#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2011 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου, το Ερζερούμ και η εθνική τραγωδία που ήδη συντελείται



Υπάρχουν και κάποιοι που τολμούν να μιλήσουν και δε μασάνε τα λόγια τους ακόμη κι όταν είναι σύμβουλοι του πρωθυπουργού. Έτσι και το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου το οποίο λειτουργεί ατύπως συμβουλευτικά στον εκάστοτε πρωθυπουργό. Σε ψήφισμά του το Ιδρυμα εκφράζει τις έντονες ανησυχίες του για τις εξελίξεις στα ελληνοτουρκικά και ειδικά στο κομμάτι εκείνο που αφορά σενάρια συνεκμετάλλευσης του φυσικού πλούτου στο Αιγαίο.

“κ. Παπανδρέου μην πάτε στο Ερζερούμ να μιλήσετε στην τουρκική εκδήλωση” λέει ουσιαστικά το ΙΜΔΑ καθώς πιστεύει ότι η Άγκυρα έχει συγκεκριμένο σχέδιο και βλέψεις για το Αιγαίο. Με ιδιαίτερα σκληρά λόγια κάνει λόγο για εθνική καταστροφή και για μυστικά παζάρια που θα οδηγήσουν σε πολύ επικίνδυνες ατραπούς τη χώρα.

Μάλιστα, απευθύνει έκκληση στην κυβέρνηση αντί να συμμαχήσει με τους Τούρκους για το Αιγαίο να το κάνει με την Κύπρο και να δημιουργηθεί αποκλειστική ζώνη συνεκμετάλλευσης των πετρελαίων των δύο χωρών. Επισημαίνει τέλος ότι είναι εθνική τραγωδία οι συνεχείς υποχωρήσεις στους Τούρκους οι οποίοι ήδη έχουν κλείσει συμφωνίες με Αμερικανούς κι άλλες εταιρείες για τον φυσικό πλούτο του Αιγαίου.

Να δούμε αν θα απαντήσουν από την κυβέρνηση, πράγμα μάλλον δύσκολο. Μάλλον θα προτιμήσουν... Μούγκαφον γιατί το θέμα καίει.

Σε μια παράλληλη εξέλιξη, η επίσκεψη ύστερα από 58 χρόνια ανώτατου κυβερνητικού αξιωματούχου της Τουρκίας στο Φανάρι και η συνάντηση με τον Οικουμενικό Πατριάρχη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί καλό νέο και θετικό βήμα για την επίλυση σημαντικών προβλημάτων. Πήγε ο Τούρκος αντιπρόεδρος, τα είπαν για Χάλκη και βακούφια, αντάλλαξαν εκατέρωθεν φιλοφρονήσεις και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι. Μάλιστα, ήταν τέτοια η σπουδή της ελληνικής κυβέρνησης να καρπωθεί το καλό κλίμα που αμέσως ο υπουργός Εξωτερικών (λέμε τώρα), Δ. Δρούτσας, έστειλε τηλεγράφημα στον Βαρθολομαίο με το οποίο εξέφραζε την ευχαρίστησή του και την αισιοδοξία του για τα θετικά βήματα που κάνει η Τουρκία. Κι έτσι, είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα…

Τι συμβαίνει, όμως, πραγματικά και η Αγκυρα έβγαλε τη μάσκα του λύκου και μετατράπηκε σε άκακο αρνάκι. Διότι τη Δευτέρα είχαμε και δεύτερο κρούσμα «ευρωπαϊκού αέρα» της Τουρκίας με την ομιλία του Νταβούτογλου στο συνέδριο που θα πάει την Παρασκευή ο Γ. Παπανδρέου. Ο Νταβούτογλου μίλησε για το Κυπριακό, για επίλυση του θέματος κι έστειλε μηνύματα προς Γαλλία και Γερμανία να μη βάζουν εμπόδια στην ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης.

Όλα αυτά τα υπέροχα και όλα τα ροζ συννεφάκια από Ανατολάς έχουν άμεση σχέση με την ενταξιακή πορεία της Τουρκίας. Ο διάλογος ξεκινά σύντομα και θέλει η Άγκυρα να δείξει πόσο δημοκρατική είναι και πώς σέβεται τα ανθρώπινα και θρησκευτικά δικαιώματα.

Σχετίζεται επίσης με τις πληροφορίες που έρχονται περί συνεργασίας για τα πετρέλαια στο Αιγαίο. Την ίδια στιγμή πάντως, με το καρότο δεν παραλείπει να μας θυμίσει και λίγο από τον χαρακτήρα της χρησιμοποιώντας και το μαστίγιο των συνεχών παραβιάσεων του ελληνικού εναέριου χώρου.

Αυτή ήταν άλλωστε η πολιτική της γειτονικής χώρας πάντα αλλά εμείς κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε. Οι Τούρκοι δε θυμήθηκαν ξαφνικά τους καλούς τρόπους, ούτε ο… Ζαμπούνης τους έμαθε το savoir vivre των διπλωματικών σχέσεων. Εχουν συμφέροντα που θέλουν να προωθήσουν γι’ αυτό και κάνουν επιθέσεις φιλίας προς την Αθήνα. Το θέμα είναι πόσο η Αθήνα μπορεί να καταλάβει το παιχνίδι που παίζεται, πόσο μπορεί να αντιδρά όταν πρέπει και αν είναι σε θέση να αντιδράσει στα σχέδια που εξυφαίνονται για το Αιγαίο. Καλό το Φανάρι αλλά μη χάσουμε και το φως μας…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κρεοπωλειον «το Ζωρζακι» avatar
    κρεοπωλειον «το Ζωρζακι» 04/01/2011 11:35:12

    τερμα το βοδινο

  2. The Saint avatar
    The Saint 04/01/2011 11:43:28

    Ειπαμε, οι Τουρκοι ξερουν πολυ καλά τι κάνουν, και με βαση τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ τους, καλά κάνουν!
    ΕΜΕΙΣ εδώ τι κάνουμε??
    Αφού υπάρχει θέμα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ που αιωρείται και αφορά τα ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, που είναι η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΥΣΣΩΜΗ να αντιδράσει??
    Το να αναφέρονται στα blogs, προσφερει κάτι, εκτός βεβαια απο την πληροφόρηση στον κόσμο?
    Τι σημαίνει ότι "δεν μιλούν γιά τα θέματα αυτα?" Που είναι η αντιπολιτευση να τους αναγκάσει να μιλήσουν?
    ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ τέλος πάντων παίζονται στις πλάτες μας, και μυρίζει συνενοχή?

  3. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 04/01/2011 11:45:16

    ΚΑΛΑ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΙΜΔΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΜΙΑ "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ"....
    Η ΤΩΡΙΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ (ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ "ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ") ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ.
    ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ!
    ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΟΣ "ΦΙΛΙΚΟΣ" ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ...

  4. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 04/01/2011 11:57:30

    Πρέπει να γράψει άρθρο σχετικά ο Φαήλος άμεσα

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 04/01/2011 12:21:01

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗ ΣΤΟΝ ΓΑΠ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ (ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΙ ΝΕΟΟΘΩΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑΞΕΙ) ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΆ ΑΡΜΕΝΙΚΑ "Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΡΩΜΗΩΝ". ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΡΥΠΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ Ή ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ.

  6. occultist avatar
    occultist 04/01/2011 13:58:56

    Κάποια δήλωση, κάποιο σχόλιο από την Ν.Δ θα έχουμε΄;;;;;;;

  7. Γιαννης avatar
    Γιαννης 04/01/2011 14:59:55

    Τα αδερφια μας που μας ειχαν 400 χρονια στο σκοταδι...και δε φτανει μονο αυτο αλλα και τωρα δε σταματανε ποτε να μας κανουν τη ζωη δυσκολη.
    Μας κλεβουνε και την ιστορια σιγα σιγα και απο ολα τα αξιοθεατα για τουρισμο που εχουν να δειξουν ειναι 90% Ελληνικα...
    Εγω τα ξεχνω ολα φτανει να κατοχυροσουμαι το διεθνες μας δικαιωμα για τα 12 μιλια. Μετα ας χωρεψουμε και με τους ντερβισιδες στο πνευμα φιλιας και αδελφοτητας...(αδελφοτητα ειπα? εεεε εμεις χασανακια δεν ειμαστε!!!)

  8. ierofantis avatar
    ierofantis 04/01/2011 16:22:32

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε διμερές μεν επίπεδο, η Ελλάς πιέζεται από την Τουρκία (και τις πετρελαϊκές εταιρίες) να δεχθεί συνεκμετάλλευση στο Αιγαίο, σε Ευρωπαϊκό δε επίπεδο και σαν αντάλλαγμα για τη συναίνεσή μας στο πρώτο, οι Τούρκοι είναι διατεθειμένοι - όχι να επιστρέψουν - αλλά να κάνουν βήματα προόδου για την επιστροφή των Βακουφίων και της Χάλκης στο Πατριαρχείο Κων/λεος.

    Επιτυχία μεγάλη, ε;

  9. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 04/01/2011 17:14:33

    ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ . ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ..!!!ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΝΔ ΣΥΝΕΝΟΧΗ.

  10. kiki avatar
    kiki 04/01/2011 17:59:45

    Μα δεν εχετε καταλαβει ως Τουρκος πρεσβης στην Ελλαδα παει στο Ερζερουμ.
    δικαιως γραφει ο γραφων οτι μην χασουμε το φως μας για το Φαναρι.

  11. TASOS avatar
    TASOS 04/01/2011 18:12:10

    Παιδιά δεν υπάρχουν κρυπτοχριστιανοί τουλάχιστον στους αριθμούς που φαντάζεστε ίσως πριν αρκετές δεκαετίες υπήρχαν κάποιοι τώρα έχουν αφομοιωθεί πλήρως. Ως προς την ανάδειξη της ΝΔ ως πόλου πατριωτικού, που θα λειτουργούσε ως τροχοπέδη της εθνικής υποχώρησης, που θα ταν ευχής έργον, δεν πρόκειται να το δούμε ,ούτε ακόμη με Σαμαρά, αυτοί ειναί αλλού, ακόμη δίνουν εξετάσεις και δελφινομαχούν, παρά την φιλότιμη προσπάθεια Σαμαρά ωστόσο δεν μπορεί μόνος να αλλάξει τα δεδομένα. Για νε είμαστε και ειλικρινείς η ελληνική δεξιά πέρα από ρητορίες δεν είναι και άσχετη με την εθνική μειοδοσία δες Ζυρίχη και Λονδίνο που ακόμη και ο σεβαστός Αβέρωφ έβαλε το χερακί του, Κύπρος κοίται μακράν της μεταπολίτευσης, ακόμη και στάση της κυβέρνησης Μητσοτάκη στο Μακεδονικό.
    Εδώ την έπεσαν όλοι στον Κρανιδιώτη που έιπε τα αυτονόητα μέχρι να αναδειχθούν πατριωτικός πόλος που σημαίνει και λαικός αν θέλει να είναι αυθεντικός, υπάρχει χαοτική απόσταση. Το πατριωτικό ένστικτο των αριστερών πρέπει να ενεργοποιηθεί και να μπολιαστεί με λαικούς πατριώτες της δεξιάς τότε θα πετύχει ο Σαμαράς αυτό θα είναι υπέρβαση αλλά αυτό απαιτεί ρήξη με τους κατεστημένους της ΝΔ που μονοπολόυν την κεντροδεξιά εδώ και δεκαετίες.

    • Κρης avatar
      Κρης @ TASOS 05/01/2011 19:48:07

      8.000.000 πωλήσεων Αγίων Γραφών, στην τουρκική γλώσσα

      http://www.oodegr.com/oode/ierapostoli/xwres/tourkia/tourkoi_xristianoi_vid_2.htm

      @@@