΝΤ είναι αυτό που θα επιβάλλει τους όρους;

Άλλωστε, η πρώτη απαίτηση είναι η σύνταξη να δίνεται στα 67 ενώ ακολουθούν οι περικοπές σε μισθούς και στον ιδιωτικό τομέα.

 Εκεί όμως που πέσαμε κάτω ανάσκελα ήταν όταν είπε το αμίμητο πως θα ….ενημερώσει λεπτομερώς και με ειλικρίνεια τους πολίτες για ότι πρόκειται να συμβεί.

 Δε χρειάζεται κ. Πρωθυπουργέ, βλέπουμε την κατάντια των χωρών οι οποίες έπεσαν στα χέρια του ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Sam avatar
    Uncle Sam 19/04/2010 22:33:05

    Λεφτά υπάρχουν.....
    Μονόδρομος δεν είναι ο δρόμος των αγορών......
    Έλεος Mr. Jeffrey.
    Παραιτηθείτε άμεσσα μπας και γλυτώσουμε κανένα ασημικό....

  2. yangoolas avatar
    yangoolas 19/04/2010 22:45:57

    Τι? Βρέθηκαν τα λεφτά?
    Βρε ΓΑΠ, δεν σε πιστέυει ούτε το δασαρχείο Νέας Ερυθραίας.

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 19/04/2010 22:50:35

    Ο σοσιαλιστής Στρος Καν, ο δημοκρατικός Τζορτζ Σόρος, ο σοσιαλιστής γιωργάκης............''Να φύγετε κύριοι να πάτε αλλού''. Οι μεγαλύτερες κλοπές στις κοινωνίες των εθνών, έχουν γίνει από τα ''πεφωτισμένα'' σοσιαλιστικά καθεστώτα.

  4. πολίτης avatar
    πολίτης 19/04/2010 23:28:26

    Και αν το συμφέρον της χώρας επιτάσσει να παραιτηθείτε άμεσα!

  5. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 19/04/2010 23:50:19

    Κουιζ: Και οι τρεις τους εχουν ενα κοινο σημειο. Ποιο ειναι;

  6. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 20/04/2010 00:24:47

    Οι εμποροι των Εθνων....

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 20/04/2010 00:38:06

    Θα ήταν ίσως πιο χρήσιμο και αποτελεσματικό, αντί να μας ενημερώσει απλώς γι'αυτό που πρόκειται να συμβεί, να μας ρωτήσει αν θέλουμε να συμβεί.

  8. Kalesanos avatar
    Kalesanos 20/04/2010 01:11:36

    Ωραιο το γραφημα του σκαι που εδειχνε πως ανεβαιναν τα επιτοκια καθε φορα που ανοιγε το στομα του ο Τζεφρυ και η παρεα του!

  9. aengus avatar
    aengus 20/04/2010 08:05:14

    Από πού πήρε το δικαίωμα ο «ατζέντης» να φέρει το ΔΝΤ στην Ελλάδα; Ποιος του το έδωσε;

  10. iketis avatar
    iketis 20/04/2010 08:16:28

    Μήπως πρέπει να τον ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟΣ;;;
    Άκου «κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας»!
    Άκου θράσος οι ανελλήνιστοι «εθνοσωτήρες»…..

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 20/04/2010 13:10:31

    Ο καλός ο φίλος,στην ανάγκη φαίνεται.Είδατε οι ΗΠΑ:::::::::::::

  12. Αυριανιστής avatar