29/07/2009 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου παρουσίασε τους άξονες της οικονομικής του πολιτικής



Την Οικονομία επιλέγει το ΠΑΣΟΚ ως σημαία της επίθεσης που ετοιμάζεται να εξαπολύσει εναντίον της κυβέρνησης με αποκορύφωμα τη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης η οποία όπως εκτιμά ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα είναι «η τελευταία πριν από τις εκλογές».

Σε ευρεία κομματική σύσκεψη που συγκάλεσε σήμερα στη Βουλή για να συζητήσει την παρουσία του στην ΔΕΘ, ο κ. Παπανδρέου παρουσίασε τους άξονες της οικονομικής του πολιτικής που είναι οι εξής

- Ένα σχέδιο άμεσης ανάταξης της οικονομίας

- Στήριξη της απασχόλησης και την αντιμετώπιση της ανεργίας

- Δίκαιη αναδιανομή

- Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα δημοσιονομικής εξυγίανσης

- Δημιουργία αγοράς στην υπηρεσία του πολίτη με νέο πλαίσιο εποπτείας

Σύμφωνα με τον κ. Παπανδρέου, μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο φθινόπωρο, καθώς παρατηρείται ήδη μεγάλη μείωση στον τουρισμό, την οικοδομική δραστηριότητα και τη βιομηχανική παραγωγή, ενώ υπάρχει και σημαντική επιβράδυνση στη δανειοδότηση επιχειρήσεων και νοικοκυριών. Ανέφερε επίσης ότι τα δημοσιονομικά στοιχεία παραπέμπουν σε πλήρη εκτροχιασμό, καθώς το ταμειακό έλλειμμα το πρώτο εξάμηνο έφτασε στα 18 δισ. ευρώ ξεπερνώντας ήδη τον ετήσιο στόχο.

Ερωτηθείς σχετικά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ε. Αντώναρος δήλωσε ότι όντως υπάρχει αύξηση του ταμειακού και όχι του πραγματικού ελλείμματος, αλλά αυτό θα κριθεί οριστικά στο τέλος του οικονομικού έτους επειδή είμαστε μέσα σε διεθνή οικονομική κρίση της οποίας οι διαστάσεις δεν είναι απόλυτα ευδιάκριτες. Αυτό, είπε, θα έπρεπε να το ήξεραν όσοι βιαστικά σπεύδουν να καταλήξουν σε συμπεράσματα πρόσθεσε ο κ. Αντώναρος και σημείωσε ότι οι επιπτώσεις στην Ελλάδα «είναι μικρότερες από τις χώρες στις οποίες κυβερνούν ομοϊδεάτες του κ. Παπανδρέου».

Γενικολογία και αοριστολογία καταλόγισε ο ΣΥΝ στο ΠΑΣΟΚ σχολιάζοντας τις προτάσεις του για την οικονομία. Ο υπεύθυνος Γραφείου Τύπου του ΣΥΝ Ανδρέας Καρίτζης πρόσθεσε: «Η χώρα δεν έχει ανάγκη από μια απλή δικομματική κυβερνητική εναλλαγή, που θα οδηγούσε την επόμενη μέρα σε "μια από τα ίδια". Αντίθετα, σήμερα είναι αναγκαία όσο ποτέ μια ριζική, προοδευτική αλλαγή στην πορεία της χώρας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/07/2009 19:17:31

    Η "πράσινη" ανάπτυξη πήγε περίπατο μετά το στραπάτσο των ευροεκλογών. Το GAP σε καθαρόαιμη επίδειξη απλών ευχολογίων. Για να έχουμε να λέμε και κάτι αλλιώς θα τον ξεχάσει και ο γείτονας του.

  2. theo1611 avatar
    theo1611 29/07/2009 19:22:36

    Επικεφαλίδες του Word παρουσίασε ο ΓΑΠ που τις βάφτισε άξονες της οικονομικής του πολιτικής?

    Αν είναι έτσι, to post είναι εξαιρετικά εύστοχο.

    Αν ανέλυσε τους άξονες, το post είναι προβληματικό αγαπητέ FactorX!!!

    Αν υπήρχε ανάλυση και είναι ανάξια λόγου, θα μπορούσες να το έχεις επισημάνει.

    Αλλά πάλι, ου παντός πλείν ες Κόρινθον

  3. neve bianca avatar
    neve bianca 29/07/2009 19:39:54

    come noioso!

  4. donaE avatar
    donaE 29/07/2009 20:29:23

    Ειδικα η 'δημιουργια αγορας στην υπηρεσια του πολιτη' ειναι πολυ... συγκεκριμενο μετρο.
    Οπως και το 'μεσοπροθεσμο προγραμμα'.Ουτε βραχυπροθεσμο ουτε μακροπροθεσμο,ειδικη ,μεση λυση.

  5. Orestios avatar
    Orestios 29/07/2009 21:38:54

    Και όλο αυτή την ψώφια παράσταση την ονομάζουν σκληρή επίθεση. Τι άλλο θα ακούσουμε θεέ μου για την μαχητικότητα του GAP.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/07/2009 22:32:59

    Δεν μας το λέει και στα αγγλικά αυτό το "Δημιουργία αγοράς στην υπηρεσία του πολίτη με νέο πλαίσιο εποπτείας" μήπως και βγάλουμε κάποιο νόημα?
    Κατά τα άλλα, η επίθεση είναι όντως πολύ σκληρή. Όπου νάναι θα πέσουν και τα χειμερινά ανάκτορα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ εναςάσχετος 29/07/2009 22:42:42

      αυτό που νομίζω λέει είναι ότι θέλει να τα έχει καλά και με τον θεό και με τον διάβολο. Αγορά μεν, με κράτος από πάνω δε. Ο πολίτης είναι για παραπλάνηση (για την ποροστασία αυτού του έρμου θα πληρώνει τους δημόσιους υπαλλήλους... σε φορολογώ για το καλό σου)

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ archaeopteryx 29/07/2009 23:20:41

        "αυτό που νομίζω λέει είναι ότι θέλει να τα έχει καλά και με τον θεό και με τον διάβολο"
        Οικογενειακή παράδοση των Παπανδρέου.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ εναςάσχετος 29/07/2009 22:51:30

      The creation of a market that will serve the citizens within a new context of monitoring.

      Λέω τώρα εγώ....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 29/07/2009 23:08:48

        άντε βρες ποιός το έχει πει αυτό... "εποπτεία" είναι πιο κοντά στο regulation

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 29/07/2009 23:13:23

        Όπου monitoring βάλε regulation. Συμφωνώ.
        Πάλι τουρλουμπούκι όμως η δουλειά.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Strange Attractor 29/07/2009 23:32:02

        Σιγά μην κάνει regulation. Το αφεντικό το απαγορεύει.
        Monitoring και πολύ του είναι. Παρατηρητήριο τιμών, ίσως με κάποιο ιντερνετικό κόλπο α λα ΓΑΠ.

    • mareli avatar
      mareli @ εναςάσχετος 30/07/2009 13:44:55

      Εμένα μου θυμίζει τη "συμμετοχική δημοκρατία". Πολιτική μαγεία... μιλάς για κάτι τόσο πολύ που στο τέλος νομίζεις ότι τόχεις κιόλας... πασοκική αλχημεία... τόσα χρόνια σοσιαλισμός και δεν κατάφερε να κάνει το σοσιαλιστικό αυτονόητο: Το κράτος-ελεγκτή! Νόμιζαν ότι το είχαν κάνει ήδη και έπρεπε να τους προσκυνούμε κιόλας!!!
      Τελικά είχαν πετύχει με μαγικό τρόπο το: κόμμα-μιζοδιαχειριστή
      Τώρα όμως ήρθε η ώρα να το κάνει το GAP αυξάνοντας τη φορολογία (όπως λεέι ο αρχαίος)...τρίχες!!!
      Του Βλαστού ήταν "ριχτάρια", του gap είναι "εποπτεία": Ξεκάθαρα πράγματα... δεν αλλάζει κάτι και μάλιστα θα έχουμε και την υψηλή εποπτεία για να διαφαλίζουμε το φαγοπότι εις βάρος του πολίτη!!!

    • Δωδωναίος avatar
      Δωδωναίος @ εναςάσχετος 31/07/2009 15:03:08

      Με την Ν.Δ στην κυβέρνηση, o Λαός πλήττεται βάναυσα από την ακρίβεια, την κερδοσκοπία, την αισχροκέρδεια την εισοδηματική ανεπάρκεια, την ανεργία και την ασύδοτη λειτουργία της αγοράς.
      Τίποτε δεν πάει καλά στην οικονομία, και την κατάσταση αυτή την επιτείνει ακόμη περισσότερο η οικονομική ύφεση και η αβεβαιότητα που επικρατεί διεθνώς.
      Το ΠΑΣΟΚ όμως σαν το «αποκούμπι», η ελπίδα και η «απαντοχή» του Λαού για κοινωνική προστασία και για καλύτερες μέρες πρέπει να αναδείξει τις ρεαλιστικές πολιτικές προτάσεις εκείνες που θα δώσουν λύσεις στα προβλήματα της Χώρας και ιδιαίτερα στην νεοφιλελεύθερη λειτουργία της «αγοράς»
      Περισσότερη και ποιοτικότερη εποπτεία, με έλεγχο για υπερβολικό κέρδος και με κίνητρα για προωθήσεις των εγχώριων προϊόντων, την φορολογική παρακολούθηση της διακίνησης, την θέσπιση προδιαγραφών υγιεινής των τροφίμων και την εν γένει αυστηρότερη παρακολούθηση των.
      Εν πάσει περιπτώσει, ο Χώρος εδώ δεν προσφέρεται για ειδική πραγματεία λειτουργίας της αγοράς. Όμως κάποιες θετικές νύξεις έγιναν από τον Πρόεδρο ΓΑΠ οι οποίες θα εξειδικευτούν λεπτομερέστερα στα πλαίσια της Δ.Ε.Θ
      Για να πετύχει ο ΓΑΠ πρέπει να κερδίσει την αξιοπιστία των Ελλήνων πολιτών και εκείνος, γνωρίζει περισσότερο από τον καθένα πόσο δύσκολο είναι αυτό την «σήμερον ημέρα..»
      ..................................................................
      Για να δούμε θα αναρτηθεί το παρόν κείμενο??????

  7. prota-i-ellada avatar
    prota-i-ellada 30/07/2009 11:57:32

    Οποιαδήποτε σχόλια για τα διάφορα σχέδια του Γιωργάκη (αντιμετώπιση παγκόσμιας κρίσης, πανδημίας, τρομοκρατίας, τουρκίας, πγδμ, κλπ) είναι πραγματικά ΠΕΡΙΤΤΑ.
    Μοιράζει αόριστες υποσχέσεις δεξιά και αριστερά χωρίς κανένα περιεχόμενο, συγκεκριμένη δέσμευση, θεσμική συνοχή ή οικονομική κοστολόγηση.
    Δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι το παιδί αυτό είναι από άλλο πλανήτη.
    Αν γίνει πρωθυπουργός θα γελάμε και θα κλαίμε ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ.

    • Δωδωναίος avatar
      Δωδωναίος @ prota-i-ellada 01/08/2009 14:41:03

      «Γιωργάκης κατά… το «Κωστάκης».
      Το προσωνύμιο αυτό (Γιωργάκης), ηχεί υποτιμητικά για τον για τα μέλη, τους φίλους και τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και είναι, ιδιαίτερα απωθητικό.
      Ο Πρόεδρος του Πανελλήνιου Σοσιαλιστικού Κινήματος και Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς Γιώργος Ανδρ. Παπανδρέου, είναι πρόσωπο με μεγάλη διεθνή αναγνωρισιμότητα, εκτίμηση και σεβασμό. Έμεινε σχεδόν για 5 χρόνια επικεφαλής του ΥΠΕΞ, δίνοντας δείγματα ιδιαιτέρων δυνατοτήτων, στιβαρότητας στις θέσεις της Ελλάδας για τα διεθνή θέματα και επιδέξιων χειρισμών των εθνικών μας υποθέσεων.
      Nα θυμόσαστε οι ενάντιοι εδώ, ότι θα γίνει ένας από τους καλύτερους Πρωθυπουργούς της Ελλάδας.
      Ένας από τους καλύτερους Πρωθυπουργούς της Ελλάδας, σε αντίθεση με τον σημερινό, της «εικονικής πραγματικότητας» και των «κούφιων υποσχέσεων».
      Και τι δεν ακούσαμε από τον «καταλληλότερο»:
      «Σεμνότητα και ταπεινότητα»
      «Επανίδρυση του Κράτους»
      «Μηδενική ανοχή στην διαφθορά»
      «Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη (αλλά παρέμεινε όμως αταλάντευτος …….στην θέση του)» και,
      άλλα ταύτα σχετικά…σοβαροφανή και έωλα…

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/07/2009 19:57:05

    – Πώς παν, κόρακα, τα παιδιά σου;
    – Όσο παν, τόσο μαυρίζουν.


    ΠΠ

  9. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 04/08/2009 08:50:12

    Μπράβο αναρτήθηκαν και τά δύο!!!
    Κάτι είναι και αυτό.
    Και μια τελευταία επισήμανση:
    Για να έχει επισκεψιμότητα και ζωντάνια ένας ιστο-χώρος(ανεξάρτητα από τις πολιτικές του προτιμήσεις...), πρέπει να αφήνει να "παίζουν" όλες οι απόψεις.
    Εννοείται βέβαια ότι εκφέρονται αυτές μέσα σε κόσμια και ευπρεπή πλαίσια...