22/09/2009 02:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου προανήγγειλε την ματαίωση των παροχών που εξαγγέλλει;



Ένα από τα πιο σημαντικά σημεία του χθεσινού debate ήταν το εξής:

 Γ. Παπανδρέου: «Εμείς έχουμε φτιάξει ένα πρόγραμμα για αύριο που βασίζεται στο δικό σας σενάριο στο δύσκολο σενάριο και είναι εφικτό και είναι ρεαλιστικό.  Θέλω όμως να μου πείτε αν αυτά τα νούμερα αν αυτοί οι αριθμοί αν είναι πραγματικοί αν είναι αληθινοί και αν κρύβονται άλλοι αριθμοί που εμείς θα ανακαλύψουμε….»

 Κ. Καραμανλής: «Οι αριθμοί είναι αυτοί που γνωρίζεται, δεν πιστεύω ότι έχετε άγνοια της πραγματικότητας κλπ…»

 Τι ήθελε να πει στην πραγματικότητα με αυτήν την ερώτηση ο κ. Παπανδρέου; Μήπως ότι στην περίπτωση που αποκτήσει αυτοδυναμία  και αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας θα δηλώσει στη συνέχεια ότι οι αριθμοί και τα στοιχεία για την Οικονομία που παρέδωσε η κυβέρνηση της ΝΔ δεν είναι τα αληθινά; Και ότι εφόσον παρέλαβε «καμένη γη» οι μεγάλες παροχές που εξαγγέλλει τώρα για τον λαό αναβάλλονται γι αργότερα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/09/2009 02:20:00

    Έχει ΣΧΕΔΙΟ

    • panos avatar
      panos @ Orestios 22/09/2009 02:21:05

      nai ston upno tou....xaxa

  2. panos avatar
    panos 22/09/2009 02:22:29

    kale pw einai etsi sth foto o gap???pou einai h autopepoi8hsh tou +9,8%???????

  3. stam avatar
    stam 22/09/2009 02:36:17

    ,,,,,aytodynamia γιοκ ......ektos ean prokipsi diaforetikos avrio

  4. stam avatar
    stam 22/09/2009 02:38:30

    ...ο πιο ευτυχισμενοσ ελληνας σημερα ο Βενιζελος

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2009 04:32:23

    «Κάθε χωριό έχει τον παλαβό του, κι αν δεν έχει, τον φτιάχνει,
    για να περνά η ώρα του· ο Μιμηθός ήταν ο παλαβός του χωριού.»

    Συμφωνώ και με stam περι Ευάγγελου... χαλλλαραααα ( δεν νομιχω να εννοει τον μακαριτη ! )

    ΠΠ

  6. OTC avatar
    OTC 22/09/2009 07:13:41

    >>>>>>>>========>>>>>>>>
    ==== ΟΧΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΕΣ ====

    = ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ (&) ΕΣΥ !!! = ΚΚΕ

    _________ KKE______KKE_________
    _________ KKE_____KKE_________
    _________ KKE ___KKE_________
    _________ KKE__KKE_________
    _________ KKE KKE_________
    _________ KKE__KKE_________
    _________ KKE ___KKE_________
    _________ KKE_____KKE_________
    _________ KKE______KKE_________

    >>>>>>>>========>>>>>>>>
    ==== ΟΧΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΕΣ ====
    = ΚΚΕ = ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ (&) ΕΣΥ !!!

  7. &%&%(*^6 avatar
    &%&%(*^6 22/09/2009 07:31:12

    OXI ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΕΣ

    Συνεργασίες μπας και σταματήσουν το κλέψιμο

    • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
      ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ &%&%(*^6 22/09/2009 08:09:19

      ΑΝ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ........
      ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ..... Π.Κ. ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΝ ΑΛΕΞΗ!!!
      Ή Π.Κ. ΤΟΝ ΚΩΣΤΑΚΗ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΝ ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ!!!

      ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΓΕΩΡΓΙΟΥ!!!

  8. aris53m avatar
    aris53m 22/09/2009 08:05:58

    Μήπως ότι στην περίπτωση που αποκτήσει αυτοδυναμία και αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας θα δηλώσει στη συνέχεια ότι οι αριθμοί και τα στοιχεία για την Οικονομία που παρέδωσε η κυβέρνηση της ΝΔ δεν είναι τα αληθινά;

    Σαν καλος δημοσιογράφος που είσαι έπρεπε να έχεις παραλείψει το "Μήπως" και το "?" στη παραπάνω πρόταση.

    • JIMMY avatar
      JIMMY @ aris53m 22/09/2009 11:10:21

      ΣΩΣΤΟΣ. 1000 ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ ΤΡΙΚ ΤΟΥ ΡΑΓΚΟΥΣΟΓΙΩΡΓΑΚΗ !!!

    • JIMMY avatar
      JIMMY @ aris53m 22/09/2009 11:14:01

      ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΡΙΚ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΕΡΓΟΥ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΠΑΓΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΩΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ !!!! ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ;;; ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΣΤΟΝ ALPHA Ο ΚΑΣΤΑΝΙΔΗΣ. ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΕΑ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΘΑ ΤΥΓΧΑΝΟΥΝ 50% ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ !!! ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ, ΑΓΡΟΤΟΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ !!! ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΞΥΠΝΑΤΕ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ !!!

  9. ambrosiac avatar
    ambrosiac 22/09/2009 10:14:21

    Τι ΔΕΝ ακουσα στο debate
    ------------------------

    Αντι για γενικολογιες, φουμαρα και ιδεασμους θα ηθελα ναχα ακουσει:


    "-- Πως θα μειωσετε τις δημοσιες δαπανες;"

    ΑΠ.: "-- Επιβαλλω εκ των ανω μειωση 20%. Καθε υπουργειο και υπηρεσια ας διαλεξει τι θα κοψει και πως. Τοσα ειναι τα λεφτα και αλλα δεν εχει."


    "-- Πως θα καταπολεμησετε την φοροδιαφυγη;"

    ΑΠ.: "-- Θεσπιζω περιοδο αμνηστιας 30 ημερων. Οποιος εμφανιστει και δηλωσει κρυμμενο εισοδημα παρελθοντος πληρωνει το 1/3 του φορου, του χαριζεται 1/3 του φορου και το υπολοιπο το πληρωνει με δοσεις. Αν δεν πληρωσει καποια δοση το ευεργετημα ακυρωνεται. Μετα τις 30 μερες στελνω εφοριακους ειδικου σωματος και κανουν αιφνιδιαστικους ελεγχους οπου θελω
    και οποτε θελω. Οποιος διαπιστωθει να φοροδιαφευγει τιμωρειται με πενταπλασιο φορο και αν δεν εχει να πληρωσει κατασχονται και βγαινουν σε πλειστηριασμο τα περιουσιακα του στοιχεια. Προσφυγη σε δικαστηρια δεν αναστελλει την διαδικασια -- αν δικαιωθει εκ των υστερων θα του επιστραφουν τοτε. Οποιος καταγγειλει φοροφυγαδα παιρνει αμοιβη 10% οποιου ποσου καταληξει σαν αποτελεσμα στο κρατικο ταμειο. Εφοριακος που κανει λαδια απολυεται, τον βαρυνει προσωπικα οποιο ποσο χαρισε και παει και πεντε χρονια φυλακη."

    Μου _φανηκε_ οτι ακουσα κατι τετοια... αλλα ξυπνησα :( και εκλεισα την ΤιΒι.

  10. Συκοφάντης avatar
    Συκοφάντης 22/09/2009 11:06:37

    Tωρα δυστυχως καταλαβαινουμε ολοι ποσο μεγαλο κακο εχει γινει με την επικρατηση του κ. Παπανδρεου και οχι του κ.Βενιζελου στο Πασοκ.Αν ειχε επικρατησει ο κ.Βενιζελος η Νεα Δημοκρατια θα ειχε απεναντι της ενα κομμα ευρωπαικο ενα κομμα με θεσεις και συγκεκριμενες αποψεις.Αντι αυτου εχει απεναντι του ενα κομμα τριτοκοσμικο ενα κομμα που συγκρινεται μονο με κομματα μεσης ανατολης,ενα κομμα που μοιραζει τα παντα στους παντες.Ειναι κριμα.Κυριε Βενιζελο πραγματικα καταλαβαινουμε την πολιτικη σας μοναξια μεσα στο χωρο του Πασοκ.Συνεχιστε ομως την προσπαθεια σας για αλλαγη νοοτροπιας στο κομμα σας .Ο εξευρωπαισμος του Πασοκ, ενος κομματος εξουσιας ,μονο οφελη θα ειχε για τον τοπο.

    • Τούρκος avatar
      Τούρκος @ Συκοφάντης 22/09/2009 11:36:52

      Κάτι μου λέει ότι αν είχε εκλεγεί ο Βενιζέλος στη ηγεσία του ΠΑΣΟΚ τα ίδια θα γράφατε σήμερα για τον Παπανδρέου. Από που κι ως που θα εξευρωπαίσει το κόμμα ο Βενιζέλος;

  11. JIMMY avatar
    JIMMY 22/09/2009 11:08:36

    ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ antinews ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΣΤΟΧΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ. ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΡΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΡΙΚ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΛΟΙ ΚΥΡΙΕΣ & ΚΥΡΙΟΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ. ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΑ !!!!! ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ Η Ε.Ε. ΠΑΡΤΕ ΝΑ 'ΧΕΤΕ !!! ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ, Ο ΚΑΡΧΙΜΑΚΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΕΛΑΦΟΙ !!!

  12. Συκοφάντης avatar
    Συκοφάντης 22/09/2009 11:59:27

    Τις δηλωσεις για εξευρωπαισμο του Πασοκ τις ειχε κανει ο κ Βενιζελος στη κουρσα για την εκλογη αρχηγου, δεν ειναι δικα μου λογια.Αν εσεις ειστε ικανοποιημενος σαν πολιτης, οχι σαν οπαδος ,απο τον κΠαπανδρεου ειναι δικο σας θεμα.Μηπως ειστε σε θεση να μου εξηγησεται ενα μερος της χθεσινης απαντησης του κ.Παπανδρεου στον κ.Καραμανλη στο ερωτημα για την κλιμακα, η οποια λεει κατα λεξη:Θα γινει αναδιανομη του πλουτου του Ελληνικου λαου προς οφελος της χαμηλης και μεσαιας ταξης.Εσεις απο αυτην την απαντηση τι νοημα βγαζετε;Γιατι εγω δεν βγαζω κανενα.

    • Τούρκος avatar
      Τούρκος @ Συκοφάντης 22/09/2009 12:16:43

      Επειδή ακριβώς πρόκειται περί δηλώσεων δέον είναι να είμαστε επιφυλακτικοί με τον Βενιζέλο. Η συμπεριφορά του κατά τη διάρκεια της κούρσας για την αρχηγία το 2007 και η σκανδαλώδης στήριξή του από συγκεκριμένα ΜΜΕ τον τελείωσαν για μένα. Όσο για την απάντησή του δεν μπορώ να σας απαντήσω διότι δεν παρακαλούθησα την τηλεμαχία.

  13. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2009 12:21:38

    http://pontokomicom.blogspot.com/2009/09/blog-post_21.html

  14. Συκοφάντης avatar
    Συκοφάντης 22/09/2009 12:42:23

    Δεν χρειαζεται να την εχετε παρακολουθησει.Την απαντηση που εδωσε την εχω μεταφερει κατα λεξη.Το θεμα ειναι τι νοημα βγαινει απο αυτα που διαβαζετε.

  15. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 22/09/2009 13:01:10

    Στο τελος θα σου απονειμουμε το χρυσο βραβει της παραπληροφορησης και της παραπλανησης.Εχετε παρει ντοκτορα...Ειναι παρα πολυ δυσκολο να το πετυχετε γιατι οι αναγνωστες σας εχουν καταλαβει ..

  16. Συκοφάντης avatar
    Συκοφάντης 22/09/2009 13:10:50

    Το βραβειο παραπληροφορησης το εχει παρει αλλος απο καιρο.Ειναι αυτος που λεει οτι η Εγνατια δεν εχει τελειωσει ειναι αυτος απαξιωνει τα παντα.Αλλα μην ανησυχεις οτι σπερνεις θα θερισεις.

  17. George Poulos avatar
    George Poulos 22/09/2009 17:44:24

    Πολύ νωρίς αρχίσατε την αντιπολίτευση και θα κουραστείται.

    • ΓΚΑΠ! avatar
      ΓΚΑΠ! @ George Poulos 22/09/2009 19:37:00

      προσοχή στα πράσινα καλτσόν..μην τα σκίσετε πριν τις 4/10

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/09/2009 19:15:42

    Συγχαρητήρια FactorX!
    ακούω τώρα όλα τα παπαγαλάκια επανλαμβάνουν αυτό που πρώτο το antinews εντόπισες χτες για το που θα στηριχτεί όλο το οικοδόμημα των παροχών. Νομίζω έβαλες την ατζέντα για από τώρα μέχρι και πολύ μετά τις εκλογές.