#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2010 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου παραδέχθηκε ότι δεν παίρνει πλέον αυτός τις αποφάσεις

 



Αδυναμία Παπανδρέου να ελέγξει τις αποφάσεις.

 Το ακούσαμε και αυτό: ο Πρωθυπουργός της χώρας, κος Παπανδρέου, το πρωί στη συνάντηση με τους συνδικαλιστές, παραδέχτηκε ότι δεν είναι πια Πρωθυπουργός της χώρας, ότι δεν κάνει αυτός πλέον κουμάντο, ότι δεν έχει τον έλεγχο.

 Σε μια αποστροφή του λόγου του ο Γ.Γ. της ΑΔΕΔΥ, κος Ηλίας Ηλιόπουλος, μετά από ερώτηση του ν. Χατζηνικολάου , στο ΑΛΤΕΡ, είπε:  «το πρωί είπα στον κ. Πρωθυπουργό, κε Πρόεδρε είναι δυνατόν να κόψουμε από τους συνταξιούχους των 400 ευρώ, το 13 και 14 μισθό, να μην τους αφήσουμε τουλάχιστον να μπορούν να χαίρονται λίγο τις γιορτές. Και ο Πρωθυπουργός μου απάντησε: σωστό είναι αυτό, αλλά άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις…..»

 Με λίγα λόγια ο πρωθυπουργός παραδέχθηκε, στους συνδικαλιστικούς φορείς ότι, δεν ελέγχει τη χώρα, ότι δεν είναι πια ο πρωθυπουργός της χώρας, αλλά απλός φέρει τον τίτλο του Πρωθυπουργού.

 Αν αυτό δεν λέγεται πτώχευση, τότε πιο...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. otiprepei avatar
    otiprepei 29/04/2010 21:10:57

    Αντε βρε Παπανδρέου δεν είσαι ο πρωθυπουργός?
    Και στο Ερντογάν ως τι θα συστηθείς ως η Σούλα η κομμώτρια?
    Αντε....

    • Orestios avatar
      Orestios @ otiprepei 29/04/2010 21:15:56

      Σωστόοοοοος!!!!

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ otiprepei 29/04/2010 21:17:06

      ...μα το είπε υπό κηδεμονία είναι το παιδί....

      • Orestios avatar
        Orestios @ O Ιθαγενής 29/04/2010 21:33:56

        Ιθεγενή, υπό κηδεμονία σε τέτοια ηλικία είναι μόνο οι μή έχοντες σώας τας φρένας.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ otiprepei 29/04/2010 21:35:48

      Πρέπει να κρατηθεί videακό και ιντερνετικό αρχείο όλης της φάρσας ΠΑΣΟΚ 2010. Πως καταλήξαμε στο βάραθρο. να το δείχνουμε στα παιδιά μας αν προλάβουμε να κάνουμε..

      Άκου εκεί δεν παίρνει πλέον αυτός τις αποφάσεις...

    • maestros avatar
      maestros @ otiprepei 29/04/2010 23:02:51

      ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ ΤΟΝ ΚΕΜΑΛ ... ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΣ ΕΠΑΙΤΗΣ ΣΤΟ ΔΝΤ

      Ήταν επόμενο, ήταν φυσιολογικό για αυτούς, ειδικά για τον αρχηγό του ΚΚΚΑΣΟΡ, να το κάνουν. Είναι συμβατό με την φύση, τον χαρακτήρα, την ιστορία τους, την αληθινή πολιτική τους ταυτότητα, να πάνε στο Δ.Ν.Τ...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/04/blog-post_7979.html

    • Dimi avatar
      Dimi @ otiprepei 29/04/2010 23:37:36

      Eγινε πρωθυπουργός για τη φουκαριάρα τη μάνα του http://bit.ly/9Eunz0

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ otiprepei 30/04/2010 01:50:57

      Ως ο Yorgo ο μεμέτ τσογλάν που παίζει την "κυβέρνηση" με τα γκαρντασια του την Μπιρμπίλο, τον Παυλάκη τον Γερουλάνο, το Παπακωνσταντή και με παιδονόμο τα βράδια τον άσπονδο φίλο του Οτσαλάν τον Πάγκαλο ντε!

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 29/04/2010 21:11:46

    Αυτοί μας δουλεύουν, δεν πάνε καλά, κάποιος πρέπει να τους στείλει άμεσα στο σπίτι τους.

    τα αρχικά 45 δις ευρώ το χρόνο για 3 χρόνια από το μηχανισμό στήριξης έγιναν 120 δις για 3 χρόνια δλδη 15 δις λιγότερα και έρχονται νέα σκληρά μέτρα ….

  3. τασος γ.θ avatar
    τασος γ.θ 29/04/2010 21:16:26

    και όταν έπερνε αυτός της αποφάσεις [ λέμε τώρα ] τι χαίρι είχαμε ;

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ τασος γ.θ 29/04/2010 21:32:24

      :)

  4. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 29/04/2010 21:17:36

    "Ο κ. Παπανδρέου παραδέχθηκε ότι δεν παίρνει ΠΛΕΟΝ αυτός τις αποφάσεις"

    Ενώ πριν τις έπαιρνε εξολοκλήρου αυτός...

    • NAYTHS avatar
      NAYTHS @ Κάποιος. 29/04/2010 22:17:17

      Βεβαιως, και γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...

  5. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 21:19:49

    Συνεπώς συμβαινουν 2 τινά:
    α)Είτε οι αποφάσεις δεν είναι νόμιμες αφού, σύμφωνα με την αντιπροσωπευτική δημοκρατία, δεν αποφασίστηκαν από εκλεγμένους αντιπροσώπους του λαού,
    β) Είτε ο Πρωθυπουργός δεν είναι νόμιμος και οφείλει να παραιτηθεί, αφού βρίσκεται υπό ομηρία.

  6. leopold avatar
    leopold 29/04/2010 21:21:01

    Γιωργακη παμε για κανο???????
    -Τι να σου πω,δεν ξερω,αλλοι παιρνουν τις αποφασεις.............

    • Orestios avatar
      Orestios @ leopold 29/04/2010 21:34:16

      χαχαχαχαχαχα

    • KNWD avatar
      KNWD @ leopold 30/04/2010 01:21:40

      :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2010 21:44:23

    Πότε το κατάλαβε; (Ή μήπως το ήξερε, και έλεγε ψέματα;)

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 29/04/2010 22:16:11

      Εμείς από την εποχή του ....Σημίτη …που του έδωσε δημόσια… το δαχτυλίδι .Λες να το έχει καταλάβει τότε το παιδί …

  8. george1 avatar
    george1 29/04/2010 22:19:21

    Δεν βγήκε στα τηλεπαράθυρα ούτε ένας υπουργός για να ψελλίσει έστω και μια υποτυπώδη δικαιολογία όλοι κρύφτηκαν με αποτέλεσμα να επιστρατευτεί ο νεκροθάφτης. Πιστευα οτι η κοινωνική έκρηξη θα ξεσπούσε εκεί κοντά στον Οκτώβριο τώρα βλέπω οτι τα γιαούρτια θα πέσουν και σύντομα μάλιστα. Μακάριοι οι πολιτικοί που δεν τους γνωρίζει ο κόσμος οι υπόλοιποι απο ΠΑΣΟΚ μεριά θα πρέπει να κοιτούν πίσω τους όταν περπατάνε σε δημόσιο χώρο. Είδα επίσης τόυς Παναγιωτόπουλο και Χαρακόπουλο και σκέφτηκα οτι αν αυτή είναι η νέα ΝΔ που οικοδομείται καλύτερα να μείνει στα μπετά δεν χρειαζόμαστε τέτοια αντιπολίτευση

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ george1 29/04/2010 22:44:28

      Δεν ξέρουν που να βαδίσουν πλέον. Όμως ήταν επόμενο να υπάρξει ΚΕΝΟ εξουσίας ΚΑΙ αντιπολίτευσης την στιγμή,που όλοι αυτοί είχαν κάνει την πολιτική ενα σίγουρο παιχνίδι, που μόνο οι γνωστοί και τα τζάκια έκριναν τις καριέρες. Ο Τούρκος δεν θα νοιαστεί για το τζάκι σου, ούτε ο Γερμανός.
      Αν δε ξέρουν που να βαδίσουν πλέον ως πολιτικοί εμείς πως θα ξέρουμε? Είμαστε πλέον ενα ακέφαλο Έθνος.

  9. otiprepei avatar
    otiprepei 29/04/2010 22:37:02

    Ο Γιώργος Παπανδρέου, θα συναντηθεί αύριο με τον Αντιπρόεδρο της Τουρκικής Εθνοσυνέλευσης, Ali Babacan στο Μέγαρο Μαξίμου, και το μεσημέρι θα συναντηθεί με την Επίτροπο της Ευρωπαϊκής Ένωσης...

    Εκει μάλλον θα συστηθεί ως Bob ο μάστορας κι οχι ως πρωθυπουργός.

  10. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 29/04/2010 22:37:40

    Στην Ρουμάνικη Τηλεόραση πριν λίγο μας είχαν στο ίδιο επίπεδο μ΄αυτούς,ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ….
    Ο ΓΑΠ κύριοι τα είχε όλα αναλύση πριν ακόμι γίνει Πρωθυπουργός με τους
    Αμερικάνους φίλους του, τα υπόλοιπα που λέμε τώρα είναι μόνο για τα νεύρα μας.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Tassos Karras 29/04/2010 22:46:31

      Μα είμαστε στα ίδια χάλια απλώς δεν το ξέραμε. Ενα Αιγαίο διαφορά είχαμε και τώρα θα το χάσουμε κι αυτό.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/04/2010 22:46:47

    Απο μικρό κι απο τρελό μαθαίνεις την αλήθεια.

  12. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 29/04/2010 23:20:42

    Η κυβέρνηση Παπανδρέου επιβάλει μέτρα τα οποία θεωρεί «γέφυρα για να περάσουμε σε μεγάλες αλλαγές με αλλαγή της παραγωγικής δομής!! » και χρησιμοποιεί ως επιχείρημα το εθνικό συμφέρον!! αν έπρεπε [ ως επιχείρημα]
    να το χαρακτηρίσουμε με 2 λέξεις είναι φαιδρό και επικίνδυνο, σε καμία σοβαρή Δημοκρατία δεν θα ήταν τόσο εύκολο να περάσουν τόσα πολλά σε βάρος του κοινωνικού συνόλου και τόσο γρήγορα,
    φτάσαμε σε σημείο το παράδοξο να παρουσιάζεται ως λογική και νομιμοποιημένη πολιτική «λύση»,
    αν και κατά γενική ομολογία τα επιχειρήματα του πρωθυπουργού είναι αρκετά αδύναμα για να αντιμετωπίσουν τις νέες κοινωνικές πραγματικότητες,

    για να μπορέσουμε όμως να καταλάβουμε πρέπει να μελετήσουμε προσεχτικά τη μέθοδο και τις διαδικασίες που οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση.
    πρώτα όμως απ όλα πρέπει να αναζητήσουμε το ρόλο των νταβάδων και των ΜΜΕ,,,
    δομούν, στα μέτρα τους, μια νέα κοινωνική πραγματικότητα με μια σειρά βίαιες μεταβολές του τρόπου ζωής των Ελλήνων,

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ o βουνίσιος 29/04/2010 23:27:54

      Άφού ο Πρωθυπουργός αναζητεί την Ιθάκη ή γέφυρες για μεγάλες αλλαγές..να του πω και ο Αχέροντας πέρασμα ήταν, εθελοντές για την βάρκα δεν υπήρχαν...

    • Σιφιλης avatar
      Σιφιλης @ o βουνίσιος 29/04/2010 23:50:16

      Το είχε αναλύσει διεξοδικά ο Παπανδρέου πριν μερικούς μήνες οταν ειπε:
      "δεν με ενδιαφέρει η αγορά, (η Ελληνική) πρέπει να βρω λεφτά για τους πιστωτές".

    • Σιφιλης avatar
      Σιφιλης @ o βουνίσιος 29/04/2010 23:53:52

      για την ακρίβεια: “δεν με ενδιαφέρει αν θα βουλιάξει η αγορά..."

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Σιφιλης 29/04/2010 23:59:30

        ή όπως μεταγενέστερα είπε μετά τα πρώτα μέτρα τώρα αισθάνομαι περισσότερο σοσιαλιστής....

        ΥΓ

        τώρα που το σκέφτομαι έχει δίκαιο αφού δεν μπορεί να μας κάνει όλους πλούσιους θα μας κάνει όλους φτωχούς ΠΑΣΟΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ

  13. popolaros avatar
    popolaros 29/04/2010 23:31:29

    Να πάνε στον αγύριστο.
    Να δούμε και τι θα ξεπουλήσουν σε λίγο και στον Ερντογάν.
    Νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα να χρησιμοποιούμε πλέον εκφράσεις όπως...Εθνική Προδοσία!

  14. pizza avatar
    pizza 29/04/2010 23:32:20

    Χωρις πρωθυπουργο σε λιγο το Φυρομ θα γινη Δημοκρατια Βοριας Μακεδονιας. Αν κανεις νομιζει πως μονο χρηματικο προβλημα εχουμε, ονειρευοται.

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ pizza 30/04/2010 01:01:57

      To Βόρειας μπορεί να χαθεί κάπου στη διαδρομή και να μείνει το Δημοκρατια της Μακεδονιας

      • pizza avatar
        pizza @ Giorgos 30/04/2010 06:22:18

        Σωστο

  15. popolaros avatar
    popolaros 29/04/2010 23:33:21

    Αιφνίδια παραίτηση του υποναυάρχου Στυλιανού Φενέκου διευθυντή Κλάδου Πόρων είχαμε πριν από λίγο. Σύμφωνα με πληροφορίες του defencenet.gr ο υποναύαρχος οδηγήθηκε στην κίνηση αυτή ύστερα από λεκτικό επεισόδιο που είχε με τον υπουργό Eθνικής Άμυνας Ευάγγελο Βενιζέλο κατά τη διάρκεια παρουσίασης πλάνου αναδιοργάνωσης της υπηρεσίας.
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11876&Itemid=51

  16. pizza avatar
    pizza 29/04/2010 23:33:30

    Τωρα μου ηρθε η ιδεα. Να βαλουμε πατεντα στο ονομα Μακεδονια και μετα να το πουλησουμε για μερικα δις ευρω.

  17. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 23:45:39

    ΕΠΕΙΓΟΝ: Τα Σκόπια σε κατάσταση πολέμου

    http://taxalia.blogspot.com/2010/04/blog-post_8451.html

    Επίσπευση της αναγνώρισης από την Ανθελληνική κυβέρνηση της Ελλάδας για την σταθερότητα στην περιοχή? Για την ειρήνη? χο! χο!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 29/04/2010 23:50:15

      Μιας και δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές, βουρ για αναγνώριση της μίας και μοναδικής "Μακεδονίας"

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 29/04/2010 23:53:13

      Oresti- αυτοί είναι χρόνια τώρα… γεμάτοι όπλα ..τώρα τα ανακάλυψαν xixxixi

      • Orestios avatar
        Orestios @ ataktos 29/04/2010 23:58:09

        Τώρα είμαστε σε δύσκολη φάση όμως. Με τις ευλογίες του GAP.
        Θα λέμε "σο πράις" συμπατριώτη? χο! χο!

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ Orestios 30/04/2010 01:06:12

      Το Link οδηγεί ΤΕΛΙΚΑ στο γνωστό site που ποτέ δεν αναφέρει πηγές (έστω για τυπική διασταύρωση του αξιόπιστου της είδησης)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Giorgos 30/04/2010 01:26:17

        Βρε, μια μανία με τις πηγές! Το GAP είναι αξιόπιστο λένε τα ΜΜΕ. Ζητάς και από εκεί τις πηγές?

      • kostasxan avatar
        kostasxan @ Giorgos 30/04/2010 02:02:05

        Αγαπητέ Γιώργο, σαφέστατα αναφέρω την πηγή, εκτός και αν θέλεις ονοματεπώνυμο για να συλληφθεί από την δημοκρατική αστυνομία του Γκρούεφσκι... Το ανώτατο στέλεχος του κρατικού μηχανισμού σου κάνει; Αν δεν σου κάνει, περίμενε τις εξελίξεις τις αμέσως επόμενες ημέρες. Και δεν θα σου ζητήσω να δαγκώσεις... τα δάχτυλά σου. Α, και κάτι ακόμη. ΑΝ θέλεις πηγές, γιατί δεν ρωτάς τους μεγαλοδημοσιογράφους; Αυτοί ξέρουν, αλλά ξεχνάνε να τα πούνε επειδή έχει προτεραιότητα -αυτή τη στιγμή- η κυβερνητική προπαγάνδα αποχαύνωσης και πολτοποίσης εγκεφάλων. Στο δρόμο σου για τι πηγές, να θυμάσαι πως μπορεί να διψάσεις και να αρχίσουν οι γνωστές "παραισθήσεις" των ΜΜΕ

      • kostasxan avatar
        kostasxan @ Giorgos 30/04/2010 03:21:11

        Τελικά μιλάς ελληνικά; Οι πηγές μου λες να θέλουν να βγάλω τα ονοματεπώνυμά τους; Ασφαλώς σε βρίσκω λίγο πριν τον ύπνο και το μυαλό μάλλον δεν βρίσκεται και στα καλύτερά του... Να ρωτήσω τις πηγές; Αν θέλουν να βγάλω αυτό που μου έστειλαν να βγάλω για να το μάθεις εσύ και όλοι οι άλλοι; Εγώ τις πηγές τις ξέρω. Αυτό μου αρκεί. Αν δεν αναγνωρίζεις, λυπάμαι πολύ, αλλά προφανώς δεν κάνεις τις ίδιες παρατηρήσεις στις "δημοσιογραφικές πληροφορίες" που σου πασάρουν καθημερινά. Τις πηγές τις αναφέρω όταν υπάρχουν, αν εννοείς τις υπόλοιπες. Αν μου στέλνει κάποιος κάτι, το δημοσιεύω χωρίς το όνομά μου. Αυτό και μόνο αποτελεί απόδειξη πως δεν είναι δικό μου κείμενο. Και όταν κάποια πηγή μου θέλει να μείνει κρυφή (βλ. υποθέσεις με πληροφορίες δράσης του τουρκικού προξενείου Κομοτηνής και των πρακτόρων του στη Θράκη)... Αλλού λοιπόν να κάνεις αυτές τις παρατηρήσεις. Ξέρεις, σε κάποιους ιστοχώρους που ξεσηκώνουν ότι βρούνε και το παρουσιάζουν για δικό τους (με αιτιολογικό: άγνωστος αποστολέας). Τέλος πάντων, δεν θα απολογηθώ σε εσένα για τις πηγές μου και το ιστολόγιο που διαχειρίζομαι. Στους αναγνώστες του ναι... Στους ελαφρώς τη καρδία λασπολόγους του, όχι. Και η παρέμβαση έγινε και κλείνει εδώ, επειδή η λάσπη τελικά σε αυτή τη χώρα κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέφεται στους ιδιοκτήτες της. Νομίζω πως ο Factor συμφωνεί απολύτως σε αυτό. Τέλος, γιατί έχω και δουλειές να κάνω. Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση του admin

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/04/2010 00:09:38

    Τον μισθό του τον παίρνει ως Πρωθυπουργός ο Αϊ Γιώργης ο Καστελλοριζιώτης μετά απο την δήλωση οτι δέν κυβερνά ή τον χάρισε στην τρόϊκα??
    Τεράστια εξαπάτηση τού Λαού.
    Ανεύθυνος άρχων,που τά παπαγαλάκια του θά γράφον οτι αγωνίζεται νά θέσει ΄κόκκινες γραμμές΄στην τρόϊκα..

  19. Ακυρος avatar
    Ακυρος 30/04/2010 00:26:40

    Υπακοή....

    http://4.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/S9nutucSoyI/AAAAAAAAANA/itWRfPFTrRw/s400/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83.jpg
    από την ομιλία στο συνέδριο του ΕκόνομιστΧτεςςςςς....

    "...Είναι γεγονός ότι, εμείς, οι Έλληνες, έχουμε τα δικά μας προβλήματα, τα οποία και αντιμετωπίζουμε. Ας είναι λοιπόν αυτό, ένα ισχυρό μήνυμα για την ευρύτερη επείγουσα κατάσταση που αντιμετωπίζουμε. Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα."

    Μετά φταίνε οι ...συνομωσιολόγοι!!!!!

    "...Θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος, γιατί πραγματικά θεωρώ ότι ελάχιστοι κατάφεραν να κατανοήσουν και να παρουσιάσουν το εύρος και το βάθος των αλλαγών, που ήδη έγιναν. Αφορούν κυρίως σε πέντε τομείς:
    - Δημοσιονομική εξυγίανση και σταθερότητας
    - Ανάπτυξη και πράσινη οικονομία.
    - Δίκτυα κοινωνικής ασφάλειας,
    - Θεσμικές αλλαγές, που είναι ιδιαίτερα σημαντικές για την Ελλάδα - και επ' αυτού θα επανέλθω.
    - Εξωτερική πολιτική. "

    ..δηλαδή, εξηγεί παρακάτω, πως η εξωτερική πολιτική της χώρας είναι μέρος της συμφωνίας και ως τέτοια, συνεχίζει ακριβώς από κεί που είχε σταματήσει: Από το ζεμπέκικο!

    http://1.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/S9nrSWYkG9I/AAAAAAAAAMo/llJBI-J53lA/s400/george.bmp
    "Τις επόμενες ημέρες, επίσης, αναμένουμε την επίσκεψη στην Αθήνα του Τούρκου Πρωθυπουργού Ερντογάν, προκειμένου να ανανεωθεί η διαδικασία προσέγγισης Ελλάδας -Τουρκίας, η οποία ξεκίνησε το 2000, οπότε ελήφθη η απόφαση σχετικά με την υποψηφιότητα της Τουρκίας για ένταξη στην Ε.Ε. Και μάλιστα, έχουμε ξεκινήσει πολύ σημαντικές προετοιμασίες για στενότερη συνεργασία σε διάφορους τομείς.

    Βέβαια, ελπίζουμε ότι αυτό θα είναι ένα ερέθισμα, η αφετηρία ενός πιο σημαντικού διαλόγου, ώστε να προχωρήσουμε και να ασχοληθούμε με πιο σημαντικά θέματα. Υπάρχουν μεγάλα θέματα, όπως η οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας, αλλά και η αποχώρηση επιτέλους των δυνάμεων κατοχής από την Κύπρο, των τουρκικών δυνάμεων κατοχής, για να μπορέσει ο Κυπριακός λαός να νιώσει ελεύθερος και ανεξάρτητος, ότι οι μητέρες πατρίδες είναι εδώ για να βοηθήσουν, όχι για να δημιουργούν εξαρτήσεις και προβλήματα. ..."

    "... «μπορούμε να σας έχουμε εμπιστοσύνη;», μας λένε. «Θα τα καταφέρετε; Έχετε ενδημικά προβλήματα, ακούμε, όπως πελατειακές σχέσεις και διαφθορά». Πράγματι, έχουμε διαφθορά. «Αυτό σημαίνει ότι είστε καταδικασμένοι να αποτύχετε. Ποια είναι η απάντησή σας;».

    Θα απαντήσω, αποκαλύπτοντας μια εικασία που κρύβεται πίσω από τις ερωτήσεις αυτές. Η εικασία αυτή, στηρίζεται λιγότερο στην πραγματικότητα και περισσότερο σε προκαταλήψεις και προλήψεις: «εσείς οι Έλληνες δεν μπορείτε να πετύχετε. Διακόσια χρόνια παραβατικότητας» κλπ. κλπ. Ακούσαμε πολλά, τις τελευταίες εβδομάδες, τους τελευταίους μήνες"

    Δηλαδή για να καταλάβετε, στο μυαλό του, απολογούμενου στα ώτα των Εκονομιστ, Πρωθυπουργού, ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ περιλαμβάνουν και ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!

    http://2.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/S9nr6RYJDKI/AAAAAAAAAMw/XtDjWjpM21U/s400/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7.jpg

    Και πάνε και παραπίσω, ώς την ...Φιλική Εταιρία!!!!!
    Καιρός να φρονιμέψουμε!!!! Ανευ Φρονήματος!

    Απίστευτος!!!!

    http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/a809609e-fa8d-46a3-9745-a5cda0175fd6

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ακυρος 30/04/2010 01:27:30

      Γνωστά. Τόσο καιρό τα λέμε.

    • Κρης avatar
      Κρης @ Ακυρος 30/04/2010 04:53:09

      Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα.
      http://www.primeminister.gr/2010/04/29/1688

      Την ανάγκη να υπάρξουν κανόνες παγκόσμιας διακυβέρνησης τόνισε ο Γ.Παπανδρέου στο συνέδριο του Economist.
      http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=11468943

      το ασπρο μαυρο
      χα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κρης 30/04/2010 11:52:02

        Παγκόσμια σοσιαλιστική κυβέρνηση. Δεν είναι τυχαίο που αυτά τα οράματα τα έχουν σοσιαλιστές. Παλαιότερα οι σοσιαλιστές μπολσεβίκοι και οι σοσιαλιστές του Χίτλερ είχαν τα ίδια οράματα.
        Το αυγό του φιδιού έσπασε και πλέον το φίδι βρίσκεται στην εξουσία. Μην σας ξεγελούν.
        Το GAP είναι καθαρόαιμος Ναζιστής και φασίστας.

  20. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 30/04/2010 00:52:26

    Γιάννης Βούρος: "Η απόφαση προσφυγής στο ΔΝΤ ήταν θαρραλέα, η κοινωνία πρέπει να αναλάβει μερίδιο της ευθύνης της"

    επειδή πλέον πρέπει να θυμόμαστε τις πράξεις την ώρα των εκλογών...

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ O Ιθαγενής 30/04/2010 01:59:24

      Συγκινητική η ΄ευαισθησία΄τού Καλλιτέχνη..
      Αμ οι εργατοπατέρες Κουσελάς και Πρωτόπαπας??
      Αλλοι ξεδιάντροποι.

  21. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 30/04/2010 00:57:49

    Υπάρχει κανείς να μου απαντήσει γιατί, ενώ λιμνάζουν πάνω από 300 δισ καταθέσεων, δεν εκδίδεται άμεσα ένα πενταετές ομόλογο των 10δις με ένα 4% επιτόκιο που θα μας έδινε ενός-δυο μηνών ανάσα για να βλέπαμε με ψυχραιμία και βγάζοντας τη γλώσσα στους οίκους (ανοχής;) τι θα κάνουμε παραπέρα; (Η απάντηση ότι πρέπει να διαφυλάξουμε τη ρευστότητα του τραπεζικού συστήματος όταν καταρρέει η ρευστότητα της χώρας και των πολιτών της είναι σαφέστατα απαράδεκτη).

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ Λεωνίδας 30/04/2010 01:01:29

      Εισαι διατεθειμενος να δωσεις τις καταθεσεις σου στο ΠΑΣΟΚ με την ελπιδα να τις διαχειριστει καλυτερα και να αποφυγει την χρεωκοπια?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Λεωνίδας 30/04/2010 01:02:13

      Ναι.Θα καταρρευσουν οι τραπεζες-ηδη πιεζονται απο την υφεση.
      Τα τριμηνα ομολογα που εβγαλε το Δημοσιο τα ψιλοεκρυβαν απο τους πελατες τους για να μη χασουν καταθεσεις.
      Θα σκασουν πολλα απληρωτα δανεια και πρεπει να τα διαγραψουν.
      Και αν πεσει μια τρπαεζα ποιος εγγυαται τις καταθεσεις;Το Δημοσιο.
      Το χρεωκοπημενο Δημοσιο δηλαδη.Με τι λεφτα τις εγγυαται;

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Λεωνίδας 30/04/2010 01:12:51

      Να ελληναράδες ρε...

      Greek tycoons and EU commissioners
      Posted by Izabella Kaminska on Apr 29 12:38.

      FT Alphaville noted on Wednesday how Swiss banks’ exposure to Greek debt mysteriously dropped to $3.6bn from $64bn in the three months to December.

      This was due to a change in the treatment of a division of EFG Group – what might be described as a Greek-Swiss banking conglomerate.

      Reuters follows up the story on Thursday with a little more colour and detail.

      As they observe:

      None of the parties involved in compiling the statistics agreed to go on the record, but several officials confirmed that the change in the Swiss exposure was due to a reclassification of Greek bank EFG Eurobank. The BIS statistics show claims based on the nationality of the lender’s “ultimate owner”. EFG, Greece’s No. 3 bank by assets, is controlled by Greek billionaire Spiros Latsis via a holding company, which until last year was based in Geneva and has since moved to Luxembourg.

      They add that because EFG’s holding company does not have a banking license in Luxembourg, the Greek debt exposure doesn’t have to be reported to BIS at all. The claims simply vanish off the BIS books.

      The wire concludes that this actually makes the data on European banks’ exposure more accurate, since EFG ‘is seen by market participants as a domestic Greek, not a foreign Swiss bank’.

      Overall, it throws up a cautionary tale to analysts interpreting BIS foreign claim data — reminiscent of the confusion caused when the data was used to assess European banks’ exposure to eastern European banks last year.

      However, it also sheds light on the interesting entity of EFG itself, the bank’s Swiss associations, and its Greek tycoon owner Spiros Latsis, who is a scion of the Latsis shipping magnate family (with ties to Paris Hilton, no less).

      Keeping that in mind, readers might recall the internal memo sent round by an anonymous Greek city employee earlier this year. It discussed the sad irony of Greece’s debt situation in light of the personal wealth held by some citizens outside of Greek borders.

      We’d note a further irony, now that Greece faces a European bailout — the EFG billionaire’s own close friendship with European Commission president José Manuel Barroso.

      Barroso’s tendency to holiday on the Greek billionaire’s yacht, for example, has been well documented by the European press. In 2005, German news reports argued that these vacationing habits presented a conflict of interest for the commissioner, who at the time was overseeing shipping anti-trust cases.

      As the FT noted at the time, the ‘yacht-gate’ scandal was even seen as a key factor behind Barroso’s relinquishment of such duties. However, the FT also reported that Barroso himself strongly denied the two things were ever connected:

      A Commission spokesman added: “There was no conflict of interest – there is no connection with his holiday. He has a very heavy workload.” But the timing of Mr Barroso’s decision is likely to reignite the controversy over his holiday as a guest on a yacht belonging to Spiros Latsis, son of John Latsis, the Greek shipping magnate.

      Nevertheless, it seems Latsis might possibly owe Barroso a favour or two to make up for the media circus.

      Perhaps a subtle promise from EFG to keep buying Greek bonds will suffice?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αγανάκτηση 30/04/2010 02:59:16

        Giorgos
        Έχεις υποχρέωση να ρωτήσεις τις πηγές.

        Την ΣΚΑΝΔΑΛΑΡΑ δεν την βλέπεις?

  22. Stasa avatar
    Stasa 30/04/2010 01:18:04

    Αν ο προηγούμενος χοντροβαρέλας παρέδωσε εξουσία και πήγε για τουρισμό ΆΜΩΜΟΣ ..

    ..αυτός ο άθλιος "θέλω να γίνω πρωθυπουργός" γιωργάκης παρέδωσε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!! Χωρίς καν μάχη!!!


    Αφού βέβαια πλούτισε αμύθητα ΚΑΙ αυτός ΚΑΙ οι φίλοι του (γηγενείς επιχειρηματίες - G.S - soros) ΚΑΙ οι υπουργοί του από τα παιχνίδια που παίχτηκαν στο χρηματιστήριο.

    ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.-

  23. anton avatar
    anton 30/04/2010 01:19:00

    ο Κ Ηλιοπουλος αλλα λεει μετα την συναντηση με τον Πρωθυπουργο και αλλα στο ΑΤΕR η το κρατησε για εκπληξη.

    ΗΛΙΑ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ
    ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΗΣ ΑΔΕΔΥ
    ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ
    ΠΕΜΠΤΗ 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010
    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Γιατί δεν ήρθε ο κ. Παπασπύρος;
    Η. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ: Είναι στις Βρυξέλλες σε μια ανειλημμένη υποχρέωση.
    Σήμερα διαπιστώσαμε ότι βρισκόμαστε σε μια τελειωμένη συμφωνία η οποία μέχρι τώρα συζητήθηκε, αποφασίστηκε ερήμην τουλάχιστον των εργαζόμενων στο δημόσιο τομέα. Βγαίνει μία απόφαση η οποία έρχεται να επιδεινώσει ακόμα περισσότερο τη ζωή των εργαζόμενων και των συνταξιούχων.
    Η κατάργηση όπως μας είπαν του 13ου και 14ου μισθού, 13ης και 14ης σύνταξης, τρία χρόνια πάγωμα μισθών, η αλλαγή των συντελεστών των έμμεσων φόρων σε βάρος του καταναλωτή, η αύξηση του ΦΠΑ και όποια άλλα μέχρι στιγμής δεν είναι γνωστά, έρχεται να επιβαρύνουν ακραία τη ζωή των πολιτών. Και μάλιστα μονόπλευρα.
    Γιατί συμβαίνει από την άλλη πλευρά, βέβαια με μία διαδικασία μακάρι να βοηθηθεί η χώρα, αλλά δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται η κοινωνία στο ένα μέρος θετικά και στο άλλο μέρος με πολύ σκληρά μέτρα.
    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα κάνετε απεργίες;
    Η. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ: Ήδη είναι δρομολογημένη όπως ξέρετε η απεργία για τις 5 Μαΐου. Προφανώς θα αναδείξει την αντίρρησή μας για τα μέτρα που παίρνουν εναντίον των εργαζομένων στο δημόσιο και όχι για την ανάγκη που χρειάζεται η χώρα να αντιμετωπίσει το οικονομικό πρόβλημα που έχει για να βγει από την οικονομική κρίση και την ύφεση.
    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Αυτά τα σκληρά μέτρα είναι από το ’10;
    Η. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ: Άμεσης εφαρμογής και με συγκεκριμένα μέτρα όπως μας είπε ο αρμόδιος Υπουργός και για το ’10 και για το ’11 και γενικά μέτρα για τα επόμενα χρόνια.
    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Η περικοπή των δώρων και των επιδομάτων από το ’10 στο δημόσιο;
    Η. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ: Θα το ανακοινώσει ο κ. Υπουργός, γιατί απ’ ότι μας είπε ολοκληρώνονται οι διαπραγματεύσεις μέσα στο Σαββατοκύριακο. Επομένως θα είναι έτοιμος να πει το τι ακριβώς θα έχει συμφωνήσει τη Δευτέρα.

  24. ataktos avatar
    ataktos 30/04/2010 02:55:13

    Η τρελίτσα ήταν πάντα ...χαρακτηριστικό της οικογένειας

  25. giorp avatar
    giorp 30/04/2010 07:23:39

    Τι το νέο αναρτήθηκε; Ο ΓΑΠ ουδέποτε κυβέρνησε και ουδέποτε είπε κάτι δικό του.

  26. αρισταρχος avatar
    αρισταρχος 30/04/2010 10:05:20

    Μετά τους "σεμνούς και ταπεινούς" μας ήρθαν οι "ειλικρινείς" και πράγματι με περισσή ειλικρίνεια και μάλλον πολύ ωμά, μας στέλνουν στην απόλυτη φτώχεια! Ένας θεός ξέρει που θα μας οδηγήσουν "οι αδιάφθοροι"!!!

  27. kokkinos avatar
    kokkinos 30/04/2010 10:36:36

    DEN EXOUME KATALAVI OTI O GIORGAKIS MAS PAROTRINI NA JESIKOTHOUME KAI NA XIPNISOYME OPOS (ESIS EXETE TI DINAMI) (DEN KANW EGW KOYMANTO VALTETA MAZITOYS) KAI POLA ALLA. MIN XEXNATA OTI ENAS PROTHIPOURGOS PIA DEN EXI KAMIA DINAMI AN THELI NA KATAFERI KATI MONO ME TI STIRIXI TOY LAOY.

  28. ataktos avatar
    ataktos 30/04/2010 11:54:05

    Έχω πάει και ελέγξει σχεδόν 30 χώρες. Αυτά που βλέπω εδώ δεν τα είδα
    πουθενά!"
    Πολ Τόμσον, Δανός Επικεφαλής Επιθεωρητής ΔΝΤ


    Αυτά τα λόγια βγήκαν από το στόμα του δανού Πωλ Τομσον ο οποίος είναι
    και επικεφαλής του κλιμακίου των ελεγκτών ΕΕ, ΕΚΤ και ΔΝΤ που βρίσκονται
    αυτές τις μέρες στην χώρα μας.

    Σύμφωνα με το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, οι απαντήσεις των ελλήνων αξιωματούχων στις
    ερωτήσεις των ελεγκτών άφηναν τους τελευταίους άφωνους!

    Για παράδειγμα:

    Πριμ παραγωγικότητας

    "Εδώ βλέπουμε ένα κονδύλι για πριμ παραγωγικότητας σε δημοσίους
    υπαλλήλους. Γιατί το πληρώσατε αφού οι στόχοι της αύξησης της
    παραγωγικότητας, δεν επετεύχθησαν;", ρώτησαν.

    Η απάντηση:

    "Ξέρετε, δεν είναι ακριβώς έτσι, διότι η προσπάθεια που κατεβλήθη για
    την επιτυχία του στόχου ήταν πραγματικά αξιοσημείωτη..."

    Πόσοι απασχολούνται στο δημόσιο;

    Η απάντηση:

    "Τι ακριβώς εννοείτε; Γιατί εχουμε διάφορες κατηγορίες, και διαφορετικές
    συμβάσεις εργασίας".

    Ελεγκτες: "Εμείς απλώς θέλουμε τον αριθμό."

    Ελληνες αξιωματούχοι: "Για τον συνολικό αριθμό δεν είαμστε έτοιμοι. Θα
    μαζέψουμε τα στοιχεία και σε επόμενη συνάντηση θα σας ενημερώσουμε!"

    Πόσους διεφθαρμένους υπαλλήλους έχετε πιάσει;

    "Ξέρετε αυτά τα πράγματα άπτονται της ανεξάρτητης δικαιοσύνης, οι δε
    διαδικασίες είναι χρονοβόρες και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε
    επακριβώς την εξέλιξη της κάθε υπόθεσης..."

    Σ.Σ : Ο Πωλ Τόμσον έχει ελέγξει χώρες όπως η Κολομβία, η Ουκρανία καθώς
    και αφρικανικές

    Την πρώτη μέρα τους έβγαλαν για μεσημεριανό (lunch) ο κ.Υπουργός και ο
    κ.Υφυπουργός, σε παρακείμενο εστιατόριο και παρήγγειλαν και πλήρωσαν
    φαγητά αξίας 750ευρώ (!) δηλαδή 150ευρώ το άτομο.
    Ζήτησαν (ο Υπουργός) να προστεθούν και 50ευρώ μπουρμπουάρ για τον
    σερβιτόρο και να σταλεί ο λογαριασμός στο Υπουργείο.

    Από την επόμενη μέρα οι 3 ελεγκτές του ΔΝΤ αρνήθηκαν να πάνε για φαί με
    τον υπουργό και πήγαν μόνοι τους.

    40ευρώ και οι τρεις!