#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2011 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα !



Σήμερα ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι εντός των επομένων ημερών θα αναλάβει νομοθετική πρωτοβουλία ώστε να μην υπάρχει η δυνατότητα πώλησης ή μεταβίβασης δημόσιας γης. Ο κ. Παπανδρέου πρόσθεσε ότι θα ζητήσει από όλα τα κόμματα, μέσα από διάλογο, να συμφωνήσουν σ΄αυτή τη νομοθετική ρύθμιση και αργότερα με την αναθεώρηση του Συντάγματος να συμπεριληφθεί και στο Σύνταγμα.
«Κανείς μας δεν είναι περήφανος που κάθε τρεις και λίγο έρχονται ορισμένοι κύριοι και αξιολογούν την πορεία του έργου μας, που η χώρα μας είναι υπό επιτήρηση, υπό κηδεμονία και μάλιστα κάτω από τα φώτα της παγκόσμιας δημοσιότητας», είπε επίσης ο κ. Παπανδρέου, με αφορμή το πολιτικό ζήτημα που προέκυψε μετά την τελευταία συνέντευξη Τύπου της τρόικας.

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Παπανδρέου επιμένει να αντιμετωπίζει κρίσιμα ζητήματα με επικοινωνιακά πυροτεχνήματα. Λέει, τώρα, ότι «κανείς δεν είναι περήφανος, κάθε τρεις και λίγο, κάποιοι κύριοι να έρχονται και να ελέγχουν». Έφθασε, μάλιστα, στο σημείο να μιλά για υποχρέωση να απαλλαγούμε από «εξαρτήσεις, δουλείες και Μνημόνια».

Ρωτούμε: Ποιος υπέγραψε και ποιος ψήφισε τις «εξαρτήσεις, τις δουλείες και τα Μνημόνια», που μόλις τώρα βλέπει;  Ποιον προσπαθεί να εμπαίξει;

Όσον αφορά στην εξαγγελία νομοθετικής πρωτοβουλίας, που θα απαγορεύει την πώληση μεγάλων εκτάσεων δημόσιας γης, ένα είναι βέβαιο: Ότι αποτελεί άλλη μια απόπειρα εμπαιγμού και εξαπάτησης του λαού. Διότι ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου, στη δανειακή σύμβαση που υπέγραψε, στο άρθρο 14 παρ. 5, αναγνωρίζει στους δανειστές της χώρας το δικαίωμα να προχωρούν σε κατάσχεση, όχι μόνον της ιδιωτικής περιουσίας του Δημοσίου, αλλά και κρατικής περιουσίας ταγμένης στην εξυπηρέτηση δημόσιου σκοπού.

Ο κ. Παπανδρέου είναι αποκλειστικά υπαίτιος για όσα, μόλις τώρα, προσποιείται ότι τον ενοχλούν. Δεν είναι καταγγέλλων. Είναι καταγγελλόμενος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/02/2011 18:25:16

    Αλλη μια εξαιρετική απάντηση του Μιχελάκη!
    Ετσι μπράβο!
    Αντε, να βρεί χρόνο να ...εκπαιδεύσει και αυτούς που βγαίνουν στην τηλεόραση!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κώστας Ροδινός 15/02/2011 18:38:53

      Εξαιρετική η απάντηση του Μιχελάκη Κώστα?
      Φαντάσου τι θα έγραφες αν την πρόταση νόμου την έκανε ο Σαμαράς...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tiramola 15/02/2011 18:42:28

        Tiramola,
        Μπορείς να μου θυμίσεις ΜΙΑ δέσμευση του κ. Παπανδρέου την οποία τήρησε;

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 15/02/2011 19:02:09

        Τιραμόλα, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει "αν την πρόταση νόμου την έκανε ο Σαμαράς".
        Η πραγματικότητα είναι πως το GAP πρότεινε την εκποίηση, το ξεπούλημα, εδαφών.
        Αυτά τα "αν" είναι μαϊμουδιές.
        Με τον τεμαχισμό της επικράτειας της Ελλάδας συμφωνείς?

      • victoria avatar
        victoria @ tiramola 15/02/2011 19:02:24

        «Δεν είναι καταγγέλλων, είναι καταγγελόμενος.»

        Πονάει η αλήθεια βρε τιραμόλα. Τι θα γίνει, θα το πάρεις απόφαση ή είσαι μη αναστρέψιμη περίπτωση;

      • man8os avatar
        man8os @ tiramola 15/02/2011 19:44:14

        Που πηγε ο τιραμολα? Φανταζομουν οτι θα απαντουσε μια τετια ενδιαφερουσα και αυθεντικη απορια...

      • nestor avatar
        nestor @ tiramola 15/02/2011 21:08:20

        "Με την παρούσα ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία,..."

        πρόταση νόμου έκανε το παιδί της μαμάς του και τρέμουν οι γλουτοί των τροικανών.

        • victoria avatar
          victoria @ nestor 15/02/2011 21:47:39

          Nestor σωστά... Πρόταση προς το Μιχαλάκη ή ποιος είναι ο κατάλληλος δεν ξέρω:

          ΑΝ τολμήσουν να φέρουν τέτοιο Νόμο, στη συζήτηση στη Βουλή οι Βουλευτές της ΝΔ να λένε αυτή τη φράση του μνημονίου και ΜΟΝΟ.
          Είναι επικοινωνία, αλλά είναι και ουσία. Επιτέλους!

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ victoria 15/02/2011 22:39:24

            Φίλε τιραμολα οι εγγυήσεις που έχετε δώσει στους φίλους σας τραπεζίτες + τα 50 δις της ...αξιοποίησης είναι πάνω από τα 110 του μνημονίου.
            Για να μην μιλήσω για την αναβολή για 3 χρόνια του τέλους για τις συχνότητες ή τις αναβολές του φόρου επί των διαφημίσεων.
            Γιατί λοιπόν να είμαστε υπό κηδεμονία; ή περιορισμένης κυριαρχίας;
            Για να πάρουν ορισμένοι φθηνά ότι δεν τολμούσαν φανερά;
            Το μόνο που θα πετύχουν οι ...υπάλληλοι των τσοχατζομαντέληδων είναι να πάρουν ότι θέλουν και αντί για 50 δις να πληρώσουμε και τα ...συμβολαιογραφικά.

  2. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2011 18:32:51

    Ακριβώς είναι καταγγελόμενος. Ως ο κυρίως υπεύθυνος του μνημονίου και της πορείας στην οποία έφερε την Ελλάδα.

    Το αυτονόητο δεν είναι η προστασία της Εθνικής Κυριαρχίας από την κυβέρνηση?
    Δηλαδή αν κάποιος έρθει και διεκδικήσει με όπλα εδάφη θα πεί το GAP πως υπάρχει νόμος που το απαγορεύει?

    Σε κορόιδα νομίζει πως απευθύνεται?
    Είναι υπεύθυνος για το ξεπούλημα και προσπαθεί να ξεφύγει από τις ευθύνες του.
    Είναι θρασύδειλος?

  3. siakkas avatar
    siakkas 15/02/2011 18:34:14

    Γιατί μου θυμίζει το όλο σκηνικό Ηρωική έξοδο μέσω εκλογών?

    ενδεχομένως να μοιάζω του Κ.Καστοριάδη όταν άνοιγε τα βράδια στο Παρίσι το ραδιόφωνο του να ακούσει την κατάρρευση του Σοβιετικού συστήματος.

    υ.γ. σοσιαλισμό ή βαρβαρότητα δεν επικαλέστηκε ο Gap? ε.. ώρα να την κάνουν οι βάρβαροι και τα ντουμούζια.

  4. kakofonix avatar
    kakofonix 15/02/2011 18:36:22

    Τα πάει πολύ καλά ο Μιχελάκης, είναι ιδιαίτερα συμπαθής και μαχητικός. Αν τον συγκρίνεις δε με τον Πεταλωτή, είναι η μέρα με τη νύχτα.

  5. karenin avatar
    karenin 15/02/2011 18:49:48

    Προς τι οι πανηγυρισμοί; έβαλε γκόλ ο Μιχελάκης με μια ΄καλή ΄δήλωση, και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Οταν τα προβλήματα είναι τραγικά υπαρκτά τα επικοινωνιακά παιγνίδια είναι για τα πανηγύρια. Και για μην ξεχνιόμαστε, το μνημόνιο και η τρόικα ειναι εδώ και απο συνυπευθυνότητα της ΝΔ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ karenin 15/02/2011 19:03:17

      Όχι αγαπητή ΠΑΣΟΚα.
      Το μνημόνιο είναι εδώ γιατί 172 καθάρματα το ψήφισαν.
      Θες τα ονόματά τους?

      • karenin avatar
        karenin @ Orestios 15/02/2011 19:27:43

        Στην χρεοκοπία και στο μνημόνια φθάσαμε με αποκλειστικά υπεύθυνους 70% ΠΑΣΟΚ 30% ΝΔ, και απο κοντά 5 εκατ. πατριώτες που τους στηριζαν, αναμεσά τους και εσύ μην ξεχνας.

        • victoria avatar
          victoria @ karenin 15/02/2011 21:42:13

          Πες μας τώρα ότι κάθε γιαγιά στο χωριό που ψήφισε, αν δεν ψήφισε την πεφωτισμένη μειοψηφία της αριστεράς (συνήθως), είναι αυτή που μας χρεωκόπησε και έκανε το ντηλ του μνημονίου.

        • Orestios avatar
          Orestios @ karenin 15/02/2011 23:37:02

          Έβγαλες και ποσοστά?
          Τους 172 τους ξέχασες?
          Τί υποκρισία!

  6. pikras57 avatar
    pikras57 15/02/2011 18:59:26

    τα καραγκιοζιλίκια του GAP δεν λεχουν τελειωμό!
    προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα!
    Θημήθηκε αναδρομικά το "Η Ελλάδα στους Ελληνες" αφου πρώτα με το Μνημόνιο μας υποθήκευσε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ pikras57 15/02/2011 19:14:10

      θυμήθηκε

  7. GENERAL avatar
    GENERAL 15/02/2011 19:09:43

    ο Μιχελαακης ειναι η αποδειξη οτι υπαρχουν πολλα αξιολογα στελεχη στη ΝΔ. Καιρος ειναι ο Σαμαρας να αρχιζει να τα εκμεταλευεται και να τα βαζει στην πρωτη γραμμη. Ειδικα στην επικοινωνια Μιχελακης , Μουρουτης, Ντινοπουλος Χαρβαλιας ,Πυργιωτη (και αλλοι ) αποτελουν πολυ εμπειρα στελεχη ,και καλο θα ηταν ο Προεδρος με τη βοηθεια τους να αρχισει να "χτιζει" ισχυρη επικοινωνιακη ομαδα με φρεσκα προσωπα κυριως που θα χρησιμοποιουν 'και' γωνιες στον δημοσιο λογο τους αν χρειαζεται.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ GENERAL 15/02/2011 19:41:17

      "θα χρησιμοποιουν ‘και’ γωνιες στον δημοσιο λογο τους αν χρειαζεται"

      οχι ''αν χρειαζεται"..... ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!!!
      ειχαμε μπουχτισει απο ντιντηδες..
      ΕΥΤΥΧΩΣ ομως εχουμε τωρα τον ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Γιαννη Μιχελακη..!!
      Αυτον χρειαζομασταν, οπως και τον Τζαβαρα

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/02/2011 23:41:36

    Κανείς δεν είναι περήφανος .... υπό κηδεμονία ... υπό επιτήρηση....
    Αν δεν νοιώθετε περήφανος, απλά μπορείτε να παραιτηθείτε λοιπόν.
    Δεν ξέρω αν το θυμάστε κ Πρωθυπουργέ, αλλά αυτό ακριβώς είστε ο εκλεγμένος πρωθυπουργός της χώρας.
    Μπορεί να μην συμφωνώ και να διαφωνώ μαζί σας, μέσα στα όρια που θέτει το δημοκρατικό πλαίσιο λειτουργίας της χώρας μας.
    Είστε όμως ο δημοκρατικά εκλεγμένος πρωθυπουργός της χώρας και δεν έχετε το δικαίωμα να είστε υπό κηδεμονία και υπό επιτήρηση υπαλλήλων ξένων οργανισμών.
    Είστε υπό την κηδεμονία των πολιτών της χώρας και υπό την επιτήρηση των θεσμών που οι πολίτες της χώρας έχουν θεσπίσει δια των αντιπροσώπων τους.
    Αν έτσι λοιπόν αισθάνεστε εσείς ή τα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου που εσείς επιλέξατε, απλά μπορείτε να παραιτηθείτε.
    Αυτό επιτάσσει το Σύνταγμα της χώρας μας και η ιστορία της.
    Πάνω όμως και από το Σύνταγμα είναι οι πολίτες της χώρας που σε αυτούς επαφίεται η τήρησή του η εφαρμογή του ή και η αλλαγή του και μέσα από τη θέση από την οποία ο καθένας έχει κληθεί να υπηρετεί στο κοινωνικό του βίο και στο ρόλο που καλείται να υλοποιεί από κάθε θέση, με την τήρηση και υπακοή στο δίκαιο.
    Οι πολίτες λοιπόν που είτε σας ψήφισαν ή όχι, αλλά που εκπροσωπείτε δεν εξουσιοδότησαν κανένα να θέσει υπό κηδεμονία τους θεσμούς της χώρας.
    Όποιος λοιπόν υπηρετεί την χώρα και δεν αισθάνεται περήφανος απλά το λιγότερο που ίσως μπορεί να κάνει είναι να δηλώσει την παραίτησή του.
    Αν τώρα το μόνο πρόβλημά σας είναι οι επισκέψεις των εν λόγω υπαλλήλων, απλά τους ανακοινώνεται ότι είναι ανεπιθύμητοι στην χώρα.
    Στη χώρα αυτή η ιστορία έχει διδάξει, με την πορεία της δια μέσο των αιώνων, ότι η περηφάνια της δεν συνάδει από τον συνομιλητή της αλλά από την στάση και τις αποφάσεις που πήρε όποτε κρίθηκε αναγκαίο.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Ο Ιθαγενής 16/02/2011 14:55:32

      Άψογος!